Boerenlist werd rovers fataal PvdA niet van plan anti-KVP- resolutie te herroepen BOODSCHAP VAN GEVANGEN RUSSEN Palestijneti noemen Nasser een lafaard Russen nemen afstand in IBM-tornooi Getergde Leo Duyndam revancheert zich op baan r Veehouder molk koe vier keer Bezorgheid over activiteiten van Russische vissers Poupoutweede India s no. vijf tikt Nic Fleury op Melkhuisje weg Gelders voorstel krijgt weinig steun Hervorming van Europees sociaal fonds is rond Vorster in ziekenhuis Kabouters niet langer verdacht van fraude Egypte: Terroristen mogen gang gaan\ Popfestival uit de hand gelopen Piloten aardig voor Cuba-gangers HAGE^SISTERS IN FINALE Nederland heerst in Rijnland-Paltz RETOUR ENGELAND VERZEKERD DINSDAG 28 JULI 1970 v\ nd Tijd winnen ALS Israël erin slaagt door infor matieve besprekingen tijd te winnen, kan het voorkomen dat het gedwongen wordt het Amerikaanse vredesvoorstel te verwerpen of on der bijzonder ongunstige omstandig heden te aanvaarden. Het kan daar bij een handje worden geholpen door de Arabieren, wier schijnbare eens gezindheid weer zwaar op de proef wordt gesteld. Bestond aanvankelijk de indruk, dat| het te Moskou uitgewerkte plan van Nasser om Israël een poets te bak ken de stilzwijgende steun van del Arabieren zou hebben, de feiten spreken nu al een andere taal. Be halve Irak heeft ook Syrië zich van Nasser afgewend en fel betogende Palestijnse commando's hebben dej Egyptische president al een lafaard genoemd. In Caïro is nu een spraakverwarring ontstaan, zoals het geval was voor het uitbreken van de juni-oorlog in 1967. Links en rechts worden gerust stellende verklaringen afgelegd, die geen officiële waarde hebben, maar] niettemin weergeven, hoe betrekke lijk de bereidheid van Nasser is, wer kelijk naar een vredesregeling met Israël te streven. De Palestijnse commando's weten nu, dat aanvaarding van het Amerikaan- se plan door Egypte en Jordanië niet! 4 betekent dat zij hun acties tegen Is- raël moeten staken, zelfs al zou een akkoord worden bereikt! En omdat Jordanië het bestand van 1967 nooit heeft opgezegd zouden de bepalingen stp van het Amerikaanse voorstel slechts .1 gelden voor het front langs het Suez- 8 kanaal. 9 Israël zal er goed aan doen. aan te kondigen dat het onder bepaalde voorwaarden eveneens het Ameri kaanse plan wil aanvaarden. Nasser] heeft zelf ook voorbehoud gemaakt en zaI Israël niet kwalijk kunnen ne men dat het zijn wensen op tafel legt. Het ligt voor de hand dat een| bestand niet kan ingaan zolang dej spelregels niet geheel vaststaan. Zo zal er duidelijkheid moeten ko men omtrent de rol van de Palestijn se commando's, het stopzetten van de bouw van Russische raketbases langs het Suezkanaal, de wijze waarop na leving van gemaakte afspraken wordt] gecontroleerd en als het tot on derhandelingen komt de vraag of het contact (via VN-bemiddelaar Jar ring) direct of langs duistere omwe gen wordt gelegd. Voordat daarover een akkoord is be reikt, zal nog heel wat water door Suezkanaal en Jordaan stromen. En naarmate de tijd vordert kan dej rul bereidheid van Nasser, met het Ame- ui| rikaanse plan in zee te gaan. wel eens minder groot worden dan zij tot dus- ver leek. „t LEEUWARDEN Veehouder Jinse de Jong (46) uit het Friese Winswerd heeft gistermorgen met een list drie mannen die hem hadden beroofd in handen van de politie gespeeld. Nadat de rovers zich met geweld toegang nadden verschaft tot de boerderij van de alleenwonende veehouder en hem onder het bed vandaan sleepten waaronder hij was gevlucht, eistten het trio geld. Om kracht bij te zetten aan hun eis zet ten de ro 'ers hem een scherp scheer mes op de keel. „We hei-ben die oude vrouw in Leeuwarden vermoord en nu ben JU aan de beurt", luidde het dreigement. Jinse de Tong gaf enkele bankbil jetten en vertelde dat hij de rest van zijn geld rp de bank had staan. Zodra de bank open was zou hij geld gaan halen. „Maar ik moet de koeien wel eerst gaan melken, want anders krij gen de buren aigwaan". zei hij. Wild West De overvallers zwichtten voor dit argument. Twee van hen bleven op de boerderij, terwijl de derde met hem meeting naar het 500 meter van de boerderij gelegen weiland. Onder tussen hielden de twee op de boerde rij zich btzig met paardrijden, terwijl ook lege flessen op een drum werden gezet om deze vervolgens met de windbuks kapot te schietter. Ook voor de veehouder hadden ze al enkeie staaltjes var hun kunnen gedemonstreerd door hem vlak langs zijn hals ie schieten, terwijl ze ook enkele messen rakelings langs hem heen wierpen Ver tragi n gsact ie Jinse dc Jong, die twee van zijn wildwest -overvallers had verlaten, om zijn koeien in het weiland op te zoeken, begon een vertragingsactie. Terwijl een van het trio in de auto trouw de wacht hield, toog de boer aan het melken. Maar zijn overvaller had niet in de gaten dat de boer vier keer onder dezelfde koe ging zitten om deze tc "melken'. Hij wilde met deze tactiek de aandacht van zijn buurman II. Jansma trekken. Mevro iw Jansma, die voor het raam haar baby zat te voeden, ver moedde eenter niet dat haar buurman werd bedreigd. Wel had zij vlakbij het welland de auto van haar buur man zien staan, met daarin een kran tenlezende man, wat haar argwaan niet wekte. Hulp Op het moment dat haar echtgenoot zelf met zijn melkbussen de schuur uit. kwam, zag Jinse de ,Tong zijn kahs schoon. Hij dook vanónder zijn koe in een langs de weg lopende vaart en begon onmiddellijk om hulp te roepen. De overvallers, gealar meerd door het geschreeuw van de boer prabeerde hem nog te pakken te krijgen, maar zonder resultaat. Onmiddellijk daarop sprong hij in de auto om zijn vrienden op de boer derij te waarschuwen. De auto liep echter vaat in de modder, zodat hij te voet naar de boerderij moest. Inmid dels had de heer Jansma de politie gewaarschuwd en deze kon het drie tal, dat geheel ln paniek was geraakt, zonder moeite arresteren. Het zijn de 23-jarige schilder H. D., de 21-jarige fabrieksarbeider J. K. en de 22-j nige kraanmachinist A.G., al len uit Leeuwarden. FORT BRAGG In de Californi- sche vissersplaats Fort Bragg hebben verbolgen vissers een beloning van 2.000 dollar uitgeloofd voor de aan houding van een van de 17 grote Russische vissersschepen, die volgens hen herhaaldelijk en ongestraft bin nen de Amerikaanse wateren opere ren. Het gaat om schendingen van de 12-mijlszone, waarvan de kustwacht echter zegt niets te weten. Ook in Canada maakt men zich zorgen over de activiteit van de Rus sische vissers langs de westkust. De minister voor visserijzaken. Jack Da- vis, heeft aangekondigd dat hij tegen het weekeinde een of twee nachten aan boord van een Canadese vissers boot de situatie gaat onderzoeken. Aanleiding is een incident van zater dag jl, waarbij een Russische boot een Canadees vaartuig opzijdrukte. AfcMe'h '-u In Kingston, New York, zijn res ten van een Nederlandse neder zetting -uit de zeventiende eeuw ontdekt. Links de opgevulde ga ten, nadat de pallissaden eruit- getrokken waren. Rechts de an tropoloog Bertram Salwen, die een voorwerp bestudeert. AUXERRE Tweevoudig tour winnaar Eddy Merckx heeft gisteren in Auxerre op een circuit van 1820nmeter, dat 55 maal moest wor den afgelegd, de ronde van Seignelay gewonnen. In de laatste tien ronden bouwde hij een voorsprong op van 35 sec. De fransman Raymond Poulidor deed zijn bijnaam „eeuwige tweede" alle eer aan. Eddy Beugels finishte als twaalfde. HILVERSUM De buitenlandse storm, die op de eerste dag van de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland gewoonlijk een groot deel van de nationale vertegen woordiging wegblaast, heeft niet al le Nederlandse heren omver kunnen krijgen. Wel de nationale kampioen Nick Fleury. die zich liet wegtikken door de Indiase nummer vijf Anand Amrithraj. Ook Paul van Min, die zich voortreffelijk verweerde tegen de Australiër Dent, maar het kleine „Uitzenden, ivat de gevolgen ook zijn NEW YORK In het concen tratiekamp, waar de Russische :hrijver Alexander Ginsburg jg wordt vastgehouden, zijn on- [langs zestien politieke gevange nen omgekomen door het ont- van medische verzor ging. van. Deze verklaring is in het kamp op een band opgenomen, die vandaag in vanAmerika zou worden uitgezonden. Eveneens op een band staat een verklaring van Vladimir Boekofsky. waarin hij martelingen beschrijft waaraan opstandige Russische intel lectuelen in zenuwinrichtingen zou den worden blootgesteld. Dc schryver André Amalrik voor spelt dat in de Sowjetunie een nieu- 'e revolutie zal uitbreken. Deze uit lating werd opgenomen kort voor zijn irres'.atie door de KGB. De op de band opgenomen bood- ischappen zijn meegenomen doorWil- liam Cole, de correspondent van CBS, Üie onlangs door de Russen werd uit gewezen „wegens activiteiten die niet jjin overeenstemming waren met de gptatus van een buitenlands jpurnalist". Alleen de verklaring van Ginsburg ^vas in de gevangenis opgenomen. Co- BRUSSEL Na een dag van ver- igei^aderen hebben de ministers van so- iale zaken van de EEG gisteren in Brussel een principebesluit genomen iver de hervorming van het Europese ciale fonds. Dit fonds-nieuwe-stijl is verdeeld tocl categorieën. Uit de eerste categorie nda^iillen werknemers kunnen worden geholpen die werkloos worden als ge- Volg van EEG-maatregelen. Onder de tweede categorie vallen die aetivitei- n die min of meer als een voortzet- ng van de activiteiten van het oude >nds gezien kunnen worden. Hiervan innen de werknemers profiteren die werkloos zijn of het worden, echter iet als gevolg van communautaire isluiten. Volgens minister Roolvink betekent et principebesluit de globale afron- ing van een aantal besluiten die in e loop van 1969 zijn genomen. Het *egin van een sociaal beleid in de 'EG begint zich nu af te tekenen, ldus minister Roolvink. Ie heeft de anderen in Moskou ge filmd. Alle drie hebben verklaard dat zij ongeacht de consequenties wilden dat de film en de boodschappen in Amerika zouden worden uitgezonden. Boekofsky (27), die zes jaar in ze nuwinrichtingen, gevangenissen en concentratiekampen heeft gezeten, beschrijft een behandeling in een ze nuwinrichting. „Patiënten" worden van hoofd tot voeten, in natte zeilen opgerold. Als het doek opdroogt, krimpt het rond de gevangene samen. Bij deze „be handeling" zijn artsen aanwezig om erop toe te zien dat de patiënten het bewustzijn niet verliezen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse premier John Vorster is gisteren in Kaapstad in het ziekenhuis opgeno men. Hij zal worden behandeld in verband met een niet-ernstige nier aandoening. Dit is uit officiële bron in Kaapstad vernomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ziet er nog niet naar uit dat de PvdA de anti-KVP-resolutie, die het congres in maart 1969 aan vaardde zal herroepen. Gezien de ontwikkeling die de KVP doormaakt en het verschijnen van het vooruitstrevend kernprogram van prof. Steenkamp, gingen de laatste tijd in de PvdA steeds meer stemmen op om tóch een samenwerking met de KVP in dc komende regeringspe riode mogelijk te maken. Maar van de zijde van Nieuw Links (de anti-KVP-resolutie kwam uit de ze hoek) verzet men zich fel tegen een dergelijke doorbreking van de ver starring in de politieke verhoudingen. Het dagelijks bestuur van de partij wilde uitspraak van het partijcon gres niet wijzigen. Dr. Vondeling vindt, dat de PvdA zich moet hou den aan het standpunt om in 1971 AMSTERDAM De twee kabou ters René B. en Ewout v. d. H. wor den niet langer beschuldigd van fraude bij de verspreiding van de Kabou terkrant. De financiële commissie van Oranje Vrijstaat trok gisteravond de beschuldiging in, maar handhaafde haar opvatting dat beide kabouters de boekhouding hebben verwaarloosd, i Het onderzoek naar de financiële j situatie van de Kabouterkrant wordt I wel voortgezet. JERUZALEM Vice-premier Allon van Israël vindt dat zijn land het Amerikaanse vredes plan voor het Nabije Oosten moet aanvaarden. Hoewel dit zijn persoonlijke mening was, bevestigt zijn uitspraak eerdere berichten dat Israël zich akkoord zal verklaren. „Amerika is Israels vriend. Wan neer de VS een dergelijk initiatief nemen, komt het mij voor dat we dit onder de huidige omstandigheden moeten aanvaarden, ook al zijn we het niet met alle bijzonderheden eens", zei Allon. Vandaag kwam het Israëlische ka binet opnieuw bijeen. Alleen de zes (van de 24) ministers van de rechtse Gahalpartij zouden nog tegen een voorzichtige aanvaarding van het plan-Rogers zijn. Toch zal Israëls reactie wel positief zijn. omdat dit land niet de indruk wil vestigen dat het de vrede in de weg staat. Morgen zal premier Meir het parlement toespreken. Verwacht wordt dat zij dan het Israëlische ant woord zal bekendmaken. In de Jordaanse hoofdstad Amman hebben gisteren duizenden gewa pende Palestijnen geprotesteerd tegen de aanvaarding door Egypte, Jorda nië, Soedan en Koeweit van de vre desplannen. President Nasser werd een lafaard genoemd. Dc Palestijnse verzetsbewegingen kondigden aan dat zij elk bestand aan het Arabisch-Isracliscbe front zullen saboteren. Zeven Palestijnse afgezanten zullen in dc Arabische hoofdsteden toelichten waarom de verzetsbewegingen het vredesinitia tief hebben verworpen. Overigens wees Egypte erop dat het accepteren van de voorstellen niet uitsluit dat de Arabische guerrilla strijders voortdurend tegen Israel blijven ageren. De Amerikaanse minister Rogers meent dat de toestand de laatste da gen met grote stappen is geevolueerd. Hij hoopt dat met zijn voorstellen vooruitgang kan worden geboekt. niet samen te werken met de KVP. Wel wil de partijvoorzitter rekening houden met volstrekt nieuwe ontwik kelingen die zich zouden kunnen voordoen. Hiermee wordt kennelijk geduid op de omstandigheid dat in de anti resolutie de „huidige" (dat is de KVP van maart 1969) in de ban wordt gedaan. Oppositie Grote voorstander om de resolutie ongedaan te maken, is de voorzitter van het gewest Gelderland van de PvdA, de heer H. Staneke uit Apel doorn. Hij meent dat de KVP niet meer de KVP van Schmelzer is. Bij de ko mende verkiezingen zou prof. Veringa lijsttrekker worden. Wanneer de PvdA zou volharden in de anti-KVP- houding, zou ze wel eens veroordeeld kunnen worden tot weer vier jaar oppositie. Inmiddels ontmoet de heer Staneke veel tegenstand in de partij, zelfs in Apeldoorn. Daar wordt bijvoorbeeld beweerd dat hij wethouder van Apeldoorn zou willen worden en hoopt op de stemmen van de KVP- leden in de gemeenteraad. Daarom zou hij ijveren om de resolutie onge daan te maken. Morgen vergadert het dagelijks be stuur van de PvdA. Het volledige CHICAGO Tientallen mensen zijn in Chicago gewond geraakt tij dens onlusten in het Grantpark, waar veertigduizend muziekliefhebbers het Rockfestival bijwoonden. De onlusten braken uit toen de groep Sly and the family Stone weigerde op te treden omdat het gehoor zich wanordelijk gedroeg. De jongelui gin gen met elkaar op de vuist waarna de oproerpolitie naar het park werd gezonden. Later trokken de jongeren, vernielingen aanrichtend, door de stad. Er werden 148 arrestaties ver richt. MEXICO STAD De piloten van de Mexicaanse burgerluchtvaart heb ben voorgesteld, gratis biljetten te verstrekken aan hen die naar Cuba willen. Volgens de leider van hun vakorganisatie willen zij daardoor de onveiligheid bij de luchtvaart vermin deren, die een gevolg is van de vele kapingen van lijntoestellen. Het weer in Europa weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam zw.bew 19 0.2 Brussel zw.bew. 21 0.3 Frankfort l.bew 22 0 Genève 27 0 Kopenhagen regen 17 1 Locarno onbew. 28 0 Londen geh.bew. 22 0 Luxemburg zw.bew. 22 0 Madrid onbew. 36 0 München I.bew 28 0 Nice l.bew 22 2 Parijs 28 Rome onbew. 25 O Zilrlch onbew. 30 O Majorca mist 14 0 partijbestuur komt 24 augustus bij een. De suggestie van de heer Sta neke komt niet officieel ter sprake en het partijbestuur ziet op het ogen blik geen reden het voorstel op de partijraadsvergadering) in september aan de orde te stellen. PAK Blijft de PvdA de samenwerking met de KVP weigeren, de verwach tingen over een progressief akkoord zijn evenmin hoog gespannen. De landelijke werkgroep van het PAK, dat met een conceptprogram kwam dat haast nergens weerklank vond, is bezig zich op te heffen. Een deel van de groep vindt het beter de activi teiten te staken. Wel is er, zoals we al meldden, een initiatief van het PAK-Lelystad en Progressief Hilversum voor een lan delijke progressieve samenwerking. Het is de bedoeling 5 september in Hilversum een progressief demon stratief congres te houden. beetje geluk miste dat hem een bete re score had kunnen bezorgen dan een nederlaag met 26 57. Het tweetal, dat met Knol duidelijk niet bij het weggeblazen kamp (Weyerman, Scholtz, Van Eysden, Wolff, Dijkstra en Veentjer) behoorde werd gevormd door Fried Schmitz en Peter Soeters. Knol speelde tegen Ist- van Gulyas een beste wedstrijd. Maar hij was op de lange duur (36 10—12) niet bestand tegen de routine van de 39-jarige Hongdar, die zondef zichtbare inspanning zijn degelijke tennis bleef volhouden tot de laatste slag. Schmitz schakelde Pancho Go- rostiaga, twee jaar geleden nog een erg moeilijke tegenstander voor Okker op Hilversum, uit. Soeters bedwong in een sterk gespeelde partij de jonge Australiër Sid Ball, die echter niet van de klasse van Alexander of Dent is. De resultaten van de sterkste Ne derlandse speelsters waren vergelijk baar. Tegenover de overwinningen van Marijke Schaar (Brenda Kirk) en Ada Bakker (Carol Kalogeropoulos) stonden nederlagen van Els Veentjer, Trudy Walhof en Judith Salomé. Hilversum zag in de late avonduren de langstharige van allemaal, de Deen Torben Ulrich zich handhaven. Dat ging ten koste van Hans Kary, een vriendelijke Oostenrijker, die terecht zich steeds woedender maakte over de meer dan abominabe- Ie arbitrage. Ulrich kon in de eerste set letterlijk en figuurlijk niets, her stelde zich moeizaam in de tweede, mede omdat Kary werkelijk alles te gen zat en speelde de laatste set sterk, vooral aan het net waar hij koel Kary om het tennisleven bracht. APELDOORN De zusjes Keetie en Bella Hage hebben zich gisteren op de Apeldoomse wielerbaan ge plaatst voor de finale achtervolging om het Nederlands kampioenschap. Deze eindstrijd kon geen doorgang vinden wegens regen en zal nu mor gen worden gehouden. De resultaten waren: kwartfinales: Keetie Hage verslaat Diny van Berlo; AMSTERDAM De opmars van Spasski '.n Polocgajewski rukt de grootmeestergroep van het IBM-toe- rnooi steeds verder uiteen. De Rus sische topspelers wonnen maandag in de elfde ronde van respectievelijk Hartoch en Janoscvic en liepen ver der uit op de achtervolgers. Slechts het afschudden van Uhlmann lijkt moeilijk; diens partij tegen Gllgorlc kon wel eens een Oostduits winstpunt opleveren. In dit verband kwam de remise Geiler - Donner Uhlmann goed van pas In dit duel verdedigde de Nederlander met succes een wat wandelende positie. Bij de meesters beleefden we een vaderlandse debacle. Zowel Timman als Prins verloren, tegen Hamann en Adorjan. De Nederlanders misten al dus een meesterresultaat, ofschoon hun score alleszins bevredigend is. De jonge Hongaar Adorjan werd win naar van deze groep en ontving 1000. Professor Euwe deelde bij de prijsuitreiking mede, dat Adorjan voor de grootmeestergroep 1971 zal worden uitgenodigd. Bij de meesters behaalden alleen Adorjan en de Deen Hamann een zg. fide-meesterresultaat, hetgeen in houdt, dat hun titel internationaal meester voor de volgende 5 jaar zoge naamd „actief' blijft De nttslagen: Grootmeestergroep lie ronde: Langeweg - Ree 4- 4. Hartoch - Spasski o - 1. Geiler - Donner - '/i. Hort Trlngow "t - Poloegajewski - Janoaevlc 1 - 0. Csom - Clrlc - Gllgorlc - Uhlmann afgebr.. Jongsma - Scholl Vi - 'It. Stand na U ronden: 1/1. Spasski (Rus). Pologejaewskl (Rus) 8 pnt. 3. Uhlman (Oclb 7 plus l afg. 4. Geiler (Rus> Vit. 5. Gllgorlc (Zsl) 6 plus 1 afg. Hon (Tsjsl) 6. 7 Trlngow (Buig). Donner (Ned) 5V», 8/11. Cl rlc (Zsl). Janosevlc (Zsl). Csom (Hong). Scholl (Ned) 4'.-. 13. Hartoch (Ned) 4. 14/16. Langeweg (Ned). Jongsma (Ned). Ree (Ned) 3'/«. Meester groep lie ronde: Westerlnen - Cortlever 0-1, Prins - Adorjan 0-1. Bednarskl - Van Geet 'h - 'It. v. d. Welde - Marovlc o-l. Hamann - Timman 1-0. Piket - Tacal 0-1. Eindstand na 11 ronden: 1. Adorjan (Hong) 7.' 2. Hamann (Dn) 7. 3/4. Marovlc (Zsl). Timman (Ned) Vit. 5/7. Cortlever (Ned). Prins (Ned). Tatal Ob g. l/I. B»- dnarskl (Polen). Van Geet (Ned) 10/11. Piket (Nel), westerlnen (Flnl) 4. II. v. d. Welde (Ned) Vit. SIMMERN/HUNSBRUCK Henk Nieuwkamp heeft de zevende etappe van de amateurwielerwedstrijd door Rijnland Palts, over 138,5 kilometer van Diez naar Simmern, gewonnen. Het was de vijfde Nederlandse etap pezege in deze ronde. Nieuwkamp reed de afstand in 3 uur 40 minuten en 57 seconden. Hij won de sprint van een kop groep van vijf renners. De Oosten rijker Humenberger werd tweede en de drager van de gele leiderstrui, Tl- no Tabak, finishte als derde. Popke Oosterhof finishte met een achter stand van ruim vier minuten in het grote peloton. De uitslag van de zevende etappa is nieuwkamp (Ned) de 138.5 km tn 3.40.57. 2. Humenberger (Oos) z.t„ 3. Tabak (Ned) z.t., 4. Ruch (Wdl) z,t„ 5. Muddèmann (Wdl) op 3 sec. Het algemeen klassement na zeven etap pes Is: l. Tabak (Ned) 24.24.25. 2. Mudde- mann (Wdl) op 2.58. 3. Oosterhof (Ned) op 5.14, 4. Troche (Wdl) op 6.38, 8. Becker (Wdl) op 8.40. Truus Smulders verslaat Eefje Hel der; Bella Hage verslaat Janine Jon kers; Henny Faber verslaat Thea van der Plaat. Halve finales: Keetie Hage verslaat Truus Smulders; Bella Hage verslaat Henny Faber. AMSTERDAM „Zo, die reis naar Engeland is binnen", zei Leo Duyn dam stralend, nadat hij op overtui gende wijze in dc finalerit tegen dc Fries Piet Hoekstra de Nederlandse titel bij de professional-achtervolgers had veroverd. De 22-jarlgc Duyndam, die in 1968 ook al het kampioenstricot had gedragen maar vorig jaar door onvoldoende voorbereiding niet ver der had gereikt dan de vierde plaats, had zijn doel bereikt. De Westlander was enorm kwaad geweest toen hij hoorde dat hij ondanks vijf zegepra len in dit seizoen toch was gepasseerd voor het wegkampioenschap in Lei- cester. Het was voor Duyndam een stimulans geweest om zich voor de achtervolging extra in te spannen. Het resultaat was boven verwachting. De lange blonde Poeldijker, die vori ge week in de kwalificatie ook tegen Hoekstra had gereden en toen iets langzamer was geweest, bleek nu over de langste adem te beschikken. Gisterenavond werd het hele pro gramma dat wegens regen verscho ven was, afgewerkt, dat betekende voor de achtervolgers drie zware rit ten binnen enkele uren. Het was ken nelijk teveel voor Hoekstra, die vorig jaar nog kampioen bij de amateurs was geweest en nu als favoriet start te. Duyndam had achtereenvolgens Peter Heynig en Gerard Vianen uit geschakeld en was kennelijk „warm- gedraaid", want Hoekstra, die Daan Holst gemakkelijk en Leen Poortvliet met iets meer moeite uit het toernooi had gewipt, kon al na één ronde het tempo van Duyndam niet meer vol- gen. Halverwege de race was de be- I slissing in feite al gevallen, want toen I lag Duyndam al vijftig meter voor. I Daarna is zijn zege dan ook geen mo ment meer in gevaar geweest. De stalbazen van Caballero stonden 1 met strakke gezichten bij de huldi ging. Ook zij in de wetenschap dat Duyndam zijn contract met dit merk niet zal verlengen, hadden immers op een overwinning van Hoekstra ge hoopt. Na zijn mislukte Touravontuur was Duyndam tot de conclusie gekomen dat de leiding van Caballero („ver schrikkelijk aardige mensen, dat wel") hem geen moreel kan bij bren gen. Er zijn nu twee kandidaten om hem over te nemen: De Belgische LEO DUYNDAM: revanche ploeg Geens Watney (de formatie van Frans Verbeeck), die de meeste kans maakt, en de Italiaanse Molteni-equi- I pe („Italië is echter zo ver weg en dan moet ik misschien toch weer de Tour in"). Voorlopig gaat Duyndam zich concentreren op Engeland. „Een regenboogtrui zou me goed van pas komen voor het Zesdaagseseizoen, waarin ik met René Pijnen een kop pel ga vormen." Sprint Twijfel heerste na afloop van de derde en beslissende rit bij de ama teursprinters, waarin volgens aan- komstrechter Bram Koopmans de 25-jarige Jan Jansen met zeer klein verschil van de 24-jarige Brabander Peter van Doorn had gewonnen* Diens begeleiders protesteerden om dat het verschil niet met het blote oog waarneembaar zou zijn geweest en vroegen om een finishfoto-appa- raat. Te laat uiteraard. Het protest werd afgewezen en Jan Jansen, eer der titelhouder in 1965, 1966 en 1968. kreeg zijn vierde kampioenstrui in de sprint. Stam De derde titel op deze sfeerloze avond, die door nog geen vijftienhon derd bezoekers werd bijgewoond, was voor de'25-jarige amateurstayer Cees Stam uit Koog aan de Zaan. Evenals het vorige jaar overheerste hij in het steeds kleiner wordende veld, waarin ook wereldkampioen Bert Boom een genadeloze afstraffing kreeg. Al b'n- nen een mbinuut had Stam, die als zede was gestart, zich achter de van kop vertrokken Boom genesteld. De Zaankanter wachtte niet lang met het overnemen van de lei ding. Na drie minuten was dit een feit en vanaf dit moment draaide Stam rond zijn tegenstanders alsof die niet bestonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7