HULP AAN ARME LANDEN HAALT 1 PROCENT NIET J Groeiend aantal ernstige ongelukken in vakantie Tegenstellingen in Parijse modeweek Inbraken in sterfhuizen opgehelderd Ll Meeste schade aannieuwe auto's De Arbeiderspers verkoopt nu ook handelsdrukkerij Van Dalsumprijs voor Bep Nooy Uit de Haagse hof geplukt n Jhr De Ranitz ambassadeur in Parijs Premier Meir; Sow j et-regering is krankzinnig VRIJDAG 24 JULI 1970 De Parijse couturier Jacques Esterel volgt de huidige tendens niet: hij ontwerpt doodgemoedereerd mini, midi en maxi, en met kleuren en vormen volgt hij ook zijn eigen weg. Hier eén der laatste creaties, kaftan (voor man en vrouw) in wollen kastanje-witte jacquard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het automobi listenlegioen dat zich snakkend naar vakantie op rijkswegen, Autobahnen, autoroutes, strada's en bergwegen stort op weg naar uitheemse oorden, wordt steeds groter. De dood houdt evenwel beangstigend nauwkeurig ge- Élijke tred met deze wassende •toeristenstroom. f „Wij krijgen nu de dodenmeldingcn I met twee tegelijk op het bureau, en dat zal in de vakantietijd wel zo blij ven ook", verwacht mejuffrouw M. van Lennep. hoofd van de alarmcen trale van de ANWB. De dodelijke ongevallen zijn vaak niet de schuld van de toerist en kun nen evenmin worden toegeschreven aan mankementen aan de wagen. Om ongelukken te voorkomen, ad viseert mejuffrouw Van Lennep: „Rij minder hard". Verder is het raad zaam dat men de auto op de juiste manier laadt, dat men erop toeziet dat de banden van de auto een goed profiel hebben en dat mtn zich oriën teert op de weg". Overtuigend bewijs dat het niet de rijdende autowrakken zijn die mees tal dodelijke ongelukken veroorzaken, zijn de schad»meldingen „Daarbij is komen vast te staan dat de meeste schade onstaan is aan nieuwe auto's", vertelt mejuffrouw Van Lennep. „Het zijn ook niet de auto's met caravans die de brokken maken. Op vallend is we) dat veel chauffeurs hun caravan behoedzaam naar de plaats van bestemming rijden, daarna met de auto tochtjes gaan maken en dan ineens zo zorgeloos zijn en in een stemming verkeren van- nu kan ons niets gebeuren", dat zii brokken ma ken." Naast de dodelijke ongelukken wordt de ANWB-alarmcentrale ook geconfronteerd met mensen die door ziekte niet meer in staat zijn achter het stuur van hun auto te klimmen, „het zijn dit jaar weer de overspan nenheid, de hartinfarcten en de nier stenen die de toeristen parten spelen. „Wij hebben iedere dag wel een melding. Bij de overspannen mensen is het gewoon een kwestie van niet In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is deze week een luiaardje geboren. Een luiaard behoort tot die (benijdenswaardige) categorie wezens, die het voor elkaar kunnen brengen vijftien uur van de dag slapend door te brengen, maar misschien is dat in hun land van herkomst (Brazilië) wel een noodzakelijk kwaad. Op de foto: Trotse moeder luiaard met haar jongste telg. op wie ze l efst twee-en-een-half jaar moet passen, dan is de baby volwassen. uitgerust op vakantie gaan. De hart infarcten vinden, dacht ik, hun oor zaak vaak in de te grote inspannin gen. Meestal gebeuren zij als de tent juist is opgezet en alles klaar is, of een paar dagen later, en dan prak tisch altijd tijdens het ontbijt. De nierstenen zijn mogelijk, een gevolg van te weinig drinken in hoge tempe raturen", aldus mejuffrouw Van Len nep. Dokter Om dergelijke nare zaken zoveel mogelijk te voorkomen, adviseert zij uitgerust op vakantie te gaan en eerst de dokter te raadplegen of een va kantie per auto wel verantwoord is. Ander facet van de alarmcentrale, die na twaalf iaar nog altijd een pro beersel is, is de radio-oproepdienst. Daarvan wil mejuffrouw Van Lennep graag af. „Dit zou voor de toeristen overbodig moeten zijn. Zij moeten gewoon bericht achterlaten waar zij zijn. En als zij rondtrekken moeten zij maar een paar keer naar huis op bellen of een telegram sturen om te zeggen waar zij bereikbaar zijn." Dat dit nogal eens vergeten wordt, blijkt uit het feit dat jaarlijks 1.500 keer gebruik wordt gemaakt van de radio-oproepdienst. PARIJS De zestien lan- den die het Comité voor ont wikkelingssteun vormen heb ben vorig jaar 13,3 miljard dollar aan de ontwikkelings landen verschaft; dat is 100 mijoen dollar meer dan in 1968. Ondanks de stijging van de totale steun (door ovcerheid en particulieren), is dit maar 0,72 procent van het bruto nationaal produkt der gezamenlijke lan den tegen 0,79 procent in 1968. De steun had vijf miljard dollar hoger moeten zijn om het doel van een procent van het bruto nationaal produkt te bereiken. Dit was afge sproken op de tweede UNCTAD-con- ferentie in 1968 in New Delhi. Met uitzondering van Amerika en Zwitserland hebben de leden hun in breng vorig jaar verhoogd. Zes lan den gaven meer dan een procent van hun bruto nationaal produkt: Neder land, België. Denemarken, W.-Duits- land, Frankrijk en Italië. Overschreden Denemarken en Italië overschreden dit niveau voor het eerst. Zwitserland zakte terug van 1,4 tot 0,64 procent; oorzaak was een belangrijke verla ging van de particuliere steun. Het percentage van Amerika daal de van 0,66 tot 0,49. Niettemin blijven de VS de belangrijkste bijdrage leve ren aan de ontwikkelingssteun, hoe wel hun deel in het totaal van het Comité is teruggelopen van 44 tot 36 procent. AMSTERDAM De NV Arbei derspers voert ondt rhande'irgen over overname un d: handelsiliukkcrij met drukkerij Brouwer tc Drift. Dit is door de direr.ie van hei be drijf in Delft bevestigd. Het personeel van de Arbeicierspe-s is een hancte- keningactie begonnen, uit protest te gen de aangekondigd 2 verkoop van het boekenbedrijf aan de Belgische boekhandel Standaard. De handtekeningen de actie was op initiatief van de Amsterdamse redactie van het Vrije Volk begonnen zulle binnenkort worden aange boden aan dc raad var. commissaris sen van d? Arbeiderspers. De volledige opheffing van de han delsdrukkerij zou tot gevolg hebben dat werknemers in Amsterdam zullen moeten afvloeien. Engeland geeft 0,84 procent van het nationaal produkt, Japan 0,78. Vorig jaar heeft voor het eerst de Westduit- se steun aan particulier kapitaal die van de VS voorbijgestreefd. Voor Nederland gelden de volgende cijfers (eerste getal 1968, tweede 1969, alles uitgedrukt in miljoenen dollars): totale netto steun 276 - 360; overheid 134 - 146; particulieren 142 - 214; to taal in percentage van het nationaal produkt 1.09 - 1,32. Tijdens bezoekuur (Van onze correspondente) BREDA De Bredase récherche is erin geslaagd de hand te leggen op twee inbre kers, die er de gewoonte van maakten in te breken in sterf huizen. Uit de krant haalden zij overlijdensberichten en pleegden hun kraak op het ogenblik dat de familie van de overledene juist de deur uit was. Op deze manier wist het tweetal 108.035,te stelen. Behalve op overlijdens advertenties gingen de 30-jarige Bredenaar W. L. en zijn 35-jarige neef J. L. ook af op huwelijks afkondigingen. De recherche kwam de twee op het spoor na een inbraak in een zeemle- derfabriek in Teteringen. Toen zij by hun duistere werk werden gestoord, namen zy overhaast de vlucht en lie ten nogal wat sporen na. De politie verrichte huiszoeking en vond de krantenknipsels in de klerenkast. Na een scherp verhoor bekende het twee tal vlot. De inbrekers maakten er ook een gewoonte van hun slag te slaan in café's. Zij namen de eigenaar van de zaak mee naar een ander etablisse ment en zorgden dat de man voldoen de te drinken kreeg. Na verloop van tijd lieten zij hun slachtoffer met een stuk in zijn kraag zitten, reden naar zijn café en kraakten de geldla. Op die manier wisten zij tienduizenden gul dens buit te maken. Hun grootste slag sloegen de twee in een huis in de Van Limburg Sti- rumstraat in Breda waarvan de be woner in het ziekenhuis op sterven lag. Tydens het bezoekuur drongen zy het huis binnen en namen 16.000,- mee. AMSTERDAM De Albert van Dal- sumprys van de gemeente Amster dam. voor de beste toneelprestatie in een Nederlands stuk, is voor 1969- '70 uitgereikt aan de thans 77-jarige actrice van het Amsterdamse Volks toneel, Bep Nooy sr. De onderschei ding wordt haar toegekend voor haar rol van Na Druppel in Herman Bou- bers toneelstuk De Jantjes. De jury, Peter Lohr, Coos van Ho boken en Ber Huising, zeggen in hun advies aan B en W dat de jury, die zeventien opgevoerde Nederlandse stukken in haar oordeel heeft be trokken, Bep Nooy wegens een indi viduele prestatie heeft menen te moe ten voordragen en wel om haar rol- uitbeelding, bescheiden, maar gaaf, doorleefd en innemend. „Zij is een actrice, die zich altijd voegde naar de belangen van haar groep; die haar leven lang het door gaans niet erkende en officieel be schermde, maar wel populaire, toneel heeft gediend met de voorbeeldige toewijding, die zij nog onverminderd opbrengt". Vrijwel dagelijks zie ik iemand aan de dood of minstens aan een ernstig ongeluk ontsnappen. Dat komt omdat ik op een strategisch punt woon, vlak bij een hoek. Die hoek is beveiligd door stoplichten, maar daar het een kruising is met het smalle gedeelte van de Laan van Meerdervoort. super-racebaan van Den Haag, negeert zeker eens per kwartier iemand het rode licht en rijdt in stormvaart door, zwenkend langs het optrekkend verkeer uit de zijstraat. Als voetganger oversteken wan neer voor u het licht op groen staat, in goed vertrouwen dat het verkeer stopt voor de zebra is ook levensge vaarlijk. Dus wacht ik op het hoekje tot alle auto's voor de streep echt stil staan, met hartkloppingen, wanneer er weer een dolleman of -vrouw doorracet. Meer geluk dan wijsheid, dat de klappen komen of als ik niet thuis ben. of wanneer ik in huis te druk bezig ben om uit het raam te kijken. Zo ben ik nooit "getuige" geweest, alleen maar toeschouwer, een enkele maal dekenaandrager voor het slachtoffer. Dat toeschouwer dan altijd maar even, meer om polshoogte te nemen, want wat heeft het voor zin bij de puinhoop te staan, wannen je toch niets kunt doen om te helpen. Daarom was ik zo verbaasd, de foto's te zien van hét verschrikke lijke ongeluk dat een week geleden op de Gevers Deynootweg gebeurde. Een tram boorde zich in een auto. Twee zwaargewonden, die beklemd in de auto zaten, en een kindje van drie jaar. dat op slag dood was. En op de stoepranden honderden. mO til iff O zo niet een paar duizend, die het urenlange tobben om de slachtoffers uit het wrak te zagen, stonden te bekijken. En dan als tegenstelling: de oproep van de politie tot de passagiers van de tram om fcens te komen vertellen wat zij gemerkt hebben (het gaat erom of de remmen van de tram weigerden) heeft zegge en schrijve één passagier opgeleverd. Nu is het geen pretje om getuige te zijn en de waarheid te vertellen. Het is zelfs heel moeilijk. Weten en denken zijn twee. Eens in mijn leven heb ik moeten vertellen of een stoplicht op oranje of op rood stond toen mijn gast heer-chauffeur netjes stopte terwijl een achteropkomer knalhard door reed. De aanrijder zat buiten dienst tijd in een dienstauto, wat voor hem een nare zaak was. Er was overigens alleen blikschade. Maar zijn verzekering wilde van mij horen, dat het licht pp oranje gestaan had en doorrijden nog gebo den was geweest. Maar ik had geen oranje gezien. Alleen groen, rood, en een klap gevoeld. Ten slotte was mijn taak van passagier niet de verkeerslich ten te bekijken. Een jaar lang ben ik gebombar deerd met brieven en vragen. Groen - oranje - rood...? Tot het me schemerde voor de ogen... Het was toen verschrikkelijk moeilijk om niet op de suggesties van wat ik had kunnen denken, in te gaan. Getuige zijn is geen pretje, grif toegegeven. Maar de "pret' van het kijken naar de ellende lijkt me hele maal onbestaanbaar. s 'f alles goed en «vel SGP Alweer een kranteverslag met een markante kop inzake het spreken van een SGP-raadslid in de gemeenteraad van Bodegraven. Zeggen de SGP-le- den zulke markante dingen? Inder daad doen ze dat. Maken ze zulke markante opmerkingen? Nee, dat niet; zij wijzen heel eenvoudig op Gods geboden. Toch blijkt zulk spreken niet meer "in" te zijn. Daarom wordt een SGP lid in vergaderingen tot een mar kante figuur en hun spreken met markante krantekoppen ingeluid. Bah, wat een misselijk gedoe van de radactie. Of bedoelt zij het juist goed. zodat de SGP-stem zelfs via de krant, goed doorklinkt? Was dat maar waait Stolwijk C. Burggraaf. Mare Bohan ontwierp iwor de herfst/wintercollectie van het huis-Dior deze bruidsjapon, waar de bruid er wel warmpjes in zal zitten. Op de foto werpt de meester nog een laatste blik op zijn creatie. (Van onze moderedactrice) PARIJS .Als een sombere regendag en een pittige vries- morgen, zo verschilden de twee collecties, die de dag van gisteren beheersten. De regendag, wat triest, wat nevelig, maar met een geheel eigen schoonheid, is de collectie die Mare Bohan voor het huis Dior ontwierp. Pittig, vrolijk, uitnodigend voor een lichte tred en diep ademhalen is de collectie van Guy Laroche, geïnspireerd op de Russische boerin. Dior: grijs, paars, donkerbruin, zwart, dat zijn daar de kleuren. Een wat slome midi-mode, die de oude ren doet denken aan jurken en ensem bles zo ongeveer van 1935. Alles „be kroond" door onnozele ronde hoedjes met voor een opgeslagen en achter een neergeslagen rand. De japonnen hebben een glad lijf en een rok met plooien, die pas op heuphoogte ontspringen. Mare Bohan had nog veel pantalons in zijn col lectie, al dan niet gecombineerd met een cape. Ook die capes vallen sluik. Ze waren voor de avond van fantas tisch mooie materialen gemaakt, zelfs van witte nerts en reikten dan tot de voet. Ieder model was overigens eigenlijk heel simpel, maar prachtig va nsnit, alleen zo vreselijk saai en zonder een vleugje humor. Lange rechte mouwen met kleine knoopjes tot de elleboog. Chemisiers of japonnen met een en veloppe rok. Naast bolero-achtige jasjes ook lange jassen, die dan een leren ceintuur hadden. Voor de avond waren de kleuren niet zo triest, maar heel vaa gen gedempt: abrikoos, nuan ces grijs rose en barnsteen. Laroche. bont, vrolijk, met zwie rende rokken en kleurrijke dessins was een volmaakte tegenstelling. Hier ge enwat verveelde elègance, maar bruisend leven. De mannequins wieg den en dansten over een toneel als gold het een folkloristisch ballet. Na de zigeunermode van deze zo mer heeft men de Russische boerin, de rijke (als die er zijn) boerinne, die naar een oogstfeest gaat, ontdekt. ZZe dienen volgens Laroche begeleid te DEN HAAG De huidige direc teur-generaal politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, jonkheer mr. J. A. de Ranitz zal wor den benoemd tot ambassadeur in Pa rijs. In september zal hij worden op gevolgd door D. W. Baron van Lyn- den, thans gezant bij de ambassade in Londen. worden door elegante knapen met Mao-colbertjes in zachte groene tint liefst. Hte waren zeker de bijzonder fraaie materialen, dikwijls geborduurd, die de japonnen tot zo'n verbluffend suc ces maakten. Het zal dan ook de vraag zijn hoe straks de confectie met Laroches ideeën overweg kan. Dat deze stijl vooral door de jonge vrouwen graag geaccepteerd zal wor den. lijdt bijna geen twijfel. Ook de mantels hebben de Russi sche stijl. Dit is niet nieuw. Vooral in wildleer lopen za el een paar seizoenen mee, maar door de ver lengde roklijn hebben ze veel meer allure gekregen. Brede randen vosse- bont maken het allemaal nog zwieri ger. (vervolg pagina 1) De Israëlische minister van buiten landse zaken Eban heeft zonder rechtstreeks commentaar te geven op het Amerikaanse vredesinitiatief, de gedachte van een „beperkt-staakt- het-vuren" van de hand gewezen. Hij noemde dit idee, dat door Egypte is onderschreven, een „oorlogsfase". Een onvoorwaardelijk staakt-het- vuren, zoals is aanbevolen in de re solutie van de Veiligheidsraad van 9 juni 1967, zou volgens de minister daarentegen wel een stap op weg naar de vrede betekenen. Dan kunnen onderhandelingen worden geopend die tot concrete re sultaten zouden kunnen leiden, aldus Eban. Hij vatte een Israëlisch vredesplan inde volgende hoofdpunten samen: niet in de vorm als de broze wapen stilstandovereenkomst van 1969, maar vastgelegd in een door onderhandelen tot stand gekomen vredesverdrag; Ove ralle onderwerpen zal moeten worden onderhandeld; het vaststellen van nieuwe gren zen, die precies dienen te worden vastgelegd en te worden erkend, zoals is gevraagd in de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. Israel beschouwt de kwestie niet als afgedaan een internationale conferentie over de Palestijnse vluchtelingen om een plan op te stellen die het pro bleem van deze .vluchtelingen zal moeten oplosseh; een gemeenschappelijke „open grens" met Jordanië, waardoor dit land een douane-vrije-toegang tot de Middellandse Zee zal krijgen. TEL AVIV Premier Golda Melr heeft gisteren de Russische regering 'krankzinnig' genoemd wegens haar behandeling van de Russische Joden. ..Het is de Sovjet-regering die krank zinnig en gestoord is, en niet de J>- dën die wegens hun wens om naar Israël te gaan in het gekkenhuis wor den opgesloten", aldus de Israëlische* premier. Zij vergeleek de omstandig heden waaronder de Joden in Rus land moeten leven met die van de Joden onder de Spaanse inquisitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5