U.N.I. Katwijk 70 jaar Addie orgel de Jong oj en beiaard Paardenmarkt Voorschoten brak alle records Nieuw instrumentarium prachtig geschenk Winkelcentrum in Nieuw-Vennep Dr. H. v. d. Laan hoogleraar Albert en Jacob Spi jker naar Hongarije ECHTPAAR BERGSHOEFF VIJFTIG JAAR GETROUWD L,- B LISSE EEN BEZORGER Raad Alphen Twee dodelijke ongevallen in Haarlemmermeer Leidse school vot ni.e.a.o. groeit Vrije reveille ]>ij landmacht NIEUWE IEIDSE COURANT 4 KATWIJK AAN ZEE „Uitspan ning na Inspanning", 7,0 noemden in 1900 de mannen van het eerste uur hun jonge korps, opgericht omdat ze niet langer leentje-buur wilden spelen by Katwijk-Binncn. De afkorting UNI (niet te verwar ren met „unie") is sindsdien ge meengoed geworden Zeventig jaar muziek maken voor eigen genoegen en ten dienste van de gemeenschap betekent een eer volle, nuttige carrière, die niet hoog genoeg kan worden gewaar deerd. De lange geschiedenis op de voet af volgen 7,ou een enorme plaatsruimte vergen. Liever wil ik daarom nog eens in het kort ver melden, wat UNI in onze tyd voor de Katwykse gemeenschap doet. Behalve het jaariykse zaalconcert, (de laatste keer naast de Sport hal) bedryft het korps nog een groot aantal aktiviteiten. Het werkt mee aan de feestelijkheden op ko ninginnedag. aan lampionoptoch ten. het corso, de dodenherdenking dfc vlaggetjesdag, de kerstw-yding. openbare zangdiensten, de Sint Nicolaasaktie, het inhalen van de bussen na de bejaardentocht. het geeft concerten in Overduin en het Zcehospitium. Het Katwijkse publiek is met UNI vertrouwd, vindt zyn aanwezig heid bij allerlei gelegenheden heel gewoon en vanzelfsprekend. Ze ker in dit jubileumjaar is het ech ter ook goed. de onmisbaarheid van zo'n trouw plaatselijk korps te beseffen. Katwijk zou er niet buiten kunnen... UNI's groei en bloei is van vitaal belang voor de Katwijkse samen leving. Nu al weer enkele jaren werkt het korps onder de zeer bekwame lei ding van de heer Houppermans. een dirigent, die (zoals hij onder meer in De Lier heeft bewezen), een amateurensemble tot het hoog ste niveau kan opvoeren. Dan moet echter het. Instrumentarium wel goed zijn. Dat van UNI is hard aan vernieuwing toe. Muziekinstru menten hebben het eeuwige leven niet; men moet ze. wegens slijtage, na een aantal jaren afschrijven, net als een fiets, een auto. Alles is duur tegenwoordig. Een nieuw instrumentarium zal dertig duizend gulden kosten. Zelf kan de vereniging dit bedrag natuuriyk niet betalen. UNI stelt daarom zijn hoop op de burgery, voor wie het al zoveel heeft gedaan. Het Jubileum-Comité vraagt aan de Katwykse bevolking, ten bate van een grootscheepse papieractie, de oude kranten te willen bewaren. Verder kan men op gironummer 2.068.505 ten name van de pen- ningmeesteresse van 't Jubileum comité, mej. Annie v d Plas, Ligus terstraat 37, of op rekening num mer 331824507 van de Coöperatieve Raiffeisenbank. Katwük aan Zee. NIEUW-VENNEP De plannen voor het stichten van een winkel centrum In Nieuw-Vennep beginnen vastere vormen aan te nemen. Bin nenkort zal een voorstel voor een winkelcentrum in de Venneperstraat aan de gemeenteraad worden voor gelegd. Vorige week waren winkeliers uit Nieuw-Vennep op het gemeentehuis in Hoofddorp waar zij werden voor gelicht over de plannen. De gemeen te zal niet zoals in Hoofddorp zélf een winkelcentrum stichten. Degenen die dit wensen kunnen de grond van de gemeente kopen en er een pand op laten bouwen. met vermelding van UNI'70 een geldeiyke bydrage storten. En wanneer in september, de Boe- renkapel een rondgang door het dorp maakt en de UNI-leden met hun dames daarbij van huis tot huis collecteren, zal er zeker nie mand behoeven na te denken, laat staan te aarzelen. Men geeft spon taan. omdat het hier een vitaal ge meenschapsbelang betreft. Wat koopt UNI ervoor? Ziehier: 8 klarinetten, 1 fluit, 1 piccolo, 6 stuks kleine koperwerk, 4 trom bones, een stel saxofoons, een stel baritons (eufoniums), 2 tuba's en „Marsverlichting". De pauken zyn nog in goede staat. De instrumentarium-vernieuwing heeft nóg een uitermate nuttig gevolg. De UNI-leerlingen wacht lijst wordt steeds langer. Wanneer de oude instrumenten vrij komen, kunnen die jongelui hun gang gaan. Ze vormen de broodnodige reserve die UNI's voortbestaan, toekomst en stijgende kwaliteit garandeert. Het jubileumcomité, bestaande uit de reeds genoemde penningmees- teresse en de heren B. van der Luyt (voorz.), J. van Duyn (secr. Duivenvoordestraat 24 Oegstgeest), Joh. Kromhout, L. vd Bent en W. Sip, organiseerde voor dit feest jaar allerlei evenementen. Het mars- en showconcours met avond show vond reeds op 27 juni jl. plaats. In oktober volgt nog, in de Sporthal, een groot concertcon cours. Verder komt er een Beierse Kapel uit het Schwarzwald, naar Kat wijk. Op vrijdag 14 augustus mu siceert het ensemble op de boule vard, op zaterdag 15 augustus in de Sporthal. Een fancy-fair met huis houdbeurs wordt op 20 tot 22 augustus in het Centrum gehou den. Het comité zal zich echter het moest verheugen over een grote collecte opbrengst. Een week lang (in sep tember) trekt de Boerenkapel daarvoor, dag aan dag, al bla zende door het dorp. Met die, ho- peiyk rykc oogst wordt het nieuwe instrumentarium, het geschenk van de Katwykse bevolking aan haar 70-jarige UNI betaald. Een cadeau, dat eigeniyk voor ieder een is. Joh. van Wolfswinkel LEIDEN H. van der Laan, lec tor in de radio-astronomie aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Dr. Van der Laan, die in 1936 te Wedde in Groningen werd geboren, studeerde wis- en natuurkunde aan de University of Western Ontario te Londen, welke universiteit hem in 1960 onderscheidde met de Gold Me dal in Applied Mathematics, theore tische radio-astronomie aan de Uni versiteit van Cambridge in Enge land, waar hij in 1936 de graad van Doctor of Philosophy verwierf, en wijsbegeerte aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. In 1964 ging hij naar de University of Western Ontario, waar hij, eerst als assistent professor en sinds 1965 als associate professor in astronomy, werkzaam was tot 1967. In dat jaar werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse Sterrewacht. Vorig jaar volgde zijn benoeming tot gewoon lector. LEIDEN De tijdens de Europese jeugdkampioenschappen waterpolo in Rotterdam veel opzienbarende Ja cob Spijker e nzijn één jaar oudere broer Albert maken beide deel uit van de jeugdselectie, die van 3 tot 16 aug. op foernee gaat door Hon garije. Het Nederlands jeugdzevental dat onder leiding staat van trainer coach Jan Bultman en chef d'équipe G. Jansen, is de gast van de Bzolnoki Dósza Sport Club, één van de sterk ste Hongaarse verenigingen. RIJNSBURG Voor de viswed- stryd die gisteren in het kader van de oranjefeesten werd gehouden, be stond veel belangstelling. Er waren 157 deelnemers; er werd echter wei nig gevangen. Tijdens de wedstrijd brak de 15-jarige A- Botermans bij een stoeipartij een been. Urtslag viswedstrijd: (senioren) 1. H. v. Egmond, 2. J. Straathof, 3. B. Kralt. 4. H. v.d. Gugten, 5. R. Boek hout; (junioren) 1. H. v. Niekerk, 2. J. v.d. Bosch, 3. R. de Mooy, 4. R. de Leeuw, 5. P. v. Rossum. RIJNSATERWOUDE Op 5 augustus zijn Gerardus Bergshoeff en Maurtje van Wieringen 50 jaar getrouwd. In 1929 vestigde hij zich als zelfstandig bloemist in Rijnsaterwoude. Dit bedrijf heeft hij later met zijn zwager voortgezet tot 1962. De heer Bergshoeff is een echte Rijnsaterwoudenaar. Zijn vrouw werd geboren in Beinsdorp in de Haarlemmermeer en was gek op paardrijden. Gerardus Bergshoeff is op vele terreinen actief geweest. Van 1926 tot 1955 was hij kerkeraadslid van de remonstrantse kerk te Oude Wetering. Ook is hij 35 jaar bestuurslid van de plaatselijke ijsclub geweest. In het bestuur van 't Nut heeft hij 28 jaar gezeten. Op 1 september van dit jaar is het 35 jaar geleden, dat hij raadslid werd. Twee keer bekleedde hij de functie van wethouder. Hij blijft dit nog tot 1 september. Mevrouw Bergshoeff liet zich ook niet onbetuigd. Zij was 22 jaar be stuurslid van de EHBO. Verder is ze nog steeds vertegenwoordigster van het ziekenfonds Alphen voor Leimuiden en Rijnsaterwoude. Hei echtpaar is samen actief in het comité ouden van dagen. Het gouden paar geeft 5 augustus met de 7 kinderen en de 19 klein kinderen van 7 tot 9 uur 's avonds een receptie in het Nutsgebouw. Paarden draafden in Voorschoten VOORSCHOTEN J. Wagenaar jr. werd met Bretteur P. winnaar van de kortebaandraverij Voorscho ten. Een draverij, die dit jaar niet samenviel met de jaarlijkse paarden markt in verband met langeafstand- draverijen vandaag en morgen el ders. Het slechte weer en ook de veranderde datum werd niet ge merkt aan de kassa. Het talrijke pu bliek genoot van de 19 dravers en waagde een behoorlijk gokje. Dc toto-omzet was bijna f 12.000. Dat betekende f 3000 hoger dan vorig jaar. Op de Van BeetJhovenlaan gaven de dravers elkaar niet veel toe. Iedere rit was spannend en tot de laatste omloop bleef het gissen. Bret teur P., eigenaar J. P. Sjerps en rij der J. Wagenaar, sleepte de eerste prijs van f 1400 zijn stal binnen. Edelscott Six werd tweede. Bird van Hiddum nummer 3 en David O 11 kreeg de vierde prijs. Het totaal aan prijzen bedroeg, f 2.500. De prysuitreiking geschiedde door loco-burgemeester A. F. van der Laan. De toto-uitslagen waren: le omloop winnend f 2.10; 2de omloop winnend f 2.80; 3e omloop winnend f 2.10. De kermis rondom de paarden marktfestiviteiten draait al sedert vrijdagmiddag. De toeloop is niet groot. Het slechte weer is spelbre ker. De kermis is weer op de om streden plaats op het parkeerterrein van de Treubstraat. De exploitanten hebben met de buurtbewoners de afspraak gemaakt het geluid zoveel mogelijk binnen redelijke grenzen te houden. Echtpaar Glasbergen vijftig jaar gehuwd RIJNSBURG Het echtpaar Jac. Glasbergen uit het Moleneind is 29 juli vijftig jaar getrouwd. Bruid en bruidegom maakten tijdens een speciale gelegenheid kennis met el- kaar „Wij waren lid van de ver eniging van de „blauwe knoop", zo vertelt de her Glasbergen, gezeten op een bankstel dat een cadeau is van de kinderen„en maakten een boottocht. De rest laat zich raden." Na zeven jaar verloofd te zijn ge weest, besloten ze de grote stap te wagen. Aan de Vliet werd een huis gehuurd, waar het eerste jaar van het huwelijk werd doorgebracht. Daarna woonde het echtpaar op de Dijk, om vervolgens naar het Mo leneind te verhuizen, waar een kwekerij werd gekocht met schuur en huis. In de loop der jaren werd een mooi glasbedrijf opgebouwd, dat nu ivordt beheerd door de zoon. Het echtpaar schonk het leven aan één zoon en zes dochters. Eén doch ter woont in Zwitserland, twee wo nen in Canada en twee in Katwijk. Verder zijn er zeventien kleinkinde ren en drie achterkleinkinderen. Tweemaal reisde het echtpaar naar Canada en regelmatig bezoeken zij hun dochter en schoonzoon in Zwit serland. De grote hoby van de heer Glas bergen is nog altijd zingen Al veer tig jaar is hij lid van een 'kerkkoor. ALPHEN Het echtpaar Koster, dat een salonwagen bewoont aan de Kalkovenweg kwam bij thuiskomst zondagavond tot de ontdekking, dat er ongewenst bezoek was geweest. Het slot van de buitendeur was ver broken. Uit een doosje in de woon kamer was f 1.500 ontvreemd. Uit een ander doosje f 10. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor direct te Lisse Leuke bijverdienste voor scholier. Geen incasso. Nadere inlichtingen afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37 I Leiden. Telefoon 01710-31441. VOORSCHOTEN De cantor-organist van de Rotterdam (Schiebroekse) Goede Herderkerk, Addie de Jong, toonde zich 1 het orgel en op de beiaard van de Dorpskerk een ras-muzika\ naar wiens boeiende spel het een genot was te luisteren. De I1 langstelling voor deze veertiendaagse dubbel-concerten stijgt gaat deweg. Ook dit is een goed ding. niek. fantasie en oprechte muziki teit toonde- De orgelklank en de akoestisch zeer gunstige ruimte zijn in de Dorpskerk met een zeldzame nauw keurigheid op elkaar afgestemd. Het orgel was bovendien pas gecontro leerd, zodat het met een speler als De Jong wel goed moest worden. Het programma had men bewust po pulair gehouden. Tooh waren alle gespeelde werken iets of zelfs véél waard. Met Bachs d-moll Toccata en fuga kreeg de concertgever al dadelijk vat op zijn publiek. Hij speelde snel, in constant tempo, golvend en contrast rijk. Soms gleed hij even uit, maar de muzikale zegging, de lichte voor dracht waren superieur, vervoerend. In dezelfde trant, en toch stijlge- trouw, klonken de bekende Gavotte van Wesley en diens Voluntary. Even speels, en zeker niet groots, of statig, vertolkte De Jong het (meesterlijk gebouwde) „Allegro vivape", de va riaties uit Widors vijfde symfonie. Het zeer waardevolle orgel is (als barokinstrument) hierin niet alver mogend, maar de klank was door de goede registratie wel contrastrijk en genuanceerd. We luisterden ten slotte naar een muzikanteske improvisatie over het oude Vlaamse volksliedje „Komt vrienden in het ronde", een inleiding met een stuk of wat variaties, waar in De Jong voluit zijn knappe tech- VOORSCHOTEN Dc vandaag gehouden paardenmarkt brak alle records. Zowel wat het aantal aange voerde paarden betreft als de op komst van het publiek. Duizenden waren vanochtend op de paarden markt op de been. Daaronder waren veel buitenlanders die hun ogen uit keken, want zoveel paarden had men nimmer by elkaar gezien. Om 6 uur vanochtend werd het eerste paard van de in totaal 472 aangevoerd. Er was direkt al sprake van een levendige handel. De offi ciële opening van de paardenmarkt was 10 uur. Het was loco-burgemees ter M. S. Kamminga die deze taak op zich nam. om vervolgens met het kruis op dte rug, de traditionele 'kruistocht' te beginnen. Dc markt in Voorschoten is vooral van belang voor het „recreatieve" paard, zoals rijpaarden. Zij waren in grote variatie byeen: paarden, hitten en pony's. Vooral de kleinste paarden stonden in de belangstelling. Het was tien jaar geleden de groenteboer B. v d Mey die met z'n paard op de markt kwam en er voor zorgde dat de markt is gewor den wat ze nu is. Daarom kreeg hij een presentje van het gemeentebe stuur. Groot feest was het vandaag in Voorschoten. Niet alleen was er de markt, maar ook de kermis en het 'schandblok' ontbraken niet. ALPHEN Het is niet bepaald een zomeragenda, waar Alphens raad donderdag 30 juli des avonds om 7.30 uur mee te maken krijgt. De agenda telt niet minder dan negen en dertig punlgn. De voornaamste voorstellen zijn: aankoop van de Hei manswetering en een gedeelte van de Middelweg van de polder Vrouw geest en enkele particulieren; aan koop van een gedeelte Kromme Aar- weg met de daarin gelegen brug over de voorboezem van het polder gemaal Kromme Aar; bouw van twee aangepaste woningen voor rolstoel gebruikers in het complex van 72 keuzewoningen in Ridderveld; aan koop van het pand Aarkade 18 van de heer J. v d Vlist; aankoop van het clubgebouw van de voetbalver eniging Alphen; onbewoonbaarver klaring Gouwekade 4; beschikbaar- stellen van een krediet voor de aan leg van een ontsluitingsweg en de amovering van de bebouwing ter hoogte van de panden Oudshoorn- seweg 116 en 118; aanleg van de zuidelijke rijbaan van de Burgemees ter Bruins Slotsingel, aansluiting van het ten westen van de Herenweg ge legen terrein aan de provinciale weg nr. 7, alsmede het aanleggen van een verbindingsweg tussen het noorde lijk deel van de Nieuwe Sloot en de Planetensingel; garanderen van rente en aflossing van een door de Alphense hockeyclub Alphen aan te gane geldlening enz; krediet voor het slopen van de aan de Prins Hendrik straat staande watertoren; aanvul lend krediet voor de bouw van een sporthal; aanvragen van rijkssteun voor de exploitatie van 54 woningen voor be jaarden tc bouwen voor rekening van de rk woningbouwver. St. Jo zef: bouw van 272 woningwetwo ningwetwoningen in het bestem mingsplan Ridderveld L door de Nutsstichting. NIEUW-VENNEP Gistermiddag kwam de 70-jarige C. H. Kleynen- dorst uit Wassenaar bij een frontale botsing om het leven op de Benne- broekerweg in Nieuw-Vennep. Als bestuurder van een personenwagen werd hij vermoedelijk afgeleid door. arbeiders die op het land werkten. Hij merkte daardoor een tegenligger te laat op. De bestuurder van deze laatste personenwagen, die lichte verwon dingen opliep kon een botsing niet meer voorkomen. De auto van de heer Kleijnendorst kwam in de sloot terecht. Het slachtoffer was op slag dood. HAARLEMMERMEER Om tien minuten voor acht gisteravond ge beurde een verkeersongeval op de Schipholweg, by de IJweg, Twee vrouwen kwamen hierby om het le ven en drie personen werden zwaar gewond. De 23-jarige L. uit Oegstgeest die over de IJweg reed met zijn perso nenauto verleende geen voorrang aan de op de Schipholweg rijdende personenauto, bestuurd door de heer Van Z. Door de botsing schoot de auto van laatstgenoemde door de brugleuning van de Spaarwouder- tocht. Zijn schoonmoeder mevrouw Plan- tiga (58) uit Hoofddorp, werd uit de auto geslingerd. Zij was op slag dood. Haar dochter, mevr. Van Z.-P. en haar schoonzoon werden ernstig gewond. De bestuurder van de andere auto en het bij hem in de auto zittende meisje Marjanna Schrama (17 jaar), ook uit Oegstgeest, werden eveneens zwaar gewond. Marjanna Schrama is later aan de verwondingen bezwe ken. Derde prijs voor Vivace LEIDEN De Leidse accordeon vereniging „Vivace", onder leiding van de heer P. Slingerland, heeft op het Wereldmuziekconcours te Kerk- rade een derde prijs behaald. Het or kest kwam uit in de derde divisie. Met hetzelfde liedje begon hij de toren zijn beiaardconcert, dat zelfde eigenschappen verried, spel was eveneens helder, dcorzii tig, rechtstreeks aansprekend. Wie een beiaard kan laten zingen, vu wel een groot kunstenaar zijn. I deed er verder niet toe, wat speelde: alles klonk rijk, sierl schoon. Dit gold dus, zonder uit2 dering. voor een (bekend) Bach-1 nuet, een Air van Handel, een Ma van Purcell, een virtuoze toccata Paradies, een Mars van (leerme ter) Leen 't Hart en, boven voor de guitige variaties over kwezelkevan Chris Bos. We hebben gisteravond een èc muzikant bezig gehoord. Johan van Wolfswirü LEIDEN Vorig jaar startte Leidse school voor meao met 59 le« lingen in drie klassen, van wie er naar het tweede leerjaar gaan. vervolgen hun studie nu in verscli lende richtingen; de meeste ani bestaat voor de administratieve de commerciële richting. Toch is ook gekozen voor de secretarii de bestuurlijke en de vrije richtdi Voor een deel volgen allen dezeli vakken, zoals Nederlands, Engels, i gemene Economie en dergelij maar door de richtingkeuze kan r zich in bepaalde vakken speciali: ren. In de administratieve richti bijv. zijn bedrijfsadministratie en l drijfseconomie verplicht en in bestuurlijke richting zijn dat re< en maatschappijleer. Bij het exami na het derde leerjaar, heeft m daarnaast ook nog twee keuzeva ken, byv. Frans en statistiek. Do al deze mogelijkheden leidt m.e.a.o. op voor een zeer brede,.*» tor van de maatschappij. De directeur van de school ve wacht in de komende jaren nog e sterke groei van het middelbaar t roepsonderwijs. Nu zien nog te w nig bezitters van een MULO-diplo: 1 in, dat men in de komende mai schappij een beroepsgerichte afro ding van de opleiding moeilijk kunnen missen. Bovendien zijn i 1 studiemogelijkheden vaak niiet ee 1 bekend. Voor het eerste leerjaar zi nu 86 leerlingen ingeschreven. Ve 1 dié zich hadden aangemeld, moesi worden afgewezen doordat zij 11 slaagden voor het MULO-exantf 1 Men hoopt dat de opengevallen pla sen alsnog worden ingenomen, h geen mogelijk is via het stadh (afd. Onderwijs), of na 4 augus l aan de school. De problemen rond de huisvesti van de school werden opgelost, tö twee christelijke scholen voor ma samengingen. Daardoor kwam er t aantal lokalen vrij in het gebotf Hooglandse Kerkgraoht 20A, zoo de m.e.a.o.-school daar het komen jaar onderdak vindt. Men heeft go de hoop dat voor de daarop volge de jaren een meer definitieve hui vesting gerealiseerd kan word door de stichting van een noodschot waardoor het werken met depends ces en jaarlijkse verhuizingen vod c komen kunnen worden. j DEN HAAG Vanaf zater dag 1 augustus worden de milu tairen van de landmacht, die ge huisvest zijn in kazernes en le gerplaatsen, niet meer om half zeven in de ochtend gewekt meI hel reveillesignaal. In het ïcadei van het streven meer eigen ver-j antwoordelijkheid te geven aan de militairen wordt de vrije re veille ingevoerd. Momenteel is het nog zo, dat na het reveille-signaal in de ene kazerne een belsignaal, in dt andere een grammofoonplaatje met muziek of het oude hoorn signaal de militairen direkt moeten opstaan. De tijd tussen reveille en liet ochtendappèl vai acht uur wordt dan gevuld ir de normale dagelijkse bezig den als wassen, scheren, kledt bedopmaken, ontbijten enz. Bij de nieuwe regeling bepaalt elke soldaat hoe laat hij opstaat. Hij dient er evenwel voor te zor gen, dat voor het op acht uur gehandhaafde appèl, orde op za ken gesteld is. LEIDEN In de nacht van zo dag op maandag is ingebroken een slagery aan de Lage Ryndl Het bovenlicht werd verbroken 1 via de werkplaats kwam men in winkel. Uit de kassa werd f 400 a wisselgeld meegenomen. Verder wt een roeiboot met buitenboordmoti (totale waarde f 2500) ontvreend De boot lag in de Ryn achter b pand Lage Ryndyk 22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4