Kerken in Groningerland Melkpoeder gebruikt om straten te dichten Afschaffing half-crown voordelig voor kerken Een woord voor vandaag Meer kritiek op Beiroet DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Ds. J. W. van der Hoeven en nog drie predikanten Ge loofs be lijdenis van Jeruzalem Wie negeerde rood licht? Eén dode Pater laat ruit van sexboetiek sneuvelen Voormalig Milva- kamp bezet door kabouters NIET MEER ZELF GIREREN I Spion Watt vrij CHRISTELIJK ZIEKENHUIS IN TANZANIA „Meer doden door abortus dan door kernbom" NBG-actie voor drie projecten overzee Feike Asma op z n best BEROEPINGSWERK Overleden aan gevolgen van aanrijding De apostel Paulus blijft de eeuwen door de mensen fascineren. Hij boeit christen en niet-christen door de hoge vlucht van zijn gedach tenhij brengt allen onder de indruk door zijn levensgeschiedenis, die op zulk een plotselinge wijze een radicaal andere wending neemt. Wat trekt ons toch aan in deze mens? Is het zijn wervende optreden, zijn naast ons staan in de vaak peilloze diepten van onze radeloosheid, maar ook in de glorie van het buiten onszelf treden wanneer het lijkt of wij achter de werkelijkheid, die wij zien, een andere de echte werkelijkheid ontdekken? Het heeft alles te maken met de boodschap, die Paulus verkondigt en wij voelen al spoedig, dat die boodschap vraagt om een antwoord. Het is een boodschap, die wij niet zonder meer naast ons kunnen neerleggen. Wie (en deze mensen zijn er) zegt, dat Paulus komt mei een sys teem, met een filosofie, met een vernuftig gevonden) gedachtencon- structie in het godsdienstige, die heeft Paulus niet begrepen. Wat hij doet is niet meer en niet minder dan ons bekendmaken wie Jezus Christus is, in „Zijn volheid en in Zijn barmhartigheid". De bood schapper gaat schuil achter de boodschap, maar wij mogen weten wie deze boodschapper is. Een mens van vlees en bloed, als-u en ik.: Geen robot, maar een man, die geroepen werd om op zijn wijze welke een andere was dan die van mannen als Petrus en Jacobus ons mede te delen de weg langs welke God Zich openbaart aan de MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 GRONINGEN De provincie Groningen ga je niet bezoe ken om zijn natuurschoon. Al moet er onmiddellijk aan ivorden toegevoegd, dat het landschap bepaald niet zo eentonig en vlak is als geivoonlijk wordt verondersteld. Het Groningerland heeft een eigen, specifieke bekoring. Maar het is toch wel zo, dat je een speciaal doel moet hebben om er heen te gaan. Tot voor enkele jaren zochten organisten en orgelliefhebbers er de oude en over het algemeen vrij gaaf geble ven orgels op. Voor hen is Grontngen in dit opzicht een eldorado. Wc lezen vandaag: Exodus 32 vers 1 tot 14. JERUZALEM Christenen moeten vrede onder de mensen bevorderen en geen haat aan wakkeren. Wij hebben in het bijzonder bezwaar tegen het ge bruik van het woord christelijk voor de rechtvaardiging van de felle nationalistische strijd der Palestijnen. Dit zegt de oecumenische broeder- j ■chap voor het theologisch onderzoek ln Israël in reactie op de boodschap van het wereldcongres van christenen over Palestina in Beiroet. Volgens de broederschap kan slechts een extreem vooroordeel een christen verhinderen, om te zien, dat de joden hun gedachte dat zij een volk zijn en een binding aan een land hebben, aan hun trouwe schriftlezing hebben ontleend. De broederschap neemt het de or ganisatoren van Beiroet zeer kwalijk, dat zij niet tot het beraad werd uit genodigd. De oecumenische broederschap voor theologisch onderzoek in Israël is een verband van protestantse en rooms- katholieke theologen, die zich bezin nen op de vragen, die met de stichting van de staat Israël aan de kerk zijn gesteld. Drs. J. Schoneveld, predikant vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk in Jeruzalem is er lid van. De hervormde kerk uit Noord broek stamt uit de dertiende eeuw. Na de orgels zijn nu eindelijk de vele en oude kerken en hun schatten aan de beurt gekomen om 'ontdekt' te worden. Wie oog heeft voor middel eeuwse bouwkunst in het algemeen en de romano-gotiek in baksteen in het bijzonder kan er zijn hart opha len. In een ongekende variatie in vor men, kleuren en lijnen en nog talrij ker dan de orgels. Om het even of het nu het overwegend romaanse kerkje in Oldenzijl of de majesteitelijke ker ken in Zeerijp, Loppersum, Appinge- dam, Aduard en Zuidbroek (ik noem slechts enkele) betreft: alle dragen zij het kenmerk van meesterhanden, die niet afgelaten hebben met vaak een minimum aan middelen een maxi mum aan pracht te bereiken. Muurschilderingen Nergens in ons land treft men zulk een groot aantal middeleeuwse ker ken op een betrekkelijk kleine opper vlakte aan als in de provincie Gro ningen. Het merendeel dezer bouw werken dateert uit de jaren 1200-1400. Ook vrijwel nergens in ons land zijn zulke prachtige muurschil deringen te zien. De vroegere deke nale kerk van Petrus en Paulus in Loppersum en de Martinikerk in de Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Biafra: 200 kinderen per week sterven NEW YORK Melkpoeder, dat uit Nederland gezonden was voor de kinderen in voormalig Biafra, is gebruikt om bomgaten in de straten van Port Harcourt te dichten. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Vier predikanten in Jeruzalem hebben een geloofs belijdenis opgesteld, waarin zü hun verbondenheid met Israël uitspreken. Deze geloofsbelijdenis is een reactie op het „appel van Beiroet", de oproep tot alle christenen in de wereld, die is uitgegaan van de inter nationale christelijke conferentie in Beiroet, die zich solidair verklaarde met de zaak der Palestijnen. De vier predikanten, onder wie de Nederlander ds. Jan Willem van der Hoeven, hopen dat er overal in de wereld handtekeningenacties op gang komen onder hun „geloofsbelijdenis van Jeruzalem". Dit is hun belijdenis In gemeenschap met het geloof van de synagoge van alle eeuwen geloven wij, dat de terugkeer van het joodse volk in het Heilige Land de vervulling beteken1 van de bij belse Drofetieën van de Terugkeer. Wij geloven, dat deze terugkeer de Volken de messiaanse revolutie zal brengen, daar ze de komst van de Messias zelf aankondigt. Wij geloven met de apostel Pau lus, dat de beloften nog aan Israël toekomen (Romeinen 9:4), dus ook de beloften aangaande de op standing van het beloofde Land. Wij geloven naar het onderwijs van Jezus zelf (Lucas 21 24), dat de hereniging van Jeruzalem in ju ni 1967 de laatste fase van de mes- s:aanse tijden heeft ingeluid door „het einde van de tijden der Vol ken". Verzoening Wij sporen de christenen over de gehele wereld aan theologen of niet, om de hoogste messiaanse ge- 'adenneid van het uur te erkennen en de verzoening van de kinderen "an Abraham te prediken (Joden, Christenen Arabieren) in plaats van zich te kanten tegen de weder geboorte van Israël of domweg te blijven zwijgen. Wij geloven, dat do beste bond genoot van de Arabische landen Is- -aël blijft, en dat zij met elkaar eens zullen geraken tot die broe derlijke verzoening, die door de profeet Jesaja (19: 19-25) is voor zegd. Wij geloven, dat het eerste zio nistische tijdperk, onder Mozes en Jozua, de wereld de hebreeuwse Bijbel heeft gegeven. Wij geloven, dat het tweede zionistische tijd perk, onder Ezra en Nehemia. de wereld het Nieuwe Testament heeft gegeven. En wij verklaren, dat het derde en 'aatste zionistische tijd perk weldra de komst zal meebren gen van Hem, die de synagoge en de kerk evenzeer verwachten. Leugenaars Wij geloven, dat iedere christen, die degenen die het Israëlitische volk zoeken te vernietigen, aan moedigt eri steunt, de Patriarchen en Profeten van de Bijbel tot leu genaars maakt, en ook Paulus en Jezus zelf. Wij zeggen, dat zo'n po ging zich rechtstreeks kant tegen Gods wil om de wereld te redden door de komst van de Messias, waarvan de hebreeuwse bijbel en het Nieuwe Testament zeggen, dat die zal plaatshebben in Jeruzalem. Wij doen een beroep op elke christen, theoloog of niet, om deze geloofsbelijdenis te ondertekenen, om Sions wil en uit geloof in de Heilige Schriften. Ds. Claude Duvernoy. ds. Jan van der Hoeven, ds. Elmer Josephson, ds. John Samson. Dit meldt het Amerikaanse blad „Time". Het beschrijft de misluk king van het hulpprogram als gevolg van meningsverschillen tussen het Nigeriaanse Rode Kruis en de rege ringscommissie voor de wederopbouw over de vraag, wie de leiding moest hebben van de actie. Nog steeds sterven in voormalig Biafra elke week gemiddeld tweehon derd kinderen aan ondervoeding of proteïnegebrek. Ook economisch is er nog altijd een noodsituatie. Er is groot gebrek aan geld. Bij de ruilhandel heeft stokvis voor een belangrijk deel de plaats van geld ingenomen. ROTTERDAM Zondagochtend omstreeks half tien is mevrouw S. M. van der Eijk-Oudijk (57) op de met verkeerslichten beveiligde kruising van de Hoofdweg met de Prins Alexanderlaan in Rotterdam-Oost met haar fiets door een auto ge schept. Met een schedelbasisfractuur is zij naar het Bergwegziekenhuis ge bracht, waar zij is overleden. Het is de politie nog niet duidelijk, of mevrouw Van der Eijk dan wel de autobestuurder door het rode licht is gereden. Zij vraagt dan ook degene, die iets over dit ongeluk kan vertel len, zich in verbinding te stellen met het bureau Boezemsingel te Rotter dam, tel. 143144 toestel 4104. Bet weer in Europa gisteren Amsterdam onbew. 26 0 Brussel mist 27 0 Frankfort licht bew. 26 0 Genève onbew. 28 0 Innsbruck licht bew. 26 0 Kopenhagen half bew. 24 0 Locarno 29 0 Londen licht bew. 27 O Luxemburg half bew. 27 0 Madrid licht bew. 31 4 Majorca licht bew. 31 0 München licht bew. 25 O Nice licht bew. 27 0 Parijs onbew. 29 0 Rome onbew. 29 0 Wenen onbew. 28 0 Zürich regen 29 0.1 stad Groningen zijn in dit opzicht twee sublieme voorbeelden. Enkele jaren geleden vestigde drs. R. Steensma als eerste in zijn boek 'Vroomheid in hout en steen' op meer populaire wijze de aandacht op deze kerken. In 1969 werd de Stichting "Oude Groninger Kerken" opgericht, welke zich ten doel stelt, het voortbe staan van de kerken te garanderen. De stichting geeft periodiek publika- ties over deze monumenten uit, die in mappen tot een waardevolle en uit stekende dokumentatie leiden, ver lucht met talrijke foto's op kunst drukpapier. Zij organiseert bovendien regelmatig excursies, waarvoor reeds nu grote belangstelling bestaat. Thans is bij Bosch en Keuning te Baarn, onder auspiciën van genoemde stichting, een tweede boek van Steensma uitgekomen onder de titel: 'Langs de oude Groninger Kerken'. Systematisch De uitgave wil een\gids zijn die de bezoekers op systematische wijze op de meest belangrijke objecten wijst. Zo'n gids was hard nodig en hij zal in een grote behoefte voorzien. Evenals 'Vroomheid in hout en steen' heeft ook dit boek een groot aantal foto's meegekregen en men kan zich dus van tevoren ruimschoots oriënteren. Uiteraard was er in dit boek onvoldoende ruimte om een vol ledige dokumentatie van elke kerk te geven. Elke kerk zou een apart boek vergen. Maar het is Steensma gelukt een goed overzicht van de historische gegevens der voornaamste kerken te maken. Als een leemte voel ik het echter dat in deze gids niet zijdelings gewe zen is op niet-kerkelijke monumen ten, die toch in zeer nauwe relatie tot de kerken hebben gestaan (bijv. Uit huizen: Menkemaborg). Wij hopen dat Steensma zijn beide De Italiaanse kardinaal Giuseppe Pizzardo is zaterdag in Rome op 93-jarige leeftijd overleden. Het aan tal kardinalen is hiermee gedaald tot 130. MAASTRICHT Door het ingooi en van de etalageruit van een sex boetiek in het centrum van Maas tricht heeft pater Ed Krekelberg (57), Jezuiet en leraar wiskunde in Delft, gistermiddag in de Limburgse hoofd stad gedemonstreerd tegen het be staan van sexboetieks. De politie van Maastricht heeft proces-verbaal tegen de pater opgemaakt. Pater Krekelberg kwam tot zijn protest nadat hij tevergeefs getracht had de politie te bewegen iets tegen de sexboetiek te ondernemen. Inspec teur Th. Haane van de Maastrichtse politie: „Er gebeurt in die zaak niets strafbaars. Om de pater gerust te stellen is een van onze mensen samen met hem de etalage gaan bekijken. Er bevond zich daar niets dat ons niet bekend was. Pater Krekelberg heeft in alle rust die steen uit zijn tas ge haald en de ruit ingegooid, een vorm van protest". Pater Krekelberg is onlangs uit de Delftse communiteit van zijn orde ge zet en door zijn provinciaal overge plaatst naar Wassenaar in ver band met interne moeilijkheden naar aanleiding van pater Krekelbergs kritiek in verschillende kranten op een onder supervisie van het jonge renpastoraat verschenen aflevering over sex van het rooms-katholieke jongerenblad „Brats". DEN HAAG Zo'n zeventig kabou ters hebben zaterdagavond het voor malige Milva-kamp in Kijkduin nabij Den Haag bezet. Op het dak van een der gebouwen schilderden zij met metershoge letters „ministerie van De kabouters, afkomstig uit onder meer Den Kaag, Amsterdam en Rot terdam, kondigden aan dat zij zullen deelnemen aan de verkiezingen van volgend jaar. Politiecommissaris J. H. Klijzing, die kort na de bezetting in het kamp verscheen .kreeg van de kabouters de verzekering dat geen schade zou worden aangericht aan de gebouwen. De heer Klijzing beloofde op zijn beurt met een delegatie te zullen pra ten over het verblijf van de kabou ters in het kamp. boeken door nog meer laat volgen, want in deze uitgaven kwam nog slechts een klein deel aan de orde van de grote hoeveelheid historische rijkdommen die Groningen bezit. 'Langs de oude Groninger Kerken' is een uitgave van Bosch en Keuning te Baarn en kost 8,50. Alje Bolt COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES Maand- en kwartaalabonnees krijgen een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. Een steeds meer toegepaste moderne methode. Wie giro heeft kan met deze kaart zonder kosten het abonnementsgeld naar ons bureau laten overschrijven. Wie geen giro heeft kan met deze kaart aan het postkantoor betalen. Een deel van de kaart krijgt u dan als betaalbewijs terug. In plaats van aan het postkantoor kunt u met deze kaart ook aan het kantoor van de krant betalen. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien aan z'n bank af geven. Hebt u het abonnementsgeld reeds betaald en ontving u toch een accept girokaart? Wilt u deze dan als niet gezonden beschouwen? Uw betaling ls wel geboekt, maar 't was niet mo gelijk de kaarten alsnog te verwij deren. Tenslotte verzoeken wij vriendelijk ln het vervolg eerst na ontvangst van de ac ceptgirokaart te betalen. Balmain tegen boom ROME De Franse couturier Pierre Balmain is tijdens de enorme vakantiedrukte op de Italiaanse we gen vrij ernstig gewond geraakt. Bij Rho op de rijksweg Turijn Milaan verloor hij de macht over het stuur van zijn auto, reed dwars door de vangrail en kwam tenslotte tegen een boom tot stilstand. Een Van Goyen voor 'n prikje? ADELAIDE Een door de anti quair Eric McKenna voor 25 dollar gekocht winterlandschap met schaat sers, is waarschijnlijk een schilderij van de in 1656 overleden Nederlandse meester Jan van Goyen. De waarde wordt nu geschat op 10.000 dollar. Het werk is voor nader onderzoek naar Londen gestuurd. Dr. Ursula Hoff van het museum in Mel bourne zegt te hebben vastgesteld dat het paneel in elk geval uit de tijd rond 1660 dateert. HONGKONG China heeft de wegens spionage veroordeelde Britse ingenieur George Watt gisteren vrij gelaten. Hij was in september 1967 gearresteerd en werd een jaar later tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Peking kondigde zijn vervroeg- enkele weken geleden aan. Collecte-opbrengsten omhoog LONDEN De Britse kerken Iialen opgelucht adem. De afschaffing van de half-crown heeft voor de kerkcollecten niet het effect gehad, dat w(jd en zijd voorspeld was. De half-crown (waarde 1,10) was een geliefde munt voor de collecten. De verwachting was nu, dat de kerkgangers zouden overschakelen naar de munt, die het dichtst in de buurt zat, de „10 new pence", die maar 90 cent waard is. Een enquête van het weekblad Christian Record, vier maanden na de afschaffing van de half-crown, heeft echter uitgewezen, dat de collecte opbrengsten met negen procent zijn gestegen. De jraai gesneden preekstoel uit de kerk van Noordbroek. MOSJI Aan de voet van de Kili- mandzjaro in Tanzania zal dit najaar een groot christelijk ziekenhuis in ge bruik worden genomen. Er zullen 130 mensen werken. Het ziekenhuis beschikt over drie honderd bedden en er kunnen da gelijks r.og eens driehonderd ambu lante patiënten worden behandeld. Er wordt ook een opleidingscentrum voor medisch personeel aan verbon den. Directeur is de Duitser prof. Ot to Walter. Aan het ziekenhuis is zes jaar ge bouwd. D? kosten (24 miljoen gulden) zijn gro:ende°ls door de Duitse en Zweedse kerken betaald Een onbe kend gebleven Amerikaan schonk een miljoen. Rotary-clubs brachten 160.000 gul den bijeen voor een vliegtuig en een radiozender, zodat het nieuwe zieken huis direct aangesloten kan worden bij d« „Vliegende Doktersdienst". De regering van Tanzania zal de lopende kosten van het ziekenhuis voor de helft voor haai rekening nemen. generaal van de jezuiten, heeft in een vraaggesprek voor radio-Vaticaanstad gezegd, dat er in Japan veel meer onschuldige mensen zijn gedood door middel van abortus dan door de atoombom op Hirosjima. Pater Arru- pe een Spanjaard werd voor de radio geïnterviewd in verband met de herdenking van de kernbomaanval op Hirosjima op 6 augustus 1945. Hij was toen in Hirosjima als hoofd van een jezuïtengemeenschap aldaar. Hong Kong, Roemenië en Bataklanden AMSTERDAM Het Nederlands Bijbel Genootschap gaat dit najaar een speciale financiële actie voeren voor bijbelverspreiding, waarmee drie kleine projecten gemoeid zijn. Daarvoor is dringend geld nodig. Het gaat hierbij om activiteiten van de FEBC, de radio-omroep voor het Verre Oosten, in Hong Kong, voor bijbelproductie in Roemenie en voor bijbels in de Bataklanden in Indo nesië. Volledige financiering van het Ne derlandse aandeel in deze drie pro jecten vereist een bedrag van ten minste een kwart miljoen gulden. Bamboe-gordijn Via de FEBC, radio-omroep voor het Verre Oosten, worden grote bij belgedeelten op dicteersnelheid uit gezonden voor luisteraars „achter het bamboe gordijn", die het zonder bijbel moeten stellen. Het betekent voor ve len enorm veel op deze „doe het zelf"-wijze weer de beschikking te krijgen over bijbelgedeelten en len slotte zelfs een zo volledig mogelijke bijbel. Het NBG wil zich inzetten voor hulp aan het bijbelgenootschap in Hong-Kong, dat deze dienst aan luisteraars in China biedt. Band en kopieën voor 15 minuten zendtijd kosten 30,dus ƒ2,per minuut. Nodig zijn 500 uur zendtijd om de bijbel op dicteersnelheid te kunnen voorlezen. Kosten, alleen voor het materiaal, ƒ60.000, In Roemenië heeft de overheid toe stemming gegeven voor het drukken van 40.000 Roemeense bijbels voor de kleinere protestantse kerken en an deren in dat land. Kosten aan papier MAASSLUIS De talrijke bezoe kers van het zevende concert in de Grote Kerk zaterdagavond hebben zich niet te beklagen gehad, want zij hebben Feike Asma op zijn best ge hoord, wat wil zeggen dat er orgel spel van zeer hoog gehalte heeft ge klonken uit dit „deftige orgel", zoals de leermeester van Asma, Jan Zwart, dit prachtige instrument eens heeft genoemd. Het concert was een Bach-herden- king, en het kan best zijn, dat dit de concertgever tot zulk een hoog peil heeft opgezweept. Met het rustige koraalvoorspel „Al le Menschen müssen sterben" werd het concert geopend en toen kreeg Asma de kans, om met zijn meester schap het „Preludium en fuga in f" in volle glorie te laten klinken met machtige pedaalklanken in het eerste deel, groots en doorzichtig gehouden het tweede. Subliem Subliem vertolkte hij de „Sonate no. 1 in Es", waarvóór Bach zonder enige twijfel de oude Italiaanse viool sonate als voorbeeld heeft genomen en daarna barstte de briljante klan- kenstroom weer los in het „Prelu dium en fuga e" c en niet in a, zoals het programma aangaf), misschien wel het kolossaalste orgelwerk van deze grootmeester, waarvan vooral de sterk doorwrochte fuga onovertref baar werd gespeeld. Heel fraai was hierna de tegenstel ling met het blijde koraalvoorspel „Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ" en het rustige zingende „Herz- lich tut mich verlangen" waarna de geweldige staccati en het juichende, klankrijke slot van de „Toccata in F" een grandioos slot aan het concert maakten. Dat er toen een donderende ovatie opsteeg, was geen wonder! G. M. Dersjant en produktie ƒ195.000,Per bijbel ca. ƒ5,De kopers van een bijbel die zal worden aangeboden tegen ge reduceerd tarief, betalen zelf het bin den, transport enz. (Christenen ginds hebben er alles voor over een bijbel te verwerven, maar die verlaagde prijs gaat vaak al tot de grens van hun finanqiële mogelijkheden.) Het NBG wil een deel van de oplage voor zijn rekening nemen: 20.000 bijbels a 5,— ofwel 100.000,—. Verder is de zorg voor een project in Indonesië overgenomen: bijbels voor Batakland, Indonesië, waar voor met elkaar zo'n ƒ90.000,nodig is. Voor deze drie projekten ter ver spreiding van bijbels in het buiten land is tezamen ten minste ƒ250.000, nodig, wil het NBG kunnen voldoen aan de verplichtingen, die het graag op zich wil (trachten te) nemen. Het is de bedoeling acceptgirokaarten rond te sturen, door middel waarvan leden, contribuanten en verdere be gunstigers van binnen en buiten de kerken het bijbelgenootschap kunnen helpen dit goede voornemen volwaar dig uit te voeren. NED. HERV. KERK Beroepen te Zegveld: S. P. van As- senbergh te Veenendaal. Bedankt voor Zaandam: A. Vroegop te Grootegast. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes (N.H.): kand. J. W. Huisman te Scheveningen, die dit beroep heeft aangenomen. KRIMPEN AAN DE LEK Het zevenjarig meisje A. Kooiker is zater dagmorgen in het Dijkzigtziekenhuia in Rott=> dam overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. Vrij dagmiddag werd zij in de Florastraat in haar woonplaats met haar fiets aangereden door «en personenauto. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. zangstem, 3. soort appel, 4. kleurling, 5. handel, 6. strijdperk, 7. soort kers, 8. sporeplant, 9. klinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij de naam van een buideldier. Oplossing vorige puzzel 1. okarina, 2. platina, 3. stiekem, 4. porfier, 5. perkara, 6. verbond, 7. perfect. OLIFANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2