PECH WERPT Ril WAGTMANS TERUG Eddie PG onder indruk van slaven van weg Franse eer gered Zoetemelk blijft tweede Tourcijfers M. M. Punt winnaar Op ANW B-kantoor Saldo van schatkist versterkt bij schietwedstrijd op kleiduiven Man schiet zijn echtgenote door de arm Luns verwacht geen derde Franse veto Niets bekend van dader roofoverval Nederlanders naar wereldkampioenschap ploegen in Jutland alles 9°22 en wel Go Ahead Spakenburg- afgelast - WOENSDAG 15 JULI 1970 LAN MONGIE De Fransen stonden ontroerd te luisteren toen in de dikke, natte, mistdeken op de Tpurmalet de Marseillaise klonk ter ere van een landgenoot. De 22-jarige Bernard Thevenet, een van de knechten uit de Peugeot-ploeg, welke equipe mede door het uitvallen van Roger Pingeon geen enkel succesje had kunnen hoeken, mocht op de Franse nationale feestdag de quatorze juillet, het door de onmacht van de renners uit het land van Marianne gehavende blazoen van Frankrijk weer enige glans geven. Dat was broodnodig, want de Ronde van Frankrijk had de laatste week in eigen land enorm aan belangstelling ingeboet. Daarom koos de karavaan de nationale feestdag om een nieuwe held te scheppen. Het werd Thevenet, die toevallig een beetje kan klimmen. Het had net zo goed Raymond Delisle kunnen zijn of Gilbert Bellone, die in deze rit over drie Pyreneeën-reuzen met een aankomst in het op drie kilometer onder de pas van de Tourmalet op een plateau gelegen La Mongie, ook een poging hadden mogen doen om de eer voor Frankrijk te redden. Dat de zege van een Fransman een ge schenkje was van de karavaan werd duidelijk uit diverse zaken. Joop Zoetemelk, die zijn tweede plaats versterkte door voor Gösta Pettersson en de door pech achter volgde Rini Wagtmans boven te ko pten, bevestigde dat Eddy Merckx piet voluit had gereden. „In ieder ge val een stuk minder dan tegen de Mont Ventoux op en zijn inzinking daar had er naar mijn mening niets mee te maken. Merckx wilde van daag alleen maar zijn eerste plaats verdedigen en deed geen trap te veel." Hoezeer men de Fransen had willen gparen bleek ook uit het gemiddelde van de etappe. Dat bedroeg slechts iets meer dan 28 kilometer per uur en dat is zelfs voor een bergetappe aan de zeer lage kant. Het was zo laag, dat zelfs Frits Hoogerheide, onderweg al lang door ploegleider Ton Vissers ppgegeven, als allerlaatste nog ruim ibinnen de tijdslimiet kon binnenko men. Nee, er moest op deze feestdag een Fransman winnen, zoals Delisle vorig [aar, eveneens in een bergrit had mo gen zegevieren. Als bergetappe, die jp papier veruit de zwaarste rit uit ie Tour had moeten zijn, was de rit van Saint Gaudcns naar La Mongie Èn farce. De groten bleven lang in <aars gezelschap rijden, stoeiden af i toe op de in mistflarden gehulde passen, de Mente, de Peyresourde en d'Aspin voor de punten in het berg- fcdassement, maar deden elkaar geen Groot belang Toch was het resultaat voor Neder - id van niet gering belang. Want zijn prachtige zesde plaats, :hts 1 minuut 36 seconden na The- •t, nestelde Joop Zoetemelk zich Master op de tweede plaats in het al gemeen klassement achter Merckx. hioetemelk was weer zeer spraak- aam. „Dit weertype ligt mij goed", donk het bijna verontschuldigend, fioetemelk wilde ook wel toegeven lat hij bewust had gereden om zijn Weede plaats tot het uiterste te ver- 'edigen. „In de afdaling van de As- in ben ik achter Merckx en Wagt- ïans aangegaa. Ik dacht wel het- elfde te kunnen doen wat zij pres- serden en het lukte. Ik bleef goed blgen". Het klonk zo simpel, maar Zoete- ïelk had een overwinning op zichzelf joeten behalen om het besluit te ne- «jen. Want die afdaling van de Aspin ■Jas door de regenbuien spiegelglad n daardoor gingen veel renners on- eruit. Zoetemelk zag het, maar hij toest wel doorgaan. „Ik moest risico nemen om bij ■Werckx en Wagtmans te kunnen blij- ;n. Ik heb geen angst gehad toen «wt spel eenmaal aan de gang was". ,Jüe Zuidhollander wiens voorsprong het algemeen klassement op Gösta 'rtjtterson met 29 seconden en op Ri- H". Wagtmans met 1 minuut en 22 se- LQtiden uitgroeide, had er onderweg en moment aan gedacht zelf aan te Jlen. „Het is natuurlijk verleidelijk er niet zo hard wordt gefietst, aar je kunt je krachten beter spa rt voor het geval je onderweg iets jenkomt. Daarmee bedoelde Zoetemelk pech. Iet is sterk. Het hele voorjaar in de össiekers heeft alles me tegen geze- h. Nu, in de Ronde van Frankrijk |b ik zelfs nog geen lekke band ge had". Zoetemelk verdween snel ach ter de houten omheining. Bittere pil Naast de vreugde over de prestaties van Zoetemelk, viel in het Neder landse kamp een iets bittere pil te slikken. Rini Wagtmans had door pech zijn derde plaats aan de Zweed Gösta Petterson die opmerkelijk fris bovenkwam, verspeeld. Wagtmans beheerst zich meestal. Nu viel hij even uit toen hem werd gevraagd waardoor hij in de laatste klim nog twee minuten had verspeeld aan Merckx en andere mannen in wiens gezelschap hij omhoog was gekomen. „Ik lag bij de eersten toen ik vier km voor de meet een lekke band kreeg". Wagtmans kreeg van Ton Vissers een andere fiets, maar voor dat hij in het zadel zat en de cadans had hervonden waren zijn strijdmakkers om een bocht uit het zicht verdwenen. Dat demoraliseerde dermate, dat de Bra bander zijn twee minuten had ver speeld voordat hij zich weer geheel kon geven. Het was zielig voor Wagt mans die de gehele dag zijn concur renten niet uit het oog had verloren. Niet op de Col de Mente, waar Tosel- lo het gehele veld aanvoerde, niet op de Peyresourde, waar Delisle met an derhalve minuut voorsprong als eer ste doorkwam. Op die col vlak na de Pyreneeënbadplaats Luchon was het veld in stukken uiteengespat. Maar in de afdaling kwamen velen weer bij omdat het tempo zo laag lag. Voorin roerig Voorin bleef het echter roerig. Pri mo Mori, winnaar van de etappe Grenoble-Gap, ging achter de Fransman aan en haalde hem nog voor de top van de Aspin in. Daar kwam de Italiaan als eerste door, ge- LA MONGIE (dinsdagavond) A.N.P. - „Het is geweldig wat die mensen doen. Zij tonen veel meer karakter dan een profvoetballer", zei onze ex-nationale doelman Eddy Pieters Graafland, die de Pyre- neënetappe van Saint Gaudens naar La Mongie dankzij de medewer king van Jan Janssen had kunnen meemaken. Eddy P. G. had de rit gemaakt, eerst in de auto van Bic-ploegleiders, Maurice de Muer, en vervolgens in de wagen van een Franse fotograaf, die verder naar voren kon gaan. Onderweg had hij het drama Jenet meegemaakt. Ondanks dé rivaliteit blijken Rinie Wagtmans en Eddy Merckx goed met elkaar te kunnen opschieten. volgd door Zubero, Schiavon, Galdos en Bellone, die de oude Delisle allang waren gepasseerd. In de spiegelglad de afdaling gingen Zubero en Mori onderuit, maar ook zonder die pech zouden zij wel overweldigd zijn. Want uit de hoofdmacht had zich een groep losgemaakt, bestaande uit Merckx, Van Impe, Vandenbossche, Gandarias, Lopez Carrill, Thevenet, Zoetemelk, Pintens, Vanneste, Wagt mans, Poulidor en nog enkele ande ren, die het spel in handen namen. In de klim na La Mongie werd eerst Bellone overweldigd, die In de vallei tussen de twee toppen was ont snapt en vervolgens kon Thevenet aan zijn zegetocht beginnen. Men had juist Thevenet uitgekozen omdat hij zo jong is en in de bergen behoorlijk uit de voeten kan. Zijn zege zou dus niet zoveel schampere opmerkingen veroorzaken. Frankrijk vond het best. Bernard Thevenet was op slag een nieuwe nationale held geworden. Ie uitslag van de 18e etappe is: 1. Thc- t (Fr-Plaud) 4.49.36; 2. Vandenbossche llg-Albanl) 4.50.25; 3. Van Impe (Belg- Bblinskl) 4.50.31; 4. Merckx (Belg-Dries- s) 4.50.42; 5. Houbrechts (Belg-Pezzi) Lil; 6 .Zoetemelk (Ned/Driessens) 4.51.13; jchlavon (It-Pezzl) 4.51.25: 8. Galdos (Sp- ïgarlca) 4.51.28: 9. Gonzales (Sp-Langari- i- 38: 10. G. Petterson (Zwe-Martlnl) .42: 11. Ocana (Sp-De Muer) 4.51.55; 12. oli (It-Drlessens) 4.52.17: 13. Schleck x-De Muer) 4.52.23: 14. Zubero (Sp-Lan- 0 lca) 4.52.25; 15. Balmanion (It-Pezzl) ,31: 16. Wagtmans (Ned-Vissers) 4.52.32: Agostinho (Port-De Grlbaldy) 4.52.42. 18. |6 tens (Belg-Cools) 4.53.00: 19. Bellone (Fr- Iblinski) zt.: 20. Van Neste (Bel-Cools) .02; 21. Gandarias (Sp-Langarlca) 4.53.08: Morl (It-Pezzl) 4.53.20; 23. Poulidor (Fr- put) 4.53.33; 24. Bouloux (Fr-Plaud) .42; 35. Janssen (De Muer) 4.55.42; 39. man (Vissers) 4.-56.30. ét algemene klassement na de 18e etap- Is: 1. Merckx (Belg-Drlessens) 94.03.39: 2. temelk (Ned-Schotte) op 9.57; 3. G. Pet- pn (Zwe-Martlnl) op 13.21; 4. Wagtmans B-Vissers) op 14.02: 5. Vandenbossche g-Albani) op 14.52: 6, Van Impe (Belg- |0 (Minski) op 15.01: 7. Galdos (Sp-Langarl- iop 16.19; 8 Poulidor (Fr-Caput) op 9. Houbrechts (Belg-Pezzi) op 18.02: pintens (Belg-Cools) op 18.33: 11. Zubero k-Langarlca) op 19.17: 12. Zilioll (Ita- iessens) op 20.50; 13. Delisle (Fra-Plauö) 3t h.17: 14. Van Neste (Bel-Cools) op 22.22: *1mar (Fra-Stabllnskt) op 22.28: 16. inho (Por-De Grlbaldy) op 23.08: 17. inion (Ita-Pezzl) op 23.14: 18. Schiavon :zzl) op 24.21: 19. Panizza (Ita-Pezzl) .00 20. Schleck (Lux-De Muer) op 21. Gandarias (Spa-Langaricai op 22. Primo Mori (Ita-Pezzi) op 34.39 23. lont (Fra-Plaud) op 41.07; 24. Dolman -Vissers) op 42.25; 25. Gablca (Spa-Lan- i) op -BERLIJN Een Oostber- rechtbaruk heeft gisteren twee stduitse piloten wegens schending het Oostduitse luchtruim veroor- ld tot gevangenisstraffen 22 en 19 inden. Hun sportvliegtuig is ver- rd verklaard. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM Voor de nieuwe periode is het renteloze deposito vast gesteld op 231 min Het was 236 min. In eerste instantie had men op een hoger deposito gerekend, zodat het betrekkeli jk meevalt De biljettencirculatie is met 9 min ingekrompen De schatkist zag haar saldo versterkt met 14G min, een ge volg van ontvangsten uit belastingbe talingen Het saldo van de banken is met 4 min verminderd tot 140 min en daarnaast hebben de banken voor schotten opgenomen ad 169 min. De voorschotten vertonen nu de hoge stand van ruim 633 min. Goud is onveranderd gebleven, de viezen zijn maar weinig veranderd. Goud en deviezen samen staan nu op Voetballer Gordon Banks, die tijdens de wereldkampioenschap pen voetballen in Mexico het Britse doel verdedigdeis giste ren geridderd. Op de foto toont Banks de bijbehorende versier selen, die hij uit handen van de Britse Koningin-moeder ontving, aan zijn vrouw Ursula en zijn kinderen Robert en Wendy. ƒ7701,3 min. De geldmarkt vertoont een lichte ontspanning wegens de uit keringen in het midden van de maand,, maar op langere termijn blijft de markt krap Daggeldtarief staat op 6 3'4 pet maar in de markt wordt 7 pet betaald. 13 juli Sjull (in duizenden guldens) activa: Goud Voder, in goüd Buit. betaalmidd. Voder, op buiten!. In disconto Papier gekocht Voorschotten Munten passiva Bankbiljetten Schatkist Banken in Ned. Andere ingez. Banken in buitenl. Andere niet-ingez. Buitenl. geld Totaal goud en deviezen waarvan convert. 3.910 4.434 309.269 317.269 1/844.408 1.844.408 633.262 464.204 37.065 37.168 54,105 44.669 16.664 144.050 41.340 46.680 OUD VOSSEMEER De heer M. M. Punt is winnaar geworden van de leden van de Thoolse Jagersvereni ging die hebben deelgenomen aan de internationale wedstrijden kleidui- venschieten die deze vereniging ieder jaar organiseert. De heer W. van der Male werd tweede en de heer H. Poot derde. Bij de algemene wedstrijd werden de he ren W. Kalis, R. Oosthoek en B. Kos-* ter espectievelijk eerste, tweede en derd^. De heer E. Swinkels werd winnaar van de inkomende doublet ten. Achter hem kwamen de heer C. Verweij en mevrouw A. Haantjes- -Dekker. De heer A. Roestenburg won de af gaande baan. Mevrouw A. Haantjes kwam ook hier op de tweede plaats en de heer E. Swinkels werd derde. ALBLASSERDAM De rijkspolitie heeft maandag de 31-jarige Ad. V. aangehouden. De man wordt ervan verdacht zijn 22-jarige vrouw D. V. door de arm te hebben geschoten. De vrouw is met lichte verwondingen in de Cornelis Vroeghe-stichting opge nomen. Zij maakt het goed. Het huwelijk van het echtpaar was al enige tijd niet goed. Onlangs had men besloten te gaan scheiden. In afwaohting van de uitspraak was de vrouw samen met haar vierjarig kind ingetrokken bij haar ouders in Nieuw-Lekkerland. Maandagavond was zij naar haar man gegaan om geld te vragen. Toen hij bij haar aan komst niet thuis was bleef zij binnen wachten. Omstreeks half elf kwam de man thuis. Toen hij zijn vrouw ontdekte werd hij kwaad en haalde een enkele dagen geleden gekocht geweer, dat hij laadde. De vrouw raakte in paniek en vludhtte het huis uit. Bij een sprong van het vijf meter hoge balkon van de flat bleef zij ongedeerd. Toen zij wegrende legde de man aan en schoot op haar, waarbij hij haar in de arm raakte. Hij is later in zijn woning gearres teerd. TOKIO Volgens minister van buitenlandse zaken Luns is de Franse regering realistisch en zou ze althans om politieke redenen niet voor de derde keer een veto kunnen uitspre ken over de toetreding van Engeland tot de EEG zonder dat dat tot een ernstige crisis binnen de gemeen schap zou leiden. Minister Luns die voor de buiten landse pers in Tokio sprak, voegde er aan toe dat de Engelsen erg serieus zijn maar dat de ongunstige reactie van de Britse vakbonden op de toe treding een factor van ongerustheid vormt. Als de Britse werknemers zich te gen de kandidatuur van Groot-Brit- tannië uitspreken zal dit volgens hem het succes van de onderhandelingen zeer twijfelachtig maken. Volgens minister Luns zal het probleem van de toetreding van Engeland pas tegen maart volgend jaar zijn te overzien en zal een eventuele toetreding op zijn gunstigst pas begin 1972 kunnen worden verwezenlijkt. Over de besprekingen lussen de EEG en Japan zei minister Luns dat er ondanks beperkende bepalingen van de zijde van de EEG volgens hem toch een voor ieder aanvaard baar akkoord aalwordan bereikt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De overval op het ANWB-kantoor aan de Karei Door manstraat is gistermiddag zo geruis loos verlopen, dat er nu nog geen ze kerheid is over de dader. Lang nadat die dader zich met zijn buit van 4400 uit de voeten had gemaakt, hadden de employe's in de gaten dat hun kantoor enige duizenden guldens armer was geworden- Omstreeks kwart voor twee kwa men, zoals reeds gisteren gemeld, twee mannen en een jongen het toen drukke kantoor binnen, om daar een reis- en credietbrief aan te vragen en te betalen. De caissière verliet een ogenblik haar post, na terugkomst was het drietal weg en het bleek, dat er een greep uit de kas was gedaan. Het signalement van .het drietal werd verspreid, maar later meldden de beide mannen en de jongen zich uit eigen beweging bij de recherche. Zij waren aan de roof volmaakt on schuldig', hadden in de avondbladen gelezen over een overval. Zij konden wel interessante aanwijzingen geven, want zij hadden opgemerkt, dat een man van ongeveer 50 jaar, ^en zuide lijk type, merkwaardige manipulaties bij de kassa deed. Dat er iets aan de hand was, hadden zij in het begin niet gedacht. Pas toen zij hoorden van de roof realiseerden zij, dat er echt wel iets aan de hand zou kunnen zijn geweest. Ook andere bezoekers van ANWB- -kantoor herinnerden zich nu deze man. Hij heeft krullend donker haar en bakkebaarden. ROTTERDAM De Nederlanders Ad Ha vermans uit Zevenbergschen- hoek en R. van Putten uit Dirksland behoren tot de ongeveer veertig deel nemers aan de wereldkampioen schappen ploegen, die 25 en 26 sep tember worden gehouden in het Deense stadje Horsens (Jutland). Tijdens deze internationale ploeg- manifestatie, die voor het eerst in 1953 in Canada werd gehouden, wordt in Horsens een standbeeld voor de ploeger onthuld. Deze was in de bijzonder geviar- een achtersland van ongeveer een lijk» afdaling van de Aspin ten vsl kwartier op winnaar Thevenet. gekomen en had zware schaafwon- Hij zal Parijs waarschijnlijk wel hs- den opgelopen. Hij stapte weer op. len. vlak voor de wagen waarin Eddy P G zat, en ging door. „Het grote van' profwielrenners is dat zij nooit op-' geven/' constateerde de Feijenoor- der, nadat hij tot zijn verbazing Je net ook nog op tijd op de Tourmalet had zien aankomen. Pieters Graafland, die al jaren had geprobeerd een plaatsje in de kara vaan te vinden om het schouwspel béter te kunnen meemaken, zal woensdag ook de tweede Pyre- neeënetappe over de Tourmalet en de Aubisque mogen meemaken. ANDERE JAN „Al moet ik sterven, ik zal nu in Parijs aankomen." In La Mongie op de Tourmalet stond een heel andere Jan van Katwijk dan de dag tevo ren, toen de Peelbewoner in Saint Gaudens had aangekondigd meer voor de eerste Pyreneeënrit van start te zullen gaan, omdat hij teveel last van een zaterdag bij een I val op de sintelbaan van Montpel lier opgelopen duimbeschadiging had. Maar toen de foto's, gemaakt I in het ziekenhuis te Saint-Gaudens hadden aangetoond dat de blessure j niet zo ernstig was. besloot Ton Vis sers zijn pupil niet zo maar uit de karavaan te laten verdwijnen. Het was goed gezien van de ploegleidei van Willem ll/Gazelle. Hef gips werd van de duim ver wijderd en Van Katwijk startte weer. Bij de eerste afdaling van de Col de Mente had hij wat moeilijk heden, omdat zijn hand door het stijve verband van een paar dagen nog onwillig was. Maar al spoedig kon Van Katwijk zijn hand weer gebruiken. „Ik voel- Popfestival (20) De heren Schuring en Logemann verwijten de kerk dat zij niet met Gods Woord in de hand hebben gepro testeerd tegen het festival. Zij moeten dan de krant van 13 juni jl. maar eens lezen, waarin de kerkredactie ruime aandacht schonk aan het vermanend schrijven van de kerkeraden van de drie Rotterdamse gemeenten van de Gereformeerde Gemeenten in Neder land aan het college van B. en W. Hierin werd droefheid uitgesproken inzake de met dit muziekevenement gepaard gaande zondagsontheiliging, de anarchistische tendens en het reële gevaar van onzedelijkheid. Ik had gaarne gezien dat meerdere kerkelijke protesten waren uitgegaan in deze zaak van tomeloze verkrach ting van de bijbelse ethiek, die tesa- men wellicht een groter effect hadden kunnen sorteren. ROTTERDAM C. de Jongste Popfestival (21) Het loopt nu toch werkelijk de spui gaten uit. Ik bedoel de reacties van lezers op het Popfestival. De manipr waarop lezers zich het evangelie eigen maken is Godonterend. Zij scheppèn zich een eigen religie en weten precips wat God met de mens voor heeft. En zij maken misbruik van Gods Naam en Woord om anderen in hun eigen, meestal enige levenssfeertje te drin gen. Neem de heer Schuring. Hij he^ft het over „in onze kringen". Mag ik hem erop wijzen, dat Christus zith de bijna geen pijn meer." Het gingjnooit in een bepaalde kring heeft be- goed. Van Katwijk ging uitstekend wt>gin' Taa.rJuist voor allen gekomen mee over de volgende twee ber-, gen, de Peyresourde en de Aspin en kwam tenslotte in La Mongie op de Tourmalet als 69e binnen, met DEN HAAG Go Ahead Kampen heeft de KNVB schriftelijk medege deeld de resterende tijd van de op 13 juni afgebroken wedstrijd tegen Spa kenburg niet uit te zullen spelen. De wedstrijd zou vanavond worden voortgezet. De KNVB heeft Spaken burg telegrafisch op de hoogte gesteld van het niet doorgaan van de wed strijd. De KNVB zal Go Ahead Kampen een dezer dagen schriftelijk medede len welke straf de vereniging op grond van het reglement krijgt opge legd. Een week voor de Nijmeegse ging gisteren de Apeldoornse vierdaagse van start, de 17de in sueccessie. Hier de koplopers in een druilerig regentje. is. En als Hij in een bepaalde kring verkeerde, waren het juist zondaars, hoeren en aanverwante lieden. .Beslist niet in het nette christelijke kringetje) De heer Logemann had liever huizen gebouwd in plaats van een festival 4e houden.Dat is kennelijk zijn bijdrage tot de oplossing van de woningnood. Ik wacht tot hij het initiatief neemt om alle Nederlanders hun rokertje en bor reltje af te nemen ten behoeve van fle woningbouw (beide zaken zijn immens schadelijker dan soft drugs, dit op het gevaar af dat hij beter meent te wetën dan de medici). Mij heeft hij in iedèr geval. DEN HAAG Ada Maijers Luchtverontreiniging Voor hen die menen dat het niet <Jp de weg van de kerken ligt om te pro testeren tegen de luchtverontreiniging, merk ik op, dat het hebreeuwse woord ru'ach in de Bijbel voorkomt, hetgeen zowel levensadem als geest betekent. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het een geestelijke zaak is, dat de kerken protesteren tegen de bedreiging van èe levensadem, die we toch als geschenk van de Heer beschouwen. Een suggestie: iedere kerkelijke ge meente, speciaal die in het Rijnmond en het IJmondgebied) moeten lijsten aanleggen waarop men na de kerk diensten zijn handtekening kan plaat sen. Een inlegvel in alle kerkbladen waarop men eveneens kan protesteren door middel van een handtekening is wellicht nog doeltreffender. Een der gelijk massaal protest confronteert de regering direct met de volkswil. BARENDRECHT A. E. J. Groenevcld Can

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11