Nelissen past beleid aan; prijsstijgingen mogelijk Uittocht vakantielegioen verliep opvallend rustig Commentaren DUIKBOOT VOOR ZUID-AFRIKA s m s Conflict in Oranje Vrijstaat Het Kwartet 't Blijft onstabiel Frankrijk negeert embargo Prijsstop per 1 augustus opgeheven Illegale prijsverhoging aan banden Bouwvakkers solidair met Spaanse collega's DE minister van economische zaken voert een vertrouwenwekkend be leid. Dat vertrouwen heeft hy ook wel nodig, zeker ten aanzien van de prijzen. Reizigers van Flatcar zoeken nog in Spanje Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 25 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur grote mannenzoals uilen zich verheugen in een zons verduistering. RIVAROL (RITA) ..Neem me niet kwalijk, pap, ik dacht dat u een grote via was." Zoo en maan 26 juli zon op 4.52, onder 20.40; maan op 23.23, onder 15.21; 2 aug. NM Hi'iia Water Hoog Water: 26 juli: Rotterdam j le getij 10.44, 2e getij 22.54; Vlis- singen 7.33-19.54; Willemstad 11.13-23.36. Vandaag in ZO: Michel Ball stelt een nieuw soort misdadigers aan de kaak: de gewetenloze autostropers Rof Hoekstra sprak met Bob Manten, die als bestuurslid van de UVDM meent dat discussiëren over de krijgs macht mogelijk moet zijn. J. den Boef signaleert hoe de Russen de macht grijpen in de Indische Oceaan C. van Doorn, diereninspecteur van Blijdorp, bespreekt Grzimeks Leven der Dieren In zijn kanttekening besteedt dr. Diemer aandacht aan het biologisch evenwicht zoals dat wordt behandeld in het boek Niet-zijn of welzijn van E. Bartels Brieven aan kinderen vormen het onderwerp van de wekelijkse bijdrage van dr. C. Rijnsdorp Ton Hulst dook in de ge schiedenis van Nederlands meest befaamde reddingboot de Insulinde, die de zee voor het museum heeft geruild HST WEER (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Een depressie trekt over de Noordzee weg naar Zwe den. Er vallen hierbij nog enkele buien bij een te krachtige wes tenwind. Morgen wordt het sta bieler bjj het passeren van een rug van hogedruk. Het wordt overwegend droog weer met wat meer zon. Het juliweer blijft de komende dagen wisselvallig, want na mor genavond zal ons nog een sto ringsfront van de oceaan met enkele buien passeren. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar), dalend. DEN HAAG Minister Nelissen zal per 1 augustus een soe peler prijsbeleid voeren. Gevolg daarvan kan zijn dat zich enkele prijsverhogingen zullen voordoen. De huidige geldende prijsbeschikking wordt ingetrokken. Daar voor komt een beschikking in de plaats, welke regels bevat over bet melden van prijsverhogingen. Tweeëntwintig prijsbeschik- kingen blijven echter gehandhaafd. prijzen, de advertentietarieven, de prijs van door derden verrichte on derhoudswerkzaamheden, de tarieven en retributies van overheidsdiensten, de omzetbelasting, motorrijtuigen belasting, alsmede invoerrechten en accijnzen en de afschrijvingskosten op nieuwe investeringen. Minister Nelissen heeft de Tweede Kamer in een brief op de hoogte ge steld van zijn nieuwe prijsbeleid. De bewindsman zei op een gister middag gehouden persconferentie, de getroffen maatregelen te willen zien als een aanpassing en niet als een versoepeling van het prijsbeleid. De nieuwe beschikking heeft geen be paalde werkingsduur. „Wanneer de omstandigheden zich wijzigen, dan wordt een nieuwe aanpassing over wogen." (zie elders in deze krant) Uit de nieuwe beschikking blijkt, dat een prijsverhoging, die groter is dan het effect van de stijging van een aantal met name genoemde externe kosten, niet mag worden doorgevoerd óan na verloop van een maand nadat de schriftelijke mede delingen van die verhoging bij de minister is ingediend. Daarnaast dienen producenten en importeurs, wier jaaromzet op de binnenlandse markt groter is dan tien miljoen, een prijsverhoging die binnen de grenzen van deze externe kostenstijgingen blijft, eveneens schriftelijk te melden, die bij de minister moet zijn ontvangen uiter lijk op de dag na doorvoering van de prijsverhoging. Externe kosten Onder externe kosten, die voor doorberekening in aanmerking ko men worden verstaan de kosten per eenheid (resp. per dienst), die wor den gevormd door de inkoopprijs van eindprodukten, grond- en hulp stoffen en hulpfabrika'ten, de vracht- 1CAAPSTAD Slechts enkele en nadat de Veiligheidsraad e landen opriep het wapen- 'ibargo tegen Zuid-Afrika zon- voorbehoud na te leven, in Frankrijk de eerste van onderzeeboten aan de Zuid- kaanse marine overgedragen. ie bemanning van de 385 ton me- le duikboot Maria van Riebeeck, n Frankrijk opgeleid. De afgelopen j jaar heeft Frankrijk voor 1700 ^poen gulden wapens geleverd aan Id-Afrika. waaronder Mirage- )aljagers, helikopters, pantservoer- Jen en een rakatinstallatie. frankrijk zou maatregelen bestude- om te verzekeren dat Franse pens nooit tegen een Afrikaanse it worden gebruikt aldus de Franse tegenwoordiger bij de Verenigde des. Wereldraad t de Zambiaanse hoofdstad Loesaka ben opnieuw enkele honderden lendten geprotesteerd tegen her- laven Terschelling ligt helemaal vol DRSCHELLING De haven van ichelling ligt vanwege de grote intiedrukte helemaal vol. Naar vachting zullen zeker tot 10 au- us geen vakantievaartuigen kun- worden toegelaten. Degenen die de oversteek wagen, moeten wor- teruggestuurd. vatting van wapenleveranties aan Z.-Afrika. De Hoge Commissaris van Engeland heeft bij de Zambiaanse regering een protest ingediend, omdat bij betogingen eerder deze week, zijn kantoor ernstig zou zijn beschadigd. De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken heeft in een brief aan de Engelse raad, de wapen- leveranties aan Z.-Afrika veroordeeld, als „duidelijk onaanvaardbaar voor de christelijke moraal". In Kaapstad is bekend gemaakt dat de Zuidafrikaanse en Britse marine volgende maand gezamenlijk een grootscheepse oefening zullen houden. DEN HAAG In negentig procent van de gevallen, waarin proces-ver baal werd opgemaakt voor niet te ruggedraaide prijsverhogingen, bleek deze maatregel voldoende. In de afgelopen anderhalf jaar moest de Economische Controle Dienst 83 keer voor de tweede maal proces-verbaal opmaken, omdat na de eerste keer de prijsverhoging nog niet was teruggevoerd. Sinds het voorjaar van 1969 werden 973 hercontroles uitgevoerd, aldus blijkt uit een brief aan de Tweede Ka mer van minister Nelissen (economi sche zaken). Hierbij bleek in 890 gevallen dat de overtredingstoestand was opgeheven of dat nog slechts een geringe correctie behoefde te worden toegepast. 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. VERDUYN PENBURG RIJNSBURG MEUBELSHOW 27 JULI—I AUGUSTUS ■- wegens huwelijk der tegenwoor*- i vlotte le verkoopster in de woningtextiel. (rdag om de 14 dagen vrij maa.i- tnorgen. Prettige werkkring, goede ining. cadeau voor het aanbrengen van een nieuive abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: lk geef op als nieuwe abonnee Betaalt per □kwartaal Dmaand 1 Knots opbiaasballen, voor zwembad of J strand, 2 stuks voor 1 abonnee! r~"| Snelle zwemvliezen. Doen het even O goed in Castncum als aan de Costa I1 Brava. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden AMSTERDAM Onder de ka bouters heerst grote onenigheid. De verspreiders van de kabouterkrant wordt door de financiële commissie van de kabouters van oplichting be schuldigd. Er zou 6000 gulden zijn verdwenen. In een pamflet van de financiële commissie worden E. v.d. H. en R.B. ervan beschuldigd bonnen te heb ben vervalst en andere oplichters praktijken te hebben toegepast. Ook wordt gesproken over een machtsgreep bij de redactie en distri butie van de kabouterkrant: „De per sonen, die in het begin voor verschij ning, distributie en inning zorgden, werden zonder voorkennis van de volksvergaderingof de interdeparte mentale raad (van Oranje Vrijstaat red.) vervangen door E. v.d. H. en R.B., een paar laleiken. Vanaf het ogenblik, waarop zij de macht in han den hebben genomen, is het onduide lijk geweest, wie waarvoor verant woordelijk was." De financiële commissie van de ka bouters stelt voor de tegenwoordige redactie van de kabouterkrant te ver vangen. Dit meiske komt uit haar „huis" van olievaten en zandzakken tevoor schijn om even in de buitenlucht te zijn, terwijl een vriendinnetje met behulp van een bierblikje op haar manier de was doet. Een „idyllisch" beeld uit een kamp bij Due Co. Vietnam, circa 80 km ten westen van Pleikoe. BRUSSEL De georganiseerde werknemers van een vrachtwagenfa- bouwvakarbeider in de EEG doen een beroep op alle vrije Europese arbei ders om un afkeuring te, laten blij ken over de dictatoriale methoden, waarmee de Spaanse werknemers worden onderdrukt. Zij vragen om solidariteit met de Spaanse vakbondbestuurders "die hun leven wagen voor de vrijheids strijd", en verwijzen naar de „moord" op drie stakende arbeiders in Grana da, begin deze week. Ook de Centrale Commissie Bouw nijverheid, in Utrecht heeft de inter nationale bond- en de internationale christelijke federatie van bouwvak kers gevraagd solidariteit te betuigen met hun Spaanse collega's. De stakingen in Granada duren nog steeds voort, het ministerie van ar beid heeft meegedeeld dat eerst het werk moet worden hervat, voordat onderhandelingen over de CAO kun- ren beginnen. Jonge arbeiders heb ben gisteren in Madrid betoogd tegen de Spaanse regering. Vijf duizend (Van onze verkeersredaeteur) DRIEBERGEN De grote drukte is uitgebleven. Hoewel dit weekeinde ruim een miljoen Nederlanders op vakantie zijn ge gaan, is daarvan op de grote we gen nauwelijks iets te merken geweest. Zowel gisteravond als vanochtend was het vrij rustig op de weg. Het enige wat men gisteren van de uittocht merkte was een verlengde avondspits. Normaal duurt die van vijf tot half acht, nu bleek de piek pas om half negen voorbij te zijn. Vrijwel nergens werden meer dan 20 auto's per minuut geno teerd (de rijkspolitie spreekt pas over volle wegen wanneer er 40 auto's per minuut passeren). Voor de rijkspolitie kwam het uit blijven van drukte niet als een ver rassing. Op de verkeerscentrale in Driehergen zegt men: „vroeger ging de uittocht van de bouwvakkers nog wel eens gepaard met grote opstop pingen. Maar door betere vakantie spreiding én door het feit, dat steeds meer mensen met het vliegtuig op vakantie gaan. is dat al vijf jaar Echte pieken zijn alle ennog te verwachten met hoogtijdagen als pa sen en pinksteren. Ook een mooi weekeind in de herfst of het voorjaar wil nog wel eens drukte veroorzaken, maar de vakantiepieken lijken than? wel voorbij. Meer dan in eigen land, lijken die pieken in het buitenland voor te ko men: op die punten, waar heel va kantievierend Europa zich concen treert. zoals in Zuid-Frankrijk, Spanje en de Duitse autowegen. Kalmer aan ORINS BERNHARD moet het „ge woon wat kalmer aan" gaan doen. Dat is de strekking van de ons be reikte mededeling. Niet minder en niet meer. Alleen dus de bevestiging, dat de prins werkzaamheden op zich had genomen van een aard en ook van een omvang, dat b|j het wat ouder worden enige matiging verstandig mocht heten. Van die werkzaamheden hebben wij alleen reeds een indruk uit hetgeen ervan in de publiciteit komt. Daar naast is er dan nog wat niet in de publiciteit pleegt te komen, maar wat niettemin wordt verricht. Er z|jn grenzen aan hetgeen ook van iemand in zyn positie mag worden gevraagd. En men mag onverminderd dankbaar zijn voor de inhoud die de prins weet te geven aan z|jn niet al- t|jd gemakkelijke positie van prins-, gemaal in een constitutionele monar chie. Kentering JDINNEN de PvdA is een toenemen de kentering gaande, ook in die zin dat velen afwillen van de resolutie waarin destijds de KVP zo bruusk opzij werd geschoven. Met die resolutie had de PvdA zich zelf eerst recht in de oppositie ge schoven, een situatie die ook socialis ten weinig voldoening pleegt te geven, maar tot de bestendiging waarvan de partij zichzelf wel heeft veroordeeld zolang die niet büster verstandige re solutie van kracht biyft. Onze indruk is, dat de resolutie haar langste tijd heeft gehad. Met- het in trekken ervan zal een belemmering worden weggenomen in de mogelyk- heden tot politieke samenwerking. Die laatste voltrekt zich in een samen leving als de onze toch al moeizaam genoeg. Verstarrende uitspraken kun nen daarby worden gemist. Prijzen I briek in Madrid hebben gisteren uit solidariteit een kwartie gestaakt. Een modern regeringsbeleid is. niet het minst wat ons economisch bestel betreft, een buigzaam beleid, inge geven door een scherp beoordelende kyk op de situatie van het ogenblik. Die situatie kan een telkens wis selend aanpassend en corrigerend optreden en ingrijpen noodzakelyk maken. Waarop het ook nu blyft aankomen is het toezicht. Maar een zwaartepunt komt toch wel te liggen by het be dryfsleven zelf, dat de bewyzen mag afleggen zich zijn verantwoordelyk- heid binnen de totale samenleving bewust te zyn. We hebben vertrouwen in de minister. Maar dat heeft hy ook wel nodig, ook om het voorschot van vertrouwen dat hij aan het bedryfsleven hëeft ge geven. En wat het bedryfsleven zelf betreft, hopen we dat er reden blyft om het le prijzen, Oók vanwege de pryzen. BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO TOELICHTING Als er 16.15 is of wordt afgeschreven van uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1970. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor Juni en voor iull kunnen voor sommige abonnees dicht bij elkaar liggen. SITGES De in moeilijkheden ge raakte Flatcar-reizigers in Spanje maken het vrij goed. hoewel het me rendeel van hen nog steeds niet over een goed onderkomen beschikt. De vakantiegangers in totaal en kele tientallen worden de laatste dagen in het overvolle toeristen plaatsje Sitges regelmatig in de nau we straatjes bepakt en gezakt gesignaleerd op zoek naar apparte menten. Slechts enkelen zijn er in ge slaagd voor hun hele vakantie een appartement te vinden. De meesten I moesten tijdens hun verblijf een of I meer keren verhuizen. De ..grote uittochtis gisteren soms wat aarzelend, dan weer gretig eindelijk begonnen. Eren uit hel gareel, zo men deze illusie als vakantie-realiteit ervaart. Maar dit kan niet altijd probleemloos, want wij zijn eenmaal gebonden aan zoveel materie-ballast, dat het nu en dan een heel gesjouw wordt, met al die koffers met onont- heerlijke" inhoud. Maar ja, wie ook op vakantie zich met alle soorten comfort wil omringen, nioet dit er maar voor over hebben...

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1