Zendingsdag van GZB dan trok meer mensen ooit Priester Demetrius (123) nog nooit een Bijbel heeft gezien i 333 U i i i' Ds. Vroegindeweij veel waardering voor brief OUDSTE GEESTELIJKE TER WERELD Een woord voor vandaag Tor ad ja 9s: samen onze problemen bezien Uw probleem is het onze rn XJ j Het gaat er gemoedelijk toe. Wie geen klapstoeltje kan bemachtigen of- er zelf een heeft meegebracht zit ge woon op de grond, op de dennenaal- den. Kinderen spelen overal tussen door en er is een bloeiende handel in frisdranken en bekertjes koffie. Ds. J. Vink overleden In 1971 cursus voor kerkelijke werkers Zoeklichttoogdag op 12 augustus Bijbelstichting naar Barneveld Septuagint pleit voor prof. Smits Italië heeft een nieuwe^ regering VRIJDAG 7 AUGUSTUS 191 In de gemeente van Thessalonica leefde blijkbaar ook het verwijt aan het adres van de apostel Paulus, dat hij zonder werken aan de kost wilde komenl Paulus moet zich verweren. Hij heefl er weinig moeite me'e: "U herinnert u, broeders, onze moeite en inspanning zo zegt hij. En hij vervolgt: „Terwijl wij nacht en dag werkten, om niemand van u lastig te vallen, hebben wij u het Evangelie van God geprediktTja, dat kunnen de broeders niet ontkennen. Paulus was van beroep tentenmaker en hij wist in zijn eigen onderhoud te voor zien. Maar u moet niet vragen wat hem dit zal hebben gekost. Op bed kwam hij nauwelijks, 's nachts moesten de opdrachten worden afgewerkt om overdag maar in staat te zijn het Evangelie door te geven. Er is deze man niet veel bespaard gebleveh: terwijl hij zijn nachtrust opoffert voor het Evangelie krijgt hij te horeh: u wilt van ons profiteren! Wat kunnen mensen, ook christenen, toch wreed zijn in hun oordeel in hun insinuerende opmerkingen! o We lezen vandaag: Exodus 34 vers 1 tot 17. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Groter dan ooit was gisteren de belangstel ling op de zendingsdag van de Gereformeerde Zendings Bond (in de Hervormde Kerk). Ruim tienduizend bezoekers uit heel Nederland vierden het zendings- feest mee, dat evenals andere ja ren in het Rijssenburgse bos in Driebergen-Rijssenburg werd gehouden. Zo'n GZB-dag heeft altijd Iets lm- ponerends, vooral als al die duizen den in de open luoht de traditionele zendingsliederen nog altijd niet- De beperkingen die wij gedu rende enige tijd aan het inzenden van nieuwe problemen voor deze rubriek moesten stellen, zijn op geheven. Uw brieven worden mits voorzien van fl voor portokos ten alle persoonlijk beant woord. Een selectie van de ant woorden publiceren we in deze rubriek. Een vriendelijk verzoek: wilt h ons vooral geen ongedierte en andere beestjes per brief toe zenden? VRAAG: Een man ia gescheiden van tafel en bed. Kans op een echt scheiding is er niet. Hij moet bijna twee derden van zijn inkomen af dragen voor alimentatie. Tot nu toe heeft hij niet betaald. Binnenkort moeten beide echtgenoten voorko men m;t hun advocaten en intussen loopt .te alimentatie door. De man wil spoedig voor de recht bank komen, maar hij weet niet hoe. De rechter heeft gezegd dat wanneer de alimentatie te hoog is, hij het maar onderling met de advocaten moet behandelen. Is het mogelijk voor nsm, zijn zaak en zijn huis, waarvoor hij zich diep in schulden heeft gestoken, te behouden, wan neer hij tijdelijk in het buitenland gaat wonen' Men heeft hem verteld dat hij daar geen alimentatie be hoeft te betalen. Hij wil wel betalen, maar-ian naar draagkracht. ANTWOORD: Naar het buitenland gaan i* niet aan te raden. Ook daar weet de Nederlandse overheid hem te vinden. Bovendien heeft het nog minder zin, wanneer men in Neder land cm huis en een zaak heeft. Het beste is inderdaad dat de advocaten onderhng een regeling treffen die beter schijnt te zijn aangepast aan zijn cMaagkracht. Gaat de alimentatie de draag kracht te boven, dan kan men altijd zijn advocaat opdragen verminde ring te vragen, of men kan bij de gemeente een beroep doen op de al gemene bijstandswet VRAAG: Op de brochures van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, waarin de uitgifte van obligaties wordt aangekondigd, komt bijna .iltijd de mededeling voor: „Alle eventuele belastingen op de rente ais zodanig zullen voor reke ning van de N.V. Bank", enz.zijn. Wil dit zeggen dat de gebeurde rente vrij is van inkomstenbelasting? ANTWOORD: Nee. Er staat duide lijk dat deze zinsnede alleen betrek king neeft op de rente als zodanig. Dus niet op de inkomstenbelasting, doch op belastingen, die in het bij zonder de obligatiererte betreffen. Dergeliike belastingen zijn in Ne- derand niet bekend. VRAAG: Wat is stralingsmist, waarvoer men in weerberichten zo vaak leest? ANTWOORD: Dat is mist, die ont staat door afkoeling (tengevolge van uitstraling) van de grond. De kans daarop is het grootst in rustige nac.Ven en wordt bevorderd door rook vtn industrieën woonhuizen Deze wordt door de zon verjaagd, maar als wolken de zonnestralen te genhouden. kan deze mist hardnek kig zijn. MUUR-PUZZEL i.i.i.i °T I *>l In elk viltje een letter plaatsen die tezamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij be staat elk woord uit dezelfde letten eb 'l vooraf- rafgaande* I. landbouwwerktuig 2. ingewand ven baring, 3. insektenetend zoogdier, 4. geel maken, 5. plaats in Limburg, 6. verhaal, 7. bep. aank. voornaamw., 8. wapen. 9. Europeaan. 10. (et- 2. elfrink, 3. secuado, 4. Ctourm. 5. irudne, 6. dertien. De zepwij* luidt Te stade peiling had nog dieper gekund''' I ritmisch zingen. Zo'n dag heeft ook altijd iets ongedwongens en draagt het karakter van een groot I familiefeest. Hoogtepunt Het hoogtepunt van het zendings- feest was gisteren de aanwezigheid van twee afgevaardigden van de To- radjakerk op Celebes: ds. J. Lebang uit Rante Pao en de heer F. Z. Lande, hoofd van de raad voor christelijk onderwijs. Zij brachten een groet over van hun kerk en toonden zich dankbaar voor de stevige banden met de GZB. (Van onze kerkredactie) VEENENDAAL Ds. A. Vroegindeweij, hoofdredacteur van het in gereformeerde- bondskringen veel gelezen Ge reformeerd Weekblad, heeft veel waardering voor de brief, die het moderamen van de hervorm de synodes onlangs aa kerkera den, predikanten en classicale vergaderingen heeft gezonden. In een commentaar in zün blad prijst hij de ernst, waarmee duide lijk gesteld wordt, dat de kerk in een crisis verkeert en dat het geloof wordt uitgehold. Het doet hem goed, dat het moderamen de geloofsverkon diging in het werk der kerk cen traal stelt. Hij is het ook met het moderamen eens, dat er geen weg tot eenheid der kerken gevonden zal worden, die tot heil van de kerk en haar leden is, als terwille van de eenheid aan de waarheid geweld zou worden aangedaan. Toch meent dc. Vroegindeweij, dat de diepste nood van de kerk van onze het moderamen niet gekomen is tot tijd. Hij vindt de brief te algemeen. „Ze spreekt te weinig met het ge zag van de Heilige Schrift en in ge meenschap met de belijdenis der vaderen. Ze gaat te ver mee op de weg van twijfl en ongeloof zonder de werkelijkheid van het geloof te stellen, zoals we dat in gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift als kerk te belijden hebben." Het moderamen van de synode had moeten oproepen tot wederkeeer tot die God des levens en tot een nieuwe reformatie, tot gehoorzaamheid aan het Woond Gods en tot een prediking van Jezus Christus en die gekruisigd voor een arm en verloren zondaar. Waar dat evangelie des kruises, dat evangelie der verzoening in het bloed des Lams gepredikt wordt, daar ziet men de mensen weer naar de kerk komen, daar wordt de gemeente gebouwd, want daar doet de Heere zijn genadewerk door de Heilige Geest Tot de wet en de getuigenis, anders zal onze kerk geen dageraad hebben", aldus ds. Vroegindeweij. Meedoen De Venendaalse predikant spoort alle ambtsdragers aan, actief deel te nemen aan de besprekingen ter clas- siale vergadering, als het moderamen volgende maand op bezoek komt om een peiling te houden van wat er in de kerk leeft. Hij nomt deze peiling „een betere weg, dan men ging toen men een zogenaamde algemene kerk vergadering uitschreef." HEERDE Op 75-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus predikant ds. J. Vink. De crematie heeft in stilte plaats gehad. Ds Vink werd in 1920 predikant in Niehove. Via Drimmelen kwam hij in 1928 in Bolsward, welke gemeente hij in 1946 voor Slootdorp verwisselde Na zijn emeritaat in 1960 verleende hij nog drie jaar bijstand in het pastoraat in Sint Michielsgestel, in welke periode hij ook als ziekenhuis predikant in Den Bosch werkte. In zijn Slootdorpse tijd was hij tien jaar lid van de generale synode, waarvan hij een tijd tot het breed moderamen behorde. Verder maakte hij toen deel uit van het college van voorzitter van de raad voor de ca- visitatpren-generaal, was hij vice- techese en secretaris van de werk groep kerk en predeking. Vertelde ds. Lebang over de groei in aantal en taak van en voor de Toradjakerk temidden van nog veel verdrukking en zorgen, ds. Lande noemde enkele getallen daarbij. H ijvertelde in goed Nederlands, dat er 304 gemeenten zijn met 180.000 leden, 63 predikanten, 24 evangelis ten, 304 gemeentevoorgangers en 60 theologische kandidaten. Op de christelijke scholen staan 40.000 leer lingen ingeschreven. Hjj noemde het van groot belang, dat Gods Woord onbeperkt op deze scholen kan word enverbreid, want ook de jongeren in Indonesië raken in dez etfjd vaa khun houvast kwtft. Hij nodigde de zendingsvrienden van de GZB uit samen de problemen van de Toradjakerk te bezien. „Om gekeerd zien wij graag het leven van de gemeenten in Nederland, een grote gemeente, die veel goeds heeft ge daan". Hij voorzag, dat de enorme techni- Gisteren in het Rjjssenbcrgse bos waren de vele vrienden van de GZB zich op een speciale manier bewust van de band tussen hen en de Torad- Ja's op Celebes. De foto van deze Toradja-vrouw zorgde daar in het bijzonder voor. Afgedrukt op het pro gramma van de zendingsdag stak zij haar hoofd uit de zakken van veel mannenpakken. (Van onze kerkredactie) VERNIKI (Griekenland) Het Amerikaanse blad Christia nity Today heeft de vermoede lijkoudste geestelijke ter we reld ontdekt. Het is de 123-jari- ge Griekse aartspresbyter Deme trius Liondos. Met zijn 94 klein kinderen, achterkleinkinderen en achter-achterkleinkinderen woont hij nog altijd in Verniki, het dorpje in de bergen van Epi- rus tegen de Albanese grens, waar hij in 1847 geboren werd. Hier volgt het verhaal van twee Amerikanen uit Athene, die hem opzochten. Toen wij in de buurt van Vemiki kwamen, zaten wij op eer. modderige, nogal gevaarlijke weg, met nergens een teken van mensen Herhaaldelijk liepen we vast in het slik en moesten we de auto duwen. Het was een nogal zenuwachtige belevenis, slippend en zwenkend op een steile smalle weg met dhpten aan weerskanten. We merkten dat verder rijden on mogelijk wag en besloten de rest te lopen een tocht van uren. Einde lijk kr;g;n we een dorp in de gaten. We ver'l^ten de weg en baanden ons een oad langs de kortst mogelijke route. Kleinzoon Hogerop ontmoetten wij de 55-jari- ge kleinzoon en opvolger van Lion dos, lie als onze tolk optrad en ons bij het huls van de oude priester bracht. Daar werden wif door enke len van zijn nageslacht welkom gehe ten. Wij wachtten in een lage kamer met een tafel een ste' bedden, een wieg, een stel kasten een grote stapel zelfgemaakte dekens en veel foto's van de r .nderen aan de muur. Eindelijk kwam de oude man bin nen. Hij liep kaarsrecht en zonder merkbar; moeilijkheid. Voor een jaar placht hij nog elke maand naar het naaste dorp te lopen een lange en zware wandeling om zijn emeri tus-geld (12(1 vulden) te ha'en. Hij was mager, knokige handen, gele nu id, maar scheen redelijk goed gezond. Hij had geen tar.den en zijn lange haar, saamgebonoen In een knot en lange baard waren grijs met geelachtige strepen. Hoewel hij zeer slecht hoorde, kon hij nog goed zien. Vanwege zijn doof heid en ons bu'tenland* accent kon hij niets van ons verstaan en daarom spraken wij via de tolk Hij droeg het zwarte priesterkleed er een rond zwart kapje. Voor de foto zette hij de priesterhoed op. Kruit Toen hij in de kamer kwam. moes ten wij zijn hand kussen en hij sloeg over ons een kruis. Voordat wij weg gingen. stond hij erop. ons te zegenen met zijn „heilig kruis" wat voor hem een tovermiddel was met magische krachten. Hij zei, dat de Heilige Maagd het hem gegever. had en wie het maar aanraakte werd van zijn kwalen genezen. Liondos vertelde ons, dat hij gebo ren was in Verniki op 28 januari 1847. Hij had er zijn hele leven ge woond. Een zuster leefde nog, evenals een van zijn drie dochters, die tachtig jaar is. Hij trouwde, toer hij dertig was. Volgens de ortnodexe praktijk kon hij als priester niet hertrouwen, toen zijn vrouw gestorven was. Hij herinnerde zich vele details over de Turkse tijd. In 1912 leidde hij een guerrilla-groep tegen de Turken. De kern van zijn verhaal was, dat hij de bevrijding van de Grieken in Epi- rus van het Turkse juk mogelijk had gemaakt Analfabeet Van geestelijke zaken scheen de oude priester echter zeer weinig ken nis te hebben Omdat hij analfabeet was, wist hij niets uit de Bijbel. Ster ker nog, net woord „Bijbel" zei hem niets. Wel kende hij nog de gebeden en zegeningen van buiter. die hij ge leerd had. Tijdens ons bezoek kwa men wij diep onder de indruk van de onwetendheid en de geestelijke duis ternis van deze bergbewoners. Enkele vragen en antwoorden uit ons inti/view: Wat was het mooiste moment in uw leven? Alles, want ik leef nog Ging u naar een school om priester te worden? Neen, lk ben nooit naar school ge weest. Het weinige onderwijs dat ik kreeg, was van mijn vader en groot vader. Voor ik priester werd. maakte ik tonnen. Waaraan schrijft u het toe, dat u zolang 'enft? De Maagd Maria Christus en God weten net Ik heb geen enkele bijzon dere eefr^gel. Wat oenkt u over de jeugd van vandaag? Was ik nu maar jong! Nu zijn de jongelui vrij: zij.eten. zij drinken, zij gaan uit, zij hebben leraars om hun onderwMs te geven Dat hadden wij nooit. In mijn jeugd was het leven heel moeilijk onder de Turkse heer schappij. Wat voor raad hebt u voor de jon geren vandaag? Zij moeten zichzelf goed bekruisen met de drie vingers. Daardoor tonen zij hun geloof in de Drieënheid: Christus. God en de Maagd Maria. (!red.) Hoe kunnen wij het eeuwige leven verkrijgen? Als Wij bidden tot God en geloven in Christus en in de Maagd Maria zullen wij goed leven hier op aarde. Wat het eeuwige lever aangaat: als wij hier goede werken doen, zal het ons goad vergaan in het leven hierna maals en als wij hier slechte werken doen, zal het ons hiernamaals slecht vergaan. sche vooruitgang in het westen in de komende tijd tot Celebes zal door dringen. De taak van de Toradjakerk zal steeds zwaarder worden. „We moeten zo het werk opbouwen, dat wij straks rijp zijn om het verande ringsproces aan te kunnen." Ds. G. Bouw, al enige tijd met ver lof in ons land bracht een groet over van de Hervormde Kerk in Kenia. De GZB heeft zijn zendings werkers uitgezonden naar Toradja- land en naar Kenia. De kerk van Kenia wordt steeds zelfstandiger. Maar een predikant moet vaak vijf tien tot twintig gemeenten verzorgen. Ds. Bouw vertelde, dat verleden jaar leden van een stam in Kenia haat moest enzweren tegen andere stammen, anders kostte hen het le ven. Bemoedigend was het te ervaren, dat christenen dat weigerden en van hun geloof getuigden, hetgeen aan velen het leven heeft gekost. Een zekere lauwheid verweet ds. Bouw de Nederlandse christenen en Dr. H. GOEDHART predikantenopleiding3. en kerken voor het werk van de ding. Ook vroeg hij zich voor fa£ zoveelste maal tijdens zijn verlofpie" riode af of men zich wel genoeg wust is, dat Nederland zendingsgebii is geworden. 'u.r Dr. H. Goedhart uit Rotterdam, o'0.8 9 september naar Kenia vertre voor de opleiding van predikantden bracht namens de vertrekkende zer^ dingswerkers een afscheidsgroet, ""r Verder hielden gisteren verschjoo lende predikanten „van eigen bodei^, toespraken. We citeren daarvan (j. uitnodiging van ds. A. Gooyer b Delft: Maak van elke dag een zeiflai dingsdag! ,aa ied ted lin (Van een onzer verslaggeefsters) BAARN Volgend jaar ja nuari zal een cursus voor kerke lijke werkers van de Gerefor meerde Kerken worden gestart. „Bij het ontstaan van een pre dikantsvacature rijst de laatste tijd nogal eens de vraag of het kerkelijke leven niet gediend zou zijn met de benoeming van bijvoorbeeld een vormingsleider of opbouwwerker in plaats van een predikant", stellen de initia tiefnemers van dit werk. Op het ogenblik hebben al 24 men sen zich opgegeven voor deze cursus, di,e voorlopig op het evangelisatiecen trum in Baarn zal worden gegeven. Er is geen sprake van een beroepsop- DRIEBERGEN In de expohal te Hilversum wordt woensdag 12 augus tus een toogdag gehouden voor de le zers van „Het Zoeklicht". Thema van de dag is de vraag „Waar blijft de belofte van Jezus' komst?" Ds. W. van Petegem, ds. J. Servaas, ds. D. W. Veldkamp, ds. S. .J Zijlstra en de evangelisten Th. Dikkes, J. Kits, Jb. Klein Haneveld en C. van de Geer zullen het woord voeren. Voor muzikale medewerking teke nen zangeres Margje Dijkstra, het Victorie-Trio, de bekende zendeling Jan B. van der Veen die spoedig weer naar Kameroen vertrekt, een gerefor meerd en een vrij evangelisch zang koor onder leiding van Gijs Smit als mede hammondorganist Hans van der Steen. Er worden drie meetings gehouden, die om tien, twee en vijf uur begin nen. 's Avonds om acht uur is er eèn grote slotsamenkomst. Apart worden speciale bijeenkomsten voor kinderen gehouden. iel •in; litl leiding, maar van een part-tiife tweejarige cursus. js i Graag zag men, dat de gegadigdp in hun dagelijks leven „met menszij werken" en gedacht wordt aan hefret die een opleiding hebben gekreggisi aan een sociale of pedagogische acres demie. Maar het is beslist niet uitg8u.< sloten, dat anderen ook bijzondecec gaven hebben, die voor dit werk g^ schikt zijn. Nu al wordt vaak voor kerkelij werk een beroep gedaan op onderwij zers, maatschappelijk werkers, cult( reel werkers of opbouwwerkers. Toekomst R BARNEVELD De Gereformeerde Bijbelstichting houdt haar jaarlijkse toogdag zaterdag 22 augustus in de Rehobothkerk in Barneveld. Na de opening door de voorzitter ds. J. van Haaren van Amersfoort (geref. gem.) zal rev. T. H. Brown uit Londen spreken, de secretaris van de Trinitarian Bible Society, waarmee deGBS nacw samenwerkt. Verdere sprekers zijn ds. A. J. Wijnmalen, Maartensdijk, ds. F. Mal- lan, Gouda. ds. H. van Leeuwen, Urk, ds. E. du Marchie van Voorthuysen, Urk. De morgensamenkomst begint om half elf. AMSTERDAM De Sertuagint- groep heeft in een brief aan de her- vormdz synode geprotesteerd tegen het onrecht, dat prof. dr. P. Smits zou zijn aangedaan. Septuagint, waar toe onlangs ook een aantal hervormde predikanten is toegetreden, eist, dat de obstructie tegen rechtsherstel van prof. Smits wordt opgeheven. (let «per in Enropa weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam onbew. 33 0 Brussel onweer 28 1 Frankfort zw. bew. 31 0 Genève I. bew. 33 0 Innsbruck zw. bew. 31 0 Kopenhagen zw. bew- 21 0 Locarno zw. bew. 30 0 Londen motregen 24 0.1 Luxemburg zw. bew. 30 0.2 Madrid onbew. 29 0 Majorca regenbui 31 0.1 München onweer 31 Nice 1. bew. 30 0 Parijs zw. bew. 30 0.8 Rome onbew. 34 0 Wenen onbew. 31 0 Ztlrich onweer 32 1 Uitdrukkelijk wordt aan belai stellenden gezegd, dat niemand di cursus moet gaan volgen met de vi wachting, dat een functie als kerl lijk werker hem of haar kan wordj gegarandeerd. Anderzijds zou di cursus uit de aard der zaak niet w< den gegeven als de samenwerkei deputaatschappen geen toekomst v< de kerkelijk werker zagen. In de kerkelijke gemeenten mi men naar het aanstellen van kerk -lijk werkers „toegroeien". De plaatsi lijke predikanten moeten hen accej*r teren, terwijl men zich vervolgens 4^ vraagt waar de financiën om de)Y! mensen, wanneer zij werkelijk var: worden aangesteld, vandaan moetiM komen. Discussies De behoefte aan kerkelijke werke: blijkt bijvoorbeeld uit de situatie i Hoogeveen. Daar is een vacature vol een kerkelijk werker. De tweed kerkdienst werd daar, zoals op zovel plaatsen in ons land omgezet in et discussiedienst. Daar de opzet mi| lukte ziet men de oorzaak in e« niet aanwezig zijn van een vorming! werker. Er is iemand nodig die efi heel andere vorm aan de discussi kan geven. Bij gemeentekringen of gemeen teopbouwwerk zou een opbouwwei ker nuttig werk kunnen verrichten. De cursus wordt verzorgd door d generale deputaten voor de evangell satie van de Gereformeerde Kerke in samenwerking met de generale di putaten voor algemeen diaconale ai beid en de generale deputaten voo kerken bedrijfsleven. ROME De Italiaanse regeringi crisis is opgelost. De Christen-demi t craat Emilio Colombo is gisteren df t president Guiseppc Saragat beëdig r als leider van een nieuw kabinet dat zich links van het centrum hcc! opgesteld. Het is de 32ste regering in het larj r na de afsluiting van de fascistiscli periode. De crisis heeft een magr< geduurd. De vijftigjarige Colombo - een vei stokt vrijgezel - heeft zeven jaar larj de financiën van Italië beheerd. Hij wordt gezien als de architel van het Italiaanse „wirtschaftswuij 1 der". De nieuwe regering bestaat uj 26 ministers. Door de vorming van het kabinj 1 worden de problemen rond de vtf coalitiepartners, de christen-democr» ten, de linkse socialisten, de rechti sociaal-democraten en de republikej nen opgeschort. VS willen met Chiui betere betrekkingel WASHINGTON De VS zijn I reid verder tc gaan dan halverwegf om hun betrekkingen met China if verbeteren, verklaarde gisteren nister Rogers van buitenlandse zake| voor een commissie van het Huis va) Afgevaardigden. Rogers zei dat de regering-Nixoj daartoe de handels- en reisbeperki j gen had verzacht, maar dat zij 1 I soortgelijke tegenprestatie van Chi j verwacht ter verbetering van het I derzijdse contact.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2