UW HARTUW LEVEN schaak Doet westen voor het oosten onder? 1 4 A Uwm aMa 1 AI j 1 1 4 Merkwaardig PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 11 JULI 1970 Dinsdag 28 juli zal de Ne- derlandse PTT een serie van drie postzegels uit geven met toeslag voor de bestrijding van de huidige vijand nr. 1 van onze volksgezondheid: hart en vaatziekten. De actie wordt gevoerd door de Nederlandse Hartstichting onder het motto 'Uw hartuw leven'. Deze stiqhting is in 1964 door enkele vooraanstaande artsen in het leven geroepen om activiteiten op het gebied van de bestrijding dier ziekten te stimuleren en te coördineren. De doelstellingen zijn kort samengevat de volgende; on derzoek naar oorzaken, behande ling en preventie (de trimactiell), voorlichting in de ruirtiste zin van het woord, adviseren omtrent reva lidatie en praktisch bevolkingson derzoek. Daarvoor is natuurlijk veel geld nodig. De drie postzegels helpen u helpen. Voor elke serie van f 1.20, geeft u 38 cent voor de actie Uw f hart.uw leven. Het Is meer den een serie waardl Op 14 juli zal de postadmini stratie van de Nederlandse Antillen de Jaarlijkse serie bijzondere ze gels in omloop brengen met toe slag voor sociale en culturele doel einden, een doelstelling zoals bij ons de zomerpostzegel8 nastreven. De afbeeldingen op de zegels heb ben tot thema de massamedia, die het uitdragen van cultuur tot taak hebben; gesymboliseerd door film spoelen en een stuk film; de radio door masten en een koehoorn en de vierde, het medium televlsis, aangeduid met een antenne en een op de wereld gericht oog. De prijs is f 2.-. inclusief 60 ct toeslag. Herdacht Nederland deze week de eerste postvlucht, die op 5 juli 1920 van Amsterdam naar Londen is gemaakt. Suriname geeft woens dag 15 juli een serie van drie post zegels uit ter herdenking van de eerste binnenlandse luchtpost- vlucht, die in dat land op 17 juli 1930 werd gevlogen. Aan het einde van de jaren twin tig was er reeds een tamelijk druk luchtverkeer tussen de beide Ame- rika's. Charles Lindbergh opende 22 september 1929 een luchtpost- lijn voor Pan American Airlines sen Amerika en Suriname Op 6 februari 1930'kwam de eerste ver binding Paramaribo-Zuld-Amerika tot stand. Voor bedoelde eerste binnen landse luchtpostzending werd merkwaardigerwijs eveneens van de buitenlandse PAA gebruik ge maakt. Dit gebeurde per water vliegtuig dat de verbindingen tus sen Brazilië en Miami op Florida onderhield en van de gelegenheid gebruik maakte Paramaribo, Tot ness en Nieuw-Nickerie, die aan kust van de oceaan lagen, van post te voorzien. Het vliegtuig „landde" op de Suriname- en Nic- kerle-rlvler om Paramaribo en Nieuw-Nickerie te bedienen. De post voor Totness. op een afstand van ongeveer 200 km ten westen van Paramaribo werd afgeworpen, omdat de plaats niet dicht bij water gelegen is. Bij de eerste heenvlucht op 17 juli 1930 werden 2414 brieven ver voerd. De post werd van een spe ciaal stempel (zie afbeelding) voor zien en gedateerd te Paramaribo 17 juli en in Nieuw-Nickerie 18 juli. De retourvlucht uit Miami was op 23 juli van dat jaar (1761 poststuk ken. De postzegels zullen verschijnen Correspondentie en oploteingen aan 4e heer H. i. J. Slavekoorde, Goudrei- netetraat 125, Den Haag. Schijnbaar moeilijk Wij kunnen ons voorstellen, dat u zich niet helemaal prettig zult voelen indien u de diagrammen van deze week oppervlakkig be kijkt en de onderschriften leest. Dan lijkt het op het oog behoorlijk moeilijk. Het zal u misschien verbazen dat 'in opgave 1 wit in niet meer dan drie zetten op de h-lijn mat word) gezet. Nu u dat weet. moot hei kinderspel voor u zijn. Opgave 2 Is wat moeilijker, want u moet de beginzet vinden. Mis schien helpt het u als we u op die dame-toren-batterij op de f-lljn wij- zen. En als we dan verder nog zeggen dat wit door een mooie combinatie snel won. hebt u al bij na alle touwtjes in handen In opgave 3 maken wij het niet te moeilijk. Neen, u behoeft die partij niet tot het eind te analyse ren. Het is voldoende als u vindt hoe wit na 1. Ta6? snel In be slissend voordeel kwaml Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 4 lull. (1) Kellner Purdy. Wit had kunnen winnen door 1. Dc7t Ka8 2. Dxb7»ll Kxb7 3. Pb4tl dS (3. Kb8 4. Pxe6 mat) 4 Rödl—Blümlch Tc7f Ka8 (Of 4 KbS 5. Px«6t Ka8 fi T«7t Pxa7 7. b7 mat) 5. b7t Kb8 6. Pxafitl Dxa6 (Of 6. Ka7) 7. bxc8D mat. (2) Engels Toth. Na 1. De2 volgde „toch" 2. fxg6l en wit forceerde na 2. Dxdl het mat: 3. gxh7t Kxh7 4. Le4t Kg8 5. Og5t en zwart gaf het op. Men zie 5. Kh8 6. Dh€t Kg8 7. Dh7 mat. (3) Talmanov Mille. Met 1. Df6? pende zwart de witte pion alechta schijn- baar. Er volgde 2. «711 Dxd6 3. e8Pt Kf8 4. Pxd€ en wit had een paard meer. Toch werd de partij remise omdat Mille erin slaagde zijn paard tegen wits laat ste pionnen te rullen en Talmanov met twee paarden nlat kon winnen. Korea—Gligoric (Za- t]\i ill* l+i. i. i 1 4 AIS k 1 U i JL W i A ..vJ f a a A A A AKS AIM Sa p 1' S Wb i.' il i lal tel 1 Zwart Is aan zet. Wat zal ar gebeuren? Correspondentie aan de heer A. I. Ivans. Frankenslag 69. Den Haag. Kleine wedstrijd Dammers hebben niet veel nodig om hun spel te kunnen beoefenen. Een Daar spelers, een bord. een klok en een hoekje om te zitten. Op deze wijze worden heel wat partijen weggeschoven'. die het nasoelen beslist weard zijn. Ns het candldetentomool In Mo naco bleef de Surinaamse kam pioen Ramdeo Ramcharan nog wat In ons land. Hli zag de landenwed- strüd tegen de Sowjetunle en speelde wat partijen, om. in het Westland Het laatste weekeinde werd benut voor zo'n kleine wed- strüd els in de aanhef bedoeld. tus«an T SiJbrancJs. R Ramcharan. D Boom en L Springer. Gaarne willen wl' u laten mee genieten; (1) /wart: 3, 6. 11. 12. 13, 14. 16.18 19 24.26. Wit: 25 27 2B 30. 32. 33. 35. 37 38 42. 43 Zwart vervolgde terecht met 11—17 Op 182'-. had zijn tegen stander kunnen laten volgen 27—-211 26x17 a). 33—29. 24x22; 32—28 23x41 42—37, 41x32: 38x20 met winstkansen. a) 16x27; 32x21. 23x41; 21—17. 12x21; 42—37. 41x32; 38x7. 14—20- 25x23. 6—11: 30x8. 11x13 met remise (2) Zwart: 1 4. 7/10. 13, 14. 16.20 21 24.2« Wit- 23 27. 29 32/35. 39. 42 43. 45. 4"» 49 NcD£3.LA*-t&; 43* in de waarden van 10.20 en 25 ct Sur. crt. Als afbeelding is te zien een silhouet van een tweemotorige machine met de plattegronden van resp. Nieuw-Nickerie. Totness en Paramaribo. De volgorde van de plattegronden staat in het officiële persbericht ten onrechte andersom. De serie kost in Nederland f 1,10. rlier vervolgde wit met 4238. Oo 3430 zou fout zijn 1319; weqens 30—25' 19x28; 32x23, 21x41; 47x36. 7—11 de enige; 23—19 14x34 25x12, 24—30; 35x24. 1014 39x30. 14—20; 24x15. 4—10; 15x4 11—17; 12x21, 6x27; 4x3, 26x28- 30—24 en wit wint (3) Zwart: 3. 6 12, 13, 14. 17. 19.23 27, 28. Wit: 24, 25. 25 30. 35, 37. 38, 43. 47 49 Spelverloop: 3833. 28x48; 24—20 48x31; 20x7, 31—37; 7—1. 23—28 1—181 17—22?; 18—4!. dreiqt "7621; 37—48 helpt niet door 4742 en dan 2621Op 37- -46 47—41 en 26—21. Zwart gaf dan ook op. Roberto Delgado lekker Latijns „Latin la Carte" Roberto Delgado and his Orchestra o- lydor Stereo 249 330, is een pan klare Latijnse muzlekmaaltijd, waar van zelfs de jongere dus hippe hulsgenoten mee kunnen smul len. Want Delgado mag dan pittigs Latijnse gerechten op het vuur heb ben staan, zoals een gepeperde „Guantanamera" 'en een zowel let terlijk als figuurlijk „hartige„Te quila". als voorgerecht dient hij een lichte overigens verre van In diase „Hare Krishna" op. Voer voor tieners dus. maar dc vaders kunnen daarna hun soruiten trots laten horen dat een ever green als „The Shadow ct your Smile", zij het op de Latijnse toer. er ook helemaal n iet om liegt. En met „Spanish Harlem" en „Ma ria Elena" zit ledereen er dan ge lijk helemaal In. Met „Fly me to the Moon" doet Roberto Delgado dan ongeveer hetzelfde wat James Last met „In 't stille dal" maakt, maar daarna wordt door het al eerder gememo reerde „Tequila" vonkenspattend alles weer in Zuidamerikaanse ba nen geleld. "Kant twee ttiét o.a.' „Man' of 'f a Mancha". „Corfcovado én „Maria" inderdaad, van „West Side S'o- ry" is ook heel licht verteer baar. Latijnse kost, dat wel,'maar plezierig aangepast aan het (rit misch) wat zwakkere Eurooese ge stel. Niets voor puristen dus. r. aar een vrolijk en feestelijk muziekje. Hartveroverende Canarias „Los Tres de Canariastwee broers, Oscar Eusebioa en Pedro Santana Hernandez en een neef Antonio Suarez Lopez uit Telde. Gran Canaria, spelen en zingen een beetje slordig en soms een tikkeltje Jakkerig, maar met bijzon der veel enthousiasme hun eerste lp vol. En omdat o.a. „El Porompom- pero", „Mira que Bonita" en „Ma ria Isabel" er op staan, typisch een plaatje om er je laatste glaasje door de Franse douane voorbijge- ziene sherry bij op te drinken. Om vol weemoed te gedenken, dat het nog wel een vol jaar duurt, voordat je weer kunt gaan liggen bakken aan de zwoele- Spaanse stranden. En dan: die muziek daar! Die h erinnering wordt dan door Los Tres de Canarias een tijdje terug waren ze ook voor de Neder landse t.v. heel levendig terug geroepen. Nogmaals: lang niet altijd even volmaakt, maar in elk geval met een heleboel si-si's, rollende prrrrrrs, lekker subtropisch en hart- veroverend vrolijk. (CBS 63989. „Er is niemand In staat de ledige plaats die je man achter liet, te vervullen." Mevrouw R. O. L„ te Rotterdam Is het dan ook volkomen eens met de vorige schrijfster, weduwe uit Wassenaar. „Wij moeten weer leren om alleen op pad te gaan. Om alleen te leven. Vooral dat I e r e n is moeilijk.* „Helaas is het meeleven In de grote steden soms ver te zoeken. De kerken zijn groot. Je kent soms hem of haar die naast je zit niet; hoe kan er dan een mee-leven zijn? (dat is een vraag die om antwoord schreeuwt in onze volgende dialoog!) Toch is het in de bui tenwijken en dorpen wel anders omdat men daar elkaar en el- kaars omstandigheden meer kent. Dat geldt ook voor onze buren. Er zijn wijken in de stad waar men nauwelijks contact met de buren heeft. Dat is niet qjtijd onwil of liefdeloosheid. Het leven is daar nu eenmaal zo. Daarentegen heb je ook ge zellige wijken. Daar wordt vast nog wel eens een pannetje soep bij een zieke gébracht". Een lezeres uit 's-Gravendeel is twee keer ongelukkig geval len. Ze was op hulp aangewe zen omdat ze zelf niets, maar dan ook niets kon doen. „Nu die hulp was er bij onze buren, die me elke morgen en avond kwamen uit- en aankleden, was sen. en alles doen wat er nodig was voor de hele dag. U be grijpt hoe dankbaar ik daar nog altijd voor ben. vooral daar ik alleen woon". Op kraambezoek, weet deze lezeres, komt men nooit met le ge handen. „Biefstuk wordt nog wel gegeven, soms een hele week lang. Dus. burenhulp is niet enkel folklorel Het komt gelukkig nog in het hele land voor." „Als de voetsporen gevolgd werden van groot tot klein dan zou je ontroerd worden van de hulp", bemoedigt mevrouw Christiaanse te Alphen a/d Bljn. Ons kleinkind kwam laatst vragen om mooie bloemen uit de tuin." want bij onze buren is een kindje geboren". Zelf had ze achttien weken in het zie kenhuis gelegen en ze kreeg zoveel kaarten dat er drie al bums voor gemaakt moesten worden. Komen we bij een ken nis in een ziekenhuis dan zoe ken we altijd meerdere patiën ten op. Dan hoor je: breng maar niets mee. als je zelf maar komt. Dacht u dat het westen onder deed voor het oosten? Met ontroering kan Ik nog aan een buurvrouw denken die dagelijks verwend werd met bloemen waar ze meer om gaf dan om biefstuk en eieren. Er is nog naastenliefde, hoor!" Mevrouw G. Smart in Rotter dam fs geboren en getogen .op het platteland; „Door mijn hu welijk woon ik nu twintig jaar in Rotterdam. Als u mij vraagt is er nog burenhulp, dan moet ik volmondig zeggen: ja! Onze eerste buren woonden vijftien jaar naast ons We hebben nooit Iets met elkaar gehad, wel aan elkaar. Met ziekte en ge boorte, wanneer er een zand-,, bek gemaakt moest worden, we hielpen elkaar. Koffiedrinken over en weer wa9 er niet bij, alleen op verjaardagen. We lie ten elkaar vrij en begrepen el kaar". „Een voorbeeld: mijn buur vrouw kon 's morgens moeilijk praten, ik zei dan altijd eerst goede morgen, of wat over het weer en dan was ze er over heen. Je moet wel goed kijken en luisteren om de vrede te be waren. Maar wat geeft het of u of ik eerst begin met praten, we helpen er de ander mee". „Onze overburen zijn oude mensen. Ze vinden het fijn als je even binnen wipt. Soms re kenen ze erop dat de kinderen komen en dan komt er niemand. Dan gaan mijn man en Ik er even heen, wat praten en luis teren. want dat is ook voor naam. Met Sint Nicolaas zit er in de zak ook altijd iets voor hen, 't gaat niet om 't grote maar om de kleine dingen in het leven. Houd indien mogelijk vrede met alle mensen, dat vind ik een voornaam ding, niet al leen in de buurt maar in het hele leven". „Nog niet zolang geleden werd ik door iemand uit de buurt gekwetst, omdat ik de hu mor er niet van inzag toen hij spullen nat gooide. De vol gende dag kreeg Ik van een andere buur een bos theerozen, ik was er beduusd van. Zo is 't leven: er zijn veel goede en mooie dingen. Wijs er ook de kinderen op: je moet veel ge ven en nemen maar 't meest geven. Dan ervaar je, dat het Je zelf en anderen blij en gelukkig maakt." Ons volgende onderwerp: pastorale zorg en alles wat daarmee samenhangt. Wat ver wacht u van huisbezoek, hoe verloopt zo'n bezoek, moet de dominee zelf komen? Wat ver wacht u, zieke, van pastorale zorg? Aandacht voor de kwaal of een gesprek over geestelijk leven? Worden studenten in de theo logie daarop voorbereid, of moeten ze wat de pastorale zorg betreft nog veel leren van ouderlingen en andere gemeen teleden? Hoe staat het met die scholing; wat vindt u van vrou wen in de kerk? Welke taak kunnen zij het beste vervullen? Is er ook een taak van gemeen teleden tegenover elkaar? Komt het er nog van dat bro.eders elkaar op fouten wijzen zoals Paulus beval? Wij kunnen reeksen vragen op u afsturen, maar we stellen belang in uw ervaringen, uit het leven gegrepen! Natuurlijk ook nu een presentje na plaatsing van uw brief. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 223 Dat was zeer natuurlijk, c zij wel iets maar niet alles van onze betrekkingen wist. Misschien vei dert zij in dat opzicht van gedachten, meisjes mogen wel wat wispelt zijn. Ben je moe, kindlief?' - 'O nee!' - 'Ja, toch! Je doet te veel.' - wou dat ik meer kon doen.' - 'Dat weet ik wel, maar je vergt te veel je krachten. Dit ellendige leven kun je op de duur niet volhouden, I deline!' Met deze en nog veel andere vriendelijke woorden, trok Bray zijn dc ter naar zich toe, en kuste haar vriendelijk op de wang. Ralph, hém intussen scherp in het oog had gehouden, ging naar de deur en Gride een teken hem te volgen. 'Wij zullen elkaar nader spreken,' zei Ralph. - 'Ja, ja,' antwoordde Bi zijn dochter haastig opzij stotend. 'Over acht dagen. Laat mij een vu tijd.' - 'Over acht dagen dan!' hernam Ralph. 'Goedemorgen, frouw Madeline, ik kus u de hand.' - 'Geef mij uw hand, Gride Bray, de zijne uitstekend, toen de oude woekeraar boog. 'U bedoelt toch goed. Zoveel ben ik nu verplicht te zeggen. Het was uw schuld r dat u geld van mij moest hebben. Madeline! hier, je hand!' - 'Lieve mei!' zei Gride benauwd en bijna terugdeinzend, 'als de jongedame goed wil zijn, de topjes van haar vingertjes maar.' Madeline huiverde, toen zij hem aankeek, maar reikte hem even de ha en trok die dadelijk terug. De poging van de oude snoeper om haar hi aan zijn lippen te brengen mislukte en n^dat' hij een mommelende op zijn eigen vingers had gedrukt, en zijn gezicht in afschuwelijk liefde plooien getrokken, volgde hij zijn vriend die hem reeds op sti|. stond op te wachten. 'Wat zegt hij, wat zegt hij? Wat zegt de reus tegen de dwerg?' zei Gr strompelend naar Ralph toekomend. - 'Wat zegt de dwerg tegen reus?' hervatte Ralph, met opgetrokken wenkbrauwen op de vra neerziend. - 'Hij weet niet wat hij zeggen moet,' antwoordde Gride. hoopt en vreest. Maar is zij niet een lekker brokje?' - 'Ik heb niet smaak voor mooie meisjes,' bromde Ralph. - 'Maar ik wel!' zei Gri in zijn handen wrijvend. 'O hemeltje, wat een, mooie ogen, toen zij over haar vader heenboog, met die lange zijden wimpers. Zij, zij keek! zo weemoedig aan.' - 'Maar toch niet al te vriendelijk.' zei Ralph 'Vindt u dat?' zei Gride. 'Denkt u dan dat het niet lukken zal?' Ralph keek hem met verachting aan en antwoordde op smalende t< 'Hebt u wel opgelet, hoe hij tegen haar zei, dat zij al te veel deed, en haar krachten te veel vergde?' - 'Ja,' antwoordde zijn makker. 'Wat dat?' - 'Wanneer denkt u,' hernam Ralph, 'dat hij haar dat ooit t ren gezegd heeft? Zo:n ellendig leven kan zij op de duur niet volhou Ja, ja. Hij zal haar wel een ander bezorjgen.' - 'Denkt u dan, dat het ken zal?' vroeg Gride. - 'Ik ben er zeker van,' antwoordde Ralph, probeert nu al, terwijl wij erbij zijn, zichzelf te bedriegen, en de sc aan te nemen alsof hij aan haar en niet aan zijn eigen belang dacht, wil de rol van een goed vader spelen, en is al zo vriendelijk en zorgza' dat zijn dochter hem bijna niet herkende. Ik zag een traan van vervj dering in haar oog. Er zullen wel meer tranen van verwondering kon! maar van een ander soort. O, we kunnen het einde van de week gei afwachten.' (WORDT VERVOl De Nederlandse vertegenwoordigers op de wereldkampioenschappen bridge voor pa ren hebben het er maar pover afgebracht. De beste prestatie werd verricht door Kaiser- /Slnt, die als veertigste eindigden. Overigens nog beter geklasseerd dan Kreljns/Slaven- burg, de voormalige wereldkampioenen. Het feit dat zij door het verblijf buitenlands van Slavenburg maar weinig met elkaar spelen, zal daaraan niet vreemd zijn. Dat op lager niveau ook wel interessante dingen gebeuren, laat het volgende 9pel zien, dat ogenschijnlijk weinig moeilijkheden zal opleveren nadat noord uiteindelijk met drie sans atout de bieding afsloot op de volgende kaarten: A H B 3 A O 9 7 3 AVS Oost doubleerde evenwel, en dat leek een zeer merkwaardige beslissing zeker daar noord dacht op de volgende eenvoudige wij ze zijn negen slagen te realiseren. Hij heeft immers acht vaste slagen (vijf in klaveren, twee In schoppen en harten aas) en mag zeker door het doublet van oost, niet op het goed zitten van schoppen vrouw rekenen. Noords berekening was meer gebaseerd op een 3-3 verdeling In de ruiten, waardoor de lengte van zulds ruitenkaart voor de negende slag moest zorgen. De ruiten zaten' inderdaad 33 en dat probleem leek opgelost. De uitkomst zou bv. kunnen zijn, harten heer voor de aas en dan onmiddellijk aanvallen in ruiten. Weliswaar slaat oost de aas om daarna harten vrouw te slaan en harten negen voor te zetten, wat na de tien van zuid en de boer van west ander maal een slag oplevert. Maar nu is harten acht van zuid hoog. Deze slag, gecombineerd met de acht vaste Correspondentie aan de heer B. I. 1 Burg. Baumannlean 163c. Rotterdal slagen stellen het contract veilig. Maar doubleerde niet voor niets, al was het biet stellig gewaagd. Hij komt nl. niet u! de heer maar met de negenl Het verschil met de eerste speelwijz voor de hand. Nu kan noord op identieke proberen een slag vrij te maken, maa zal hem niet lukken. Gezien de ruitenkaart van zuid (ho kaart de vrouw) kon west de heer wel hebben. Toen noord Inderdaad in ruiten viel sloeg oost de aas, speelde harten en vrouw na en bracht west met de heei slag. Die speelde zijn vrije hartenkaart li noord/zuid gingen twee down. Dat was natuurlijk ook weer niet ri want na harten aas kon noord de ai vaste slagen afspelen, waarna hij maar down gaat. Hoe dan ook, doublet mei komst harten negen leverde een flinke 1 op. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. Korrel, 6. kommer, 12. real, 14. loon. 16. A.P., 18. ga, 19. sas, 21. Es, 22. sr, 23. parabel, 26. perfide, 29. prat, 30. morel, 32. laag, 33. et, 34. Tp„ 36. tal. 37. Po, 38. me, 39. Maas, 41. rang, 43. do. 44. roersel, 45. uk, 47. leek, 49. kaal. 52. er, 54. n.l., 55. a»t, 57. in. 58. la, 59. ring, 61. alert, 63. Epen, 65 reearve, 67. enerlei, 69. A.M., 70. L.O.. 71. mas, 73. dg., 74. ge, 75. neon, 77. geit. 79. bundel, 80. paneel. VERT. 2. o.r., 3. regatta, 4. Raab, 5. EL, 7. o.l., 8. moer, 9. moeflon, 10. en, 11. rappel, 13. ra, 15. kregel, 17. part, 19. slot, 20. spel. 22. Edam, 24. Ra. 2S. Em. 27. el. 28. ia, 31. reprise, 35. parel. 37 palei, 39. mol, 40. tok, 41. rek, 42. gul, 46. terras, 48. Engelen, 50. energie, 51. banier, 53. Hem, 55. Alem, 56. tres, 58 laag. 60. n.a„ 61. a.v„ 62. t.n„ 64. pl„ 66. rood, 68. eden, 72. eg. 75. nu, 76 Nr., 77. ga. 78. te. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van 5. KRUISWOORD-PUZZEL L HORIZONTAAL. 1 eenstemmig gezang zonder begeleiding, 7. he 13. plaats, 14. ketting, 16. berg "in Thessalië, 17. naschrift (afk.), 1 Memoriam (afk.), 20. scheepsvloer, 21. scheik. element, 22: tastol (afk.), 23. kleverige stof. 26. zalfspaan, 28. prov. In Achter Indlé blauwe verfstof, 31. oude lengtemaat, 33. helper, 35. familielid, 36 stootje. 38. deel van de bijbel (afk.), 39. voegwoord (Fr.), 40. nat waad. 41. bedekking van een gebouw. 42. schande, 43. gevangen! water doorlatend. 45. trustee (afk.), 46. staat soms boven drukwerl vertragingstoestel, 50. voorvoegsel, 51. soort koekje, 55. muzleknoo kweek. 57 schampere opmerking. 59. ingang, 62. klaar, 64. numero 55. Keizerkonlnkrijk, 66. mand, 68. volksnaam van de kauw, 69 lout, 70. aenw. voornaamw., 72. plaats in N.Br., 74. zangstuk, 76. racht, 77. voorbijganger. VERTICAAL. 1. plaats in Z.H., 2. windrichting, 3. nummer (afk.), elijke dingen. 5. pers. voornaamw., 6. plechtige gelofte, 7. zwarte I stof, 8. voegwoord, 9. soort metaal, 10. rund, 11. plaats in Italië, II zoeken, 15. achting, 19. levendig (muziek), 21. gebint, 24. oud Egypt Zonnegod, 25. herdersspel, 26. slljkvis, 27. geheel de uwe (afk. Lat. muzieknoot, 30. afk. van sint, 32. bereide dierenhuid, 34, dobbelstee soort kers, 37. maling, 40. duw, 44. vertelling, 45. loze streek, 47. In Friesland, 49. machtiging, 51. gevangenis, 52. karaat (afk.), 53. secretaris, 54. lawaai, 56. tafeltennis (afk.), 58. muzieknoot, 60. deeT de dag, 61. vogeleigenschap, 63. Ierland, 66. bede, 67. bedrog (barg.l pers. voornaamw., 72. muzieknoot, 73. voorzetsel, 75. Rechtskundig!' viseur (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12