Koster De Gunst stond zijn mannetje... Programma K. en O. sterk uitgebreid Wees maar trots op je geschiedenis... Dank zij samenwerking met Schouwburgcommissie V.V.D. HAARLEMMERMEER EIST WETHOUDERSZETEL Vandalisme in De Zuid Noordwijkse politie voert actie tegen openlaten auto's Leefbaar Leiden werkt niet mee aan Adviesraad Laurel Sorensen een paar weken in ons land op Pilgrims-tocht JIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 29 JULI 1970 40 jaar in kerkelijke arbeid, 25 jaar koster LEIDEN Wie meent op grond van de boodschap die zq daar te horen krygen dat kerkgangers van klein tot groot en van laag tot hoog tot het buig- en vreed zame deel van de natie behoren, moet zich vergissen. Ze kunnen behoorlyk lastig zyn en op hun stuk staan. Er zal geen koster zyn die daar geen weet van heeft. Coster De Gunst van de Marekerk, die nu 25 jaar in deze kerkelijke functie werkzaam is, maakt daar op geen uitzondering. Overigens kunnen de „gewone" kerkgangers zich „troosten" met de weten schap, dat voorgangers en ambts dragers ook wel eens tot de „bok ken" gerekend moeten worden. Het is eens gebeurd, dat deze koster een al te impulsieve do minee tot kalmte heeft moeten manen. Deze stevende onmiddel lijk na de dienst naar de toen malige organist om hem aan te vallen op diens naar de mening van de pastor gebrekkige or gelspel. De koster maakte hem toen kort maar krachtig duidelijk dat hij volgens de letter van de instructie niet eens op het orgel mocht komen Het verweer van de predikant dat hij toch de do minee was, vermocht op koster De Gunst geen indruk te maken. Als het moet staat deze gelijkmoedige man dapper zijn mannetje. De volgende keer deed hij de deur van het orgel op slot! fder heeft zo zijn eigen aard, met alle hebbelijk- en onhebbelijkhe den van dien, en het zijn niet de velen die erin slagen de mense lijke zelfhandhaving bij het over schrijden van de kerkdorpel defi nitief af te leggen. Als koster moet je een geboren klippenom- zeiler zijn. Je moet begenadigd zijn met een groot geduld en een niet minder groot incasserings vermogen. Je rug moet breed zijn en j,e huid dik. Maar, als je voor dit „vak" voelt, leer je dat op een wonderbaarlijke wijze. Koster De Gunst moet ook wel hebben ervaren, dat het een bijzondere gunst is, om in deze dienst waar je zóveel mensen tegenkomt en waar zóveel mensen op je afko men, toch met plezier te willen doorwerken. - Zeer lief T)E GUNST peinst er niet over weg te gaan. Zyn vrouw even min. Zy zegt met nóg meer over tuigingskracht dan hy, dat dit werk in de kerk hun zeer lief is. Voor hem bestaat er als koster geen pensioengerechtigde leeftyd. „Waarom zou ik als ik 65 word weggaan? Als ik nog gezond ben en ik kan dit werk aan, zou dat toch onzin zyn." Hetzelfde geldt voor de vrije zonda gen waarop elke koster telkenja- re recht heeft. De Gunst yeemt ze praktisch nooit op. „Ik heb er geen behoefte aan. Als ik in de stad ben en dat ben ik vrijwel altijd, dan neem ik gewoon mijn functie waar, vrije zondag of niet. Ik zou het gek vinden een vrije zondag te nemen en bijvoor beeld naar een andere kerk te gaan. Mijn plaats is hier." - Bevrediging TYIE wat antiek aandoende plichts- betrachting ziet koster De Gunst alleen maar als een logisch ge volg daarvan, dat dit werk hem goed ligt. Je hoeft het niet om het gewin te doen en ook niet om de eer, maar je doet het en blijft het doen omdat je je er toe aan getrokken voelt. Je vindt er ken nelijk bevrediging in, zo'n verant woordelijkheid te dragen. En die verantwoordelijkheid is groter dan menigeen denkt. Een koster kan echt niet volstaan met het ope nen en sluiten van de kerkdeur en het glaasje water voor de pre dikheer. Koster De Gunst viert eigenlijk een dubbel jubileum, want hij is óok nog vijftien jaar vrijwilliger ge weest in de Hooglandse kerk. Bij elkaar dus veertig jaar in kerke lijke arbeid. Trouwerijen on geveer 25 per jaar in de Mare kerk avondmaalsdiensten en doopdiensten zijn voor hem en zijn vrouw extra sterke lichtpun ten op hun kostersweg. Mevrouw De Gunst: „Het is al meermalen gebeurd dat iemand die wij hier als dopeling hebben gehad, ook in deze kerk belijdenis deed of trouwde. Dat is natuurlijk het voordeel als je ergens zo lang bent. Je maakt dan een hele ont wikkeling mee." - Eigendom PEN KOSTER heeft de onhebbe- lykheid, soms akelig bezitsbe- wust te zyn. Zo ook koster De Gunst. Hij liet zich tenminste in het gesprek dat wy met hem had den ontvallen, dat hy de Mare kerk zo'n beetje als zijn eigendom ziet. En mevrouw De Gunst: .Laatst was er nog iemand die zei de Hooglandse kerk zo prach tig te vinden. En de Marekerk dan, hapte hy toe." Die reactie van koster De Gunst typeert hem. Wij hebben hem in dit gevoel nog gestijfd. Hij was al te eerlijk toen hij ons vertel de dat er precies nóg zo'n kerk als de Marekerk in Nederland staat. De Oostkerk in Middelburg. Wij, de Oostkerk kennende, moes ten dat bestrijden. „Nee, meneer De Gunst, de Marekerk is wer kelijk énig in den lande, want de koepelkerk in Middelburg heeft inwendig buiten de pilaren geen omgang, zoals de Marekerk wèl heeft, en bovendien mist zij de hoge bovenbouw." Wij hadden de indruk, dat wij de jubilerende koster met déze me dedeling een voorsmaak op zijn jubileum gaven. - Dezelfden TAE HEER De Gunst voelt zich ook betrokken bij het werk van de wijkgemeente waarin de Mare kerk staat. Zo verzorgt hij de gehele administratie van het ver jaardagsfonds. In zijn tijd waren de dominees Swijnenburg, Van der Wiel en Van den Berg er wijkpredikant. Nu is ds De Jong er. De kerkgangers hebben een vaste kern. Je ziet veelal dezelf de mensen in deze kerk als de wijkpredikant voorgaat. „Laatst preekte hier ds Bijl, de jeugd- predikant, en dan is het gewoon vreemd voor ons. Bijna allemaal andere gezichten", vertelde me vrouw De Gunst. Er komen hier vooral oudere gemeenteleden in de kerk. Dat komt ook door een zekere vergrijzing van de binnen stadsbevolking. De jubileumdag van koster De Gunst is dinsdag 4 augustus. Om half acht zal een deputatie van de kerkvoogdij hem een bezoek brengen. Wie hun voorbeeld wil volgen kan later op de avond te recht. Overdag is de jubilaris ook thuis. Later in augustus hoopt ds De Jong in een kerkdienst er enige aandacht aan te geven. De dominee is nu met vakantie. De Groot (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Dank zij de samenwerking tussen de Leidse Schouw burg en K. en O. is het programma voor het seizoen 1970-1971 van |e Leidse Volksuniversiteit sterk uitgebreid. Dit blijkt ook wel uit iet keurig verzorgde programmaboekje, dat dezer dagen is ver- chenen en waarin maar liefst 65 schouwburgvoorstellingen worden langeboden. Het feit, dat de Schouwburg vorig jaar is overgedragen Ian de gemeente, heeft belangrijke wijzigingen meegebracht voor iet toneelleven in Leiden. Het eigen toneelprogramma, dat K. en O. Jtijd had, is nu geïntegreerd in het programma van de Schouw- jurg. Het gevolg daarvan is, dat de Leidse Volksuniversiteit voortaan en gedeelte van het publiek levert voor de voorstellingen. In over ig met de Schouwburgcommissie wordt het programma, samenge teld. eDoor deze samenwerking heeft e en O. nu meer voor inschrijvers ^nnen bieden dan anders mogelijk u zijn geweest. Hiervan profiteert et alleen K. en O., maar ook het neelleven in Leiden. Het belang- kste gevolg van deze samen- ïrking is eigenlijk, dal alle voor tellingen niet meer exclusief zijn ♦or inschrijvers, maar dat nu ieder - n naar de Schouwburg kan gaan, 3 men wilt. Daarnaast blijven er or leden van K. en O. genoeg k or delen over. Men denke alleen Var aan de aanzienlijke kortingen j toegangsprijzen, die men krijigt ank zij het lidmaatschap. JfAls men het programma, dat niet "leen naar de 12.500 inschrijvers is ^stuurd, maar daarnaast in Leiden 4 omgeving op grote schaal huis- In-huis is verspreid, vluchtig door adert, vallen naast bekende trek- eisters als Wim Sonneveld en Irman van Veen, ook namen op iSnip en Snap. Marcel Marceau scheidsvoorstellingen), Paul van et en Rients TJratama. Andere bijzondere dingen zijn de Jisical De kleine parade, een op- ^}den van het Tsjechisch Dans- jfater en het Praagse Theater. Jarnaast natuurlijk de gebruike- xe toneelvoorstellingen, concerten cabaretavonden, maar ook een jjnemend aantal vrije produkties. :1< Totale vorming 'eer nog dan in voorgaande jaren het accent op de totale vorming, rbij natuurlijk ook de gemengde 'ies een rol spelen, zodat men alleen maar toneel ziet of piek beluistert, maar zowel het 1 als het ander. Ook dit jaar is 'eer een serie van drie avonden érne muziek in De Lakenhal, in samenwerking met het LAK: 'ok gaal men verder met de tze-orgelconcerten in de Stads- loorzaal één keer in de twee :en. Ondanks het mooie weer in i zaten er toch nog altyd 130 en binnen. Deze concerten, die mensen van het conservato- worden gegeven, zijn gratis iankelijk voor het publiek. Daar- "4 zijn er natuurlijk de traditio nele orgelconcerten in de Pieters kerk. Bij de afdeling film worden naast „toppers" bij Filmclub 16 ook films van de free cinema en underground movies vertoond. Nieuw is, dat er maandelijks op woensdag- of zater dagmiddag voorstellingen zullen worden gegeven voor de jeugd. Dit gebeurt in de kapel van het nieuwe gebouw van K. en O. aan de Oude Vest. Paspoort Bij de cursussen en lezingen is er een nieuwe cursus over ontwikke lingswerk in samenwerking met o.a. het Leids Vredes Contact. Het is een vrij uitgebreide cursus, die de hele winter duurt. Met de cursus „Rebellie als con- tinuverschijnsel" is K. en O. op de wat progressievere toer gegaan. Oud-staatssecretaris C. Egas zal een algemene beschouwing houden over het verschijnsel zelf, waarna er een tweede avond zal volgen in een soort speakerscorner met Kabouters Dolle Mina's, Leefbaar Leiden en het comité Woningnood. Verder noemen we nog de talencursussen en de creatieve cursussen. Tot slot nog iets voor het Cultureel Jon/geren Paspoort. In de raadsver gadering van 3 augustus wordt hier toe een voorstel behandeld. Hierin wordt gesteld, dat er voor de jeugd geen mogelijkheden zijn in Leiden, maar van de zijde van K. en O. wordt ten sterkste ontkend. Boven dien vindt men, dat het een Leids paspoort moet worden en is men geen voorstander van ansluiting bij Den Haag. hoewel men wel begrijpt, dat dat stukken goedkoper is- Politie oo koeieniacht NOORD WIJK De politie werd 's nachts gealarmeerd, dat er een koe op de Zwarteweg liep. Een patrouille ging op onderzoek uit en trof het dier op een villaterrein aan. By de ach tervolging door de landerijen ging een der agenten zelfs „horizontaal", toen hij in een greppel struikelde. Ten slotte liep de koe, die voor het verkeer op de Zwarteweg groot ge vaar opleverde, zich vast voor een haag. NOORDWIJK In het kader van de „Crime Prevention" begon de Noordwijkse politic een grootscheep se controle-aktie tegen het openlaten van geparkeerde auto's. Een detachement reservisten, bij gestaan door enige beroepspolitie mannen, controleerde 's nachts ten noorden van de Quarles van Ufford- straat zestien straten en parkeerter reinen. Daarbij troffen zij niet min der dan 61 auto's onafgesloten aan. De politie vond in 22 voertuigen goederen van waarde. Deze werden in bewaring genomen. In de auto's lieten de politieman nen een waarschuwing achter. Diefstallen van voorwerpen uit niet-afgesloten auto's komen steeds meer voor. Daarom: sluit ramen, tochtramen en portieren. Steek auto papieren en contactsleutel bij u. Woningbouw in Abbenes en Lisserbroek HAARLEMMERMEER B. en W. stellen de raad voor akkoord te gaan met nieuwe woningbouwplannen. In totaal omvatten de plannen de bouw van 251 woningwetwoningen, ver deeld als volgt: 18 woningen Lisser broek, 34 woningen Abbenes, 11 wo ningen Rijsenhout en nog eens 188 woningen Rijsenhout. De woningen in Lisserbroek ko men te staan aan en nabij de Narcis- senstraat. Het bouwterrein voor de woningen te Abbenes is gelegen aan de noordzijde van het Langerak. Vorig jaar september werd in be ginsel besloten tot het bouwen van 132 keuzewoningen in Hoofddorp, 55 woningen in Rijsenhout en 16 •onin- gen in Weteringbrug. Voor de bouw van deze woningen heeft de minister intussen machtiging tot gunning ver leend. HAARLEMMERMEER In Haar lemmermeer zyn de laatste tyd moei lijkheden gerezen omtrent de ver deling van de wethouderszetels voor de nieuwe zittingsperiode van de ge meenteraad. By de raadsverkiezin gen is de VVD als vierde partjj uit de bus gekomen. De VVD die tot nu toe geen wethouderszetel had, eist nu een zetel op. Dit zou ten koste gaan van de CHU. Tijdens een onlangs gehouden ver gadering van het seniorenconvent, heeft men hierover uitvoerig van gedachten gewisseld, maar men is er niet uitgekomen. Op 13 augus tus zal men weer vergaderen en men hoopt dan een oplossing te vin den. Een aantal leden van het senioren convent blijkt er voorstander van te zijn het aantal wethouderszetels van vier op vijf te brengen, waarbij dan ondermeer de portefeuille on derwijs en financiën zou kunnen ge splitst worden. NOORDWIJK Dank zij de waak zaamheid van omwonenden kon de Noordwijkse politie de hand leggen op een 16-jarige inpakker uit Voor hout en diens 14-jarig vriendje uit Noordwijk, die zich in de toch al spaarzaam verlichte villawijk „De Zuid" bezig hielden met het vernie len van straatlantaarns. Zy gooiden al lopend niet minder dan acht dure glazen mantels van de lantaarns stuk. Een paar bewoners wisten de oud ste te grijpen en aan de politie over te geven. De andere knaap nam de vlucht, maar kon spoedig worden op gespoord. Er wordt jaarlijks voor duizenden guldens aan gemeente-eigendommen en goederen van particulieren ver nield. Zo werden onlangs in de om geving van het Vuurtorenplein en op andere plaatsen in het dorp bloem bakken omver gegooid. De medewerking van de burgerij is bij de bestrijding van vandalisme onmisbaar. „Van ons hoeft er geen vijfde wet houder te komen. Wij eisen ge woon een wethouderszetel op, omdat wij er recht op hebben. Het zou de verhouding scheef trekken. Wij heb ben ook een CHU-burgemeester. De grootste partijen hebben recht op een wethouderszetel en dat zijn nu de KVP, ARP, de PvdA en WD", aldus de heer C. Avis, fraktievoor- zitter van de WD. Veel belangstelling voor denksport RIJNSBURG Uit propagandis tisch oogpunt waren de damsimul- taanwedstrijd en de schaakvierkam pen een succes. Niet ailleen het aantal deelnemers was groot, ook aan kijkers was er geen gebrek. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd. Uiteraard zal de simultaanspeler bij de dam mers, niemand minder dan de Euro pese damkampioen Tonny Sybrands, een grote trekpleister zijn geweest. De 28 dammers probeerden een redelijk resultaat te boeken. J. Pas- sohier, J Zwaan en G. van Zuylen gelukte het. Zij haalden remise. De rest was binnen 1% uur van het bord gespeeld. Bij de schakers duurde het wel iets langer. De 24 spelers in 6 vier kampen geplaatst, speelden drie partijen van een uur. LEIDEN Het comité Leefbaar Leiden heeft zich in een brief tot de gemeenteraad gericht over het instel len van een Adviesraad voor de bin nenstad, waarin men kritiek levert op de wijze, waarop b. en w. een der gelijke Adviesraad denken te kunnen verwezenlijken. De nota van het col lege zegt, aldus het schrijven, hele maal niets over een essentieel punt als inspraak. Dat komt ook, omdat de huidige structuur van het gemeentelijk appa raat niet is ingesteld op meedenken en beslissen van de burgers, zo wordt gezegd. Wil inspraak mogelijk zijn. dan moeten eerst het hele apparaat en de functie van b. en w. en de raad worden herzien en gereorganiseerd. Wat het college op het ogenblik doet, is de inspraak van de burgerij aan passen aan de bestaande starre struc tuur. Wij, aldus het comité, passen er voor op deze wijze mee te werken aan het totstandkomen van een Ad viesraad en we raden iederaan aan hetzelfde te doen. Het gaat ons om een fundamentele democratisering van de samenleving en niet om een versterking van technocratie en bu reaucratie. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Johannes Si mon, zv J P Scherft en A E v Looke- ren Campagne; Monique Elisabeth, dv E J v Donzel en A A Kauer; Mar cel, zv J G UI jé en P Mieloo; Serge Taco, zv A C A Leppers en M A M v d Hoek; Miranda Johanna Corne lia, dv W J M Koster en L J v Diest; Corine Antoinette, dv M Ebbing en C A M v Riel; Erwin Alexander, zv S Oudshoorn en J C Tegelaar; Jac ques Nicolas Leendert, zv B v d Knaap en A B M Verhaar; Sophia Anna Maria, dv C G Opdam en A M Luk; Roeland, zv A Meertens en A C de Joode; Nicolaas Johannes Maria, zv W C I v d Meer en H M de Jong; Sonja Quirina Maria, dv J S Straat hof en A S v d Geest; Medy Michel le, dv J A G Reumer en C M Hilders; Diana Johanna Jannetje, dv G A M Deykers en J M Kramer; Hendrik, zv H v Houten en D J Holleman; Barbara, dv H W Meppelink en C J M v Rooden; Elisabeth Maria, dv J de Mooij en M de Vink; Paul, zv H J Vledder en A Bosselaar. Overleden: A v Alphen, 9 juli '70; M Zuiderwijk, 11 juli '88, wv W C Oosterom; A C Clarijs, 31 jan '09; H Fleur, 12 juli '02; N J Verdegaal, 18 jan '23; G v Ofwegen, 9 febr '07. 1MIII LEIDEN Dit is het jaar van de Pilgrim Fathers. Op 31 juli 1620 vertrokken deze in Europa niet zo geliefde puriteinen naar Amerika. Dat is nu precies 350 jaar geleden en daar is men zich goed van be wust. Het vertrek van de Fathers vond plaats in Leiden en ook dat is men niet vergeten. Iemand die dit detail zeker niet over het hoofd heeft gezien is VVV-direc- teur Dekker. Hij en zijn organisa tie zorgden ervoor dat de stad gonst van de aktiviteiten rond de Pilgrim Fathers. In de Nieuwe Rijn ligt een getrouwe kopie van de Mayflower het scheepje waarmee zij naar de Nieuwe We reld voeren in de Lakenhal staat een tentoonstelling in het te ken van deze pioniers en op 31 juli komt er een verzameling van an tieke schepen naar Leiden. Alle maal niet gering. Toch vond men dit nog niet genoeg. Het werkter rein werd verlegd naar de Vere nigde Staten, waar een opstel wedstrijd onder de middelbare scholieren werd uitgeschreven. Waarom? )e heer Dekker: Wij wilden wel eens weten wat ze daar eigenlijk weten van Leiden en de invloed die de Pilgrim Fathers op Amerika en de Amerikanen hebben gehad. En bovendien betekent dit natuur lijk een flinke portie publiciteit, iets dat wij altijd kunnen gebrui ken. Het aantal inzendingen is ons niet tegen gevallen, 430 essays hebben we ontvangen. Er waren goede bij, werkjes die veel studie vereist zullen hebben. De prijzen die uitgeloofd waren zijn dan ook wel de moeite waard. De eerste prijswinnaar mag een jaar in Lei den komen studeren; de nummer twee krijgt een bezoek aan Neder land van veertien dagen aangebo den. De winnaar, Bruce Wright, komt over enige tijd naar Nederland om zich een jaar in Leiden te vesti gen. De op een na de beste is al in ons land. Het is de 16-jarige Lau rel Sorensen, een veel lachend en pratend meisje, dat vergezeld wordt door haar geschiedenisle raar, mister Flitzgerald. Een man met een typisch Amerikaans uiter lijk; forse gestalte, kort geknipt haar en een sigaar in de mond hoek gekneld. - Geen klompen Ze zijn gistermorgen om kwart voor elf aangekomen; wc spraken met hen in De Turk. Ze zaten nog een beetje verbaasd te knipperen met de ogen, want het valt natuurlijk niet mee om als je in Holland komt helemaal niets aan te treffen van de klompen en de windmolens en de tulpen. Teleurgesteld? „Nee hoor, helemaal niet. Maar we zijn wel een beetje verbaasd, want in Amerika wordt Holland altijd in verband gebracht met windmolens en dijken. Je hoort niet anders". De heer Fitzgerald vult dit nog even aan: „Wij horen ook niet veel over Holland zoals het in werkelijkheid blijkt te zijn. Het is geen land dat door zijn poli tieke betekenis iedere dag in het nieuws komt. Veel Amerikanen weten wel waar het ligt maar den ken dat Holland een deel van Duitsland is en dat jullie een soort Duits spreken. Maar het is een mooi land". Dat vindt Laurel ook „Prachtige oude gebouwen, zoiets zie je bij ons niet. Weet je wat me zo is opgevallen? Al die fietsers, onge looflijk, gèbeuren daar nou niet ontzettend veel ongelukken mee?" - Beste van de klas Waarom heb je meegedaan aan die opstelwedstrijd? „In de eerste plaats omdat ik erg graag schrijf. Over alles, ik denk trouwens wel dat ik in de journa listiek ga. Maar verder boeide het onderwerp me ook erg". Haar leraar knikt. „Ze is erg in geschiedenis geïnteresseerd. Het is trouwens toch een erg intelligent meisje, ze is de beste van de klas. Bovendien is zij van haar moeders kant nog verwant aan de Pilgrim Fathers en dat stimuleert natuur lijk ook wel". Vind je in Amerika nog veel sporen van de Pilgrim Fathers? Fitzgerald: „In de samenleving als geheel niet, maar in New England wel. Daar is de invloed nog duide lijk te merken. Het is een veel puriteinser gebied dan bijvoor beeld Californië of Florida. De mensen zijn er veel strenger, min der seks enzo. De jeugd is er ook niet zo oproerig". Ben je in politiek geïnteresseerd? „Hoe bedoel je dat? Ik volg het alle maal wel op de televisie en in de kranten maar ik ben niet een van die mensen die met spandoeken loopt bij het minste of geringste". Haar begeleider wil er ook nog wel iets over kwijt. „Daar wordt altijd over geschreeuwd. Onlusten hier. relletjes daar. Dat valt best mee. Studenten zus, studenten zo' alle maal overdreven. Het zijn meest al helemaal geen studenten. Agita toren die belust zijn op onrust. Op roerkraaiers, die niets met Har vard en de andere universiteiten te maken hebben". - Geweldige historie Wat ga je hier nu doen? „Veel reizen, veel bezichtigen. Want er moet.hier veel te zien zijn heb ik gehoofd. Dit is ook al zo'n oud land met een geweldige historie. In de tijd van de Pilgrim Fathers waren de mensen hier in soci aal-menselijk opzicht al veel ver der dan in de andere landen". Ook hier is de heer Fitzgerald het helemaal mee eens. „Jullie kunnen er trots op zijn en wees dat maar ook. Want als je niet trots bent op je geschiedenis heb je geen toe komst." Het is tijd. Tijd om het startschot te lossen voor een adembenemende jacht langs vele plekjes in ons land die ook maar enigszins de moeite van het bezoeken waard zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3