A De nieuwe ntan van de L WF heet M Juva Uw probleem is het onze bovenste beste onderzetters ..GRATIS A NdubroÊ spaar alle 12 Ds. Fischer herdacht in indrukwekkende dienst ACTIEF IN POLITIEK, WETENSCHAP EN KERK 12.900 WONINGEN MAANDENLANG LEEG NON REIKT OUWEL Uil Drie Praam sma's zijn predikant in Canada Honderden Engelse kerken te koop Zuid-Afrika: in 2000 nog maar elf procent blank Skelton weg uit Rhodesië Kleinere klassen: 800 onderwijzers méér nodig Rechter ontvoerd in Montevideo Protest medici tegen legalisering abortus Youth for Christ gaat verhuizen Natuurlijk: wij kunnen de schouders ophalen over al die soms vreemde en gruwelijke geschiedenissen uit het Oude Testament. Wij die zoveel meer weten en wier wereldbeeld zoveel rijker is en zoveel gevarieerder dan dat van de honderd procent agrarisch ingestelde Jood uit het Oude Testament, hebben er nog al wat moeite mee ons te verplaatsen in die oude tijd. Er is immers nauwelijks een vergelij king mogelijk tussen het leven van toen en dat van nu! En toch... de omstandigheden mogen op zeer ingrijpende wijze zijn veranderd, wat de essentiële dingen betreft is er niets veranderd! Als u mocht menen, dat deze opmerking niet meer is dan een kreet, een bewe ring, die geen steek houdt, dan moet u maar eens de profeten Jesaja en Jeremia erop nalezen. Als deze profeten, in opdracht van God, tot het oude Israël het woord van oordeel en genade spreken, dan zult u tot de ontdekking komen, dat deze woorden ook tot in üw omstandigheden gesproken zouden kunnen zijn. Die profeten stoten dóór tot het meest wezenlijke. Nee, wij offeren niet op de hoogten voor 'afgodsbeelden. Zo „verlicht" zijn wij wel! Maar is ons hèrtgericht op het dienen van GodEn als wij eventueel wèl gods dienstig zijn vele Joden waren dat tenslotte ook dan kan het gebeuren, dat God ons verwijt, dat ons hart er niet bij is, dat Hij onze godsdienstigheid niet lust. Wilt u nu nóg beweren, dat „die oude verhalen" wel geschrapt kunnen worden? We lezen vandaag: Exodus 28 vers 1 tot 14. WOENSDAG 29 JULI 1970 Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken w\j u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Mag een politieagent ln zijn vrije tijd bij derden gaan wer ken om nog een weekgeld bij te ver dienen? Antwoord: In het algemeen mag hij niet zo maar alle bijverdiensten accepteren. Hij dient zich tot zijn meerdere te wenden. *Vraag: Iemand heeft als neven functie de betrekking van huisbe waarder aanvaard. Hij werkt over dag op een kantoor. Voor de werk zaamheden die hij en zijn vrouw als huisbewaarders verrichten, hebben zij recht op vrij wonen, vuur, licht en water; bovendien ontvangt de vrouw een maandelijkse vergoeding. Wegens de gezondheid van de vrouw is het niet langer mogelijk dat beiden als huisbewaarders op treden. Kunnen zij nu gedwongen worden deze dienstwoning te verla ten? Hoe gaathetalsde echtgenoten er niet in slagen binnen de opzegter mijn een geschikte woning te vin den? Toen de echtgenoten als huis bewaarders indiensttraden, werden zij verplich* hun eigen woning te verlaten. Is men dan niet verplicht hen aan een nieuwe huisvesting ie helpen? Antwoord: Uw mededelingen wij zen erop dat men hier te doen heeft met een zuivere dienstwoning, zodat de bewoners zich niet op huurbe- scherming kunnen beroepen. Hun positie is uiterst moeilijk. Als zij de betrekking nog niet hebben opge zegd. is het zaak eerst een nieuwe woning te zoeken. Als de vrouw de betrekking we gens ziekte niet kan veiVullen, is dit een risico waarmee een werkgever altijd rekening moet houden. In elk geval is het goed een vakvereniging te raadplegen en zo gauw mogelijk het huisvestingsbureau. Vraag: Mijn zoon, die slechts één bruikbare hand heeft, studeert op een kweekschool. Voor hem is twee jaar geleden van een studiefonds ƒ000 ontvangen, terwijl ik het dub bele voor zijn studie uitgaf. Nu kreeg ik een belastingaanslag, waar bij die 800 studiebeurs opgeteld was bij de enkele duizenden gul dens, die twee jaar geleden mijn in komen vormden. Dit jaar ben ik 21 weken ziek geweest. Antwoord: De aanslag lijkt ons niet juist. Studiebeurzen van kinderen behoren nooit tot het inkomen van de ouders. Wel kunnen beurzen de kinderaftrek en kinderbijslag beïnvloeden doordat het kind niet meer geheel ten laste van de ouders is. Maar dat is een andere zaak. Dien een bezwaar schrift in. gewoon bij brief. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: I vochtmaat. 4 plaats tn Belpt. 7 1 gunstig gezind, 11 teken. 13 mi van klederdracht, 15 achting. 16 stevig. 17 Holl. *T»vin. 18 plaats in Gelderland. 20 vrouw van ■Jacob. 22 oningewijde, 24 zuivelprodukt, 25 na bijgelegen, 28 persoon om wie men algemeen lacht, 29 leut zuidvrucht. Verticaal: I plaats in Utrecht, 2 voorteken. 3 •chrijfgerei. 4 zelfkant. 5 plaats in Gelderland, 6 mist, 8 welluidend. 9 kreet. 10 wolvlokje, 12 plaats in Drente, 14 zuidvrucht, 18 groot hert. 19 telwoord, 20 vogelagenschap. 21 doornachtige sierplant, 23 boterton, 24 uisckt. 26 afval van 'steen, 27 latwerk. dubro onderzetters met uw sterrenbeeld Her ID£AL£ Af WASMIDDEL Tegenstander Smith Van onze kcrkredactie SALISBURY Een van de leiders van de oppositie tegen de politiek van de regering-Smith, de anglicaanse bisschop Kenneth Skelton. keert we gens „persoonlijke en huiselijke rede nen" naar Engeland terug. Hij wordt hulpbisschop van Durham. Skeltons vertrek wordt beschouwd als een zwaar verlies voor de kerken in Rhodesie. Hij is er bisschop ge weest sinds 1962. In 1966 werd hij door een parlementslid „de advocaat van de duivel" genoemd. DEN HAAG De verlaging van de leerli igenscnalen bij het basis- en kleuteronderwijs per 1 augustus vergt 800 onderwijzers en ongeveer 550 kleuterleidsters. Over het algemeen zullen deze on derwijskrachten wel aanwezig zijn. Per jaar zijn met deze maatregelen voor klemere klassen ƒ60 miljoen voor het basis- en ƒ30 miljoen voor het kleuteronderwijs gemoeid. Deze cijfers heeft het ministerie van O. wn W. verstrekt. Er bestaan thans nog wel klassen van meer dan 40 leeri'ngen. maar gemiddeld heeft een onderwijzer of kleuterleidster 31.5 kinderen of 33 kleuters in de klas. Deze gemiddelden dalen per 1 augustus lot respectievelijk 30,5 en 32. MONTEVIDEO Gewapende guerrillastrijders van de beweging „Tupamaros" hebben gistermorgen in de Uruguese hoofdstad Mon tevideo de rechter van instructie Da niel Pereyra Manelli ontvoerd. Volgens de politie verschaften de ontvoerders zich toegang tot zijn huis en namen hem mee in een gestolen auto. Pereyra Manelli is sinds 1966 speciaal belast met de processen van gearresteerde leden van de „Tupama ros", een beweging voor de stadsgue- rilla. 1 orgd. 2 roede, 3 gerei, 4 Eden», 5 test. 6 Mud, 7 allee, 8 aleer, 9 Reest 10 tem. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een indruk wekkende rouwdienst in de overvolle Duitse kerk aan de Zwarte Paarden straat is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van ds. R. H. J. Fischer, predikant der Deutsche Evangelische Gemeinde van Rotterdam, op de her vormde begraafplaats Oud-Kralingen ter aarde besteld. Voorganger was ds. E. Sutz van Ziirich in Zwitserland, een intieme vriend van ds. Fischer. De dienst begon met het voorlezen van de necrologie van ds. Fischer en gezang 136 „Lof zij den Heer". Na de geloofsbelijdenis van Nicea volgde Psalm 103 1 en 4, waarna ds. Sutz ds. Fischer herdacht aan de hand van 1 Korinthe 15 49. Ds. Sutz schetste hoe het karakter van ds. Fischer geheel werd bepaald door rechtvaardigheid, medemense lijkheid en liefde en trouw aan allen: zijn gezin, zijn vrienden, degenen die aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Deze trouw betoonde hij onder alle omstandigheden en hij deed dit niet in de eerste plaats met het woord, maar vooral met de daad. Ds. A. Wlschmann van Frankfort, praeses van het kirchliche A,ussenamt van de Evangelische Kerk in Duits land zei, dat zijn kerk ds. Fischer dankte voor zijn werk. dat vaak on der onmenselijk moeilijke omstandig heden moest worden volbracht. Ds. F. H. Landsman, secretaris-ge neraal van de Nederlandse Hervorm de Kerk. zette uiteen, hoe ds. Fischer in de donkerste dagen, toen de kloof tussen het Duitse en Nederlandse volk geheel onoverbrugbaar leek, wist, dat verzoening eens zou moeten komen. Ds. Fischer heeft zich. aldus ds. Landsman, in de moeilijke jaren tij dens de oorlog slechts laten leiden door zijn verhouding tot de 'Heer. waarin hij zich als vertegenwoordiger van een Belijdende Kerk. die niet on der politieke dwang kan staan, heel sterk gevoelde. De organiste 'Jet Dubbeldam speel de Andante in C van Mozart en zij besloot de dienst met de Slotkoraal uit de Johannespassion van Bach. Op de begraafplaats sprak ds. K. Wilm van Herford in Duitsland, een schoonzoon van ds. Fischer. (door Hans-Wolf gang Hessier, chefredacteur van de Evangelische Persdienst) EVIAN Hij nam zijn persoonlijke beslissing, of hij zich beschikbaar zou stellen voor het presidentschap van de Lutherse Wereldfederatie, tijdens een lange wandeling, die hij drie dagen voor de stemming met de aartsbisschop van zijn kerk. Martti Simojoki, ondernam vanuit Evian in de bergen. De lutheranen hebben een man tot hun president egkozen. die houdt van lange wandelingen en van de natuur. De kerkhistoricus Mikko Juva uit Finland is een hartstoch telijk amateurbotanicus, die bij zijn zwerftochten in de ber gen op zeldzame planten uit i6 en daarbij al een opmerkelijk herbarium bij elkaar gebracht heeft. Politiek, wetenschap en kerk zijn de drie gebieden, die zijn activiteit tot nu toe hebben bepaald. Hij be hoorde tot de leiders van de Finse liberale volkspartij. (De partij van de nieuwe Finse premier Aura; Juva was tot voor kort voorzitter van de ze partij en tevens parlementslid; red.) Naast zijn activiteit als hoogleraar in de Finse en Skandinavische kerkgeschiedenis bekleedt de 51-ja- rige op het ogenblik de functie van prorector van de universiteit van Helsinki. In deze functie is de vroegere stu dentenpredikant direct betrokken bij de ook in Finland fel gevoerde dis cussies over de vernieuwing van het hoger onderwijs. Als secretaris-ge neraal van de Finse rectorenconfe rentie vertegenwoordigt hy daarbij de belangen van de universiteiten. In zijn kerk verwierf hij zich gro te verdienste als organisator van de vorige lutherse wereldassemblee, die in 1963 in Helsinki werd gehouden Toen begon ook zijn directe mede werking in de Lutherse Wereldfede ratie. Hij werd voorzitter van de be langrijke theologische commissie. MIDDEN De opvolger van de Amerikaan dr. Fredrik A. Schiotz is een man van het midden, die veel van het gesprek verwacht. Voor hem betekent het midden niet zwakte, besluiteloosheid of onpartijdigheid, maar het steeds weer proberen, om mensen, groepen en structuren over alle spanningen heen bij elkaar te houden. De Lu therse Wereldfederatie in haar hui dige toestand zal hem rijke gelegen heid geven, om in deze zin actief te zijn. Niet weinig deelnemers aan de as semblee hebben in de verkiezing van Mikko Juva de eerste stap gezien van een nieuw begin, dat zij voor de wereldfederatie wensen. Met de nieuwe hervormingsgezinde presi dent, die voor de oecumene open staat, verbinden zich vele verwach tingen. Men kan er op rekenen, dat deze Fin het presidentschap opnieuw ge stalte zal weten te geven en daar mee de LWF een vastbeslotenheid zal geven, waaraan het haar de laat ste tijd zovaak heeft ontbroken. DEN HAAG Van de op 1 oktober vorig jaar 39.500 leeg staande woningen stonden 12.900 vier maanden of langer leeg, aldus een steekproef van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Van deze 12.900 leegstaande wonin gen (7.700 huurwoningen waar onder 1.100 woningwetwoningen en 5.200 koopwoningen) waren 7.200 om duistere redenen niet bewoond. 1.800 stonden langdurig leeg, omdat daarvoor moeilijk een huurder of een koper was te vinden; 330 waren niet bewoond vanwege erfeniskwesties 3.570 stonden leeg ondanks het feit dat zij reeds verhuurd of ver kocht waren. 7.300 van de 12.900 leegstaande woningen waren vóór 1930 gebouwd, Zuster Adriana. een van de veertien nonnen, die door aartsbisschop I Philip Hannan zijn aangewezen om de Heilige Communie uit te reiken aan patiënten in het ziekenhuis. Het ts de nonnen eveneens toegestaan, het sacrament der zieken toe te dienen. Een en ander houdt verèand met het toenemend tekort aan priesters. Het is voor de eerste keer in Noord-Amerika, dat nonnen een priester lijke functie waarnemen. zijn minder in trek, waarschijnlijk wegens gebrek aan comfort Nooit bewoond De overige leegstaande woningen (5.600) zijn na 1930 gebouwde, over wegend duurdere woningen, waar onder ongeveer éénderde dat nog nooit is bewoond geweest. De meer derheid van de woningen is ge bouwd na 1945 (pl.m. 4.50O) en doet voorzover de woningen reeds be woond zijn geweest huurprijzen ge middeld van 150 en koopprijzen van 54.000. Bepaalt men zich tot de langduirge leegstaande woningen die nog nooit bewoond zijn geweest, dan blijkt dat de gemiddelde huur van de daaronder begrepen huurwoningen 200 per maand bedraagt en de gemiddelde prijs van de daaronder begrepen koopwoningen 64.000, aldus het CBS. Van de genoemde 7.700 huurwonin gen was onder meer 80 pet reeds bewoond geweest en 20 pet nog nooit; 56 pet met een huur van 100 of minder per maand; 4 pet. met een huur boven 300 per maand. Van de 5.200 koopwoningen zijn 91 pet. reeds bewoond geweest en 9 pet. nog nimmer; 32 pet. met een vraagprijs van minder dan 25.000; 55 pet. met een vraagprijs van 25.000 tm. 75.000, en 13 pet. met een vraagprijs van meer dan 75.000. WASHINGTON De versoepeling van de abortuswetgeving in vele sta ten van de Verenigde Staten heeft heel wat protesten opgeroepen, vooral ook van medische zijde. In Albany hebben tien verpleeg sters geweigerd bij abortus-operaties te assisteren. Zij achtten deze ingre pen in strijd met hun christelijke be ginselen. Op een artsencongres in Chicago hebben vertegenwoordigers van vele rooms-katholieke ziekenhuizen zich scherp tegen onbeperkte mogelijkhe den tot abortus gekeerd. Ze dreigden zelfs met sluiting van hun ziekenhui zen. Weer toestel gekaapt BUENOS AIRES Eer Boeing-737 van de maatschappij Aerolinas Argen- tinas is gisteravond gedwongen, naar Cuba te vliegen. Het toisfel heeft 49 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het werd gekaapt op een vlucht van de Noord-A~gentijnse stad Salta naar Buenos Aires. Na een tussenlanding in Cordoba om brandstof in te nemen, zette de Roeing koers naar Cuba. OECUMENISCH BESEF ONTWAAKT STRATFORD ON AVON Voor de Nederlandse immigranten hier heeft de kerk veel meer dan in Ne derland een sociale functie. Men emi greert naar Canada, voelt zich vooral in het begin nogal eenzaam en dan trekt de kerk. Een positief punt, vindt ds. Willem Praamsma, die nu twee jaar predikant in Stratford on Avon is, een kleine gemeente, met 42 gezinnen. Stratford is een schilderachtig'stad je waar William Shakespeare hoog genoteerd staat: evenals in Engeland heeft het jaarlijks een Shakespeare- festival. Van heinde en verre komen dan de toneelliefhebbers naar het ar chitectonisch unieke theatercentrum dat aan de rivier de Avon erg roman tisch is gelegen. Huisbezoek vergt de meeste tijd, want dit wordt intensief gedaan, 's- Middags is doorgaans voor studie ge reserveerd en 's avonds zijn er de nodige vergaderingen, net als in Ne derland. Met de jeugd Is er goed con tact; de kerkdiensten worden door jongen oud zeer trouw bezocht. Ds. Willem Praamsma emigreerde in 1958 met zijn vader, de bekende dr. L., die voordien als gereformeerd predikant in Groningen gestaan had en diens verdere gezin naar Canada. Dr. Praamsma is thans predikant van de Christian Reformed Church in Fruitland, eveneens Ontario. Hij is de schrijver van het bekende boek: „Het dwaze Gods". In 1958 werd dr. L. namelijk in Toronto beroepen, een gemeente, waar hij vier jaar werkte. Hij gaf ook gedurende een jaar colleges aan het bekende Calvin seminary in Grand Rapids (VS), het opleidingsin stituut voor predikanten van de (Van onze kerkredactie) LONDEN In Engeland zullen in de komende maanden hon derden kerken te koop worden aangeboden, nu een maatregel van bestuur inzake het gebruik van overbodige kerken van kracht is geworden. De kerken zijn te groot, niet goed gelegen, niet aan te passen aan de eisen van de moderne tijd en in de meeste gevallen te duur in onderhoud. Het Brits Victoriaans gezelschap maakt zich hierover ernstig zorgen. Het vreest, dat het in de meeste gevallen niet mogelijk zal zijn. een nieuwe bestemming voor deze gebouwen te vinden, vooral niet omdat het vaak kerken zijn die afgelegen liggen. Afbraak zal dan de enige oplossing zijn, en dat terwijl deze kerken soips door de grootste Victoriaanse architecten ontworpen zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Youth for Christ- Nederland is uit zijn kantoorruimte gegroeid en daarom zal een. nieuw gebouw worden betrokken aan de Weerdsingel-oostzijde 31 in Utrecht. De verhuizing is waarschijnlijk in september. Op het ogenblik bevindt het bu reau van Youth for Christ zich in de Willem Barentszstraat 40 in Utrecht, waar twee kamers van een huis wor den gehuurd. Daar dit jeugdwerk drijft op giften van sympatisanten heeft men een be drag moeten lenen, dat echter zonder rente kan worden terugbetaald. Het gironummer is 545257. ten name I van Youth for Christ, Nederland. Bevolkingsexplosie negers verwacht JOHANNESBURG Het aandeel van de blanken in de totale bevolking van Zuid- Afrika zal de komende jaren sterk teruglopen. Volgens de nieuwste schattingen zullen er in het jaar 2000 meer dan zes maal zoveel zwarten dan blan ken leven. Het blanke aandeel (nu nog 19 pro cent) zal dan gedaald zijn tot elf procent. Zelfs zullen er in het jaar 2000 meer kleurlingen dan blanken zijn. Zoals op een internationaal congres over de bevolkingspolitiek in Johan nesburg bekend werd, verwacht men, dat de bevolkingsexplosie onder de negers en de kleurlingen in Zuid- Afrika de komende twintig jaar gro ter zal zijn, dan die in Latijns-Ame- rika. In het jaar 2000 rekent men in Zuid-Afrika met 36 tot 40 miljoen zwarten (nu 12,5 miljoen), 6 miljoen blanken (3,5 miljoen), 8 miljoen kleurlingeh (1,8 miljoen) en 1,5 mil joen Aziaten (0,5 miljoen). Vertegenwoordigers van verschil lende Zuidafrikaanse kerken, die aan het copgres deelnamen, hebben zich op grond van deze prognoses voor geboortenregeling uitgesproken. De grootste kerk van het land, de Neder duitse Gereformeerde Kerk, is tegen geboortenregeling. Christian Reformed church. Ds. W., die aanvankelijk bij grote krant, The Telegram, in ToroL to werkzaam was, bevredigde L werk niet zo erg. Hij ging naar Highschool en volgde daarna zijn \l' der naar Grand Rapids, waar hij zk theologische opleiding kreeg om v(; volgens in Stratford te worden berq. pen. Nog een Praamsma is predikant! Canada geworden, ds. R., broer vil ds. W., die zijn gemeente in Bram ford, alweer Ontario, heeft. De oecumene? ds. W. Praamstl heeft goede contacten met ande kerken met name met de hervormd1 Hij hoopt op meer contacten ni rooms-katholieken. De moeilijkhe is, dat de rk. kerk hier nogal oude wets is en tal van predikanten var1 erg anti-papistisch. Maar oecumed sche gezindheid begint toch wel ontwaken. Foto Dominee Willem Praamsma ev zfc echtgenote in Strattford. on Av% Ontario, Canada. Veronica De heer Huizer wil radio-Veroni zo gauw mogelijk opdoeken. Ma heeft hij er wel enig idee van \4 deze zender voor duizenden eenvtL dige mensen betekent? Als men de werkplaats binnengaf waar aan Nederlands welvaart wof' gewerkt, kan men elke dag rad? Veronica horen, die voor deze wf kers de medicijn is tegen de geer dodende eentonigheid van hun wei De afwisselende muziek is hét midc om de aandacht wakker te houdt bij uitblijven waarvan de arbeid prestatie zonder enige twijfel ste zou verminderen. Radio Veronica speelt dus zoni meer een belangrijke rol in het e< nomische leven van ons land. MAASSLUIS J. POORTMJj L Paus-Landsman i Christelijk Nederland krijgt perfecte voorlichting over wat paus en ds. Landsman zeggen, heus, ze kunnen het zo mooi zeggG Maar intussen trachten ze altijd j meningen in hun denk-richting krijgen en de kerktrein gaat m sneltreinvaart door hun fundament# afbraakmethode de ondergang tegj moet. a Maar de kerk mag zich ern^ troosten dat in het Hemelhof and%; is besloten en dat God die ijdele p gingen belacht. DUBBELDAM T. v.d. TAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2