MORGEN BEGINT GROTE TREK Wachtmeester der rijkspolitie niet in de gemeenteraad Verkeersslachtoffers zijn een sterk misdeelde groep Europa benut zijn intelligentsia niet Stagnaties verwacht 25 juli wordt piek Vakantie spookbeeld goede kt mee ANWB: neem vooral B en W Nieuw-Ginneken: alles goed Moeizame weg voor vergoeding Automobilisten cloor rubber deken beschermd VS ver vooruit in wetenschap en techniek Nederlander hoofd EEG- onderhandelaars Dr. A. J. Jelsma naar Kampen PRETTIGE VAKANTIE Kempo-leraar op de barricades Geschil ANWB- Bovag over autokeuring Havenstaking afgekondigd in Engeland 9 VRIJDAG 10 JULI 1970 Zoals bekend, wil de minister de keuring in 1972 invoeren. Ruim een maand geleden riep hij hiervoor een stichting in het leven, waarin behal ve de ANWB en de Bovag ook de KNAC. de EVO, de RAI, Veilig Ver- ker Nederland en de Vereniging van Artsen-Automobilisten zitting hebben. Dit laatste geldt met name voor hen, die naar Oostenrijk en Italië gaan. Zij hebben de mogelijkheid om wanneer dit nódig blijkt al bij Ulm de autobaan te verlaten. De ANWB gaat niet zover door gaand verkeer naar Italië te advise ren de drukke Brenner-pas te laten NIEUW-GINNEKEN Burgemees ter en wethouders van Nieuw-Ginne- ken hebben hun gemeenteraad gead viseerd de wachtmeester eerste klas der rijkspolitie A. van der Sangen niet toe te laten tot lid van de ge meenteraad. Als de raad dat advies opvolgt gaat wachtmeester Van der Sangen in beroep bij gedeputeerde Zwembad-kraken (3) De heer B. L. van Gelder zette een onchristelijke opmerking en het slui ten van zwembaden op zondag op één lijn. En natuurlijk hebben we hier weer met "domme christenen" te doen en is er in deze gevallen van demo cratie sprake van machtsmisbruik. Maar wat te denken van de christe nen in andere plaatsen, die de zwem baden ook op zondag zouden willen sluiten, maar die een minderheid vor men? Is een besluit van de tegenpartij dan wél democratisch en geen machts misbruik? En die christenen leggen zich er wèl bij neer. Zij houden er geen anti-democratische methoden op na door bijv. het zwembad te bezetten en de zwemlustigen de toegang te be letten. Het kraken van zwembaden is dan ook niets anders dan een teken van revolutie en gezagsondermijning. Christus heeft dan wel de naastenlief de boven de wet gesteld, maar ik dacht dat naastenliefde gediend is met het nouden van de wet Christus heeft door het farizeïstisch wetticisme te be strijden, nooit het sabbatsgebod opge heven. Rotterdam A H. Veldhuizen Misbruik (2) Van harte akkoord met het protest i tegen het misbruik van de Pieterskerk in Leiden. Maar, beste broeders in Leiden, waarom heeft u dit alles klak keloos aangezien? Als het verantwoor delijk kerkbestuur dat misbruik toe liet, had u met alle andere hierover verontrusten de handen ineen moeten slaan en gelijk onze voorvaderen de beeldenstorm uitvoerden al deze troep uit de kerk moeten rukken en op j het kerkplein verbranden. Door dit alles gelaten aan te zien I zijn we medeschuldig aan de schen dingvan dit prachtige Godshuis. Pernis Kabouters J. 'tHart Iedereen kan toch geen eigen rech ter gaan spelen? Als de kabouters met j goede ideeën komen (en dat is prach- I lig), laten ze dan eerst zien wat er langs de normale weg gedaan kan worden alvorens chaos te scheppen. Ze zouden bijv. kunnen aanbieden de tegels onder de klimrekken te ver wijderen en zo zijn er op straat nog wel meer karweitjes op te knappen. Maar zouden ze dan niet gauw gene zen zijn? Dat is nl. werken Den Haag Mevr. v. d. Spek staten van Noord-Brabant en zonodig zelfs bij de Kroon. De heer Van der Sangen, die zijn standplaats heeft in het tot de ge meente Nieuw-Ginneken behorende Ulvenhout, is bij de raadsverkiezingen op het laatste moment met een eigen lijst uitgekomen, omdat hij bij de andere partijen geen gehoor vond op een aantal wensen uit de bevolking. Toen hij twee zetels haalde ontstond een discussie of de wachtmeester, ge zien zijn ondergeschikte positie, wel raadslid zou kunnen worden. Voor gemeente-ambtenaren ligt deze ondergeschiktheid duidelijk, maar van wie de Ulvenhoutse wacht meester nu eigenlijk de ondergeschik te is (van zijn groepscommandant of van de burgemeester van Nieuw- Ginneken) is een vraagstuk waarover de gemoederen in Nieuw-Ginneken nogal verdeeld zijn. In ieder geval staan B en W op het standpunt dat de wachtmeester aan de burgemees ter ondergeschikt is en dat hij daar om geen raadslid kan worden. Intussen hebben de Tweede-Ka merleden Van Beek en Kolfschoten (beiden kath.v.) de minister van Jus titie schriftelijke vragen gesteld over toelaatbaarheid tot de gemeenteraden van leden van het korps rijkspolitie in het algemeen. In verband met de beëdiging van de nieuwe gemeente raadsleden drongen zij aan op spoed, maar tot nu toe heeft de minister nog niet geantwoord. De grootste piek wordt op 25 juli I verwacht, wanneer in Nederland de bouw en de textielindustrie vrijaf krijgen en in Duitsland Baden-Wurt- temberg, Beieren en een aantal grote autofabricken. Zeker voor dit week end zal men er rekening mee moeten houden, dat men secundaire wegen moet nemen. De ADAC heeft ook geadviseerd te tanken zodra men een leeg benzine station ziet. Vele stations zullen name lijk overbelast zijn. Niet alleen in Duitsland worden overigens stagnaties verwacht. Ook in Frankrijk moet, zegt de ANWB, op opstoppingen worden gerekend. „De Fransen timmeren nooit zo aan de weg met informatie, maar zelfs op de grote autobaan naar het zuiden zijn files van 30 km geen abnormale zaak. Vooral tussen Pouilly en Auxois en Mason (120 km), waar nog geen auto baan is, zullen zich waarschijnlijk fi les vormen". De weg via Reims en Dijon raadt de ANWB niet aan omdat deze als gevolg van de afgelopen winter opge lopen vorstschade op sommige trajec ten vrij slecht is. En wat het gunstigste tijdstip van vertrek betreft, zegt de ANWBde ervaring heeft geleerd, dat 's zater dags en 's zondags de drukste uren die tussen 10 en 2 uur 's-middags zijn. De bond wil daar echter geen enkel ad vies aan verbinden omdat daardoor wellicht weer op andere tijden pieken ontstaan. De ADAC heeft Duitse automobilisten aangeraden niet op vrijdagavond te vertrekken, mede omdat er dan op de autobanen een vrij druk vrachtwagenverkeer is. DEN HAAG De verkeers slachtoffers vormen een misdeel de groep. De gemeentepolitie laat hen betalen als zij moeten weten wie hen het ziekenhuis inreed. Het rijk laat hen betalen als zij moeten weten welke naam en adres bij een bepaald kente ken dat genoteerd werd, behoort. Tot voor kort moesten zij maan denlang wachten tot. het openbaar ministerie verlof gaf om een copie van het politie-verbaal te kunnen krijgen. In een bijzonder nummer van „Verkeersrecht" een uitgave van de Schaaktornooi via KRO- en NCRV-radio HILVERSUM Dagelijks, behalve op de rustdagen, zal de NOS korte radio-samenvattingen geven van het IBM-schaaktornooi, dat van 14 juli tot 1 augustus in Amsterdam wordt gehouden. De samenvattingen zijn steeds te horen op Hilversum II, 's avonds tus sen 6.40 en 7 uur in de actualiteiten rubrieken van de NCRV en de KRO. DETROIT De Amerikaanse rub berfabriek Firestone gaat een op blaasbare rubber veiligheidsdeken voor auto's op de markt brengen. Na een botsing wordt de deken in fracties van seconden opgeblazen en voorkomt dat de inzittenden uit de wagen worden geslingerd. De deken zal mogelijk als verplicht veiligheids- asseccoire voor Amerikaanse automo bilisten worden voorgeschreven en gaat ongeveer 360 gulden kosten. De Fordclub houdt in Milwaukee (VS) de jaarlijkse bijeenkomst en uiteraard wordt dit opgeluisterd door met meer zo recente modellen. Op de voorgrond een De Luxe Roadster uit 1931, ernaast een Engelse Fordor uit 1930. koninklijke Nederlandse toeristen bond gewijd aan uitspraken van Ne derlandse rechters over vergoeding van immateriële schade, schrijft mr. Th. L. van der Veen over deze kwes tie. „Het is zinvol, leed veroorzaakt door verkeersongevallen, hetgeen dik wijls aan de schuld van derden moet worden geweten, in de vorm van een geldelijke vergoeding te compense ren". Geen contact „Zolang er geen betere manier ge vonden is, zal op de gekozen weg moeten worden voortgegaan. Men moet vooral niet uit het oog verlie zen", aldus mr. Van der Ven „dat de harde praktijk leert dat er maar zeer weinig weggebruikers zijn, die na een door hen veroorzaakt ongeval, contact met het slachtoffer opnemen. Van de veroorzakers van het letsel moeten de vérkeersslachtoffers het in het alge meen niet hebben." „Het is echter voor het Slachtoffer een moeizame weg om een vergoe ding te verkrijgen voor deze immate riële schade. Er zijn verzekerings maatschappijen die schrijven dat zij na afloop van een strafzaak afwach ten, terwijl hun reeds bekend is of moet zijn dat de politie zelfs geen proces-verbaal heeft opgemaakt. „Er zijn ook maatschappijen", aldus mr. Van der Veen. „die de materiële schade vrij snel regelen doch de ar geloze slachtoffers met lichamelijk letsel er niet bij vertellen dat zij ook recht hebben op betaling van smarte- geld." BRUSSEL De Nederlander Ed mund Wellenstein (50) is benoemd tot hoofd van de delegatie der Europese commissie die met de Britten moet gaan praten over toetreding tot de. EEG. Dit is in welingelichte kringen in Brussel vernomen. Wellenstein was van 1960 tot 1967 secretaris-generaal van de Europese kolen- en staalge meenschap en is momenteel direc teur-generaal van de buitenlandse handel in de EEG. KAMPEN Aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen zijn drie predik anten benoemd, die wetenschappelijk hoofdmedewerker en wetenschappe lijk werker zullen worden. Het zijn dr. A. J. Jelsma uit Den Haag, die wetenschappelijk hoofdme dewerker wordt, drs. G. Heitink uit Eist (Gld.) en drs. E. de Vries uit Doetinchem, die wetenschappelijk medewerker worden. DEN HAAG Amerika is Europa ver vooruit op het gebi.ed van weten schap en technologie, vooral wat be treft de CConderwijsinspanningen. Bovendien maakt het een efficiënter gebruik van zijn wetenschappelijk en technisch personeel. Dit zijn enkele conclusies uil het rapport van een commissie van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), die zich met de bestudering van de met de technologische kloof samenhangende verschijnselen en vraagstukken heeft beziggehouden. Het rapport spreekt wat de be schikbaarheid van hooggekwalifi ceerd personeel betreft zelfs van een grote superioriteit van Amerika. Het stipt hierbij aan, dat het procentueel grotere aandeel van dit personeel in het Amerikaanse arbeidsleger voor namelijk toe te schrijven is aan het veel grotere aantal personen, dat in Amerika in managersfuncties werk zaam is dan in Europa. Over het efficiënter gebruik van hooggekwalificeerd personeel in de VS zegt het rapport, dat Amerika zijn geleerden en technologische specialis ten naar verhouding meer in de indu strie en minder in de dienstensector gebruikt dan Europa. Minder produktief Tot op zekere hoogte, aldus de OESO-commissiezou men kunnen zeggen, dat Europa zijn beschikbare wetenschappelijk en technologisch personeel voor een deel opslaat in zijn dienstensector, die voor een be langrijk deel in handen van de over heid is en die volgens sommige cri teria als minder produktief is te be schouwen. Dit zich in de 'reserve' van de dienstensector bevinden van hoogge kwalificeerd personeel kan een be langrijke oorzaak zijn Ovan de 'brain drain'. Aan de prestaties van het weten schappelijk en technologisch perso neel van Amerika komt voorts ten goede, dat dit personeel wordt bege leid door een zeer belangrijke en re latief goed geleide managerscategorie. Amerika zal deze gunstige positie consolideren door een groei van het aantal studenten aan zijn instellingen van hoger onderwijs, die even snel is als in de meeste Europese landen, zo niet sneller. Alleen Amerika is in staat hoger onderwijs te geven aan de grote massa van zijn jonge burger. Slechts twee Europese landen, Frank rijk en Nederland, verwachten een snellere toeneming van het aantal studenten. Technologische kloof De technologische voorsprong van Amerika komt tot uiting in het ver mogen van de Amerikaanse industrie om meer dan andere landen met nieuwe geavanceerde produkten en produktietechnieken te komen en die ook tot een commercieel succes te maken, ook wat dit betreft bestaat er dus een kloof, die de commissie 'oor spro kelijke innovatie' noemt. Dit snelle zich verspreiden van de Amerikaanse nieuwigheden voltrekt zich in hoofdzaak via de buitenlandse vestigingen van de Amerikaanse on dernemingen en het is voor deel hier aan te danken, dat de exportpositie van de andere landen niet te lijden heeft van de CCCCinnovatiedrang der Amerikaanse industrie. Uit de onderzoekingen van de commissie is komen vast te staan, dal Nederland op het stuk van innovatie geen slecht figuur slaat. Wat de ver spreiding van de innovaties betreft, blijkt uit vergelijkende cijfers, dat nederland na de VS het grootste aan tal geïnstalleerde computers per mil joen werkers in de niet-agrarische sector heeft. Carlo Palazzi heeft in Rome zijn collectie voor de komende winter ge presenteerd. De (Romeinse) heren kunnen o.a. gekleed gaan in dit ge ruite ensemble met bijbehorende pet, gedragen met een coltrui en laarzen. Ook wij gaan er een paar (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse kempo- -leraar Si Fu Meijers vertrekt maan dag naar Noord-Ierland om er te trachten een bemiddelende rol te spe len tussen katholieken en protestan ten. Meijers, die al eerder in het nieuws kwam door zijn bulldozerwraak op het Vrije Volk, neemt voor kardinaal William Conway en voor dominee Ian Paisley ieder tien rode rozen mee. Verder wil hij enige tijd wijden aan meditatie, waarvoor hij de barri cade tussen de katholieke en protes tantse wijken als zitplaats wil ge bruiken. (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Wie in een van de komende vier weekends met vakantie gaat, zal zo- I wel in binnen- als buitenland rekening moeten houden met vertragingen. Hoe ernstig deze zullen zijn, is niet van tevoren te bezien, maar vast staat wel, dat de piek van de in ternationale vakantiedrukte in deze periode zal vallen. Drukste weekend wordt dat van 25 juli; de ANWB spreekt nu al van bet „zwarte weekend". De grote trek gaat weer beginnen. De auto's staan al volgeladen voor de huisdeurwant morgen zet voor miljoenen in Europa de grote vakan tie in. Gevolg daarvan zal zijn: overvolle autowegen en kilometers lange files. De ANWB adviseert dan ook een goede autokaart mee te nemen, zodat men direct wanneer dit nodig mocht zijn de secundaire weg kan nemen. (Van onze auloredacteur) DEN HAAG ANWB en Bovag j zijn het nog steeds niet eens over de praktische uitvoering van de ver plichte periodieke autokeuring, die minister Bakker voor personenauto's ouder dan tien jaar heeft aangekon- j digd. De Bovag vindt de keuring overbo dig voor auto's, die regelmatig hun onderhoudsbeurten krijgen bij de bij de Bovag aangesloten garages. De I ANWB daarentegen bepleit een con sequente doorvoering van de keuring voor alle auto's door een onafhanke lijke instantie. De voorproef heeft Nederland twee weken geleden al gehad met vele ki lometers lange files bij Oudenrijn en op de weg Bergen op Zoom-Middel- burg. Maar de echte grote vakantie begint pas komende zaterdag. Behalve West-Nederland (inclusief Gelderland) en de metaalindustrie trekken dan ook Hamburg, Berlijn, Sleeswijk-Holstein en de Volkswagen fabrieken in Wolfsburg er op uit. Dat betekent waarschijnlijk over volle autowegen in Duitsland. Vooral op het traject Neurenberg-Munchen. De ANWB adviseert daarom deze autobaan komend weekend zoveel mogelijk te mijden. „Neem een goede autokaart mee en ga van tevoren na welke secundaire wegen er ziin, dan hoeft men nooit voor verrassingen te komen staan. En ook: rijdt in een grote boog om München heen, want die stad vergt in het hoogseizoen soms anderhalf uur". Aclviezeu liggen en de Resiapas te nemen. Deze is doorgaans wel veel minder druk, maar nu de Duitse automobielclub ADAC de Duitse toeristen heeft aan geraden de Resia-pas te nemen, is er kans, dat deze pas nu drukker is dan de Brenner. Trouwens, voor geen enkele alter natieve route geeft de ANWB advies. „Wanneer wij dat zouden doen, lopen wij de kans, dat het verkeer juist op die wegen vast komt te zitten. Het enige wat wij aanraden, is de kaart tijdens het rijden bij de hand te hou den, te volgen waar men zit om, zo dra zich stagnaties voordoen, een an dere weg te nemen. Dat kost wel voorbereiding, maar men bereikt er wel mee, dat de vakantie al bij de huisdeur begint". Drukker nog dan komend weekend, wordt het daarop volgende 18 juli. Dan gaan ook Noordrijnland-Westfa- len en Rijnland-Paltz met vakantie. Vrijwel zeker zal dan vooral de auto baan Keulen-Frankfort, Karlsruhe overvol zijn. (Vervolg van pag. 1) Verschijning van soldaten in de ha vens zou bovendien een spoedige bij legging van het geschil weinig goed doen. Verder zouden de door militai ren geladen of geloste goederen ..besmet" zijn wat een uitbreiding van de staking zou kunnen betekenen, bij voorbeeld door vrachtwagenchauf- feur£. Dat er zich donkere wolken boven Engeland samenpakken, kan duidelijk worden afgelezen van de koers van het geld. Gisteren zakte het pond sterling bijna 8 punten tot een koers van 2,3906 ten opzichte van de dollar, het laagste punt in tien maanden. Groot-Britannië valt en staat met haar zeeverbindingen. Elke week ko men en gaan er door haar havens ladingen tot een totale waarde van 123 miljoen pond. De laatste grote havenstaking was die van 1966 en die kostte het land zo'n honderd miljoen pond. Maar die staking was alleen gericht tegen Brit se schepen. Als die van dinsdag doorgaat dan treft z(j, evenals in 1926, schepen van elke nationaliteit en dan zou al spoe dig niet alleen de invoer maar ook de uitvoer ernstig in de verdrukking ko men. weekjes uit. FRICO, KAAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9