JAPAN DREIGT IN ZIJN WELVAART TE STIKKEN A Schoner rijden begint bij Esso Inwoners van Urk snakken naar rust Riide OJ^- Esso service gaat steeds verder Stadspostdienst zal er toch mee stoppen PvdA zal praten over anti-KVP-resolutie sss.-^ Einde havenstaking komt voor Engeland op tijd bovenste beste onderzetters GRATIS spaar alle 12 Twee broers gedood bij autobotsing Pauze in Duits- Ru Latijns-Amerika wil nauwere handen met EEG ssisch gesprek r^« i i i i Jehovagetuigen Premier Gandhi overleeft motie van wantrouwen Niet naleven van voorrangsregel eist twee doden DONDERDAG 30 JULI 1970 UTRECHT Twee bejaarde broers lijn gisteren bij een auto-ongeluk in louten om het leven gekomen. Het ijn de 81-jarige L. Warnaar uit Den Haag en zijn 11 jaar jongere broer J. VParnaar, die in Amerika woont en in XjjPen Haag bij zijn broer logeerde. Het ongeluk gebeurde doordat de leer L. Warnaar op een kruising geen lê voorrang verleende, aan een vracht- nl icagen. Zijn vrouw, die achterin zat, tverd zwaar gewond. De vrachtwa genchauffeur bleef ongedeerd. Bij ongelukken, waarbij ook geen roorrang werd verleend, werden ge lood: de 77-jarige mevrouw J. D. ^ammers-Holshuizen uit Amsterdam m Apeldoorn), de 27-jarige motorbe- tuurder M. A. J. Stiphout uit Drunen n Kaatsheuvel) en de 30-jarige heer Meijer uit Bussum (in Moergestel). Ter hoogte van Munstergeleen erd de 32-jarige vrachtwagenbe stuurder J G. G. Leeuw uit Eindho- ren gedood, toen zijn trekker met op- egger op het natte wegdek slipte en imkantelde. DEN HAAG Het ARP-Kamerlid fes. Zijlstra heeft minister Udink Ontwikkelingshulp) vragen gesteld over berichten als zou in Indonesië op grote schaal corruptie zijn ge leegd met gelden, ontvangen in het ader van ontwikkelingshulp. TOKIO Het probleem van - de luchtvervuiling begint in het 1 dynamische Japan angstige vor- men aan te nemen. Het land j bloeit, verdient geld en de eco- i nomie raast voorwaarts. Fabrie- ken draaien op volle toeren, dui- j zenden auto's razen over de weg. j Maar terwijl er in dat land van alles is, heeft men gebrek aan j zuivere lucht om in te ademen. i De Japanners dreigen in hun wel vaart te stikken. De situatie die de luchtvervuiling In de grote Japanse steden veroor zaakt. doet denken aan de oorlogsda gen. Auto's met luidsprekers waar schuwen de bevolking herhaaldelijk niet naar buiten te gaan omdat de lucht bezwangerd is met giftige gas sen. veroorzaakt door de inwerking van zonlicht op de fabrieks- en uit laatgassen. Men hoort verhalen van bomen en planten die zomaar doodgaan van veel dode vissen in de vijvers. Over mensen die hun eetlust beginnen te verliezen en over schoolmeesters die de leerlingen aanraden vooral niet. te diep te ademen. Paniek Paniek ontstond medio vorige maand toen ziekenhuizen in Tokio patiënten kregen die klaagden over ademhalingsmoeilijkheden en pijnlij ke ogen. die werden veroorzaakt door de .witte smog'. In Osaka onderzocht de gemeente 50 schoolkinderen, die klaagden over duizelingen en een gevoel van onpas selijkheid. Het is slechts een lichte vorm van vergiftiging. Maar voor dieren schijnt het al dodelijk te zijn. De kinderen hebben op hun school een dierentuintje met konijntjes en muizen. Daar leeft er al geen een meer van. In Tokio klaagden twintig procent van alle schoolgaande kinderen over pijn in de ogen en in de keel. Veel hebben last van hoesten en moeilijk heden met de ademhaling. Op 255 scholen bleek dat de jeugd zenu wachtig was en gauw geïrriteerd. En dat kwam niet alleen van de vuile lucht, maar ook van het lawaai van treinen, fabrieken en vliegtuigen. Ook bulten de steden neemt de vervuiling van lucht en water toe. Zo heeft het gemeentebestuur van de stad Goeji gerapporteerd dat de ha ven en de stranden per dag 'n 3000 ton vuil krijgen aangevoerd in alle mogelijke vorm. voornamelijk als af- valprodukten van de industrie. Het grootste gevaar komt van de fabrieken, maar tot nu toe hebben de fabrikanten nog niet veel medewer king getoond om de luchtvervuiling tegen te gaan. Die mensen zover te krijgen is één van de voornaamste taken van minis ter-president Sato. Hij heeft dezer dagen een commissie ingesteld, die de milieu-hygiëne moet bestuderen en verbeteren. Meer wegenbelasting buitenlandse vracht rijders iu Italië MüNCHEN Met een drastische indirecte verhoging van de wegenbe lasting in Italië zullen buitenlandse vrachtrijders van 1 augustus af ge confronteerd worden. Naar de Algemene Duitse Automo bielclub (Adac) gisteren uit betrouw bare Italiaanse bron vernam, zal de belasting niet meer over tien dagen, maar over vier maanden worden ge heven. Het tarief, dat tot dusver maximaal in de buurt van de 50 gulden lag. zou daardoor tot 700 gulden kunnen oplo pen. Dit bedrag moet zelfs als er maar van een ééndaagse rit met een vrachtauto in Italië sprake is. worden I voldaan. ..klauteu hebben mij verlinkt" UTRECHT De stadspost- dienst Utrecht wordt opgeheven. Met ingangvan vandaag stopt directeur A. van der Lee (28) ermee. Hij moest wel, omdat twee van zijn klanten hem, zo als hij zelf zegt, hebben „ver linkt." ,.De postale recherche meent nu voldoende bewys in handen te heb ben. dat ik voor meer dan één klant brieven bezorg, en dat is volgens de postwet verboden", aldus Van der Lee. De Utrechter begon vorig jaar met zijn stadspostdienst. De zaak liep zo goed. dat hij na enkele maanden al 25 man in dienst had. Hij kreeg 36 URK Terschelling sluit de j kleren vastgegrepen om te worden haven en ontvangt geen toeris- gefotografeerd. ten meer, maar Urk, dat allang j De kerkeraden van diverse kerken geen eiland meer is, kan dit j ovc^egen sommige leden op de kerk voorbeeld niet volgen. Via de vijf toegangspoorten, waaronder de havenmond, waar talloze jachten binnenzeilen, wordt Urk overstroomd met toeristen. Elk beschikbaar plekje In de nauwe j straatjes staat vol auto's en busjes. De oorspronkelijke bevolking waagt j rich tussen elf uur 's morgens en zes *nur 's avonds bijna niet meer buiten. De weinigen die nog de traditionele Jrker dracht hebben worden bij hun telefoons te laten aansluiten, die daar om gevraagd hebben, opdat zy de preek rustig thuis kunnen beluisteren. Het is zondags namelyk te druk in de smalle steegjes, ondanks de borden met het verzoek op de dag des Here de straten niet In te rijden. Zondags zijn alle eet- en drinkgele- genheden in Urk gesloten, niet alleen om principiële reden, maar ook om directie en personeel de gelegenheid te geven even bij te komen. Drul( Op vrijdag en maandag, wanneer de Noordzee-vloot de vis aan de af slag lost, is het soms zo druk dat de schepelingen niet aan boord kunnen komen. De keren dat de reddingsboot moest uitvaren om in moeilijkheden verkerende jachtjes te helpen, zijn niet meer te schatten. Iedereen is welkom in Urk, maar op zondag wanneer alle mannen na een week op de Noordzee te hebben gezwalkt weer thuis zijn. willen de inwoners toch wel rust hebben. OESO-instituut niet naar Maastricht PARIJS De Raad van de organi satie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) heeft Milaan gekozen voor de vestiging van het in ternationale instituut voor technolo gie van de OESO. De raad heeft hiermee de kandida tuur van Maastricht afgewezen. Het instituut zal cursussen van 12 maanden geven in voortgezette tech nologische managers training. 40( studenten van OESO-landen en ande re landen zullen de cursussen kunnen volgen. De beslissing van de raad van de OESO behoeft nog de goedkeuring van de lidstaten van de organisatie. Jongeman ernstig gewond op straat na mishandeling VENLO In de Begijnengang te Venlo is de 18-jarige J.K. ernstig ge wond liggend op straat gevonden. De iongen. die inwendige letsels en an dere verwondingen had opgelopen, is in ernstige toestand naar het zieken huis te Venlo overgebracht. Uit het onderzoek is gebleken dat de jongen door twee mannen is mis handeld. Als verdacht van deze mis handeling heeft de Venlose recherche gisteren de 23-jarige Tunesiër N.S. van beroep kelner, in zijn woning te Venlo gearresteerd. De man is inge sloten. Naar de tweede verdachte van deze mishandeling wordt nog door de politie gezocht. Hartelijke ontvangst van een hoogwaardigheidsbekleder. De begroeting geldt de Deense premier Hilmar Baunsgaard bij zijn bezoek aan een boerderij op het eiland Funen. BUENOS AIRES Vertegenwoor- j digers van alle Latijns-Amerikaanse landen, behalve Cuba. zullen de EEG (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het intrekken van de resolutie, die het samen regeren met de KVP onmogelijk een conferentie vragen over verster- I maakt, wordt in de PvdA zeker king van de financiële en handels- j aan de orde gesteld. betrekking. Men is bezorgd over de verslechte ring van de traditionele banden tus sen de twee gebieden en men pleit voor een voorkeursbehandeling door de EEG van produkten uit Latijns- Amerika. Ook wil men aandringen op uitbreiding van de kredietverlening en verruiming van de toegang tot de Europese kapitaalmarkt. MOSKOU rock hebben de beide delegaties bij 'le onderhandelingen over een Rus- sisch-Westduits niet-aanvalsverdrag gif'*ermiddag een korte pauze inge last. Volgens de Westduitse regerings woordvoerder Von Wechmar is er Eeen sprake van een crisis in de on derhandelingen. maar willen beide partijen gelegenheid hebben om een .tussentijdse balans" op te maken. Hij beschreef het klimaat van de be sprekingen opnieuw als „zakelijk en in overeenstemming met de moeilijk heden". Von Wechmar zei met nadruk dat er niet onder de druk van de tijd wordt onderhandeld. De besprekingen van gistermorgen, waarbij alleen de ministers Scheel en Gromiko het woord voerden, hebben twee en een half uur geduurd. Van morgen is het gesprek voortgezet. Winstdeling voor arbeiders in Peru LIMA De bedrijven in Peru moe ten voortaan tien procent van hun winst aan hun personeel uitkeren en vijftig procent van hun eigen aan delen kopen ten behoeve van het personeel. Dit staat in de nieuwe Peruaanse industriewet. die president Alvarado heeft bekendgemaakt. In de nieuwe wet wordt bepaald, dat de staat het toezicht krijgt op de basisindustrieën en de leiding van de industrialisatie in Peru overneemt. Buitenlandse on dernemingen zullen 51 procent van hun aandelen aan Peruaanse ingezete nen moeten verkopen. Doel van dit alles is de vorming ▼en een zeer doelmatige industrie met een uitgesproken sociale functie. LONDEN De Britse haven staking, die gisteren werd be ëindigd nadat de vakbondslei ders op een drie uren durende dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AFWAS MIDDEL stormachtige vergadering de voorstellen van een onpartijdige commissie hadden aanvaard, had niet langer moeten duren. An ders was zjj ruïneus geworden voor de Britse economie. De invoer waarvan de industrie af hankelijk is stond stil. evenals de uit voer van produkten waarmee wordt betaald. Naar schatting is een aantal goederen ter waarde van 500 mil joen pond opgehouden, maar deze achterstand zal spoedig zijn wegge werkt wanneer de havenarbeiders maandag weer aan het werk gaan. De Britse reders hebben door de staking ongeveer vier miljoen pond verlies geleden. Ongeveer 200 havenarbeiders in Londen toonden zich echter niet te vreden met het besluit van de vak bond om het werk weer te hervatten. Toen Jack Jones, de secretaris-gene raal van de Transportbond de verga derzaal uitkwam, zeiden ze: We voe len ons verkocht. Dat is een overwin ning voor de Tories (de conservatie ven). Maar Jones zei echter dat de rege ling van de commissie-Pearson „een grote stap vooruit is op de weg naar hervorming". De Belgische havenarbeiders heb ben intussen hun solidariteitsacties beëindigd. Vandaag zijn ze met het lossen van de schepen begonnen. Dit voorbeeld werd later ook door andere Europese havens gevolgd. De voorzitter van het gewest Gelderland, de heer H. Staneke, is stellig van plan het er niet bij te laten zitten, nadat gisteren het dagelijks bestuur van de partij besloot, geen stap te doen in de richting van de KVP. Het algemeen bestuur van de party vergadert eind augustus en dan zal de kwestie zonder twyfcl weer moeten worden besproken. Het dagelijks bestuur heeft enkele adhesiebetuigingen naar aanleiding van de suggesties van de heer Sta neke voor kennisgeving aangenomen. Toenadering C Ook de Tweede Kamerfractie van de PvdA voelt niets voor het intrek ken van de resolutie. Het probleem is deze week even besproken. Met de verkiezingen in zicht achtte men het niet verstandig, het officiële standpunt van de partij plotseling te wijzigen. De fractie telt overigens wel een aantal tegenstanders van de resolutie. Er wordt ondertussen in de partij onvermoeid verder gerukt aan de re solutie en gewerkt aan toenadering tot de KVP. Volgens het weekblad Haagse Post zou fractieleider Den Uyl plannen hebben, bij de Tweede Kamer initia tiefvoorstellen'in te dienen voor een nieuw kiesstelsel: een beperkt distric tenstelsel en een gekozen kabinets formateur. Over deze plannen denken de WD en de andere regeringspar tijen verschillend. De KVP zou er dan zelfs meer belang bij krijgen, een stap in de richting van de PvdA te doen. Aldus de Haagse Post. anti-KVP-resolutie. in een Amster dams politiek café zou hebben gezegd: „Die motie van mij tegen de KVP heeft zo langzamerhand haar uitwer king wel gehad. Nu nog een elegante manier vinden om de zaak weer te lijmen". Afgezien van de anti-KVP-resolutie zit de PvdA met nog een moeilijk heid. Er is een discussie gaande over de lijsttrekker voor de komende ver kiezingen. Het dagelijks bestuur van AMSTERDAM Volgende maand worden op verschillende plaatsen in ons land vijf grote congressen gehou den van de Jehovagetuigen. Men ver wacht. dat 22.000 tot 25.000 mensen hieraan zullen deelnemen. De congressen worden gehouden in Groningen. Breda, Eindhoven, Schie dam en Hilversum. de partij van de arbeid zou in het land zes lijsttrekkers willen laten opereren .maar de fractie is, vooral ter wille van de duidelijkheid, voor één lijsttrekker. Het gesprek tussen fractie en dagelijks bestuur over dit onderwerp is nog gaande. klanten, waaronder banken en waren huizen Zelfs deed hij regelmatig zaken voor de gemeente Utrecht. Voor één warenhuis bezorgde hij brieven, voor de overige 35 klanten bracht hij alleen gesloten drukwerk rond, wat wettelijk is toegestaan. Loerde Van der Lee wist al maanden dat de postale recherche op hem loerde. Volgens de Utrechter heeft een ijzer winkel hem deze week de das omge daan door een proces-verbaal, opge maakt door dé postale recherche, te ondertekenen. In het verbaal wordt gezegd, dat Van der Lee brieven voor dit bedrijf rondbrengt. „In werkelijkheid heb ik alleen maar gesloten drukwerk aan genomen". beweert Van der Lee. Gisteravond ontdekte hij heel toe vallig tussen de dagelijkse post van een van zijn klanten een brief van de Utrechtse politie. „Ik kon zien dat er een kopie van een kwitantie van mij inzat voor het bezorgen van brieven", vertelt de stadspostdircc- teur, die nu aanneemt dat de politie over voldoende bewijsmiddelen meent te beschikken. „Daarmee is voor mij het einde van deze dienst gekomen. Ik stop ermee. Vandaag gooi ik mijh eigen doodvon-" nis in de bus." Van dra' Lee denkt met weemoed terug bup de afgelopen maanden, waai'in hij met zijn dienst een goed weeksalavis kon verdienen. Hij heeft zijn pe -soneel laten weten, dat het maar an Ier werk moet gaan zoeken. „Ik ga ,n dp WW net zo lang tot ik weer in mijn functie van stadspost- dienst-divecteur ben hersteld." NIEUW DELHI De Indiase min derheidsregering van mevrouw Indira Gandhi is gisteren bij de stemming over een motie van wantrouwen met gemak overeind gebleven Het lagerhuis in Nieuw Delhi ver wierp de motie met 241 tegen 134 stemmen. De 52-jarige premier wees de beschuldigingen van de rechtse oppositiepartijen, volgens welke zij alle macht aan zich had getrokken, van de hand. BREDA Woensdagmiddag om streeks half 3 ontstond op de Oir- schotseweg onder Moergestel een aanrijding tussen een Fiat bestuurd door nev-ouw E.M.-B. uit Bussum en een bestelauto Mevrouw M. gaf geen voorrang aan de bestelauto, die op de voorran<ïweg reed. Na de botsng vloog de Fiat nog tegen een lantaarnpaal De echtge noot -an mevrouw M.. de 30-jarige Gerrit Meijen werd zo ernstig ge wond. rV hij later in he* Sint Elisa- bethziekenhuis in Tilburg is overle den. Naar he' zelfde ziekenhuis werd mevrou v M met eer. hersenschud ding en diverse verwondingen ver voerd i>n derde inzittende werd eveneens /waar gewond Woensdagavond om half acht werd op de u. jvinciale weg nabij de Haas trechts*-iat 'Ti Kaatsheuvel de 26-ja- rige nj-jrrijr'er M A. J Stiphout uit Drunen aangpreden door een bestel auto, d'.-j hem geen voorrang ver leende. r>< man is ter plaatse overle den. „Lijmen" Het blad weet ook te melden dat Han Lammers, de indiener van de De brandweergarage is vlak bij mijn huis en ontelbaar veel keren loeien de sirenes langs mijn raam. Nu hoeft dat niet altijd voor een brand te zijn, want katten in een boom. losse dakgoten en zelfs ver geten sleutels, waardoor inklim ming via een zolderraam nodig is, zijn óók brandweeraangelegenhe den. Dus tel je zo zwaar niet meer aan de sirene. Dat is het optimis me van de mens! Maar dan verschijnt er een diep rood tijdschrift op je tafel: maan delijkse mededelingen. Mededelin gen van de Inspectie voor het brandwezen, uitgegeven door Bin nenlandse Zaken. Eerste verrassing, dat in juni het examen voor het gedeelte C van het examen onderbrandmeester in beroepsdienst is gehouden. Wist niet eens dat zoiets bestond. Er blijken 56 kandidaten te heb- deelgenomen, waarvan er 32 het diploma verwierven. Het onder- brandmeesterschap is geen een voudige zaak om te behalen. Vervolgens rezen echter de ha ren mij ten berge. Alleen in april van dit jaar wa ren er 1238 branden met een to tale schade van 13.819. 747. Weer een bladzijde verder staat liet schadebedrag van de branden van januari tot en met april: bijna 62 miljoen gulden, waarbij nog een dertig miljoen komt van zeer grote branden, waarvan het juiste scha debedrag nog niet bekend is. Honderd miljoen gulden tot as en smook, in één kwartaal. De lijst ongevallen is nog grie- Brand! zeliger. In april kwam een brand weerman om het leven, verder drie mannen, vier vrouwen en vier kinderen. Het brandt verschrikkelijk of het brandt een beetje, begrijp ik uit het overzicht. Van de 1238 branden zijn er namelijk 82 met een schade boven de 20.000. Van bijna de helft, om precies te zijn van 47,4 procent van deze grote branden is de oorzaak on bekend gebleven. Vijf keer werd er brand gesticht, vijf keer was baldadigheid of spe len met vuur de oorzaak. Eenmaal sloeg de vlam in de pan. Geringste oorzaak van een brand was een vonk uit de uitlaat van een tractor. Opmerkelijk is, dat van de 82 grote branden er tien woonhuizen betroffen en ook tien boerderijen. De andere 62 waren bedrijfsruim ten, van opslagplaats tot fabrieks complex. Tien woonhuizen en in de lijst van oorzaken zevenmaal een de fect aan olie-, gas- of kolenkachel. Waarmee aangenomen kan wor den, dat de kachel tegelijk de brandhaard in huis kan zijn. Viermaal legde onvoorzichtig heid met rookgerei een pand in puin. Niet opwekkend allemaal, maar toch wel'een nadenkertje. Dat een ongeluk in een klein hoekje ligt en een vonk snel een vlam wordt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5