Razzia op witte camping buiten kennis van justitie Straks Polaroidkaart in- plaats van betaalpasje Kabouterboer vecht' voor vrije camping Nieuwe YW1302 nog nieuwere rijdt in geheim proef VEEL PRIJSVERSCHIL 10.000 KM-BEURT Nieuwe Simca gaat Chrysler heten BURGEMEESTER DOET GEEN OOG MEER DICHT Echte kampeerder vraagt geen luxe Brits diplomaat verzon ontvoering fa Inval fa „Ophef" fa Geweldig goed fa Parlement fa Hoofdkwartier Rijksweg Den Bosch-Eindhoven eerder klaar Ford start in 1971 produktie turbinemotor 7 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 Kabouterboer Wim van den Berg uit Meerkerk spijkert met hulp van zijn knecht het span- bord langs de weg. Hij wil op deze manier uiting geven aan zijn grief, dat in ons land het kamperen voor de kleine man een veel te kostbare liefhebberij is. Samen met Spanje zijn wij het enige land in Europa waar je niet gratis bij de boeren mag kam peren", zegt hij. LONDEN Dc ontvoering van de Britsr diplomaat Brian Lea in mei van dit jaarin Oeganda is door hemzelf verzonnen. Dit concludeert de commissie van onderzoek bij monde van de Britse rechter Russell. De 'ontvoering' veroorzaakte des tijds grote beroering in Engeland en Oeganda. De diplomaat die een on evenwichtig en emotioneel man wordt gerioemd hield zich twee dagen schuil in de bossen met lieden van 'twijfelachtige reputatie', aldus het rapport datde commissie uit heeft gebracht. Lea zou de aandacht heb ben willen vestigen op de slechte om standigheden waaronder Aiaten in Oeganda leven. In dekentje gestikt EERBEE K— Het negen maanden oude zoontje Martin van de familie Stangers is gisteren door verstikking om het leven gekomen. Het kind had zich spelenderwijze vastgesnoerd in een dekentje. MEERKERK De officier van justitie van het arrondissement Gorkum is ernstig ontstemd over het optreden van de Rijkspolitie mannen, die gisteren in alle vroegte een inval deden in de witte camping van kabouterboer Wim van den Berg in Meerkerk. De offi cier, mr. J. M. van Leeuwen was niet van de razzia op de hoogte gesteld. Nadat de officier uitgebreid met de rayoncommandant van Meerkerk had getelefoneerd, kon hij ons mededelen, dat burgemeester A. Berends dit op treden had bevolen. „Er is tijdens dat telefoongesprek met de rayoncom mandant wel een aardig dondertje gevallen", zo wilde de officier wel los laten. De burgemeester bleek pas na lang aandringen bereid zijn vroege expe ditie naar de kampeerboerderij nader toe te lichten. Hij ontkende de inval als hoofd van de politie te hebben geleid. „Ik was daar omdat de heer Van den Berg een inwoner van mijn gemeente is en omdat deze hele zaak zich afspeelt op Meerkerkse grond". Op de vraag waarom hij boer Van den Berg niet van zijn komst op de hoogte had gesteld moest de burge meester het antwoord schuldig blijven. Was het nodig om die kampeer ders om half 6 uit hun 'slaap te ha len? „Ja. Op dat tijdstip hadden wij de meeste kans alle kampeerders nog in hun tent te vinden". Waarom bent u met zoveel poli tiemannen naar de camping gegaan? „Wij wisten niet hoeveel kampeerders er zouden zijn. Met deze 5 politie mannen konden wij de namen van de kampeerders snel opnemen. Kunnen die politiemannen dan niet tellen. Ze moeten toch weten hoeveel mensen hier staan. Ze rijden op zijn minst twee maal per uur voorbij? „Nee. We wisten niet hoe veel kampeerders er waren". Burgemeester Berends schijnt de bedoeling van de aktie van de heer Van den Berg niet helemaal te zien. Telkens weer verwijt hij de kabou terboer dat deze niet volgens de geijkte ambtelijke kanalen in het be zit van een kampeervergunning wenst te komen. „Hij maakt er ontzag lijk veel ophef over". Herhaalde ma len heeft de heer Van den Berg uitge legd, dat het helemaal zijn bedoeling niet is een vergunning voor het kamp bij de boomgaard los te krijgen. „Zo 'n vergunning krijg je alleen maar wanneer er allerlei durs voor zieningen zoals toiletten en was gelegenheden worden aangelegd. Ik zou die kosten dan weer door moeten berekenen in het kampeertarief en het is juist de bedoeling dat die kam peerders helemaal gratis of zo goed koop mogelijk hun tentje kunnen op zetten. Het gaat mij overigens niet alleen om mijn terreintje. Die re creanten uit de overbevolkte randstad zouden bij elke willekeurige boer te recht moeten kunnen." Op de kabouterboerderij is het een drukte van jewelste. De telefoon staat geen moment stil. Uit het hele land komen adheasiebetuigingen binnen. De post stapelt zich op. Er zijn brie ven bij van boeren, die ook graag kampeerders op hun land willen ont vangen. Men informeert of er nog ruimte is om een tent of een caravan neer te zetten. En dan zijn er nog een heleboel reacties van mensen die al leen maar even willen vertellen dat zij het plan van de kabouterboer ge weldig goed vinden. Mevrouw Van den Berg is overal tegelijk, zij neemt de telefoon aan, ontvangt mensen, schenkt koffie en volle melk en smeert boterhammen. Het dagelijks werk op de kapitale boerderij schiet er aardig bij in. De aktie, die haar man twee weken geleden ontketend heeft is Inmiddels uitgegroeid tot een flinke dorpsrel met uitlopers naar het provinciaal bestuur, de justitie en zelfs het parle ment. In het dorp stonden gisteren overal groepjes mensen, die enthou siast de plannen van de heer Van den Berg bespraken. De provincie heeft woensdag een ambtenaar een kijkje op de camping laten nemen. De offi cier van justitie onderzoekt of de ka bouterboer en zijn gasten werkelijk gerechtelijk vervolgd zullen worden en het fractielid van de Boerenpartij, de heer Verlaan, gaat vragen stellen in de Tweede Kamer. Meerkerk leeft in spanning wat er verder gaat gebeuren. Een groep van ongeveer 20 jongelui en een aantal boeren heeft gisteren de hete dag in de boomgaard op een nieuwe razzia van de politie liggen wachten. Zij zijn klaar om in te grijpen wanneer de politie de camping wil ontruimen. De jongelui hebben hun hoofdkwar tier in het café recht tegenover het huis van de burgemeester. Zij hebben BANKKLANTEi\ KOMEN ER GEKLEURD 11» TE STAAN Door Dick Ringlever AMSTERDAM Wat in Amerika al enkele jaren met succes worcLt toegepast, komt ook naar Nederland: de identi ficatiekaart met ingedrukte pasfoto. Het Amerikaanse con cern Polaroid, dat de appara tuur leverde,' waarmee in Ame rika al miljoenen van deze kaar ten zijn gemaakt, heeft al con tacten gelegd met Nederlandse handelsbanken. Wanneer de plannen doorgaan, betekent dit, dat ook alle klanten, die hun salaris op de bank laten over maken in plaats van het nor male pasje straks een fraaie identificatiekaart krijgen met hun eigen pasfoto in kleur erin gedrukt. Groot voordeel van deze in 60 seconden te maken kaarten is, dat ze niet door onbevoegden kunnen worden gebruikt. Thans bestaat altijd nog de mogelijkheid, dat een ander dan de eigenaar in bezit komt van het pasje en daardoor vrijelijk geld van het banksaldo kan opnemen. Met de identificatie kaart gaat dat niet: de opgedrukte foto, die niet verwijderd kan wor den, voorkomt alle fraude. In Amerika wordt al geruime tijd gebruik gemaakt van dit systeem. Niet alleen door bank- klanten, ook rijbewijzen worden op deze manier gemaakt, terwijl veel bedrijven het procédé ge bruikten voor de legitimatiekaar- ten voor hun personeel. Tweede plaats De vinding is een van de nieuw ste toepassingen van het polaroid direct-klaar-systeem. Een systeem, dat in 1948 door de Amerikaan Edwin Land werd ontdekt en sindsdien in sneltreinvaart ont- wikkeld is. Wat eerst niet meer leek dan een grap druk op de knop, foto klaar groeide uit tot een wereldomvattende industrie, die in de fotosector nu op de twee de plaats, na Kodak, komt. Het assortiment camera's is aan zienlijk uitgebreid: van heel goed kope tot dure waarmee men sinds kort ook direct-klaar-negatieven kan maken. In het Amsterdamse hoofdkan toor zegt men dan ook: „dit jaar verwachten wij de grote door braak van Polaroid irf Europa. In Amerika heeft thans elk gezin een Polaroid, in Nederland gaan we daar ook naar toe. De markt van de amateurs ligt open." Professionals ontdekten <je spe cifieke eigenschappen van de Po laroid al eerder. Veel garagehou ders bijvoorbeeld gebruiken het direct-klaar systeem om schades aan auto's direct vast te leggen zo dat ze gelijk met de reparatie kun nen beginnen en niet hoeven te wachten op de verzekeringsexpert. Politiekorpsen passen het toe om vingerafdrukken of personen te fotograferen, foto's die binnen en kele minuten in honderdvoud en meer kunnen worden gereprodu ceerd. En ook in vele ziekenhuizen wordt ermee gewerkt. Niet alleen in de operatiekamers ook han teert men de camera voor het foto graferen van binnengekomen pa tiënten met verwondingen. De fo to's kunnen dan direct naar de staf worden gestuurd en naar alle af delingen, die voor de behandeling van de patiënt moeten worden in geschakeld. „De mogelijkheden zijn legio", zegt men in Amsterdam, „ook op het gebied van de microfotografie. En het eind van de ontwikkeling is nog lang niet in zicht". Filmcamera De volgende stap wordt de Pola- roid-filmcamera, die binnen enke le jaren in produktie wordt ge bracht. In de laboratoria in het Amerikaanse Cambridge zijn de eerste demonstraties al gegeven. Een assistent van dr. Land filmde een pottenbakker en een kok met een normale camera, waarin de nieuwe film was geplaatst. Na ie dere scène werd de negatieffilm Zo gaan wellicht straks dc be- taalpasjes er uit zien: op z'n Ame rikaans mèt kleurenfoto. WIN5L0W CORPORATION |M»t£flC».M0f» HS •Vbf.r BARBARA A. RICHARDS 34 SHEPARD STREET G MARBLEHEAD, MASS. uit de camera gehaald, door een zwarte doos getrokken en voor de verbaasde toeschouwers enkele mi nuten later al geprojecteerd. Technische gegevens heeft het bedrijf nog niet verstrekt, maar wel is bekend gemaakt, dat het principe van de direct-klaar-film anders is dan dat van de foto camera. Dr. Land na de demonstratie: „als het onderwijs, de wetenschap, het zakenleven en de communica tiemedia deze nieuwe mogelijkheid onderkennen, zal de direct-klaar- een rijke toekomst tegemoet ii ander project, waaraan druk _cit gewerkt, is dat van de di- rect-klaar-diafilms voor' de ama teur. Polaroid bereidt verschillende formaten van deze film voor in kleur en zwart-wit en nadert daarmee het stadium van produk tie. Deze zal echter pas gestart worden na de introductie van de eerste direct-klaar-filmcamera's. Toekomst Het Amsterdamse hoofdkantoor: „direct-klaar heeft absoluut de toekomst in de fotografie. De Eu ropese omzetcijfers wijzen daar nu al op: in de eerste helft van dit jaar werd voor 10 miljoen dollar meer verkocht dan in dezelfde pe riode vorig jaar". Tot nu toe heeft Polaroid deze ontwikkeling in eigen handen, om dat het het enige bedrijf ter we reld is, dat het systeehi toepast. „Maar", zegt men in Amster dam, „anderen zullen volgen. De Japanners hebben al een overigens mislukte poging gedaan en het staat wel vast, dat ook een bedrijf als Kodak er binnen afzienbare tijd mee zal komen". „De markt is er rijp voor, zeker nu de produktie is geperfectio neerd. De resultaten van de hui dige camera's zijn aanzienlijk be ter dan van die in het begin, voor al scherper. En de negatieven uit onze cassettes (ook te gebruiken bij veel gewone camera's) worden door professionals de beste ge noemd. die worden gemaakt. Di rect-klaar is vandaag veel meer dan een grap voor feestavonden aangekondigd dat de burgemeester de eerste nachten geen oog meer dicht zal doen, wanneer de kampeerders voor een tweede maal uit hun slaap worden gehaald. Een tiental jongelui heeft vannacht de wacht gehouden bij het witte kampeerterrein. Zij slie pen op de hooizolder van de schuur waarin de kampeerders zich kunnen wassen. Burgemeester Berends kon gistreen niet met zekerheid zeg gen of verdere politionele akties uit zullen blijven. Het is de vraag wat hij zal doen wanneer het komend weekend de hele boomgaard vol tenten staat. De Uit onze krant van gisteren en eergisteren. mogelijkheid dat de kwestie zich zaterdag of zondag zal toe spitsen, zit er zeker in. 120 liter meer ruimte in de koffer: dat is een van de belang rijkste verbeteringen, die Volks wagen introduceerde in de nieuwe 1302 (en de 1302 S). De foto (rechts) toont wat er nü in kan, vooral dank zij het feit, dat het reservewiel horizontaal is opgeborgen. Andere belangrijke noviteiten: de versterkte 1,3 liter motor, de tien procent meer vermogen levert, 'n nieuw veersysteem (McPherson), een homokinetische achteras en een ver korte draalcirkel (9,6 meter). De 1302 S heeft een 1,6 liter motor gekregen. Met de introductie van de 1302 en de 1302 S is de produktie van de 1500 gestaakt. De komst van de nieuwe kever maakt overigens wél duidelijk, dat De nieuwe rijksweg Eindhoven- Den Bosch zal vervroegd worden aangelegd. Uitvoering stond tot nog toe op het wegenschema na het na jaar 1971 genoteerd, maar de drukte op het traject maakt vervroeging noodzakelijk. Uit recente verkeerstellingen is gebleken, dat per etmaal al 20 tot 25 duizend auto's over de bestaande weg, de Oudenboschdijk rijden. Op topdagen moet de weg er zelfs al 30 duizend verwerken. De nieuwe weg, die enkele kilo meters ten oosten van de Ouden boschdijk komt te lopen, moet aan sluiting geven op het geprojecteerde wegenvierkant rond Eindhoven. Ook de geprojecteerde rijksweg Eindho- ven-Nijmegen moet erop uitkomen. de produktie van dit beproefde mo del voorlopig niet wordt gestaakt, ondanks alle geruchten over een nieuw type. Daaraan wordt wel ge werkt, er rijden al prototypen, maar ook wanneer alles volgens plan blijft verlopen, zal dit model op zijn vroegst pas eind volgend jaar in produktie worden genomen. En dan nog alleen als een model, dat naast de kever wordt uitgebracht. Ook als de nieuwe wagen die overigens duurder zal worden dan de kever blijkt te zijn aangeslagen, bestaat de mogelijkheid, dat de kever er uit gaat, hoewel Wolfsburg daarover nog geen beslissing heeft genomen. Meest opvallend aan de nieuwe wagen (zie tekening links uit het Duitse autoblad MOT) wordt behal ve de andere lijn, de plaatsing van de motor: voor de achteras, net als bij de Volkswagen-Porsche 914. Bo vendien wordt de versnellingsbak tussen en achter de achterwielen ge plaatst. De Consumentenbond en de ANWB hebben op grond van een kleine 1000 garagerekeningen een vergelijkend onderzoek ingesteld naar de kosten van de 10.000 km- beurten van de verschillende auto merken. Opvallend resultaat van het onderzoek, dat alleen op onderhoud en niet op reparaties betrekking had, was het grote verschil tussen sommige merken. In de prijsklasse tot 5500 gulden bleek de VW-kever verreweg de voordeligste met een gemiddelde prijs tussen de 40 en 50 gulden. De Citroen Dyane volgt met 50 tot 60 gulden, de 2 CV en de DAF 33 met 60 tot 70 gulden, de Fiat 850 en Re nault 4 met 70 en 80 gulden, Simca 1000 met 80 tot 90 gulden en de Aus tin 850/1000 met 90 tot 100 gulden. In de prijsklasse van 6000 tot 7500 gulden was de volgorde: VW 1600 (50 tot 60 gulden). DAF 44 (60 tot 70), Citroen Ami, Opel Kadett, Re nault 8/10 (70 tot 80), DAF 55, Fiat 124 (80 tot 90) en Austin 1100/1300. Ford Cortina/Escort, Ford 12M /15M, Simca 1100 en Vauxhall Viva (90 tot 100). In de prijsklassen van 8000 tot 10.000 gulden was de goedkoopste de Opel Rekord (70 tot 80) en de duur ste de Peugeot 404 (110 tot 120). De verschillen, die uit het onder zoek naar voren kwamen, bleken grotendeels veroorzaakt door ver schillen in uurloon, materiaalprij- zen en het feit. dat bij het ene type auto vaker onderdelen worden ver vangen en meer werkzaamheden worden verricht. Voorts bleken verschillen te zitten tussen de grootte van de rekeningen van die uit de grote steden en die uit de dorpen in steden met meer dan 75000 inwoners en in de Rand stad werden meestal enkele guldens meer gevraagd dan in de rest van het land. Ongeveer tweederde van de kosten van de 10.000 km-beurt bleek te be staan uit arbeidsloon. Chrysler France, de sedert 1 juli van naam veranderde Société des Automobiles Simca, zal op de ko mende Parijse Salon een nieuw mo del lanceren. Dit model, dat aan dc top van het Simcaprogramma komt te staan, zal evenwel Chrysier'heten. Er zijn drie versies: de Chrysler 160, de 160 GT en de 180. Voor de drie wagens staan twee motoren ter beschikking: twee geheel nieuw ont wikkelde viercilinder lijnmotoren met een cilinderinhoud van resp. 1639 cc en 1812 cc. In de Chrysler 160 wordt de 1600-motor gemon teerd, terwijl zowel de 160 GT als de 180 van de 1800 motor gebruik ma ken. De 1600 motor ontwikkelt een ver mogen van 80 DIN-pk bij 5600 om wentelingen per minuut. de 1800-motor (met dubbele carbura teur) een vermogen van 97 DIN-pk. Ford gaat midden volgend jaar de produktie starten van turbinemoto ren. Voorlopig zal deze echter niet de personenauto's gelden. De eerste serie wordt uitsluitend voor indus trieel gebruik en voor schepen ge maakt. Daarna komen de zware vrachtwagens en dan pas de perso nenauto's aan de beurt. Het vermogen van de eerste turbi nemotoren zal tussen de 335 en de 450 pk liggen. De motoren voor de vrachtwagens zullen lichter zijn en 200 tot 335 pk ontwikkelen. De fa bricage zal plaats hebben in Toledo in de staat Ohio, waar begonnen wordt met de produktie van 600 mo toren per jaar. Met vrachtwagens en bussen zijn de laatste tijd al uitgebreide prak tijkproeven genomen: elk van de wagens heeft al 400.000 km met de Ford-turbines gereden en de resulta ten daarvan zijn bevredigend. De turbines zullen kunnen lopen op verschillende soorten brandstof, zoals dieselolie en petroleum en dan nog zuiniger dan een dieselmotor. De prijs zal ongeveer gelijk zijn aan die van dieselmotoren. Een groot voordeel van de turbi nemotoren is, dat zij veel minder vervuiling van de lucht veroorzaken dan zuigermotoren. Voorts zijn voordelen, dat ze min der bewegende' delen hebben en de verbranding veel vollediger is. Wat de produktie van de motor voor personenauto's betreft, staat men nog voor twee problemen: de hitte die de motor ontwikkelt en het gewicht de turbinemotor is ruim tweemaal zo zwaar als de gewone.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7