AMMAN SLUIT AKKOORD MET DE GUERRILLA'S Prof. Andriessen: beleid NYV-bank oer-conservatief J eugdassemblee zeer chaotisch Bejaarden minder crimineel dan rest van de bevolking INS ook verbaasd over het regeringsbesluit Rolma Jaar1969 wis bijzonder ongunstig voor horeca Kamervragen over werkgelegenheid NCW uit kritiek op wijziging minimumloon CONCLUSIE VAN ONDERZOEK Opbrengst toerisme vermind erd Journalistenbond bij vakcentrales Jongen gedood Bergbeklimmers (5) verongelukt Voorlichting receptbesluit onvoldoende Nederlandse satelliet zonder Belgische steun Lijk generaal Casey geborgen Zijn robots wel griezelig NOS niet eens met besluit steun dagbladen „Het Herenhof" blijft open If 7 ZATERDAG 11 JULI 1970 !.(Van onze sociaal-economische redactie) BUNNIK Prof. J. E. Andries sen. president-commissaris van de CNV-verzekeringsmaatschap- pij UBO, heeft gisteren in de aandeelhoudersvergadering van UBO de opstelling van De Cen trale, verzekeringsmaatschappij van het NW, oer-conservatief genoemd. De heer Andriessen doelde op de besprekingen, die UBO en De Cen trale gevoerd hebben om te komen tot een samenwerking en fusie in de toekomst. Als objectief waarnemer meende de heer Andriessen het be id van de financiële instelling van jhet NVV moeilijk progressief te kun- jnen noemen. Hij sprak over een zui- juigheid met zeer beperkt gezichtsver mogen; conservatiever kan het naar (zijn oordeel niet. De voorzitter had de indruk, dat de besprekingen met De Cen- ale meer dan alleen zakelijke over- 'egingen een rol hadden gespeeld, •e heer Borstlap, tweede voorzitter an het CNV, benadrukte nog eens de oodzaak van samenwerking tussen Ie instellingen van de drie vakcên- alen. maar de commissarissen moes- 'ten constateren, dat van de zijde van iet NW de samenwerking van de lanciële instellingen onmogelijk is jemaakt. Geen drama Overigens wenste de heer Andries- ,sen van deze ontwikkeling geen dra ma te maken. Hij had het toegejuicht, wanneer UBO door samenwerking tot sen groter financieel draagvlak was gekomen, maar ook nu zag hij de toe komst niet somber in. UBO groeit 'ors en er is een flinke winstcapa citeit. Wanneer er over een aantal ja- ■en vreemd kapitaal aangetrokken sou moeten worden om de uitbreiding tan de maatschappij te financieren lan achtte hij het niet uitgesloten, dat er mogelijkheden gevonden wor- ien. Zoals de directeur Lenderink mee deelde is het eigen vermogen thans Bij de werkzaamheden voor de sloop van het oude jaarbeurs gebouw in Utrecht is een deel blootgekomen van het noord- R westelijk bastion van het voor- llmalip kasteel Vredenburg: een I nesting uit het midden van de j vijftiende eeuw. De herinnering tit het verleden zal in de ko mende tijd, verwijderd worden. gestegen tot 5,32 pet. van de premie reserve tegen vorig jaar 5,08 pet. UBO komt hiermee ruimschoots bo ven de verplichte 5 pet. uit. Dit jaar is nog weer een snellere groei van het verzekerd kapitaal te verwachten dan over 1969. Ook de computer heeft thans haar intrede gedaan in het bedrijf via een overeenkomst met het Computercen trum Nederland van de Staatsmijnen. De eerste ervaringen zijn buitenge woon gunstig. In de toekomst hoopt men met het bestaande personeelsbe stand de voortdurend groeiende om vang van het werk aan te kunnen. Het bijzonder arbeidsintensieve ka rakter van het spaarbankbedrijf maakt het voor de toekomst onmoge lijk de Spaarbank voor protestants Nederland zelfstandig te blijven ex ploiteren. Door samenwerking zal naar een breder draagvlak moeten worden gezocht. DEN HAAG Het Nederlands chr. werkgeversverbond heeft er bezwaar tegen dat de minister van sociale za ken in zijn voorstellen tot wijziging van de minimumloonwet is afgewe ken van het unanieme gedeelte uit het SER-advies. In een commentaar zegt het NCW: dit gedeelte het struk- tureel meest ingrijpende voorstel be treft vervanging van de gemengde index door die der regelingslonen voor de jaarlijkse aanpassing. Hieraan had de SER, eveneens unaniem, de aanbeveling verbonden om uit de wet te schrappen de ver plichting om eens per drie jaar advies te vragen over extra verhogingen. Deze consequentie heeft de minister niet getrokken. Hiermee is een deel van de basis ontvallen op grond waarvan het NCW had ingestemd met wijziging van het aanpassings mechanisme. Een ander belangrijk bezwaar van het NCW richt zich tegen het thans reeds verlagen van de leeftijdsgrens tot 23 jaar. De minister heeft voor de noodzaak daarvan z.i. geen nieuw za kelijk argument aangevoerd. Deze wijziging alsmede de extra verhoging per 1 juli jl. betekenen onvoorziene kostenstijgingen en doorkruising van het loon- en salarisbeleid voor ver schillende sektoren. Theodorakis trekt zich terug NEW YORK De Wereld-Jeugd- - Assemblee in New York heeft fiste ren een bijzonder roerige dag gekend. Op de tweede dag van de bijeen komst, die door de VN is georgani seerd. „om de generatiekloof te over bruggen". schreeuwden, joelden en floten de zeshonderd deelnemers uit meer dan 120 verschillende landen 1at het een lust was. Op het spreekgestoelte was er soms j prake van een handgemeen, als en kele deelnemers zo snel mogelijk .rachtten een microfoon te bemachti- I gen. De eis van de Sovjetunie om de 1 vertegenwoordigers van Zuid-Korea, Zuid-Vietnam en Nationalistisch Chi na niet tot de. vergadering toe te la ten. werd afgewezen. Met overweldigende meerderheid De nieuwe Franse aerotrein tijdens een proefrit met de pers gisteren in Chevilly. De voort stuwing geschiedt door middel van een grote propeller, die het monorailvoertuig een snelheid geeft van 280 kilometer per uur. De aerotrein kan 24 tot 60 pas sagiers meenemen. Het transport middel houdt zo het midden tus sen trein en vliegtuig. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. UTRECHT De bejaarden in Ne derland die 14 procent van de bevol king vertegenwoordigen, blijken slechts 3.38 procent van de totale cri minaliteit voor hun rekening te ne men. Van de bejaarden die wel crimineel zijn, vallen vooral de zedendelin quenten op. Ze scoren niet minder dan 13.73 procent, een hoog percenta ge vergeleken met het aandeel der zedendelinquenten in de criminaliteit der totale bevolking (8,28 procent). Dit blijkt uit een door de crimino loog J. Allersma, medewerker van het criminologisch instituut in Groningen, ingesteld onderzoek naar de bejaar- den-criminaliteit in Nederland. De heer Allersma controleerde het criminele gedrag van personen van 60 jaar en ouder, mannen zowel als vrouwen. Diefstal (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de Nederlandse vereni ging van journalisten heeft hetad- I vies van een studiecommissie over- genomen om aansluiting te zoeken bij de vakcentrales op voorwaarde, dat de plannen van NW-voorzitter Kloos worden verwezenlijkt om een DEN HAAG Het jaar 1969 is voor de horeca en voor het toerisme in het algemeen bij zonder ongunstig geweest. De omzet van horeca-produkten daalde in 1969 ten opzichte van 1968 vier tot vijf pet. Dit maakte de heer F. W. van der Wolk. voorzitter van het bedrijfschap i UTRECHT Ook de Nederlandse Spoorwegen heeft nu haar ^verbazing uitgesproken over het regeringsstandpunt in de zaak ■jPiolma, In de Tweede Kamer zijn gisteren 'ragen gesteld ovér de werkgclegeu- léid bij Werkspoor Utrecht. P. Bosboom, hoofddirecteur NS, ijst het argument van de regering, it ze geen steun kan geven aan een 'agonfabriek omdat dit in strijd zou ijn met de EEG-bepalingen. van de land. ..Die EEG-bepalingen waren al lang ïkend." aldus de hoofddirecteur, „als NAARDE.N De 22-jarige V. uit ussum is vrijdagavond op een geslo- en overweg, die niet meer in gebruik vas. tegen de trein gelopen en daar- nj om het leven gekomen. Het trein verkeer tussen Amsterdam en Utrecht ondervond enige vertraging. Volgens de politie moet de jonge- jïnan, die in het nabij staande post- (buis een bruiloft had bijgewoond, door de duisternis zfjn misleid. men dit argument direct op tafel had gelegd had ik me weken werk kun nen besparen" Belang Ir. Bosboom heeft met vertegen woordigers van de drie gemeenten, de vakbonden en de VMF de moge lijkheid onderzocht, de Rolma op be perkte schaal voort te zetten. Voor de \'S betekent opheffing van de Neder landse wagonindustrie een extra na deel, omdat Werkspoor tot nu toe jaarlijks service-orders uitvoerde ter waarde van enkele miljoenen gul dens. Het Tweede-Kamerlid Roethof (soc.) heeft de ministers Nelissen en Bakker (resp. econ. zaken en verkeer en waterstaat) gevraagd op welke gronden de regering de mening van de NS en de gemeentebesturen ver werpt. Het is immers in het belang van de afnemers en werknemers al? de Rolma gedurende tenminste vijf jaar zou blijven voortbestaan, meent 1 het Kamerlid. SAINT-GERVAIS Vier bergbe klimmers hebben gisteren op een hel ling van de Mont Blanc een val van 200 meter gemaakt. Drie van hen vonden de dood, de vierde is in ern stige toestand in een ziekenhuis opge nomen. In hetzelfde Alpengebied zijn vrij dag de lijken geborgen van twee Franse bergbeklimmers, die eerder deze week bij een val van een 3.914 meter hoge bergtop om het leven kwamen. DEN HAAG De ministers van landbouw en visserij en van finan cien zullen binnenkort een wetsont werp indienen, waarbij de kosten van een grote visakte worden verhoogd tot 20 en die van een kleine visakte tot ƒ4. Voor de kustvisserij is een bijdrage van 2 vastgesteld. horeca gisteren hekend tijdens een bestuursvergadering. De invoering van de BTW, de daar op gevolgde prijsstijgingen en de ac cijnsverhoging op alcohol en bier hebben er naar de mening van de heer Van der Wolk toe bijgedragen, dat Nederland zich In 1969 uit de markt heeft geprijsd. Hij herinnerde eraan, dat het be drijfschap al in 1967 uiting heeft ge geven aan zijn beduchtheid voor de gevolgen van de BTW. De horecabe drijven ontvingen in 1950 zeven pet van de totale bestedingen van buiten landers en in 1966 29 pet. In het eerste half jaar van 1969 zijn. vergeleken met 1968 de devie- zenontvangsten uit het buitenlands toerisme met 12 pet gedaald. De heer Van der Wolk deed een dringend beroep op de overheid ten minste de spijzen- en maaltijdenver strekking onder het verlaagde tarief te brengen. ARNHEM Het recreatiegebied dat bij de grote bosbrand bij 't Harde op de Veluwe verloren is gegaan, moet worden gecompenseerd door een vergelijkbaar militair terrein voor de recreatie beschigbaar te stellen. Dit is de mening van het socialisti sche lid van de Provinciale Staten van Gelderland, mevrouw Van den Doel-Grondsma. Zij heeft verzocht bij de regering aan te dringen op een dergelijke compensatie. UTRECHT De overheidsvoor lichting over het u-r besluit (uitslui tend op recept) voor apotheken, laat duidelijk te wensen over. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Phar- macie zegt ernstig teleurgesteld te zijn over de voorlichting aan het pu bliek. Het besluit, dat op 1 juni is inge voerd, door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, behelst een verbod op het onbeperkt herha len of zonder recept afleveren van een groot aantal „gangbare" genees middelen, als slaappillen, sulfaprepa- raten en anti-reumamiddelen. De apotheker is nu verplicht, mensen die er om vragen naar hun huisarts te sturen, terwijl vroeger een monde linge afspraak tussen arts en apothe ker, voldoende was. DEN HAAG België zal Neder land niet helpen bij de vervaardiging van een astronomische satelliet. Pogingen van Nederlandse zijde om de Belgen voor het project te interes seren zijn op niets u;tgelopen. Dit deelden gisteren de ministers Nelis sen en Veringa (respe economische za ken en onderwijs) mee op vragen van de kamerleden Assmarr Westerterp. en Peijn°nburs (allen kath.). Met de Beleen is ook contact ge zocht voor mogelijke samenwerking bij de bouw van eer grondstation voor telecommunicatie voor satellie ten Besprekingen tussen de PTT en de Belgische Regie voor de Telecom municatie zul Ier worder voortgezet In Parijs zijn uit de woning var. de Aga Khan juwelen gestolen ter waar de van meer dan een kwart miljoen gulden. De inbrekers zijn vermoede lijk langs een steiger naar binnen ge komen. De resultaten van het onderzoek komen in korte trekken op het vol gende neer: de criminaliteit van de bejaarden wordt vooral getypeerd •door misdrijven als eenvoudige dief stal, verduistering, eenvoudige beledi ging, ontucht met kinderen en ver nieling/beschadiging. Eenvoudige diefstal en verduiste ring worden meer door vrouwen dan door mannen gepleegd, een verschijn sel dat zich ook voordoet bij de abor tus criminalis. De andere misdrijven worden meer door mannen dan door vrouwen gepleegd. Dat. delicten, waarvoor fysieke kracht nodig is, door de bejaarden weinig worden gepleegd, is door het onderzoek van de heer Allersma aan getoond. Bij bejaarden treft men dan ook vrijwel niet meer aan delicten als doodslag, het toebrengen van licha melijk letsel, roof en zware diefstal. Daarentegen des te meer delicten als belediging, laster, bedreiging e.d. federatie van vakbonden tot stand te brengen. De vakcentrales blijven dan zelf standig bestaan naast deze federatie, waarbij alle categorale bonden zich zouden kunnen aansluiten. Aanslui ting bij één of verschillende van de bestaande vakcentrales is door de studiecommissie van de NVJ uit drukkelijk van de hand gewezen, evenals aansluiting bij de Centrale van hoger personeel en de Federatie van organisaties van intellectuele be roepen. Wel zou naar samenwerking met de Federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars moeten wor den gestreefd. Prins Bernhard en mevrouw Pompidou, echtgenote van Frank- rijks president, waren gisteren aanwezig bij de wereldkampioen schappen springen in La Baule. Prins Bernhard is voorzitter van de organiserende vereniging en mevrouw Pompidou had tot taak de prijzen uit te reiken WASHINGTON De lijken van generaal Casey en zijn zes metgezel len, die dinsdag met hun helikopter waren neergestort op een berg ten noordoosten van Saigon, zijn gebor gen. Het wrak werd donderdagavond gevonden, maar door slecht weer konden de bergers het neergestorte toestel pas vrijdag bereiken. Casey is de zevende Amerikaanse generaal, die sinds het uitbreken van de oorlog in Zuld-Vietnam de dood heeft gevonden. werd besloten om uitnodigingen te sturen naar Communistisch China, Noord-Korea en de revolutionaire tij delijke regering van Noord-Vietnam. Daar de officiële Griekse delegatie is toegelaten, trok de Griekse compo nist Theodorakis, zich uit de As semblee terug. HILVERSUM Tal van science fiction-verhalen, geschreven dan wel gespeeld of gefilmd, hebben de „ro bot" een image van griezeligheid ge geven. Is dat wel juist? De aflevering van de serie „De 21ste eeuw" die de NOS maandag uitzendt, geeft er een antwoord op. Robots bestaan en werken allang. Zij zijn verlengstukken van machi nes, die de mens op afstand kan be dienen. of die via computers werkop drachten uitvoeren. Het fantastische verhaal stelt zo'n robot graag voor als een soort ijzeren man óf een dreigend dier, maar dat slaat natuurlijk nergens op. In de komende eeuw, voorspelt de Amerikaanse programmamaker, zal er veel door robots kunnen worden gedaan. Dat lijkt misschien beangsti gend, maar wanneer handige machi nes mensen naar of gevaarlijk dan wel tijdrovend werk uit de handen nemen, is dat natuurlijk groot voor deel voor het produktieproces. Maar er worden ook experimenten uitgevoerd om na te gaan hoe mense lijke herseïgwerking kan worden na gebootst, bijv. door het opvangen van geluiden of van zichtbare dingen om te zetten in automatisch handelen. HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft in een brief aan minister Klompé zijn teleurstelling uitgespro ken over het kabinetsbesluit om voor de jaren 1970, 1971 en 1972 alsnog een bedrag van 10 miljoen uit de op brengst van radio- en tv-reclame be schikbaar te stellen voor de dagblad pers. Het bestuur meent dat bij een der gelijke voor de omroep zo belangrijke beslissing overleg had moeten plaats vinden. Het vreest voorts dat door de genomen beslissing een gewoonte recht kan ontstaan, doordat zes jaar achtereen een compensatie-uitkering zal worden gegeven. Planning op lange termijn, aldus het NOS-bestuur, is onmogelijk, wan neer midden in het begrotingsjaar een bedrag van i ƒ10 miljoen wordt onttrokken aan de middelen. EMMEN Hotel „Het Herenhof" zal over enkele maanden toch weer worden opengesteld onder de naam Hotel-cafe-restaurant „Emmen". Het gebouw zal op een geheel an dere leest worden geschoeid en in grijpend worden gemoderniseerd. Het Herenhof was wegens slechte finan ciële resultaten gesloten. AMMAN De Jordaanse re gering heeft gisteren een ak koord gesloten met de Palestijn se guerrilla-strijders om de oor zaken van de verbitterde ge vechten van de afgelopen maand weg te nemen. De guerrilla-strijders worden aan de ene kant vrijgelaten in hun strijd tegen Israel maar moeten anderzijds gen. Belde partijen beloven hun stijdkrachten uit de hoofdstad Am man en omgeving terug te trekken. Clausule Belangrijke punten van de over eenkomst zijn: vrijheid van handelen voor de commando's in Jordani; geen inmenging over en weer: ontbinding van de organisaties die tegen de verzetsbeweging zijn; een verbod voor het dragen van wapens door coihmando's op open bare plaatsen; volledige coördinatie tussen het leger en de commando's. volgens welingelichte zegslieden bevat de overeenkomst een geheime clausule, die commando-acties ten zuiden van de Dode Zee verbiedt om eventuele Israëlische vergeldings maatregelen tegen Aqaba. de enige Jordaanse zeehaven te voorkomen. aan de ondertekening van hel ak koord zijn langdurige onderhandelin gen voorafgegaan, waarbij een ver zoen ingscojnmissic was betrokken mét vertegenwoordigers uit Egypte, Soudan, Libië en Algerie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7