Varen teËeii vervuilin; Revaluatie kon wel eens goed medicijn blijken Okker struikelde de finale binnen V/d Ruit klopte Balk gemakkelijk Hartoch verloor opnieuw Financieel weekoverzicht Amsterdammer eindelijk de beste achtervolger Bravenboer weer derde Drie jongens verdronken Om opennationale tennistitel SEKS 7 EMMA VAN DEN DOOL (op achtergrond affiche van N'70): ...in Sneek ging het in optocht naar de boot... ,Denkend aan Holland, zie ik eind'loze files traag over asfalt gaan' NIJMEGEN. Boven het schip wappert een groot spandoek met de woorden Tentoonstelling Na '70". Ervoor op de Waalkade, staat een kraampje met stapels lectuur over de vervuiling van de natuur. Gisteren nog in Nijmgen, 1111 in 's Hertogenboschhet m.s. „Jo hanna" vaart als tentoon6tellingsschip van de Stichting Natuur Na '70 door Nederland, om het publiek zo dat nodig mocht zijn, wakker te schudden. De bemanning bestaat uit zeven leden; de schipper, de eigenaar en venf leden van de drie jeugdbonden voor natuurstudie, KJN, CJN en NJN. Emma van den Dool (20), lid van de CJN en vertegenwoordigster van de Stichting Natuur Na *70, zegt: „De reacties van de mensen vallen erg mee. Ze worden in de tentoon stellingsruimte eersst langs hun eigen afval geperst en kunnen in de lectuur duiken. Sommigen zitten hier lange tijd te lezen." Huib Goudriaan De Johanna vertrok- 23 juni uit Amsterdam. De tocht ging achtereenvolgens onaar Hoorn, Sneek, Leeuwarden, Groningen, Assen, Meppel, Zwolle, Deven ter, Zutphen en Nijmegen. De komende weken staan 's-Herto- genbosch, Dordrecht (4 t/m 6 aug.), Gouda 8 t/m 10 aug.), Den Haag 12 t/m 14 aug.), Leiden (15 t/m 18 aug.) en Haarlem op het programma. De natuurbescherming, de vervuiling van water, lucht en bodem Ijjkt in dit natuurbescher mingsjaar „N '70", te zijn dood- gepraat en doodgeschreven. Maar de leden van de jeugdbon den voor natuurstudie in Neder land en België, die de Stichting Natuur Na '70 in het leven rie pen en ook Johanna laten varen, bljjven onvermoeibaar belang stelling vragen. Hun doel (en van de stichting) is het publiek er vooral de bestuurders bewust te maken van de noodzaak van bescherming van ons milieu, of tewel van water, lucht en bodem te gen afval van industrie en particulie ren, zoals onder andere de personen auto. In de steden die het schip aan doet, vestigen plaatselijke comitees de aandacht van het publiek op 'Natuur beschermingsjaar '70' door affiches, het organiseren van wandelingen in de natuur en exposities. Zo was Nij megen, vorige week nog Vierdaagse- stad, deze week duidelijk en N'70- stad. Begrip in Sneek Beschouwt Emma van den Dool de varende tentoonstelling als geslaagd? „Het bezoek is bijzonder afhankelijke van de ligplaats. In Groningen was het heel druk, daar lagen we voor het station, maar in Meppel, waar we niet gunstig lagen, kwamen er slechts 30 mensen per dag". Heeft de overheid belangstelling getoond? „In Sneek werden we op het stadhuis uitgenodigd. Er was daar een ontvangend comité, en na de re ceptie ging het in optocht naar de boot, met de muziek voorop en de plaatselijke kabouters achter de stoet". „In Zutphen zijn B. en W. aan boord geweest. Ze waren heel en thousiast en vertelden dat hun beleid meer gericht is op de bevordering van het welzijn dan op de bevorde ring van het aantal inwoners. Via de pers hebben ze zelfs een oproep aan de bevolking doen uitgaan de ten toonstelling te bezoeken!" Bert Maes, een van de jeugdbon- ders aan boord van de Johanna, ge looft niet in het onmiddellijke effect van de tentoonstelling. Hij zegt: „Dit is een onderdeel in het geheel van de acties, die worden gevoerd en als zo danig heeft het natuurlijk wel ef fect". Aanschouwelijk Emma van den Dool: „Waarschijn lijk blijft er veel in het onbewuste van de bezoekers hangen". Dan leidt ze me rond in de expositieruimte, in gedeeld in de 'fabrieksruimte', 'para dijs' en 'bibliotheek'. In de 'fabrieks ruimte' wordt de vervuiling door stank, afval en lawaai op de band aanschouwelijk gemaakt. Er is een oud motorrijwiel te zien, waarop Em ma als commentaar levert: „Die hangt hier *oor straf, want hij is van 1930 en heeft dus al heel wat (stank) opz'n geweten". Het 'paradijs' geeft enige verade ming dankzij bloemen en planten, hoewel hier weer wordt gewezen op uitstervende dieren als pad en duin hagedis. De 'bibliotheek', het docu mentatiecentrum, biedt een hoeveel heid interessante lectuur over de pro blematiek van het milieubehoud. Milieu-manifest In een van de stencils (titel Milieu manifest) worden tien aanbevelingen gegeven aan Overheid en burger. De burgers worden opgeroepen de ver vuiling bewust te bestrijden, vereni gingen voor behoud van de natuur te steunen, het aantal kinderen te be perken, ook in het belang van eigen gezondheid de auto beperkt te ge bruiken, de politieke partijen te con troleren op milieupolitiek en onpopu laire maar noodzakelijke maatregelen te steunen. De overheid wordt opgeroepen strenge normen ten aanzien van mi lieuvervuilende activiteiten te hante ren, schone produktiemethoden te sti muleren, overgebleven natuurgebie den als kostbare erfgoederen te be handelen, het openbaar vervoer ten koste van het privé-vervoer te bevor deren, een ministerie- voor alle mi lieuzaken in te stellen en ook biolo gen, medici, geografen en sociologen in te schakelen bij de besluitvorming van de stadsuitbreidingen, wegenaan leg en industrievestigingen. Marsman herzien In een ander stencil lezen we een herziening van het bekende gedicht 'Holland' van Marsman. Het be werkte gedicht luidt nu, niet ten on rechte: „Denkend aan Holland zie ik eind'loze files traag over banen van asfalt gaan, rijen ondenkbaar zwart walmende pijpen als hoge pluimen aan den einder staan: en in de te kleine ruimte gedrongen de torenflats heel dicht op elkaar. plantsoentjes, winkels, leegstaande kerken, vuile fabrieken in ondraaglijke stank; de lucht hangt er laag en de zon wordt er langzaam in grijze veelkleurige dampen [gesmoord; en in alle gewesten wordt door het vuil in het water in de natuur al het leven op tragische wijze vermoord." Voor Frans van de Ruit was de 31e juli een dubbele feestdag. Want kort nadat de 23-jarige Amsterdammer had vernomen, dat de sportcommissie hem weer in genade had aangenomen en hem alsnog voor de strijd om de wereldkampioenschappen in Leicester had ingeschreven, veroverde Van de Ruit in de achtervolging zijn eerste nationale kampioenstrui. Frans van der Ruit, de nieuwe Nederlandse kampioen bij de ama teur-achtervolgers Geen wonder dat Van de Ruit na deze overigens teleurstellende eind strijd met een brede lach over het gelaat over de Olympische piste in Amsterdam fietste. Hij was plotseling bevrijd van een zware druk, ontstaan in de drie voorgaande titeltoernooien in deze zware specialiteit, waarin hij het wel tot het erepodium had ge bracht, maar nooit tot de hoogste sport. Nu was het zo ver. Van de Ruit, die eerder op de dag in de halve finales tegen Arie Hassink als enige binnen de vijf minuten was gekomen (4.59.9), had in de eindstrijd Klaas Balk zijn meesterschap duidelijk opgelegd. Van het begin nam Van de Ruit een voor sprong, die hij geleidelijk vergrootte. Toch had hij onderweg nog angst gehad. „Ik had ook gezien, hoe Klaas die laatste rondjes tegen Fedor den Hertog reed", zei Van de Ruit. Maar in tegenstelling tot dé ochtenduren toen Balk inderdaad tegen Den Her- 1 tog in een paar ronden een achter stand van zestig meter helemaal had I goedgemaakt, bleef het eindschot van de Badhoevedoi'per nu uit. Toen Van de Ruit na 5 minuten 3,6 sec. over de eindstreep ging, moest Balk nog een kwart baan afleggen. Derde wérd Fedor den Hertog, die ploeggenoot Arie Hassink maar net kon terugwijzen: 5.09,8- 5.09,9. De sprinttitel bij de profs werd ge heel volgens de verwachtingen een buit van de 21-jarige Amsterdammer Leijn Loevesijn, die in de finale titel houder' Gerard Koel gedecideerd in twee ritten klopte. De malaise op dit nummer was gebleken bij de in- chrijving. Slechts vier beroepsren ners hadden het de moeite waard ge- onden om voor enkele tientjes naar Amsterdam te komen. Van hen werd Charles Ruykers derde en Harry Janssen vierde. DUMFRIES De Tsjech ^lois Ho- lik heeft vrijdag de vierde etappe van de Ronde van Schotland gewon nen. Hij legde de 171 km van Large naar Dumfries af in 4 uur 10 minuten 11 seconden. De Pool Wojciek Matu- siak nam in het algemeen klassement -weer de leiding over. De uitslag: 1. A. Holik (Tsj) 4.10.11. 2. Hladek (Tsj) z.t.. 3. Wim Braven boer (Ned) z.t.. 4 Janbroers (Ned) zt., 5. P. Elliott (Ieri) z.t.. 6. Matusiak (Polen) z.t. Algemeen klassement: 1. Matusiak (Polen) 16.04.41, 2. Holik (Tsj) 16.07.03, 3. Janbroers (Ned) 16.07.16 4. Braven- boer (Ned) 16.07.52. Algemeen ploegenklassement: 1. Tsjecho-Slowakije 48.25.37, 2. Polen 48.30.39,3. Nederland 48.32.01. ONDER INVLOED van een rustige stemming in Wall- street en belegging van vlucht- kapitaal in Nederland, konden de koersen van vele aandelen deze week oplopen. Van onze internationals waren vooral Hoogovens en Unilever hoger genoteerd. Op de obligatiemarkt is deze week de stemming ook vriendelijker geweest. Op onze beurs heerste er een opge wekte stemming veroorzaakt door binnen- en buitenlandse belangstel ling. Veel geld is beschikbaar geko men uit hoofde van de overname in contanten van Billiton Mij door de Kon. Shell. Men meent ter beurze, dat de vaste stemming voor diverse loka le aandelen voor een groot deel door het Billiton-effect is veroorzaakt. Ook de speculatie op eventuele fusies ■heeft bij de koersvorming weer een rol gespeeld. De gevolgen van kapitaalvlucht naar ons land zijn te constateren. Mi nister Witteveen zei deze week, dat op het ogenblik niet gedacht wordt aan een revaluatie van de gulden, hetgeen wel aanvaardbaar is te ach ten. Maar de gulden wordt met de Duitse mark gerekend tot de valuta's die tegenover andere munten onder gewaardeerd zijn, en men houdt er rekening mede, dat te eniger tijd de Duitse mark opnieuw zal revalueren, en dat dan onze gulden met de mark zal meegaan. Wij achten deze zienswijze niet van alle realiteit ontbloot, mede als we letten op de ontwikkeling hier te lan de. Overspannen Minister Witteveen verklaarde ver der, dat onze economie steeds meer overspannen raakt en dat de prijs stijging volgend jaar moeilijk in de hand te houden zal zijn. Verder is de handelsbalans in de eerste helft van dit jaar niet gunstig geweest, daar de invoer veel meer steeg dan de uit voer, zodat onze ruilvoet lager werd. De voornaamste oorzaak van deze on gunstige ontwikkeling is te zoeken in de binnenlandse overbesteding. De minister sprak erover, dat een ingrijpen der overheid volgend jaar noodzakelijk dreigt te worden. Een mooi interventiemiddel zou z.i. zijn een plotselinge verhoging van de be lastingen, maar dat zal politiek vol gend jaar zeker niet „verkoopbaar" zijn. Als dit niet gaat, dan denkt Wit teveen aan een ingreep op de lonen. Dat zal in een verkiezingsjaar ook politiek slecht verteerbaar zijn. Een opwaardering van de gulden zou dan wel eens een goed werkend medicijn voor onze consumptiemaat schappij kunnen zijn, zullen velen denken. Amerika Volgens de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, zal de groei van de Amerikaanse économie in de tweede helft van dit jaar en in 1971 weer op gang komen en geleidelijk een sneller tempo aannemen dan in de overige OESO-landen het geval zal zijn. Deze prognose is in overeenstem ming met die van de Amerikaanse autoriteiten en het is mogelijk, dat, gezien ook de hoopvolle ontwikkeling van de handelsbalans, het president Nixon zal gelukken de Amerikaanse economie in het goede spoor te krij gen. Uiteraard zijn er nog veel onzeker heden. zoals de oorlog in Vietnam, de ontwikkeling in het nabije Oosten en de gevaren van arbeidsmoeilijkheden. De laatste tijd is Wallstreet echter niet verder gedaald en er heerst nu een sfeer van afwachting met een neiging tot verder herstel. De winstdaling in het Amerikaanse bedrijfsleven over het tweede kwar taal, zoals die uit de tot dusver gepu bliceerde cijfers blijkt, is niet groter dan die in het eerste kwartaal en dan valt niet tegen. De resultaten zijn in het 2e kw. ongeveer 5.5 procent ach ter gebleven bij die van dezelfde pe riode over 1969, hetgeen een gelijke winstdaling betekent als over het le kwartaal van dit jaar. Van de internationale aandelen werden vooral Kon. Hoogovens en Unilever tegen hogere koersen ver handeld, maar ook Philips liet zich niet onbetuigd. Ons staalfonds onder vond de gunstige werking van een prachtige kwartaalstaat. In het twee de kwartaal steeg de winst met meer dan veertig procent, hetgeen bijzon der bevredigend is te noemen. De ho gere kosten werden goed gecompen seerd door de hogere verkoopsprijzen. De nettowinst over het eerste half jaar steeg met 43.7 pet., per aandeel bedroeg de winst 6.54 tegen 4.67 in de eerste helft van 1969. ROTTERDAM Vrijdagmiddag is in de Waalhaven Cortielis Bosma, zes jaar, zoontje van de schipper van het bij Pier 8 in de Waalhaven liggende motorbinnenschip Jan B, aan boord van dit schip uitgegleden en te water geraakt. De matroos P. L. Bos van het naast de Jan B liggende schip, 24 jaar, is de jongen onmiddellijk nagedoken. Hij haalde hem uit het water en paste mond-op-mond-beademing toe. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek de jongen echter overleden. Diezelfde middag is Johannes Stolk uit de Hugo Molenaarstraat, elf jaar, in het overdekte zwembad aan de Van Manenstraat in het diepe gedeel te gei'aakt. De jongen kon niet zwem men, men vond hem op de bodem van het bad liggen. Het stoffelijk overschot is naar het Dijkzigt-zieken- huis gebracht. ULFT De 18-jarige jongen L. J. H. Donderwinkel uit Lichtenvoorde is vrijdag in het recreatieoord Slooter- meer bij Etten door verdrinking om het leven gekomen. De jongen was j met een vriend gaan zwemmen en kwam op een bepaald ogenblik niet meerhoven water. De koers van eert. Hoogovens liep deze week op van ƒ88.50 tot ƒ94.90. Unilever verbeterde, onder invloed van een koersherstel op de Londense beurs tengevolge van het beëindigen der havenstaking, van ƒ88.50 tot ƒ94.40. Philips kwam van ƒ61.70 op 64.70. Kon. Luchtvaart Mij boekte in het eerste kwartaal van het boekjaar (apr/juni) een bedrijfsresultaat, dat ongeveer dertig procent lager lag dan vorig jaar. Op de jaarvergadering, deze week, deelde het bestuur mede, dat men zich zorgen maakte over de kostens.ijging. Er moet veel in nieu we vliegtuigen geïnvesteerd worden en nu blijkt, dat de investeringen sneller stijgen dan de omzet. De fi nanciering van de expansie is in deze omstandigheden moeilijk. Het snel oplopend loon- en prijspeil noemde de president-directeur de voornaam ste oorzaak van de teruglopende ren tabiliteit van het bedrijf. De KLM moet winst maken, want winst bete kent ons voortbestaan, aldus dr. Van der Wal. Uit deze uiteenzetting blijkt, dat het knelpunt voor onze luchtvaart maatschappij de financiering is, die onvoldoende uit afschrijvingen en in gehouden winsten kan geschieden. Gisteren noteerde KLM ƒ118 tegen 115.80 v.w. Kooplust In de lokale afdelingen was de in vloed van de vrijgekomen kapitalen in de orde van enkele honderden mil joenen guldens uit aand. Billiton Mij te bespeuren. Heineken Bier steeg van ƒ194 tot 209, Albert Heijn van 150 tot 166, Nat. Nederlanden, Lu cas Bols, Bredero, bankaandelen en uitgeversmaatschappijen stonden voorts in de belangstelling der ko pers. Gerzon heeft medegedeeld, dat men in fusiebesprekingen is (de Bij enkorf?), waarbij gedacht wordt aan een bod van 125 pet. voor de officieel genoteerde pref. aandelen. De laatste notering van deze stukken bedroeg vóór de schorsing der handel 126 pet. Gisteren was er inschrijving op ƒ50 miljoen 8 3 4 pet. 15-jarige obi. Ned. Investeringsbank voor Ontwikke lingslanden met een inschrijvings- koers van 100 procent. De belangstel ling voor deze uitgifte was groot, einde kopy Tom Okker (links) en de Brit Phi- lips-Moore schudden elkaar de hand na een harde partij in de halve fi nales open internationale tenniskam pioenschappen in Hilversum. Okker versloeg de Brit in vijf sets. HILVERSUM Tom Okker prijst het lot. De fortuin, die hem zaterdag vrijstelde van het spelen van een halve finale in het heren enkelspel, Tom Okker prijst het lot dubbel, omdat zijn halve finale tegen Barry Phillips Moore uitgroeide tot een bijna obsessioneel grote hindernis. Op het warmst van de vrijdag moest Okker het laatste grein van zijn reserves aanspreken, twee uur en drie kwartier worstelen, vijf sets vechten, voor hij Phillips Moore deze Wim van Est onder de tennissers, uit zijn wielen had gereden. 62, 86. 16, 36. 62. Okker dus toch en heel Hilver sum ademde opgelucht finalist tegen de winnaar van de partij Rogei Taylor John Alexander, die pas zaterdag wordt gespeeld. Een voor deel voor Okker, maar geen voortrek- kerij. Er is eerlijk geloot. Okker won, de sterkste uit de andere halve eind strijd, wie dat ook moge zijn (ver moedelijk Taylor) is de verliezer. Tom Okker: „Ik heb geluk gehad, Taylor niet. Het valt niet mee op gra vel te spelen na een lange tijd gras. Je moet veel meer lopen. Op gras gaat alles sneller, de rallies het meest. Ik merkte het vrijdag, ik was die partij tegen Maud nog niet kwijt. Je voelt het in je benen en naarmate het langer duurt, ga je het steeds meer merken". De partij tegen Phillips-Moore, de onverzettelijke, duurde lang. Langer eigenlijk dan voor Okker nodig zou moeten zijn. De Australiër bezit geen plaats in de elitegroep van de topspe- lers, maai* van tijd tot tijd brengt hij het door zijn goede verdediging, door zijn bijna risicoloze spel, ver. Okker en Phillips Moore hebben zelden tegenover elkaar gestaan. Ok ker: „Een jaar of vijf geleden heeft hij een keer van mij gewonnen, de volgende wedstrijd was de halve fi nale van 1968 in Rome. Die heb ik gewonnen. Tussen Rome en Hilver sum hebben we niet in een enkel te genover elkaar gestaan." In de top kent ieder* de kwaliteiten van zijn concurrenten. Phillips Moore weet dat Okker het minst gevaarlijk met de backhand is. Okker weet dat de 32-jarige Australiër zelden naar het net komt. In principe eigenlijk alleen bij het inslaan en dan nog aar zelend en huiverend. Die wetenschap beheerste het spel in de eerste set. Okker had niet te veel moeite met Phillips Moore, die weinig vaart kon leggen in zijn opslagen en daardoor haalde Okker die eerste set zonder verdere moeilijkheden binnen (62). AMSTERDAM De uitslagen van de vrijdag gespeelde partijen voor het IBM-toernooi in Amsterdam zijn: 14de ronde: Hartoch (Ned) Geiler (Rus) 0—1. Vooruitgespeeld: 15de ron de: Uhlmann (OD1) Ciric (ZS1) re mise. Jongsma (Ned) Tringow (Bul) remise. De stand in de grootmeestergroep is nu: 1. Poloegajevski (Rus) 11 uit 14, 2. Spasski (Rus) lO'/i uit 14, 3. Uhlmann 'OD1) lO'/t uit 15, 4. Gelier (Rus) 9 uit I 14, 5. Gligoric (ZS1) en Hort (Tsj) 8 j uit 14, 7. Tringow (Bul) 7V» uit 15, 8. Ciric (ZS1) 7 uit 15, 9. Janosevic (ZS1) I 6l/t uit 14, 10. Scholl (Ned) en Donner (Ned) 6 uit 14, 12. Csom (Hon) 5Vi uit I 14, 13. Hartoch (Ned) en Ree (Ned) 5 uit 14, 15. Langeweg (Ned) 4'/: uit 14, II 16. Jongsipa (Ned) 4 uit 15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7