BRITTEN ONDER DRUK 1* NVY fel tegen het nieuwe plan-Schut Spasski favoriet 10de IBM-tornooi GPV wil met NEV blijven samenwerken Actie Afrikaanse VN-leden Geen wapens naar Zuid-Afrika Lreisky ontkent beschuldiging weekblad VN Afrika wil gehuwde priesters Friendship van regering vervangen ,Huurverhogingen onaanvaardbaar alles ZATERDAG 11 JULI 1970 «ïpKltwt NEW YORK De Afrikaanse leden van de Veiligheidsraad heb ben besloten een actie te gaan voeren om te voorkomen, dat Enge land onder de nieuwe regering-Heath opnieuw wapens gaat leveren aan Zuid-Afrika. Een eerste stap daartoe is een verzoek aan de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk bijeen te komen om over deze kwestie te verga deren, waarna mogelijk via de Veiligheidsraad druk op Engeland kan worden uitgeoefend. In Johannesburg heeft de Zuidafri- kaanse minister van defensie Pieter Botha gisteren verklaard, dat een herziening van de defensicovercen- komst tussen Engeland en Zuid-Afri ka ovèr de marinebasis Simonstown noodzakelijk is. Verdediging Hij zei dat deze overeenkomst klaarblijkelijk door de respectieve Britse regeringen kan worden uitge legd al naar het hun uitkomt. (Deze overeenkomst heeft als basis dat de Zuidafrikaanse marineleiding grotere verantwoordelijkheid krijgt voor de verdediging van de zeeroute rond de Kaap. Deze route werd vooral be langrijk na sluiting van het Suezka- naal). Volgens minister Botha hebben de Zuidafrikaanse strijdkrachten geen ander doel dan de veiligheid en de stabiliteit van het land te verzekeren, „Wat onze vijanden ook zeggen, wij bouwen onze strijdmacht alleen maar op voor de verdediging van onze grenzen," aldus Botha. „Wij hechten grote waarde aan het akkoord van Simonstown, omdat niet kan worden ontkend dat de veiligheid van de zeeroute rond de Kaap niet alleen voor ons van het grootste be lang is, maar in toenemende mate ook voor de koopvaardijschepen van de gehele vrije wereld." COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN De Griekse zangeres Nana Mouskouri heeft in Genève het leven bfschonken aan een dochter, Helena. Hier de gelukkige moeder met Helena op da arm. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De richtlijnen- mmissie van het Gereformeerd ilitiek Verbond heeft een rap- irt uitgebracht over de samen- erking tussen het GPV en het EV. Voornaamste conclusie is, t die samenwerking moet wor- n gecontinueerd, maar verder omvang en duur beperkt moet ijven. fcen van de zestien leaen van de 'htlijnencommissie is het daar niet fe eens. De heer F. A. J. Th. Kal- heeft dan ook een minderheids- uitgebracht, waarin hij pleit »r het onmiddellijk verbreken van samenwerking met het Nationaal ingelisch Verbond. Dat dan onder motto „Eerst samenwonen, dan lenwerken". Haagse kiesverenigingen van het hadden er al eerder bij de Ver- hdsraad van het GPV op aan ge- ongen, de betrekkingen met het EV te verbreken. Zoals bekend zijn leden van het NEV geen belijdend van de Gereformeerde Kerken •ijgemaakt). De samenwerking met het NEV da rt van 1967. In het NEV werken nsen samen, die in feite voor de- fde politieke doelstellingen strijden het GPV: een nationaal-gerefor- erde politiek. Nog niet laarbij zijn afspraken gemaakt, het NEV het GPV niet voor de itieke voeten zal lopen. De com- ssic heeft in principe geen be- aren tegen het „inschuiven" van sljjsten van beide Verbonden, ENEN De Oostenrijkse kanse- Bruno Kreisky heeft gisteren of- :el laten ontkennen, dat hij in een view met het Nederlandse [ekblad Vrije Nederland Simon [esenthal een joodse fascist heeft loemd. eze uitdrukking kwam niet voor de geschreven tekst van het inter- v. die door interviewer Martin Amerongen ter controle was aan- oden, maar verscheen alleen in de •licatie van het blad, aldus Kreis- maar wijst een dergelijke samen werking voor de Kamerverkiezingen in 1971 ondubbelzinnig van de hand. Indien het NEV aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer zou meedoen en een of meer zetels zou krijgen, moet een technische samenwerking tussen beide Kamerfrakties niet wor den uitgesloten, aldus de commissie. Men heeft er geen bezwaar tegen dat het GPV en het NEV gezamen lijke studiecommissies instelt en landdagen en nationale appels be legen. Uitdrukkelijke voorwaarde is echter wel dat in die gevallen een GPV'er de leiding moet krijgen. Samenvattend komt het hier op neer: De samenwerking moet worden voortgezet, maar het mag niet meer dan een burgerlijk politieke samen werking zijn en beperkt worden in duur en omvang. Of, zoals het rapport schrijft: „Een Bondgenoot is nog geen Verbondsgenoot". Het rapport van de commissie zal op de Generale Verbondsraad van het GPV, 3 oktober, worden behan deld. ..i kwartaalabonnees krijgen een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. WIE GIRO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements geld naar ons bureau laten over schrijven. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien en aan z'n bank afgeven. WIE GEEN GIRO HEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor be talen, Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. In plaats van aan het postkantoor Men kan ook als men geen giro heeft de kaart van handtekening voorzien en aan z'n bank afgeven. Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt na tuurlijk buiten deze regeling. (Van onze kerkredactie) VATICAANSTAD Bisschoppen van Centraal-Afrika: Gabon, Kame roen, de beide Kongo's en Tsjaad hebben in een brief aan Rome ge vraagd gehuwde mannen tot priester te mogen wijden. Zelf zitten zij met een slinkend aantal 'roepingen' voor het traditio nele priesterschap. Bovendien kan de Afrikaanse bevolking maar weinig begrip opbrengen voor het celibaat, vooral als kerk-wettische verplich ting. Gehuwde mannen tot priester wij den zien de bisschoppen als enige op lossing om tegemoet te kunnen ko men aan de meest elementaire pasto rale noden. DEN HAAG De Fokker- - Friendship, die de afgelopen tien jaar is gebruikt voor het vervoer van leden van het koninklijk huis en re geringsfunctionarissen zal worden vervangen door een nieuwe Fokker- -Fellowship. Het kabinet ging gisteren tijdens de wekelijkse zitting van de minister raad met deze vervanging akkoord. Minister-president De Jong zei dat er aan de oude Friendship te veel on derdelen moeten worden vernieuwd. Hel weer in Enropa Amsterdam z.vv. bew. Brussel geh. bew. Frankfort zw. bew. Genève onbew, Innsbruck onbew. Kopenhagen regenbui Looarno onbew. Londen motregen Luxemburg zw. bew. Madrid onbwe. Majorca onbew. Mlinohen licht bew. Nice onbew. Parijs zw. bew. Rome onbew Wenen licht bew. Ziirich onbew. Dit is misschien wel de grootste koffiepot ter wereld. Het bouwwerk dient als café voor bezoekers van de jaarlijkse landbouwtentoonstelling in Kokkala, West-Finland. UTRECHT Het NVV zal zich fel tegen de gesuggereerde 'huurverhogingen van minister Schut verzetten. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft geen bezwaar te gen harmonisatie van de huren, maar wil tegelijk met verhogingen van de lage huren, de hoge huren verlagen, zodat de totale huursom niet of nau welijks wordt vergroot. „De regering zal moeten beseffen, dat de sociaal-economische conse quenties van dit nieuwe plan-Schut zo zwaar wegen, dat zij hiermee de SER nimmer zal kunnen passeren", aldus reageert de vakcentrale op het door de ministerraad gesanctioneerde plan van minister Schut. Het NVV onderschrijft het bezwaar van de minister dat de huurverschil- len tussen oude en nieuwe woningen, belemmerend werken op een optimale bezetting van de woningraad en het opvoeren van de woonproductie. I Zij meent echter dat de minister wettelijk de mogelijkheid wil door- I voeren van een jaarlijkse huurverho- ging tot maximaal twaalf procent, die I repeterend werkt totdat de huren van de oudbouw op het peil van de nieuwbouw zijn gekomen. Dit zou neerkomen op een, huurverhoging van veertig tot vijftig procent, ver spreid over meerdere jaren. Dit vindt hetNW onaanvaardbaar. DEN HAAG De secretaris pen ningmeester van de KNVB, de heer H. A. Burgwal heeft een bemidde lingspoging gedaan tussen Ajax en Holland Sport inzake het gerezen ge schil over de eventuele transfer van de Ajacied Bennie Muller naar Hol land Sport. Na gesprekken met de heer J. van j Praag, voorzitter van Ajax en L. j Kroesemeijer, voorzitter van Holland Sport, is de heer Burgwal erin ge slaagd beide partijen tot elkaar te brengen. Voor het aanstaand seizoen I is Bennie Muller gerechtigd voor Holland Sport uitte komen. GRONINGEN Drs. R. Hensen, hervormd predikant te Groningen, heeft de eervolle uitnodiging ontvan gen om gedurende bijna tien maan den als gasthoogleraar op te treden aan de theologische faculteit in Kan- j sas City in Amerika. Enkele jaren ge- j leden was prof. dr. Berkhof er gast- j hoogleraar. De predikant is gevraagd zijn gast- I colleges te wijden aan de ondenver- j pen „De kerk als gemeenschap" en „Godstdienstwijsgerige aspecten bin- I nen de huidige theologie". Ds. Hensen heeft in verband met enkele prakti- j sche omstandigheden de uitnodiging nog in beraad. Eventueel zou hij half augustus naar Amerika vertrekken. (door Bob Nuys) AMSTERDAM Andermaal heeft het IBM-schaaktornooi een ongekend sterke bezetting, nu zelfs met wereld kampioen Boris Spasski. Uiteraard is de sterke Rus de grote favoriet van het tiende tornooi. Concurrentie zal hij alleen te duchten hebben van de Zuidslaaf Gligoric altijd goed voor briljante uitschieters de Tsjech Vladimir Hort volgens Euwc de schaker van de (nabije) toekomst, terwijl de andere schakers op eerbie dige afstand zullen volgen. Vanzelfsprekend heeft de Russische schaakbond voor een imposante be zetting gezorgd. Behalve Spasski stuurde men Efim Geiler en Lev Po- lugajevski, beiden reeds winnaar van een Hoogovenschaaktornooi. Toch zullen zij evenmin Spaski van de eindzege kunnen afhouden. Uiteinde lijk zal het genoemde vijftal de beste plaatsen innemen. Van de andere deelnemers moet men afwachten wat zij zullen presteren. Van Hein Donner wordt natuurlijk een goed resultaat verwacht, zeker na zijn indrukwek kende prestatie in de Oegstgeestei vierkamp. Donner lijkt te gaan eindi gen in gezelschap van Ciric en Uhl- mann, met in de buurt eveneens de Zuidslaaf Janosevic. De Nederlandse vertegenwoordigers lijken met een bescheiden klassering tevreden te moeten zijn. Toch zullen met name Rob Hartoch en de kers verse Nederlandse kampioen Eddy Scholl een goede prestatie willen le veren. In de hoofdgroep treft men zes Nederlanders aan, van wie de jeugdi- ge Delftenaar Jan Timmen hoog kan i eindigen. Joop Piket (Leiden) en Piet v.d. Weide zijn naar deze gepromo- i veerd. terwijl opvallend mag heten dat Cortlever en Prins deelnemen als routiniers. Tot de favorieten behoren wellicht Jan Timman en de Fin Wes- terinen. INDELING De groepen hebben de volgende in deling: Grootmeestergroep: Ciric, Gli- I goric en Janosevic (allen Joegoslavië), j Geiler, Polugajevski en Spasski (allen Rusland), Hort (Tsj. Slowakije), Uhl- mann (Oost-Duitsland), Tringov (Bul- garije) en Donner (Nederland) en de meesters Csom (Hongarije). Langeweg en Ree (Nederland), de kandidaat- meesters Hartoch en Jongsma (Ned) en kampioen Scholl. Meestergroep: Adorjan (Hongarije), I Bednarski (Polen). Hamann (Dene marken). Marovic (Joegoslavië). Tatai (Italië). Westerinen (Finland), Cortle ver, Van Geet en Prins (Nederland), de kandidaat-meester Timman en de gepromoveerden, Piket en v.d. Weide. Het tomooi begint maandag 13 juli, de laatste ronde wordt op 1 augustus gespeeld. De nieuwe verkeersbrug bij Zwolschehoek. die de Noordoost polder direct met cvstelijk Flevoland verbindt, nadert zijn voltooiing. (Luchtfoto van KLM Aerocarto Staelduyn (óf! De door de directeur van het proef station bosbouw te Wageningen naar voren gebrachte conclusies (na een be zoek van 2Vt uur aan het bos) zijn in tegenspraak met het rapport van de werkgroep der Leidse biologen. De hele materie is ingewikkelder dan uit de oppervlakkige conclusies van de heer J. F. Wolterson zou kun nen blijken. Zo is zijn opmerking, dat bij elke mogelijkheid de natuurweten schappelijke waarde van het bos on aantastbaar moet blijven, moeilijk te verenigen met de aanleg van golfba nen, die op zijn minst van gras moeten worden voorzien. Onmogelijk als niet alle zandheuvels en verstuivingen zul len worden ontgraven en bedekt met grond. Dat terwille van een beter functio neren het bos verbeterd moet worden is m.i. aan geen twijfel onderhevig. De wijze waarop met het rooien begonnen is en waarmee volgens verkregen In lichtingen van het met de uitvoering 'belaste personeel ongeveer drie weken moest worden doorgegaan, zou echter ernstig afbreuk aan de functies van het bos hebben gedaan en het bos waarschijnlijk goeddeels hebben doen verdwijnen. Bij een zo breed mogelijk opgezet overleg zou. met financiële steun van de overheid, een betere mo gelijkheid in het verschiet kunnen ko men. Tenslotte is moeilijk in te zien waarom een overheid, die wel bereid is ca 4 miljard te investeren in een medisch programma in ca. 10 jaar, niet bereid zou zijn bijv. 4 miljoen te in vesteren in een stukje gezondheids techniek als het Staelduynse bos. Als reële mogelijkheid zou dan nl. het bestaande bos kunnen worden, aangekocht, verbeterd, uitgedund en van nieuwe aanplantingen kunnen worden voorzien waarbij het unieke karakter gehandhaafd zou kunnen worden., het bos beter zou functione ren, waarbij mogelijke potentiële re creatieve functies gestimuleerd zouden kunnen worden. De golfclub zou. zonder haar belan gen in enig opzicht aan te tasten, in staat moeten worden gesteld haar ter rein iets te verleggen, zodat de golf baan geheel in de luwte van het bos kan worden aangelegd, het bestaande bosareaal wordt uitgebreid en de leef baarheid van het gehele gebied zou worden vergroot. M.i. kan bij geen zinnig denkend mens bezwaar bestaan tegen de aan wezigheid der golfclub in deze omge ving. Indien snel wordt beslist kan de ze golfclub binnen vier jaar 'beschik ken over een perfecte baan als gebruik wordt gemaakt van bijv. 10 - 12 jarige bomen en snelgroeiende soorten. Zelfs zou de mogelijkheid bestaan uit het bos komende bomen zonder meer over te planten. 's-Gravenzande Ir. Aris Buddingh* Popfestival (13)' De nabetrachting van (de altijd be zadigd en rustig schrijvende) dr. Die- mer op het, wat hij noemde „giganti sche popfestival in Kralingen" heeft mij enerzijds verblijd en anderzijds bij mij een onbevredigend gevoel ach tergelaten. En dat niet om wat er staat, maar om wat er niet staat. Mijn bezwaar tegen deze zo mild be grijpende meditatie is, dat ons daarin niet gezegd wordt dat in het kralingse bos zonder meer een aanval werd ge daan op normen van fatsoen en eer baarheid en dat nota bene op publiek terrein: zo goed als naakte of meer dan halfnaakte dames, onbeschaamde verkoop van voorbehoedmiddelen, via een stalletje zoals men sinaasappelen of cola verkoopt, bij de wet verboden (maar door de overheid getolereerde) verkoop van drugs enz. Gelukkig zijn daarover thans vragen aan de burgemeester gesteld, waarbij ik moest denken aan een woord van Augustinus (met in het Latijn een fij ne woordspeling): „Wat baat een staatsgemeenschap met versterkte mu ren (muros) en met vervallen zeden (mores)?". Het is jammer dat dr. Diemer in zijn meditatie niet zegt dat het zo niet lan ger kan en mag, en dat het tijd wordt dat de nu nog zwijgende meerderheid van gelovigen en ongelovigen, die prijs stellen op de bewarende band van fat soen en eerbaarheid in het publieke lever., haar stem gaat verheffen en waardig en ernstig protesteert, ook te gen het steeds uitdagender optreden van de NVSH en de als paddestoelen uit de grond verrijzende sexwinkels. Willen we dat doen en daarmee ernst maken, dan moet er andere taal gesproken worden door de christelijke kerken, de christelijke pers, radio enz. In klare en duidelijke, bewogen taal zullen wij in het offensief moeten gaan om hier het kwade te overwin nen door het goede. Dr. Diemer ziet in het popfestival iets van een vluchtheuvel, een reli gieus heimwee, een poging om een in nerlijke leegte te vullen, en hij stelt de vraag wat wij de ioneeren als de zin van het leven hebben meegegeven Die vraag wordt niet beantwoord. Ik ZOU willen zeggen: wij hebben daar niet tot die ion"eren het profetische woord uit Jeremia ?2 vs 29 gesproken: Woord!" land' h°0rt des Heren Tepclnfte: d« hoofdredacteur schrijft wel dat het festival bedenkelijke as pecten vertoonde, maar hij zegt niet welke. Ik dacht aan zondag 41 van de HC en aan de (nog zeer actuele) uit spraak van Franz Kafka: „Wij leven in een tijd van het kwaad. Dat blijkt a uit het verschijnsel, dat niets meer Dij zijn juiste naam wordt genoemd". Rotterdam Dr. X. J. van Eikcma Hommes TEI, VV'V Morderhai Spiegler, aanvoerder van hel Israëlische voet balelftal. zal zondag naar Groot-Brit- tannië vertrekken voor een proefpe- r ode van een maand hij West Ham United, -o heeft een woordvoerder van de Israelisehe voetbalbond van daag meegedeeld. Spiegler zal tijdig in Israël terug moeten zijn voor de eerste training van zijn club op 9 aug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5