Glastuinbouw wordt dupe van de hoge olieprijzen f20.- NIEUWE NORM STUDIESTEUN Voordelig Loonontwikkeling is een zwak punt Meer Europarlement SINDS DECEMBER GROTE STIJGING Vakantiewerkers bij rijkspolitie Niet meer, maar betere kwaliteit van woningen Vlijmscherp ook de prijs Meyer objektieven CBTB doktert ijverig aan nieuwe plannen ICM gaat fuseren Voorzitter nieuwe commissie: 'Nieuwe regeling 00 1 beëindiging samen op reis met NS op NKV over studierapport: 19} s DONDERDAG f JIMI 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Nederlandse glastuinbouw dreigt de dupe te worden van een wellicht catastrofale ontwikkeling van de prijzen van zware olie. Sinds december 1969 zijn er negen prijsverhogingen geweest, waardoor het bedrag per ton is gestegen van 60,40 naar 86,90. Daar de glastuinbouw vanwege het dagprijs-afzetsysteem de verwarmingskosten niet kan doorberekenen, dreigen heel wat bedrijven (met name in De Kring bij Rotterdam en het Westland) een enorme klap te krijgen. Zoals zo vaak bij de prijsontwikke ling in ops land het geval is, ligt de oorzaak van de enorme stijging van de olieprijs voornamelijk in externe factoren. Aan de vraagzijde: veel grotere vraag door versnelde indus triële ontwikkeling (met name in Duitsland, Japan en Italië). mfjnslui- tingcn. opraken van de kolenvoorraad In Europa en omschakeling van Zweedse waterkrachtcentrale^ op olie door de droogte van dc afgelopen zomer. Daardoor zijn uiteraard de vervoerstarieven omhoog gegaan. Aan de aanbodzijde: door de gespannen situatie in het Nabije Oosten ver schuift het aanbod naar andere ge bieden, als Libië. De Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, die als eerste de noodkreet liet horen (voorzitter en Tweede-Ka merlid voor de ARP, drs. R. Zijlstra, stelde al vragen over dit onderwerp aan minister Nelissen) is van mening, dat de minister voor de prijsverho gingen weinig schuld treft. „Het is in (Van onze financiële redaktie) AMSTERDAM xDe beurs notering in de aandelen van het verf concern International Coa ting Materials is gistermiddag geschorst in afwachting van na dere mededelingen over een op banden zijnde fusie met een buitenlandse onderneming, ver- moedelijk het Belgische olie- I concern Petrofina. In beurskringen circuleren ook de namen van andere gegadigden, zoals Shell, Akzo en Sherwin-Williams 1 (Ralston), maar ingewijden geven Pe trofina, die onlangs ook de verffa- briek Pieter Schoen te Zaandam overnam, de beste kansen. ICM is be gin vorig jaar tot stand gekomen door briek v/h Vettewinkel en Zn. en de briek v/h Vettewnikel en Zn. en de Verffabriek Varossieau (Histor). Het concern haalde in 1969 een om- 1 zet van ongeveer 74 miljoen, de winst bedroeg 2,2 miljoen en het di vidend 20 procent. ICM heeft een ge- plaatst aandelenkapitaal van ruim I 5,9 miljoen en het bedrijf heeft ruim 1000 personeelsleden. A Op de Amsterdamse effectenbeurs -• gaan al enige dagen geruchten over een op handen zijnde overname. Dat daarmee in de handel ernstig reke ning werd gehouden, blijkt wel uit het feit dat de notering van vrijdag 360 per coupure van 100 nominaal. Nederland nu eenmaal zo, dat exter ne factoren mogen worden doorbere kend." Maar de CBTB is daarentegen van mening dat het natuurlijk eenzij dig is om alleen met de belangen van de leveranciers rekening te hou den. Cijfers De gevolgen van de prijsverhogin gen, uitgedrukt in nuchtere cijfers, maken grote indruk. Drs. P. Bukman, algemeen secretaris van de CBTB, heeft, zoals gewoonlijk, enig re- search-werk verricht en hij legt op vallende cijfers over. In het Westland en De Kring be dragen de gemiddelde brandstofkos ten resp. 16,6 en 19,1 procent van de totale kosten. Ten gevolge van de prijsverhogingen kan de verhoging van de produktiekosten gesteld wor den op (het zijn allemaal gemiddel den) resp. 7,3 en 8.4 procent. Cijfers die als gemiddelde zijn ge nomen van de laatste drie jaar, tonen aan dat het arbeidsinkomen van de ondernemer (niet te verwarren met ondernemersinkomen, waar de rente bij in zit) in deze twee gebieden resp. 18.000 en 17.300 gulden bedraagt. Op deze gemiddelde arbeidsinko men-bedragen zal door de prijsverho gingen een percentage van resp. 48 en 55 moeten worden ingekort. Gezien de toestand van de bedrijven (met name in het Westland), zal duidelijk zijn dat tal van bedrijven een derge lijke klap nauwelijks te boven zullen komen. Drs. Bukman is direct aan het werk getogen om met suggesties te komen: Nederland heeft de wereldmarkt niet in de hand (de tuinbouw, die twee miljoen ton per jaar van de totale acht miljoen ton per jaar gebruikt zeker niet), de olievoorziening mag niet in gevaar worden gebracht en de gevolgen van de prijsverhogingen moeten zoveel mogelijk worden ver zacht. Com pensatie Drs. P. Bukman denkt hardop: „Een prijsstop zou natuurlijk effectief zijn, maar levert wel direkt het ge vaar op dat de olie naar het buiten- 'land vloeit. Nee, de tuinbouw die het bedrag van de prijsverhogingen niet kan doorberekenen moet een compensatie krijgen. Om welk bedrag gaat het? Laten we het totaal gebruik op twee miljoen ton stellen. Dat, maal de verhoging van ƒ26,50, levert een bedrag van ƒ50 miljoen op. Om aan dat bedrag te komen, zijn er ver schillende mogelijkheden: a) Je kunt zeggen: laat het ministe rie van landbouw dat maar betalen, maar ik geloof niet dat men zoveel ruimte in de begroting heeft. b) Dat bedrag zou vrijwel bereikt kunnen worden door de accijns op benzine met 1 cent per liter te ver hogen. Dat zal een bedrag van, naar schatting ƒ35 miljoen opleve ren, waarmee we al een heel eind zijn. Administratief kan het mak kelijk en je laat de oliemaatschap- buiten spel. Maar ik geef wel toe dat verhoging van de accijns poli tiek en psychologisch niet haalbaar is. c) De derde mogelijkheid lijkt me de meest verstandige: we zoeken het niet in accijns, maar in de benzine prijs. De oliemaatschappijen zouden de tuinbouw tegen verlaagd tarief zware olie kunnen leveren, met als compensatie een benzineprijsverho ging. We moeten dan de benzinege bruiker wel duidelijk zeggen dat een beroep wordt gedaan op hun 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS Popfestival (9) Met verbazing las ik de ingezonden brieven van de heren J. v. Kapel Czn. en K. van Doorne. Wie de tv- beelden en de foto's van het popfesti val heeft gezien kan er in onze krin gen toch geen goed woord voor over hebben? Het spreekt boekdelen dat beide he ren een felle aanval op de kerken doen. Ik wil dat ook doen: waarom protesteerden de kerken niet tegen dit door de overheid gesanctioneerd "feest", waarmee zelfs de wet op ver dovende middelen werd overtreden? Rotterdam A. Schuring Popfestival (10) I De heren v. Kapel en v. Doorne moeten hun tegemoetkomend begrip eens zien onder het licht van '1 Sam.2 (Eli's houding). En niet alleen zij. ook wij en de kerken zullen zich steeds weer aan het gehele Woord te toetsen j hebben. Dat is de gekruisigde (niet een zoet- 1 sappige) Christus. De bijbel moet niet aangepast worden aan de moderne, mondige mens, maar deze moet zich onderwerpen aan het Woord. Wanneer homofilie, abortus, druggebruik of wat dan ook (burgerlijk of kerkelijk) gele galiseerd wordt, wil dat nog niet zeg gen dat het ook is toegestaan in het licht van GodsWoord. Katwijk a. Zee miljoen. Bij de verbreding "JVV thüta iderwijsterrein waarvoor te- hu"°ïï?™ 'S (Vervolg van pag. 1) 300.000. Voor het cursusjaar '69'70 is studiesteun verstrekt tot een bedrag van 27 van het onderwijsterrein gemoetkomingen worden gegeven, is een nieuwe regeling opgesteld, die inhoudt 'dat belanghebbenden voor boeken en leermiddelen een vergoe ding kunnen krijgen tot een bedrag van ƒ200. Dit is het maximum: de hoogte van de vergoeding hangt af van het ouderlijk inkomen. Verder bestaat de mogelijkheid van een reiskost en vergoed in?,: als de af stand tussen huisvesting en vestiging van de school meer dan* 8 km be draagt, kan men een vergoeding tot hoogstens 15 per reiskilometer ont vangen met een maximum van 30 km. d.i. maximaal 450. Internaten Bij de invoering van de nieuwe nor men is tevens de regeling voor kin- Jan S. Heutink Popfestival (11) Hoeveel huizen hadden voor dit geldverslindende festival bewoonbaar gemaakt kunnen worden? Hoeveel is in hasjiesjrook opgegaan? Waar ble ven de kerken met Gods Woord in hun ransel? Waar was het recht? Het was een zeer geslaagde evange lisatiecampagne van de duivel, die als tegenstander van God en als mensen verleider van den beginne tracht jonge levens te vernielen. De overheid, de kerken, wij allen dragen de verant woordelijkheid voor de gevolgen van dergelijke (officieel toegestane) satans feesten. Wie beschermt de slachtoffers, die- van kwaad tot erger vervallen en wie| droogt de tranen van diepgekrenktei ouders? De moderne theologie soms. j die indirect aan dit soort uitwassen j mede schuldig is? Nee, zij zijn hun zoveelste conferentie aan het voorbe- I reiden met als thema „vrijheid voor leder individu". Maar ik zeg u, deze solidairiteit. Dat ze gevraagd wordt om te hulp te komen voor een groep Nederlanders die falikant tussen de wal en het schip dreigt te vallen. Suezcrisis De idee is overigens niet nieuw, want na de Suezcrisis is dat voor de tuinbouw ook al gedaan (de zware olie ging 50 procent omlaag en de prijs van benzine voorlopig maar 16 procent). Op de opmerking dat deze prijsont wikkeling de tuinders sneller in de armen van het aardgas drijft, zegt drs. Bukman: „Technisch is dat op korte termijn niet mogelijk, want omschakeling duurt toch altijd vier tot vijf jaar. vooral als het om grote aantallen bedrijven gaat. Bovendien is de aardgasprijs gekoppeld aan de zware olieprijs, weliswaar binnen be paalde grenzen." Er zullen de komende maanden en vooral het winterseizoen, zeer veel J zgn. vrijheid leidt tot verderf! aktiviteiten komen om de glastuin- bouw te redden. De CBTB werkt op I)en HaaR F. Logemannj vo"e'°'"n Popfestival (12) Ik héb nogal eens met jeugd te ma ken en persoonlijk verheugde ik mij in Ihet popfestival. Hoe kan de heer B. Chevalking spreken van verdierlij- king? Eindelijk Iheeft dé „losgeslagen" jeugd met medewerking van de' autoriteiten ee/i "'besloten" feest. Men kan nu wel gemakkelijk zeggen dat bedoelde jeugd „de weg moet be wandelen, die in de bijbel wordt voor gehouden", maar hoe denkt men dat te bereiken? Door het leveren van afbrekende kritiek? De geboorte van de Heiland werd het eerst meegedeeld aan ruige, wilde herders. Christus werd niet ge doopt door een schriftgeleerde of ouderling, maar door de langharige Johannes met een kameelharen „mantel Zocht en zoekt Jezus niet juist zulke mensen? („Laat de kinde ren tot Mij komen"). Ik vraag mij af of critici als dhr. Chevalking het komen van de jeugd tot Christus niet in de weg staan. Waar komt het voor, dat (zoals op dit festi val) de omroeper zegt: „Wij kijken el kaar in de ogen en laten we bidden voor de vrede"? Er werd gebeden. Door langharigen, hippies en lange- manteldragers. Er werd ook gebeden voor de heer Chevalking en 'voor mij. Want vrede is er pas, als er vrede is in ons hart. In dit opzicht waren die jon geren een voorbeeld en dat geeft hoop voorde toekomst. DEN HAAG neemt dit zomerseizoen een proef "met de inschakeling van vakantiewerkers voor administratieve werkzaamheden. Gedacht wordt aan het aannemen van de telefoon, het bemannen van de afdeling gevonden voorwerpen, etc. Naar minister Polak van justitie gisteren op vragen van de Tweede Kamerleden Van Beek (kath.) en Schakel (a.r.) meedeelde zullen de mannelijke vakantiekrachten van 21 jaar en ouder, geen inzage krijgen in stukken van de politie. Mislukte hooioogst: geen steuu verwacht r DEN HAAG Minister Lardinois van landbouw en visserij ziet g>" aanleiding om de veehouderij te hulp te komen vanwege de tegenval'- hooioogst. De minister zei dit gisteren in antwoord op vragen van het Ka merlid Van der Spek (PSP). wonen, veranderd. Voorheen gold voor een thuiswonend kind een maxi mum van 500 en voor een „uitwo nend" kind een maximum van 3500. Het ministerie van O en W. zag hier in een al te groot verschil. Van de internaatsprys die zich tussen 1800 en 2200 beweegt, wordt voortaan maximaal 1600 vergoed. Hierbij is hel maximum-bedrag van 200 voor boeken en leermiddelen inbegrepen. O. en W. vindt 1600 een bedrag dat verantwoord is in relatie met de ver goeding voor leerlingen die thuis blij ven. Bovendien wordt met deze te gemoetkoming het recht van de ouders op dubbele kinderbijslag voor het ..uitwonende" kind niet aange tast. Met 1600 blijft men namelijk be neden de helft van de normkosten die op rond ƒ3500 per jaar worden ge steld. De werkelijke internaatskosten liggen hoger dan de genoemde prijzen, maar het ministerie gaat ervan uit dat de internaten in het meerendeel van de gevallen reeds op andere gronden De rijkspolitie gesubsidieerd worden. By deze veranderingen wordt aan „verkregen rechten" niet getornd: als bepaalde vergoedingen al zijn toege- kend. blijven ze nu ook doorlopen. Het ministerie is zich wel bewust dat dit in een gezin dat nu voor een tweede kind (bijvoorbeeld) 200 onvangt, ter wijl het voor het eerste kind (bfjvoor- beeld) 500 kreeg, vreemd zal aanko men. Voorlichting De hele regeling heeft pas laat haar beslag gekregen. Het stuk is nu aan de Kamerleden toegezonden, maar voorlichting aan het grote publiek is er nog niet over gegeven. Er zijn ook scholen die de zaak pas door hebben gekregen nadat zij via hun leerlingen van afgewezen aanvragen hoorden. Bij de regel dat verkregen rechten niet aangetast worden, is in het on derwijs de indruk ontstaan dat dij niet zou gelden voor degenen die van studie veranderen. Dit laatste wordt echter door de afdeling Tegemoetko ming Studiekosten ontkend: wie met een bepaald bedrag in de computer zit, blijft dit houden, zo wordt van bevoegde zijde verzekerd. Den Haag A. Bregman zeggenschap |ui|P i»<|nif- LUXEMBURG De Euro pese commissie zal voör 1974 'een ontwerp tot verdragswijzi ging aan de ministerraad voor leggen dat uitbreiding van de wetgevende bevoegdheid van het Europese parlement beoogt. Dit zei gisteren de voorzitter van de nieuwe commissie, de Italiaan Malfatti. De afgetreden voorzitter van de commissie. Rey. heeft een dege lijke toezegging nooit gedaan. Malfatti legde zijn- verklaring af nadat hij en de andere leden van de nieuwe commissie in het gebouw van ''het Europese gerechtshof waren beëdigd. Malfatti deelde tevens mee. dat de J commissie binnen twee jaar de raad een ontwerp zal doen toekomen dat versterking van de bevoegdheden van het parlement op budgettair gebied Een dergelijk voorstel was al door Rey toegezegd. Dat de nieuwe commissie zich met I voortvarendheid van haar taak wil I kwijten blijkt volgens de commissie- I -voorzitter ook uit het feit dat reeds I spoedig na het bekend worden van de samenstelling tot een taakverdeling was overgegaan ..op grond van de er varing die de diverse leden hebben opgedaan". Verder zei Malfatti dat hij in sep- tember het actieprogramma van de nieuwe commissie aan het parlement' zal meedelen. Het Europese parlement heeft in middels zijn begroting 1971 goedge keurd, de eerste die het, krachtens het besluit van de ministerraad van februari over de bevoegdheden van j het parlement, zelfheeft opgesteld. De begroting voorziet in uitgaven tot een bedrag van bijna 41 miljoen gulden, een stijging van 8,4 procent, tegen een jaarlijkse stijging van ge middeld 10.7 procent in voorgaande jaren. De kosten van het parlement worden grotendeels door de Europese gemeenschappen gedragen: de eigen inkomsten van het parlement in 1971 zijn op ruim drle-en-een kwart mil joen gulden geraamd. De Europese commissie heeft in haar gisteren verschenen maande lijkse conjunctuurbericht gewaar schuwd tegen de toenemende inflatie binnen de gemeenschap. In een nota aan de ministerraad stelde de com missie, dat de zes landen nog krachti ger de inflatie zullen moeten bestrij den door de openbare uitgaven zoveel mogelijk te beperken Verder wees de commissie op de inflatoire werking van grote loonstijgingen. Verder wordt gewag gemaakt van de aanhoudende investeringsboom in de Europese gemeenschappen, de krachtige groei van de industriële produktie en de sterke spanningen op de arbeidsmarkt. DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (economische zaken) ver wacht nog deze maand overeenstem ming met het bedrijfsleven over een nieuwe regeling van de bedrijfsbeëin- digingshulp voor het midden- en kleinbedrijf. De reeds binnengekomen meldingen zullen zo spoedig mogelijk worden behandeld, aldus antwoordde de be windsman op vragen van de Tweede Kamerleden Portheine en Geurtsen (beiden lib). 2 of 3 personen f10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personèn f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS DOORWERTH De wonin- bouwproduktie moet tot 1973 niet verder worden opgevoerd. Men zou zich moeten richten op verbetering van de kwaliteit van zowel de woningen als de Neder landse aannemersbedrijven. Deze mening heeft de president-di recteur van „Eurowoningen NV", drs. J. Poot, gisterenmiddag kenbaar ge maakt ter gelegenheid van de ope ning van een modelwoning te Door- werth. Eurowoningen NV staat voor de grote vraag of het voorlopig niet ver standiger is geen bouwopdrachten meer te verstrekken, totdat de ar beidsmarkt is ontspannen en de rente gedaald, aldus drs. Poot. Lasten verdub beid De lasten voor de woningbouw zijn binnen een paar jaar verdubbeld, ter wijl de inkomens op geen stukken na zo zijn gestegen. Wil men de bouwprijzen beheersen dan moet men voldoen aan twee voorwaarden: ontspanning van de ar beidsmarkt en continuïteit van de bouwopdracht. Deze twee voorwaar den hoeven volgens de heer Poot niet met elkaar in strijd te zijn, mits men zich niet richt op verhoging van de produktie. maar op de kwaliteit. Hij pleit derhalve voor sanering van de aannemersbedrijven. Om streeks 1980 zullen er nog 25 grote aannemersbedrijven zijn, aldus de president-directeur, en circa 1000 kleine. Als men de kwaliteit van de te bouwen woningen opvoert, zullen er steeds minder bouwvakarbeiders nodig zijn, zo meent hij. Drs. Poot doet tenslotte een beroep op de beleggers, om permanent, met matiging van rendementseisen, in de woningbouw te investeren. Zij zou den gezamenlijk en in samenwerking met ontwikkelingsmaatschappijen grote bestemmingsplannen tot ont wikkeling moeten brengen en zich lang van te voren voor vaste bedra gen moeten binden. Bindende afspra ken tussen regering en beleggers zijn volgens hem daarvoor een eerste ver eiste. UTRECHT De loonontwik keling en de voorspelling over de overheidsuitgaven zijn zwak ke punten in het studierapport van het centraal planbureau voor de komende drie jaar. Dit zegt het NKV in een commen taar op het gisteren gepubliceerde rapport over de te verwachten ont wikkelingen in de Nederlandse econo mie. Hel is zeer de vraag, aldus het NKV. of. gegeven de verwachte span ning op de arbeidsmarkt, een ge middelde loonstijging van vijf pro cent als reëel is te beschouwen. Beperkt „De door het planbureau veronder stelde stijging van overheidsuitgaven is zo beperkt, dat men ook op dit punt kan twijfelen aan het realiteits gehalte." Het NKV vindt voorts dat het planbureau te weinig aandacht heeft besteed aan de problematiek rond een betere vermogensverdeling. Het verbond van Nederlandse on- j dernemingen meent dat het rapport een gunstig algemeen economisch perspectief vertoont, mits de veron derstellingen die aan het rapport ten grondslag liggen worden waar ge maakt. Het VNO acht het echter van groot belang dat deze voorwaarden voort durend in het oog worden gehouden bij het verdere gebruik van de prog- j noses. Dat is juist hef plezierige van de MEYER groothoek- en telelenzen. Professionele kwaliteit gaai samen met het budget van de amateur. MEYER objektieven passen op de meeste systeemkamera's. zoals Praktica. Pentacon. Asahi Pentax. Miranda etc. MEYER Lydith 3,5/30 mm groothoeklens 103.- MEYER Orestor 2,8/135 mm telelens fl^C vraag uw fotohandelaar naar ét tele/groothoek wedstrijd "Meyer strooit met meien*. OrwoFotoM.V. - PcetbeaJTf - Gevaarlijk spel ENGELAND zal er goed aan noen niet zoveel ophef te maker, over het clandestiene bezoek dat de Ier»® minister van buitenlandse zaken, Patrick Hillery. aan Belfast heeft ge bracht. Anders kan het als aflei dingsmanoeuvre bedoelde uitstapje onaangename gevolgen hebben. De regering van de Ierse republiek had grote politieke moeilykheden doordat twee ministers ontslag kre gen omdat zy betrokken waren bjj wapensmokkel ten behoeve van de opstandige elementen in Noord- Ierland, dat onder Britse soevereini teit valt. Haar problemen waren bijna niet meer te overzien, toen Britse troepen in de Noordierse hoofdstad Belfast op een wapenopslagplaats van het zgn. Ierse republikeinse leger stuitten •en de rebellen in paniek begonnen te schieten. De militairen beantwoord den en schoten raak. Om ook in Dublin de gemoederen tot bedaren te brengen zond de Iers® premier Lynch minister Hillery naar Belfast, dat deze over kruip- en sluipwegen bereikte. Want een bezoek met officiële toestemming van de, regering te Londen zou niet hel ge wenste politieke succes hebben opge leverd. De begrypelyke Britse verontwaardi ging over dit ondiplomatieke gedrag heeft minister Hillery aangegrepen om dc held van de dag tc spelen. Na de Britse terechtwijzing aarzelde hjj niet. naar Londen te vliegen en zjjn optreden te verklaren, zonder echter verontschuldigingen aan te bieden. Op dc Ierse ambassade zei h(j zelfs, Noord-Icrland niet als Brits grond gebied te beschouwen, maar als bezet gebied, dat bij de Ierse republiek hoort. Zyn optreden moet gezien worden legen de achtergrond van het hardnekkige streven, de hereniging van Ierland te bewerken. Het ls een bijzonder openhartige uit spraak. die hel in Dublin ongetwijfeld heel goed zal doen en onder de rooms-kalliolieken in het Britse deel van ®cr'ant' n,("t groot enthousiasme zal zijn begroet. Van wijsheid getuigt zy echter niet. omdat die hereniging ook niet met geweld kan worden verkregen. Aangemoedigd door Hillery hebben rooms-katholieke leiders in Bcllast hun geloofsgenoten opgeroepen zon dag a.s. de straat op te gaan om tegen de Britse troepen te demonstreren. Blijkbaar willen zij de protestanten vóór zyn. die maandag hun optochten gaan houden om het verleden te laten herleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5