HALF MILJARD MEER BTW Prof. Verkuyl wist van machtsgreep in Indonesië Palestijnen: wij vechten wél door Commentaren Straks hogere benzineaccijns j Plan van Witteveen D en l laag verwacht: Opbrengst van 1970 valt tegen (rïta) HET WEER Meer telefoons aangesloten in '70 dan verwacht Vertragingen morgen verholpen Toch protestmars in Londonderry Uitsmijter in LaCourtine Desnoods aanvallen op VN-troepen Koningin Juliana naar Indonesië? Spanje-VS Meisje (12) sterft aan nekkramp Storm geselt Franse kust Er zijn mensen die een wijn kelder bouwen als zij één rozijn hebben gevonden (Libanon) Rita, je speelt die oefening veel te vlug! DE BILT De luchtdrukver- schillen boven geheel Europa zijn gering, zodat er maar weinig wind is. Dientengevolge verplaatsen de aanwezige storingsgebi^den zich maar uiterst langzaam. Een der gelijk storingsgebied is aanwezig boven de Oostzee. Het veroor zaakt in Zuid-Zweden, de Bal- tische staten en in Polen veel be wolking met af en toe buien, maar de maximumtemperaturen lopen er niettemin tot boven de twin tig graden op. Een tweede ge bied met regen- en onweersbuien hangt samen met een vlakke de pressie boven de golf van Bis- caye. Een uitloper van de de pressie lag donderdagochtend over Zuid-Engeland en het Frans- Belgische grensgebied en ver plaatst zich naar onze omgeving zodat de neerslagkansen het ko mende etmaal groot zijn. Alleen in Spanje, Italië en de Balkan handhaaft zich het warme en droge zomerweer. Vooruitzichten voor zaterdag: minder stabiel zomerweer met enige afkoeling. Aantal uren zon: 29, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. STRANDWEER Een zwakke storing boven België geeft licht onstabiele lucht Morgen zonnige perioden met voornamelijk in de namiddag sen kleine onweerskans. Matige meest oostelijke wind. Tempera tuur 23 tot 25 graden. Vooruitzichten: Iets wisselval liger, maar toch overwegend goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar) stabiel. Zon en maan 7 augustus zon op 5.10, onder 20.20; maan op 10.51, onder 21.39; lOaug. EK. H«">e Water Hoog water: 7 augustus: Rot terdam le getij 7.56, 2e getij 19.52; Scheveningen 5.46-18.07; Vlissingen 4.51-17.02; Willemstad 8.33-20.47. DEN HAAG Eind juni had de PTT aan 93.200 aanvragen voor tele foonaansluiting voldaan. Dit is 55 prpcent van de geplande produktie voor 1970, en 33.000 meer dan in het eerste half jaar van 1969. De PTT heeft zich dit jaar tot taak gesteld 170.000 aansluitingen te ver wezenlijken. Van de 123.900 wachten den zullen op korte termijn 43.000 een telefoon krijgen. In de eerste zes maanden van dit jaar deed zich een „vraagexplosie" voor. (201.500 aanvragen tegen 152.500 Indezelfde periode in 1969). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De BTW zal het komende jaar nog 500 mil joen extra moeten opbrengen boven de 300 miljoen gulden meer die reeds wettelijk is vast gelegd. Minister Witteveen van financiën zou deze extra verho ging aankondigen in de Miljoe nennota, die half september wordt gepubliceerd. De BTW zal, zo kan men nu in Den Haag vernemen, van 12 en 4 procent verhoogd worden tot 14 en 4V« pro cent. De extra verhoging is nodig om de stijgende uitgaven van de regering te dekken en ook om de achterblij vende opbrengst van de BTW van dit jaar op te yangen. Verder zou de rijksoverheid naast NS uit de narigheid UTRECHT Als zich geen on voorziene moeilijkheden voordoen, zal morgen de dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen weer op nor male wijze worden uitgevoerd. Het herstel van het uitgebrande re- laighuisje in Arnhem vordert gestaag. De vertragingen rondom Arnhem be perkten zich gisteren tot maximaal vijftien minuten. Het treinverkeer tussen Schalkwijk en Zaltbommel was gistermiddag drie kwartier gestremd door een wissel storing in Arnhem. Dit resulteerde in treinvertragingen van een uur tussen Den Bosch en Utrecht. In de richting Amsterdam en Den HaagRotterdam manifesteerde de stroomstoring zich door vertragingen van veertig minu ten tot een uur. de zogenaamde autonome stijging van de uitgaven meer geld willen uitge ven voor de bouw van 2.000 woning wetwoningen (127 000 per jaar). Ook zou de regering 45 miljoen gulden willen besteden voor de werkende jeugd. Vorige week heeft staatssecretaris Grosheide van onderwijs duidelijk hierop gezinspeeld. In augustus over een jaar zou de leerplicht met een jaar verlengd wor den. Dan zou ook het arbëidsverbod voor 15-jarigen ingaan en wil men volgens het rapport-Lievengoed be ginnen aan partieel onderwijs voor jongens en meisjes t/m 17 jaar (de bedoeling is. dat men enkele dagen per week naar school gaat en de an dere dagen praktijk opdoet inde be drijven). Verder heeft de regering meer geld nodig voor hogere wedden voor de militairen en ook zou volgens Haagse kringen de gemeenten meer armslag krijgen. Verder zou op de rijksbegroting 1971 een hoger bedrag staan voor de ontwikkelingshulp. Men noemt 950 miljoen gulden. Dat is een procent van het netto nationale inkomen. Accijnzen Al deze extra uitgaven kunnen evenwel niet worden opgevangen door de extra verhoging .van de BTW. Daarom wordt er rekening mee ge houden dat do suikeraccijns, die in juli 1969 is verlaagd, weer wordt ver hoogd. Vermoedelijk is ook niet aan hogere benzine-accijns te ontkomen. Ook zijn er geruchten over een ac cijns op frisdranken (zoals in Frank rijk en Belgie), kan men hogere PTT- -tarieven horen noemen en zou mi nister Bakker van verkeer eri water staat 75 miljoen gulden meer nodig hebben voor het rijkswegenfonds. Eveneens wordt gedacht aan meer omzetbelasting op investeringen van het bedrijfsleven. Gezien het gevaar voor inflatie (1971 is het jaar waarin het er op aankomt) zou de Miljoenennota geen extra uitgaven meer bevatten. Dat wil zeggen dat voor de defensie bo ven de normale stijging van de uitga ven geen extra geld beschikbaar wordt gesteld. ROTTERDAM Het komen de bezoek van de Indonesische president Soeharto aan ons land heeft gisteren geleid tot heftige discussies tussen de hoogleraren dr. J. Verkuyl en dr. W. F. Wert- heim en tot schriftelijke vragen van een Tweede-Kamerlid. Het woordengevecht tussen dr. Verkuyl en dr. Wertheim werd uit gezonden door Vara's nieuwsrubriek Dingen van de Dag. Aanleiding was een uitlating van prof. Verkuyl over verzet van links en rechts tegen het bezoek van presi dent Soeharto. Dr. Verkuyl be schuldigde één van de felste tegen standers van hert bezoek, prof. Wertheim, van geschiedsvervalsing. Prof. Wertheim achtte zich toen ontheven van een zwijgplicht en ont hulde dat prof. Verkuyl erg veel wist over de achtergronden van de generaalscoup in 1965. Wertheim ver telde dat prof. Verkuyl vóór de machtsgreep een Indonesische dele gatie had ontvangen, die in Neder land was om te weten te komen hoe zou worden gereageerd op de coup van een aantal generaals, die naast Soekarno wilden gaan regeren. Pro fessor Verkuyl wilde de missie toen alleen ontvangen in aanwezigheid van de toenmalige Indonesische ambassa deur, dr. Soedjarwo Tjondronegoro. In zijn reactie zei prof. Verkuyl dat hem pas later duidelijk was ge worden dat de delegatie een com munistische achtergrond had. Maar professor Wertheim ontkende dit ten stelligste en verbaasde zich over de „draai" die prof. Verkuyl eraan ge geven heeft. Volgens hem heeft Ver kuyl gezegd dat deze delegatie optrad namens de Indonesische georgani seerde generaalsraad. Prof. Verkuyl heeft in zijn aanval op tegenstanders van het bezoek van Soeharto ook kritiek geleverd op ir. Manusama van de Zuidmolukse Republiek, de in Nederland vertoe vende Indonesische professor, Utrecht en dr. J. M. Pluvier. De genoemde Kamervragen be treffen de corruptie die zou zijn ge pleegd met ontwikkelingsgelden. Via het Rijksinkoopbureau zouden Ne derlandse hulpbedragen hier bij be trokken zijn. De vragen werden ge steld aan minister Udink (ontwikke lingszaken) door de PvdA-fractie- leider drs. Den Uyl en het ARP- Tweede-Kamerlid drs. Zijlstra. Te vens vroegen beiden minister Udink, een onderhoud tussen een delegatie van de Tweede Kamer en president Soeharto mogelijk te maken. BELFAST In weerwil van het regeringsverbod op demonstratieve marsen, zullen twee militante Noord- ierse organisaties op 12 augustus toch een protestmars organiseren in Londonderry. Dominee Ian Paisley zou vandaag een demonstratie leiden voor het Noord'erse parlementsgebouw uit protest tegen het afgekondigde verbod op het nouden van „processies". De protestantse verenigingen heb ben vzrklaard dat zij de mars op 12 augus' is die dag is het een jaar geleden dat de onlusten tussen katho lieken en protestanten begonnen zullen combineren. De vereniging achter dominee Paisley verwacht ze ker vijfduizend deelnemers. Voor het eerst sinds 1964 zijn er weer Nederlandse militairen ge legerd op het Franse oefenter rein van La Courtine. Op de foto: na de oefeningen ontspan ning in een Frans café. TRIPOLI/NEW YORK De Palestijnse verzetsorganisaties zullen de vredesplannen voor het Nabije Oosten verijdelen des noods door troepen van de Ver enigde Naties aan te vallen. Dit zeggen woordvoerders van de twee grootste Palestijnse com mando-organisaties: het Front voor de Palestijnse Volksstrijd en de El Fatah. Ze legden de verklaring af op een persconferentie in Tripoli, waar juist de ministers van buitenlandse zaken en defensie van Egypte, Libië, Soe dan, Jordanië en Syrië hun eerste be sloten-vergadering hadden gehouden. De verzetsorganisaties zijn niet uit genodigd voor het ministerieel over leg. Irak en Algerije boycotten deze conferentie. Intussen hebben de vier grote mogendheden VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring opdracht gegeven zijn vredesmissie, die vorig jaar april op dood spoor geraakte, te hervatten. Het bestand van negentig dagen, dat in het plan-Rogers wordt voor gesteld, zal binnen enkele dagen van (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nos-radiomede- werker Henk van Stripriaan heeft gisteravond in het programma Cosa NOStra meegedeeld, dat koningin Ji- liana in maart 1971 in Indonesië wordt verwacht. Op zijn voor de Nos gemaakte reis door dit land had hij in regerings kringen vernomen, dat president S;harto tijdens zijn bezoek aan Ne derland in september de uitnodiging zal overbrengen. In Indosesië gelooft men, dat de koningin deze uitnodi ging zal aannemen. Er worden al plannen voor de ontvangst gemaakt. kracht worden. Over de datum van ingang heeft Jarring contact opge nomen met de VN-vertegenwoordi- gers van Egypte, Israël, Jordanië en Libanon. Het enige dat het afkon digen van het bestand nog in de weg zou staan, is de kwestie van het toezicht. De felle woordenstrijd tussen Egypte en Irak over het vredesplan is nog in kracht toegenomen. Ook binnen de gelederen van de verzets organisaties treedt de tweedracht over de plannen steeds meer naar buiten. Na de gevechten van dinsdag in het noorden van Jordanië tussen leden van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina en van de Actie beweging voor bevrijding van Palestina (resp. voor- en tegen standers van het plan-Rogers) kwam het gisteren opnieuw tot incidenten. WASHINGTON De Amerikaan se minister William Rogers heeft vandaag een overeenkomst getekend met zijn Spaanse collega Lopez Bravo over handhaving van Amerikaanse bases in Spanje in rui' voor militaire steun. Het verdrag was zo opgesteld dat het niet door de senaat hoefde te worden goedgekeurd. Dit ondanks de eis van de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, William Fulbright, om een verdrag te maken dat door de senaat zou worden bestudeerd. Spanje krijgt in ruil voor handha ving van de luchtmachtbases Torre- gon en Saragossa en de marinebasis Rota, ligplaats van Amerikaanse atoomonderzeeërs met kernkopraket ten, ondermeer een aantal Phantom- straalbommenwerpers. HEEMSKERK De twaalf jarige Lucia Pablo uit Hilver sum is aan de gevolgen van nek kramp overleden. Zij maakte deel uit van de gidsengroep Jeanne d'Arc, die in het clubhuis van de Heemskerk- se verkenners kampeerde. De overige gidsen zijn na de dood van het meisje onmiddel lijk ingeënt met penicilline en naar huis gestuurd. BORDEAUX De Franse Atlanti sche "'ust is gisteren opnieuw door een zware storm geteisterd. Verschillende toeristen waren nog bezig de schade te herstellen van het noodweer van dinsdag, dat zeker aan vijf mensen het leven heeft gekost. Zeven personen worden nog vermist. Het juiste aantal omgekomenen is moeilijk vast te stellen, omdat de honderden toeristen in het gebied nergens staan geregistreerd. Openbaarheid 1 £)E gedeputeerde staten van de provincies brengen aan de mi nister van binnelandse zaken ad vies uit over de wijziging van de gemeentegrenzen en het verdwij nen van gameenten. Het nare van deze procedure Is, dat deze adviezen, waarin in de regel ingrijpende ruimtelijke ver anderingen worden voorgesteld, zelfs voor de gemeentebesturen geheim zijn. Hierin brengt minister Beernink verandering. De adviezen, schrijft de minister aan de provincies, moeten ook on- middeiijk aan de gemeenten wor den gezonden. En aan de pers en aan de besturen van de instanties die bij gemeenschappelijke rege lingen zijn betrokken. Zo is er dan een stukje openbaar heid bijgekomen op het terrein van de steeds belangrijker wordende bestuurlijke herindeling. De publieke discussie is ermee gediend. Gemeen tebesturen zullen iets minder snel worden verrast. Alleen zou men zich kunnen afvra gen, waarom het nog zo lang heeft geduurd. Openbaarheid (2) J)E gemeenten en haar bewoners kunnen niet alleen door voorstel len tot grenswijzigingen worden verrast. Ook door plannen voor be langrijke waterstaatswerken, recre- aticprojecten, industrieprojecten, hoofdverkeerswegen, spoorlijnen en luchthavens. Om over de verrassing van militaire oefenterreinen maar niet te spreken. In het voorjaar heeft minister Schut van de Raad voor de ruimtelijke ordening het advies gekregen hier aan een eind te maken. Dit advies, dat nu is gepubliceerd komt er op neer, dat de plannen van de regering direct na de eerste ambtelijke voorbereiding worden be kendgemaakt. De definitieve beslissing over de projekten valt pas nadet men bij voorbeeld een politiek beroep op het parlement heeft kunnen doen. Veel onbehagen kan vermeden wor den, wanneer men niet meer ineens wordt geconfronteerd met beslis singen van de rijksoverheid, waar over moeilijk is te praten en waar aan weinig meer is te véranderen. Het advies lijkt niet zo ingewikkeld. Maar de consequentie is, dat de wet op de ruimtelijke ordening moet worden aangepast en de procedure in de bestaande wetten veranderd. De regering heeft nog geen stand punt ingenomen. De besluitvorming op nationaal niveau wordt gecom pliceerd geacht. Hopelijk hakt het kabinet, hoewel begrijpelijk amb telijke weerstanden bestaan, de knoop door. De democratie zou beter tot haar recht komen. Trouwens, er ligt op de tafel van de regering ook nog een rapport van de commissie-Biesheuvel over de openbaarheid. Pruis Claus heeft gisteren het Wereld Muziekconcours in Kerkrade bezocht. Hij beluister de de Italiaanse band La Banda Dei Carabinieri. O Knots opblaasballen, voor zwembad of I strand, 2 stuks voor 1 abonnee' Mijn naam Ik kies cadeautje nr cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit- anti uij, uc vuuiraau is niet onui TJ Gezellig opblaasbeest in opvallende puttelijk en de vakantie is snel om: kleuren. Leuk voor uw kleuters. Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Gkwartaal Cknaand aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op r~"| Snelle zwemvliezen. Doen het even de envelop schrijft: I 3| g°cd >n Castricum als aan de Costa' Nieuwe Leidse Courant, rava' antwoordnummer 267, Leiden Nieuwe leidse Courant Dtemtr CHRISTELIJK MGBUD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ZZÏZZS? Donderdag 6 augustus 1970 51ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1