Nasser: Wie nooit schoot, is nu tegen bestand Man weigert bij café taxi en veroorzaakt botsing >e0 <ondje friSSe PONT SLAAT OM: ZEKER 150 DODEN Jumbo-Jet gedwongen naar Cuba te vliegen Moskou aanvaardt streven Bonn tot hereniging Kelner stak hotel in brand In last l/°or op Twee doden op brug bij Alblasserdam Amerikaanse matroos (21) verdronken Crossauto in publiek: dode Alle guerrilla's vrij in ruil voor diplomaten Ambonezen vallen meisjes lastig Met 378 mensen aan boord MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 Irak. Syrië en Algerije boycotten top De recente aardbevingen in Noordoost-Iran hebben grote schade aangericht. Hier zit een der overlevenden gewond temidden van de puinhopen van zijn oude woning. SAN JU AN Tenminste 150 men sen zijn zaterdag omgekomen bij een scheepsramp met de veerpont Chris- tina in de Caraïbische Zcc. Enkele MOSKOU Rusland is bereid bij het afsluiten van een niet-aanvals- vcrdrag met West-Duitsland. een brief van de regering in Bonn te aan vaarden waarin ondubbelzinnig staat dat het streven naar een vreedzame hereniging van het Duitse volk niet In strijd is met dit verdrag. Dit zei de Westduitse regerings woordvoerder von Wechmar in Mos kou, waar de ministers van buiten landse zaken van beide landen reeds een week van overleg over het non- agressiepakt achter de rug hebben. Von Wechmar legde er de nadruk op dat het verdrag ook de bepaling zal bevatten dat alle bestaande ver dragen en overeenkomsten niet zullen worden aangetast. Deze verwijzing slaat onder meer op het in 1955 tus sen Bonn. Amerika, Engeland en Frankrijk gesloten verdrag, waarin de drie westelijke mogendheden ver klaarden akkoord te gaan met het streven van de Bondsrepubliek naar de hereniging van Duitsland ROOSENDAAL De 27-jarige kelner J. van der V. heeft bekend de brand te hebben aangestoken in het hotel Van der Put in Roosendaal. Het hotel brandde vrijdagmorgen geheel uit. Een hotelgast, de 51-jarige leraar A. Mollema uit Den Haag, kwam daarbij om. Verdachte heeft bekend dat hij om vier uur 's morgens voorbereidingen had getroffen voor het ontbijt en toen twee tafelkleedjes in de eetzaal in brand had gestoken. Hij verklaarde ondermeer met zijn daad te willen verbergen, dat hij het afgelopen half jaar flessen drank uit het hotel had gestolen. tientallen mensen worden nog ver mist. Het ongeluk met de pont gebeurde onderweg van het eiland St. Kitts naar Nevis. Er waren 250 passagiers aan boord. Een plotseling opstekende storm deed h?t schip kapseizen. De Chris tina moet vrijwel onmiddellijk zijn gezonken. De meeste opvarenden, voornamelijk vrouwen en kinderen, waren op weg naar een religieus fes tival. Een armada van particuliere en marineschepen begon direct een op sporingsactie in de Caraïbische Zee, die ter olaatse wemelt var de haaien. KAÏRO De tegenstellingen in de Arabische wereld zijn ver scherpt nu Irak. Syrië en Alge rije gedreigd hebben de topcon ferentie in Tripoli over het Ame rikaanse vredesplan te zullen boycotten. De sterke man van Libië, ko- yonel Gadhafi, heeft gisteravond onverwacht een bezoek gebracht aan presdient Nasser. Naar ver luidt zou hij willen bemiddelen in het Arabische conflict. President Nasser heeft een verbit terde aanval gedaan op de Iraakse houding. Het regeringsblad Al Achram schrijft: Degenen die zich uitspreken voor een staakt-het-vuren zü" degenen die daadwerkelijk strijden, terwijl zij die tegen dat bestand ge kant zyn, nog nooit een schot hebben gelost. Degenen die nu te keer gaan, maken zicch schuldig aan een „immo rele daad". Ook de Egyptische minister van voorlichting Heykal leverde felle kri tiek. „Irak moest maar eens meer troepen sturen naar het oostelijke front in plaats van betogingen op touw zetten". Heykal beschuldigde Irak en Syrië ervan, er feitelijk a! een bestand met Israël op na te houden. Nasser stuurde via een opecisle af- 'gezant president Hassal el Bakr een boodschap. Hij zegt graag gezien te hebben dat de inspanning die men zich getroost om betogingen tegen Egypte te organiseren, gebruikt was voor ernstige doeleinden, zoals het bombarderen van een vijandelijke stelling vanuit de lucht. Ook het Russische partijblad Praw- da heeft de Iraakse houding scherp veroordeeld. Op de topconferentie in Tripoli, die vandaag zou beginnen, zou Libië een plan ter tafel brengen over opvoering van de militaire acties tegen Israël. Dit plan is voornamelijk bedoeld als tegenwicht voor het Amerikaanse vredesplan, zodat tenminste de een heid onder de Arabieren wordt be werkstelligd. Maar Irak, Syrië en Algerije heb ben gedreigd de topconferentie niet te zullen bijwonen. Irak en Syrië kantten zich zonder meer tegen het Amerikaanse vredesplan. Algerije ar gumenteert dat zo'n conferentie alleen de definitieve liquidatie beoogt van de heilige rechten van het Palestijnse volk". Algerije stelt zich onvoorwaar delijk aan de kant van het Palestijnse verzet. Volgens kringen in Kaïro zou ook het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging een delegatie naar Tripoli sturen. Volgens de Palestijrise bevrijdingsorganisatie is echter aan twee leden van haar delegatie de toe gang tot Kairo ontzegd. natuurzuivere pepermunt RIDDERKERK Nadat café bezoekers tevergeefs hadden ge tracht de 40-jarige Sliedrechtse lasser C. van der H. het rijden te beletten, heeft deze op rijks weg 15 een ongeluk veroorzaakt, waarbij twee doden en twee ge wonden zijn gevallen. De cafebr^ekers probeerden Vm ervan te overtuigen, dat hij ni?t in staat was zijn wagen te besturen. Men waarschuwde een taxi en belde tegelijk de politte. Maar de man had zich toen al vechtend naar buiten ge- WERKT. Terwijl de politie in de omliggende plaatsen de melding doorkreeg, was het kwaad al geschied. Bij Alblasser dam reed Van der H. eerst tegen een betonnen rad en kwam vervolgens op de verkeerde rijbaan terecht. Daar botste hij op een tegenligger, die zware-plaatschade kreeg. Met grote snelheid vloog de lasser toen op het Dafje van de trammon teur W. J. Larsscn (45) uit Capclle aan den IJssel. De Sliedrechter over leed ter plaatse, evenals mevrouw W. K. Larssen-Kaat. De heer Larssen en zijn 10-jarige zoontje Erwin werden in zorgwekkende toestand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. SITTARD Terwijl hij zijn auto bestuurde, is zaterdag J. Plettenburg (53) in Sittard door een hartinfarct getroffen en overleden. Zijn auto reed in volle vaart door en schepte de voetgangster mevrouw V. (51). Ze werd ongeveer tien meter meege sleurd en klemgereden toen de auto tegen een boom tot stilstand kwam. Ze liep levensgevaarlijke verwondin gen op. Drie kinderen, die allen zonder op te letten de rijweg overstaken, zijn om het leven gekomen. Het zijn M. B. Wit (3) in Opheusden, Johanna H. M. van der Doelen (4) te Rosmalen en M. Pauwels (3) te Oploo. Bij een frontale botsing te Eersel is A. J. M. de Kort (21) uit Lage Mierde omgekomen. Hij reed met zijn wagen links op de weg. Een busje, dat op de Leeuwarderweg te Hallum links reed, botste zaterdagnacht op een perso nenauto. De bestuurder hiervan, J. Hees (21) uit Britsum, werd dodelijk gewond. Op een onverlichte weg in Zundert is de bromfietser L. E. M. Mertens (17) onder een personenauto gekomen. Hij overleed ter plaatse. Frans Jan sen (12) uit Kreil is in het ziekenhuis van Emmeloord overleden. Hij was gewond geraakt toen een auto, waar van de remmen weigerden, hem van achteren aanreed. TVTU ook Israël het Amerikaanse vredesplan niet heeft verworpen, is de Arabische wereld in last en voelen ook de Russen zich opgelaten. Dit laatste blijkt uit de beschuldiging van het partijblad Prawda. dat de afspraak tussen Israël en Amerika een internationaal schandaal is. De Prawda heeft slechts gedeeltelijk gelijk als zij beweert, dat aanvaar ding van het Amerikaanse plan door Eg>pte en Jordanië een streep door de Amerikaanse rekening had ge haald. Want eer kan men zeggen, dat de Instemming van Israël (nadat het garanties kreeg) een tegenvaller is voor Moskou. Het Amerikaanse plan kon, zoals het was. niet door beide partijen worden aanvaard. Daarvoor had het te veel onvolkomenheden. Voor Egypte had het slechts waarde als pressiemiddel tegen Israël, dat het in zijn oor spronkelijke vorm onmogelijk kon accepteren. In feite heeft geen van beide het plan-Rogers werkelijk aanvaard. Hoogstens kan men zeggen, dat zij slimmigheidjes hebben gebruikt om niet genoodzaakt te zijn. het te ver werpen. Egypte kreeg garanties van Moskou en Israël kan op de welwil lende steun van Washington rekenen. De opzet van de Russische en Egyp tische leiders is mislukt als gevolg van een noodsprong van president Nixon, die laat besefte, in welk een gevaarlijke positie hij Israël had la ten manoeuvreren. Wat Israël zegt te aanvaarden is dan ook wat anders dan wat Egypte het toedacht. Begrijpelijk Is de teleurstelling In de Arabische landen, waar Nassers In stemming met het Amerikaanse plan aanvankelijk was uitgelegd als een tactische meesterzet. Door Nixon te overreden heeft Israël dit plan ech ter onbruikbaar gemaakt voor poli tieke en militaire chantage. Blijft de vraag, of Egypte en Jorda nië het op een gesprek over de voor waarden van het plan-Rogers willen laten aankomen. De felle uitval van Nasser naar Irak en andere Arabi sche landen, die hem samen met de Palestijnse commando's voor de voe ten lopen, valt in dit verband op. Beslissend is opnieuw, of Nasser van zijn Arabische broeders gelegenheid zal krijgen samen met koning Hoes sein naar een vreedzame regeling met Israël te streven. Vooral de Pa lestijnse commando's zullen alles in het werk stellen om alles wat op toenadering lijkt in de klem te smoren. VLISSINGEN De 21-jarige Amerikaanse matroos W. J. S. is za terdag op het Nollenstrand door ver- dinking om het leven gekomen. De matroos was afkomstig van een van de marineschepen in de Vlissingse haven. De reddingboot „Javazee" uit Breskens heeft samen met een boot van de marine naar de jongeman ge zocht. Na tien minuten werd hij gevon den. Hij was een maat gaan zwem men. Pogingen zijn levensgeesten weer op te wekken, mislukten. CALLANTSOOG Op het volgens de politie onvoldoende beveiligde cir cuit in Callantsooog, waar gisteren autocrosswedstrijden werden gehou den, ls een anderhalfjarig jongetje uit Amsterdam om het leven gekomen. De auto werd van achteren aange reden. raakte van de weg af en schoot het publiek in. Zes mensen kwamen onder de wagen, onder wie het jongetje. De vijf andere toeschou wers werden in het ziekenhuis van Den Helder opgenomen. De Duitser Horst Hagen (33) ls zaterdagavond op het circuit in Zand- voort dodelijk verongelukt. Hij reed als bezoeker van het circuit te snel door een bocht waarna zijn auto enkele malen over de kop sloeg. Ds Israëlische premier Golda Meir, gefotografeerd terwijl zij haar bureau binnengaat om de kabi netsvergadering bij te wonen, waarin het officiële antwoord aan de Amerikanse regering over het plan-Rogers zal worden opgesteld De Kabouters hebben het uit gerekend. We zijn nog driehonderd dagen van de verkiezingen af. Om precies te zijn: nog 297 dagen. De Kabouters gaan meedoen aan de stembusstrijd. In alle distric ten. indien het eerste probleem: de achttien maal duizend gulden, die nodig zijn, overwonnen wordt. Nu is dat iets waar ik niet zo erg aan twijfel. Voor alle acties is er bij hen geld. dus waarom niet voor een verkiezingsactie. Een verkiezingsstrijd is er een van schone beloften en felle uit spraken, van uitgangspunten en doeleinden. Het geven en nemen komt pas later wanneer er gere geerd moet worden. Regeren willen de Kabouters ook. Zij eisen bij voorbaat de zetel van de minister van defensie op. Die minister zal dan onmiddellijk een wetsontwerp indienen om het leger op te heffen. Ik hoorde het allemaal in de televisie-uitzending op donderdagavond van de VPRO. Opperkabouter Tuvnman vertelde het. De regering moet het wetsont werp van minister Kabouter on voorwaardelijk aanvaarden. An ders worden de Kabouters boos. Kabouter Tuynman vertelde niet hoe boos hij zou worden wanneer het parlement deze wet niet zou aanvaarden. Waarmede hij een kapitale de mocratische fout maakte, want wetten worden niet door de rege ring goedgekeurd maar door de vol ks vertegen woord iging. Ka hou Ierland Maar in Kabouterland fungeert de regering als de boze fee, die het roet in het eten gooit. Als die regering niet wil doen zoals de Kabouters, dan blijven de bankjes van deze geachte afge vaardigden van Oranje Vrijstaat leeg, dat is het grote dreigement. Wat betekent, dat de Kabouter kiezers in de kou staan en mét de Kabouters buiten de Tweede Ka mer blijven. En helemaal niks meer kunnen doen aan de wettenmakerij. De kreet „Het leger moet weg" doet het natuurlijk wel. Al is het een halve leuze, want het leger alleen weg zou inhouden dat ma rine en luchtmacht zouden blijven bestaan, wat niet de bedoeling zal zijn. En daar gaat het nu om: om de halve leuzen en loze kreten. Die hebben we helemaal niet nodig in de verkiezingsstrijd. De kiezer snakt juist naar duidelijk heid. En wil dan de man of vrouw die de principes in de Kamer tot uiting zal brengen dat ook zien en horen doen. Een politieke partij, die zijn zin niet krijgt en dan niet meer wil meespelen laat alles de mist in gaan. In sprookjesland doen de kaboutertjes het goede werk dan wel ongezien in de donkere uren van de nacht, in de mensenwereld zullen de Kabouters bij klaarlichte dag en ten aanschouwe van ieder een zich waar moeten maken. Dat is het verschil! Ontvoerders in Uruguay: MONTEVIDEO De Uruguavaan- se guerrillabeweging Tupamaros verantwoordelijk voor de ontvoering van een Amerikaanse en een Brazi liaanse diplomaat hebben gisteren de vrijlating geëist van alle gevangen genomen leden van de organisatie. In Uruguay zouden tussen de tach tig en de honderd guerrillastrijders gevangen zitten. De 49-jarige Mitrione. de Ameri kaan die bij de ontvoering door een kogel in de schouder werd getroffen, is aan de beterende hand. Dit staat in een communiqué dat de ontvoerders achter hadden gelaten bij een radio station. VENI.O Een groep van twintig Ambon-;zen, die in de trein Eindho ven -VjoIj twee 16-jarige meisjes las tig vielen, is zaterdag door de Venlose politie aangehouden. De meisjes waren van hun geld en hun treinkaartje beroofd. Onder de gearresteerden bevond zich de 17-ja- rige H. J. uit Breda, die uit een in richting in Zeeland was weggelopen en de 18-jarige J. L. uit Maastricht, die wordt verdacht van een inbraak in het snoorwegstatior. Wierden. Enkele uren later moest de Venlose politie zeven Ambonezen uit de trein halen, die het de conducteur lastig hadden gemaakt en g«n treinkaartje bezaten. Tegen hen is proces-verbaal 1 opgemaakt. Een foto van de Boeing 747, genomen kort na terugkeer van de luchtreus op de luchthaven van Miaminadat het toestel met 361 passagiers aan boord was gedwongen naar Cuba te vliegen. SAN JUAN Voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart is een Jumbo-Jet van het type Boeieng 747 gekaapt. Een 747 van de Amerikaanse maatschappij Pan American World Airways met 378 mensen aan boord werd gisteren onderweg van New York naar San Juan gedwongen naar Havana te vliegen. De piloot slaagde erin het reuzen- toestel op de luchthaven van Havana, die niet berekend is op de ontvangst van dergelijke vliegtuigen, aan de grond te zetten. Op de luchthaven moest hij de mo toren stationair laten draaien omdat geen apparatuur aanwezig was om deze weer „op te starten". Fidel Ca stro kwam persoonlijk naar de toe stand informeren. De kaper, die bewapend was met een pistool en explosieven, zou in hechtenis zijn genomen. De Jumbo-Jet keerde later op de luchthaven van Miami In de VS te rug. Dit jaar zijn reeds 22 vliegtuigen I gedwongen naar Cuba te vliegen. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5