HAVENSTAKING DREIGT Commentaar Personeel Rolma voelt zich bekocht Binnen alarm I half uur gegeven Geen voorrang: drie doden Minimumloon nu hosrer dan in welk land ook Het Kwartet Looneisen van ruim 47.000 arbeiders Engeland valt of staat met zeeverbindingen Jersey geisoleerd door staking Minister overgrote bosbrand: L immerman [iverleeft val in 24 meter Geen plaats voor wagonfabriek Extra partijconvent ARP in december .SU]® Loongrens verhoogd tol f 16.000 Sprong van brug werd Amerikaans stuntman fataal Ook Senaat onderbreekt reces m (RITA) Lekke Courant fcteur: F. Diemer dredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 10 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur a Heath: bokkesprong? NDEN De regering van rd-Heath stelt vertwijfelde gen in het werk om een tene staking voor onbepaal- d van de 47.000 Britse ha- ibeiders te voorkomen. hun looneisen niet worden filligd, zullen ze dinsdag rerk neerleggen, zo werd ;n besloten. De Britse eco- die de laatste tijd aan de ende hand is, zou hierdoor jrernietigende slag kunnen Ister Robert Carr van arbeid j indaag proberen nieuwe bespre- l te voeren mei de vakbonds- die gisteren verklaarden dat iloos zou zyn weer rond de tafel zitten. jenlang was onderhandeld over jeuwe arbeidsovereenkomst die, I havenarbeiders hun zin hadden en, hun basisloon bijna zou a verdubbeld. havenarbeiders eisen een ver- van hun grondloon van elf rintig pond (ongeveer 170 per Boven dit grondloon zouden pr overwerk en premies meer n verdienen.^ werkgevers boden aan het mini- {garantieloon. dat varieert van h tot zeventien pond, op te trek- Jot twintig pond, ook als er niet I gewerkt. Dit houdt in dat cle nemer, die met zijn grondloon remies e.d. niet aan de twintig fromt. deze toch zal krijgen. LONDEN Het eiland Jersey voor Ie Franse kust is door stakingen bij iet overheidspersoneel van de bui tenwereld afgesloten. De stakingen vinden hun oorzaak in een verschil van mening over een loonsverhoging. Ook het luchtvaartverkeer en de veerdiensten liggen stil. Sommige levensmiddelen beginnen schaars te worden, toeristen kunnen niet van het eiland af. waardoor ve len in financiële moeilijkheden drei gen te komen. Doordat de uitvoer ge stagneerd is, ligt het voor export be stemde fruit te bederven. Kardinaal Alfrink is gisteren in Rome aangekomen voor be sprekingen over de ontwikkelin gen van de rooms-katholieke kerk in Nederland. Aderlating |ichten willen dat de regering maatregelen heeft getroffen om %n in te gaan schakelen voor het gin de havens als de staking Aat (en de kans dat dat zo is. is groot). Maar het Britse leger ml een flinke veer gelaten door ïiren van 12.000 man naar het gge Ulster. Voor vervolg zie pag. 9 STERDAM De 25-jarige tim- Bn H. de Koning uit Amsterdam gisteren een val van 24 meter Efd. viel van de top van een in aan- Izijnde flat in Amstelveen, pas- rakelings enkele stalen pijpen dere uitsteaksels en kwam te- tussen een hoop bouwmateriaal. Ep slechts lichte verwondingen Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren de eerste wereld- jeugdassemblee in het VN-ge bouw in New York geopend. Naast hem links Richard M. Ak- wei van Ghana en Francois Pouliot. DEN HAAG Zevenentwintig mi nuten na de eerste waarneming van de grote bosbrand, die op 18 juni een deel van de Veluwe nabij de leger plaats 't Harde teisterde, groot-brand-alarm" gegeven. werd DEN HAAG Het Werk- spoorpersone,el te Utrecht voelt zich „bekocht en verkocht" en is „bitter teleurgesteld" nadat de regering gisteren had bekend gemaakt dat zij bij haar stand punt blijft: er is geen plaats voor een wagonfabriek in Nederland. De afdeling Rolma van Werk spoor gaat nu dus definitief ver dwijnen, waardoor de circa 800 werknemers zullen moeten af vloeien. Het regeringsstandpunt werd gister middag herhaald tijdens het gesprek dat minister Bakker (verkeer en waterstaat) en zijn staatssecretaris Keyzer gevoerd hebben met de ge meentebesturen van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. alsmede met de directie van de NS. De ondernemingsraad van Werk- spoor zal vasthouden aan zijn eis: cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats Betaalt per Okwartu.il Dmaanci aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op zwemvliezen. Doen het even de envelop schrijft: i Castricum als aan'-de Costa Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden „Geen man de poort uit zondeï ver vangende werkgelegenheid", zei de heer Korver, lid van de raad, toen het resultaat van het gesprek bekend werd. Onder de werknemers van de Rolma heerste een timidestemming bij het horen van het bericht via de radio. „Dit is gewoon een koe'nandcltje ge weest in EEG-verband". luidde hun reactie. Ir. P. H. Bosboom, directeur van de NS. zei slechts dat de spoorwegen en de VMF zo snel mogelijk de con sequenties van het besluit moeten gaan bestuderen. De vraag is of de lopende orders kunnen worden afge werkt en binnen welke termijn- Vakbondsman R. Baarda (Metaal- bedrijfsbond NVV) toonde zich bij zonder teleurgesteld. Hij wilde in alle duidelijkheid stellen dat de vakbewe ging geen bijzonder hoge verwachtin gen heeft gehad van een mogelijke voortzetting van de Rolma-nieuwe stijl, die met aanzienlijk minder men der mensen dan nu zou hebben kun nen werken. De botte afwijzing van pogingen een Rolma-nieuwe-stijl van de grond te krijgen, door de bewinds lieden van verkeer en waterstaat, getuigt van geen waardering voor liet initiatief. Voor vervolg zie pag. 7 DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de loongrens voor de zie kenfondswet en de maximum pre mie dagloongrens met' ingang van 1 januari 1971 te verhogen. Minister Roolvink van sociale za ken en staatssecretaris Kruisinga brengen het bedrag van de loongrens van de verplichte ziekenfondsverze kering met ingang van 1 januari op 16.000. Dit vermeerderd of vermin derd met het bedrag waarmee deze loongrens op die datum zal worden verhoogd of verlaagd door toepas sing van de bepalingen van de zie kenfondswet. Het maximum premie dagloon zal op dezelfde datum wor den gebracht op 52, SAN FRANCISCO De 27-jarige stuntman Ronald Miller is gisteren van de 68 meter hoge overspanning van dc Golden Gate brug gesprongen en te pletter gevallen. Hij had tegen zijn vrienden gezegd, er van over tuigd te zijn dat hij het zou halen. (Van parlemensredaetie) DEN HAAG Het Centraal comité van de ARP heeft besloten de para grafen 20 tot en met 29 van het ont werp program van actie 1971 1975 te behandelen op het najaars partij convent dat op zaterdag 14 november 1970 in De Doelen te Rotterdam wordt gehouden. De paragrafen veiligheids beleid en verdediging zal worden be handeld up het extra partijconvent van 12 december. Tevens zal dan het urgentieprogram van ARP, CHU en KVP worden vastgesteld. Ter voorbereiding van de behande ling van de paragraaf over volksge zondheid is door het hoofdbestuur een commissie ingesteld onder voor zitterschap van dr. J. H. Jonker te MEUBEL DISCOUNT N.V. ''Ti rinrki IN Of CONSUMEMTENH/MT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 Amsterdam, lid van het centraal co mité. Zoals reeds op het partijconvent van 12 en 13 juni is meegedeeld komt er ook een commissie die zich zal be raden over de verdediging en veilig heidsbeleid. Deze commissie staat on der leiding van dr. C. Boertien. voor zitter van de werkgroep defensie vraagstukken van het college van advies van de ARP. Dit deelde minister Den Toom (de fensie) gisteren mee op vragen van de psp-erVan der Spek. Het Tweede-KameHid wilde onder meer weten of men na het uitbreken van de brand drie uur had gewacht dm burgers zo mogelijk van het ter- i rein te weren. Minister Den Toom ging niet in op de door liet Kamerlid gesuggereerde opslag van kernwa pens op het terrein, „aangezien het belang van de staat zich daartegen verzet". Ook de vraag of de brand bij aan- wezigheid van kernwapens nog tot ten veel grotere ramp had kunnen uitgroeien, bleef onbeantwoord. Wel deelde de bewindsman mee dal er bij gelegenheid van een bezoek van de inspecteur-generaal die dag geen schietoefeningen op het terrein zijn gehouden. Bestrijding vervuiling AN onze Tweede-Kamerleden kan niet gezegd worden, dat zij iiun geld gemakkelijk verdienen. Zells voor grote fracties valt hel niet inee het elk jaar toenemende werk vol ledig verantwoord te verrichten. Dat de Kamer elk jaar later op zomer reces gaat en in de laatste zittings- week nog in hoog tempo een aantal belangrijke wetsontwerpen moet af handelen. is hiervan een duidelijke illustratie. Een wetsvoorstel, op dergelijke wijze behandeld, was ditmaal de Wel in zake de luchtverontreiniging. De mi lieuverontreiniging en het daarmee samenhangende welzijn van de be volking heeft hiermee alles te maken. De meeste politieke partijen hebben het welzijnsbelang als een hoge prioriteit in haar partijprogram ge noteerd. De Kamer heeft genoemd wetsont werp met overgrote meerderheid aanvaard, maar of voldoende aan dacht is besteed aan redelijke wensen van de zijde van bel bedrijfsleven valt te betwijfelen. Tegengaan van luchtverontreiniging zal in de toekomst nog veel moeite opleveren. In het belang van werk gelegenheid en welvaart is verder gaande industrialisatie noodzakelijk. Het jongste rapport van het Centraal Planbureau meent, dat de uitbreidin gen van onze industrie zich in ;le komende jaren vooral zullen vo< r- dnen in dc chemische industrie cii de o'-eruffinage. Twee bcdrHfstakki n. die in hoge mate milieuverontreini ging. inclusief luchtverontreiniging, meebrengen. Vanuit het bedrijfsleven is er hij regering en Tweede Kamer op aan gedrongen om door middel van be lastingfaciliteiten het tegengaan van luchtverontreiniging in de bedrijven meer te stimuleren. Gevraagd is om investeringsaftrek en om vervroegde afschrijving voor investeringen, die ten doel hebben verontreinigingen te voorkomen Of te beperken. Dit is een goed en gezond voorstel, dat van de schatkist een zeer beperkt offer vraagt en bij het bedrijfsleven waar schijnlijk de bestrijding van vervui ling sterk zal bevorderen. Voor de toekomst verdient deze wens van het bedrijfsleven alsnog dc volle aandacht van regering en parlement. Het is niet juist, dat de „schatkist" verdient op onreiulabele investerin gen en daarmee dc vuilbestrijding afremt. ENKHUTZEX Twaalf deelne mers aan een oecumenische gespreks groep. behorende tot de rk. de her vormde en de gereformeerde kerk hebben collectief ht gastlidmaat- schap aangevraagd bij de zeven an dere kerken of geloofsgemeenschap pen die bij de plaatselijke Raad van Kerken zijn aangesloten. Doel is de heersende verdec.dheid te doorbre ken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ook de Eerste Kamer zal het zomerreces onder- j breken en op 4 augustus de voor stellen van minister Roolvink van sociale zaken en volksge zondheid over het minimumloon bespreken. De wetswijziging gaat daarom in per 1 juli 1970. met terugwerkende kracht dus. Het minimumloon komt nu op 157.50 (was 135) en de leeftijd wordt van 24 jaar verlaagd tol 23 met de mogelijkheid dal de minister na overleg met de stichting van de ar beid verder kan verlagen. Een minderheid in de SER had gezien dat het bedrag tot 160 gulden zou worden opgetrokken maar volgens minister Roolvink zou dat een te grote last op het bedrijfsleven leggen. De bewindsman verwacht toch al een stijging van het aantal' aanvragen voor ontheffing. Extra verhoging In de wet is een bepaling opgeno men dat de minister om de drie jaar in overleg met de stichting van de arbeid een extra verhoging van het minimumloon kan afkondigen, maar dan alleen, bij bijzondere omstandig heden. Dat gebeurt -voor de eerste keer iin 1974. Met deze nieuwe wetswijziging heeft Nederland de beste regeling ter wereld. „Alle landen die het mini mumloon kennen, kunnen hieraan tippen" aldus minister Roolvink. Sinds het minimumloon in 1964 werd ingesteld is het bedrag van 100 gul den gestegen tot 157,50, een grotere stijging dan het normale loon dat in zes jaar tijd met ongeveer 50 procent toenam. De mens is een koppig schep sel: hij wordt moeilijk voort gedrevendoch gemakkelijk geleid. DANIEL vilei tmiwlje van ilr i« iris t« lang." Strandweer Morgen ook zonnige perioden bij een |wakke tot matige zui delijke wind. In de middag on geveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitsichtcn: Van de oceaan nadert een hoge druk- gebied dat in de komende da gen opnieuw goed zomerweer zal brengen. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar). Stijgend. HET WEER DE BILT Perioden met zon, maar ook plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Morgen iets hogere temperaturen dan vöndaag. DE BILT Na de passering giste ren van een koufront met enkele buien, volgde een actievere vore van lage druk. Er vormden zich enkele flinke buien. De barometers zijn achter de vore snel gaan stijgen op de nadering van een rug van hoge luchtdruk, die in noordoostelijke richting koerst. Over de Goll van Biskaje nadert een vlakke depressie, die tot vanmorgen regel matig naar hel oosten was getrokken, daarbij geleidelijk minder diep wor dend. Samen met een trog bij Ierland verplaatst het lagedrukgebied zich in noordoostelijke richting. Voor morgen moet op meer bewolking worden ge rekend. terwijl de neerslagkanscn toenemen, bij iets hogere tempera turen. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp: om streeks normaal: max. temp: van on geveer normaal tot 4 graden ender normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Zon en mam 11 juli zon op 4.33. onder 20.57; maan op 13.04. onder 23.31: Eerste Kwartier Hi..»» Wafer Hoog Water: 11 juli: Rotterdam le getij 9.43. 2e getij 21.46; Vlis- singen 6.41-19.06; Willemstad 10.25-22.44. Voorstellingen: 10.30 (bch ïo -1230 -13.30-15.00 - Is 30 - 20«. LEUVEHAVEN (bij Metro station Beur»; Tel.: (010) 114287 NEDERWEERT Bij een botsing op de rijksweg Weert- Helmond zijn in de afgelopen nacht drie mensen om het leven gekomen; vijf anderen raakten zwaar gewond. Het ongeluk is te wijten aanh et feil dat een personenauto uit Weert zonder voorrang te verlenen bij Ne- i derweert de rijksweg opreed en ge grepen werd door een andere per sonenauto. Door de hevige botsing werden de inzittenden uit dc totaal vernielde wagens over een grote afstand weg geslingerd. De twee inzittenden van de Weerter auto waren op slag dood: de heer P. J. Haaks (52), vader van een groot gezin, en de zeventienjarige H. A. H. Stultjens. die beiden van hun werk op weg naar huis waren. In de andere auto zaten zes men sen. De echtgenote van de bestuurder, mevrouw J. M. Schroder-Meijer. kwam om het leven. Haar echtgenoot alsmede vier kinderen vier kinderen, van 2. 6. 12 en 21 jaar. werden zwaar gewond naar het ziekenhuis m Weert gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1