Midi-mode probleem voor ontwerpers Vakantiegangers zonder hart ■BÏ *•4 Nasser: confrontatie met Engeland en Ver. Staten Bijna f. 2000 voor de actie tegen framboesia Steeds meer 'bazenf' zetten hond op straat Als Israël vredesinitiatief afwijst 6 ZATERDAG 25 JULI 1970 DEN HAAG „Ik geloof wel dat de mensen steeds gemakkelijker ertoe over gaan hun huisdier op straat te zetten. Ze houden gewoon een dier voor hun eigen plezier niet om het dier een leuk bestaan te geven". Vinnig komt dit uit de mond van Margriet Hebeis (24), directie-assistente op het hoofd kantoor van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren. sterven is geen vermaak bo\ cot \tierege\echten Raambiljet tegen stierengevechten. In deze vakantietijd lopen weer honderden honden verlaten rond: uit Je auto gezet door hun bazen, die niet de moeite namen een tijdelijk onderkomen voor hun dier te zoeken. Margriet Hebeis: „Vooral in juli en augustus komen er veel meldingen binnen. Op de Veluwe worden de meeste dieren losgelaten. In ons op vangcentrum te Ermelo werden vorig jaar 800 loslopende honden onderge bracht". De Dierenbescherming heeft als enige vait 36 zusterorganisaties in de hele wereld een plan ontwikkeld mensen te helpen hun huisdier gedu rende de vakantie onderdak te ver schaffen. Drie jaar geleden startte de „Actie Pleegdier". De actie die een succes werd en zich elk jaar uitbreidt heeft tot doel contacten te leggen tussen va kantiegangers die een adres zoeken om hun dier onder te brengen en die renvrienden die een dier in de va kantieperiode willen verzorgen. Alleen adressen Ondanks deze actie neemt het aan tal zwerfdieren in de vakantietijd toe. Zijn de mensen niet op de hoogte van de mogelijkheden dieren tijdelijk een logeeradres te bezorgen? Margriet: „Er is in de pers vol doende bekendheid aan gegeven. Maar gegadigden bellen ons vaak een of twee dagen voor hun vakantie pas op met de vraag of we een asiel voor hun dier weten. Dan is het natuurlijk te laat. Soms zijn de mensen kenne lijk te lui de Dierenbescherming te bellen. Er komen ook klachten van buren over mensen, die bij voorbeeld hun duiven zonder verzorging weken lang alleen laten. Het is een ontzet tend wreed iets: het hele jaar maar Huib Goudriaan Foto's Herbert Behrens genieten van een dier en als het dan niet uitkomt.... Hoewel de Dierenbescherming 65 asiels voor zwerfdieren in stand houdt, zijn er toch nog te weinig. Daarom ook de Actie Pleegdier, waarbij de vereniging zich overigens beperkt tot het doorgeven van de adressen van particulieren, die een dier tijdelijk onderdak willen geven. Dierenbescherming benadrukt in een folder dat afspraken omtrent kostenvergoeding, wettelijke aanspra kelijkheid, schadevergoeding en eventueel te maken dokterskosten on derling dienen te worden geregeld. „Betrokkenen moeten ook zelf de deugdelijkheid van een opgegeven adres onderzoeken". ..Bij de eerste actie is nog wel ge- MARGRIET HEBELS: ontzettend wreed iets bleken, dat er over het algemeen een groot tekort aan plegadressen .e- stond. Er waren gevallen, dat niet kon worden geholpen. Meestal waren dat gegadigden, die niet tijdig genoeg hun aanvraag indienden. Wanneer dit wel gebeurde, konden zij dikwijls met inmiddels binnengekomen adres sen worden geholpen". De Dierenbescherming roept iede reen, die over de mogelijkheden be schikt en er iets voor voelt op deel te nemen aan de „Actie Pleegdier". Ook buiten het vakantieseizoen 's win ters zijn er pleegadressen nodig. (Geïnteresseerden kunnen schrijven aan de Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, Mariestraat 40, Den Haag). Naast de Actie Pleegdier ontwik kelt de vereniging andere initiatieven om het verschijnsel zwerfdier te be strijden. Margriet Hebeis: „Er is een tekort aan asiels. Daarom zijn we be zig een standaardmodel in een ge makkelijk te bouwen (prefabricated) systeem te ontwerpen". Registreren „Verder willen we binnenkort hon den gaan registreren met behulp van tatoering in het oor. Er zal een num mercode worden ingevoerd, waardoor elk dier kan worden „thuisgebracht". Voorlopig is dit op vrijwillige basis daarna kan worden bekeken hoe het loopt, en of het zin heeft dit verplicht te stellen. Tatoering zal ,voor leden f 10 kosten en voor niet-leden 17.50". De Dierenbescherming heeft tevens raambiljetten verspreid, waarin het publiek op de Actie Pleegdier wordt geattendeerd. Daarnaast is er een raambiljet tegep stieregevechtn. Va kantiegangers in Spanje wordt ver zocht niet naar het wrede „amuse ment" van het Stieregevecht te gaan kijken. De actie tegen stieregevech ten gevoerd in samenwerking met de Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren heeft helaas weinig succes. Margriet: „De reisbureaus willen ook niet meewerken, omdat de toeristen het willen. De mensen houden het in stand door te gaan kij ken." „Nee, die affiches hebben niets uitgehaald", constateerde Mar griet Hebeis somber. Over het verbluffende gemak waarmee sommigen hun huisdier ergens langs de weg achterlaten, had ze eerder in het gesprek opge merkt: „Ach, de mensen worden toch steeds makkelijker!" KAIRO Als Israël de Ame rikaanse vredesvoorstellen af wijst en zijn bewapening blijft opvoeren zal een confrontatie tussen de Arabieren enerzijds en de VS en Engeland anderzijds het gevolg zijn. De Egyptische president Nasser zei dit gisteren in een rede die door de tv werd uitgezonden, daags nadat hij het Amerikaanse initiatief had aan genomen. Overigens hebben de VS en Israël nog niet officieel hierop gerea geerd. Nasser geloofde niet dal het Na bije Oosten het toneel van een atoomoorlog zou worden. Zou een dergelijke oorlog toch uitbreken dat zal de Sovvjetunie Egypte te hulp ko- Hij toonde zich pessimistisch over de kans op vrede: „Ik heb, ondanks alles, geen hoop dat een vreedzame regeling tot stand zal komen". Nasser sloot de mogelijkheid niet uit dat de Amerikaanse vredesplan nen ten doel hebben Egypte in een val te lokken, maar meende dat, zo deze opzet heeft voorgestaan, zij geen succes zal hebben. De president waarschuwde de VS. dat hun belangen in het Nabije Oos ten in gevaar zullen komen indien zij Israël blijven steunen. Hij herinnerde er aan donderdag te hebben gezegd geen vertrouwen te hebben in Ameri ka: Vandaag zeg ik. dat ik evenmin vertrouwen heb in Engeland", aldus Nasser. Hij deelde tevens mee dat Egype Syrië te hulp zal komen indien het door Israël zou worden aangevallen Dit is de visie van Pierre Balmain op de (nieuwe) mode: een synthese van traditionele motieven metP, eenf' ivat men de huidige structuur kan noemen. Een alleszins geslaagde combinatie, met de mogelijkheden voor ee speelsheid, die wat romantisch aandoet Tegenzet jpRECIES een maand geleden hebben j Mevrouw J. M. v.d. Oever-Verhoeff te Rotterdam-Kral. Veer begon in mei een actie voor framboesialijders. Een groot aantal lezers ondersteunde de actie, zodat mevrouw V. d. Oever ƒ1.600 aan Simavi kon overmaken. Deze week liet ze me weten, dat ze nu opnieuw maar liefst ƒ1.340 heeft kunnen gireren! Ze schreef ons: „Bij de giften was twee keer 100 gulden, van een dame uit Dordt en van een dame uit Amsterdam. Heel blij ben ik met alle giften, die varie ren van 12 cent tot 100 gulden. Ik hoop dat ik eens mijn streefbedrag van 10.000 kan halen, dan zijn van dit geld meer dan 1000 mensen weer gezond. Ook hoop ik dat u allen ermee ak koord gaat, dat ik een deel van het geld afsta voor lepralijders in Suri name. Eind september hoop ik de „derde stand" bekend te maken. Ook veel dank voor de brillen, die keurig verpakt, mij bereikten; eveneens de kralen voor gehandicapte kinderen. Brillen bestemd voor Ambon zowel als kralen blijven welkom. Veel dank voor wat u gaf voor de lijdende medemens. Met vriendelijke groeten J. M. v.d. Oever-Verhoeff Zebrastraat 20. ROTTERDAM giro 243936 we hetgeen toen was uitgelekt flndpp het Amerikaanse vredesplan terwijl een wapenstilstand van kracht was. Israël meent dat het door de aan vaarding van de Amerikaanse vre desvoorstellen door Egypte in een moeilijke positie is gemanoeuvreerd. In officiële kringen in Tel Aviv werd gezegd dat Nasser het Ameri kaanse plan voorwaardelijk heeft aanvaard om de indruk te wekken dat het Israël is dat geen vrede wenst. Volgens de correspondent in Bonn van het Israëlische blad Maariv I stuurt de DDR op Russisch verzoek soldaten naar Egypte. Een eerste een heid Oostduitse militaire zou al in Egypte zijn aangekomen. Het blad geeft geen nadere bijzonderheden. Intussen heeft Amerika officieel bevestigd dat behalve Egypte ook Rusland „positief' heeft gereageerd I op de vredesplannen. voor het Nabye Oosten geen basis geacht voor zinvolle onderhandelin gen tussen Israël en de Arabische landen. We schreven: Israël kan zich niet veroorloven in te stemmen met een regeling waarby het opnieuw in de hachelijke positie geraakt waaruit het drie jaar geleden ternauwernood wist te ontsnappen. Voorts: voor Egypte zyn een tijdelijk bestand, een bufferzone en indirecte onderhandelingen niet onaanvaard baar; want het kan ongehinderd de raketbases in de Suezkanaalzone en daarachter aanleggen. Bovendien verlost een akkoord met Egypte Israël niet van de Palestijnse commando's, die van de Arabische leiders de vrije hand hebben gekre gen hun aanvallen op de Joodse staat voort te zetten. Het feit dat het Amrikaanse plan ovorwaardeljjk) werd aanvaard langdurig overleg tussen Nasser en de Russische leiders (die over hun eigen voorstel niet meer praten) toont aan dat het „bruikbaar" is. Niet om de vrede in het Nabije Oos ten naderbij te brengen, maar om Israël diplomatiek te isoleren, of het langzamerhand in een millitair nade lige positie te dringen, waardoor het weerloos wordt. Nasser heeft het tydelyke bestand (drie maanden) aanvaard, waar lsra-j el grote bezwaren tegen heeft. Een wapenstilstand dient onvoorwaarde-1 Ujk te zijn, wil deze geen extra pres- j sic voor één der partijen opleveren. Ook wil de Egyptische president de onderhandelingen via de Grite Vier laten lopen, die al drie jaar bewezen hebben het niet met elkaar eens te kunnen worden. Hy weet, dat Israël daar niets voor voelt. Inderdaad heeft een „gesprek" geen zin, als VN-onderhandelaar slechts met een mandaat van de Grote Vier zou kunnen werken. Een betere ma nier om een regeling onmogelijk te maken is er niet. Israël ziet het gebaar van Nasser als een sluwe zet. Dat is echter vriende-! lyk uitgedrukt, want het gaat niet] zozeer over wat Nasser deed. m^ar; over de kans die Amerika hem ge-| boden heeft. Het zal voor Israël, maar ook voor Amerika, bijzonder moeilijk zyn de schade te herstellen, die het onvol doende overwogen plan van Washing ton heeft aangericht. En tooh moet| een uitweg worden gevonden. in Oostenrijk verongelukt FELDKIRCH In de Oostenrijk se plaats Feldkirch is de 58-jarige groothandelaar Marius Stuyfzand uit Zwanenburg bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zijn auto kwam op een kruispunt in botsing met een andere auto. Zijn vrouw en zijn zoon, evenals de bestuurder van de andere auto, zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. (Van onze moderedactrice) PARIJS De midimode heeft al twee' slachtoffers geëist. Patou, jarenlang een beroemd en ge vierd ontwerper, heeft de lange lijn niet goed kunnen treffen en zijn collectie moet, hoe spijtig ook, een mislukking worden ge noemd. De rokken waren lang, maar misten elke zwier. Het was alles recht en sloom, nog ver ergerd door de saaie grijze tinten. Onflatteuse overgooiers van tweed met even saaie blouses werden er vergeefs gelanceerd. Ook Ungaro heeft de drastische verandering van de modelijn nauwe lijks kunnen opvangen. Hij heeft zijn naam te danken aan zijn mantels en die waren in de overigens ongeïnspi reerde collectie dan ook het beste. In zijn wit en creme gehouden sa lon zaten de gasten nu eens niet op de traditionele gouden stoeltjes maar op plastic krukjes, die veel op pad destoelen leken. Ungaro lanceerde veel pantalons met wijde nogal plom pe pijpen gedragen onder tuniekja ponnen of vrij lange jasjes. Dieper De japonnen hadden niet. zoals in bijna alle huizen, een boordje of rond hoog halsje, maar een iets diepere uitsnijding waarin dan een echarpe werd gedragen, die in een losse strik eindigde. De tailleurs hedden heel korte jasjes met als tegenstelling ca- nadiennes met een rok, die dikwijls een dubbele plooi had. Ungaro werkte veel met leren tus- senzetsels, zowel bij bont als bij wol len materialen. Een mantel was afge- zoomd met vossebont. dat op rege lmatige afstanden „afgebonden" was met een reepje leer. Een soort sauci- jzenrand werd het.... En dat alles in doffe grijze tinten, dofrood en grijs groen. Het lijkt wel of geen kleur de winter mag opvrolijken! Madame Gres hield haar collectie ook in bruin en grijs, maar iets war mer van tint. De eerste mannequins kwamen gehuld in fraaie capes van cire, een gelakt materiaal. Ze waren Ingenieuze (Japanse) opticiens met een ludieke inslag hebben een reeks speelse vakantiezonnebrillen ontworpen. Behalve een olijke structuur kregen de creatietjes ook allerlei praktische functies, bij een ervan kan men een flesje leegdrinken, waarvan de inhoud eerst door het montuur stroomt. Een broekpak (overall) uit de nieui herfst-wintercollectie van Anc Courreges. Als materiaal is grif 'wol met haringgraatmotief gebrur De sluiting is in de lengte afga met een strook bruin leer en drukknopen. ,L veelal gevoerd met bont. Gedrat over een avondtoilet reikten ze tot! voer en waren met recht vorstel ijL gewaden. De tailleurs met korte jL jes sadden kwiek klokkende roklt( en werden dikwijls gecombineerd n,r een cape. In de mantels waren duidelijk ttf" totaal verschillende lijnen te ondi scheiden. Ze waren of geheel ref als potloden of met een wijd klo kend rokgedeelte. y Mouwloze Om de verhoogde taille te suggel ren hadden sommige japonnen kof mouwloze jakjes in een enigszins i stekende kleur. Bijvoorbeeld een v zig groen op een bruine japon. Een succesnummer was een avoi toilet van rode taf met strak lijj heel wijde rok en wijde mouwen, I in een nauwe manchet eindigden. robe met allure, die nu eens niet dq, denken aan de jaren dertig van l| twintigste eeuw. die schijnen te lijd leven, maar aan nog een eeuw vrl ger, het jaar 1830. t Dc collectie van Madame Gl heeft altijd een troef, die geen and| couturier kan tonen: dc schittereij gedrapeerde japonnen. Ze zijn e specialiteit van dit huis en kuni door de confectie niet worden naj^ maakt. Het is zelfs de vraag hoe 1^ er in Parijs nog de vaardige ving. gevonden zullen worden, die de r den jersey en crepc zo ragfijn wei te plooien. GERONA NIEl GEVAARLIJK? GERONA De directeur van|< Spaanse luchthaven Geronca, IgnS' Gil. heeft gisteren verklaard, dat P luchthaven niet gevaarlijk, maar Is moeilijk bereikbaar is. De luchthaven kwam onlangsj het nieuws toen de Engelse verf ging van verkeersvliegers et veldg. gevaarlijk bestempelde. 5( Volgens de heer Gil beschikt g veld over goede navigatiemiddel die over enkele maanden worden i gebreid met een instrument landiik systeem, waardoor er ook bij fc, slecht weer kan Worden geland. 3 „Nederlandse vliegers dat ik heel zeker zijn in staat zoi moeilijkheden op Gerona te landi aldus Gil. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6