ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Wijkdominee veroordeelt houding synode tegenover Beyers Naudé Theologie der revolutie is iets onbestaanbaars Paus en praten AH>inl verder Dr. N. J. Hommes neemt langere naam aan In 1971 Kirchentag met ook rooms-katholieken Een woord voor vandaag Kerkelijke tucht is een heilige zaak1 Houding Nederduitse Geref Kerken onjuist Dr. Van Rooyen schreef brochure Uw probleem is het onze BEROEPINGSWERK KUNNEN STRUCTUREN ZICH BEKEREN? (1) Vrouw houc preek in rk-kerk Zes kadetteif van de KMif verwijderd Als hoopvol teken gezien de kleine catechismus van de Doopaanvraag no voor geboorte "Weest in geen ding bezorgd, maar laten bij alles uw wensen door gebed en smeking mei dankzegging bekend worden bij God. En de vrede Gods, die alle verstand te boven gaatzal uw harten en uw gedachten behoeden in Christus Jezus" (Filippenzen 4:6 en 7). Weest in geen ding bezorgd. De mens die bezorgd is trekt zich alles aan, hij is een pieker aar. iemand die in niets uitkomst ziet. Paulus richt het woord tot hem. Deze vijf woorden, zonder meer, zullen niet een ieder aanspreken. Het antwoord is bekend: Je moet maar in de moeilijkheden zitten. Natuurlijk daarom de raadge ving, die er op volgt: bij alles uw wensen door gebed en smeking met dankzegging bekend maken bij God. Dis is het medicijn. Alle last, waaronder men gebukt gaat, overdragen aan God. Zeggen: He- re, hier is het nu, ik weet er geen raad meer mee, zegt Gij het maar. Door gebed en smeking. Dat ten eerste. Maar Paulus spreekt daarnaast van dankzegging. Bidden ligt de mens beter dan danken. Hij ziet in zijn leven meer de dalen dan de hoogten, meer de duisternis dan het licht. Maar het hoort bij elkander. Zonder duisternis geen licht. We lezen vandaag: Galaten 4 vers 1 tot 11 We lezen morgen: Galaten 4 vers 12 tot 20. ZATERDAG 11 JULI 197 (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM In het najaar zal de synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika zioh opnieuw gaan bezighou den met het ook in ons land bekende Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika. Dit instituut werd in augustus 1963 opgericht. Di recteur is ds. C. F. Beyers Naudé en dr. B. Engelbrecht was tot voor kort staflid en hoofdredacteur van de spreekbuis van dit instituut, het maandblad Pro Veritate. De synode 1966 van de Nederduitse Gereformeerde Kerken veroordeelde het Christelijk Instituut, dat actief is Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Velen beweren dat aal en paling hetzelfde is. Dit spreek ik al tijd tegen. Antwoord: Aal en paling zijn in de spreektaal synoniem. Vissers ech ter maken onderscheid. Zij spreken van paling als het geslachtsrijpe dieren betreft, die naar zee trekken. Verder spreken zij steeds van aal. Vraag: Hoe is in het nieuwe erf recht de positie van een tweede echtgenote bij het overlijden van een echtgenoot met kinderen uit een vorig huwelijk? Antwoord: De tweede echtgenoot kan bij het overlijden van de ander, indien er geen testament is, aan spraak maken op een kinsdeel van de nalatenschap. Bovendien kan zij (hij) bij gemeenschap van goederen aanspraak maken op de helft van de huwelijksgoederengemeenschap. Hierdoor zijn veel van de achter stellingen van de oude wetgeving verdwenen. Vraag: Ik heb iets gelezen over verwarming van een kleine broeikas door middel van elektrische kabels. Hoe gaat dit in zijn werk en is het kostbaar? Antwoord: Elektrische verwar- .ming door middel van kabels is voor bakken zeer geschikt, mits u over goedkope nachtstroom kan beschik ken en de elektrische leidingen dichtbij liggen, zodat de aanleg niet al te duur wordt. Laat het werk door een vakman uitvoeren en vraag inlichtingen bij de elektriciteits maatschappij. Ook de grootte van het verwarmingsoppervlak is van belang, daar de install at iekosten op een kleiner vlak zwaarder drukken dan op een groot. De Provinciale Gelderse Electriciteitsmij. heeft in 1962 een mooie brochure uitgegeven met prijsopgaven, getiteld „Electri- sche grondverwarming op de tuin derij". De prijzen zullen inmiddels wel sterk gestegen zijn. Vraag: Onlangs kocht ik een tweehonderd jaar oyde eikehouten kast, die geloogd is met een oplos sing van caustic soda. Volgens mij is dit loog niet voldoende geneutrali seerd, daar er nog steeds witte vlek ken in het hout verschijnen. Hoe kan ik deze vlekken afdoende be strijden? Ik heb de kast al enkele malen ingesmeerd met een mengsel van pure, donkergekleurde bijenwas en terpentine. Dit helpt maar tijde lijk. Antwoord: Het loog is diep in het hout doorgedrongen en vandaar dit terugkeren van de vlekken. Verwij der eerst met een ammonia-oplos sing alle was, enz. Behandel daarna de kast met veel warm water met een druppeltje soda erin. Herhaal dit telkens, totdat de caustic soda eruit getrokken is. Voordat u de kast weer in de was zet, moet u eerst maar op een plekje, bijvoorbeeld aan de zijkant proberen of het hout nu zuiver is. Pas dan kunt u de hele kast verder bewer ken. Gebruik liefst blanke was, waardoor de mooie nervatuur beter uit zal komen. Opmerking lezer: In de krant van 30 juni stond een lokaal adres voor veilingen van postzegels en sigaren bandjes. Landelijk adres is: H. J. van den Brink, W. van Noortstraat 59, Utrecht. Uitgave De Verzame laar: tel. 030 - 10969. Hobbyclub Ar no: uitgave Arno-news, postbus 28. Bladel (N.-B.). Vraag: Zijn voor postzegelverza melaars rijen en blokken meer waard dan evenveel enkelvoudige exemplaren? Ziin ongestempelde zg. postproche-zegels meer waard dan gestempelde? Wordt in dit laatste geval de waarde ook beïnvloed door stempeling (vooral licht stempelen en liefst niet over het gelaat van de afgebeelde persoon)? Antwoord: Dat rijen en blokken meer waard zijn dan losse zegels, geldt alleen vopr zegels ouder dan 1913. In het algemeen zijn ongestem pelde zegels meer waard dan ge stempelde, maar er zijn uitzonderin gen, bijvoorbeeld die van Curasao. Dat zwaar gestempelde zegels min der waard zijn dan licht gestempel de. spreekt voor zichzelf. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Een bekend ge reformeerd predikant heet met in gang van heden anders: dr. N. J. Hommes heeft zijn naam uitge breid tot dr. N. J. van Eïkema Hommes.' Hij heeft, zoals in dit verband te doen gebruikelijk daarvoor koninklijke goedkeuring aangevraagd en verkregen, het geen pas geschiedt als men ge gronde redenen voor naamswijzi ging heeft aan te voeren. Wel. die hééft deze emeritus-predi kant van Rotterdam-Hillegersberg. Zeer geïnteresseerd in het verle den van zijn familie, waarvan hij een omvangrijk geslachtsregister bezit, heeft hij het altijd jammer gevonden dat de naam van zijn moeder: Van Eikema, zou uitster ven. Daar hij de enige manlijke nakomeling is stelde hij het op prijs ook deze geslachtsnaam te mogen dragen. Voor zoiets moet de nodige docu mentatie worden overgelegd. Dat is gebeurd nadat heel wat naspeu ringen in de provincie Groningen door dr. Hommes waren gedaan. Na een procedure van enkele jaren is tenslotte op 12 juni jl. bij koninklijk besluit aan hem het recht verleend om deze geslachts naam te gaan voeren. Dat geldt niet alleen dr. Hommes, maar uiteraard ook zijn kinderen, die evenzeer van dit recht gebruik kunnen maken, hetgeen ze dan ook overwegend zullen doen. Dr. Hommes vertelde als aardige bijzonderheid, dat in de provincie Groningen, vlak bij Loppersum, nog een boerderij staat die de naam van de familie draagt en Van Eikema Heert heet. Deze dateert uit de achttiende eeuw. ,Jk heb na kunnen gaan, dat daar mijn betover-overgrootvader van moe derszijde heeft gewoond", aldus de predikant. Dr. N. J. van Eikema Hommes. met hulp aan niet-blanken en hun kerken, als een dwaalrichting, die de zuivere leer ondermijnt, de goede or de in de kerk ondergraaft en twee dracht onder deleden zaait. Ambtsdragers en leden van de Ne derduitse Gereformeerde Kerken zou den zich hierom verre moeten houden van het Centraal Instituut. Op de kerkeraad van de gemeente van Park- hurst (Johannesburg), waartoe ds. en mevrouw Beyers Naudé en dr. en mevrouw Engelbrecht behoren, werd druk uitgeoefend om deze echtparen onder censuur te stellen Onder de titel „kerklike tug - 'n heilige saak" heeft nu dr. J. H. P. van Rooyen, predikant van de gemeente Parkhurst een brochure geschreven, waarin hij zich keert tegen deze aan pak van de synode. Ds. Beyers Naudé was 22 jaar lang secretaris-generaal van de Nederduit se Geref. Kerk van Transvaal. Hij stond als oredikant in de goedgesi- tueerde wijkgemeente Parkhurst. Het bloedbad in Sharpville en de nasleep ervan binnen de kerken (het beraad van Cottesloe) openden hem de ogen. In november 1963 verwisselde hij de status als geëerd predikant voor de verguizing van het directeurschap van het toen pas opgerichte Christe lijk Instituut. ZELF GEVRAAGD Hij werd „gewoon" gemeentelid. Na de veroordelende synodeuitspraak en met een mogelijke cer.suurprocedure in het verschiet verzochten de echt paren Beyers Naudé en Engelbrecht hun kerkeraad een onderzoek naar hun leer en leven in te stellen. In zijn uitspraak wees de kerke raad erop, dat de Nederlandse Ge loofsbelijdenis (artikelen 28 - 30 en 32) bepaalt, dat kerkelijke tucht al leen toegepast mag worden bij leer en leven als deze tegen Gods Woord indruisen. Dat was hier volgens de kerkeraad duidelijk niet het geval. -Hij4" kon daarom niet meegaan met de synode GEREF. KERKEN Beroepen: te Vriezeveen, kand. A. Hekman te Stadskanaal. GEREF. KERKEN (vrygem.) Bedankt: voor Den Helder, M. van Dooren te Vlaardingen. (Van onze kerkredactie) AUGSBURG In West-Duitsland wordt een Kirchentag voorbereid voor protestanten en rooms-katholie ken, een soort samensmelting van de Katholiekendag en de Kirchentag. Deze Kirchentag-nieuwe stijl zal met pinksteren in 1971 gehouden worden. Een werkvergadering zal aan de mas sale bijeenkomst, die twee dagen duurt voorafgaan. Zes thema's zullen tevoren in paro chies en gemeenten aan de orde wor den gesteld, die schriftelijke reacties bij het organiserende comité in kun nen dienen. Vervolgens gaan werkgroepen het totale binnengekomen materiaal per thema bestuderen en samenvatten. Parochies en gemeenten krijgen dit verwerkte materiaal weer terug ter nadere bespreking. Dé werkvergadering, onmiddellijk voorafgaand aan de massale bijeen komst, zal alle gespreksstof in een vorm gieten, die geschikt is voor openbare discussie. De thema's zijn: geloof snood en kerk, de kerkdienst, het huwelijk, zorg voor de eenzame mens, dienst aan maatschappelijke minderheden (gastarbeiders) en ontwikkelingssa menwerking. Deze Kirchentag is bedoeld als de eerste stap op weg naar een gemeen schappelijk protestants-rooms-katho- liek handelen. - «loor «Ir. G. de Rh - Men spreekt tegenwoordig nogal eens over „zondige struc turen" en over „structurele be kering". Naar. het mij voorkomt zijn dat (theologisch) onmoge lijke woordcombinaties, voor beelden van een onzuiver taal gebruik. Zonde en bekering heb ben alleen betrekking op de re latie van mens of mensen tot God. Structuren, economische systemen, staatsvormen op zich zelf zijn niet zondig en kunnen zich ook niet bekeren. Ze kunnen wel, als ze ondeugdelijk, onrechtvaardig, wreed zijn, door mensen worden gewijzigd. Maar wat baat die wijziging, als de mensen zelf die haar tot stand brengen, van zonde noch bekeren weten? Er zal eerst iets met die mensen moeten gebeuren, voordat de structu rele veranderingen enig effect ten goede sorteren. Daarom gaat het in de bijbel primair ook niet om veran dering van structuren, maar om ver andering van mensen. De profeten van het oude Israële, hoezeer ook bewogen door sociale I misstanden, begrepen dit en predik- ten nimmer een programma van structurele verandering, maar vóór j alles Gods gericht en beloften. De door hen beoogde transformatie van intermenselijke verhoudingen wij zouden vandaag zeggen: de aan pak van de samenlevingsvragen begint dan ook steeds met de veran dering van „hart", de verwisseling van een „hart van steen" voor een „hart van vlees" (Jer. 24 7, 31 33; Ezech. 11 19. 36 26). Meer en meer wordt men er zich in onze tijd van bewust, dat Jezus niet zoals Albert Schweitzer dacht .de „grote individualist" was, die aan zijn heroïsch protest tegen de cultuur van zijn dagen te gronde ging, maar dat zijn Evangelie het Evangelie van Hem en over Hem ook conse quenties heeft voor het politieke en sociale handelen van de méns, voor .de samenlevingsproblemen, zowel na tionaal als mondiaal. Maar bij de makro-ethiek zal men steeds goed moeten weten in wiens naam men spreekt en wat het „voor teken" is, dat de gedachten ten deze beslissend bepaalt. Het zou namelijk niet de eerste keer in de geschiedenis der kerk zijn, dat men, gedreven door een dui delijk christelijk motief, op weg gaat om het volgende moment zich al aan „vreemde machten" te onderwerpen. In het recente verleden waren de „duitse christenen" van het Derde Rijk daarvan een waarschuwend voorbeeld: Zo zou heden ten dage een bepaald soort theologie wel eens de kerkelijke variant kunnen zijn van het algemeen drijven naar revolutie in sociologische en politieke zin. Zodra men in de greep komt van de afgoden van een eenzijdige struc turele ideologie wordt het lichaam van Christus verscheurd en is het onmachtig het „Heil" van de wereld te dienen. De fout van wat men bij het huidi ge „politieke engagement" met de on mogelijke term „theologie der revo lutie" pleegt aan te duiden een dergelijke theologie bestaat niet! is niet dat zij, boven het zuiver indivi dualistische aspect uit, de ogen pro beert te openen voor de betekenis van de structuren in hun dikwijls fa tale invloed *op het „welzijn" der mensheid. Dat is alleen maar bijbels. Een mens is altijd: mens-met-de ander. Hij is verantwoordelijk voor de ander. Hij leeft niet voor zichzelf. Vooral ook: hij zondigt niet voor eigen rekening. Daarom is het dienen van God nooit alleen een particuliere zaak, evenmin als de zonde zich in zijn le- venvernietigende gevolgen tot de zon digende individu beperkt. en eindigde zijn verklaring zelfs met zijn dank uit te spreken tegenover deze leden voor hun voorbeeldige wandel in de eemeentc*. De gemeente van Parkhurst kwam daardoor in de storm te staan. Intus sen heeft de ring Johannesburg de synode gevraagd naar de (feitelijk ontbrekende) Schriftgronden voor de verwerping van het Christelijk Insti tuut. De komende synode (oktober) zal zich hierover moeten uitspreken. Dr. Van Rooyen is zelf geen lid van het Christelijk Instituut; dat de ker keraad bet in het bijzonder een goed hart zou toedragen is evenmin in het geding. Hi] maakt duidelijk ,waar het hem en de kerkeraad, waar hij de voorzitter van is, om gaat: ker kelijke tucht is een heilige za"ak, die niet lichtvaardig gehanteerd mag worden. GEEN LID Dr. Van Rooyen: 'Tucht is alleen kerkelijk en waar en heilig als dit tucht met het Woord is en over wer kelijke zonde gaat; zo niet, dan is het gewone genootschapstucht, die niet ernstig hoeft te worden genomen, omdat zij niet uitsluit van het hemel rijk maar alleen uit een vereniging van gelijkgezinden' - In zijn helder verhaal gaat dr. Van Rooyen in op deze hele zaak. Van de motivering van het synodebesluit van 1966 toont hij aan, dat die oppervlak kig is en kennelijk a'leen van toepas sing op medewerkers van het Insti tuut en niet op andere lidmaten in vergelijkbare omstandigheden. De schrijver pleit ervoor, dat de kerk een degelijk onderzoek naar het Christelijk instituut zal instellen, 'rechtvaardig en gevrijwaard van eenzijdigheid' daarin or.der meer tot uiting komende dat de 'beschuldigde' gelegenheid tot verweet zal krijgen. .Kerklike tug 'n heilige saak' (39 bldz.) door dr. J. H. P. van Rooyen, is verkrijgbaar door overschrijving van 2,50 op giro 63 26 86 t.n.v. penning meester werkgroep Kairos, Rotter dam. Kairos is de in februari 1970 opge richte Nederlandse werkgroep, die ten doel heeft het medeleven in ons Ds. C. F. BEYERS NALDÉ land met het Christelijk Instituut te bevorderen. Kairos onderhoudt goede betrekkingen met de sectie interna tionale hulpverlening vn de hervorm de generale diakonale raad en met het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken. DEN BRIEL Morgen zal vrouw de predikatie houden in r.k. kerk: die van de Martelaren Gorkum in Den Briel. Voorgang! is zuster Clementine van de order Goddelijke Voorzienigheid, wonent Den Briel, die op dit unicum r geerde met: „Eens moet een vro de eerste zyn, maar het gaat niet my, maar om onze lieve Heer". nij zal de preekstoel betreden Gods Woord te verkondigen door de Bergrede stil te staan. Het one werp van haar predikatie zal „I have a dream" (Ik neb een drool woorden, die gevleugeld werden, dat Martin Luther King ze had brui kt door er een indringend ge' genis aan te verbinden. Een bijzonderheid is, dat zij .preek zal houden onder de mis herdenking van 19 martelaren, op bevel van Lumey in 1572 opgehangen. Zuster Clerhentine zei verder r „De emancipatie werkt ook in verband (andere plaats van de vrc in de kerk) door, al betwijfel ik, dit wel voldoende gebeurt in o katholieke kerk. Ik hoop op creatieve reactie naar aanleiding dit gebeuren." Wegens fraude examen L r BREDA Wegens fraude by examen zyn zes eerstejaars kadeP van de Koninklijke Militaire Acaf> mie te Breda van het instituut 11 wyderd. Minister Den Toom defensie heeft deze beslissing gt men op advies van gouverneur B Mulders en de assessoren van de K De zes zijn nu in de rang van daat ingedeld bij de dienstpiich lichting van september 1969. Zij n ten nog acht maanden dienen. Eind mei slaagden drie van erin op de kamer van de leraar nomie de examenvragen te bekij!- Drie jaargenoten lieten zij daar meeprofiteren, maar nog voor examen waren andere kadetten oj hoogte van de fraude. Zij probeerden het zéstal van foute gedrag te overtuigen en d gen erop aan zich te melden, heti gebeurde. De verwijdering van KMA wordt in een brief door de nister als volgt gemotiveerd: „De trokkenen bezitten niet de eigenscl pen, die noodzakelijk worden voor het beroep van officier". (Van onze kerkredactie) VATICAANSTAD Nadat paus Paulus en kardinaal Alfrink gisteren gedurende een uur in de pauselyke bibliotheek hadden gesproken over de celibaatskwestie, besprekingen, waarover uiteraard geen enkele mede deling kon worden gedaan, is officieel bekend gemaakt dat de paus cn de kardinaal elkaar op zeer korte ter mijn opnieuw zullen ontmoeten. Dat laatste is vrij ongebruikelijk en het meest voor-de hand liggende wat hieruit kan worden afgeleid is, dat er blijkbaar voldoende aanknopings punten zijn om het gesprek voort te zetten. Waarnemers, die het optimis tischer willen bezien, durven zelfs te stellen, dat eruit blijkt, dat de curie in Rome wat soepeler kan zijn ge worden en niet zonder meer een cate gorisch „neen" wil laten horen op de wens, die op het Nederlandse pasto raal concilie is geuit, om voor ge huwde priesters ambtsbediening mo gelijk te maken. DRS. C. H. KOETSIER UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 37: Is het niet heel gevaarlyk om ook revolutionaire be wegingen te steunen? ANTWOORD 37: Het is maar de vraag wat men onder revolutie ver staat. We moeten niet direct denken aan gewelddadige revolutie. Als revolutie een omkeer is naar meer sociale gerechtigheid, dan moeten we steunen. Liever een verandering van de samenleving van binnenuit, dan een bloedige revolutie. De kerk zal alles moeten doen om een bloedige re volutie te voorkomen door een sociale revolutie te bevorderen. Noemen we misschien daarom de revolutie gevaarlyk, omdat ze onze eigen zekerheden aantast? Een veronderstelling van de 1 York Times van héde ngaat in zelfde richting. Dit blad meeni weten dat een zekere bereidheid het Vaticaan zou bestaan om e£ souplesse te betonen in de gev< van de meer dan honderd Nef' landse priesters, die het ambt hél'" neergelegd en in het huwelijk getreden. Tot die groep kunnen gerekend worden de priesters dispensatie hebben aangevraagd. Beperkt Nog altyd volgens hetzelfde zou de curie, na bestudering van! vraagstuk, dat zich ook buiten Nederlandse kerkprovincie voord willen overwegen om sommige vl malige priesters een (beperkte) am! bediening toe te staan. Gedacht daarbyworden aan preken,, catccl] cn het toedienen van bepaalde sai inenten. Het Tweede Vaticaanse Coi opende reeds de mogelijkheid gehuwde mannen tot diaken status zouden de voormalige prie: dan eventueel weer kunnen kri te wijden, maar daarbij had vooral het oog 'op leken en niej voormalige geestelijken, die wei het celibaat uit het ambt zijn}' treden. Paus Paulus heeft al eerder klaard gehuwde mannen toe telal tot het diakenambt. Echter alleen}' er sprake zou zijn van een aan priesters, waarbij geval géval zou moeten worden bekeki Verwacht wordt, dat de twj ontmoeting tussend e paus en' 'kardinaal dit weekeinde zal pj' hebben. (Van onze kerkredactie) GENT Rooms-katholieken nen het bisdom Gent in België li ten voortaan voor de geboorte I een kind de doop van dit kind |l hun parochiepriester regelen. I schop Van Peteghem heeft dit diocesanen officieel voorgeschrevef De achtergrond van deze maatrE is, dat er een ruimere periode I staat tussen doopaanvraag en dof bediening. Deze langere periode dan gebruikt worden om de oul grondig voor te bereiden op en. confronteren met de betekenis va doop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2