MOTIEF MOORD NOG DUISTER La Courtine is niet meer geschikt als oefenterrein Bestand nog deze week van kracht Lijk Braziliaanse diplomaat in auto Het Kwartet Politieke achtergrond? Ontdekt door fietsers Onderzoek in volle gang domiQCIltdJ'CIl Zesling in Rome Gebruik beperkt voor modern leger Twee doden na frontale botsing Optimisme over vrede in Nabije Oosten Duits gesprek met Russen vordert goed m ieiiwe Leid.se Courant Woensdag 5 augustus 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISmiJK 0AGBIAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastidi fs ghebleven mijn hert ft» TeghenspoeU" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Opgeruimdheid is de ware bloesem van de gezondheid (Japan) Blij dat u er bent, pappa ik kan uw boor niet uk de muur krijgen. Wmm® mm mm DE BILT Boven heel Europa zijn de luchtdrukverschillen ge ring. Een hogedrukgebied boven Noord-Scandinavië is verder in betekenis afgenomen, terwijl een vlak lagedrukgebied boven Frank rijk en het Iberisch schiereiland zich handhaafde. In Bretagne en Zuidwest-Frankrijk, waar dins dag de temperatuur tot omstreeks 30 graden steeg, veroorzaakte dit [talrijke onweersbuien. Een kleine storing in de boven- I lucht, die aanvankelijk van Polen via Duitsland in de richting van ons land trok, is naar het noorden afgebogen en bracht enkele buien in Denemarken en Zuid-Zweden. Aangezien ons land in het overgangsgebied tussen beide sto ringen ligt, wordt voor het ko mende etmaal weinig verande ring in het huidige weertype verwacht. Vooruitzichten voor vrijdag! aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp. 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp: van ongeveer nor maal tot graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een gheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Na het optrekken van de och tendmist ook morgen zomers met een zwakke wind, in de middag van zee. Temperatuur 24 a 25 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Warm strand weer met latèr kans op een buitje door een onweerstoring, die langzaam boven Frankrijk naar het noorden komt. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel. Zon en maan 6 augustus zon op 5.09, onder 20.22; maan op 9.40, onder 21.29; lOaug. EK. Hnne Water Hoog water: 6 augustus: Rot terdam le getij 7.25, 2e getij 19.23; Scheveningen 5.18-17.39; Vlissingen 4.21-16.33; Willemstad 8.02-20.16. Voor de velen die deze warme dagen niet meer met vakantie de stad uit zijn vormt het zwem bad nog een plekje waar je even kan uitblazen en bijkomen en als het bassin te vol is biedt het gras rondom toch nog (zonne)- respijt. met een geweldadige dood van een diplomaat. De heer De Vasconcelos, tweede secretaris van de Brazilaanse ambas sade, was vijftien maanden in ons land. In deze korte tijd werd hij, volgens de Braziliaanse ambassade, een geziene figuur in diplomatieke kring, van wie men verder de indruk had dat hij een gelukkig gezin had. De diplomaat woonde aan de Zwa- nenlaan in Den Haag en was vader van een kind. Zijn vrouw verwacht nog deze maand haar tweede kind. Van het echtpaar was bekend, dat het als tdneelliefhebbers herhaaldelijk voor theaterbezoek een weekeinde in Parijs doorbracht Voor vervolg zie pag. \7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse recherche heeft nog geen enkel houvast in de opzienbarende moord op de Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio de Vasconcelos. Over het motief kon de polite vanmorgen nog niets meedelen, ook niet of het hier een politeke moord betreft. Tientallen agenten zijn met het onderzoek bezig. De 34-jarige diplomaat werd gistermiddag om half vijf dood in zijn auto op de Scheveningse Pompstationsweg aangetroffen. Hij lag languit voor de voorbank en is vermoedelijk om het leven gebracht met een mes. Aan de rechterkant van de hals zat een diepe snij wond. Kleine verwondingen werden geconstateerd aan de handen, wat kan wijzen op een wor steling. De aanslag werd ontdekt door een jongen en een meisje, die over de Pompstationsweg fietsten. Zij zagen de auto met het kenteken CD 491, een Lancia Flavia, rechts langs de weg geparkeerd. Het portier stond iets open waardoor zij een man kon den zien liggen. Sleutelen Aanvankelijk dachten zij dat de bestuurder aan het sleutelen was. Toen zij voorbij waren en nog eens omkeken, zagen zij het rechterportier een keer open en dicht gaaa Dit leek vreemd en toen zij daarop poolshoogte namen, zagen de fietsers een man met een donker uiterlijk voor de voorbank liggen, badend in het bloed. Het meisje bleef bij de wagen, ter wijl de jongen een agent ging zoe ken, die hy snel had gevonden. De agent meende dat, terwijl hij bij de auto stond, er nog iets van leven te bespeuren was bij de diplomaat. Er werd groot alarm geslagen: agenten zetten de Pompstationsweg af en leidden het verkeer over één baan en rechercheurs begonnen aan het onderzoek. Een arts van de GG en GD constateerde kort daarna de dood, waarop de diplomatenwagen met de vermoorde diplomaat er nog in naar het hoofdbureau werd ge transporteerd. Dit werd gedaan om te laten gaan. zo weinig mogelijk sporen verloren Het onderzoek richt zich vooral op de leefwijze en entourage van het slachtoffer. De Braziliaanse ambassade verleent de Haagse politie volledige medewerking. Het is voor de eerste keer dat de Haagse politie geconfronteerd wordt ROME In de Italiaanse hoofd stad heeft een 35-jarige vrouw in de afgelopen nacht een zesling ter wereld egbraebt, vier jongens en twee meisjes. Vier kinderen zjjn kort na de geboorte overleden. De moeder, Loredana Petrone, maakt het goed. De nog in leven zijnde kin deren, een jongen en een meisje, we gen resp. 700 en 800 gram. Over hun levenskansen zijn de artsen ook nog steeds bezorgd. Ze liggen uiteraard in couveuses. Alle kinderen werden geboren bin nen een tijdsbestek van 35 minuten. Het echtpaar Petrone was twaalf jaar geleden getrouwd en had nog geen kinderen. Vader Petrone, een 35- jarige fabrieksarbeider, vertelde dat zijn vrouw vorig jaar Pergonal- 500 tabletten was gaan gebruiken. Zij werd ten slotte ruim zes maanden geleden zwanger. In de hele wereld zijn deze eeuw ongeveer twintig zeslingen geboren. De voorlaatste op 21 mei in New York. Politiefunctionarissen rond (en onder) de auto waarin gister middag langs de Pompstations weg in Den Haag het stoffelijk overschot werd gevonden van het lid van de Braziliaanse am bassade Paulo Dionisio de Vas concelos. Diplomaat (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LA COURTINE Als oefen terrein is La Courtine toch lang niet zo ideaal, als het ministerie van defensie in Den Haag mis schien aanvankelijk dacht. (Van onze correspondent) BREDA Tegen tien uur gisteravond zijn op de Rijksweg ZevenbergenKlundert onder Zevenbergen na een zware fron tale botsing twe epersonen om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raak te de auto, bestuurd door de 27-jarige C. G. Teunissen uit Etten-Leur in een flauwe bocht op de linker weghelft. De chauffeur van een tegemoetko mende vrachtauto kon de wagen niet meer ontwijken. De klap was zo groot dat de personenauto al tollende plus minus 80 meter werd weggeslingerd. De bestuurder was op slag dood. Zjjn vriend, de 29-jarige B. van Hejjst uit Zevenbergen moest zwaar gewond naar het Sint Laurensziekenhuis in Breda worden vervoerd, waar hjj spoedig na aankomst overleed. 's Ochtends knalde in Terheijden ook al een personenwagen op een vrachtauto. De bestuurder gaf dc zware wagen met aanhanger geen voorrang. De bestuurder van de per sonenauto, H. D. uit Middelburg, en zijn echtgenote werden zwaar gewond in het Ignatiusziekenhuis in Breda opgenomen. Sinds 1964, toen de laatste Neder landse troepen het Plateau dc Mille- vaches de rug toekeerden van 1959 af waren er toen een kleine hon derdduizend vaderlandse militairen geweest heeft het oefenterrein een totaal ander karakter gekregen. Door de aanleg van schietbanen zowel voor kleine wapens als voor artillerie is het gebruik ervan ten zeerste be perkt. In La Courtine verblijven sinds en kele dagen weer oefenende Neder landse militairen. Twee pantserinfan- teriebataljons, resp. het 17e en het 16e zullen deze maand beurtelings het kamp bevolken. Belemmerend Het gaat om in totaal ruim 2000 man, de vaste kampstaf meegerekend. De Nederlanders hebben een kleine 70 tanks en andere rupsvoertuigen meegenomen. Duidelijk is dat de sterke mechani satie van de Nederlandse strijdkrach ten in de afgelopen jaren belemme rend werkt op de bruikbaarheid van het terrein. Waren de duizenden hec taren van het oefenterrein in vroege re jaren uitnemend geschikt voor grootscheepse infanteriemanoeuvres, voor de zware rupsvoertuigen is slechts een zeer klein gebied beschik baar. 9 Voor vervolg zie pagina 5 De Britse monetaire reserves zijn in juli met twee miljoen pond toegenomen. Economen noemen het een geringe stijging. WASHINGTON De Israëlische ambassadeur in Washington, generaal Rabin heeft gisteren het antwoord van zjjn regering op het plan-Rogers op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd. Het bevat dc formele aanvaarding van het voorgestelde bestand en de daarop volgende pogingen een vredesregeling met de Arabische landen tot stand te brengen. In officiële Amerikaanse kringen ver wacht men dat het bestand binnen een week van kracht zal worden. MOSKOU Dc onderhandelingen tussen West-Duitsland en de Sowjet- unie over een niet-aanvalsverdrag zijn in een eindfase gekomen. Wan neer enige nog openstaande moeilijke vraagstukken worden opgelost, is het niet uitgesloten dat de besprekingen over een dag of vijf afgerond zijn. De Westduitse regeringswoordvoer der von Wechmar vertelde dat zowel minister Scheel als minister Gromiko gisteren opnieuw van hun oprechte wens om tot overeenstemming te ko men hebben blijk gegeven in de heil dronken die zij op een lunch op el kaar uitbrachten. Uit een opiniepeiling blijkt dat een grote meerderheid van het Duitse volk het streven van de socialistische regering steunt om door middel van onderhandelingen tot een betere ver standhouding met Oost-Europa te ko men. Bijna tachtig procent meent dat de lopende gesprekken een kans vor men die niet ongebruikt kan worden gelaten. INCIDENTEN waarbjj diplomaten betrokken zijn plegen meer dan gewone aandacht te trekken. Zeker wanneer zoals in dit te betreu ren geval ook dc dood in het spel is. Die aandacht is begrijpelijk. Een di plomaat is maar niet een particu lier persoon. Afgezien van zijn eigen leven is hy een vertegenwoordiger van zyn land in den vreemde. Daar vloeien zowel plichten als rechten uit voort. Tot de rechten behoren bijzondere bescherming, zo daartoe reden iykt te bestaan, en een ruime mate van on schendbaarheid (immuniteit). Pijniyk is het, dat de laatste tyd en bovendien in trieste omstandigheden diplomaten nogal eens „in het nieuws" komen. Men denke alleen maar aan de gevallen van ontvoering, waarby ook al niet immer de dood uitbiyft. De ervaring leert, dat geen land van incidenten rondom de beoefening van de diplomatie geheel is vry te waren. Ook ons goede land niet, al biyven zjj gelukkig sporadisch. Vandaag gaat ons leedwezen uit naar de nabestaanden van de Braziliaanse diplomaat, die op zo lafhartige wyze werd vermoord, en voorts naar zyn regering. Het zal aan de Nederlandse politie en justitie niet liggen, dat naar oplossing en opheldering wordt gestreefd. Waarschuwing jyjINISTER van financiën W'itteveen heeft de wind van voren ge kregen, toen hu verleden week nio- geiyke maatregelen aankondigde voor het afkoelen van de economie. Van de kant van de vakbeweging werd hem verweten paniekerig te doen. In de ogen van de werkgevers deed de minister het ook niet goedi dergeiyke essentiële opmerkingen moeten worden gemaakt als onder* deel van een algemene beschouwing over het beleid, en niet willekeurig in een vraaggesprek. Het is intussen wel duideiyk gewor den, dat de minister met zy'n losse uitlatingen voorzichtig wat schoten voor de boeg heeft willen lossen. De waarschuwing zou dan bestemd zyn voor het bedrüfsleven in het al gemeen, de vakbeweging, en niet to vergeten de politieke partyen. De partyprogramma's, reeds vastge steld of nog in de maak, kunnen voor- treffeiyk zyn en de aangegeven fi nancieringsmiddelen dienovereen komstig, niettemin heeft men steeds weer te rekenen met de conjunctuur en de economische mogeiykheden voor de uitvoering. De discussie rond de verhoging van het minimumloon in de Tweede en de Eerste Kamer heeft bewezen, dat er weerstand kan zyn in het scheppen van meer sociale zekerheid. Hoe men ook over de waarschuwing van dc minister denkt, zeker is, dat hy, gehoord de reacties, met zyn op merkingen de discussie over de nog onbekende miljoenennota op gang heeft gebracht. Dat belooft interessant en spannend te worden. B Gezellig opblaasbcest in opvallende kleuren. Leuk-voor uw kleuters. VN-secretaris-generaal Thant zei dat er nu „een reele kans op het ma ken van belangrijke vorderingen" in het streven naar een vredesregeling voor het Nabije Oosten is. Hij waar schuwde echter voor te groot optiis- me. VN-bemiddelaar dr. Jarring pleegt op het ogenblik intensief overleg. Hij ontving gisteren vertegenwoordigers van Egypte. Jordanië, Libanon en Is rael. Eerder confereerde hij met Thant en minister Rogers. Een van de belangrijkste punten daarbij was de datum waarop het bestand zal in gaan. De VN-ambassadeurs van de vier grote mogendheden zijn vandaag for meel van het Amerikaanse vredesini tiatief in kennis gesteld. Dit betekent dan het groene licht voor de hervat ting van de miss ie-Jarring, een fun damenteel onderdeel van het Ameri kaanse plan. Garanties In het Israëlische parlement ont hulde premier Meir belangrijke ver klaringen te hebben ontvangen van Washington met betrekking tot het defensieve vermogen van Israel. Deze verzekeringen hadden het voor Israel gemakkelijker gemaakt het plan-Ro gers te accepteren. Voor vervolg zie pag. 7 cadeau voor het aanbrengen van een nieuive abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef opals nieuwe abonnee: Betaalt per Qkwartaai Dmaand 1 Knots opblaasballen. voor zwembad of J strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricmn als aan dc Costa firava. Ik kies cadeautje nr. aankruisen watu wenst 4 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1