schaak Artisjok in verschillende gedaanten ROSEMARY BROWN Huisbezoek vereist conversatietechniek dialoog SWITCH ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 2 Wie de vakantie in Frank rijk of Italië doorbrengt, vindt dikwijls artisjokken op het menu vermeld. De meeste Nederlanders staan er wat af wijzend tegenover wegens de merkwaardige manier waarop de gekookte omwindselblade ren van de bloemknoppen als delicatesse gesavoureerd wor den. De blaadjes worden er namelijk met de vingers uit getrokken, in een heerlijk tausje gedoopt en uitgezogen. De artisjokbodems worden in hun geheel geconsumeerd. Wie er zich aarzelend aan waagt zal er geen spijt van hebben, want deze Zuideuropese distelsoort, ook in Noord-Afrika voorkomend, bezit een zeer apart aroma voor de fijn proever. Tegenwoordig vinden we ook hier in de fijne groenten- en dellcatessenwinkels artisjokken; artisjokkenbodems zijn kant en klaar in blik verkrijgbaar. Het is gebleken dat degene die zich aan deze uitheemse groente waagt, er meestal geen idee van heeft wat hij precies eet en hoe de plant er uitziet die deze won derlijk geschubde knoppen op levert. De laatste jaren is zij hier meer bekend geworden als snijbloem. Op oude buitenplaatsen vinden we er nog wel planten van. Géén plant voor een klein tuintje deze artisjok, maar zéér decoratief alleenstaand op een gazon of op een hoek van een border. Staat ze op het gras, dan een cirkel van zwarte aarde vrij houden, omdat aanraking met nat gras soms rotting van de on derste bladeren ten gevolge kan hebben. Vorstelijk van allure deze gigan tische distel met grote geveerde, van onderen wltvlltige bladeren en enorme bloemknoppen ter grootte van een vuist. Wie ze niet ter tafel wil brengen, maar de bloe men tot ontwikkeling laat komen, zal tussen juli en september van de prachtige lilablauwe bloemen kunnen genieten. De hoogte van een bloeiende plant kan variëren van 75 cm tot 1.50 meter. Artisjokkenbloemen, die een doorsnede van 15 cm kunnen be reiken, zijn zeer houdbaar op wa ter en laten zich tevens voor win- terboeketten gebruiken. Zij laten zich namelijk uitstekend' drogen in een trommel, doos of kistje tussen wit zand, dat van te voren op een bakblik goed verhit en daarna wordt afgekoeld en de gehele bloem moet Insluiten. Op een war me plaats gezet, zullen ze spoedig droog zijn en onze kamer 's win ters kunnen sieren. De artisjok is als plant te koop, maar laat zich vermeerderen door zaaien, scheuren en stekken. Hoe wel in maart onder glas op een warme ondergrond gezaaid kan worden, komt de liefhebber met weinig ruimte in zijn tuin daar niet zo toe, hoewel het kweken gemak kelijk gaat en ze vanef eind april bulten gezet kunnen worden. Voor de levering van snijbloe men zijn gezaaide artisjokken goed Correspondentie en oplossingen een de heer H. J. i. Slavekoorde, Goudrei- netstreet 125, Den Haag. Misgrepen Er bestaan helaas geen redelijk Betrouwbare cijfers omtrent de ver houding tussen de aantallen malen dat een speler op een kritiek mo ment raak schiet, en de keren dat hij er naast grijpt. Eén ding is zeker; Het aantal missers neemt toe naarmate het niveau waarop wordt geschaakt lager is. Dat betekent nog geenszins dat de Internationale klasse op een overwicht aan treffers mag bogen. Daarvoor zijn ons te veel gevallen van Incorrecte voortzettingen en/of combinaties bekend, al staan daan gelukkig niet weinige voltreffers tegenover. Percentsgewijze is hun aantal echter niet zo groot, al was het alleen maar omdat er o o k nog heel wat indifferente voortzettingen zijn. Vandaag enkele gevallen waarin een der spelers misgreep, althans niet het beste speelde. In opgave 1 ziet u ook wel dat wit zijn dame niet kan wegspelen zonder Tf6 te verliezen; maar dat houdt nog niet In dat zwart de juiste afweer had gekozen. In opgave 2 maakte zwart remise. Maar had hij beter dan dat? Niet het eer3te voorbeeld van dit soort. In opgave 3 had zwart een goe de bedoeling. Door 1Df2 wil de hij de witte loper op e2 beletten weg te gaan (Dreiging dan: Mat op e1). Maar goede bedoelingen zijn helaas zelden toereikend om het doel te bereiken. En dus? 1 I l i r a n 4 :.B A ■x A i i ■h./s 'm. 4 S m W Zwart heeft zojuist 1. Th8 gespeeld en hoopt daarmee voordeel te bereiken. Wat zal gevolgd zijn? Zwart aan zet hield remise door t. Pf2t 2. Kgl Ph3t met eeuwig schaak. Had zwart meer kunnen bereiken? Correspondentie aan de haar A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Teleaccursus Het aanzien van een sport bond is niet altijd evenredig aan de innerlijke kracht. Dat geldt zowel organisatorisch als speltechnisch. Bij de dammers is het zo dat de jongeren in speeltechniek steeds meer winst op de ouderen boeken. Organi satorisch loopt de verjonging echter niet zo hard. Het spelpeil is de laatste tien jaar over de gehele linie voor uitgegaan. Toch vormen de spe lers nog slechts een klein per centage van al diegenen die het damspel beoefenen, doch in fei te nog niet aan echt dammen toe zijn. Voor deze grote categorie kan dc komende Teleac-cursus een uitkomst zijn. Is men namelijk eenmaal „gegrepen" door het spel, dan is men voor goed ge wonnen. Mogelijk zal de dam- bond daarvan de vruchten kun nen plukken. Dat betekent dat T. Sijbrands de clubs de poorten van hun speellokalen wijd open zullen moeten zetten om deze Teleac- cursisten op te vangen. Op welk niveau men ook damt, er valt altijd wel iets leuks te beleven. In deze ru brieken drie fragmenten om de ze stelling waar te maken. (1) Zwart: 8, 13/15, 19, 20, 21, 24. 26,27 Wit: 23, 28, 29, 33/36, 38, 39, 43 Uit de wedstrijd Neder land—Sovjet-Unie. In deze moeilijke stand wist wit zich te redden door een damcombinatie: 35-30, 24x35; 23-18, 13x22; 28x17, 21x12; 29-24, 20x40; 39-34, 40x29; 33x2 en het werd remise. (2) Zwart: 6, 13, 14, 16, 19,'20, 42 Wit: 27, 28, 29, 32, 33, 34, dam bp 2. Uit de Dordtse districts kam pioenschappen. F. B. van Vloten bruikbaar, voor de consumptie min der, omdat de kwaliteit van de omwindselblaadjes sterk uiteen lopend Is en de vaak scherp ge punte exemplaren ongeschikt en oneetbaar zijn. Scheuren Is de zekerste weg. En dan maar een warm zonnig plekje opzoeken waar geen water blijft staan en waar de grond diep gespit en met stalmest bemest wordt. De planten zijn niet geheel winterhard; het is verstandig ze in november bij elkaar te binden en ze tot 20 a 30 cm hoogte te be schermen met ruige mest (mest met stro), afgevallen blad, met wat aarde afgedekt, in de hoop dat ze de winter overleven. A.C MULLER-IDZERDA FUCHSIA'S ZIEN De Fuchsia-tentoonstelling in de Rotterdamse Rivièrahal (Blijdorp) wordt niet van 3 tot 10 augustus gehouden, maar van 13 tot en met 16 augustus. (1) IvkovClrlc. Bekijkt U het verdere partijverloop maar eens op Uw gemak; 1. Txg7tll Kxg7 2. Dg6t Kh8 3. Dxh6t Kg8 4. Dg6t K:h8 5. h6 Tg8 6. Lxf6t Pxf6 7. Dxf6t Kh7 8. Lfll (Dreigt Ld3 plus mat) La6 9. I.xa6 Dxb3 10. d7 Txg3t 11. fxg3 Dxg3t 12. Kfl Dh3t 13. Ke1 Dg3t 14. Kd2 en zwart gaf het op, want na 14Dg2t 15. Le2 heeft hij geen achaakjea meer. (2) PlotrowskiTenenbaum. Aldus mat In vier: 1. Dh8tll Kxh8 2. g7t Kg8 3. Lh7tl Kxh7 4. g8D mat. (3)Gr0nfeldSamlsch. Wit speelde ar geloos 1. Te8t?? en er volgde 1 Kb7l 2. d7 Tg2t 3. Khl Pf-51 (Nu dreigt 4Pg3 mat) 4. Tb8t! Ka7 5. Ta8tl Remise. Wit had makkelijk kunnen win nen met 1. d7t Kc? (Nu mag de koning niet naar b7 wegens 2. d8D) 2. Te8, want na 2Td5 beslist 3. Tc8t plus d8DI Zwart staat heel goed en speelde nu 1. Df2 om Le2 vast te houden. Wat zal gevolgd zijn? Zuid-Holland's voorzitter ont snapte hier aan de opkomende jonge tegenstander na 42-48? In tijdnood zo schrijft onze correspondent liet hij de winst lopen door te vervolgen met" 28-30, 19x30, 2x35 en het werd remise. M. van Dijk signaleerde echter deze winstgang: 27-21, 16x38; 33x42, 48x23; 29x9, 14x3; 2x15. Ook met weinig materiaal zijn verrassingen mogelijk. (3) Zwart: 1, 3/7, 9/12, 14, 16, 18,19, 21, 23/25 Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 37 49. In' het Rivierendistrict was het ook al een functionaris, de secretaris, die in het nieuws kwam, door deze lokzet die hem na happen van de tegenstan derschijfwinst opleverde. 39-34 24-30 35x22, 12-17; 28x19, 17x50; 41-36!, 14x23; 38-33, 50x31; 37x17; 11x22; 34-30, 25x34; 40x27. A. Mijdam, Gorinchem Zeer veel is reeds gepubli ceerd over het verschijnsel Rose mary Brown, de als onomstotelijk integer bekend staande Londense weduwe van eenvoudige komaf, die sinds 1964 naar haar zeggen „in contact staat" met grote meesters als Bach, Mozart, Beet hoven, Schubert, Schumann, Chopin, Liszt (in het bijzonder), Grieg, Brahms, Debussy en Rachmaninoff. Bij Philips verscheen een ste- reo-LP (6500.049, ook mono af speelbaar) met een aantal aan haar doorgegeven composities van Beethoven (Bagatelle), Schu bert (Moment musical), Chopin (Impromptu's en Ballade), Schu mann, Grieg, Debussy en Liszt (een groot aantal stukjes). De stukken van een behoorlijke moeilijkheidsgraad worden ver tolkt door de bekende Engelse pianist Peter Katin, terwijl me vrouw Brown de rest zelf voor haar rekening neemt. De plaat is van goede kwaliteit sn de pianoklank Is zeer helder. Bijgevoegd zijn een artikel van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoog leraar In de Parapsychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een belangwekkende beschou wing, een vertaling van de aan mevr. Brown door de in 1940 overleden beroemde musicus (pianist, dirigent, analyticus) Sir Donald Francis Tovey „doorgege ven/ Inleiding bij deze plaat en vele andere bijzonderheden, o.a. over de verschillende toondich ters en mevrouw Brown zelf. De stijl van de verschillende componisten is in de diverse stukjes wel te horen, hoewel en kele stukken van Chopln, Llszt en Schumann elkaar in dit op zicht nauwelijks ontlopen. Als één van de duidelijkst „herkenba re" stukken komt ongetwijfeld de met veel elan door Katln vertolk te „Bagatelle" van Beethoven uit de bus. Met belangstelling kan men naar verdere publicatie rond dit fenomeen (mevrouw Brown kreeg in de afgelopen jaren zo'n 400 composities door) uitzien. De heer L. te Z. vindt het Juist er aanmerking op te ma ken als er ovei koetjes en kalf jes gesproken wordt op huisbe zoek. Het gesprek moet anders geleid worden, plicht van be zoekers en bezochten. In feite is het een gebrek aan behoor lijke conversatietechniek, onvol komenheden van de mens; de schuld is wederkerig." „Mijn ervaring, huisbezoek is een onvoltooide aangelegen heid. Het elkander verstaan en begrijpen is er vaak niet bij. Bezoekers weten vaak geen antwoord op reële problemen. Ik kan niemand kwalijk nemen dat ze geen antwoord weten, maar Krijg de indruk dat bezoe kers er bulten staan. Vaak staan bezoekers in kenrrls ver beneden degenen die ze bezoe ken We moeten wel rekening houden met hel feit dat voor dit werk soms moeilijk en soms in het geheel geen geschikte krachten zijn te krijgen". „Ik krijg al meer dan 25 jaar huisbezoek, het is altijd zwaar teleurstellend aangezien er niets uitkomt Wei spreekt men over liturgische zaken, vrouw In het ambt, beginuur kerkdienst. Nooit gaat men in op de talrijke moeilijkheden in het zakenle ven, hoe men die op geestelijk gebied het hoofd moet bieden. Er Is geen leiding". Mevrouw V. te S. verwacht van huisbezoek „een fijn gees telijk gesprek waar bezoeker en bezochte steun in vinden voor hun geestelijk leven. We moeten ons dan ook openstel len voor elkaar Dat kunnen we bij de één makkelijker dan bij de ander, ik weet het niet te verklaren. En- eerlijk zijn in qeestelijke zaken. Eer de broe ders ouderlingen, maar zie er niet zo hoog tegenop. Ze moe ten ook van genade leven (wat hebben we dat we niet ontvan gen?). Als zij dat zelf beleven dan zullen ze ook het kleine en schuchtere geloof niet minach ten" De heer D. te H. „Wegier nooit een afspraak tot huisbe zoek, uitzonderingen daargela ten Weet welk gezin u bezoekt, laat indien mogelijk dat gezin aan het woord maar tracht aan het oeestelijk leven te komen, dat Is hoofdzaak. Kinderen bo ven de vijftien jaar horen er zeker bij. Tracht er een geze gend uur van te maken". „Eén bezoek per avond is ge noeg, dan heef* men de tijd. Twintig gezinnen zijn voldoende voor één ouderling, 't Gezin moet weten vrij te kunnen pra ten. Een ouderling moet het vertrouwen hebben. Helaas: iedereen wil geen ouderling zijn. ze beseffen te weinig dat God roept" „Het echtpaar A. te Gouda vindt dat „minstens 50 pet. van het predikantswerk besteed moet worden aan pastorale ver zorging, dat zal zijn weerslag vinden in de gemeente. Die zorg komt in de verdrukking, met name denk'en we aan het qrote aantal bejaarden dat re gelmatig uitziet naar het bezoek van hun dominee. Zieken en thuiszittenden dienen voorrang te hebben." „Huisbezoek dient grondig op een andere leest geschoeid. Méér gemeenteleden moeten zich laten vinden voor het ambt. Groot huisbezoek (met de mo derne flatbouw kan dat) beplei ten wij, waar een actueel punt uit het kerkelijk leven aan de orde gesteld wordt. Dat aange sneden punt kan onderwerp vormen bij het persoonlijk huis bezoek, dat een onderzoek is naar de geestelijke stand van het gemeentelid. Huisbezoek wijst de gemeenteleden erop dat de kerk er nog is en dat ze er prijs op stelt de band met de leden te hernieuwen, in het bij zonder met het oog op leden die tegenwoordig zo gemakke- liikde kerkdiensten verzuimen". „In de grote steden is het praktisch ondoenlijk dat de pre dikant zelf huisbezoek doet. Als hl| echter zijn gemeenteleden goed wil leren kennen, dan zou het goed zijn ook aan huisbe zoek een dee! van zijn tijd te wijden. De zieke verwacht aan dacht voor hel persoonlijke, de nadruk dient echter te liggen op het geestelijke." ..Studenten in de theologie worden theoretisch voorbereid. Het tegenwoordige systeem (dat toekomstige predikanten via stage worden voorbereid op hun toekomstiq werk) juichen we van harte toe, vooral wan neer dat gebeurt onder leiding van een goedo mentor. Aan de vrouwelijke predikant zullen we moeten wennen. Er Is zoveel gemeentewerk dat uitnemend door vrouwen kan worden ver richt, te meer nu het aantrekken van mannelijke ambtsdragers een haast onoplosbaar pro bleem vormt Dat geldt voor het werk van predikant, ouderling en diaken". Praktijkervaring van een leze res uit) Rotterdam; „Geef het door als je van een ander weet dat hij ziek is. In onze kerk ligt bij de ingang een schrift waarin je dat in kunt schrijven. Ook als je nieuw in de gemeente komt. Zelf doe ik huisbezoek bij nieuw-ingekomenen die, zoaJs ik, zgn. alleenstaand zijn. Alleenstaand, wat een vreemd woord als je lid mag zijn van Christus' kerk. Van de als lid te boek staanden verlangt niet meer dan 40 pet. ook contact in de nieuwe gemeente. Van de andere 60 pet. Is zeker de helft vol kritiek, de rest volkomen onverschillig. Bij die bezoeken heb Ik ook heel prettige contac ten gehad. Je vertelt wat er al zo te doen is In de gemeente, een klein rapportje gaat naar de kerkeraad, die verder bezoe ken regelt. Een heel goed con tact met de predikant is de handdruk na de kerkdienst!" CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 241 Daar ontmoetten zij een gezelschap in dezelfde opgewonden toestand. Het spel, de warmte en het schitterende licht waren niet dadelijk geschikt om hun koorts te doen bedaren. In die dwarrelende maalstroom moest iedereen zijn bezinning wel verliezen. Wie kon in de woeste bedwelming van het ogenblik, aan geld, voorzichtigheid of toekomst denken? Telkens moest er meer wijn komen, het ene glas na het andere werd geleegd en toch verdroogden hun kelen van de dorst. De wijn stroomde als olie op een vlammend vuur. Het rumoer werd hoe langer hoe groter, glazen vlogen tegen de grond uit handen die ze niet meer naar de lippen konden brengen; wie niet meer spreken kon schreeuwde en tierde, dronken ver liezers vloekten en brulden. De één danste, de ander zong, sommigen klommen op tafels, zwaaiden flessen boven hun hoofd en daagden al de anderen uit. De vérwarring scheen niet hoger te kunnen stijgen toen er opeens een lawaai ontstond, dat elk ander geluid overtrof, en twee man nen in het midden van de zaal elkaar bij de keel grepen. 'Houd hem vast!' riepen verscheidene stemmen, waarop tot nog toe nie mand acht geslagen had. Zij, die in zulke huizen hun brood verdienden en gezorgd hadden dat zij koel genoeg bleven om te winnen wierpen zich op de vechters, en trokken hen van elkaar. - 'Laat me los!' schreeuwde Sir Mulberry met schorre stem. 'Hij heeft mij een klap gegeven. Allen heb ben het gezien. Is er geen vriend van mij hier? Westwood! Hoor je mij niet zeggen, dat hij mij een klap heeft.gegeven!' - 'Wees maar bedaard,' zei een van de mannen die hem vasthielden. 'Morgen zullen wij er verder over spieken. Kom nu mr.ar mee.' - 'Morgen niet!' brulde Sir Mulberry, tandenknarsend. 'Vanavond, nu, hier!' Zijn woede was zo groot dat hij niets meer zeggen kon, maar razend zijn haren uitrukte en met zijn voe ten stampte. - 'Wat is er gèbeurd, mylord vroeg een van de omstanders. 'Zijn er klappen gegeven?' - 'Een klap,' was het antwoord, dat hijgend werd uitgebracht. 'Ik heb hem geslagen. Ik verklaar het openlijk, //cheb hem geslagen en hij weet wel waarom. Ik verlang evenals hij dat de zaak terstond wordt afgedaan. Kapitein Adamsvervolgde Lord Frederik, nadat hij om zich heen had gekeken. 'Ik wil u even spreken.' De aldus aangesprokene kwam dichterbij, vatte de lord bij de arm en ging met hem weg, een ogenblik later volgden Sir Mulberry en zijn vriend hun voorbeeld. Gestoord in hun woeste vrolijkheid gingen de aanwezigen uiteen, som migen met stroeve dronkenmansdeftigheid, anderen onder luidruchtige gesprekken over het gebeurde. De heren, die van hun winst leefden ver telden elkaar, dat Hawk een goed scherpschutter was, en zij die het mees te lawaai hadden gemaakt vielen op de sofa's in slaap en dachten aan niets meer. Intussen hadden de secondanten, na een lang afzonderlijk gesprek met hun principalen een onderhoud in een afzonderlijk vertrek. Beiden zon der gevoel of geweten, beiden in ondeugd en schuld gedompeld, beiden uit hoger «taat vervallen, beiden aan alle schandelijkheden overgegeven waarvoor de samenleving geen fatsoenlijke naam kan vinden, beiden waren natuurlijk personen van onbevlekte eer, en zeer nauwlettend de eer van andereit in het oog houdend. (WORDT VERVOLGD) Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald, is een goede Nederlandse spreuk, die stellig ook bij bridgen kan worden toe gepast. Onderstaand spel is daarvan een uitstekend voorbeeld. Na passen van zuid en west opende noord één harten, waarna oost met twee ruiten kwam. A 9 8 7 9 HB96 V H 10 7 3 Correaponrfantl* aan da hear B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163e, Rotterdam. V B 4 2 II H 6 V 103 W O V A 5 4 H 6 5 2 A B 10 8 7 2 V 9 5 A 6 1053 872 943 B 8 4 2 Vooreerst waren oost/west van plan om tot een ruitencontract te komen, maar dat vond oost te riskant. Hij eindigde nu op drie SA. Terecht zoals zou blijken. Vijf ruiten wordt immers kansloos down ld. Zuid komt daartegen vanzelfspre kend met harten uit, waarop de tien, de boer en de aas vallen. Troef wordt naar west ga- speeld, waarop bij noord de vrouw valt. De troeven kunnen geïncasseerd en schoppen kan worden vrijgespeeld, maar meer dan vier ruiten zit er niet in. Oost kan niet voorkomen dat noord één schoppen-, één harten en één klaverslag maakt. Op deze kaarten maakt drie SA veel meer kans, zoals men ziet. Oost laat In de eerste slag harten boer winnen en plaatst daarmee noord al voor moeilijkheden. Harten terugkomen kan niet, evenmin als klaveren. Resteert schoppen. Dat kan, maar gemakkelijk incasseert oost daarna zes rui- tenslagen, twee azen en twee schoppensla gen, waardoor zelfs vier SA is gerealiseerd. Men ziet hoe deze switch, het gevolg ven tijdig onderkende moeilijkheden op vrij ge makkelijke wijze tot succes kan leiden. Attentie is trouwens altijd geboden, zoals in het tweede spel blijkt. Sommige spelers slaagden erin om vijf schoppen te maken (er was vier geboden) op de volgende kaart- verdeling: 76 <?V532 A 8 7 VB 9 5/108 A O V 6 5 2 H5432 Die elf slagen kwamen tot stand na ae uitkomst ruiten tien van oost voor de aas van west, die ruiten terugkwam. Noord speel de daarna harten voor de aas. klaveren twee voor de aas, een harten getroefd; daarna klaveren heer en één getroefd en schoppen vier om de aas te zoeken. Uiteindelijk resultaat: alleen ruitenaas en troefaas gingen verloren. De oostspeler, dia hiervoor bang was, zag gemakkelijk verweer. Hij kwam nl. troef aas en een kleintje uit, waardoor deze speelwijze onmogelijk wordt en alleen vier schoppen wordt gemaakt. Hoe simpel. A. Cantwarc J. W. Ooms, Giessenburg OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. let, 3. kaper, 7. Oka, 10. eg, 11. gas, 12. lot, 14. ra, 15. veder, 18, traan, 20. dol, 21. pet, 23. Ada, 24. vee, 25. model, 27. ent, 29. loon, 31. Neer, 33. ge, 34. er, 35. de, 36. G.G., 37. tres, 39. kerk, 41. rlo, 43. loper, 45. aal, 47. Eem, 49. leg, 50. bas, 51. adres, 53. basta, 55. re, 56. Sem, 58. nel, 59. el. 60. ert, 61. tegen, 62.arm. VERT.: 1. lev, 2. Egede, 3. kar, 4. as, 5. El, 6. rot, 8. kraan, 9. aan, 11. gel. 13. tra, 16. doel, 17. eed. 19. ader, 21. pon, 22. ten, 24. veger, 25. morel, 26. leder, 28. tegel, 30. oer, 32. eer, 37. toer, 38. sol, 39. keg, 40. kaas, 42. leder, 44. pen, 46. ester, 48. mes, 50. bal, 51. are, 52. set, 53. ben. 54. alm, 57. me, 58. Ne. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. grote hamer, 6. zilt vocht, 11. muzieknoot, 12. bloei- wijze, 14. kleefstof, 16. slede, 18. wijnmaat, 20. titel (afk.), 21. oplopende vlakte, 22. Ingang, 23. spil van een wiel, 24. boom, 26. maanstand, 27. voedsel, 28. boom, 30. berg, 32. behoeftig, 34. voorzetsel, 35. aan de (afk.), 37. afnemend getij, 38. klaar, 40. rivier in Duitsland, 41. soort appel, 42. bloedhuis, 43. muzieknoot, 44. familielid, 45. muzieknoot, 47. reeds, 49. nieuw, 51. rivier in Engeland, 53. voordeel, 56. uitroep, 58. pers. voornaamw. 59. schelk. element, 61. muzieknoot, 62. oxydatielaag, 64. plaats In Spanje, 65. maanstand, 66. bedelaar, 69. schelk. element, 70. deel van het gelaat, 72. deel van de hals, 73. nauw, 75. inham, 76. kieskeurig (gew.). Verticaal: 2. rund, 3. decigram, 4. Myth..figuur, 5. soort hond, 7. land bouwwerktuig, 8. bewaarder van een kerk, 9. Emeritus (afk.), 10. aard appel, 12. melsjésnaam, 13. muzieknoot, 15. jaaglijn, 17. zaak, 18. noorse god, 19. latwerk, 20. honingdrank, 25. welaan, 26. en personne, 28. plaats in Overijsel, 29. familielid, 31. Jaargetijde, 32. als boven (afk.), 33. opium toebereid om te roken, 34. grondsoort, 36. spoedig, 37. wandversiering, 39. hevig, 44. rivier in Italië, 46. voorzetsel, 48. vlinder, 50. weglating, 51. lidwoord, 52. voegwoord, 54. waternimf, 55. patroon, 57. deel van een schoen, 58. tam, 60. plaats in Duitsland, 61. eettafel. 63. grondsoort, 67. meisjesnaam, 68. pers. voornaamw. 70. vreemde munt (afk.), 71. scheik. element, 73. voorvoegsel, 74. pers. voornaamw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10