Rijk eist verhoging van gemeentebelastingen VS HELPEN ISRAEL Man gedood na ruzie om vrouw ■Drie doden na auto-ongeluk Vooruitgang bij gesprek Britse havenarbeiders? HIT WEER Koelere lucht (R'TA) Om aanvullende subsidies te behouden Newsweek: Nixon stuurt Phantoms ROUW DOOR SPEEDBOOT pVERVAREN Visser verdrinkt terwijl hulp verleent m [a] DE BILT De luchtstroming in de hogere luchtlagen op onze breedte wordt gekarakteriseerd door een brede band van weste lijke winden, die zich van het Noordamerikaanse continent tot diep in Europa voortzet. In deze stroming worden sto ringen meegevoerd, waarvan de meest actieve gedeelten echter een baan volgen, die noordelijk van ons land is gelegen. Vanmor gen lag een depressie met een koufront bij Noorwegen. Dit front passeert waarschijnlijk komende nacht Nederland. De lucht die daarna binnenstroomt, is wat koeler, maar groott zijn de ver schillen niet. STRANDWEER Oceaanfronten blijven west noordelijk van ons land. Morgen droog met vrij veel zon en een marige zeewind. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Matig tot goed strandweer. Hone Water Hoog Water: 14 juli: Rotterdam le getij 12.31, 2e getijVlissin- gen 9.28-22.02: Willemstad 0.27- 13.09. Ook op het gebied van de legalemisleiding staat Nederland voor aan op het wereldforum. In Amsterdam heeft (weer) een Nederlander het wereldkampioenschap goochelen ..gemanipuleerd". Het is de 24-ja- rige Richard Ross, die na acht jaar onafgebroken oefenen in deze kunst nu bekroond werd met de wereldtrofee. Als eigen „vondst" werkt hij met reuzenkaarten. zg. jumbokaarten, waardoor ook publiek achter in de zaal alles duidelijk kan zien. D*r. succes heeft voor Richard Ross een doorslaggevend gevolg: hij wordt prof en dat dit hem gemakkelijk zal afgaan, bewees wel het gemak, waarmee hij in Amsterdam zijn prijs won. Unaniem waren jury en publiek van oordeel dat aan Richard de eer toekwam Op de foto de beste goochelaar ter wereld met trofee en (trotse) verloofde. M/ees zo kuis als ijs. zo zuiver als sneeuw, gij ontgaat toch de laster niet. SHAKESPEARE Zon en maan 14 juli zon op 4.36. onder 20.55; maan op 17.03. onder 0.02; 18 juli VM Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), dalend. Nieuwe Leidse Courant christelijk dagblad voor uiden er omgeving Maandag 13 juli 1970 51ste jaargang fdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Beernink iterdag werd in Hoorn de oom was- en locomotief dag ge- mden. Het publiek kreeg ruim- hoots de gelegenheid de gi- inten van nabij te' bekijken. ier de parade der reuzen door de overvolle Hoornse straten. mier van kindeven DEN HAAG De enkele honderden gemeenten, die van het rijk een aanvullende bijdrage krijgen om hun financiën rond te maken, moeten, om ihun inkomsten op een redelijk peil te brengen hun belastingen verhogen met 4,5 procent en de heffingen met 7 procent. Gebeurt dit niet, dan worden de bijdragen in het vervolg niet meer verleend. De ministers Witteveen (financiën) en Beernink (binnenlandse zaken) schrijven dit in de jaarlijkse alge mene circulaire aan de gemeente besturen. Voor de verhogingen geven de mi nisters de volgende minimumnormen: de reinigingsrechten moeten ten minste 28,25 gulden per vuilnisem mer bedragen bij een ophaaldienst van twee maal in de week; er moeten zeker 230 opcenten op personele belasting worden geheven: rioolaansluiting met zuivering die nen 107 gulden per jaar te kosten zonder zuivering 53.50 gulden en bij de straatbelasting moet min stens 23 procent van de kadastrale opbrengst voor gebouwde eigen dommen worden geheven en 11.5 procent voor ongebouwde eigen dommen. De aanvullende bijdragen van het rijk bedragen dit jaar nog 200 mil joen gulden. De ene helft is een compensatie voor de salarisstijging, de andere helft wordt gegeven om dat de gemeenten nu loonbelasting betalen over de uitkeringen volgens de bijstandswet. Voorwaarde voor de uitkering van de bijdragen is steeds geweest, dat de gemeenten hun eigen inkomsten op een redelijk peil houden. Dal rèdelijk peil vraagt thans, zeggen de ministers, om verhoging van de be lastingen. JtOUVVENPOLDER De 39-jari- mevrouw F. E. van der Meulen- evmakers uit Eindhoven, moeder zes kinderen, is zaterdagavond op ;jVeerse Meer door een speedboot tfvaren en later overleden. èt ongeluk gebeurde toen de [«jarige sleepbootkapitein A. P. A. i)ordrecht in een voor speedboten :*>oden stuk water invoer op een l^al zwemmers. e boot overvoer mevrouw Van der jlen voor de ogen van vijf van r kinderen. Zij raakte ernstig ge- s1d en werd overgebracht naar een pnhuis in Goes, waar zij overleed. gebied en Egyptische militaire doelen aan het Suez-kanaal bestookt. Uit Li banon werden Russische raketten af geschoten op de Israëlische badplaats Nahariya aan de Middellandse Zee. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. URK Na lang zoeken hebben Urker vissers zaterdagmiddag 'het stoffelijk overschot van de 28-jarige Ide van den Berg, opvarende van de UK-7, geborgen. Hij was enkele kilometers ten wes ten van Urk over boord gevallen tij dens de hulpverlening aan een ple zierjachtje dat in nood verkeerde. Het slachtoffer is gehuwd en heeft twee kinderen. GENÈVE Veel bergbeklimmers l zijn het afgelopen weekeinde in 1 Zwitserland om het leven gekomen. Tot dusverre is melding gemaakt van de dood van twee Engelsen, drie Zwitsers en twee Japanners. cadeau voor het aanbrengen van nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: f Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: Betaalt per □kwartaal Mijn naam straat: plaats: Ik kies cadeautje m aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Echtgenote zag „vriend" moord plegen DELFT De 30-jarige los- werkman Herman de Koster uit Delft is vannacht in zijn woning- aan de Oosterstraat door dolk steken om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, de 32- jarige Frits V.. eveneens uit Delft, is voortvluchtig. V. en De Koster had den ruzie gekregen over diens vrouw. Het slachtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen. De politie werd gealarmeerd door een overbuurman die door de echt genote van De Koster, die getuige was geweest van de moord, was ge waarschuwd. Een voorbijganger, de Schiedamse arbeider F. G„ snelde op het hulpgeroep van de vrouw direct naar binnen en zag nog juist dat de dader zich via een achtertuin uit de voeten maakte. Het slachtoffer is vrijwel onmiddellijk overleden. De voortvluchtige V. heeft eerder een verhouding met de vrouw van het slachtoffer gehad, wat al eens meer aanleiding had gegeven tot moeilijkheden tussen V. en De Koster. Gisteravond toen het echtpaar De Koster op weg van het station Delft naar huis V. ontmoette, ontstond een woordenwisseling. De vrouw van De Koster was toen met V. naar diens woning gegaan, maar later op de avond was de echtgenoot zijn vrouw •weer komen ophalen. Ook daarhn zouden woorden zijn gevallen. Omstreeks twee uur vannacht ging V naar de woning van De Koster in de Oosterstraat waar hij deze neerstak. LONDEN Er scheen vanmorgen lichte vooruitgang te worden geboekt bij het gesprek tussen de Britse re gering, de vakbonden en de werkge vers over de looneisen van de 47.000 Britse haven-arbeiders. Welke vorde ringen werden gemaakt, was niet be- kend. De laatste dagen was er druk ge praat. zonder dat een akkoord uit de bus was gekomen. Gistermorgen nog zei Tim O'Leary, een van de vak- bondsonderhandelaars: „Als de on derhandelingen vanmiddag en mor gen weer zo verlopen als tot nu toe. komt er geen oplossing". De arbeiders eisen een verhoging van hun basisloon van elf tot twintig pond per week. De werkgevers heb ben een gegarandeerd minimum van twintig pond aangeboden, DOTDORP Een verkeers- jeluk op rijksweg 12 ter hoog hart het viaduct in Nootdorp It zaterdag aan drie mensen leven gekost. Het zijn de 20- ge B. M. Schrevelius uit Voor- E, de 58-jarige A. Vermeulen [pen Haag en zijn echtgenote, 57-jarige mevrouw Vermeu- (Stawiaski. bestuurster, de 20-jarige Hen- Korpel uit Gouda, werd ernstig niet levensgevaarlijk gewond, eer Schrevelius was haar ver ongeluk gebeurde toen de auto nog onbekende oorzaak op de trrijbaan in een slip raakte en op iin de berm staande wegenbouw- pine botste, De inzittenden raak- eklemd. )RDBROEK ln Noordbroek (zaterdagavond kort voor midder- It twee personenauto's, die ver- lelijk te veel links gereden heb- jmet elkaar in botsing gekomen. )-jarige bestuurder van een der de heer L. Buurmever uit >lde, werd zwaar gewond; zijn rige echtgenote overleed ter |tse. De twee inzittenden van de auto werden licht gewond. ["HOORN Bij een autobotsing ^ithoorn werden zaterdagmorgen automobilisten gedood. Het zijn -jarige slager D. Lemmerzaal uit neer en de 31-jarige mevrouw J. |lansen-Schuyt uit Kwakel, die i voorrang verleende aan de heer nerzaal. Het dochtertje van me- Jansen-Schuyt werd zwaar j>nd. KAN JE Zaterdagmorgen is •jarige chauffeur L. P. Monster istvoorne met zijn personenauto Oude Dijk in Roekan je in een it van de dijk afgereden, waarna |uto tegen een boom tot stilstand pn. Dc bestuurder die uit de auto Jl geslingerd, kwam in een sloot NEW YORK President Nixon heeft heimelijk opdracht gegeven deze maand acht F-4 Phantom-straalvliegtuigen naar Israël te sturen. Zij zullen worden uitgerust met zeer geheime elektronische apparatuur om radar le sloren. Israël heeft van Nixon de verzekering gekregen dat liet met ingang van de volgende maand kan rekenen op twee Phantoms per maand gedurende onbepaalde tijd. Knots opblaasballen. voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Snelle zwemvliezen Doen het even I 31 goed in Castricum ala aan de Cosia Deze onthulling deed gisteren het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. De president zou het besluit hebben genomen na het bericht dat twee Israëlische vliegtuigen waren neergehaald door Russische SAM-2 raketten. Twee van de acht Phantoms, aldus Newsweek die deze maand geleverd worden, waren Israël toegezegd op grond van een bestaand contact. De andere zes, oorspronkelijk bestemd voor de Amerikaanse luchtmacht, zijn nog niet klaar. Newsweek voegt er aan toe. dat vo- terecht en is door verdrinking om het i leven gekomen. Bij andere verkeersongelukken in het weekeind zijn om het leven geko men: de 28-jarige J. H. van Boven uit Papendrecht, de 4-jarige Ineke Gom- mers uit IJsselstein (voor haar ouder lijke woning door een bromfiets aan gereden). en bij de Franse Stad Ma con de 51-jarige P. Prinsen uit Nij megen. rige week 130 eenheden voor het sto ren van radar naar Israël zijn gevlo gen. Deze eenheden zijn bekend als ECM-electronic counter measure) en zijn met veel succes gebruikt door Amerikaanse piloten boven Noord- Vietnam. Binnen twee dagen na ontvangst van het Israëlisch verzoek was het materiaal verzonden, zo meldt Newsweek. Tegelijkertijd zei 'V Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco in een tv interview, dat de Amerikaanse regering een directe militaire confrontatie tussen de VS en de Sowjetunie in het Nabije Oosten niet uitgesloten acht. Ook democrati sche senator Stuart Symington liet zich in gelijke termen uit, Machtsevenwicht Sisco zei dat Rusland onlangs' amfi- bievaartuigen naar Egypte heeft ge stuurd. Zulk materiaal kon niet als defensief worden beschouwd. Er be vinden zich volgens Sisco acht a tien duizend Russen in Egypte. De aan voer van materiaal per vliegtuig en per schip was de laatste tijd aanzien lijk toegenomen. De onderminister sprak van een gewijzigd machts evenwicht. Het bericht van News week bevestigde noch ontkende hij. Hij volstond met de opmerking: „De president heeft gezegd dat wij Is raël niet in de steek zullen laten en ik geloof dat u dat voor waarheid kan aannemen." in een interview mei het Franse blad l'Express beschuldigde de Israë lische premier mevrouw Golda Meir de Sowjetunie van imperialisme van het ergste soort, dat alleen kan wor den tegengehouden doot de VS. Volgens mevrouw Meir willen de Russen zich in het Nabije Oosten ves tigen en gebruiken daarbij de droom van de Egyptische president Nasser. Zij zullen op deze weg voortgaan tot zover als de Amerikanpn het hun toe staan. zei mevrouw Meir. Nasser Intussen heeft Nasser zijn bespre kingen met de Russische leiders in Moskou hervat. Nasser vertoeft al sinds 19 juni in Moskou. Het gesprek werd eerder deze week afgebroken onder meer in verband met het be zoek van premier Kosygin aan Roe menië. Twee groepen Egyptische militairen zijn gisteravond het Suezkanaal over gestoken en hebben Israëlische stel lingen op de Oostelijke oever aange vallen met machinegeweren en gra naten. Volgens Kaïro zouden er onder de Israëliërs veel slachtoffers zijn ge vallen. Eerder op de dag hadden Israëli sche vliegtuigen kampen van Pales tijnse verzetsstrijders op Jordaans 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1