TWEEDUIZEND MAN KORTER IN DIENST De Pons verwacht geen overtreding erkeer eist hoge tol in Frankrijk 500 gevangenen van eiland Con Son naar Saigon overgebracht „Minimumloon (lreigt hefboom voor inflatie te worden" Doofpot ^Rumoerige 14de juli viering Verdere groei Van Lanschot Haast oorzaak van hoge bouwkosten medische faculteit Ongeluk met busje eiste zes doden Fusie -com m issie geïnsta lleerd Aosygin herkozen a tot premier Echtpaar in W.-Duitsland verongelukt Kritiek VNO op Roolvink „Copie" bleek oude meester B. en W. Utrecht niet achter commissie I 5 WOENSDAG 15 JULI 1970 Lti Artis heeft een zeldzame Grant-zebra het leven geschonken aan een jong. Moeder en junior maken het best. PARIJS Het vierdaagse kfeekeinde van de Quatorze ■illet, de dag waarop nu 180 ir geleden de Bastille werd stormd, heeft in Frankrijk 131 rkeersdoden en 1283 gewonden ëist. Aan de stranden van de ftantische Oceaan en de Mid- whndse Zee verdronken 45 rsonen. „maoïsten" hebben Frankrijks tionale feestdag gevierd door onder lere in Deauville dure auto's als rari's met hamer en sikkel te be- .ilderen. de Parijse wijk Faubourg Saint toine, bij het Place de La Bastille, d het bal verstoord door de politie jacht maakte op jongelui die leu- "l als 'vrijheid voor Geismar' aan- jven. Enkele winkelruiten sneuvel- n- geparkeerde auto's liepen schade en de feestvierders moesten een id heenkomen zoeken voor de wol- In Parijs nam president De Gaulle een militaire parade af, Het meeste applaus kreeg het vreemdelingenle gioen, het Franse woestijnkorps van taaie vrijwilligers. Na een afwezig heid van vier jaren waren zij op ver zoek van het publiek weer in de pa rade ingevoegd. In de parade werden verplaatsbare lanceerinstallaties en transportmidde len voor atoomraketten getoond. De raketten zelf worden pas tegen het midden van 1971 operationeel. DEN BOSCH De vandaag gepu bliceerde cijfers per 31 maart 1970 van F. van Lanschot, bankiers te 's- Hertogenbosch, tonen opnieuw een groei aan. Het balanstotaal bedraagt 1319 min tegen 1233 min per 31 maart 1969. In het afgelopen boekjaar was de stijging bij de post deposito's 21 min, bij de spaargelden ruim 21 min, terwijl de toename van de overi- getoevertrouwde gelden 41 min bedroeg. Evenals de voorgaande jaren werd de nettowinst grotendeels in het be drijf gehouden. Het zichtbaar kapi taal nam wederom, met 2 min toe tot 38 min. J-JET rapport van de speciale com missie van onderzoek naar het bloedbad van My Lai lijkt onthul lend, omdat het voor het eerst offi cieel vaststelt, dat zich inderdaad een 'tragedie van grote omvang' heeft voorgedaan, die op divisieniveau in de doofpot werd gestopt. Militairen en functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken werken samen bij het achterhouden en laten verdwijnen van alle bewijsmateriaal om een on derzoek onmogelijk te maken. Slechts cén rapport was blijven slingeren in het bureau van een sergeant van de Inlichtingendienst. De rest is ver dwenen. In verband hiermee is hel moeilijk, veel waarde te hechten aan het rap port van de commissie, omdat die on mogelijk een volledig beeld kan ge ven van wat er gebeurd is. Zij is zelfs niet in staat aan te geven, waar de beslissing werd genomen, het bloed- blad te verzwijgen. Des te merkwaardiger is het. dat de commissie het optreden van de staat van beschuldiging gestelde mili tairen zo verkeerd en weinig karak teristiek vindt, dat zij zich afvraagt, of deze op het moment van het neer schieten van ongewapende burgers wel toerekiningsvatbaar waren. Zij gaat zelfs zo ver, herziening van het militaire strafrecht aan te beve len, waardoor militairen niet voor een krijgsraad hoeven te verschijnen w«gens hun optreden in een gevecht, zolang niet is vastgesteld of zij bij het begaan van wandaden wel toere keningsvatbaar waren. De aanbeveling lijkt redelijk omdat de militair, die vaak op het slagveld met de gevolgen van verraad wordt geconfronteerd, recht op bescherming heeft als hij wordt aangeklaagd. Het gevaar dat het hek van de dam is dreigt echter, als het advies van de commissie wordt opgevolgd. Een dergelijke maatregel kan het be gaan van wreedheden In de hand werken, omdat zij niet langer ver zwegen hoeven worden, zoals tot dus ver is gebeurd. Met een beroep op ontoerekeningsvatbaarheid zouden de betrokken militairen buiten schot klmnen blijven. Er is dan een andere doofpot. In het rapport neemt de aanbeveling een wat zonderlinge plaats in omdat zij mogelijk onbedoeld om be grip vraagt. Het feit, dat de leden van de commissie gerekend mogen worden tot de voorstanders van voort zetting van. de oorlog In Vietnam la ten wij hierbij buiten beschouwing. DEN HAAG De diensttijd bij de Koninklijke Landmacht voor dienstplichtige korporaals en solda ten met een lange opleiding zal van achttien tot zestien maanden terug gebracht worden. Deze diensttijd verkorting zal kunnen worden door gevoerd voor dienstplichtigen die in 1971 in dienst komen. Bij de marine en de luchtmacht blijft de diensttijd ongewijzigd om dat een verkorting aanzienlijke kos ten en grote personeelsconsequenties met zich mee zou brengen. Jaarlijks worden ongeveer 2000 dienstplichtigen geplaatst die een speciale opleiding van vier maanden krijgen. Onder deze categorie vallen onder anderen monteurs, radiotele grafisten en dienstplichtigen bij de marechaussee. Door rationalisatie en verzwaring van de selectienormen kan voor het merendeel van deze functies een verkorting van de opleldingstijd met twee maanden worden bereikt. Waar dit niet mogelijk is, zal de verkor ting ten koste gaan van de periode, die na de opleiding bij de parate troepen wordt doorgebracht. De diensttijdverkorting zal tot ge volg hebben dat per jaar ongeveer 130 dienstplichtigen meer moeten worden opgeroepen. SAIGON Amerikaanse vlieg tuigen hebben in de nacht van maandag op dinsdag ongeveer 500 personen die op het Zuidviet- namese eiland Con Son gevan gen zaten naar Saigon overge bracht. Zij hebben hun straf uit gezeten en zullen spóedig wor den vrijgelaten. Een Zuidvietnamese woordvoerder zei dat er geen enkel verband bestaat tussen deze 'gevangenen-luchtbrug' en de kwestie van de tijgerkooien die eerder dede maand werd aangesneden door twee leden van het Amerikaanse congres na een bezoek aan het eiland. Ji traangas. in Saint Etienne du Rouvray. een iatsje bij Rouen. werden enkele igelui die tegen het einde van een j Iksfeest met rode vlaggen demon- eerden, na enige schermutselingen irresteerd. Andere demonstranten, vapend met ijzeren taven, be- rmden daarop het politiebureau, I ar zij vernielingen aanrichtten. >EN HAAG De gang van zaken j Hd de bouw van een medische fa- eteit te Rotterdam dient voor de j lister van onderwijs en weten- 1 t appen aanleiding te zijn om bij de j Kv van een volgende medische fa- I ileit of instelling voor wetenschap- I Ijk onderwijs in elk geval eni- vorm van aanbesteding te ver- de Tweede-Kamercommis- I de rijksuitgaven mag de mi- niet toestaan dat voor het ge- ,j project van het begin af aan met 1 architectenfirma zal worden vol- Hn, en dient hij uit te sluiten dal nr het gehele werk bij voorbaat jhts een hoofdaannemer wordt hgageerd. 'e kamercommissie verwijst naar i verslag van de Algemene Reken- 1 Ner over 1969, waarin wordt ge- p,d dat de haast die met de bouw j de medische faculteit in Rotter- Lh moest worden gemaakt, de be- Jrijkste oorzaak is dat de bouw- "jinen niet 436 miljoen, maar 234 Joen gulden meer zullen, vergen. *Nvïlle van de haast werden de aan één aannemer gegund. AMSTERDAM Gistermorgen vijf uur is uit een gekraakt, pand aan de Amstel in Amsterdam een Frans man onder invloed van verdovende middelen vier hoog uit-het raam ge sprongen. Hij kwam op de straat te recht en was op slag dood. De identiteit van de jongeman is niet bekend. Het enige, wat de Am sterdamse oolitie weet, is dat zijn voornaam Pascal is en zijn leeftijd geschat kan worden op 21 a 22 jaar. LOKEREN Het ongeluk met het Nederlandse busje dat gisterochtend vroeg bij Lokeren, tussen Antwerpen en Gent gebeurde en waarvan we gis teren in een deel van onze edities melding maakten, had 's avonds de trieste balans van zes doden opgele verd. Op het moment dat het busje te pletter reed tegen de gevel van een huis, kwamen drie mensen om het leven, onder wie de Nederlandse be stuurder Remmers uit Munster Ge leen. Later op de dag overleden in het ziekenhuis te Lokeren nog drie zwaar gewonden. De slachtoffers zijn behal ve de Nederlander, vijf leden van de groep The British Speedway Riders, de Brit Phil Bishop en zijn landgeno ten John Everett en Martin Piddock en de Australiërs Carmichael en Bradshaw. Vier gewonden worden in het ziekenhuis te Lokeren verpleegd, nl. de Australiër Hay Gary en de Brit ten R. Sullivan. S. Stevens en Colin Pratt. Er bevinden zich op Con Son onge veer 9000 gevangenen en de regering van Saigon heeft bevestigd dat 400 van hen worden gestraft in zeer klei ne cellen om gehoorzaamheid af te dwingen. Het gebruik van de zoge naamde tijgerkooien werd verdedigd maar daaraan werd tevens de belofte verbonden dat ze zouden worden af geschaft als berichten over mishande lingen juist zouden blijken. Twee speciale commissies van de Zuidvietnamese regering hebben het eiland de afgelopen dagen bezocht en bereiden nu een rapport voor. De regeringswoordvoerder kon niet zeggen welk type de 500 overgebrachte gevangenen vertegenwoordigen. „We hebben drie typen op Con Son, de algemene, de militaire en de commu nistische misdadigers". Hij zei dat de luchtbrug was ingesteld wegens een gebrek aan schepen. BOGOTA De zes dagen geleden ontvoerle Columbiaanse senator en vroegere minister Fernando Londono j y Londono heeft in de nacht van maandag op dinsdag een eerste teken van leven gegeven. In een door hem zelf geschreven brief deed hij een dramatisch beroep op president Re- strepo de provincie Caldas van troe- pen te laten «ontruimen opdat de vrij- j latings-onderhandelingen niet worden gehinderd. DEN HAAG SER-voorzitter drs. J. W. de Pous heeft gisteren de commissie voor fusie-aange legenheden geïnstalleerd, die moet nagaan of de coderegels bij een fusie worden nageleefd. Voorzitter van deze SER-com- missie is prof. dr. P. Kuin. Dagdienst, mach. 23, 8.13, pvea, Ro. Drs. De Pous zei dat de SER met de vaststelling van het besluit fusie- gedragsregels en met de instelling van de commissie, voor de eerste maal uit eigen initiatief is opgetreden als top orgaan van het georganiseerde be drijfsleven. Vrijwel alle organisaties van on dernemers en werknemers, die zijn aangewezen tot het benoemen van de SER-leden, onderschrijven dë ge dragsregels. „Daarmee hebben de re gels het karakter gekregen van een algemeen aanvaarde en geldende fat soensnorm", aldus drs. De Pous. Hij dacht dat overtredingen zeld zaam zullen zijn. „De in werking ge treden fusiecode is in hoge mate een weerslag van wat zowel bij werkge vers als bij werknemers steeds sterker is gaan leven". De heer De Pous acht het niet uit gesloten dat vanwege de spanningen, die fusies meestal zullen oproepen, de werkzaamheden van de commissie kritisch zullen worden gevolgd. Oordeel „Haar laak is na te gaan of de ge dragsregels worden nageleefd. Die re gels zijn primair van procedurele aard en beogen niet meer dan dat de be langhebbenden tijdig over een voor- OSKOU Het Russische par- Sen t heeft vandaag de 66-jarige xej Kosygin met algemene stern al tot premier herkozen. Gelijk- £lg daarmee werd hij belast met indienen van voorstellen voor vorming van een nieuwe rege- herverkiezing van Kosygin de uit 1517 leden bestaande kamers van de Opperste was noodzakelijk geworden pe verkiezingen voor dit hoogste [ementaire orgaan in Rusland, op 14 juni zijn gehouden. RHEINE Het Nederlandse echt paar Anna en Bernaröus te Lintelo uit Amersfoort is om bet leven geko men bij een ernstig auto-ongeluk in Rheine (Nwdrijn-Westfalen). De po litie deelde gisteren mee dat de be stuurder van de Nederlandse perso nenauto een stopbord over het hoofd heeft gezien De wagen werd doof een vrachtauto gegrepen en tegen een vrachtwagen geslingerd die uit de te genovergestelde richting kwam. Het echtpaar, 61 en 55 jaar oud, was op slag dood. De twee inzittenden van de vrachtwagen werden ernstig gewond. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) acht het „volkomen onjuist" dat minister Roolvink in zijn wetsontwerp tot verho ging van het minimumloon naast de koppeling van het mi nimumloon aan de index van de regelingslonen de mogelijkheid van een driejarige aanpassing aan de algemene welvaarts situatie heeft laten staan. De minister is daarmee in voor het bedrijfsleven ongunstige zin afgewe ken van het advies van de SER, zo I stelt het VNO. Het verbond noemt hel bedenkelijk j dat het nieuwe indexmechanisme in het wetsontwerp wordt toegepast alsof 1 net vorig jaar reeds was ingevoerd. „De aanpassing aan de loonindex had pas op 1 juli 1971 behoren te geschie den". aldus het VNO. W erkgelegenheid Het vindt het verlagen van de minimumleeftijd voor toepassing van de wet van 24 jaar een onjuiste en voor een aantal bedrijfstakken scha delijke beslissing.. „Het gaat er niet om of deze leeftijdsgrens in cao's voor digen en met veel vrouwelijk perso neel. Juist in die bedrijfstakken zyn de consequenties voor de loonkosten, de prijzen dc werkgelegenheid, die van een verlaging van de minimum leeftijd verwacht kunnen worden, bijzonder ernstig. Dit mede als gevolg van het uit stralingseffect: de invloed naar boven en naar beneden in dezelfde loon schaal en op de naastgelegen loon schalen", aldus het VNO. Het verbond me^nt dat dit in een aantal bedrijfstakken neerkomt op een verhoging met vele procenten. „Hierdoor wordt hun internationale concurrentiepositie bedreigd. Daar door zouden ze óf gedwongen óf ge- genomen fusie worden ingelicht en hun oordeel daarover kunnen geven". „Slechts wanneer de coderegels zijn overtreden, kan de commissie verdere stappen doen. Voor wat betreft de be scherming van de belangen van de aandeelhouders is een weliswaar indi recte, maar niettemin effectieve sanc tie verkregen door de medewerking van de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Deze zal haar leden verbieden mee te werken aan de effectuering van een openbaar bod op aandelen, als niet aan de gedragsregels is voldaan. De Vereeniging kan met behulp van haar tuchtrecht de naleving van dit verbod verzekeren, aldus de SER- voorzitter. „Bij die fusies, waarbij de regels voor aandeelhouders van toepassing zijn, zijn tevens de belangen van de werknemers beschermd". Gaat het om fusies waarbij alleen de regels ter bescherming van de be langen van dc werknemers in het ge ding zjjn. dan is de enige sanctie een openbare kennisgeving van de com missie dat de regels niet of niet vol ledig zjjn nageleefd. Preventief „Doordat de regels als algemeen aanvaarde fatsoensnorm kunnen wor den gekarakteriseerd, zal in de prak tijk blijken dat de preventieve wer king van de ogenschijnlijk zwakke sanctie van openbaarmaking belang rijk groter zal zijn dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Dit geldt temeer omdat te verwachten is dat een openbare kennisgeving van de commissie door de werknemersor ganisaties niet slechts voor kennisge ving zal worden aangenomen", aldus drs. De Pous. Omdat elk geval van fusie anders is dan het andere, zou het volgens hem wel eens kunnen zijn dat de uitleg, verfijning, en soms zelfs de aanvul ling van de normen een belangrijker deel van de taak der commissie zal worden dan het toezicht houden. Prof. dr. Kuin wees erop dat de commissie zich niet in het al of niet wenselijke van fusies zal behoeven le verdiepen. Bel weer in Europa In Londens museum LONDEN - Dank zij röntgenfoto's Is ln de National Art Gallery in Lon den het 150 jaar oude mysterie van een schilderij van Raphael opgelost. Het portret van de gebaarde paus Julius II is een eeuw lang beschouwd als een reproduktie .van een schilderij in de Uffizi galerij in Florence. De National Gallery is sinds de oprich ting in 1825 in het bezit van het por tret. Vorig jaar bleek uit röntgenfoto's dat onder de oppervlakte een tiara en sleutels overgeschilderd waren. Ook andere aangebrachte wijzigingen maakten duidelijk dat dit het werk was van een zoekende artiest en niet van iemand die een copie geschilderd had. Voor het eerst in ruim een eeuw werd het schilderij schoongemaakt, zodat de heldere kleuren van de Ita liaanse meester naar boven kwamen die tot dan toe schuil gingen onder stof en vernis. Het portret van Julius II werd het eerst vermeld door een Venetiaans kroniekschrijver in 1513 die schreef dat de paus dit aangeboden had aan de kerk van San Maria del Populo in Rome. Waarschijnlijk is het portret uit vrees voor een Napoleontische in vasie buiten Italië gebracht. Het schilderij, dat eeuwenlang het voorbeeld is geweest voor het schil deren van pauselijke portretten, is zo gedetailleerd dat zelfs het vuil onder de nagels van Julius II te zien is. de meeste werknemers op 23 jaar is noodzaakt worden tot prijsverhogin- irpctplH maar het (raai nm rln nncitir rran nuar Ia nnnn UaI gesteld, maar het gaat om de positie van de bedrijfstakken waar dit niet het geval is, n.l. die met veel jeug gen over te gaan. Het minimumloon dreigt aldus een hefboom voor inflatie te worden", aldus het VNO. Am sterdam Brussel Frankfort* Genève Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Majorca I Münchcn I Nice Rome Wenen ZUrich onbewolkt zwaar bew regenbui regen regenbul zwaar bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt UTRECHT B. en W. van Utrecht nemen het rapport-Van Dam over de moeilijkheden aan het gemeentelijk atheneum voor kennisgeving aan. De commissie-Van Dam concludeert j dat tegen een groot aantal docenterj strafmaatregelen, variërend van ont- 1 slag tot schriftelijke berisping, geno- j men moeten worden, orpdat zij in de I crisissituatie de schoolleiding onvol- I doende gesteund hebben. Ook wethouder Van der Vlist zou zich onvoldoende achter de rector geplaatst hebben en zou buiten mede weten van de rector om met dissiden te leerlingen en leraren gesproken hebben.. De heer Van Vlist wees de beschul digingen van de hand en verklaarde dat de commissie hem als de grote boondoener wilde afschilderen, ter- w!"-«Mo snaren. B. en W. zijn van plan de interne communicatie en organisatie op de school te laten begeleiden door het gemeentelijk management-bureau. BERGEN OP ZOOM In de nacht van maandag op dinsdag is op de Wouwse Straatweg de 22-jarige W. R. Stihr uit Duisburg om het leven ge komen. Hij botste met zijn auto tegen een betonnen bloembak en vervolgens tegeneen lantaarnpaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5