ALARIS-RENTE OMLAAG Britse havenstaking werd voorlopig uitgesteld Commentaren Maar 2,5 procent per 1 augustus Ook giro gaat nu rente uitkeren Cheque-systeem werd banken te kostbaar Onderhandelingen duren voort Hoogovens bouwt hotel voor gastarbeiders 246 personen^ verdronken in Burgemeester Apeldoorn oneens met Den Toom Crita) HCT WEER j Onbestendig China laat bisschop vrij m [s] m eerste half jaar Voorstellingen: 0 (beh. zo.)-12.30 -13.30 -15.00 -1630 - 20u. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beors) TeL: (010) 114287 tegenvaller voor hen, die hun salaris op de bank laten over- ent per 1 augustus zullen zij één procent minder hente over tegoed ontvangen. De postgiro daarentegen wordt aantrekke- (r. Zij gaat rente uitkeren, evenals de banken 2,5 procent. MSTERDAM De handelsbanken gaan per 1 augustus de voor zg. salarisrekeningen verlagen van 3,5 tot 2,5 procent, dezelfde datum gaat de girodienst, die tot nu toe geen rente joedde, eveneens 2,5 procent uitkeren. eze uniforme regeling is het resultaat van onderhandelingen len alle betrokken partijen en de Nederandsche Bank. Het iatief ging uit van de ministers van financiën en verkeer en (erstaat. van de handelsbanken. Ook deze spaarbanken derfden een deel van de tegoeden. Veel rekeninghouders im mers lieten hun geld vaststaan op de bank, waarop hun werkgever het sa laris overmaakte. I argument wordt officieel aan- jr,d, dat de salarisrekeningen de ►n meer kosten dan werd ver- L Nadat vele bedrijven ertoe [ingen hun personeel via de ban- |e betalen, kwam er een vloed Tekeningen-courant met kleine bij de handelsbanken terecht >r het systeem van betaalche- waarmee velen al hun grote en e betalingen doen, zou een zo ngrijke administratie zijn ont- dat de kosten aanzienlijk hoger ïen te liggen dat die bij grote ingen. Andere factoren ;wel de banken toegeven, dat kosten zijn tegengevallen, wij- ngewijden erop, dat ook andere ren hebben geleid tot de rente- Ring. e eerste plaats was jiet voor de iro, die al een groot aantal reke- ouders naar de banken had zien tien. en onaantrekkelijke zaak iatief hoge rente te gaan beta- Vtoral de minister van financiën hitnoor weinig hebben gevoeld, t dit te grote bedragen zou ver- *an het staatsapparaat. de tweede plaats schijnt van in- l te zijn geweest, dat de Neder- che Bank bang was, dat de fbanken-oude-stijl in de knel ïn komen door de concurrentie Service De postgiro heeft inmiddels een aantal servicemaatregelen aangekon digd voor de particulier, die o.m. zijn salaris via de giro laat lopen. Zo zal in het vervolg ook met giroche ques geld in het buitenland kunnen worden opgenomen. Bovendien zullen voortaan de giroboekjes gratis wor den verstrekt. De rente zal, evenals bij de banken, worden berekertd over het laagste saldo per halve maand. In bankkringen houdt men er reke ning mee, dat als gevolg van de ren teverlaging van de handelsbanken, veel klanten er weer toe zullen over gaan opgelopen salaris-saldi van eni ge omvang van de rekening over te boeken naar de gewone spaarbanken. Het verschil in rente-vergoeding is namelijk zo groot geworden (de meeste spaarbanken,geven tenminste vier procent voor 'direct opzegbare spaarsaldi), dat het aantrekkelijker is het geld over te maken dan het op de salarisrekening te laten staan. Prins Bernhard toonde gisteren de geschenken, die hij op zijn rondreis door Indonesië heeft gekregen. Op de foto: de Prins met een prachtig bewerkte wajangpop. LONDEN De voor vandaag aangekondigde Britse havensta king is „op het laatste moment" afgewend. Na besprekingen met de werkgevers die bijna vier dagen hebben geduurd, hebben de vakbonden zich gisteravond bereid verklaard het stakingsparool in te trekken. De staking zou de afgelopen nacht zijn begonnen. Gezellig opblaasbeest in opvallende j kleuren. Leuk voor uw kleuters. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee Betaalt per Okwartaal Omaand De leider van de transportarbei dersbond, Jack Jones, riep gister avond via de televisie de 47.000 ha venarbeiders op vandaag gewoon aan het werk te gaan. Morgen zullen de vertegenwoor digers van de vakbonden zich bera den over de voorstellen van de werkgevers. Hierover zijn nog geen bijzonderheden bekendgemaakt. Tot zolang is de staking officieel „opge schort". Zoals bekend eisen de havenarbei ders een verhoging van het basis- loon van 11 tot 20 pond per week. De werkgevers hebben dit afgewezen maar in plaats daarvan verhoging van het minimumloon aangeboden, dat ook wordt doorbetaald als er niet gewerkt wordt. De grote Britse industrieën had den, mocht de staking toch door ziin gegaan, al maatregelen getroffen om andere transportwegen voor hun pro- dukten te vinden. Zij hadden hun transporten naar het continent door de lucht willen laten geschieden. De vrachtvliegtuigen van de grote maatschappijen waren gisteren vol geboekt. Men rekende op een export- verlies van ongeveer 175 miloen gul den per dag. j HEER HUGO WAARD Hoogovens zal voor 500 Spaanse arbeiders in Heerhugowaard een hotel gaan bou wen. In het hotel zullen behalve wooneenheden ook een eetzaal, een recreatiezaal, een tv-kamer en spreekkamers voor artsen en maat schappelijk werkers worden geves tigd. Naast het hotel zuller. sportvelden worden aangelegd. De gemeenteraad van Heerhugowaard heeft inmiddels de benodigde verkoop van de grond goedgekeurd Het gemeentebestuur heeft echter bedongen dat Hoogovens voor de sociale opvang en begeleiding van de arbeiders zal zorgen. Alarm laat gegeven APELDOORN Burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn is het 'volkomen oneens met de mede delingen van minister Den Toom (defensie) dat er tijdig maatregelen zijn genomen om de bos- en heide brand op de vele van enkele weken geleden te bedwingen'. „De brandmelding, niet van mili taire zijde, kwam pas drie kwartier na het uitbreken van de brand bin nen bij de centrale van de bosbrand- weer", aldus de burgemeester. Drie kwartier is een bijzonder lange tijd en in die periode kan het vuur grote schade aanrichten en zulke afmetingen aannemen dat bedwinging bijna niet meer mogelijk is. Mr. Des Tombe zei dit gisteren tijdens een officiële ontvangst op het gemeente huis, die vooraf ging aan de opening van de 17de Apeldoornse vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport bond. Levenswijsheid bestaat uit het kennen van de dwaas heden van dit leven. S1RIUS „Wees voorzichtig... Ze vallen al lemaal op de grond." Zoo en maan 15 juli zon op 4.37, onder 20.54; maan op 18.25, onder 0.28; 18 juli VM DE BILT Veel bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van zuid west naar west of noordwest. Ge matigde temperaturen. DE BILT Een frontale zone verplaatste zich in de afgelopen nacht naar ons land, wat over een uitgestrekt gebied regen bracht Aangezien deze zone boven Nederland tot stilstand kwam, draagt de regen een vrij lang durig karakter. Het ziet er naar uit dat later de noordwestelijke stroming, die reeds boven Schotland aanwezig is, ook hier zal doorzetten, wat de aanvoer van onstabiele en vrij koele lucht zal bevorderen. Vooruitzichten voor donderdag; aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp: 0 tot 4 graden onder nor maal; max. temp: 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent;, kans op een ge heel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm( 1005 millibar) dalend. STRANDWEER Regenfronten dringen nu tot boven ons land door, waardoor ook morgen vrij veel bewolking met een regenkan? en koel weer. Temperatuur 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden. Hierbij een matige zuidwesten wind. Vooruitzichten: Een paar dagen koelen wisselvallig. Hoog Water Hoog Water: 15 juli: Rotterdam le getij 0.48. 2e getij 13.40; Vlis- singen 10.38-23.08; Willemstad 1.36-14.19. HONG KONG China heeft de Amerikaanse bisschop James Edward Walsh vrijgelaten. Hij is in Hongkong aangekomen, waar hij meteen in een ziekenhuis werd opgenomen. Walsh is 79 jaar. De Amerikaan werd in 1958 in Sjanghai gearresteerd op vage be schuldigingen van spionage en tot twintig jaar gevangenisstraf veroor- lagse toespraak aan Walsh' vrijlating, China is hij vrijgelaten wegens zijn gevorderde leeftijd en zijn slechte ge zondheid. Parades jQE parades van de protestantse Noordieren zijn zonder ernstige incidenten verlopen. Het kon moei lijk anders. Enkele tienduizenden politiemannen en militairen en de nodige prikkeldraadversperringen maakten het vrijwel onmogelijk, dal het tot een botsing met de room»- katholieken kwam. Het Is geen feestviering waarop de protestanten trots kunnen zij. Zij de monstreren slechts hun onmacht om als meerderheid in vrede te leven met een minderheid, die blijkbaar na 280 jaar nog herinnerd moest wor den aan de ondergeschikte plaat* welke zij in Noord-Ierland inneemt. Zelfs keren zij zich tegen de Noord- ierse regering, bestaande uit geest verwante ministers, die voorzichtig^ pogingen hebben gedaan een eind te maken aan de sociale achteruitstel ling. Begrijpelijk Het premier Chiches- ter-Clark (dit jaar voor het eerst) btf de parades verstek gaan. Te wensen valt, dat de regering te Belfast voortgaat met het wegnemen van ongelijkheid ondankt verzet in eigen kring. 'Op die manier kan worden voorkomen, dat vanuit de rooms-katholieke minderheid steun wordt gezocht bij de sluipschutters en brandstichters van het zgn. Ierse re publikeinse leger. Ruimte jP)E Britse havenstaking is nog niet begonnen. Het feit, dat zij op het laatste ogen blik werd opgeschort geeft reden te vermoeden, dat nieuwe onderhande lingen een aanvaardbaar resultaat kunnen opleveren. Totdusver wilden de werkgevers slechts een minimumloon van 20 pond sterling garanderen ook als er geen werk Is. De werknemers eisen echter een basisloon van 20 pond (thans nog 11). Daar zit de moeilijk heid. Aangenomen mag worden, dat dc werkgevers betrekkelijk weinig heb ben gebodeh om nu met geven en ne men een staking tc voorkomen. De vraag is, waar zij de werknemers op het punt van het basisloon kunnen vinden. De meeste havenarbeiders komen ge middeld aan 35 pond per week. Ver wacht wordt, dat sterke verhoging van het basisloon de produktiviteit niet ten goede zal komen. Ruimte voor een redelijke optrekking lijkt er echter wel. Een akkoord zit er dan ook wel in. mits beide partijen zich realiseren welke belangen op het spel staan. NEW DELHI Britten die naar India willen, zullen voortaan een vi sum moeten aanvragen. De Indiase regering heeft hiertoe besloten met het oog op de voorwaar den die Engeland aan de binnenkomst van Indiase burgers heeft verbonden. India heeft zich bij Londen beklaagd over rassendiscriminatie. Ongeveer 100.000 Noordierse pro testanten hebben gisteren de overwinning gevierd van het protestantse leger van koning stadhouder Jacobus II bij de ri vier de Boyne in 1690. Op en kele incidenten na is de viering rustig verlopen. Op de foto een beeld van de feestvreugde in Belfast. kantoor leiden - Steenstraat 37 Postbua 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 uur Nieuwe Leidse Courant R "r°r. n|||||| CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ;^rt^t.ghfnZ.7 uinsaag 14 juli 1970 51ste jaargang aankruisen wat u wenst M ARNHEM In de Arnhemse af braak wjik Kleien dal is het gister avond en een groot deel van de nacht roerig geweest toen een groepje in woners uit protest tegen het soms jarenlang dichtgespijkerd staan van lange rijen huizen, zelf de sloop van een paar krotten ter hand nam. Gesteund door honderden wijkge- noten sloeg een vijftal Kleiendalers enkele huisjes grotendeels tot puin. De sympathiebetuigingen waren niet van de lucht. „Gooi de zaak maar tegen de vlakte, die vieze troep." Op het hoogtepunt van het slop- feest, dat al vroeg in de avond begon, werd een poging gewaagd een huisje in brand te steken. Het kwam niet verder dan het papierafval dat binnen lag, op het vermolmde houtwerk kreeg het geen vat HAARLEM In het eerste half- jaar van dit jaar zijn meer mensen door verdrinking om het leven ge komen dan in dezelfde periode van 1969. Van januari tot en met juni j.l. verdronken 246 personen, tegen 215 (31 minder) in de eerste zes maanden van vorig jaar aldus blijkt uit gege vens van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelin gen te Haarlem. Opvallend is. dat er minder meisjes j en vrouwen, maar meer jongens en mannen verdronken, te weten 24 (27) j meisjes en 25 (30) vrouwen en 79 (61) jongens en 118(97) mannen. Knots opblaasballen, voor zwembad of strand. 2 stuks voor 1 abonnee! Mijn naam straat: plaats: Ik kies cadeautje nr.: Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Brava. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1