Jarring bereidt nieuw gesprek een voor Commentaar Luchtverontreiniging in VS breidt zich uit s [u m Nixon: „Enige hoop" Hoogvliet beleefde stank-nacht Het Kwartet Tsjech op onze ambassade in Praag in arrest Tot aan Golf van Mexico 0 v. d. Velde Citroën illlliliif Staat leent tegen 7f en 8 procent Nixon wint aan populariteit (RITA) Celibaat yoKxüjum Vrijstelling voor 50 onderwijzers Nieuwe LeMse Courant 'SSSISTe Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Zaterdag 1 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De kansen op succes van deze onder handelingen worden overschaduwd door de omstandigheid dat Egypte en Jordanië vinden dat hun aanvaarding van het Amerikaanse plan niet geldt voor de Palestijnse verzetsbeweging. Het merendeel van de verzetsorga nisaties heeft dan ook het plan afge wezen, evenals de landen Irak, Syrië en Algerije. In Amman (Jordanië) werd gisteren nog een massaal pro test gehouden tegen de houding van Nasser en Hoessein. Een belangrijke rol bij de positie bepaling van Israel speelde de verze kering van Amerika dat het voorge stelde bestand niet door Egypte zal worden gebruikt om zijn raketverde diging langs het Suezkanaal verder te versterken. Rika Zarai, de in Parijs toonende zangeres uit Israël, moet zich na het auto-ongeluk, dat zij enige tijd ge- leden heeft gehad, zeer ontzien. Dat l betekent, dat zij haar lievelings- sport paardrijden voorlopig niet meer kan beoefenen en zich tevre den moet stellen met de functie van directrice van de manege op de Ranch de Maura Vieil in de Pro- Vrijelijk Uit een voorlopige verklaring van de Israëlische regering (een officieel antwoord komt na de sabbat) blijkt dat Israel niet bereid is, zonder meer de resolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Het wil op grond van deze resolutie vrijelijk onderhandelen over een werkelijk vredesakkoord en zal niet tot ontruiming van bezet gebied over gaan voordat een bevredigende rege ling is bereikt. DEN KAAG De Tsjechoslowaak- se tolk, Hubert Stein, op de landse ambassade in Praag is gearrel teerd Aan het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag is nog geen reden voor de aanhouding op gegeven. De heer Stein kwam in de jaren vijftig bij een partijzuivering in moeilijkheden. Later werd hij ge rehabiliteerd. NEW YORK Dc luchtverontrei niging, die New York al een week in zijn greep houdt, heeft zich uitge breid naar het zuiden en beslaat nu een stronk van 1600 kilometer langs de Amerikaanse oostkust tot aan de golf van Mexico. delen vaq Amerika luchtverontreint- York is de toe- en is het alarm h-?t is gaan rege- wil de verkoon van auto's, die niet zijn voorzien van een deug delijke r.averbrander, verbieden en de autofabrikanten dwingen derge- ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL. 3013 lijke aoparaten gratis aan te brengen in alle v agens die de afgelopen tien jaar zijn gebouwd. President Nixon verklaarde op een persconferentie in Los Angeles dat de regering maatregelen zal nemen om te verzekeren, dat autofabrikanten zich houden aan de nieuwe normen, die zijn gesteld aan uitlaten. De president herinnerde eraan dat hij in februari aan het congres in het pakket maatregelen tegen luchtver ontreiniging, onder meer ook de ont wikkeling van een automotor voor vervanging van motoren met inwen- 1 dige verbranding, heeft voorgesteld. De Japanse regering heeft maatre- j gelen genomen tegen de verontrus- tende luchtverontreiniging, die Tokio j de afgelopen twee weken teisterde. Uitlaatgassen van stationair draaien de nieuwe motoren, mogen maximaal 4,5 procent koolmonoxide i bevatten, en van oude auto's maximaal 5,5 pro- cent BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO TOELICHTING Als er 16.15 ic of wordt afgeschreven van uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1970. Is het ƒ3,40, dan geldt het voor de maand Juli 1970. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor juni en voor lull kunnen voor sommige abonnees dicht bij elkaar liggen. (Een en ander ten gevolge van het overschakelen op een computer) Vandaag in ZO Bob Mantiri geeft een terugblik op 15 augustus 1945, toen de Japanse droom werd vernietigd en er voor vele duizenden ge vangenen een einde kwam aan een te lange nachtmerrie. Cora de Vos beschrijft een tot nadenkeri stemmend gesprek on der de kop „Wij doen vaak dom tegenover de geestelijk zieke mens". Dr. C. Rijnsdorp bekijkt de „Ra- rekiek" van oud-minister Beyen. Rolf Hoekstra geeft de mening weer van dienstplichtige juristen na het rapport oever de veran deringen in de krijgstucht: „Sol daat vindt nog geen recht'. Gijs Kording haalt een vergeten kunstenaar naar voren: Willem Bleckmann, warm chroniqueur van Tempo Doeloe. Mevrouw A. C. MullerIdzerda beschrijft de Artisjok in verschu ilende gedaanten. De hogedrukgeieden verionen deze eerste augustusdagen een grote aktiviteit. Er ligt een cen trum boven Polen en een ander centrum boven Zuid-Engeland. Dit betekent voor ons een aantal dagen zomerweer, want ook na zondag is hierin geen belangrijke verandering te verwachten In de middag een temperatuur van 22 tot 25 graden met in de kustgebieden 's middags een iets frissere zeewind. De mist in de nacht en ochtend blijft snel op lossen. Weersverwachting voor maan dag: aantal uren zon: 7 of meer; min. tem: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 3 of meer graden boven normal; kans op een droge perio de van minsterns 12 uur: 95 pro cent kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ROTTERDAM Na New York. Tokio, Milaan en Rome scheen het vrijdagavond, of het zuidwestelijke deel van Rotterdam ook al een perio de tegcnïoet zou gaan van verontrei nigde atmosfeer, die boven de omge ving bleef hangen. De centrale lucht verontreinigingsmeldkamer van Rijn mond in Schiedam kreeg tlefoon na telefoon over scherpe stank in Hoog vliet en omgeving, er werd gesproken over geprikkelde ogen en neus, over „handende rubber of plastic", over „een celluloid-Iucht". Men begon alvast aan alle bedrij ven de waarschuwing te geven, laag gelegen stankbronnen uit te schake len, extra-controle te houden op lek kende pakkingen en het schoonmaken van leidingen even uit te stellen. Een onderzoek bracht reeds spoedig de schuldige aan het licht. Het cleaningbedrijf Boov had een in de le Petroleumhaven bij Shell ge legen Italiaanse tanker onder handen en het jjlek dat bij het buiten boord Weersverwachting van zater dagavond tot zondagavond: Warm, droog en overwegend zonnig wber en in de nacht plaat selijk mist. Wbinig wind. Barometerstand: Heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), stijgend. Zon en maan 2 augustus zon op 5.02. onder 20.29; maan op 4.54, onder 20.47; Nieuwe Maan. "3 augustus zon op 5.04, onder 20.27; maan op 6.07, onder 21.00; lOaug. EK. Hoog Water Hoogwater: 2 augustus: Rotter dam le getij 5.17, 2e getij 17.21; Scheveningen 3.13-15.40; Vlissin- gen 2.03-14.24; Willemstad 5.49- 18.10. Vlissingen 2.41-15.00; Willemstad Hoog water: 3 augustus: Rot terdam le getij 5.55, 2e getij 17.55: Scheyeningen 3.49-16.14: Vlissingen 2.41-15.00: Willemstad 6.28-18.43. pompen van ballastwatr resten me- thyl-acrylaat meekwamen, geen stof die gevaarlijke dampen levert, maar dan toch wel dampen die behoorlijk stinken en die prikkelend werken. Er dreef een niet onaanzienlijke hoeveelheid mthyl-acrylaat in de haven. Vanmorgen is het met de ebstroom naar buiten weggedreven. Door de flauwe noordenwind heb ben de bewoners van de benoorden de Nieuwe Waterweg gelegen ge- mentn gn last gehad. Een bij-omstandigheid is. dat in de atmosfeer vrijdagavond een laaggele gen inversielaag aanwezig was, een op geringe hoogte hangende ondoor dringbare luchtlaag, waardoor de kwalijk riekende dampen zich moei lijk konden verspreiden. DEN HAAG Twee nieuwe staatsleningen zijn aanekondigd. een 7 3/4 procent 8-jarige lening en een I tegen 8 procent over 15 jaar. De eerste, waarvan het bedrag na de inschrijving wordt vastgesteld. J wordt uitgegeven tegen een koers van j 99 procent. Aflossing in gelijke ter- i mijnen op 1 september 1977 en 1 sep- tember 1978. Geen vervroegde aflos sing. De 8 procent lening is op 150 mil- ioen vastgesteld. De koers van uitgif- te is 98 procent. Aflossingen in vijr 1 jaar vanaf 1 september 1981: de eer- 1 ste tien jaar geen vervroegde aflos- I sing. De inschrijving is 12 augustus. i PRINCETON Uit een opinieon derzoek van Gallup is gebleken, dat 61 procent van het Amerikaanse volk achter hel optreden van president Nixon staat. De populariteit van Nixon is ver geleken met het vorige onderzoek met vijf procent toegenomen. Vooral ln het Zuiden wint Nixon aan popula riteit. HARTFORD Na rassenonlusten is in de Amerikaanse stad Hartford de noodtoestand afgekondgid. Bij de ongeregedlheden. waarbii j met flessen en benzinebommen werd gegooid, zijn zes mensen gewond. Meer dan 125 betogers zijn gearres- teerd. le VERKOOPSTER in de woningtextiel. Prettige werkkring, goede beloning. cadeau voor het aanbrengen van nieuwe abonnee j J Gezellig opblaasbecst in opvallende I A J kleuren. Leuk-voor uw kleuters Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Ik geef op a' we abonnee: Knots opblaasballcn, voor zwembad of strand. 2 stuks voor I abonnee! Betaalt per Dkwartaal Clmaand plaats: Ik kies cadeautje nr.: I q1 Snc"c zwemv,'ezen Docn hel cv«i !oc<* in astricum als aan de Costa aankruisen wat u wenst M MB Bi Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Een held is soms enkel een lafaard die bang was om te vluchten. FULLER tlil het wal u vandaan vangen hebt? Israël aanvaardt plan-Rogers Bestand van drie maanden T~)E meningen zyn recht tegenover elkaar bleven staan. De paus blijft de celibaatsbelofte eisen by de priesterwyding. Wie eenmaal die be lofte heeft afgelegd en later toch wit trouwen, kan dat, maar de volledige ambtsbediening is voor hem onmo gelijk geworden. Alleen zou er te praten zUn over de mogelykheid ge huwde mannen van rijpere leeftyd tot priester t« wijden, maar dan nog slechts in uitzonderlyke situaties. De paus is er blijkbaar niet van over tuigd, dat er in Nederland zo'n situatie zou zyn. De Nederlandse bisschoppen willen de celibaatswet bepaald niet afschaf fen. Maar zy menen, dat er dringen de redenen zyn, om „in speciale ge vallen" priesters die in het huweiyk getreden zyn, „onder bepaalde voor waarden" in de volledige ambtsbe diening te herstellen. Zo bezien, hebben de besprekingen van kardinaal Alfrink in Rome niet* opgeleverd. De grote betekenis ïykt ons echter, dit er nu eindelyk een openbaar gesprek op het hoogste ni veau van de kerk op gang is geko men. Dat leek in het recente verleden nog onmogelyk. Het zou geheel in de lyn van de scherpe celibaatsencycliek van 1967 hebben gelegen, als de paus de Neder landse bisschoppen te verstaan had gegeven, dat zy zich aan zyn stand punt dienen te conformeren. Dat ia niet gebeurd. Het zit er zelfs in, dat dc celibaatskwestie volgend jaar op de bisschoppensynode aan de orde komt. Overigens kan deze soepelheid van de paus mede verklaard worden uit zyn veilig weten, dat de meerderheid van het wereldepiscopaat achter hem staat. De tactiek van het Nederlandse episcopaat ligt daarom voor de hand: het gesprek met Rome gaande houden en tegelyk de collega's elders bewegen, hun mnnd open te doen en Nederland niet langer alleen dc kas tanjes uit het vuur te laten halen. Maar hoe lang zullen de Nederlandse bisschoppen hun eigen priesters en kerkleden nog in bedwang kunnen houden? Gevraagd wegens Ouwelijk der tegen woordige. vlotte TEL AVIV/NEW YORK De Israëlische aanvaarding gis termiddag van het Amerikaanse vredesplan is overal met voldoe ning begroet. Maar zowel de rechtstreeks betrokken partijen als de andere landen die bij het herstel van de vrede belang hebben, zijn er van overtuigd dat er nog ontzaglijk veel problemen moeten wor den opgelost. AMSTERDAM Ook maximaal vijftig onderwijzers bij het openbaar onderwijs te Amsterdam kunnen vrijstelling van militaire dienst krij gen. B. en W. hadden de minister van defensie hierom gevraagd. Chocolade zou wel goedkoper kunnen DEN HAAG Daling van de we- reldcacaoprijs zou lagere prijzen voor chocoladeprodukten mogelijk maken. Het Consumentencontactorgaan heeft minister Nelissen gevraagd, dit eens rate gaan. Een benauwend beeld van overbe volking op het strand van Tokio, waar zeven van de elf miljoen in woners van de Japanse hoofdstad gisteren naar toe trokken. Omdat ook de zee nauioelijks ruimte meer bood, moesten velen zover uit de kust gaandat verdrinkingsge vallen niet uitbleven Toen de avond viel, waren er vijftig doden en werden zeventien mensen vermist. De Amerikaanse president, Nixon: „Er bestaat nu enige hoop op vrede, maar er zijn gematigdheid, buig zaamheid en bereidheid van beide kanten nodig om met iets minder dan hun maximale posities akkoord te gaan, om voortgang te maken in de richting van een rechtvaardige en duurzame vrede." Acht dagen nadat Egypte, gevolgd door Jordanië, het plan-Rogers had aanvaard, ging het Israëlische kabinet met algemene stemmen akkoord met het voorstel voor een bestand van minstens drie maanden aan het Egyptische front. Breuk? De zes ministers van de Gachal partij weigerden het tweede voor stel, over onderhandelingen on der auspiciën van VN-bemiddelaar Jarring, te onderschrijven. Jarrings missie vloeit voort uit de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin ge sproken wordt van de ontruiming van de door israel bezette gebieden. De Gaohalpartij wil wel vredes overleg, maar zonder dat Jarring daar bij wordt genoemd. Maandag wordt in de gelederen van deze partij be- list over een eventuele breuk in het kabinet. Onderhandelaar Jarring, met va kantie in Zweden, wordt morgen avond in New York verwacht voor overleg in het VN-hoofdkwartier. Vermoedelijk zal hij vanuit zijn bu- De luchtvervuiling boven Tokio wordt vooral veroorzaakt door de werking van het zonlicht op chemica liën in de uitlaatgassen. De laatste dagen moesten de ziekenhuizen dui zenden mensen behandelen wegens aandoeningen aan de ogen en adem halingsmoeilijkheden. reau op Cyprus overleg gaan plegen over de komende onderhandelingen. Schaduw

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1