Monarchie in ons land blijvende zaak is een Spoorwegslag om vannacht uitgevochten Dit die is een gewetenslost afvalt van ons TREINVERKEER WEER NORMAAL Israëlitisch weekblad interviewt prins Claus Koninklijk huis niet bezig met het laatste hoofdstuk alles goed i enl wel T urks-Cv prioten neergeschoten door VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 - AMSTERDAM Prins Claus ziet de monarchie in Nederland als een blijvende zaak. Hij zegt dit in een vandaag in het Nieuw Israëlitisch Weekblad verschenen in terview. „Als het Nederlandse volk echter een eind aan de monarchie zou willen maken, dan geloof Ik niet dat u leden van het Koninklijk"huis op de barricade zou vinden om het instituut van de monarchie als zodanig te verdedigen," zo besluit hij het vraag gesprek. En: „Ik zelf heb zeker niet het gevoel dat wij bezig zouden zijn aan het schrijven van het laatste hoofdstuk van de monarchie in Nederland, maar mijn oordeel is als jongste lid van het koninklijk huis, als „newcomber" natuurlijk niet erg veel waard." Vereenzelvigd „Ik ben wel van mening dat het laatste hoofdstuk door de leden van het Koninklijk huis zelf zal wor den geschreven. Als er een echte kloof tussen volk en Koninklijk huis zou ontstaan dan ben ik ervan overtuigd, dat ook voor ons de consequenties dui delijk zijn. Maar voorlopig zie ik de monarchie als blijvend. Daar moet je in ieder geval 'van uitgaan." Sinds zijn huwelijk met kroonprinses Beatrix op 10 maart 1966 heeft prins Claus zich met Nederland vereenzelvigt. Voorbeelden dat hij zich Nederlander voelt: „Plotseling ontdek je, dat je trots bent op iets dat Nederlands is of dat door Nederlanders ge presteerd werd of wordt: Het Olympisch goud van Ada Kok, het wereldkampioenschap van Ard Schenk en de Europacup van Feijenoord. Dat worden dan plotseling dingen waarvoor je een halve nacht slaap opgeeft." Ook in andere zin voelt prins Claus zich Neder lander. In het naoorlogse Duitsland werd hoofd zakelijk gesproken over de oorlogsmisdaden en jodenvervolgingen in Oost-Europa. Heel wat minder kwam tot uitdrukking over wat er in de Westeuro- pese landen is gebeurd. Nadien heeft prins Claus het boek Ondergang van prof. Presser gelezen en verder alle tv-films over de bezetting van prof. De Jong gezien. Deze films werden eenmaal per week ten huize van prinses Beatrix en prins Claus vertoond. „Veel mensen, die bij de verschillende gebeurte nissen betrokken waren, hebben we hierbij persoon lijk uitgenodigd en met hen na afloop vaak uren lang gediscussieerd." Prins Claus zegt thans tegen het weekblad dat hij en zijn vrouw ook begrip hebben kunnen op brengen voor de terughoudendheid van de verte genwoordigers van de joodse gemeenschap bij hun huwelijk. „Die afwezigheid was voor ons een aan wijzing, dat wij door ons besluit te trouwen een belangrijke groep in Nederland hadden gekwetst." „Maar koningin Juliana en prins Bernhard had den van dat besluit van de rabbijnen, hoewel ze het begrepen, veel verdriet." In het interview zegt prins Claus, dat de felheid en de omvang van de protesten tegen zijn huwelijk met prinses Beatrix hen hebben verrast, maar dat zij later op de foto's meer rook hebben gezien dan toen in de trouwkoets. „Je vindt persoonlijk iedere poging om je trouwdag te verstoren ongepast en het is moeilijk op zo'n dag je te verplaatsen in diege nen die demonstreren en daarvoor begrip op te brengen." Gevoeligheden „Voor de meeste mensen is hun trouwdag een van de plezierigste dagen van hun leven. Dat zou ik voor mijn trouwdag niet zo absoluut willen stellen," zo herinnert de Prins zich. Door het weekblad gevraagd naar zijn gevoelens jegens Israël antwoordt prins Claus: „Ik wil ze om schrijven als gevoelen van grote sympathie. „Maar," zegt hij, „persoonlijk heb ik geen schuldgevoel te genover Israël, maar in de collectiviteit draag ik heel duidelijk een gevoel van medeverantwoorde lijkheid, waaraan ik me onder geen beding zou willen onttrekken." Hij voegt daaraan toe: „Ik zou dolgraag eens een bezoek aan Israël brengen. Ik had dat vroeger voor mijn huwelijk al willen doen, maar daarvan is toen om bepaalde redenen niets van gekomen." Concrete plannen voor een bezoek bestaan er niet. „In onze positie moet je helaas met heel wat ge voeligheden rekening houden. Een bezoek aan een bepaald land wordt onmiddellijk uitgelegd als antivult u maar inToch zijn er landen waar van ik meen, dat men ze in deze tijd door behoor lijke waarneming moet leren kennen. Daartoe be hoort zeker ook Israël." Meer dan 20.000 mensen namen gisteren in Hirosjimadeel aan de herdenking van de slachtoffers van de eerste atoomhom, die 25 jaar geleden werd afgeworpen.Op de achtergrond rechts van het vredesmonu- ment de ruïne van een tentoonstellingsgebouw mét daarachter een modern kantoorgebouw. De bom Nagasaki en Hirosjima 1945. De bom die toen viel heeft niet alleen een enorm aantal mensen gedood en vrese lijke /erwoesting aangericht, maar veranderde ook het der ken van mil joenen msnsen over heel de wereld. Het was de geboorte van een nieuw tijdperk. Het vrat ten diepste de tradi tionele overlevering aan dat men oor logen me* de wapens moet uitvechten. Voor net eerst sinds de mensheid bestaat, werd het besef wakker dat we met elkaar een technisch apparaat hebben opgebouwd, dat bij toepassing in gewapende conflicten een dermate grote verwoesting geeft aan beide zij den. dat er niet meer van een over winnaar gesproken kan worden, dat de tijd van „triomf, triomf, de vreugde stijgt ten top; wij sloegen de vijand op zijn kop" voorbij is. Maar de oorlogen zijn gebleven. Hoe moet net dan wel? Renaissance. We dergeboorte. Een vólkernen nieuwe menta ite:t is nodig. Een geest van eerlijkheid over eigen falen, van moed om dat te erkennen, om verontschuldi ging aan te bieden, waar nodig, om te stoppen met ziekelijke tolerantie van het kwaad, en gesubsidieer van slappe zakén, om voor een goed loon ook een goed stuk werk te leveren, om de jeugd ten kwaliteit van leven voor te leven dat net navolgen waard is. De bom is gevallen, 25 jaar geleden. Niet alleen op Japan, maar op de ge hele wereld. De wereld is in een uit zonder] kritieke situatie terecht ge komen. Wedergeboorte van ons denken en handeien is niet meer iets wat we kunnen doen of laten. Het is drin gende noodzaak geworden, voor ieder een. overal. We nebben geen behoefte aan nieu we reuringen, of nieuwe partijpro gramma's. Nieuwe mensen zijn nodig. Slikkerveer C. J. Tolk Dwaze discussie „Kunnen structuren bekeerd wor den?" Een vreemde vraag. Indien men haar bevestigt geeft diblijk van on juist taalgebruik. Een structuur is een Jood d'.ng, dat niet kan worden be keerd. Hoogstens zou men kunnen zeg- ic.A, dat zij veranderd kan worden. £,veaz*er blijk van onjuist taalge bruik is de bewering, dac bekering en revolutie gelijk zijn. Revolutie is om kering, iels anders dan bekering. Wan neer men, iets slechts omkeert, wordt het er niet beter op doch blijft het slecht. Wie bl ik geeft van onjuist taalge bruik, geeft blijk van begripsverwar ring. Het betoog van de heer A. J. Stolp in uw blad van 4 augustus (reac tie op de artikelen var dr. G. de Ru) geeft blijk van beide. Het is mode om, in navolging van de modewisseer Marcuse uit te krijten, dat de structuren vernietigd moeten worden. Alle maatschappelijke struc turen, in éëuwen durende historische process »n gegroeid om de menselijke samen.eviog uit al te barre primitivi teit te verheffen, zijn gebrekkig. Men doet er verstandig aan er het beste van te maken. Waarom zijn die structuren gebrekkig? Niet aan die structuren te wijten doch aan de mens, die de structuren heeft ingesteld en gebruikt. Lang voor onze jaartelling merkte ARNHEM De Spoorwegen heben de zaak weer onder de knie. Een uitgebreide test heeft vannacht aangetoond dat het Arnhemse relaishuis dat maandag zware schade opliep bij een brand weer functioneert. Zes kilometer draad werd vernieuw, 2000 aansluitingen in het relaishuis moesten opnieuw worden aangelegd en honderden meters kabels gelegd. Verlies Penn Central van 105 min. dollar NEW YORK De Amerikaanse spoorwegmaatschappij Penn Central heeft in het tweede kwartaal een verlies geleden van 105,85 miljoen dollar. In deze cijfers zijn de resultaten begrepen van Penn Central Trans portation Company. De maatschappij is op 21 juni begonnen aan een reor- ganisatiepibgramma Dat is een uit vloeisel van de surséance van beta ling, die zij heeft verkregen. NICOSIA De Grieks-Cyprioti sche Nationale Garde heeft gisteren een Turks-Cyprioot gedood en twee gewond, toen zij „op verdachte wijze" hun kamp naderden. Zij gaven geen gehoor aan her haalde sommaties zich bekend te ma ken en sloegen op de vlucht. De Turkse regering heeft formeel geprotesteerd tegen het incident bij de Engelse en Griekse regering .Deze drie landen zijn verantwoordelijk' voor de rust en orde op Cyprus. De toestand van een der neergeschoten Turken is ernstig. „Het is fantastisch zo snel als het gegaan is," glunderden gisteren de twee leiders van de „spoorwegslag om Arnhem", T. Osinga, chef-tran sport, en P. Hendriks, districtsmede werker seinwezen. Voor de heer Osinga kwam een eind aan een week van spanning en improvisatie: 190 treinen per dag in- plaats van de meestal vlekkeloos pas serende 500 tot 550. Voor de heer Hen driks was deze montageslag een nieu we ervaring, want nog nooit werd de NS getroffen door zo'n technische ramp. Onvoorstelbaar „Het is onvoorstelbaar dat het al lemaal zo snel is gegaan. Toen wij maandagochtend de eerste noodmaat regelen hadden getroffen, dachten wij dat het herstel zeker een week zou duren." Het probleem voor de technici' was, dat zij wel wisten wat zij moesten gaan vernieuwen (zes kilometer draad) maar dat elk draadje stuk voof stuk' moest worden opgespoord en opnieuw worden aangesloten. Een kleurverschil in de draden is er niet: elke montage draad is grijs, elke kabel telt zeven tot tien draden en er waren in totaal zo'n 45 kabels die vernieuwd moesten worden. Wat in de afgelopen dagen in Arn hem is gepresteerd, kan het beste worden vergeleken met „spoortje spelen", want aanvankelijk was er geen sprake van enig spoorwegver- nunft. Zelfs de omroepinstallatie van het station was kapot, zodat wachten de passagiers niet konden worden in gelicht over het treinverkeer. Bij veel wissels die steeds moes ten worden omgetrokken met een krik stonden spoorwegmensen en mi litairen van de verbindingsdienst, die bevelen van treindienstleiders opvolg den of aan machinisten door gaven. Doorgeprikt Machinisten lieten hun trein bin- nenpraten: bij elke seinpaal moesten zij telefoneren om instructies. Het bin nenrijden ln Arnhem vergde op die manier een kwartier, het uitpraten twintig minuten. De testploeg van de spoorwegen is gisteravond om tien uur begonnen met laatste loodjes: op een treinvrij empla cement hebben zij vannacht de bedra ding wat zij noemen „doorgeprikt", dat wil zeggen beproefd. Maandag worden de kabels defini tief in de grond weggewerkt en be gint het laatste karwei: nog eens pre cies napluizen hoe de kortsluiting is ontstaan. Een onderzoekteam van de NS gaat zich daarmee bezighouden om na te gaan of maatregelen kunnen worden genomen om een dergelijk on geluk te voorkomen. Herdenking 15 augustus: 10.000 deelnemers - Congresgebouw tjokvol 99 99 DEN HAAG In het royale herenhuis aan de Haagse Vi- viënstraat worden de zware laatste loodjes manmoedig ge dragen. Met nog maar een week voor de grote herdenking van de gevallenen in de Pacific- oorlog 14 en 15 augustus is de comité-voorzitter en motor van de organisatie, de civiel- ingenieur G. S. Vrijburg haast nog dezelfde als tien maanden terug, toen hij de plannen ter tafel bracht. Nog even enthou siast en fanatiek. Tot diep in de nacht praat hij, telefoneert hij, organiseert hij. Z'n hoofd zou moeten omlopen van de drukte op deze laatste overvolle da- tij din Indië hebben meegemaakt". Vrijburg zélf behoort daar ook toe. BHGlenn Martins, maakte hij verschei- gen. Maar Vrijburg blijft er met zijn dene oorlogsvluchten vanaf het ge- 65 jaren even onberoerd onder als heime vliegveld Samarinda II boven destijds onder de regens van lichts- Borneo, waarvan de zwaarste c'e poormunitie, die Japanse Zero's over aanval op de Japanse landingsvloot zijn Glenn Martin boven Borneo uit- bij het eiland Tarakan was. spuwden. „Wat de Nederlands-Indische 10.000 strijdkrachten in die dagen hebben gepresteerd, is nauwelijks tot zijn „We hebben nu 10.000 deelnemers, recht gekomen. Onbegrijpelijk als je het absolute maximum" zegt hij in weet, dat juist door die drie maan- een vrij kwartier achter een glas den strijd Australië voor de geal- sherry, dat zijn publiciteitsman behouden bleef. royaal heeft volgeschonken. „Er kan „Een zeer ongelijke oorlog, zeker, niemand meer bij, althans geen De tweehonderd bommenwei'pers en groepen,^misschien nog een paar en- het handjevol marine-eenheden wa- kelingen". ren geen partij voor de Japanse Zoals die meneer, die even tevoren overmacht. Met een minimum aan belde en vertelde over zijn broer, mankracht en materiaal moesten we die-op 13 augustus 1942 met zijn ge- de strijd in. Dat we het zolang heb- vechtsvliegtuig ergens bij Borneo in ben volgehouden is alleen te danken zee was gestort. Hij had hem nooit aan de totale inzet van de mensen een laatste eerbewijs kunnen geven. officieel stilgestaan bij de strijd die daar, in het verre oosten is gevoerd. „Toen ik commandat was van een Dirk' RIN^I F\/FR krijgsgevangenenkamp in Bandoeng, 1X1 1 NVJl-L- V Lrv heb ik op 5 mei 1945 nog een toe- spraak gehouden. We hebben een voor de slachtoffers van de Birma- paar minuten stilte in acht genomen -spoorlijn". voor hen die in het moederland ge vallen waren. Maar wat deed m^n Onheamnefiik voor ons? Nederland heeft niets ge- unDegriJpeiIJK daan. Na de oorlog zeiden ze alleen: Vrijburg: „Dat alles zal gebeuren sorry jongen, dat je nog leeft.... daar op 14- augustus. De dag daarop heeft kwam het wel op neer. een ander karakter. In het Congres- „Kan je onze wrok begrijpen? Kan gebouw hebben we eerst de massa- je begrijpen, dat we in al die jaren bijeenkomst en daarna kunnen de langzamerhand een beetje heet zijn deelnemers (tot en met 19 augustus) geworden? Daarom hebben we het naar de Pasar Baroe in het Sta- nu zelf maar gedaan, voor het eerst tenkwartier. Dat moet een soort reu- en voor het laatst. Dit wordt één nie worden, een ontmoeting in gezel- grote herdenking, waarmee we in lige marktsfeer van die velen, die de één klap willen goedmaken wat de Nederlandse regering heeft nagela ten". Die bijeenkomst in het Haagse Con gresgebouw was de eerste gelegen heid. n dpar moest hij bij zijn. Voor hem is een uitzondering ge maakt. „Vrijburg: „Kijk, dat kan ik me zo gded indenken; voor hem is het een gewetenslast, die van hem afvalt. if Eén keer Dat Vrijburgs idee is ingeslagen, toont de belangstelling. „Toen be kend werd, dat prins Bernhard be schermheer wilde zijn en koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus zouden komen, stroomden de aanmeldingen binnen. Zoveel, dat we nu hebben moeten stoppen. Er gaan gewoon niet meer mensen in het Congresgebouw. „Natuurlijk zullen diegenen die er niet bij kunnen zijn, wel naar een van die vele herdenkingen gaan. Op het land,, of op zee. Want ook op de Noordzee wordt een krans gelegd. Waarschijnlijk door een Scheve- ningse logger". Vrijburg verwacht, dat het er in totaal geen tienduizend zullen worden, maar veel meer. .Dit wordt groots, voor één 'K Nooit Dat daarbij in Nederland zo wei- nig is stilgestaan, vindt Vrijburg een Daarna zetten weer een vreemde zaak. „Nog nooit zijn al die i i-, r i mensen, die in de Stille Oceaan ge- streeP onder. Dat we eenmaal vallen zijn, in Nederland herdacht, onze eigen bevrijding mogen Niet die 30.000 doden en met die beleven, is iets machtigs. Zó tvt i L duizenden anderen, die nog dagelijks mo^btio dat we pr crppn hp- 00 heeft hij kunnen herdenken, de gevolgen van die oorlog ervaren, v oor.c en nu is dat ineens mogelijk. Voor Nederland heeft wél vaak herdacht, hoefte aan nebben net nog eens veel mensen is dat een verlichting. maar alleen zijn eigen oorlog ooit te doen." Voor onszelf ook. Dat is het mach tigste ervan." Die herdenking: het comité 15 augustus (de dag, waarop Japan ca pituleerde) heeft haar wereldwijd geipaakt In Nederland worden kransen gelegd, maar ook vér over zee. In de Zuidchinese Zee, zowel als op de erevelden in Indonesië. Op het grootste, Meenteeng Poeelo bij Djak arta, zal die plechtigheid worden verricht door de Nederlandse am bassadeur. „En dan gaat er natuur lijk ook een krans naar Thailand, Aristoteies reeds op, dai maatschappe lijke misstanden aan niets anders te wijten zijn dan aan de verdorvenheid van de menselijke- aard. Ruim 18 eeuwen daarna leerde de Calvinisti sche ".heoiogie hetzelfde. Spe-e t men met valse spelers, dan zal verandering van spel of in de spel regels niets baten: de spelers blijven vals. Het gepraat over bekering van structuren is niets anders dan een mo deverschijnsel. dat me' de minirok zal wegebben. En wijs doen kerkelijke vergaderingen zich dooi zulk modieus gepraat niet van de wijs te doen bren gen. Of zij allen die wijsheid hebben? Den Haag Mr. L. van Heijningen De schoolvakanties lopen zoetjes aan af, tot opluchting van velen. Misschien zelfs van de jeugd zelf. We mogen dan toeleven naar een steeds kortere werkweek, als er he lemaal geen plicht is, voelen we ons toch tamelijk vreemd, De jongelui van boven de vijftien, en een vijftienjarige glipte er ook zo hier en daar wel tussen door, heb ben zich in de meest uiteenlopende baantjes verdienstelijk gemaakt. Van ziekenhuisvloeren dweilen en loopjongen zijn tot fabriekswerk toe. Verdienstelijk misschien. In som mige gavallen met een vraagteken, want de ware arbeidslust bleek niet altijd. Er hebben meer lopende ban den «tilgestaan dan ir andere we ken Verdienen is er wel altijd bij ge weest. Menige spaarpot is gespekt. Maar vandaag een woord van hul de nan enige honderden onbekenden. Ze zijn in deze weken geen cenl wijzer geworden en hebben, letter lijk, in het zweet huns aanschijn? gewerkt. Het zijn de vrijwilligers en vrij willigsters die eigen vakantie en snipperdagen hebben gegeven aan de vakantiebezigheden voor de jeugd. Die eindeloos spelen georga niseerd hebben, clubhuizen bemand en sport* elden betreden Die regendagen en hittegolf te midden van een bruisende troep kinderen hebben doorgebracht. In stad en dorp. en vooral in de Het andere dorpen, waar geen grote subsidies voor handen zijn hebben zij een enorm goed werk verricht. Een zucht van verlichting ook bij vele moeders die. hel lieve kroost terwille, in weken geen kamerdag hebben kunnen houden. Die alle poets-, wrijf- en dwe:'beurten heb ben overgeslagen om tijd en handen vrij te houden voor strand- en duin- excursies. Die in paniek hebben lo pen zoeken naar verloren gegane schaper, gebakken hebben in de zon, gezweet hebben in een speeltuin, de was in de avonduren hebben gedaan en hooelijk bij dit alles het goede humeur bewaard hebben. En geef de vaders dar. ook de eer. Die tevreden zijn geweest met hun verwaarlozing in deze weken, die gezeuld hebben met de kleinsten door het rulle zand, hun auto uitge bezemd hebben *na de familietochten en meegeknoeid hebben bij de knut selwerkjes der ontschoeide kinderen. Nog een paar dagen en het gareel is terug. De nieuwe spanning voor rapporten en proefwerken, de bele venissen van de school. De perikelen van de inspraak en de dwang van het huiswerk. En het uitzien naar de nieuwe va kantie. Wait dat is het gekke. Een zucht van verlichting nu de scholen weer gaan beginnen en een even grote zucht van opluchting als de vakantie- klok slaat. Ir. G. 8. Vrijburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5