54ste Vierdaagse feestelijk besloten Koersen van konden zich Amsterdam handhaven Binnenblijven voor roetmist in Tokio Vergeten verrast op Arie Hassink achtervolging lusland versloeg erenigde Staten Wielrenners voor WK VERREGEND RAANKAMPIOENSCHAP 55 11.352 WANDELAARS HAALDEN HET Anke Rijnders zwom grandioos record SPARTA-WINST FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ussen toonaangevend In IBM-schaaktornooi Amsterdam De gisteren ge telde negende ronde van het IBM- irnooi is met liefst 5 afgebroken rtijen in de grootmeestergroep '^eizaam verlopen. Het snelst deed wereldkampioen Boris Spasski l.|tig werk. Hij won een positioneel •jfel tegen Hans Ree, die zich met de Aendregt-variatie van de Philidor- "rdediging te weer had gesteld. Zo •m Spasski even naar de kop, want ^s hing natuurlijk af van de strijd di TABAK LEIDER ZWEMRECORD 7 ZATERDAG 25 JUll 1970 Door Matty Verkamman NIJMEGEN Van veraf was het gonzend wespennest. Lopend de binnenstad kon men de vergelijken met die van car- •al en eenmaal een plaats ver- •d in één van de uitpuilende dancings, wijnkelders, feest- i en meer van dergelijke ge- lenheden, waar alcohol zo'n name rol speelt, werd je er het duidelijkst aan herinnerd, die dag een wandelsportmani- [tatie was afgesloten. Daér kwa de verhalen los over het nu leden leed, over de hitte van de fctste dagen, ook over de bar- iarse weersomstandigheden ge- irende de eerste etappe en over geboren romances. Ook daar prtten velen zich, de vermoeid- ,jid vergetend, in het traditionele ^larenbal". Er werd nagekaart |er de nu voorgoed tot het ver- LENINGRAD Voor de tweede aal in de geschiedenis van de lan- nwedstrijd hebben de Russische at en van de Verenigde Staten ge- ttnnen. Het verschil was dit keer ht punten (122-114). Vijf jaar geie- n wonnen de Russen in Kiev met 1—112. De Amerikaanse dames slaagden er ijdag in iets van hun achterstand !g te werken maar het verschil toch aanmerkelijk 7859. Ook iteren bleven topprestaties achter- ge. Wel waren er enkele verrassin- Zo bracht Olympisch kampioen lis Loesis het op het speerwerpen it verder dan dé derde plaats ^59). Het nummer werd gewonnen Dr Bill Skinner met 83,12 meter. >r Ter Ovanesian, Europees record- ïder verspringen, moest zijn meer- s erkennen in de Amerikaan Moo- Het verschilbedroeg slechts vier timeter: 7,96 tegen 9,92 meter, lij de dames boekten de Verenigde ten vrijdag op vijf van de zes ■nmérs winst. Alleen het kogelsto- ging naar de Russinnen. Wereld- tordhoudster Nadesja Tsjisjova ze- gierde met de beste seizoenpresta- van 19,17 meter. leden behorende 54ste Nijmeegse Vierdaagse. 's Middags had gul applaudiserend Nijmegen alle dapperen op grootse wijze ingehaald. De bloemhulde was evenals alle andere jaren, een kleurig spel. dat zijn weerga in de wandel sport niet kent. Een uiterlijk nog zo frisse individueel, een voortschok- kende, ruimschoots beblaarde jonge Deen, een parmant gelukkige Zwitser, een vreemd uitgedoste Duitser van j Poolse afkomst en nog veel meer, al- Iemaal beleefden ze op hun eigen ma nier de getoonde waardering. Velen groetten spontaan en zelfs uitgelaten de bevolking terug. Opvallend In de afgeladen St. Annastraat zes kilometer lang omzoomden naar schatting zestigduizend toeschouwers het parcours was een meelopende overste een opvallende figuur. Ook hem gold het applaus. Duidelijk ge nietend wenste deze beroepsmilitair zijn gezicht echter niet tot de massa te wenden. Te gediciplineerd bleef Zijn- blik stram en overheersend. Eerst vij de finish aan „de Wedren" probeerde hij zich uit zijn militaire keurslijf te bevrijden. Iets wat hem niet lukte en waarschijnlijk nooit meer lukken zal ook. Overwerk Aan de finish overwerk voor het Tode Kruis-personeel. Wandelaars met ontstellend kapot gelopen voeten, te hoge" bloeddruk en zoutgebrek wa ren de meest voorkomende „klanten" van de zo gewaardeerde EHBO'ers. „Op het eerste gezicht lijkt het alle maal veel erger, dan dat het in wer kelijkheid is. Natuurlijk zijn blaren niet fijn om op te lopen, maar wan neer wij de voeten deskundig hebben afgeplijsterd, lopen ze even later weer als kieviten," zegt een moment uitrustende broeder geruststellend. „Dan zou ik het bijzonder op prijs stellen, wanneer U of uw college me zo snel mogelijk afplijsters," kreunt een in blauw trainingspak gestoken, bijna twee meter lange atleet. De monstratief liftend en met een wei nig hoopvolle blik ondergaat hij even later zijn behandeling, Dan wel niet als de zojuist aangehaalde kievit, maar zeker een stuk gemakkelijker lopend als enkele minuten voorheen, vertrekt hij na de „ingreep", op weg naar zijn meadille. Een nog glimlachende broeder even later: „Dat zoutgebrek is uiterst ver velend, je kunt zelfs buiten bewust zijn geraken, maar een zouttabletjè lost verder alle problemen op. Nee, de hoge blöeddruk-patienten zijn er meestal nog het ergst aan toe. Het is een kwaal, waarbij we dikwijls snel en doeltreffend moeten optreden. Vooral met dit broeiende weer komt het vrij vaak voor." Na dit gezegd te hebben, dwingt een volgende blaar zijn werk. Politiek Een van de laatste groepen, die gis terenmiddag binnen kwam, was die van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al. Aan een van hen, Ruth Alfandari, vroeg ik de moge lijke reden van hun populariteit hier in Nijmegen. "Ik denk, dat hpt komt door onze meeslepende liedjes, Üie we overal laten horen. Verder sluit ik de mogelijkheid van een soort politieke waardering niet uit. Misschien voelt Nederland, dat tenslotte zelfs een klein land is, een beetje de positie van Israel aan. Ik geloof, dat de un derdog-rol uw land ook niet onbe kend is. Verder zou ik geen oorzaak weten, maar het is mij inderdaad ook opgevallen, dat we vanaf de eerste dag, met gejuich en applaus zijn overstelpd. Toch wel een leuke erva ring," besluit ze in perfect Engels. Nog even enkele cijfers. Op de laatste dag vielen 49 wandelaars uit. Daardoor kwam het totaal aantal uit vallers op 1097. Precies 11.352 tippe laars konden daardoor hun medaille, of cijfertje in ontvangst nemen. Nieuw soort vervuiling bedreigt Japan j Zo gaat dat dan In de Vierdaagse. De laatste meters worden strompelend afge legd. Pijn wordt er geleden voor een simpele medaille. LEEUWARDEN Met glunde rende gezichten stonden Anke Rijn- j ders en Linda de Boer kort na elkaar op het ereplatform voor het in ont- vangst nemen van respectievelijk de j derde en vierde kampioenschaps-me- j daille. De zesde dag van de nationale zwemkampioenschappen in Leeuwar- den was uiteindelijk toch niet zonder I recordverbetering gebleven. De 14-ja- rige Anke Rijnders schroefde haar eigen record op de 200 meter vrije slag met 1.2 seconden omlaag tot 2.15.2. Linda de Boer finishte in de oudere leeftijdsgroep als eerste in 2.17.7. „Het was de 'bedoeling dat Anke die tijd zou maken in de finale van zaterdag", vertelde de uitermate te vreden AZPC-trainer Wout Gerritse. „Nu ze dat vandaag al deed is het des te beter. Toen wij destijds rset de adviseurs het trainingsschema be spraken, héb ik een tijd van rond de 2.15.- genoemd als,, mogelijkheid bij de nationale kampioenschappen. In Barcelona moet dat 2.13.- worden. Ik heb nu de zekerheid dat ik goed zit met mijn trainingsschema". WINSCHOTEN Sparta heeft gis terenavond in Winschoten met 14—0 gewonnen van de amateur-tweede klasser WW. De doelpunten kwamen op naam van Koudijzer (6). Klijnjan (5), de Quant, Venneker en Visser. Er waren 2000 toeschouwers. In Heer had MW heel wat meer moeite met de plaatselijke eerste klasser. De Maastrichtenaren wonnen met 10 dankzij een doelpunt van MraZin de 70e minuut. TOKIO De elf miljoen in woners van de Japanse hoofd stad Tokio worden bedreigd door een „roetmist", die ogen en keel aantast. De stadsrege ring, bijna in paniek geraakt door de berichten dat de dokters al enkele duizenden schoolkin deren met oog- en keelklachten naar het ziekenhuis hebben moeten sturen, heeft onmiddelijk maatregelen genomen. Vanaf 27 juli treedt een alarm systeem in werking, dat btf een be paalde minimale graad van vervui ling de bewoners aanraadt binnens huis te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. De nieuwe vorm van luchtvervui ling wordt veroorzaakt door de ultra violette stralen van de zon, die in werken op de in uitlaatgassen van auto's voorkomende koolwaterstof en stikstof-oxyde. Ontbladering Het nieuwe type mist werd in Tokio voor het eerst opgemerkt op de mid dag van de achttiende juli toen de ziekenhuizen in verscheidene delen van de stad overvolle wachtkamers kragen met patiënten, die oogklach ten hadden. In bepaalde gebieden' waar de dichtheid het grootst was, zou de mist ook de bomen van blade ren hebben ontdaan. De verontreiniging van het leef milieu begint voor Japan, een van de leidende industriële mogendheden, het grootste probleem te worden. De Japanse stranden zijn bedekt met afval, de zeeën opgevuld met riool water en een stinkende lucht valt nauwelijks te ontsnappen. Alarmsysteem Het nu opgezette alarmsysteem werkt als volgt: de stadsregering vpn Tokio zal waarschuwingen laten uit gaan als de dichtheid van de „roet mist" 0,15 deeltjes per miljoen be reikt. Alarm zal worden gegeven als er 0,3 deeltjes worden geregistreerd. Ter vergelijking: Los Angeles dat met een soortgelijk probleem kampt, geeft een alarmsein als er 0,5 deeltjes per miljoen aanwezig zijn. De bewoners van Tokio krijgen dan de waarschuwing binnenshuis te blij ven, hun auto's- niet te gebruiken en onmiddellijk naar een gezondheids centrum te gaan als zich ademha lingsmoeilijkheden voordoen of oog irritatie optreedt. VS-troepen terug uit Philippijnen WASHINGTON De VS gaan zes duizend militairen terugtrekken uit de Philippijnen. De terugtrekking is onderdeel van de regeringspolitiek van Nixon om de buitenlandse troepen te verminderen en op defensie te bezuinigen. Momen teel zijn nog 24.000 militairen op de Philippijnen. Uit Kurhaus 20.000 aan juwelen gestolen DEN HAAG Uit een hotelkamer in het Kurhaus in Scheveningen is voor 20.000 aan juwelen gestolen. De sieraden waren eigendom van de Rotterdamse makelaar H. A. F. Bacher. De dief is vermodelij k met een valse sleutel de kamer binnen gekomen. Het weer in Enropa weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam regenbui 20 OA Brussel regenbui 23 6 Frankfort regenbui 27 9 Genève 1. bew. 32 4 Innsbruck zw. bew. 29 57 Kopenhagen zw. bew. 19 0 Locarno onbew. 30 24 Londen onbew. 19 4 Madrid onbew. 35 0 Majorca onbew. 28 O Mtlnchen zw. bew. 27 12 Nice zw bew. 24 0 Parijs zw. bew. 24 16 h.bew 30 0 Wenen zw. bew. 01 O.t Zürich zw. bew. 29 8 Richtlijnen e< li 1MSTERDAM De sportcommis- orvan de KNWU heeft voor het we- op de weg voor ifs, dat op 16 augustus in het Mal- l?-park bij Lecester worlt gchou- d$, twaalf renners aangewezen. Aan 1 hand van keuringen zullen vol- hlde week de tien definitieve ren- Tfc worden aangewezen. De twaalf electeerd.en zijn: Peter Kissner (kende), Jan Janssen (Putte Zoetemelk (Rijpwetering), Ge il Vianen (Kockengcn), Evert Dol- elt (Elsloo). Rinl Wagtmans (St. Jjebrord), Jan Krekels (Born), Rene nien (Woensdrecht) Harry Steevens 'ffloo), Harm Ottenbros (Hooger- 'H Jan van Katwijk (Oploo) en '"Jj'Beugels (Sittard). overleg met coach Middelink reeds negen amateurs definitief gewezen voor de wereldkam- Jnschappen op de weg. de individuele wegwedstrijd op pugustus zullen, uitkomen: Fedor Hertog (Ermelo), Kees Koeken 4htmaal), Matthljs de Koning ■Nerpenzeel), Popke Oosterhof (Eel- en Cees Priem (Goes). Voor de plaats zal eind volgende week nJ de hand van ondermeer de resul- t p in de ronde van Schotland en r istrijden ln Duitsland een keuze den gemaakt uit Wim Bravenboer iterdam), Hennie Kuyper (Dene- =aip). Henk Nieuwkamp (Borne) en ij Janbroers (Amsterdam). Deze ste is toegevoegd aan de voorlopi- selectie, die vorige week bekend £1 gemaakt. Daaruit zijn bij de aehitieve keuze de Limburger Jo j1.1 Pol en de Groninger Frlts Schur 'kwenen, tor de ploegentijdrit over 100 km .3 augustus zijn aangewezen Adrie %er (Beverwijk), Fedor den Her- otj(Ermelo)l Popko Oosterhof (Eelde) 'djTino Tabak (Egmond aan Zee), erves voor de ploegentijdrit zijn: thijsde Koningen Cees Priem. I Terzijde: toen Gerritse deze doelen j stelde was het Nederlandse record nog in handen van Yvonne van Kui- I lenburg met 2.16.7. Gerritse: „Wij hebben ons volkomen gehouden aan de richtlijnen van de adviseurs. Voor I deze kampioenschappen is de training niet onderbroken. Wel hebben wij bewust het aantal starts gehouden. Zo zwemt Anke niet in de finale van de 100 m vlinderslag en de 100 meter vrije slag waarvoor zij zich alle twee jjeeft geplaatst". Wil Bunschoten-van Breukelen was in-gelukkig met het zwemmen van Linda de Boer op de 200 meter: „Dit is toch zo geweldig fijn. Het mooiste van de hele week. Zwemt Linda me daar de eerste honderd meter onder de 1.07.0 (zij maakte 1.06.7). Nu gaan wij pas echt vooruit". Schoolslag tussen de top-concurreriten Poloega- jevski en Uhlmann. Die vochten'urenlang een eindspel met lichte stukken uit en braken eerst af. Later won Poloegajewski de partij. In tegenstelling tot zijn ge woonte deed Langeweg het tegen Donner zeer „frivool". Dat werkte averechts, zodat onze grootmeester reeds op de 22ste zet een punt ver- w.ierf, het bracht hem opnieuw op 50 procent. Hort maakte zijn reputatie wat waar, door Cirlc te verslaan,. Het leek geen al te zware opgave. In de meestergroep kwamen de pa pieren wat duidelijker te liggen. Adorjan en Timman leiden hier. Voor beiengaat het minder om een mees- terresultaat (7 punten) dan wel om de tornooi-zege, die immers betekent promotie naar de grootmeestergroep '71. De Nederlandse oud-kampioen Prins heeft vooral belang bij 7 pun ten. Daarmee reactiveert hij zijn meestertitel. Dankzij een gedegen winst op Marovic is hij er nu nog l1/* punt vandaan. In de tweeresterende ronden moet hij die verwerven. Hij heeft achtereenvolgens te maken met Van Geet en Adorjan. Vandaag spelen beide groepen de 10de ronde, zondag wordt er niet ge schaakt. apauKi - mr 1u, i Langeweg - Donner o—i. Hort - Cirlc 1—o. i een dubbele Belgische Afgebroken partijen: Hartoch - Trlngow 1 - - - - afgebr.. Geiler - Janosevlo 1—0, Polocga- jewski - Uhlmann l—o. Csom - Scholl af gebr., Gllgorlc - Jongsma .Vt—V:. Stand na 9 ronden: 1. PoloegajewskL Vit, 2. Spasski 7. 3. Uhlman 6. 4/5. Gllgorlc. Geiler 51/:, 6. Hort 5, 7. Donner 4"/r. 8, Scholl 3'/i plus 1 afgebr., 11. Ciric 3'Is, 12/13 Hartoch. Csom 3 plus 1 afgebr.. 14, Lange- Jongsma 2'/i. Heel wat minder florissant is het' gesteld met de schoolslag. Sinds de Russen en Amerikanen de korte ruk kende armslag invoerden, hebben de Nederlandse trainers vaak meer let tend op stijl dan op snelheid geen opvolgers kunnen kweken voor Ada den Haan en Wieger Mensonldes. Het gebrek aan talent manifesteerde zich duidelijk in de 200 metertijden van vrijdag: met Ben Sliphorst als snelste bij de heren in de onwaarschijnlijk slechte tijd van 2.42.9. Bij de onder zestienjarigen was Hans Elzerman weg 3, 15/16. Ree, Jongsma 2 Meestergroep: Adorjan - Corllever 1—0. Westerlnen - Van Geet Prins -Ma rovic 1—0. v.d. Weide -Tatal 0—1, Bc- dnarski - Timman '/s—Hamman - Piket 0-1, Stand na 9 ronden: 1/2. Timman, Adorjan 6'/i. 3. Prins 5'h, 4/6. Marovic. Tatal. Ha- mann 5, 7/8. Piket, Coirtlever 4. 9/10. Van Geet. Bednarski 3'/j, 11. Westerlnen 3. 12. v d. Weide 2";. Pools-Duits gesprek verloopt „zeer goed" WARSCHAU De Pools-West- duitse besprekingen, die aanvankelijk gisteren zouden worden beiëndigd. worden vandaag nog voortgezet. De Westduitse staatssecretaris van buitv-imdse zaken Duckwitz heeft verklaard, dat de besprekingen ..zeer goed" verlopen. Polen verlangt bij monde van de minister van buiten landse zaken Winiewicz, erkenning van de Oder-Neissegrens. BAD NEUENARII De vierde etapp3 van de Ronde van Rijnland- -Palts, een rit over 135 kilometer van Wittlich naar Bad Neuenahr, heeft overwinning opgeleverd. Walter Bellemans won de etappe ln 3 uur 22 minuten en 12 seconden voor zijn landgenoot Voncks. De beste Nederlander was Popke Oosterhof. die vierde werd. li no bezette de vijfde plaats en werd daardoor leider in het algemene klas sement. DE UITSLAG VAN DE VIERDE ETAPPE IS: 1 Bellemans (Belg) 135 km ln 3.22.12 (met bon), 2. Voncks (Belg) 3.25.33 (met bon,): 3. Suetterlln (W.dld) 3.26.03 (met bon); 4. Oosterhof (Ned) 3,26.19; Tabak (Ned) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT; 1. Tabak (Ned) 13.56.15; 2. Troche (W.dld) op 2 sec; 3. Muddemann (W.dld) op 30 sec; 4. Oosterhof (Ned) op 42sec; B. Suetterlln (W.dld) op 1.07, 34. Neuwkamp (Ned) op 34.41; 36. van Katwijk (Ned) op 38.93. ANKE RIJNDERS: grandioos. iets sneller: 2.40.2. Ook die prestatie biedt echter weinig houvast voor de toekomst. Bij de dames, waar Alie te Riet 2.53.6 maakte, eindigde het duel bij de onder veertienjarigen tussen Petra But en Astrid Alberts in een dead heat. Voor beiden noteerde de gatso- meter 2.56.93. De meisjes moesten overzwemmen voordat Petra But zich kampioene van Nederland mocht noe men. Uitslagen van gisteren: 200 meter schoolslag, meisjes onder 14 Jaar: 1. Petra But. 200 meter schoolslag. Jongens onder 14 Jaar: l. Victor Nlhot. 200 meter schoolslag, meisjes onder 16 Jaar: 1. Tineke Hofland. 200 mete schoolslag. Jongens onder 16 jaar; 1. Hans Elzerman. 200 meter vrije slag. meisjes onder 14 Jaar: 1. Anke Rijn ders. 200 meter vrije slag, jongens onder 14 jaar; 1. René van der Kuil. 200 meter vrije slag, meisjes onder 16 jaar: 1. Linda de Boer. 200 meter vrije slag, Jongens onder 16 jaar: l. Ton van Klooster. AMSTERDAM Ondanks de onzekerheid, welke er bestaat over de uitslag van de haast wanhopige strijd tegen de infla tie in de wereld, de onrust op de valutamarkt en de ontwik keling der Amerikaanse econo mie, heeft de Amsterdamse beurs zich, in het voetspoor van Wallstreet, deze week goed kun nen handhaven. In Brussel hebben de ministers van de E.E.G. hun bezorgdheid uitgespro ken over de hardnekkige inflatie, die zo moeilijk onder de knie te krijgen is. Minister Witteveen noem de het een groot probleem om bij volledige werkgelegenheid inflatie te voorkomen. Hij vond de gang van za ken in de Ver. Staten en Engeland verontrustend, daar in die landen geen hoogconjunctuur is en de prij zen zouden moeten dalen, terwijl daarentegen de inflatie toeneemt. Drs. Brouwers van Economische Zaken heeft opgemerkt, dat het steeds moeilijker wordt om de con junctuur met klassieke middelen te beheersen. De druk der publieke opi nie om volledige werkgelegenheid te handhaven, leidt tot een permanente inflatie, die niet in de hand te houden is. Ongetwijfeld zijn hier „verontrus ten" aan het woord, die gevaren voor de toekomst onderkennen en weinig kans zien om die te stuiten, wegens de onwil van de betrokken partijen, overheid, werkgevers en werknemers. We herinneren er nog eens aan, dat dr. Zijlstra en later prof. Posthuma gewaarschuwd hebben, dat een de pressie van wereldformaat onvermij delijk ls, als men niet in staat zal blijken om de inflatie te keren. Tot dusver zijn er echter geen te kenen die erop wijzen dat men luis- tert naar gezaghebbende stemmen en op de naar een recessie voerende schreden wil terugkeren. Iedereen is er wel van overtuigd, dat er gevaren dreigen, maar niemand wil de harde waarheid aanvaarden en de tering naar de nering zetten. Onze generatic is verwend met een stijgende wel vaart en weigert eenvoudig om in sa menwerking de pas in te houden! Dat de valutamarkten wederom in beweging zijn gekomen, is onder deze omstandigheden begrijpelijk. De Brit se havenstaking, vlak na het optreden van een Conservatieve regering, is een symptoom van de onwil om in ge-, meenschappelijk overleg een land door een moeilijke periode heen te helpen. Verzwakking AMSTERDAM De grote verras sing bij de amateur-achtcrvolgero, die gisterochtend in het Olympisch Sta dion het programma van de nationale baankanipioenschappen openden, was het uitstekende rijden van de nege ntienjarige Arie Hassink uit Neede. Nadat deze vergeten wegrenner zich in de kwalificatieritten met een tijd van 5 minuten 6,9 seconden als twee de achter Klaas balk (5.05,4) had ge plaatst, reed hij in de kwartfinales in 5.05,0 de Amsterdammer Gerrie Kne- teman uit het tornooi. Dat Hassink sneller kon dan die 5.06,9 was duidelijk. Hij had in de kwalificatieritten gereden op weg banden, bovendien in een bocht een stukje grasveld meegenomen en was ook iets te vroeg afgestopt. Maar op zijn tijd ln de kwartfinales had nie mand gerekend omdat het toen har der was gaan waaien. Fedor den Hertog, die in de kwali ficaties met 5.11,0 zeer teleurstellend was rond gekomen, revancheerde zich in de kwartfinales. Hij won gemak kelijk in 5.04,9 de beste tijd van de dag van de Amsterdammer Jan van Lissum. De halve finales worden volgende week vrijdag verreden. Jansen/Van Doorn EDINBURGH Tijdens de zwem- Zoals verwacht mocht worden heb ben oud-kampioen Jan Jansen en het Brabantse talent Peter van Doorn bij de gisteravond door regen verstoorde sche hcrenploeg het wereldrecord op kampioenschappen in de sprint de wedstrijden van de spelen van het Britse gemenebest, die in Edinburgh worden gehouden, heeft de Australi- derland achtervolging professionals De verzwakking van de Ameri kaanse economie met een dreigende staking in de auto-industrie en een voortgaande inflatie, heeft de on rust op de valutamarkt ook gestimu leerd. Er is nu internationaal een nei ging om vl,uchtkapitaal in de Duitse Bondsrepubliek en ons land onder te b|rengen, omdat men de mark en de gulden tegenover andere valuta's on dergewaardeerd acht. Deze week heeft de Ned. Bank voor meer dan ƒ400 miljoen dollartransacties moeten verrichten om de dollarkoers op te houden. Kon. Olie werd internationaal ge kocht, niet in het minst vanwege mo netaire overwegingen. Ondanks het feit. dat de Amerikaanse dochteron derneming, Shell Oil, een winstdaling waren slechts elf inschrijvingen en over het eerste halfjaar meldde van sterke achtervolgers als Rini Wagt mans en René Pijnen ontbraken. De beste tijd in de kwalificatieritten werd gemaakt door Piet Hoekstra, vorig jaar kampioen bij de amateurs, in zijn rit tegen Leo Duyndam, die slechts anderhalve seconde op hem achter bleef, 6 minuten 20,0 seconden tegen 6.21,5. De beste acht uit de kwalificatierit ten zijn: Plet Hoekstra 6.20,0, Leo Duyndam 6.21,5. harrie Jansen 6.32,3, Leen Poortvliet 6.32,4, Henk Benja mins R.38,4, Gerard Vianen 6.39,2, Pe ter Heynig 6.42,8, en Daan Holst 6.44,5. Uitgeschakeld werden Wim Deelen 6.47,5, Jan van Katwijk 6.48,3, en Albert van Midden 6.55,0. de 4x200 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 7 minuten en 50,7 se conden. Het oude recordstond met 7 minuten en 52,1 seconden op naam van twee Amerikaanse ploegen d; deze prestaties leverden op resp. 18 oktober 1964 (tokio) en 12 augustus 1967 (Chicago). eindstrijd bereikt. Daarmee had de ervaren spurter Jansen minder moei te dan Van Doorn. Jansen schakelde achtereenvolgens de kleine Karei van Nimwegen en de Amsterdammer Gerrie Fens uit voordat hij in de hal ve eindstrijd de 19-jarige Rotterdam mer Rini Langkruis moest ontmoeten. DEN HERTOG: revanche Langkruis, een rasatleet, die van vele markten thuis is, werd echter vak kundig door Jasen naar huis gefietst. Van Doorn had het wat moeilijker in de halve finales tegen de getructe Rotterdammer Wim Koopman. De Brabander, die in de rijstebrijberg van series geen tegenstander van eni ge betekenis had ontmoet, was overi gens keurig ingeseind. In de eerste rit maakte hij er een sprint van 700 me ter van en daarvan was Koopman tién minuten later bij de tweede ont moeting nog zo buiten adem dat hij zich al overgaf toen Van Doorn bij het ingaan van de laatste ronde op nieuw aanzette. Voor het kampioenschap van Ne- De uitslagen van het later op de avond door regen uitgestelde programma van gis teren Achtervolging: amateurs: kwartfinales: Eerste rit: 1. Baalk (Badhoevedorp) 6.13,1, 2. Gerrlt Leferlng (Haaksbergen)n 5.26,7. Tweede rit: 1. Arie Hassink (Neede) 5.05.5, 2. Gerrie Kneteman (Amsterdam) 5.16.6. Derde rit: 1. Frans van de Ruit (Amster dam) 5.06.2. 2. Ben Janbroers (Amsterdam) 5.15,6. Vierde rit: 1. Fedor den Hertog (Er melo) 5.04.9, 2. Jan van Lissum (Amster dam) 5.10,1. 23 procent, had dit geen invloed op de koersontwikkeling van Olies en monteerde dit fonds tot 135.20. Ook het opmerkelijk succes van de jongste obl. lening Ned. Gasunie is te danken aan de kapitaalvlucht uit het buiten land, welke onze markt verruimt, maar de eigenlijke problemen ver sluiert. Verwacht kan worden, dat de on rust op de valutamarkt zal voortdu ren. Zes Europese uitgeverijen richten vereniging op AMSTERDAM Zes Europese uit geverijen, C. Bertelsman Verlag (Duitsland), A. B. Bonnierfoeretagen (Zweden). LIbrairie Hachette (Frank rijk), Editions Rencontre (Zwitser land). Arnoldo- Mondadori Edltore (Italië) en' Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV (Nederland) hebben besloten een Europese Ver eniging op te richten teneinde hun activiteiten op het gebied van de audiovisuele 'communicatiemiddelen te Kwartfinales sprint amateurs: eerste se- coördineren. ttli.11 ILVtEE? Hiertoe Ie besloten na besprekingen Jansen 1-..2, 2. Fens. Tweede serie. Ie rit. a n._;- fttj van Doorn 11.8, 2. Ten Thije. 2e rit: 1. I m «ome, Amsterdam en Parijs, aldus Van Doorn 12.2, 2. Ten Thije. Derde serie: le rit: 1. Raaymakers 13.3, 2. Langkruis. 2e rit: 1. Langkruis 12.8. 2. Raaymakers. 3e rit: l. Langkruis 13.5. 2. Raaymakers. Vier de serie: le rit: 1. Koopman 14.-. 2. Rebel 2e rit: 1. Koopman 13.6. 2. Rebel. Halve finales zijn: Eerste serie: le rit: l. Van Doorn 12.1. 2. Koopman. 2e rit: l. Van Doorn 12.5, 2. Koopman. Tweede serie: le rit: 1. Jansen 11.6. 2. Langkruis. 2e rit: 1. Jansen 12.5, 2. Langkrula. een gezamenlijk communiqué. Regel matig zullen informaties worden uit- lewiseld over audiovisuele program ma's en systemen, alsmede co-pro- dukties en een gemeenschappelijke houding tegenover derden. Het secre tariaat zal zijn gevestigd te Zürich. Gedurende het eerste jaar wordt het voorzitterschap bekleed door Giorgio Mondadori.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7