NASSER GAAT AKKOORD Commentaar Onderzoek naar roest in torpedo's bij marine ,Maar vredesplan VS lost crisis niet op Groeiend tekort handelsbalans %rERVtf^ Het Kwartet Jarring moet missie hervatten Russen niet in de strijd Rookbommen in zaal: Lagerhuis huilde Crita) hit weer Regenfront bnd. Frankrijk wijst Poolse diplomaat uit Beroep Israël op Griekenland Engeland staakt oefening OPRUIMING BULTHUIS Bes hi i l Vei I igheidsraad Wapenembargo voor Z.-Afrika versterkt 4^% - DO HJ Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 24 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe )irecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NJ&4ER. In liet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heerste gisteren een koortsachtige activiteit. Eerst voerde de Israëlische ambassadeur, luitenant-gene raal Itzhak Rabin, besprekingen met minister Rogers en onder-minister Joseph Sisco. Kort daarna bracht de Russi sche ambassadeur. Anatoli Dobrinin. een bezoek aan minis ter Rogers. Volgens goedingelichte kringen in Washington heeft hij de Russische reactie op de Amerikaanse voorstel len overgebracht. Brief loituia heeft tien politieke angenen vrijgelaten in ruil voor twee zondag ontvoerde XVest- Isers. Hier Loyola Guzman, de ie vrouw van het tiental, in een }itair vliegtuig op weg naar Chili. KAIRO Egypte heeft de Amerikaanse Vredesvoorstellen in zake het Nabije Oosten aangenomen. Voorwaarde is. dat de vier grote mogendheden VN-vredesonderhandelaar. dr. Jarring, op dracht zouden geven met indirecte onderhandelingen te beginnen. De Egyptische president zei dit gisteren in een toespraak voor zijn partij, de Arabische Socialistische Unie. ONDEN Grote consternatie rste gisteren in het Lagerhuis, at een man onder het uitroe van „Hoe vinden jullie dat?" de publieke tribune twee De mensen wie men de inste fouten kan verwijten )n gewoonlijk JÊf%lugst ereid ze te erkennen. JOHNSON .i tinj! steeds zeker, dat ik best jlceii kan afwassen?" DE BILT Tussen een as van Jgedruk boven Centraal-Euro- en een lagedrukgebied bij Ier- nd staat bij ons een zuidweste- ke stroming, waarmee iets war- ere lucht werd aangevoerd. Er echter weer koelere lucht in intocht, voorafgegan door een lufront. dat vanmorgen bij Bre- ';ne was aangekomen. Dit front •dt gemarkeerd door een om- rijk regengebied dal ook ons niet ongemoeid zal laten, .angezien de depressie bij Ier- id ook meer in noordoostelijke rhting koerst, moet verwacht irden dat de wind geleidelijk lat ruimen en dat in het week- met een noordwestelijke htstroming de temperatuur niet hoge waarden zal stijgen, 'ooruitzichten voor zondag: aan- uren zon: 3 tot 10; min. tenjp.: Ier normaal;iniyxe t A RT E x. temp.: 1 tot 5 graden onder brmaal; kans op een droge pe- van minstens 12 uur: HO jocent; kan op een geheel droog fnaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden uur 75.8 em (1010 millibar), da- STRANDWEER In de komende 24 uur passeert fn front met enkele buien. Mor- 1 |n opnieuw opklaringen bij een isse zeewind .Temperatuur 17 19 graden, zeewater 17 gra- VOORUITZICHTEN: Het week- nde geeft een kleine verbetering aar het algemene weerbeeld van li blijft voorlopig wisselvallig et een gematigde temperatuur. Zon en maan 25 juli zon op 4.50. onder 20.42: aan op 23.03, onder 13.51: Laal- :e Kwartier a'i'i Hoog Water: 25 juli: Rotterdam getij 9.54. 2e getij 21.58; Vlis- ngen 6.35-18.51; Willemstad 27-22.46. traangasbommen de zaal in had geslingerd. De parlementsleden raakten in een lichte paniek, iedereen wilde zo snel mogelijk naar builen. Met tranende ogen, hoestend en onpasselijk stroom den zij de zaal uit. De eerste rookbom was vlak bij op positieleider Harold Wilson terechtge komen, de tweede viel midden in de zaal. De uitwerking was zo hevig dat drie mensen in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen en zes ande ren een eerste-hulp-behandeling kre gen in het parlementsgebouw. Protest De man die de bommen wierp is later door de politie geïdentificeerd als de 26-jarige arbeider James Ro che. Hij wilde protesteren tegen het kwistig gebruik van traangas door Britse troepen in Noord-Ierland. Het Lagerhuis zou gisteren de rol van Bernadette Devlin, de voor vechtster van de katholieke minder heid in Noord-Ierland, die betrokken is bij de onlusten tussen katholieken en protestanten, bespreken. De Noordierse kwestie bleek zo op de voorgrond te staan van de belang stelling van de Lagerhuisleden, dat zij nog hoestend en met betraande ogen. alweer over Ulster begonnen te praten nog voor de zitting werd her vat. PARIJS Dc Poolse diplomaat Jan Kodak moet onmiddellijk Frank rijk verlaten. Hij werd op 4 juli op heterdaad betrapt op spionageactivi- teitcn. De Franse contra-soionage had 1 hém sinds zijn aankomst in Parijs op 26 juni, geschaduwd. Rodak, was tweede secretaris van de Poolse am- j I bassade. In een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken jwerd alleen de onmiddelijke terug- roeping van Rodak geëist. Verdere bijzonderheden werden niet bekend' gemaakt. Ook is niet bekend of Ro- j dak reeds het land heeft verlaten. Nasser gaf echter duidelijk te ken nen, dat *hij niet dacht dat de Ame rikaanse voorstellen tot een oplos sing van de crisis in het Nabije Oosten zouden leiden, tenzij Washington zijn houding wat betreft het zenden van wapens naar Israël zou herzien. Zoals bekend wordt in het Ameri kaans plan, dat op 19 juni werd over handigd. een staakt-het-vuren tussen Jordanië, Israël en Egypte van ten minste drie maanden voorgesteld. Dit als inleiding tot indirecte besprekin genonder leiding van dr. Jarring. hruclil In zijn rede zei Nasser verder, dat Egypte in deze periode zijn strijd te gen Israël zal voortzetten. „Het laat ste woord in onze strijd zal kracht zijn," voegde hij er aan toe. Het Egyptische leger is nu weer in staat te vechten. De wederopbouw is in een recordtijd bereikt met hulp van de Russen, aldus Nasser. Het le ger is nu In een zeer belangrijke strijd gewikkeld, ril. tegen de Israëli sche suprematie in de lucht, die Is raël met Amerikaanse hulp heeft we ten te vestigen Geheim bezoek Over de Sowjetunie zei hij, dat het Russische militaire personeel niet aan de strijd deelneemt. „Zij geven alleen j onderricht en adviezen. Nasser vertelde voorts dat hij in januari van dit jaar indertijd te- gegesproken een geheim bezoek aan de Sowjetunie gebracht om de -Russen te bewegen luchtafweerwa- pens te leveren om de Israëlische aanvallen te kunnen weerstaan. Vo vervolg zie pagina 5 Kom overeenkomst met kapers niet na99 TEL AVIV Israël heeft „een zeer krachtig" beroep op de Griekse rege ring gedaan om de overeenkomst me' de zes Palestijnse vliegtuigkapers, die nog in Egypte zijn, nï.el na te komen „Griekenland behoort zich niet ge bonden te voelen door pen overeen komst die onder dwang tot stand is gekomen", zei minister Eban. „Niet alleen behoeft volgens de internatio nale rechtsopvatting de overeenkomst niet te worden nageleefd, maar men mag de gang van het recht ook niet onderbreken". Zoals bekend had de Griekse rege ring beloofd zeven Palestijnse terro risten vrij te laten in ruil voor de gekaapte Boeing-727 met 53 passa giers. Israel zal bij hel Rode Kriiis pro testeren omdat het volgens Tel Aviv niet de taak van het Comité is de Griekse regering te adviseren de Pa lestijnse gevangenen vrij te laten. DEN HAAG Nadat men bij de Britse marine tot de ontdek king was gekomen, dat de duik boten ondeugdelijke torpedo's gebruikten, is ook bij de Neder landse marine een uitgebreid onderzoek ingesteld naar deze wapens. De oefeningen met deze torpedo's gaan bij onze marine gewoon dopr. De Britse marine heeft alle oefe ningen met de torpedo's van het En gelse type Mark 8 gestaakt, nadat in de oorlogskoppen van de torpedo's roestverschijnselen waren gesigna leerd. Dit kan bij gebruik van de wa pens fatale gevolgen hebben. Corrosie in het ontstekingsmecha nisme kan betekenen, dat de torpe do's bij lancering te vroeg ontploffen Karpetten Fauteuils Banken Wandkasten 3-zits Bank voor 589,- bijpassende Fauteuil 295,- Ribcord Bank 598,- Biedermeier Kast 795,- Leesfauteuil 578 - Nu zéér voordelig kopen bij: exclusieve meubelen Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 en de duikboot zelf vernietigen. Van daar dal de Britse legerleiding heeft besloten hangende het onderzoek alle oefeningen met deze torpedo's te sta ken. f redeskoppen Onze marine oefept in vredestijd niet met op scherp staande torpedo's, maar met. zogenaamde vredeskoppen, die geen enkel gevaar kunnen opleve ren voor bemanning en schip. De tor pedo's die na lancering steeds weer worden opgevist worden al gerui me tijd gebruikt. Ze dateren nog van voor de tweede wereldoorlog. ,We blijven gewoon met deze torpe do's oefenen, want hel kan geen kwaad. Wanneer we morgen in een oorlog verwikkeld zouden raken en we de oorlogskoppen zouden gebrui ken. zit er wel enig risico aan", zei een woordvoerder van de marine voorlichting. De torpedo's zullen stuk voor stuk op roestverschijnselen worden gecon troleerd. Om hoeveel torpedokoppen het gaat, kon de marinevoorlichting niet zeggen. Dat is geheim. T_TET moderamen van de hervormde synode windt er geen doekjes om, in zijn uitvoerige brief aan predikan ten en kerkcraden. Het ziet heel goed. dat om de impas se,. waarin de kerk en veel plaatse lijke gemeenten verkeren, te door breken, ingrijpende structuurverande ringen nodig zullen blijken. In oktober zal daar een extra synode zitting aan worden gewijd. Maar tege lijk zegt het moderamen, dat men zich op de structuurproblemen niet moet verkijken. De verontrustende teruggang in het kerkelijke leven is immers het gevolg van een geloofscrisis: Wie is God? Waar is God? Wat kunnen en mogen wij Van Hem weten? Daar moeten we eerlijk over praten, zegt het moderamen. want en in deze notie lijkt ons vooral de waarde van deze brief de geloofsverkondi ging moet centraal blijven staan in hel werk van de kerk. hoe moeilijk het ook is. .Als de algemene kerkvergadering in januari weer bijeenkomt, zal het over deze dingen gaan. Ons dunkt, dal het goed zal zijn, als ook christenen uit andere kerken zich mede betrokken weten in deze vra gen. Want welke christen is er. die er zijn eigen aanvechting en twijfel niet in herkent? Sterke stijging invoer DEN HAAG Dc handel met het buitenland geeft over het eerste half jaar een ongunstige ontwikkeling te zien. Het tekort op de handelsbalans steeg tot 3 miljard, dat is bijna 1 miljard meer dan medio 1969. Dit tekort wordt veroorzaakt door dat de invoer de groei van de uitvoer sterk heeft overtroffen. De import steeg vergeleken met juni vorig jaar met 941 miljoen of 27 procent, de export steeg met 464 miljoen of 15 procent. Wordt er rekening mee gehouden dat juni 1970 één werkdag meer telde dan juni 1969 en wordt de handel in schepen en vliegtuigen buiten be schouwing gelaten, dan worden deze stijgingspercentages bij de invoer 23 en bij de uitvoer 3. De belangrijkste stijging van de invoer deed zich voor bij machines, ruwe aardolie, ijzer en staal èn auto's. De invoer van vlees en melkpoeder liep terug. Boter Bij de uitvoer vertoonden aardolie- j Drodukten. zuivelprodukten (boter), organische chemische produkten, kunstmatige plastische sloffen en vlees een opmerkelijke toeneming. Dalingen kwamen voor bij elektrische machines, toestellen voor het opnemen en weergeven van geluid, diverse produkten van de chemische indus trie. cacaobereidingen en meststoffen. Op korte termijn zien dc kansen op een gunstiger ontwikkeling er niet al te rooskleurig uit. Vooral als de 1 staking in Engeland langer bljjft aanhouden, zullen d enadelige gevolgen gevoelig kunnen aankomen. cadeau voor het aanbrengen van 'lieuive abonnee 0 Gezellig opblaasbcest m opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. Wie nu de bon invult kan biezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: ik geef op als nieuwe abonnee: Knots opblaasballen. voor zwembad of strand. 2 stuks voor I abonnee! NEW YORK De Veilig heidsraad heeft gisteren een be roep gedaan op alle landen om „onvoorwaardelijk en zonder enig voorbehoud" alle wapen verkopen aan Zuid-Afrika te verbieden. De resolutie, die door de vijf Afri kaanse en Aziatische lidstaten was ingediend werd met twaalf stemmen voor en drie onthoudingen (Frankrijk, de VS en Engeland) aangenomen. Zij beoogt een versterking van bet wapen-embargo dat reeds in 1963 werd goedgekeurd. De nieuwe maat regelen hebben ook betrekking op on derdelen van militair materieel, het opleiden in het buitenland van Zuid- i Afrikaanse militairen, de buiten- j landse investeringen en het toeken- j nen van licenties en patenten aan de Zuidafrikaanse wapenindustrie. (Zuid-Afrika bouwt ondermeer Ita- Iliaanse straaljagers in licentie - red De Britse vertegenwoordiger ver klaarde dat enkele landen de indruk willen vestigen alsof Engeland de laatste jaren de voornaamste leveran cier is. geweest van wapens aan Zuid- Afrika. „Wij hebben echter tiental len miljoenen ponden laten schieten, terwji bepaalde landen die ons be- kritiseren, nooit financiële concessies Betaalt per Gkwartaal Omaand plaats: Ik kies cadeautje nr.: Voorstellingen: 10.30 tbrb.-1230 -13.30 -13.00 -16 30 - 20 u. LMJVfcHAVFN (bij Metio-sutioa Bous) tdzfolo) u4257 r~J Snelle zwemvliezen. Doen het even 3 goed in Caslricum ah aan dc Costa I1 Bij. a. V aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1