100.000 diafilms op één dag Volop genieten in Philadelphia*kamp „ANTIEKWINKEL" ZEGT GEZOND GEZIN FELLE GEVECHTEN IN BELFAST Piek voor laboratoria als bouwvakkers van vakantie terugkomen Posterij-kosterij Ten Cate wil boycot KVP opheffen Luchtmacht vliegt voor patiënten Rotterdamse trouwt met ex-spion <^LS EIND VOLGENDE WEEK de bouwvakkers en de rest van het grote vakantielegioen terugko men. zetten de fotolaboratoria zich schrap: voor de piek van het jaar. voor zo'n honderdduizend diarol letjes en een nog grotere hoeveelheid celluloid vol vakantiesouvenirs voor het album. Een la wipe, die weet men uit ervaring op één dag zal binnenstro men en de bedrijven onder hoogspanning zal zetten. UTRECHT „Een antiek winkeltje van opvattingen" be titelt Gezond Gezin, het blad van de Protestantse stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming, de meningen over het echtscheidingsrecht zo als de ARP die naar voren heeft gebracht in de bijzondere kamer commissie, die sprak over het wetsontwerp van minister Po lak. Achter het a.r. standpunt ,.dat net huwelijk moet worden erkend als de innigst denkbare duurzame levensge meenschap" zet Gezond Gezin een groot vraagteken. Volgens het blad is het voldoende als de overheid het huwelijk erkent als een levensgemeenschap. De over heid moet zich alleen bezighouden met de maatschappelijk-juridische structuur; inhoud en lengte van het huwelijk dienen de overheid volgens GG onverschillig te laten, zolang er geen onduldbare maatschappelijke brokken worden gemaakt. De ARP vindt ook dat de wet licht vaardig echtscheiding moet tegen gaan. „Is daar de wet voor nodig?" vraagt Gezond Gezin. „Weert de wet soms ook lichtvaardige huwelijksslui tingen. lichtvaardige concubinaten, lichtvaardige verlovingen en licht vaardig overspel? Trouwens: licht vaardigheid bij echtscheiding is zeld zaam.'' Ook de door de ARP opgeworpen schuldvraag vindt geen genade in de ogen van Gezond Gezin. In de prak tijk is het moeilijk, ieders aandeel in de schuld aan te wijzen. Ook de KVP moet het ontgelden. Het standpunt dat het een groot goed is dat de samenleving het huwelijk ondersteunt en begeleidt, wordt auto ritair en bevoogdend genpemd. i „Waarom geeft de KVP mensen niet de gelegenheid hun relatie te verbre- ken als ze cr alleen maar dieper de j ellende mee inzeilen?" I Juist vindt GG de standpunten van CHU en PvdA, die neerkomen op: het huwelijk is iets tussen twee volwas sen mensen en daar moet de overheid zich zo weinig mogelijk mee bemoei- Linda: Manson als Messias LOS ANGELES Linda Kasabian heeft gisteren op de vijfde dag van haar getuigenverklaring in het pro- ces-Tate gezegd geloofd te hebben dat Charles Manson „De teruggekeer de Messias was. de wedertceer van Christus". De 21-jarige kroongetuige k charge zei dat de leider van de hippie-com mune door alle meisjes op de boerde rij werd aanbeden. Ook Linda had van Manson gehouden, maar ze was tegelijk bang voor hem. Linda Kasabian, die moeder is yan twee kinderen, zei gisteren dat zij in minstens elf hippie-communes had geleefd sinds haar zestiende. zou wensen. En dat betekent: over maken, opnieuw naar de printma chine en opnieuw het hele proces van ontwikkelen, fixeren, drogen en glan zen. Bij de dia's gaat dat wat vlotter: daar is vrijwel alles geautomatiseerd. Alleen het inramen (35 procent van alle films) waagt nog menselijk in grijpen. Bedrijfsleider Holthuizen: „Alleen door die automatisering zijn we in staat die enorme partijen snel te ver werken. Hóe snel? Op drukke dagen zo'n 500 meter kleurennegatieffilm per uur. 1000 meter zwart-wit-film en een kilometer diafilm". Fouten De kwaliteit van de vakantiekiek jes: „Over het algemeen kan je stel len, dat 80 procent goed geschoten is. Dat wil zeggen, dat men geen fouten met de belichting heeft gemaakt. Met de tegenwoordige camera's is dat ook vrüwel niet meer mogelijk. De meest voorkomende fout is nog steeds, dat men een onbelichte film instuurt. Bfj het Iaden van dc camera pakt men dan per vergissing de verkeerde film, de al gebruikte, en stuurt de onbe lichte op". In honderden meters lange linten komen de ontwikkelde kleurenfoto's de machine uit: efficiënt druk-op-de- knop:werk. „Dat is triest natuurlijk, want er zijn twee films door verknoeid. De ene omdat er dubbele beelden op ko men te staan, de andere omdat er helemaal niets op staat. Met zeker een op de honderd films is dat het geval". Een veel voorkomende andere fout: het verkeerde adres op de envelop. „Dat betekent vertraging, natuurlijk. Spms lossen we dat zelf op. Bijvoor beeld als er op de film een auto nummer voorkomt. Via Den Haag achterhalen we vaak het adres. Maar als er geen enkele aanwijzing is, moe ten we wachten tot de inzender re clameert." Het opzoeken van zo'n film gebeurt dan vrij snel, omdat we van elke film die achtergehouden wordt een ponskaart maken, waarop is aange geven welke onderwerpen op de film voorkomen. Spreekt een reclamant over een in Oostenrijk gemaakte film, dan zoeken we tussen de ponskaarten met „bergen" erop." „Daarna is het alleen nog maar een kwestie van nummers bij elkaar pas sen: het nummer van de film en dat van de envelop met het (foutief op- Zulke gevallen zijn uitzonderingen. Zeker 95 procent van alle inzendingen is óók in de drukke tijd binnen tien dagen teruggestuurd. „En in de res terende vijf procent zitten dan ook nog de inzendingen waaraan op ver zoek speciale aandacht wordt besteed. Zo zijn er mensen die er bijschrijven, dat de film gescheurd is, of verkeerd belicht. Daaraan kunnen we, als we dat weten, meestal wel wat doen." „Dan zijn er de inzenders die an dere speciale wensen hebben. Een kleuren-afdruk van een dia bijvoor beeld, of een duplicaat-dia. of zwart- wit-negatieven van de kleuren-dia- film. Dan kan allemaal, natuurlijk, maar het kost wel tijd". Zoekraken van de films is er, on danks de enorme hoeveelheden die dagelijks worden aangevoerd, nauwe lijks meer bij. De heer Holthuizen: „We hebben hier iemand die niets anders doet dan alle prullemanden doorzoeken om te controleren of er per vergissing een film in terecht is gekomen. Ook door nummering van zowel films als adres-enveloppen is zoekraken zo goed als uilgesloten". Gekleurd In de wetenschap dat vakantieher inneringen op het celluloid voor de amateurfotograaf en -filmer onbetaal baar zijn, wordt in de laboratoria (er zijn er acht in Nederland) alles gedaan om de klant goed werk af te leveren. Goede kleuren vooral, al is die kleur een nogal betrekkelijk be grip. „Als je weet, dat 70 procent van de mannen een afwijking heeft in de kleurwaarneming, is duidelijk, dat de een zijn afdruk of dia anders beoor deelt dan de ander. Bovendien is van invloed of de dia en foto bij kunstlicht dan wel bij daglicht wordt bekeken. Wij passen de kleur zoveel mogelijk daarbij aan, bij de gemid delde smaak en de gemiddelde om standigheden." Want dat vraagt dc klant: zyn vakantiezon moet even feilloos op zijn scherm of album schijnen als in zijn zuidelijke vakantiedorado. In de laboratoria houdt men daar rekening mee. De vakantieganger staat er daar goed gekleurd op de Johanna na de plechtigheid. Op de huwelijksreis zal in ieder geval Rot terdam worden aangedaan. In 1964 werd Wynne, die 18 maan den in Russische gevangenschap heeft vertoefd, vrijgelaten tegen de Rus sische spion Gordon Lonsdale. Johanna van Buren leerde Wynne kort na zijn vrijlating in 1964 in Brussel kennen. Zij werkte er bij een firma, waarmee hij zaken deed. in "56 ging ze als zijn secretaresse met j hem mee naar Zuid-Spanje, waar zij i in drie maanden het manuscript tikte van zijn boek „De man uit Moskou". j De vader van Johanna is ambte- naar in Rotterdam. T oor het eerst ook pijl en hoog Het stralende bruidspaar Wynne- Van Buren kort na de plechtigheid BELFAST Rooms-katholieke be togers hebben gisteravond laat en vannacht in Belfast opnieuw felle ge vechten geleverd tegen Britse troe pen, nadat zij een cubbeldeks.bus om ver hadden geworpen om die als bar ricade te gebruiken. Zij vuurden op de Britten en gooiden met benzine bommen. Voor het eerst schoten zij ook met pijl en boog. Vanmorgen vroeg kreeg een scherpschutter op dracht. iedereen neer te schieten, die geweld pleegde. Het bleek niet meer nodig. De gevechten deden zich voor in de New Lodge buurt, waar gisterochtend vroeg een jongen erd neergeschoten, die na drie keer gewaarschuwd te zijn doorging met benzinebommen gooien. De betogers staken een bio- scoop in brand en pleegden een aan slag op een politiebureau. Er vielen geen slachtoffers, maar de schade was groot. Nadat de Britse troepen waterka nonnen on de strijd hadden gewor pen. omdat braakgasgranaten niet veel lïiepen, kwamen aan de andere kant boogschutters in actie. ..De pij len zijn een dodelijk wapen", aldus een officier. „Het is moeilijk er iets tegen te doen. omdat niet nagegaan 1 kan worden, waar ze precies vandaan komen. Slachtoffers hebben ze niet PINGJUM De postbeambten van het Friese Pingjum gaan twee weken met vakantie, en daarom zal de con sistoriekamer van de hervormde kerk als noodpostkantoortje dienen. gemaakt. Wel werden militairen ge wond door stenen en flessen. De sluipschutters begonnen hun lu gubere werk, nadat bulldozers van het leger de barricaden hadden weg geschoven. Tevoren was het de brandweer onmogelijk gemaakt, branden te blussen, die door de rooms-katholieke betogers waren aangestoken. De stenenregen was zo hevig, dat alleen getracht kon wor den, uitbreiding van de branden te voorkomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuurslid van de Partij van de Arbeid, de heer Laurens ten Cate wil de anti-KVP- resolutie intrekken. De heer Ten Cate te, die hoofdredacteur is van de Leeuwarder Courant schrijft in een commentaar dat de resolutie zijn uit werking heeft gemist. Het was de bedoeling de KVP op te I blazen en de progressieven in de par- I tij te dwingen niet op de KVP te stemmen. Dat is niet gebeurd. Het intrekken van de resolutie be tekent- overigens niet dat de PvdA j gaat samenwerken met de KVP, zo merkt de heer Ten Cate nog op. Al- I leen de boycot-uitspraak verdwijnt. Boer Van Diest kan het best vinden met de gasten op zijn boer derij. Het is een feest als de kinderen mogen meerij den op de tractor. Jongeren helpen gehandicapten (Van een medewerkster) UTRECHT Het is een sen satie wanneer je, als je het hele jaar wiskunde hebt gestudeerd, in de vakantie opeens meester of juf wordt genoemd. Dat gebeurt in de kampen, die de protestants-christelijke ver eniging Philadelphia organiseert voor geestelijk gehandicapten. De deelnemers vinden het zelf het prettigst om de leiding met meester en juf aan te spreken. Het vervelende is alleen, dat de leidsters en leiders het na de vakantie zelf byna niet meer af kunnen leren. Wanneer de leiding van het kamp voor meisjes van veertien tot achttien jaar elkaar nog eens ontmoet, is het gegarandeerd: „Ha juf. Mooi weer, hè juf. Fijn kamp, hè juf." In het kamp was namelijk een meisje, dat dit on ophoudelijk zei. Het kind meende het ook werkelijk. Zij vertolkte hiermee de mening van de honderden, die van een Philadelphiakamp hebben geno ten, sinds de sociaal-pedagoog D. W. Dondorp acht jaar geleden dit werk begon. De heer Dondorp, voor alle vrien den van het kampwerk kortweg Dick, is nog steeds de bezielende voorzitter van de kampkommissie. Op een bij zondere manier leidt hij ook de voor bereidingsweekenden, waar hij de onderwijzers, verpleegsters, studen ten, militairen en alle andere, die zich voor de leiding van een kamp heb ben opgegeven, enigszins bekend maakt met het werk. Geen opoffering De jongelui, die zich meestal aan melden onder het motto „Op zo'n lange vakantie mist men een twee weekjes niet", merken al tijdens die weekenden, dat de kampweek voor hen zelf zeker geen opoffering zal betékenen. Jn 1962 waren er drie Philadelphia- kampen, en nu zestien. Het werk is steeds gecompliceerder geworden. Op het ogenblik is er een secretaresse voor halve dagen, terwijl de heer R. Straub het hele jaar full-time met de organisatie bezig is. Naast de recru- tering van deelnemers en leiding, moeten er ook elk jaar goede kamp plaatsen worden gevonden. „We zoeken oorden, waar de groep zelfstandig kan zijn", zegt de heer Dondorp. Campings zijn daarom niet zo geschikt, omdat de kinderen daar vaak worden aangegaapt. Juist het op zich zelf staan van de groep is be langrijk, zodat de kinderen in de va kantie helemaal zich zelf kunnen zijn. Dit jaar is een grote wens van Phi ladelphia in Vervulling gegaan. Men heeft de beschikking gekregen over de boerderij van de familie H. van De Italiaanse filmregisseur Roberto Bassanini is gisteren in het huwelijk getreden met de ex-vrouw van ex- Beattle John Lennon, Cynthifi. Op de foto verlaat het bruidspaar het registratiekantoor. Links Julian Lennon, de zoon uit het vorige hu welijk van Cynthia. Diest in Ermelo. Deze wordt ook wel als kampeergelegenheid gebruikt door andere groepen, maar Philadelphia heeft steeds voorrang. „Dit werk heeft mijn hart gestolen", bekent mevrouw Van Diest. De kinderen vinden het heerlijk op de boerderij, waar zij de boer mogen helpen met het verweiden van de koeien, waar zij zich wassen in de schuur en waar een groep op de deel slaapt. Op de omringende weiden is volop gelegenheid om te sporten en om kampvuren te maken. Waar vroe ger de boerenkarren stonden, wordt nu gegeten, gezongen en handarbeid bedreven. Op die plaats houdt de lei ding zondags ook een kampdienst met de kinderen. Bijbels thema Van mejuffrouw F. van der Waals, een enthousiast lid van de kamp commissie. kregen verschillende kam pen het idee om een bepaald bijbels thema de hele week aan te houden. Dit is bijvoorbeeld heel goed gelukt in het eerste meisjeskamp in Ermelo. Zondags vertelde de leidster over het koninklijk bruiloftsmaal, waarvoor de kinderen zelfgemaakte uitnodigingen uitdeelden. Bij de modeshow vrijdags waren er ook een bruid en bruide gom, waarna een echt bruiloftsmaal werd gehouden. Aan het eind zei een leidster de kinderen, dat het feest hier op aarde natuurlijk nog lang niet te vergelijken is met het feest straks in de hemel en dat zij daar steeds klaar voor moeten zijn. Vorig jaar is de gewoonte ingesteld om met degenen, die al heel vaak aan een kamp hebben deelgenomen, een tocht te maken. Zo trok een groep jongens vorig jaar met een tjalk over de Friese meren, terwijl een stel meisjes een fietsvierdaagse deed. Nu gingen de jongens mee met een trek tocht langs campings in Luxemburg en de meisjes stapten opnieuw voor vier dagen op de fiets. Dat het kampwerk van Philadel phia steeds meer bekendheid en sympathie ontmoet, bleek wel uit het feit, dat er dit jaar tachtig leidsters en leiders te veel zich aanmeldden. Help gehandicapten ook in de trein DEN HAAG Bij het openbaar vervoer moet ook met de belangen van de gehandicapten rekening wor den gehouden, vraagt het Tweede- Kamerlid Jongeling (GPV) in schrif telijke vragen. Een werkgroep van gehandicapten had klachten inge diend bij de spoorwegen. DEN HAAG 'De luchtmacht vliegt de komende weken tien nierpa tiënten uit Groningen en Deventer een aantal malen naar Brabant en terug. Deze mensen hebben een vakantie in Breda, maar moeten af en toe te rug naar het ziekenhuis voor een kunstnierbehandeling. Door Dick Ringlever In het Arnhemse Gevaert- Agfa-laboratorium zegt bedrijfs leider H. C. M. Holthuizen: „We werken op topcapaciteit, van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds zeer laat. Zo gaat dat in deze branche: in ruim twee maanden moet je de helft van je jaaromzet maken. Nu al gaat er per dag zo'n 50 km film door onze baden: aan dia's, kleuren en zwart-wit-negatieven en aan de produkten van de smalfilm hobbyisten". „Straks zal dat nog veel meer zijn. De dinsdag na de bouwvak vakantie rekenen wij op zo'n 70.000 rolletjes, alleen al aan kleurendia's. Dat wordt, zoals elk jaar, de absolute top". Non-stop Dag en nacht wordt er vrijwel non stop aan gewerkt, 's Nachts door de chauffeurs, die het hele land afrijden om de niet per post verzonden film ladingen uit de bussen bij de foto zaken op te halen en overdag door de honderden laboranten in de doka's, aan de ontwikkelbakken en achter de automatische printmachines. Dé amateur, die zijn zopnig plaatje schoot van moe bij het kleurige vis sersbootje aan de Italiaanse kust, staat er wellicht niet bij stil. Die ziet niet hoe zijn films, gekoppeld aan die kilometers film van andere vakantie gangers door de ontwikkel-, stop- en fixeerbaden rollen; die ziet niet die tientallen meisjes achter de print machines gebogen over de plaatjes om er met enkele drukken op de knop een pasklaar kleurpositief van te ma ken, en die ziet niet hoe zijn film over de manshoge trommels draait,- gedroogd en geglansd wordt om dan op de correctie-afdeling de laatste controle te ondergaan. Automatisch Het is het werk achter de schermen. Precisiewerk, dat weliswaar voor een belangrijk deel geautomatiseerd ic. maar toch altijd nog veel vakbekwa me mensenhanden vraagt. Want hoe feilloos die machines ook werken, er is altijd wel een printje dat minder geslaagd is dan de vakman het zich gegeven) adres. Binnen een paar mi nuten is zo'n film dan wel boven wa ter en de klant is geholpen. Maar natuurlijk, zulke zaken kosten veel extra werk. Vaak ook geld, vooral als de frankering ook niet voldoende is. Per dag betalen we zeker zo'n hon derd gulden strafport." Wensen LONDEN De vroegere Britse spion Greville Wynne (51) is gisteren in Londen in het huwelijk getreden met de 27-jarige Rotterdamse Johan na van Buren. Wynne, wiens eerste huwelijk in 1968 werd ontbonden, kon niet zeggen waar zij zouden gaan i wonen. „Ergens tussen Malta, Londen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5