Beroemde Insulinde met eervol pensioen nu in museum te kijk BOEKEN door TON HULST 'anavond te zien anavond te horen Zondag te sion Zondag te horen ERRAG 25 JULI 1970 PRIJSWINNAARS Prijswinnaars zyn Cobi Faber in Voorburg en Joke Lindhout in Nieuw-Beyerland. VERJAARDAGEN Van harte gefeliciteerd!!! 26 juli: Henk van Erk, Peter de Jager, Wim Lootens. Hildo v. d. Wal. 27 juli: Daniette v. d. Kooy, Margriet Zijlstra. 28 juli: Lia Bijl. 29 juli: Gert Hoogerwaard. 30 juli: Marieke Boutir, Joke Padmos, Jan Terlouw, Claudie Teygeler. Veel plezier! PUZZELOPLOSSING De zeven jongens- en meis jesnamen zijn: Wim, Jan, Ans, Jos, Leo, Ben en Tom. OPLOSSING RAADSEL- De naam van een stad uit de bijbel die alleen uit klinkers bestaat ig Ai. Inderaan mijn brief van de vo- i week schreef ik: ik verwacht flinke stapel post. Nou, die ik gekregen. Misschien komt door de regen dat jullie nu gelegenheid hadden om te rijven. Dan zit je veel binnen kom je er vlugger toe. Als het 51 weer Is, heb je niet altijd zin, zijn dan zoveel andere dingen vonne Wassink en Dineke Rey- eld schreven zelfs vanuit hun antieplaats. Yvonne was blij met puzzel. Omdat ze door de regen Geinig naar buiten kon was het gezellig tijdverdrijf. Ja, je moet dan op een andere manier pro- en te vermaken. Maar deze doet de zon weer haar best, k heb wel gelezen dat jullie je jns vermaken. oke Lindhout heeft veel plezier |iad in het Dolfirodam en de in Rotterdam. Elske jits is lid van een wandelclub Br ze al veel prijzen mee haalde, ri Stam puzzelt, vist en mag za- cags wel eens met zijn vader te als hij de molen moet laten ilen in Kinderdijk lijkt me leuk, Adri Tante ris is daar ook wel eens ge- pst. Er staan er ongeveer twin- heb ik dat goed. Adri? Hebben je die molens ook wel eens ge- [7, meisjes en jongensZo niet, j moet je 's aan je ouders vra- j of ze er eens met je naar toe Iaterdagsmiddags draaien alle lens. Dat is een mooi gezicht. i komen ook veel buitenlanders Ein, want een molen is zo echt ands. In het buitenland kom je bijna nergens tegen. En als je dan nog zoveel tegelijk kunt T, Is het voor een vreemdeling gmaal de moeite waard er een te gaan nemen en er natuur- een heleboel foto's van te ma- r Verhagen en Corry v. d. den wens ik een prettige va- itie. Wat hebben jullie veel huis- ren, Corry, Vliegen die elkaar t in de harenAls je niets weet mag je de puzzleoplos- g best op een briefkaart instu- Lia Leenheer. Illy den Ouden heeft de vakantie alweer opzitten. Coralien Zon- ïberg gaat naar Zwitserland, jt een bofferd hè, meisjes en gens. fan Mdrjan den Hartigh en Net- v. d. Wel kreeg ik een paar ke foto's en van Hans de Vis- 5 een kaart. Hartelijk bedankt lie kinderen zijn knap, geloof ik. zag tenminste weer prachtige van Elske Smits, Teygeler, Come Christiaan- en Annemarie Noordzij, 'erschillende kinderen hebben, "ik ik, vorige week niet begre- i wat er met de jeugdrubriek de hand was. Ineens stond er1 17 Piet onder. In enkele edities s de brief van tante Chris niet ijlezen omdat de verkeerde pa- e op de drukpers terecht was tomenDie was voor een an- e krant bedoeld. Tante Chris een aardige foto, hè. 'n Skere bruine krullebol en een jattig blond meisje staan bij een teln te overleggen wat ze moe- doen. Ze wilden zo graag drin- e). maar toen zagen ze dat er tn water meer uit de fontein pm. )an gaan we maar naar mijn .eder, zij heeft vast wel wat voor 'H te drinken, zal het jongetje ischien wel tegen z'n vriendin- je hebben gezegd. Nog een klein puzzeltje extra, meisjes en jongens. Een leuk werkje voor een regenachtige dag en die hebben we wel de laatste tijd, hè. Jullie zien 8 hokjes, waarin één letter ontbreekt. Door die ene letter in te vullen vormen de letters In hokje no. 1 een getal; no. 2: glanzende verf; no. 3: een vogel zit dikwijls op een no. 4: ogen, neus en 7; no. 5; insect; no. 6; waar men tomaten kweekt; no. 7: als je stout bent krijg je op 5 december met de no. 8: heeft jouw broertje ook een kiep Zo'n puzzel hebben jullie al eens meer ge had. Het zal dus niet zo moeilijk zijn om 'm op te lossen. Jullie moeten de namen van de ge nummerde voorwerpen in de daarbij behorende hokjes zetten: no. 1 komt in hokje no. 1, no. 2 in hokje no. 2 enz. Als jullie alles goed ingevuld hebben vor men de eerste letters van boven naar bene den een nieuw woord. Ga maar gauw begin nen, dan zie je welk woord dat is. De oplossing, alle ingevulde namen plus het nieuwe woord, in zenden vóór 28 juli. ■■I De Insulinde tijdens een proefvaart op de Waddenzee Vrijwel geruisloos is Nederlands meest befaamde reddingsboot, de Insu linde, van de sterkte van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij afgevoerd. Daarmee is een tijdperk afgesloten in de rijke historie van de bijna 150-jarige KNZHRM, een boeiende episode van stoere mannen, die de elementen tartten en over wonnen. Diezelfde Insulinde is ook het schip, dat Mees, Klaas en Jannes Toxo- peüs beroemd maakte. De Toxopeüssen genieten inmiddels van hun rust; de Insulinde is straks te zien in het Neder- landsch Historisch Scheepvaart Museum in Amsterdam. Het museum kocht de boot voor 35.000,—. Geestelijk vader van de Insulinde was Mees Toxopeus, die in 1921 aan het den ken werd gezet door twee rampen met Nederlandse reddingsboten. Op 23 okto ber 1921 verging bij Vlieland de elf jaar oude Brandaris van Terschelling (een zeer zeewaardige boot) op weg naar een op de Eierlandse gronden gestrande Duitse schoener. De tweede ramp was al een dag later: toen sloeg de stoomred- dingsboot President van Heel, op weg naar een in nood verkerende Franse lich ter, op de Maasvlakte om. Bij deze ram pen, die een diepe indruk maakten, kwa men in totaal tien redders om. Mees Toxopeus kwam naar aanleiding van die verschrikkelijke gebeurtenissen op de gedachte om een zelfrichtende red dingsboot te maken. Het moest er een worden van een ketelvormig model, een soort onderzeeboot boven water, die ook benedendeks zou zijn te besturen. Hij sprak erover met de scheepsbou wer J. Niestern in Delfzijl (op wiens werf meerdere reddingsboten zijn ge bouwd), die het „geen dom idee" vond. Mees putte uit die reactie de moed om op 4 december 1921 zijn idee voor te leggen aan de Maatschappij. De heer Niestern, die ér steeds meer in zag, werd benaderd om het ontwerp te maken. Proever! met een model toonden aan, dat het mogelijk' en uitvoerbaar was een dergelijke boot (het principe berust op het vollopen van een tank, verplaatsing van het drukkingspunt, richten en leeg lopen van de tank via andere buizen) te bouwen. Geadviseerd door prof. Vossnack in Delft werd een model op schaal 1 7 in Hamburg beproefd. Dit eerste model een lengte over alles 15.91 meter, breedte 4 meter en diepgang 1,35 meter bleek niet hele maal te voldoen: bij een snelheid van 9 zeemijl per uur kwam de boeggolf op het te volle voorschip. Een nieuw model le verde betere resultaten op. Problemen waren er echter daarna nog voldoende op te lossen. Er moest bijv. iets op worden gevonden, dat in omge- gen toestand het water niet via de uit laatpijpen in de cilinder van de motoren zou stromen. Ook moest bereikt worden, dat de motoren automatisch zouden af slaan bij meer dan 90 graden slagzij. Na het gereedkomen van het definitie ve bestek begon in februari 1926 de bouw op de werf van de Gebroeders Niestern in Delfzijl. De financiering werd moge lijk door een belangrijke schenking van een in het toenmalig Nederlands Indië opgericht comité onder aanvoering van een oud-Schiermonnikoger. Om die reden werd dan cbk gekozen voor de naam In sulinde. De revolutionaire nieuwe reddingsboot kreeg tenslotte een lengte van 18.80 me ter, een breedte van 4.05 en een diepgang van 1.30 meter. Voor de onzinkbaarheid zorgden 21 waterdichte compartimenten. Het zelfrichtend vermogen werd bereikt met een 10 cm dikke en 9.30 meter lange ballastiel met een gewicht van 6 ton, met een ingebouwde kieptank, die ook de boot tegen stoten op de gronden be schermde. De Insulinde werd op 21 december 1926 te water gelaten, waarna in april 1927 de zeewaardigheids- en kantelproeven goed verliepen. De boot bleek overigens tame lijk dartel, waardoor het verblijf aan boord niet erg comfortabel was... Op 17 juni 1927 werd de officiële proefvaart ge houden (in het Noordzeekanaal) en op 18 juni meerde het schip in de thuishaven af: het reddingstation Oostmahorn. De eerste complete bemanning bestond uit schipper Mees Toxopeus, Jaap van der Meulen en Klaas Steegstra. Later kwamen daar nog bij Klaas Reinigert en Anne Steegstra. Mees' zoon Jannes be voer de Insulinde totdat hij op Terschel ling schipper van de Carlot werd. Op 29 december 1927 kwam de eerste „klus", maar toen de popelende beman ning op de gronden arriveerde was de Duitse driemastschoener Sissie al op eigen kracht vlot gekomen. Pas een jaar later was het goed raak, toen twee opva renden van de visser Zk 77 werden ge haald en nog naar andere vissers werd gezocht. Een dag later was er de red ding van zes man van het Zweedse stoomschip Malmö (bij Ameland), waarna weer een week later nog eens vijf myi van de eveneens Zweedse Hagfors (Bor- kumerrif) werden gehaald. De grootste en meest spectaculaire red ding door de Insulinde gaat schuil achter slechts de zin in het journaal van Mees- Toxopeus (18 september 1935): „Gingen om half een van Oostmahorn, storm uit het westen, wachtten op daglicht, haal den 12 man af, brachten ze naar Borkum en gingen naar het station terug". Alsof het éen plezierreisje wasIn werkelijkheid zat het Duitse stoomschip Bramow tijdens zware storm op het rif. onbereikbaar voor de Duitse redding boot August Nebeltau, die urenlang te vergeefs probeerde door de branding te komen. De Insulinde maakte een tocht van achttien uren en moest zeventien maal langszij om de twaalf mensen er tenslotte af te krijgen! Mees' jongere broer Klaas kwam in 1930 op de Insulinde als stuurman, later schipper, en maakte de meeste van de in totaal 341 reddingstochten mee: op 44 van deze „uitstapjes" werden 332 mensen gered. Tot 1964, toen Klaas met pensioen ging, maakte hij vele tochten voor gevaarvolle reddingen: enige daarvan waren de Spaanse Sac Badalona (1952). de Duitse Helene Russ (1954) en de Nederlandse Willem (1958). De laatste zware tocht van de Insu- .linde was in de nacht van 14 op 15 fe bruari 1965 naar het Noorse motorschip Jodelta: tijdens deze zware redding, die veertien uren duurde, werden de beide laatste mannen (de overigen waren al door een helikopter opgepikt) van boord gehaald een kwartier voordat het schip zonk. Siep Zeeman (nu van de hypermodérne gebr. Luden in het nieuwe reddingssta tion Lauwersoog) was nog anderhalf jaar schipper van de bijzondere Insulinde. Op 16 oktober 1965 ging de beroemde red dingboot als reserveboot naar IJmuiden en later naar Scheveningen. Er werd nog wel enkele malen uitgevaren maar tot reddingen kwam het niet meer. „Mis schien omdat zij zich daar niet thuis voelde, zo ver van het Friesche Gat en haar vroegere meesters", aldus schipper Zeeman lyrisch. De Insulinde, waarop in de loop van de jaren 57 medailles en nog eens tien ande re onderscheidingen neerdaalden, blijft nu voor het nageslacht in vrijwel de toe stand van 1926 bewaard. Alleen in 1936 werd de cockpit naar achteren ver plaatst, en de enige motorische verande ring aan dit legendarische schip bleek pas in 1950 nodig, toen twee sterkere 120 pk motoren werden ingebouwd. D' P. H. Esse- Sociale psychiatrie deel 1, handboek voor studenten in de geneeskunde en psychologie en voor professionele werkers op deze terreinen. Ultg. Kok. Kampen. 390 blz f23.50 Ds. W. Dekker Concordantie op de nieuwe psalmberijming. Ultg. Kok 184 blz f 21.75. Ketters of voortrekkers, gesprekken van Berkouwer, Schlllebeeckx en Ober man voor de microfoon. Ultg. Kok, 46 blz f4.75. Dr. G. N Lammens: Liturgische jaaror- de en kerkelijke kalender. Uito Kok. 41 blz., 2.75. Enkele belangrijke besluiten van de Senerale synode van de Gereformeerde erken In Nederland. Ultg. Kok, 64 blz., f2.50. Bo Reicke en Leonard Rost: Bijbels historisch woordenboek delen 5 en 6 Hiermee Is de serie compleet. Ultg, Het Spectrum. Utrecht, de zes delen samen kosten f42.-. Irène Haverman- Uitzet op stapel, 13e druk van een boekje vol tips Ultg. Me- lemberg, Den Bosch, 86 blz f 3 25. W. A. Braasen: Behouden bezit, speur tocht naar schoonheid In oude stadjes en kleine musea. Ultg. Nijgb Van Ditmar, Den Haag. 180 blz f 12.50. geïll. W G. de Vries Het eeuwige evan gelie en de vierde mens, gedachten over bijbel kerk en moraal Ultg. De Vuur baak. Groningen. 284 blz. f 15.-. Meyer Sluyser. De wereld Is rond maar mijn zo,en zijn plat, nieuwe im pressies van Joods leven Uitg. Kosmos. Amsterdam, 171 blz f8.50. Smidje Verholen en de Marsmannetjes 86. Ja, die opzwellerij had een uiterst vreemd gevolg. Er zijn misschien wel enkele lezers, die zich nog herinneren wat de wijze Grurantrog eens had gezegd, toen hij de zweibommetjes aan smidje Verholen had gegeven. „Ze zwellen niet alleen op, maar nog omhoog ook!" had Grurantrog gezegd. Nu dat was juist waar smidje Verholen met uitgestrekte wijsvinger naar stond te kijken. De opgezwollen soldaat maakte zich los uit de brokstukken en begon langzaam, maar plechtig omhoog te stijgen. En omdat er nu geen beschermend dak meer boven hem was de kolonel had dat immers weggeschoten steeg hij regelrecht omhoog, dwars door het gat in de zoldering. Toen zag de smid ook, dat de soldaat merkwaardigerwijs een ketting om zijn voet had. Nóg merkwaardiger was het, dat die ketting aan een touw zat, terwijl aan dat touw weer een tank bungelde. Dat is waar ook! Daar heeft die suffe kolonel hele maal vergeten, dal hij nog met het touw aan die dikke soldaat vastzat! Ja ja en die domme kolonel had aanvankelijk nog wel zo'n plezier in het feit, dat hij met dat meesterschot de toren omver had geschoten. Toen hij echter voelde, dat hij om hoog begon te stijgen, brak hem het klamme zweet uit. Hij is een luchtballon geworden!" riep hij uit. „O, wat moet ik nou beginnen? Hoe kom ik in vredesnaam uit die tank!?" Ja. daarvoor kon de kolonel natuurlijk maar één ding doen en dat was de deksel van de geschutstoren openen. Dat deed hij dan ook, doch toen hij eenmaal half buiten de tank hing, schrok hij zó van de hoogte, die ze intussen al bereikt hadden, dat hij het uitgilde van angst. „Héééééélpü" brulde hij en dat vinden wij maar een dwaze uitroep, want hoe moet je nu iemand helpen, die in een tank zit en hoog in de ruimte bungelt aan een opgezwollen soldaat? Dat dacht smidje Verholen ook, die de tank en de luchtballon-soldaat plechtstatig langs zich heen zag drijven, de lucht inKwam de kolonel er dan niet uit? Jazeker, want hij ging de weg van hen, die staan en ergens op toe moeten zien. Hij viel en dat hij als held wist te vallen, dat blijkt wel uit de heldhaftige wijze, waarop hij hier naar beneden suist. De tank en de dikke soldaat heeft niemand echter ooit teruggezien. 1 NOS en AVRO 10 uur sportreportages: atletiek en zwemmen. )4 uur AVRO-rallycross 3. !0 uur Drieluik: Nieuwe oogst, quiz „Wie ben ik?", en tour de chant met Ria Valk. uur aflevering High Chaparral: Gijzelaar van de Apachen. 10 uur Wereldmuziekconcours Kerkrade. dS. 2 KRO j)4 uur Kinderen praten over Floris, dieren en televisie. d?o uur Debbie Reynolds-show. 20 uur Duitse operette: Banditenstreiche. versum I VARA 10 uur Open Huis, gevarieerd programma. )0 uur Royal Philharmonic Orchestra speelt Wagner en Beethoven. X) uur amusementsprogramma „Gezellig bij praten". 45 uur Trio Louis van Dijk en solisten ersum II KRO DO uur verzoekplatenprogramma. DO uur Luisterliedjes. - 40 uur Toernegoal: sport en muziek. RADIO VANAVOND HILVERSUM I. «02 m VARA; 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Stereo: Open Huis: gevarieerd pro gramma. (19.30 - 19.35 Nieuws). 21.00 Stereo: Klassieke orkest werken (opn.). 22.00 Licht mu ziekprogramma met praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Stereo: Trio Louis van Dijk en solisten 23.15 Ste reo: Gevarieerd platenpro- gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten met o.a. het IBM- Schaaktoernool. 19.00 Musice rende dilettanten (stereo): Mannenkoor. 19.30 Sjook: jon gerenprogramma. 20.00 Ver zoekplatenprogramma. 22.00 Troubadour: Luisterliedjes. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: Muziek programma met sportberich ten. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND NEDERLAND I NOS 18.00 Sport: 1. Athle- tlek: reportage van de Natio nale Kampioenschappen 11 Haarlem; 2 Zwemmen: Repor tage van de Nationale Kam pioenschappen te Leeuwarden. 18.45 Plpo de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 Reclame. AVRO: 19.04 AVRO- Rallycross 1970 - 3e wedstrlj STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. AVRO: 20.20 Drieluik: I. Nieuwe Oogst II Wie ben Ik: III Goed geoogst - Tour de chant 21.50 (K> Hlg- Chaparra). TV-ftlm. 22.40 <K) Wereld Muziek Concours, re portage uit Kerkrade. NOS: 22.50-22.55 (K) Journaal. NEDERLAND II NOS; 18.45 Pipo de -Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOl 18.55 (K) Journaal. STER: 19 00 (K) Reclame. KRO: 19.40 Ge sprekken met kinderen. 19.30 (K) De Debbie Reynolds-Show. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.20 Ope rettefestival: Banditenstreiche. operette van Suppé. door de Bayerische Staatsoperette met solisten. NOS: 22.45-22.50 (K) Journaal. BELGIë I kanalen Nederlands: 2 ën 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.30 Wooblnda, dierenarts (27). Jeugdfeuille- ton. 19.55 Mededelingen. 20.0(1 Nieuws. 20.25 Zoeklicht. 20.30 Hier is Lucy (3). 20.55 Actuali teiten. 21.25 Humorfestlval te Helst. 22.05 De reis naar hel onbekende, tv-feullleton (3) 22.55 Nieuws. RADIO MORGEN Hilversum I. 402 m. VARA 8.00 Nieuws. 8.13 Voor het plat teland. 8.25 Wat een weer! (9,"~ Sportmcdedcllngen en duiven- berichten). 9.15 Stereo: Klas sieke grammofoonmuzlek. 9.4i Uitzendinx Humanistisch Ver bond. IKOR10.00 Terugblik op de Vijfde Assemblee de Lutherse Wereld Federatie in Evian. 10.30 Oecumenische dienst voor jongeren. H.30 Vraag en antwoord. 11.40 Ge sprek met Generaal Simatu- pang. AVRO: 12.00 Muzikaal Onthaal. 13.00 Nieuws. 13.10 De toestand in de wereld, lezing. 13.19 Radiojournaal. 13 35 Ver- keersmagazine. 14.00 Biels Co.. radlofeullleton. NOS: 14.30 Programma voor de gastarbei ders. VARA: 17.00 Stereo: Po pulaire Muzlekshow met VA- RA-dansorkest en solisten. 17.50 Nieuws. NOS: 18.05 Mede delingen. 18.10 Langs de lijn: sportreportages en -beschou- PROGRAMMA'S wingen. VARA: 18.30 Daarom breng ik bloemen voor ie mee: cabaretprogramma. NOS: 18.50 Vier mensen op zoek naar een mening: discussie programma. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Moderne kamer muziek (opn). AVRO: 20.30 Stereo: Gevarieerd verzoek platenprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.43 Radiojournaal. 22.55 Ste reo: Licht platenprogramma. 23.55-00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo- Badl- nerie: klassieke muziek (gr.) 9.00 Nieuws en waterstanden, 9 15 Stereo: Laudate: oude ge wijde muziek (gr). 10.00 Eucharistieviering. 11.00 Nieuws. 11.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 11.55 Me dedelingen. NCRV: 12.00 Kerk orgelconcert: klassieke en moderne muziek. 12.40 Tussen beide: actuele kroniek. 13.0C Nieuws. 13.10 Stereo: Klassieke verzoekplaten, 14.05 Een van de twaalf, hoorspel. NOS: 14.30 Stereo: Limburgs symfonie-or kest met solist. In de pauze: 15.15-15.35 Dichters ln de Vaar' (VI): voordracht en muziek. 16.30 Jazz uit fiet Historisch Archief. CVK: 7.00 Gerefor meerde kerkdienst. 18.00 Con vent: over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Liturgie en kerk muziek. NCRV: 19.00 Nieuws 19.07 Stereo: Gewijde muziek (gr.). 19.45 Natuur en mens. le zing. 20.00 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 20.30 NCRV Jeugdkoor met een blokfluit- koor. KRO: 21.00 Stereo: Uit de lucht gegrepen: een pro- gramma waarvan u muzikaal en financieel wijzer kunt wor den. 22.00 Toeristisch maga zine. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Klassiek ver zoekprogramma (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III. 240 m. en FM- -kanalen. AVRO: 9.00 Nieuws 9.02 Licht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Juist op zondag. 11.00 Nieuws. 11.02 Mu ziek Mozaiek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Verzoekplaten. 13.00 Nieuws. 13.02 NAR: Ne derlandse Artiesten Revue NOS: 14.00 Nieuws. 14.02 Langs de lijn: sportreportages. <15.00 en 16.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal 17.0-18.00 Licht platenpro gramma. TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I NOS: 15.30 (K) Journaal 15.32 (K> Weekjournaal - met titels voor slechthorenden. 15.52 Ver keersinformatie. 15.55 De Ver rekijker - internationaal Jeugdjournaal. 16.05 (K) Afri kaanse verhalen. 16.20-17.00 Passepartout: Sportreportages: 1. Nationale atletlekkampiocn- schappen te Haarlem; 2. Na tionale Zwemkampioenschap- pen te Leeuwarden. 18.55 Pipo dc Clown. C VK/IKOR/RKK 19.00 (K) Hoe het begon: serie verhalen uit het Oude Testa ment: 5. Noach (1). 19.05 Zin- xend eeloven. NCRV: 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe. vervolgverhaal. 19.37 (K) De wet en de profeten: hoofdmo menten uit het Oude Testa ment. In beeld gebracht door meesters uit de Europese schilderkunst. NOS: 20.30 <K) Journaal NCRV: 20.35 <K) Chopin op Majorca, film. 21.35 Rotterdams Phllharmontsch Orkest met zangsoliste. 22.20 Avondoverdenking. NOS: 22.25-22.30 (K) Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.55 Plpo de Clown. 19.00 (K) Journaal. 19.05 (K) Woobinda, TV-serie voor de jeugd.Studio Sport. 20.20 (K) Rechtvaardige rebel, TV-fllm. 21.10 (K) Civilisatie: 4. De mens. maatstaf aller dingen, documentaire film. 22.00 (K) Die Berliner Phllharmoniker o.l.v. Herbert von Karajan 22.50 - 22.55 (K) Journaal. RADIO MAANDAG HILVERSUM I 402 m: VA RA: 7.00 Nieuws en ochtend gymnastiek: 7.23 Lichte gr. I gramm.muz. en reportages <7.33-7.38 Van de voorpagina): VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws; 8.11 Actual.; 8.22 Lichte gramm.muz. en rep. 9.10 Klass. en mod. orkestmu ziek (gr): (9.35-9.40 Waterstan den): 10.00 Voor de huisvrouw: NOS: ïl.oo Nieuws: 11.03 Ste reo: Repertorium Nederlandse Radio Orkesten: Omroepor kest: VPRO: 12.00 VPRO Maandag: gevar. progr. met klass.muz.; (13.00 Nieuws): NOS: 14.45 Klankbeeld over de huidige kinderbescherming; 15.30 Eurojazz: Jazzorkest van de Noorse Omroep: AVRO: 16.00 Nieuws: 16.03 Lichte mu ziek uit Latijns Amerika; 16.30 Vakantleprogr. voor en door kinderen; 17.30 Stereo: lichte orgelmuziek (gr). 17.40 Over heidsvoorlichting: AVRO: 17.53 Mededelingen. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.11 Het levende woord: 7.16 Stereo: Badlnerie: klass. muziek (gr); (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50-7.55 Overweging): 8.00 Nieuws; 8.11 Voor de Jeugd; 8.30 Nieuws: 8.22 Vakantletlps en Informaties; 8.43 Voor de hulsvrouw; (9.00 Gymnastiek voor de vrouw): 10.00 Stereo: klass. planomuz. (gr): NOF. 10.15 Dc .komende week ln het Nederlandse muziekleven: KRO: 11.00 Nieuws: 11.03 Voor de zieken: 11.30 Bejaarden pro gramma: 11.35 Mededelingen: NCRV: 12.00 Los-Vast, gevar. progr.; (12.21 Voor boer en tuinder; 12.28 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten): 14.00 Muziek uit uw vakantie land (gr): 14.23 Stereo: Jeugë en kamermuziek (V): Bas en plano: 15.00 Hervormde mid- dagdlenst; NOS: 13.30 Zoek licht op Nederland: inform, over Gelderland (16.00-16.02 Nieuws): 17.30 Overheidsvoor lichting. NCRV: 17.30 Stereo: Meisjeskoor met planobegelei ding. 17.45 Voor de Jeugd: 18.00 Stereo: Meisjeskoor met licht instr. sextet: 18.19 Stereo: llch te gramm.muz. HILVERSUM III 248 m ea FM-kanalen: NCRV: 9.00 Nieuws: 9.02 Licht platenpror. 10.00 Nieuws: 10.03 Popstation; (11.00 Nieuws): TROS: 12.00 Nieuws: 12.03 Jam-on-radl"- KRO: 13.00 Nieuws: 13.03 Licht platenprogr.; 14.00 Nieuws- 14.03 Holster: pop- en countrv- muzlek: <15.00 nieuws) 16.00 Nieuws: 16.03 Popmagazine: 17.00 Nieuws: 17.02-18.00 Ver zoekplaten. 7.05 uur (CVK/IKOR) Zingend geloven. 7.37 uur „De wet en de profeten" in de beeldends kunst. 8.35 uur film „Chopin op Majorca". 9.35 uur Promenadeconcert in Rotterdam: het Rot terdams Philharmonisch orkest en de mezzo-sopraan Caroline van Hemert. 7.05 uur feuilleton Woobinda. 7.30 uur Studio sport. 8.20 uur aflevering „De rechtvaardigde rebel": Politiek in het moeras. 9.10 uur Civilisatie, deel 4: de vroege renaissance. 10.00 uur Berliner Phllharmoniker speelt Beet hoven's vijfde symfonie. Hilversum I AVRO 7.35 uur (VPRO) Kamermuziek. 8.30 uur klassiek verzoekplatenprogramma: opera fragmenten. 10.55 uur lichte platen. Hüversum II NCRV en KRO 5.00 uur (CVK) dienst uit de Geref. kerk in Dedemsvaart. 8.30 uur Jeugdkoren zingen. 9.00 uur amusementsprogramma „Uit de lucht ge grepen". 10.00 uur toeristische magazine. 10.40 uur klassiek verzoekplatenprogramma, o.a. Beethoven. Bach en Schubert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13