vitii Wagtmans vlak achter le groten op Mont Ventoux In 5jef van de Burg ién in Mathenesse Ondernemingslust beter door fusiegeruchten Hongarije velt Oranje Blad Tour in cijfers FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 9 ZATERDAG 11 JULI 1970 MONT VENTOUX Opmerkelijk fris stond Rini Wagtmans aan de meet boven op de verschrik- Üke Mont Ventoux. Met een vierde plaats achter Eddy Merckx, Martin van den Bossche en Lucien Impe had de Brabander voor de tweede achtereenvolgende maal duidelqk zyn teruggekeerde m gedemonstreerd. Slechts een minuut en 21 seconden achter Merckx ging Wagtmans over de eind- iep. Hjj was tevreden. Want in de laatste twee kilometer door het maanlandschap van miljarden de lingen bedekkende stenen had hij op zijn voornaamste concurrenten in het klassement een behoor- e winst geboekt. Op Gösta Petterson achttien seconden, waardoor Wagtmans de Zweed tot op acht onden is genaderd, op Joop Zoetemelk liefst een minuut en 26 seconden. „Ik geloof, dat mijn rou ten opzichte van Zoetemelk een belangrijke rol heeft gespeeld. Joop heeft zeker zoveel kracht als maar heeft waarschijnlijk in het begin van de klim te veel geforceerd en dat kost uiteindelijk tijd." Wagtmans werd bijna onderstebo ven geduwd. Er heerste paniek aan de meet op de Mont Ventoux, de ver schrikkelijke berg bij Carpentras, waarop drie jaar geleden de Brit Tommy Simpson zo tragisch om het leven kwam. Kort nadat hij was gefi- nished en voor radio en televisie zijn zegje had gedaan, zakte Eddy Merckx in elkaar. Evenals Martijn van den Bossche, die 'al meteen na zijn bin nenkomst van zijn stokje was gegaan, werd Merckx snel naar de voor alle eventualiteiten gereedstaande ambu lance gebracht. Beiden kregen daar een zuurstofbehandeling en konden na enige tijd de tocht naar beneden aanvaarden. De Mont Ventoux had ditmaal vergeefs zijn klauwen naar de nietige mens uitgestoken. Opmerkelijk overigens was in deze veertiende etappe, waartegen zoveel coureurs terecht hadden opgezien, de betrekkelijke winst van leider Merckx. Men had meer verwacht van het wielerwonder van Woluwé dan een blijkens zijn ineenstorting moei zaam bevochten winst van 1 minuut 11 seconden op de landgenoten Van den Bossche en Van Impe. Meer ech ter nog dan deze marge geeft het verschil met de absolute niet-klim- mers aan, dat Merckx op deze zeer warme dag (bij wijze van uitzonde ring mocht er tot aan de voet van de berg geravitailleerd worden) de grote vorm toch niethgd. Want het mag normaal gesproken niet voorkomen, dat een Harm Otten- bros, de „vleugellamme adelaar van Hoogerheide", op slechts dertien en een halve minuut bovenkomt, dat zelfs Henk Benjamins, wiens gemis aan klimcapaciteiten al enkele malen bijna tot zijn uitsluiting had geleid, niet meer dan twintig minuten in een 21 km lange en zeer steile klim ver loor. Als één van de met zorg uitge kozen „scherprechters" in de Tour was de Mont Ventoux ditmaal een mislukking. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat deze klim minder moeilijkheden ople verde dan anders. Misschien heeft het enigszins geholpen dat de organisato ren de 'aankomst zo laat lieten vallen, dat de stekende zon haar grootste kracht allang had verloren. Zeker is, dat de rennerskaravaan het in de eerste 150 km van deze rit bewust kalm aan deed. Men had nog de af- faire-Simpson in het achterhoofd. ■fe Gesloten gelid In een vrijwel gesloten gelid werd dan ook aan de klim begonnen. Eerst in een nog langzaam tempo maar na een demarrage van Merckx iets ge- forceerder. Men wilde de Belg nog niet laten gaan. Raymond Poulidor en enkele anderen probeerden hem te gen te houden, maar dat draaide op een mislukking uit. Alleen de Portu gees Agostinho kon zijn wiel pakken. Maar ook hij zou ten slotte moeten lossen. Dat gebeurde ongeveer negen km onder de top. De Portugees ging alleen verder en werd opgeslokt door een achtervolgende groep, bij wie Poulidor, Van den Bossche, Zoete melk, Pintens. Wagtmans. Gösta Pet terson, Lucien Aimar, Delisle, en Zu- bero opvallend goed werk deden. Langzaam heel langzaam kropen de mensjes tegen de boven het land schap uittorenende Mont Ventoux omhoog. Wagtmans: „Toen heb ik wel iets geleden. Wat is dat een berg. Het was de eerste keer dat ik er tegen moest, maar hij was precies zo zwaar als ik me had voorgesteld". De Brabander .houdt van een grap je. Hij was als een der laatsten bij het groepje Poulidor gekomen: „Je moet zo lang mogelijk bii de tweede klassers blijven en dan pas over springen...." In de slotfase steeg Wagtmans ook boven het aantal „eerste-klassers' uit. „Toen in de "laatste kilometer Van den Bossche en Van Impe sprongen ben ik achter ze aangegaan. Ik had nog net een beetje kracht over. Want hun demarrages daarvoor en die van Raymond Delisle waren pijnlijke sto ten. Dat ik dit jaar zoveel heb moeten afzien is wel goed geweest. Ik had er nu de moraal door om vérder te gaan". Iets minder opgewekt dan Wagt mans kwam Joop Zoetemelk op de door duizenden bezette top aan. Hij klom moeizaam van zijn fiets en be duidde Noel Fore, die aanstalten maakte om een bidon water over zijn hoofd leeg te schudden, dat de Belg dat niet moest doen. Zoetemelk kwam snel bij. "Twee kilometer onder de top zat Eddie Merckx na ztfn zege op de Mont Ventoux. jblTERDAM We vinden het reiend om kritiek op een scheids- bter te moeten uitoefenen. Zo'n n doet het tenslotte ook voor zijn Maar waarvoor de Brit Stevenson imaal uit Engeland moest komen Nederland-Hongarije te arbitre- zal niemand hebben begrepen, man bracht er totaal niets van cht. Het had Nederland bijna het jke spel gekost. !et stond met nog enkele „horloge- jen" te spelen 6—6. Op dat mo lt manipuleerde Stevenson zo raar zijn arbitragevaan dat de Neder- ^ers teruggingen en de Hongaren genheid kregen naar voren te men. Zij konden rustig met zijn n combineren. Nederland had dat het harde schot dat volgde |n keeper Misdorp zijn hoofd Overigens werd de wedstrijd spannende aangelegenheid. Reeds |e eerste minuut benutte de Hon- Bela Szeri een strafworp. (01). invoerder Bas Stam maakte die ilde via een schot ongedaan-(11) -een uitval van Rudi Selbeck le- '3c zelfs een Nederlandse voor- ing op. (21). In de tweede speel- werd Spijker uit het van span- kolkende water gestuurd en las Wiesner (Wat een schutter is _|man) bracht de partijen in dit waterpolotoernooi voor de jeugd weer op gelijke hoogte. (2-2). Wiesner maakte er achtereenvol gens 23 en 24 van. Bert Goudema gaf de zaak weer een wat dragelijker aanzien in een periode dat Nederland een numeriek voordeel had (34). In de laatste speeltijd scheen Ta- mas Farago de Hongaren op rozen te zetten via een raak schot- (35). Het viel de jongens uit het land van de goulash tegen dat Piet Reedijk zuiver inzette (45) en dat Mart Bras onder groot gejuich er weer een „deelsom" van maakte (55). Wiesner richtte opnieuw perfect (56) maar het laat ste doelpunt was tot volle tevreden heid van de toeschouwers die zich schor hadden geschreeuwd, voor de Oranje-knapen. (66). Selbeck maak te het. West-Difitsland leed de eerste ne derlaag. Italië komt de eer toe dit kunststukje te hebben volbracht. Het werd 34. Rusland versloeg Spanje na een doelpuntrijk gevecht (76). De stand is nu: 1 en 2 Duitsland en Rusland 5 uit 4; 3 en 4 Spanje- en Italië 4 uit 4; 5 en 6 Hongarije en Nederland 43. Voor de verliezerspoule werd ge speeld: Engeland-Polen 34; Tsjechoslowakije-Griekenland 65; Griekenland-Engeland 65 en Polen- België 71. (DoorGer Stolk) OTTERDAM Sjef van dc Burg t weer van zich doen spreken. Nu de blozende tuinderszoon uit Ber- •n Rodenrijs dat hard nodig, want en onfortuin waren er dit sei- de oorzaak van dat Sjef uit de ctie voor de wereldkampioen- ippen geschrapt werd. Of de ccla- e triomf in de Ronde van Oud henesse het gevolg was van Sjefs llusie? „Nee" aldus glunderlach- le Van de Burg. „Want ik heb nu begrepen dat die hele nationale :g een wassen neus is." n op grimmige toon: „Ik voel me k genoeg om tijdens het weekein- te vlammen in de Ronde van 'uws-Vlaanderen. Maar echt, nie» id is opgewassen tegen zoveel on- ïk als ik heb gehad." en andere topamateur. Wim Bra- boer, hoopt in dezelfde Ronde van luws-Vlaanderen eveneens op grote en." Ik reed plat. Overigens maar ikkig want nu hoefde ik me niet forceren. Let op mij de komende ten. Ik. rijd als een trein, volgens zal de selectie voor Leicester dan (rote mate afhangen van de pres es, geleverd in de maand juli. ik er om dat ik Zeeland zal buffe- Wim Bravenboer was er overigens niet bij toen Jaap Schelling, Wim Liebrechts en Sjef van de Burg een niet meer te overbruggen gat sloegen. Weliswaar pakten Jan Zoonds, 'Jan van Driel, Martin Verwey en Cees Maaskant eveneens een tour, maar vlak voordat zulks tot stand zou ko men, flitste Sjef van den Burg ander maal weg- Hij deed dat overigens in gezel schap van Gerrit de Wit en Frank Oüwerkerk, waarvan de laatste reeds was gedubbeld. Daar werd later druk over gediscussieerd, want de wed strijdleiding had nadat de grote groep een lap had gekregen aangekondigd dat men en masse de strijd had te staken. Omdat nog in dezelfde ronde een aantal vluchters werden terug gepakt en de jury de rugnummers van de betrokken renners nog niet had opge nomen, werd het een chaos. Een chaos, waarover veel renners zich la ter nogal opwonden. De uitslag: 99 km in 2.26.15 uur. 1. S. van de Burg (Berkel). 2. M. Verwey (Rotterdam), 3. J. Zoonds (Voorschoten), 4. C. Maas kant (Zoetermeer), 5. J- Schelling ('s Gravendeel), 6. W. Liebrechts (Vlaar- dingen), 7. J. van Driel (Werkendam). 3. G. de Wit (Dubbeldam), 9. M. Ber- tou (Den Haag), 10. B. Slings (Al- blasserdam). ik helemaal kapot. Ik kon niet meer. Mijn benen blokkeerden. Wat een verschrikkelijke berg". De Zuidhol lander was nieuwsgierig hoeveel tijd hij aan Gösta Petterson had ver speeld. Het viel hem erg mee. „Die Mont Ventoux is veel erger dan ik had gedacht en dan maar dik een minuut verliezen gaat nog". Dat hij opnieuw 2 minuten 47 seconden op Merckx had verloren deed Zoetemelk weinig. „Die eerste plaats, daar denk ik al lang niet meer aan". •fa Goed boven Goed boven kwam ook Evert Dol man, die na Wagtmans, Zoetemelk, Jan Janssen (op ruim vier minuten), Jos van der Vleuten (op zeveneneen- halve minuut), nog geen negen minu ten had verspeeld. „Ik heb eerst wel geprobeerd om met de grote mannen mee te gaan. maar voelde al spoedig dat het niet kon. Toen heb ik me laten terugvallen en ben ik mijn eigen tempo omhoog gekomen". Dol man had het meest in de laatste me ters geleden. „Toen ik aan de laatste honderd meter begon dacht ik er al te zijn. Maar wat viel dat tegen. Die honderd meter leken ten slotte wel een paar kilometer. Het is me het bergje wel". Ton Vissers stuurde Dolman naar beneden. De ploegleider van Willem-2 Gazelle keek opgelucht Hij had op zo'n succes op de Mont Ventoux niet gerekend, maar het was op deze deze veertiende dag van de Tour niet allemaal zonneschijn voor de carna valsprins van Oisterwijk geweest. Onderweg had hij de Belg Victor Nuelant verloren. Nuelant. een zeer nuttige knecht, kwam ten val en brak zijn linkerbeen. Hij werd met een he likopter naar een ziekenhuis in Car pentras vervoerd. Dat was de enige schaduw over de goede prestaties van de Nederlandse ploegen, die verder geen man verloren. X. Eddy Merckx. België 5.47.44 (29.333 km/u), 2. Martin Vandenbossche, België 5.48.55, 3. Lucien van Impe, België z.t., 4. Rlny Wagtmans,(Ned-Vlssers) 5.49.05, 5. Ber nard Thevenet, Frankrijk 5.49.09, 6. Ray mond Delisle. Frankrijk "5.49.15, 7. Tony Houbrechts. België z.t.. 8. Raymond Pouli dor, Frankrijk z.t., 9. Gösta Petterson, Zweden 5.49.23. 10. Galdos (Spa-Langarica) 5.49.23, 11. Vanneste (Bel-Cools) 5.49.42, 12. Pintens (Bel-Cools) 5.50.04, 13. Agostinho (Por-De Grlbaldy) 5.50.10, 14. Aimar (Fra- -Stabllnski) 5.50.14, 15. Zoetemelk (Ned- Schotte)1 5.50.31, 16. Gonzales (Spa-Langari- ca) 5.50.47. 17. Panlzza <Ita-Pezzl) 5.50.53, 18. Zubero (Spa-Langarica) 5.51.00, 19. Balma- mlon (Ita-Pczzi) z.t., 20. Janssen (Ned- -Muer) 5 51.46, 21. Schleck (Lux-De Muer) z.t., 22. Morl (Ita-Pezzl) 5.52.01, 23. Rabaute (Fra-Caput) 5.52.17, 24. Schlavon (Ita-Pezzl) 5.52.24, 25. Danguillaume (Fra-Plaud) 5.52.49, 34. Gablca (Spa-Langarlca) 5.54.06, 42. Van der Vleuten (Ned-Vissers) 5.55.11, 52. Dol man (Ned, Vissers) 5.56.37. 69. Ottenbros (Ned-Vlssers) 6.01.20, 76. Steevens (Ned-Pe- ters) z.t., 81. Van Katwijk (Ned-Vlssers) z.t., 84. Hoogerheide (Ned-Vlssers) z.t., 93. Beugels (Ned-Schotte) 6.03.58, 94. Zoontjens (Ned-Peters) 6.04.12, 97. Rentmeester (Ned- -Peters) 6.05.10, 98. Vlanen (Ned-Peters) z.t., 102. Benjamins (Ned-Peters) 6.07.46, 105. en laatste: Romano Tumellero (It-Martini) 6.08.45. Van Springen startte niet. Nuelant staakte de strijd. Vandenbossche, die ademhalingsmoeilijkheden had op de Mont Ventoux en per ambulance naar beneden werd gebracht, is volgens nadere berichten aardig opgeknapt. Hij is teruggebracht naar zijn hotel"in Avignon, waar hij vol gens een telefonische mededeling van een lid van zijn ploeg heeft gedineerd. HET ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Eddy Merckx (Bel) 71.33.35. 2. Joop zoetemelk (Ned) op 9.26. 3. Gösta Petter son (Zw) 11.21, 4. Rlny Wagtmans (Ned) 12.29, 5. Raymond Poulidor <Fra> 14.15. 6. Martin Vandenbossche (Bel) 15.09. 7. Lu cien van Impe (Bel) 15.12. 8. Francisco Gal dos (Spa) 15.15. 9. Georges Pintens (Bel) 16.15, 10. Lulz Zubero (Spa) 16.34, 11. Antoi- ne Houbrechts (Bel-Pezzl) op 17.33, 12. Lu cien Aimar (Fra-Stabllnski) 17.47, 13. Ray mond Delisle (Fra-Plaud) 17.55, 14. Italo Zllloll (It-Driessens) 19.15, 15. Willy van Neste (Bel-Cools) 19.46, 16. Joaquim Agos tinho (Por-De Gribaldy) 21.08, 17. Franco Balmamion (Ita-Pezzi) 21.25, 18. Wladimir Panizza (Ita-Pezzi) 22.58, 19. Silvano Schla von (Ita-Pezzl) 23.38. 20. Andres Gandarias (Spa-Langarica) 25.06, 21. Johnny Schleck (Lux-De Muer) 25.46. 22. Primo Mori (Ita- -Pezzl) op 31.57. 23. Eef Dolman (Ned-Vis sers) 36.37, 24. Bernard Labourdette (Fra- -Caput) 36.53, 25. Jean Dumont (Fra-Plaud) 37.30. 33. Jan Janssen (Ned-De Muer) 44,33. Het ploegenklassement van de veertiende etappe Is: 1. Langarlca (Galdos. Gonzales, Zubero) 17.31.10. 2. Plaud (Thevenet, Delisle, Danguillaume) 17.31.13, 3. Pezzi 17.31.39, 4. Stabllnsky 17.32.45, 5. De Gribaldy 17.36.03, 11. Vissers 17.40.53, 15. Peters 18.14.32. Hel algemeen klassement ls verder: 39. Van der Vleuten (Ned-Vissers) op 51.10, 52. Steevens (Ned-Peters) 1.04.47, 53. ex aequo: Vlanen (Ned-Peters) en Ocana (Spa-De Muer) op 1.05.12, 75. Van Katwijk (Ned-Vls sers) 1.29.51, 85. Zoontjens (Ned-Peters) 1.38.15. 88. Ottenbros (Ned-Vissers) 1.39.26, 92. Beugels (Ned-Schotte) 1.41.58, 99. Rent meester (Ned-Peters) 2.06.45, 102. Benjamins (Ned-Peters) 2.16.03. 103. Hoogerheide (Ned- -Vissers) 2.16.56. y Oebak-garai Hoewel een taart die je bij de bakker koopt nooit mislukt, vinden vele vrouwen het toch verrukkelijk om gezin en gasten eens te verwennen met eigenge maakt gebak. Voor zo'n bak- grage vrouw hier een taart vorm, die een bijzonderheid heeft, namelijk een kringvormi- Tuinkruiden Tuinkruiden verheugen zich in een toenemende belangstel ling. Oorzaken: kennisname van buitenlandse gerechten, zucht naar romantiek, het stre ven iets persoonlijks van het eten te maken. Vooral in zuide lijke streken weet men te goo- -chelen met blaadjes en sten geltjes die zorgen voor een wonderlijk aromatische smaak. Vroeger werden in onze con treien veel kruiderijen gebruikt. De Oostindiëvaarders zorgden echter voor peper, nootmus kaat en kruidnagel, en die ver drongen ons geurig groene kruid uit de keuken. Wie het verse goedje in ere wil herstel- 4 len en wat durft experimente ren doet er goed aan het aardi ge werkje „Tuinkruiden" te be stellen (of af te halen bij uw plaatselijke Huishoudelijke en Gezinsvoorlichling). Een uitga ve van het Voorl. Bureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44. Kruidenboter: zacht geroerde boter of mayonaise vermengen met zeer fijn gesneden kruiden zoals kervel, peterselie, selderij, bieslook, dragon. Kies één kruidensoort óf een mengsel van kruiden. L) kunt ook ge raspte ui. fijngesneden augurk jes of kappertjes toevoegen. Kruidenboter op toostjes, als vulsel van hardgekookte eieren, bij koud vlees, of koude ge kookte vis. Nautische grapjes "Ik ben in moeilijkheden", "Man overboord" en nog zo wat kreten in het Engels staan op vier geëmailleerde mokken die met een bijbehorende kof fiekan in de handel zijn in een stoere opbergkist. Je bent zee man of niet! U mag deze grap pige en toch degelijke set uw eigendom noemen wanneer u 48.24 neertelt. Er zijn nog veel meer nautische ge schenkartikelen, variërend van ankerkurketrekker tot sche merlamp, panlappen, manchet knopen, daspennen, borrel- en cognacglazen en zelfs kunt u een watersportliefhebber een zuiver zijden shawl met ver schillende watersportmotieven cadeau doen, vanaf ƒ21.75; in batist vanafƒ.9.-. Macaroni- schelpjes Nu de oude aardappelen duur en bovendien niet meer je dét zijn, de nieuwe piepers prij zig en gladjes, grijpen we naar peulvruchten of deegwaren voor de warme maaltijd, al is het maar ter afwisseling. Denkt u er wel om wat extra fruit en groente toe tc dienen. Op het gebied van eiwitten, vetten en koolhydraten doen deegwaren niet onder voor aardappelen, maar ze bevatten minder cal cium, ijzer en vitaminen dan aardappelen. Een nieuw pro- dukt is het macaroni-schelpje dat in halfponds verpakking op de markt komt, 59 cent kost en ter kennismaking 54 cent. Ze kunnen zó uit het pak in de pan. Wie eens wil experimente ren met deegwaren kan gratis in het bezit komen van een re ceptenboekje" Evèn een brief kaart naar Bureau Voorlichting Macaroni en Spaghetti, Post bus 161 Zaandam is voldoende. ge groef in de bodem. Daar door laat de taart .makkelijk los. Kost ongeveer acht gulden. De houten deegrol ongeveer negen gulden; daarnaast ziet u een slagroomspuit met een stel van vier fittingen. Deze set is van aluminium en kost onge veer acht gulden, ten slotte links op de voorgrond een ny lon banketbakkerspenseel om de taartvormen met eigeel te bestrijken (ƒ2.95) en een snij mes om deeg weg te nemen, met boor en plastic gekarteld wieltje 2.95). Een importeur in Rijswijk legde beslag op Rose's Lime marmelade. Lemoen of lemme- tjes in een dunschillige citrus vrucht geïmporteerd uit west Indië. Deze marmelade die een exotisch tintje heeft en geleverd wordt in een fraaie glazen pot smaakt uitstekend op brood en toast maar in cake, taart en op ijs slaat hij ook geen gek figuur. Zo komt u or Praten over eigen financiële omstandigheden is nog altijd een taboe in ons land. Het Ge- zins Begrotings Instituut denkt daar anders over. Blijkens de brochure "Zo komt u er" die een derde volledig herziene druk beleefde, kunt u met enige moeite inzicht verwerven in uw financiële mogelijkheden. Hebt u er een idee van wat er per week voor uitgaven aan schoonmaakartikelen, kapper, cadeautjes, papier en postze gels, een bloemetje voor een zieke, een kraamcadeautje, door uw handen gaan? Schrijf alles eens op en probeer een re serve te kweken. Over vijf jaar is uw vloerbedekking, bankstel, brommer, ijskast, aan een ver nieuwing toe, dat zijn de grote stukken waarvoor we een reser ve kweken. Deze heldere uit eenzetting over de planning van onze inkomensbesteding uw eigendom voor 0.75 bij al le Bondsspaarbanken; of een bedrag van 1.- aan postze gels, te zenden aan het GBI, postbus 1046, Rotterdam. Weg vlek! Dit is een bericht voor lieden die pas verhuisd zijn of een ver bouwing achter de rug hebben. Een spulletje, dat Husacel heet met het mysterieuze bijvoegsel 315 S, stelt de huisvrouw in staat vervelende cement- en be- tonresten te verwijderen van douchebakken, gootsteen, te gels, enz. Husacel 315 S verwij dert de klodders zonder aantas ting van het glazuur. Het spul verwijdert ook roeststrepen wélke zich in dc poriën van een muur genesteld hebben door muurijzers, hekwerken en pij pen die oxyderen. Groene aan slag, veroorzaakt door algen, kunt u er eveneens mee te lijf gaan. De algen worden gedood en het euvel is voorgoed ver holpen. De te verwijderen res ten moet u eerst bewerken met water en een afwasmiddel, om de oppervlaktespanning van de vlek te breken. Dan wordt Hu sacel op de vlek gespoten, in la ten werken en met een spatel of harde borstel de hele laag ver wijderen. Een kleine fles van 250 cc kost 4,95. 500 cc ƒ8,30. Binnenkort bij goede drogisten voorhanden. De Brit David, Broome is gis teren op Beethoven wereldkam pioen springen geworden in La Baule, Frankrijk. Op de foto David Broomenief op Beetho- ven maar op Top of the Morning II tijdens de wedstrijden. AMSTERDAM De laatste dagen is de stemming in Wall- street verbeterd, omdat men de indruk kreeg van een voortgaan de rentedaling, welke bevorderd wordt door maatregelen van overheidszijde. De andere finan ciële centra toonden dientenge volge goede weerstand, met na me de Amsterdamse effecten beurs, waar de ondernemingslust bevorderd werd door fusie- geruchten. De Nederlandse Gasunie is aan de markt met een lening van honderd miljoen tegen 8,5 pro cent rente, welke men een grote kans van slagen geeft. De prespectieven voor de Neder landse economie tot en met het jaar 1973 heeft het Centraal Planbureau gunstig beoordeeld met een groei van ruim vijf procent per jaar voor de produktie en voor de arbeidsproduk- tiviteit van vier procent. Wij willen echte de aandacht ves tigen op het feit dat de prognose van het Planbureau uitgaat van bepaalde veronderstellingen. Zo is men ervan uitgegaan, dat de wereldconjunctuur en de buitenlandse vraag zich gunstig blijven ontwikkelen. Gebeurt dat niet, dan kloppen de uitgangspunten niet en komt de prognose op losse schroeven te staan. Precies zo staat het met de veron derstelling, dat de jaarlijks loonkos tenstijging de 8 procent niet te boven zal gaan en voorts dat de overheids uitgaven niet excessief zullen stijgen. Gezien de ervaringen van vorige ja ren, is het de vraag, of er voldoende zelfbeheersing zal zijn om de gestelde uitgangspunten van het- Planbureau waar te maken. „FOPSPEEN" AJs men niet met beide benen op de grond blijft staan, dan gaat de prognose van het Centraal Planbu reau als een "fopspeen" fungeren en denkt men, dat er nationaal en inter nationaal niets aan de hand is en een onbewolkte hemel de welvaart in dc komende jaren begunstigt. Terwijl er een zware strijd aan de gang is om aan de zuigkracht van de inflatie-draaikolk te ontkomen en toch niet terecht te komen in een ernstige recessie. De afloop van die strijd staat nog niet vast en hangt af van het regeringsbeleid, dat in de verschillende landen gevolgdwirdt en van de ontwikkeling van lonen en prijzen. De laatste dagen heeft de Ne- wyorkse beurs een vriendelijker hou ding aangenomen, omdat men over helt naar de mening, dat de hoogste rentestand voorbij is. Er gaan ge ruchten over een mogelijke verlaging van het disconto in Amerika en van de verplichte kasreserves der banken. Duidelijk koerst men in Amerika naar een minder straffe kredietpoli- tiek om het bedrijfsleven meer arm slag te geven voor de financiering. Zou de rente in de VS definitief een dalende richting inslaan, dan zou deze ontwikkeling een gunstige in vloed hebben op de rente van de Eurodollarmarkt en zo ook op de ren tevoet in ons land. Gezien echter de liquiditeitszorgen, welke overal be staan, verwachten wij slechts een be perkte rentedaling, als het zover komt. ROBECO In het tussentijds bericht van de grote internationale beleggingsmij Robeco, dat deze week verscheen, over de periode van 1 jan. tot 1 juni 1970, werd medegedeeld, dat men ter parering van dreigende moeilijkhe den. belang bij goud heeft genomen in de vorm van de aankoop van aan delen in Zuidafrikaanse goudmijnen. Het is opmerkelijk, dat robeco zich opnieuw bij he* geel metaal heeft geïnterresserd ditmaal niet door goud te kopenmaar renderende aandelen in mijnen. Hieruit valt af te leiden, dat men rekening houdt met nieuwe onrust op de valutamarkten en stijgende godprijzen. In het verslag word* de belegger in aandelen een hart onder de riem ge stoken door de opmerking, dat in de huidige Koersen niet alleen vele be staande, maar ook gevreesde moeilij kheden tot uitdrukking zijn gebracht en dat de koersen zijn gedaald, niet alleen door kapitaalschaarste en krappere winstmarges, maar ook ten gevolge van pessimisme bij de beleg gers. Intussen is de intrinsieke waarde van aand. Robeco in -de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald van 246 tot 210. dat is een waardever mindering van een kleine 15 procent en hierbij seeft het bestuur de aan deelhouder als troost mee, dat „alle mensen een blauwe slaapmuts krij gen, als de hemel valt", schrale troost overigens Deze week hebben de internatio nale aandelen zich goed kunnen handhaven, behalve Kon. Olie. welk fonds opnieuw van Amerikaans aan bod te lijden had. De notering liep gisteren terug tot 122 (v.w. 128), du$ een verlies van 30 punten. Op de lokale markt werd specula tieve kooplust opgemerkt voor aande len. welke eventueel in een fusie be trokken Kunnen worden. Zoals ge meld, gaat Int. Coating Materials, voortgekomen uit een fusie tussen en Vettewinkel, naar het Belgisch olieconcern Petrofina over. De note ring van ICM werd c-eze week, in afwachting van het officieel commu- niquopgeschort. Vorige week noterde dit fonds 322 pet., de laatste notering, welke nog tot stand kwam, was 360. BUITEN FUSIE Van de grotere verffabrieken is nu nog alleen de Kon Lak-Vernis- en Verffabriek Molyn Co te Rotter dam buiren een fusie gebleven en uiteraard vraagt men zich ter beurze af, hoelang dit nog het geval zal zijn. Het is bekend dat de researchkosten in de verfindustrie hoog zijn en de concurrentie in binner.- en buiten land groot. Er werd enige meerdere speculatieve kooplust voor de incou rant verhandelde aan-L Molyn opge merkt en de notering liep van 240 naar meer dan 260 pet. op. De aandelen Sohinx ook incourant verhandeld, werden tegen circa 400 pet. uit ie markt genomen. Dit fonds, dat de laatste weken zeer sterk geste gen is, wondt van zekere zijde uit de markt genomen, naar men zegt, door het Oetkër-roncern in Duitsland. Van de 'okale waarder noemen wij verder Tilburgsche Waterleiding, Lyempf, VErto, Desseaux, GEveke- -Groenpol, Veneta, Holec, die ge vraagd werden in verband met fusie- mogeliikheden Laatstgenoemd fonds steeg deze week van 180 tot 193 pet., maar Verto liep gisteren terug van 232 tot 218 pet VAST VAst in de markt lag Nat. Neder landen, welk fonds deze week van 69 tot f 74 avanceerde. Wegener was gevraagd maar ande re uiteeversaandeler hadden van winstnemingei'. te lilden •Bij de scheepvaartwaarden blijft Phs. Van Ommeren de aandacht trek ken. Dit fonds verbeterde deze week verder van ">W tot 230 pet. De Nederlandse Gasunie is op de markt gekomen met f 1000 miljoen 8 pet. obligaties, de uitgiftekoers wordt dinsdar bekend eemaakt. De inschrijving zal op vrijdag geschie den. Daar de eerder in dit jaar uitgege ven obligatie'ening Gasunie tegen hetzelfde rentetype bgven de 101 pet. noteert, is het welslagen van de nieu we emissie wel verzekerd te achten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9