een scherpe actie Commentaar Proces legen tel aviv overweegt Willy Brandt 3 „Duidelijkheid heter 1 dan halve strohalm" geeft bestaan kooien toe Saigon van Agnew ontsnapt aan gevaar Ideoloog Cisar neemt ontslag Billiton neemt Niemans over Situatie aan Suezkanaal niet langer houdbaar Juristen vragen onderzoek Vanavond huldiging Jos Mullens Sarrasani laat avond met echt circus zien Moord op bejaarde man opgelost Voor Peru nu 2,5 miljoen Uurloon in half jaar 8 pel hoger Gratie gevraagd voor soldaat Hans v. d. H. Uit de Haagse hof geplukt (U Bouw in negen maanden voltooid' Vennebosin Hapert uniek recreatiecomplex VRIJDAG 10 JULI 1970 Tijdens zijn bezoek aan het Noordwest-territoinum (Canada) ontmoette prins Charles van Engeland in Forth Smith het Indiaanse opperhoofd Joe Saddleback nit Alberta. Later woonde de Britse koninklijke familie een kookfeestbij waarbij buffelvlees werd bereid. Vakbondsman Baarda teleurgesteld op (Vervolg van pag. 1) Halve strohalm Uit het communiqué blykt volgens de heer Baarda duidelijk dat de overheid de NS verboden heeft, of dc pas heeft afgesneden, om mee te werken aan de stichting van een Rolma-nieuwe-styl. Op korte termijn moet er nu dui delijkheid komen, want de positie van de werknemers is al te lang on duidelijk geweest. Duidelijkheid is beter dan een halve strohalm, zei hij. Rotterdams burgemeester Thomas sen zei, dat de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht wel degelijk toekomstmoge lijkheden zien voor een kleine gezonde wagonfabriek met werkgelegenheid voor vierhonderd man. Deze fabriek zou. zeker gedurende de eerste vijf of tien jaai^ met succes de produktie ter hand kunnen nemen van spocr- wegmaterieel voor de NS en van de metro-treinstellen. Ook hij is van mening dat de NS van de regering tennelijk niet de vrijheid heeft ge- Vegen'. Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van Jfe raad van bestuur van de VMF, het zich niet verleiden tot enige rd uitspraak op dit moment. Hij zei de regeringsverklaring eerst te zullen moeten bestuderen. „Als de regering een uitspraak doet dan kun je er wel uitgebreid tegen aan schoppen, maar voordat je dat gaat doen. moet je je toch wel af vragen wat je ermee bereikt. Je moet op een zeker moment kunnen accep- i teren dat je ook met onrechtvaardige keuze en onjuiste beslissingen moet leren leven", zei hij. DENVER De Amerikaanse vice- president Spiro Agnew is gisteren ternauwernood ontsnapt aan ernstige verwondingen. Hij sprak in een hotel in Denver in de staat Colorado toen een drie meter lang deel van de to neelverlichting naar beneden viel. PRAAG Cisar. de vroegere voor zitter van het parlement van Bohe- men en Moravië, heeft ontslag geno men als lid van de Tsjechische Natio nale Raad. Cisar, die min of meer als de ideo loog van de Praagse liberalisatie-pe riode werd beschouwd, was in maart reeds uit de communistische partij gezet. Nog vijf anderen hebben hun ont slag genomen, onder wie de vroegere vakbondsvoorzitter Pakovsky. Nieuwe overstroming gemeld in Roemenië BOEKAREST Hevige stortregens hebben dinsdag in het zuidwesten van Roemenië grote 'wateroverlast veroorzaakt. G30 huizen en 6000 hec tare bouwland staan onder water. In mei zijn in Roemenië door over stromingen ongeveer 200 mensen om het leven gekomen. Ook het noord-westen van Bulga rije kampt met overstromingen. Bruggen zijn verwoest en vee is om- BONN Vandaag zou in Bonn een civiel proces beginnen tegen bonds kanselier Willy Brandt. De oppositiepartij CDU, die het proces aanspant, wil dat Brandt een uitspraak herroept, die hij in de ver kiezingsstrijd deed. Hij beweerde dat de CDU gepoogd zou hebben ioiders van de Westduitse industrie tot het uitlokken van wilde stakingen te be wegen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De NV Betondak te Arkel en Gorinchem, dochtermaat schappij van de Billiton Maatschappij NV, heeft voor ca. 10 miljoen gulden de NV Niemans' Beton te Son overge nomen. Dit bedrijf heeft ruim 200 werknemers en beschikt in Son over een fabrieksterrein van 270.000 m2. j Van ontslagen zal geen sprake zijn. Zes jaar voor kaping van Spaans vliegtutig MADRID In Spanje is de 18-ja- rige vliegtuigkaper Mariano Rodri guez veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. Hij had getracht de piloot van een vliegtuig van de Spaanse maatschappij Iberia naar Albanië te- laten vliegen, maar gaf zich bij een tussenlanding aan de autoriteiten over. De Amerikaanse minister van de fensie Laird heeft gisteren gezegd dat de VS geen plannen hebben om WASHINGTON In Israël wordt sterk gedacht aan een groot scheepse actie over het Suezkanaal. De leiders in Tel Aviv zouden de huidige situatie, met name aan het front met Egypte, niet langer willen dulden, aldus meldt de Washington Post. Ook de New York Times laat in berichten vanuit Jeruzalem hetzelfde geluid horen. Het blad zegt. dat de Israëliërs steeds meer het gevoel krij gen. dat hun regering een scherp ant woord moet geven op de groter wor dende dreiging van Russische raket ten op de Egyptische oever van het kanaal. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Israëlische ambassadeur Rabin ontbo den voor een discussie over de toe stand in het Nabije Oosten. Amerikaanse troepen naar het Nabije Oosten te sturen. Hij gaf verder ui ting aan de bezorgdheid van de Ame rikaanse regering over de toeneming van het aantal Russische wavens in Egypte. j Vijftig toestellen van de Israëlische I luchtmacht hebben gisteren aanvallen I uitgevoerd op Egyptische stellingen aan het Suezkanaal. Israëlische pilo ten rapporteerden dat zij in de voor gaande dagen waren beschoten met salvo's SA-2-raketten. De Egyptena- ren schijnen ervan te hebben afge zien precisielanceringen met afzon derlijke raketten te doen en meer ef fect verwachten \vn grote aan talles tegelijk. Stopp< en VS-woordvoerder Carl Bartch zou verklaard hebben, dat de eerste nood zaak op dit moment is het schieten te stoppen en de partijen tot onderhan delen te brengen onder bemiddeling van de VN. Het bleef echter aan touwen en i gekomen. Veel landbouwgrond staat electriciteitskabels hangen, vlak bo- blank. Van slachtoffers is geen mei ven het hoofd van Agnew. ding gemaakt. Wereld verbond van de arbeid: felle kritiek op ILO BRUSSEL Het wereldverbond van de arbeid (WVA) in Brussel heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de internationale arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. Het WVA, dat vroeger interna tionaal christelijk vakverbond heette en ruim 12 miljoen leden telt be treurt het dat de ILO-conferentie niet bereid is gebleken tot een veroorde ling van de schendingen der vakver enigingsvrijheid in Spanje en Grie kenland. „Onder deze omstandighe den is het logisch, dat het WVA en alle werknemers zich afvragen of men de internationale arbeidsorgani satie wel verder zijn vertrouwen mag blijven schenken", aldus een commu niqué van het wereldverbond. GENÈVE De internationale commissie van juristen heeft gisteren de Zuid Vietnamese af deling van de organisatie ver zocht snel een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen, dat in Zuid-Vietnam gevange nen worden opgesloten in zoge naamde tijgerkooien. De Zuiflvietnamese regering heeft 1 inmiddels toegegeven, dat op het ge- vangeneneiland Con Son ongeveer 400 mensen opgesloten zitten in deze kooien. Alle klachten over mishandeling van de gevangenen, zoals die geuit i waren na een bezoek van Ameri kaanse congresleden, werden echter tegenges proken. De mensen die in deze kooien wor den opgesloten zijn geei: politieke ge vangenen of krijgsgevangenen, maar communistische misdadigers, aldus de Een uniek Sarrasaninummer was wel het optreden van enkele gedresseerde varkens met Jéan- Albert Hoppe. AMSTERDAM In een uit verkochte tent heeft circus Sar rasani donderdagavond in Am sterdam de eerste voorstelling gegeven van de tournee door ons land. Dit circus komt niet naar Rotterdam, wel naar Den Haag van 8 augustus tot 19 augustus op het Malieveld en naar Leiden bij de Groenoordhal van 21 au gustus tot 24 augustus. De Nederlandse tournee eindigt op 30 augustus. Daarna vertrekt Sarra sani naar België. Het vrijwel geheel nieuwe programma dat donderdag werd gepresenteerd met als publiek onder anderen een groot aantal be kende Nederlandse artiesten, is zeer afwisselend, goed opgebouwd, keurig afgewerkt en helemaal echt circus. Hoogtepunten zijn het optreden van de groep van Ferdinand Jarz aan de trapeze, de twee Oralatos die aan de trapeze, zonder vangnet zeer gewaag de handvoltige oefeningen doen. Les Aratas die zeer knap acrobatiek en het strakke koord combineren. Wat de dieren betreft, de paarden- nummers van Harry Althoff zijn wat erg eenvoudig. Henry Mullens en zijn vrouw Valerie laten, op de ruggen van twee paarden, echter een opval lend stukje circus zien. Zij dansen samen een pas de deux, iets dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Uniek is ook het optreden van ge dresseerde varkens en het leiden van een groep leeuwen en tijgers door Karl Fischer zonder zweep, maar met een roos in de hand. Terug bij Sarrasani is het Spaanse jongleursduo Sandros dat zeer snel en heel knap het traditionele jongleurs- werk laat zien in een nieuw jasje. De muzikale clowns vallen tegen. Sarra sani is nooit erg gelukkig geweest met clowns. Vanavond wordt tijdens een spe ciale voorstelling de oud-circusdirec teur, en nu generaal-manager, Jos Mullens gehuldigd. Velen uit de Ne derlandse en Europese circuswereld zullen daarbij aanwezig zijn. Jos Mullens viert zijn 55-jarig jubileum als circusartiest en zijn veertigjarige jubileum als circus-directeur. ELSLOO De moord op de 86-ja- rige alleenwonende Jan Martens in het Zuidlimburgse Elsloo op 9 februari van dit jaar is opgelost. Twee ver dachten, de 25-jarige A.L. en de 19-jarge J.K. beiden uit Stein, hebben bekend „Zwarte Jan" zoals hij in de volksmond werd genoemd te hebben beroofd en mishandeld. De verdach ten houden vol dat de man nog leefde toen zij de woning verlieten. Van A.L. was het niet het. eerste bezoek aan Jan Martens. L. bekende dat hij de dader is van een overval in 1969, waarbij de bejaarde man van 60.000 werd beroofd. ROTTERDAM Het totale bedrag dat de Nederlandse bevolking heeft gestort ten behoeve van de slacht offers van de aardbevingsramp in Pe ru heeft gisteren de 2,5 miljoen be reikt. aNdat op girorekening 777 van het Rode kruis eerst al 500.000 was bin nengekomen, heeft de nationale actie Peru waarin negen Nederlandse hulporganisaties samenwerken al 2 miljoen opgebracht, aldus een mede deling van het actiecomité. Zuidvietnamese regering. „Zij hebben inbreuk gemaakt op de interne regels van het heropvoedingscentrum." „Onder oorlogsomstandigheden kan door de gebrekkige voorzieningen in ons land niet alles precies zo worden uitgevoerd als de regering dat wenst. Toch worden veel pogingen onderno men het heropvoedingsstelsel te ver beteren." Bij de °erste krachtmeting in het Amerikaanse huis van afgevaardig den over een amendement van de se naat dat de vrijheid van de president om in Cambodja te handelen wil be perken, nebben de „duiven" een ne derlaag geleden tegen de „haviken". Het huis van afgevaardigden wees zoals verwacht het zogenaamde amendement Cooper-Church af. DEN HAAG Het gemiddeld ver diende loon per uur van volwassen mannelijke werknemers is tussen ok tober 1969 en april 1970 gestegen met acht procent. Het weekloon liep in die periode met ongeveer zeven procent op. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit gisteren meegedeeld. Het uiteenlopen van de ontwik keling van uur- en weeklonen is een gevolg van de arbeidsduurverkorting. De loonstijging is ongeveer gelijk aan die over de periode oktober 1968 - april 1969. In dit tijdvak stegen ite lonen met ongeveer 7'/» procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. P. C. de Graauw, de advocaat van Soldaat Hans van der H. die door het Hoog militair gerechtshof tot acht maanden gevangenisstraf is veroordeeld omdat hij onder meer weigerde aan de groet- plicht te voldoen, heeft een verzoek tot gratie ingediend. Hij vindt de op gelegde straf onevenredig zwaar. We groeien weer langzaam naar de sensatie van de uitverkooptijd. In vele zaken is de etalage reeds één grote lokroep, al ontbreekt het ma gische woord „uitverkoop" voorals nog. Het zit in de wijze van uitstal len. Geen enkel stuk elegant gedra peerd, maar recht toe recht aan de waar aan rijen. In andere zaken is het feest vol komen achter de schermen begon nen. Daar is de zogenaamde voor verkoop met een vast percentage korting. Een voorrecht voor de vaste klan ten, die een discreet briefje thuis gekregen hebben. Om vaste klant te zijn is het slechts nodig eenmaal te zorgen voor een rekening, dan komt men tenminste in de admini stratie terecht. Dit is alles nu van de klanten kant af bekeken, maar hoe staat de verkoper tegenover het fenomeen „uitverkoop"? Op zijn praatstoel heeft een direc teur van een grote zaak me dat eens verteld. De drukte begint op ietwat won derlijke wijze. Als er nog eigenlijk niets aan de hand is. Dan komen de dames binnen met hun wensen. Een jurkje zus en pak je zo. De verkoopsters halen de rekken leeg en de mevrouwen gaan passen. Er mankeert altijd wel iets aan. De kleur is het net niet; het rokje spant een ietsje; het model valt wat te gen De keus is toch niet groot ge- Haay.s spvl noegze knikken vriendelijk goe dendag en zeggen wel eens later terug te komen En dat doen ze ook! Ze staan op de stoep op het uur dat de voorverkoop begint. Ze stevenen binnen met een vast doel voor ogen. Recht op de rekken af, waar een paar dagen tevoren de verkoopster zuchtend weer alle aangepaste en afgekeurde spullen heeft weggehan gen Ze grijpen zonder aarzelen in het rek en sleuren er het jurkje, het pakje, de mantel uitdezelfde die bij het passen toch niet zo hele maal beviel. Maar nu lekker tien, twintig, der tig procent goedkoper is. De verkoopster zorgt er wel voor zich niets daarvan te herinneren. Ze vraagt heel lief of mevrouw dat eens passen wil? Maar mevrouw glimlacht lief terug en zegt zo wel te zien, dat het haar .litmuntend past en beeldig staat. Of de juffrouw het maar wil in pakken? Een klein Haags spelletje, waarbij de goede toon in alle opzichten be waard wordt. Een stukje hoffelijk heidskunst, door beide partijen met vaardigheid bedreven. En beiden hebben ook nog hun zin. De verkoopster omdat de vaste klant aan haar trekken is gekomen, de mevrouw omdat ze in de heer lijke overtuiging leeft, dat niemand haar tactiek doorziet! Bijna een uur heeft gisteren een Arnhemse takelwagen nodig gehad om Merry Lee", een tienjarig rijpaard uit Velp, te redden uit een droge waterput bij de Carolinahoeve. Terwijl haar berijdster even een glaasje prik was gaan drinken in een uitspanning bij de Posbank, was zij er vandoor gegaan, met het paaltje, waaraan het was vastgebonden. Tijdens dit wandelingetje raakte zij in de put. Hoewel men aanvanke lijk het ergste vreesde is Merry Lee er goed van af gekomen. Een klein wondje was het enige dat ze overhield van de val. (Van een onzer verslaggevers) HAPERT Midden in de Kempen bij Hapert heeft de ge deputeerde J. Willems van de Brabantse staten donderdag het nieuwe recreatiecomplex van Sporthuis Centrum geopend. Het Vennenbos is het tweede van dit bedrijf. Volgend jaar komt een dergelijk complex, nog veel gro ter, gereed bij America. Het eer ste ligt bij Reuver in Limburg. Negen maanden geleden is met de aanleg begonnen. Nu zijn vrijwel alle tweehonderd huisjes (met zes slaap plaatsen. complete badkamer, ijskast, tv, zitkuil en veel glas) gereed. Het ontwerp van deze huisjes en van de algemene voorzieningen (ver warmd zwembad, winkels, restau rants, sauna) en van de terrein-archi tectuur zijn van architectenbureau Van den Broek en Bakema dat ook de andere recreatieobiecten van Sporthuis Centrum ontwerpt. Het bijzondere van het Vennenbos is dat veel gebruik gemaakt is van water. Alle vakantiehuisjes liggen op beboste landtongen. Het water kan gebruikt worden om te varen. De ca paciteit van het Vennenbos is 2000 gasten. Het centrum is ontstaan door een combinatie van ideeën. Prof. Bakema zei dat door het gebruik van pure materialen een bebouwing is ontstaan die een schakel vormt tussen de na tuur en de stad. Volgens hem is het hier mogelijk te recreëren in de zui vere betekenis, namelijk opnieuw scheppen, ook van de ambachtsman I die het heeft gebouwd. Taktiek DE Russen laten de Egyptische presi dent Nasser in Moskou wachten op een beslissing over de tegenover Israël te volgen taktiek. Zij doen dat vooral omdat zy niet gebaat zyn bij verdere toespitsing van het conflict. En zy maken gebruik van de onder handelingen, die te Washington met Amerika worden gevoerd. Nu is het niet zo, dat de Amerikanen hun positie versterkt weten, omdat de Russen wal met Nasser opge scheept zitten. Veeleer kunnen dc Rus sen van het Egyptische ongeduld pro fiteren om Washington te bewegen, nog meer te doen om tot een gemeen schappelijk voorstel te komen. Dit laatste betekent: het waar mo gelijk samenvoegen van de belang rijkste elementen in de voorstellen, die beide landen in petto hebben, maar waarvan de volledige inhoud nog niet is vrijgegeven. Hierbij staat niet Moskou, maar Washington voor een bijzonder moeilijke beslissing. Want de Russische suggesties zyn on aanvaardbaar voor Israël, vooral wat betreft het in fasen terugtrekken van troepeu. Ook al heeft VN-secretaris Oe Thant er veel waardering voor. Deze lieve man zwijgt meestal als er gesproken moet worden cn praat als hij beter zyn mond kan houden. Inval De heer Willems had veel lof voor het Vennenbos. Hij vond het een ge lukkige combinatie van recreatie en natuur. Hij wees ook op de sterke groei van de verblijfcentra in Bra- I bant en op de wens van de provincie om de recreatie in dat gebied te.ont- wikkelen, maar dan wel gecentrali 1 seerrt. iets waaraan Sporthuis Cen trum volgens hem heeft voldaan. Het complex in America krijgt een ander karakter, ook is daar dagre creatie mogelijk. Het Vennenbos in Hapert heeft 6.5 miljoen gulden ge kost. Er bestaan nog andere plannen voor de Kempen. Ook schijnen enkele grote bedrijven in samenwerking met Sporthuis Centrum reereatiecom plexen van deze aard te willen aan leggen. HE alarmerende berichten over een invasie van Vietcongtroepen in Thailand (vroeger Siam genoemd) kloppen waarschijnlijk niet geheel met de werkelijkheid. Er zullen zich in het grensgebied ongetwijfeld schermutse lingen voordoen, maar van een inval als in Laos en Cambodja lijkt nog geen sprake. Wel bestaat de mogelijkheid, dat com munistische eenheden tot taak heb ben. dc strijdkrachten van Thailand le binden langs de lange grens met Laos en Cambodja. Op die manier zou voorkomen kunnen worden, dat Thaise troepen worden ingezet om in de huurlanden de helpende hand te bieden. Aan dc andere kant is niet uitgeslo ten. dat de regering van Thailand de dreigende situatie in het grensgebied heeft aangegrepen om groot alarm te slaan om binnenlanse moeilijkheden baas te kunnen blijven en een excuus te hebben om de hulp aan Cambodja en Laos uit te breiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5