VRIENDEN L'ABRI GAAP1! EEN VILLA AANKOPEN 8 a ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Jonge Brazilianen ondanks verbod naar jeugdcongres Liberale joden: vechten voor erkenning in Israël lutheranisme Portugal tevreden met verklaring paifc" In Rusland zijn maar weinig hervormden Een woord voor vandaag Schuilplaats voor mensen in nood Werk nam voortdurend toe Uw probleem is het onze boort voorronde voor Eviaii note als gastheer en II a 1 Jill a a a a L L n Resolutie: VN veroordeeld Ds. 0. T. Hylkema onderscheiden Jeugdweekend om vredesweek voor te bereiden "Voorts ligt voor mij gereed de krans der rechtvaardigheidwelke te dien dage de Herede rechtvaardige rechter, mij zal geven, doch niet alleen mij. maar ook allen, die zijn verschijning hebben liefge had" (2 Timotheus 4:8). Paulus heeft door alle verwarringen, tegenslagen en benauwdheden van het leven heen steeds het oog gericht gehouden op de toekomst. Hij heeft visie gehad op de eeuwigheid, hij heeft geweten van de toekomende stad en daarop is heel zijn doen en laten gericht ge weest. Velen heeft hij zien afvallen. "Demas heeft, mij uit liefde voor de tegenwoordige wereld verlatenzo schrijft hij met droefheid in het hart. Maar hij, Paulus, is door Gods genade getrouw gebleven, alles opgevende voor Jezus, al het andere schade achtende. En daar staat hij nu, geslagen en gekneusd door het leven, maar ongebroken van geest. Hij kijkt achterom: „Ik heb de goede strijd gestreden, het geloof behouden", maar hij kijkt ook voorwaarts: Voor mij ligt gereed de krans der rechtvaardigheid..." En hierin ligt de troost voor hen, die hun strijd hebben te strijden hoe moeilijk en zwaar hij ook is, wat hun wacht en voor hen gereed ligt, is de krans der rechtvaardigheid. Door alle duisternis heen schijnt het licht. We lezen vandaag: Galaten 2 vers 11 tot 21 1 WOENSDAG 8 JULI GENEVE Het lutheranisme is de derde in grootte van de christelijke kerken op de wereld, na de rooms- katholieke en de oosters-orthodoxe kerk. Dit blijkt uit de jongste sta tistiek van het aantal lutheranen, dat ruim 75 miljoen bedraagt. In totaal is er een teruggang in ledental, vergeleken met 1969 van 33.000. Tegenover een toeneming van het aantal lutheranen in Afrika en Azië van niet minder dan een kwart miljoen §taat een teruggang van leden der lutherse en daarmee verbonden kerken in (hoofdzakelijk) Duitsland. De meeste lutheranen wonen in Europa (60 miljoen), dan komen Noord-Amerika met 9,5 miljoen, Azië met 2.3 miljoen, Afrika met 1,8 mil joen, latijns Amerika met 1 miljoen en Australië met een half miljoen. Landen met meer dan een miljoen lutheranen zijn Duitsland (oost en west) 37 miljoen, de VS (9), Zweden (7), Finland (4,6), Denemarken 4.5, Noorwegen (3,5) en Indonesië (1,3). AMSTERDAM De Tweede Ka merleden Kleisterlee (kath) en drs Voogd (soc) stellen hun lidmaatschap van de raad voor de jeugdvorming afhankelijk van de openbaarheid van dit college. Zij schrijven dit aan de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, en stellen dat vanuit de raad een brief aan minister Klompé over een ak koord over openbaarheid wordt ge zonden. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Hoe moeten wij zilveren en koperen voorwerpen weer blin kend krijgen? Antwoord: Het is normaal dat zil ver zwart uitslaat. Daarom moet het regelmatig gepoetst worden. In de handel is een goed middel om zilver te reinigen, waardoor het maanden lang zijn glans behoudt. Vraag er naar in een juwelierswinkel. Voor koper geldt hetzelfde: regel matig poetsen. Wilt u daarvan af. dan moet u het vernissen. Een goed recept is: 50 gram benzine. 50 g zwavelkoolstof, 50 g kopal. 50 g ter pentijnolie en 100 g methylalcohol, koud mengen. Doe dit op een droge dag buiten in verband met brand gevaar. Het verkregen mengsel geeft een lak, waardoor koper tevens tegen oxydatie beschut wordt. U kunt ook bij de verfhandel vernis kopen en daarmede het koper bestrijken. Vraag: Waar kan men zich melden als men pleegouders wil worden van Koreaanse kinderen? Antwoord: Centrale adoptieraad, Kqninginnegracht 24, Den Haag. Vraag: Dezer dagen kregen wij sinaasappels in huis, keurig verpakt in papiertjes, waarop moeder en dochter afgebeeld zijn (madre en hija). Wie schetst onze verbazing dat op deze Spaanse vruchten koningin Wilhelmina en koningin Juliana staan afgebeeld. Is dit toegestaan? Antwoord: Deze verpakking is al jarenlang in gebruik en hier is voorzover bekend nooit opgetre den. Men mag dus aannemen, dat alles in orde is. De in 1961 overleden Nederlander Pedro Kamstra was ge vestigd te Valencia en had ten be hoeve van zijn exporten naar de Internationale Fruit Imp. Mij te Rotterdam een aantal merken ge registreerd en in gebruik. Deze ver schijnen al jaren op de Nederlandse en andere markten, waardoor de Pedro Kamstra-sinaasappelen een grote mate van bekendheid ver wierven. Na diens dood heeft de Int. Fruit Mij. de zaken in Spanje op de oude voet voortgezet met zijn vroe gere compagnons. Vraag: Een vader ontvangt voor zijn buitenshuis studerende zoon drievoudige kinderbijslag en geniet drievoudige kinderaftrek. Als de zoon trouwt, hoe veel mag dan diens vrouw bijverdienen, zonder dat die bijslag en aftrek verminderen? Antwoord: De vader behoudt deze zolang de zoon voor meer dan 90 pet. t enlaste van de vader komt. Houdt de schoondochter van haar inkomen zoveel over dat dit meer bedraagt dan 10 pet. van het levensonderhoud van de zoon. dan valt de vader terug op tweevoudige bijslag en aftrek, want de zoon zal in de eerste plaats leven van de inkomsten van zijn ge zin. Is het nodig dat de vader even veel blijft bijdragen als vroeger, dan behoudt hij recht op drievoudige bijslag en aftrek. Vraag: In zwart suède schoentjes zijn door sneeuw wit uitgeslagen vlekken ontstaan. Borstelen helpt niet. Weet u een middel? Antwoord: De witte kringen zijn veroorzaakt door de zouten, vooral uit sneeuw en pekelwater. Ze zijn moeilijk te verwijderen. Het beste is de laarzen helemaal nat te ma ken met schoon water, ze op te vullen met oude kranten en ze te laten drogen (niet bij de kachel). Als u deze behandeling enige malen toepast, zullen de zouten wel oplossen en verdwijnen. Daarna kan u de suède op de normale wijze behandelen. Vraag: Is hoefbevangenheid bij een pony een verborgen gebrek? Antwoord: Dat kan, maar het kan tenslotte zichtbaar worden door het verder uitgroeien van het kraakbeen en het kan tot kreupelheid leiden. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet dit gebrek bij de verkoop me degedeeld worden, daar dit koopver nietigend is. O 7"T vo<>r allen die er maai (Van onze kerkredactie) THONON Vertegenwoordi gers van de lutherse jeugd uit de gehele wereld zijn in de Franse plaats Thonon, aan de zuidelijke oever van het Meer van Genève bijeen in een soort voorronde voor Evian, de wereldconferen tie van lutheranen, die 14 juli zal beginnen. Onder de ruim vijftig jonge deelne mers zijn ook twee Brazilianen, die het verbod van hun jterkleiding heb ben genegeerd en toch naar Europa zijn gekomen. Zij hadden aan een in leidende vergadering in Mexico City deelgenomen en zouden daarna naar Brazilië hebben moeten terugkeren. (Zoals gemeld heeft de Braziliaanse kerkleiding besloten officieel niet naar Evian te gaan. nu Port Alegre in hun land als vergaderplaats voor het wereldcongres is afgewezen). Van de ruim vijftig jonge deelne mers zullen er straks ongeveer dertig naar Evian worden afgevaardigd, waar ze volledig stemgerechtigde ge delegeerden zullen zijn. Het jeugdcongres in Thonon. dat op het ogenblik gehouden wordt heeft het karakter van een teach-in. De jongeren houden zich in de eerste plaats bezig met de verhouding rijke- arme landen. Ter voorbereiding hiervan woonden verscheidene deel nemers tevoren het wereldvoedsel- congres in- Den Haag bij. Menselijker Tot de referenten in Thonon be hoort de Columbiaanse socioloog en voormalige medewerker van de parti- zanenpriester Camilo Torres, profes sor Orlando Fals-Borda, thans direc teur van het VN-onderzoekingsinsti- tuut voor sociale ontwikkeling, die sprak over het thema "Naar een menselijker wereld". Een andere belangrijke spreker is de Italiaanse filosoof Mario Miegge wiens thema "De internationale revo lutie van de jeugd" is. Men hoopt in Thonon dat ook de ondergronds in Columbia werkende rooms-katholieke pater René Garcia ter jeugdconfe- rentie zal komen. Het zal hem dan moeten gelukken op illegale wijze Zuid-Amerika te verlaten. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. (Van onze kerkredactie) BAAMBRUGGE Vrienden I van l'Abri (de schuilplaats), waar al zo velen tot geloof moch ten komen, willen in Baambrug- ge de villa Donkervliet aanko- pen. Dit bijzondere evangelisatie werk, reeds jaren in alle stilte gedaan, breidt zich namelijk zo uit, dat een grotere accommoda tie noodzakelijk is. De naam l'Abri is in de eerste plaats verbonden met die van dr. Francis Schaeffer, een Amerikaanse dominee, die nu in Zwitserland woont en werkt. Na de oorlog uitgezonden naar Europa, kwam hij tot de con clusie dat de geestelijke oorlogsscha de de materiële overtrof. Daarom besloot dr. Schaeffer in Zwitserland te blijven. Hij stichtte hier een schuilplaats, een Abri (psalm 91) voor allen die er maar wilden komen. en zijn echtge note als gastheer en gastvrouw (en meer dan dat) gingen optreden. Dat werk begon in 1954 en het heeft zich, ondanks h et ontbreken van vaste bijdragen, tot vandaag toe weten te handhaven. Sterker nog het breidt zich verder uit. Ontroerend Er zouden ontroerende voorbeelden te vertellen zijn, hoe mensen, soms totaal, van God vervreemd, daar te recht kwamen in hun wanhoop en hulpeloosheid, omdat ze wisten dat niet tot hen gezegd zou worden: „gaat heen en wordt warm". Maar wat het belangrijkste is: veel mensen, vooral jonge, onder wie studenten, kwamen I in l'Abri tot het geloof. Het Werk heeft uitbreiding gekre- j gen in Engeland, Italië en ook in Ne derland. In ons land zijn de namen van prof. dr. H. R. Rookmaaker en zijn echtgenote er onlosmakelijk mee verbonden. Zij begonnen, heel klein, met hun huis open te stellen voor een ieder die maar mee wilde luisteren en maar mee wilde spreken over allerlei vragen van onze tijd en wat de bijbel daarover te zeggen heeft. Ook dit werk breidde zich uit, zonder dat er ook maar énige-propaganda voor werd gemaakt. Nu is de situatie zo. dat de familie Rookmaaker de mensen thuis niet meer kan ontvangen. Weliswaar staat I een grotere ruimte ter beschikking, maar degenen die dit werk met aan- J dacht en gebed volgen kwamen tot de conclusie dat het in hoge mate ge- I I wenst wordt een eigen domein te I De villa Donkervliet te Baam- brugge, die vrienden van l'Abri willen aankopen om er een schuilplaats voor mensen in gees telijke nood van te maken en waar deze mensen zo nodig ook langer kunnen verblijven. hebben, een schuilplaats, waar men sen in nood langer kunnen verblijven en waar het mogelijk is ook week ends te houden. Ideaal Toen werd de aandacht gevestigd op de te koop staande villa Donker vliet in Baambrugge. Het is op een mooi, lommerrijk terrein gelegen, heeft een geschikte indeling en is met zijn ligging onder de rook van Am sterdam een ideaal centrum te noe men. Alleen: hiervoor ontbreekt het geld. l'Abri heeft nooit om geld gevraagd. Het werk kon toch gebeuren, dankzij giften uit een betrekkelijk kleine kring. Maar nu wordt het anders. Voor deze aankoop' die rond drie ton vergt zal op een wijdere kring chris tenen een beroep moeten worden ge daan. Steun De initiatiefnemers, die zich voor het gemak 'comité van vrienden van l'Abri' noemen, vragen daarom om hulp en steun. De vraag is: wie wil op korte termijn meehelpen om deze aankoop zo'n kans doet zich niet vaak voor mogelijk te maken? Kruiswoord-puzzel w m 29 16 S" 55" 21 17 3Ö~ m '8 1T TT Horizonual. I. gramschap. 4 platte steen. S. reeds, 10. pers. voornaam»., II zellLant. 15 Noors christenprediker. 17. enkele. 19. onder richt 20. vallei. 22. vreemde munt. 23. oorzaak, 24. alk. van artikel. 26. soort hert. 27. mand. 29. gereedschap, 30. weekplaats van vlas. 31. bijb. figuur, 33. onbekende. 37. lidwoord (Fr.). 38. zangstem. 39. stad op de O.kust van Sumatra Verticaal. I. lijst. 2. aardrijkskundige aandui- nng. 3. rondhout. 5. afnemend getij, 6. land bouwwerktuig. 7 drukte. 9. muzieknoot 11. snijwerktuig, 12. bescheiden, 13. met kennis toe- 5erust M. vordering. 16. soort, 18. spaans paard. 1. vaarwel, 24. vertegenwoordiger. 25 baan voor balspel. 27. viskaar, 28. telwoord, 32. spil van een wiel, 34. scheik. element 35 muziek noot 36 lidwoord. 37. bergplaats Oplossing vorige puzzel Hor 1 perk. 4 sein. 7. To. 8. dadel, 10. eL 11 Erp, 14. rok. 15. pee 16. i.l.. 18. kr.. 19. Mane, 21 Eli as, 24. materiaal, 2S. citer, 26. kamer. 28. er. 30. Ru, 31. een. 33. Pan. 35 set 37 Lr38 re den. 40. Ee, 41. geel. 42. leek. Vert. 1. por. 2. R.D.. 3. kar. 4. sek, 5. El. 6. nee. 7. term. 9. dol. 11. lens. 13. piraten. 15. Priamus. 17. liter, 18. klaar, 20. ami, 21 eer, 21 eik. 23. ale. 25. ceel. 27. rite. 29. rad. 32 erg. 33. pel. 34 neL 36 eek. 38. re, 39. Ne. AMSTERDAM De liberale joden, die in de afgelopen week en in het begin van deze week deelnamen aan het internationaal congres van het progressieve jodendom in de RAI hebben een resolutie aangenomen, waarin zij hun teleurstelling uitspre ken over de Verenigde Naties. Volgens hen hebben de VN de laat ste tijd enkele resoluties aangenomen en maatrr ~elen getroffen, die een vooroordeel inhielden ten opzichte van de staat Israel en een steun bete kenden voor de terroristische organi saties, die Israel willen vernietigen. Ze doen een beroep op alle liberale joden in de wereld om waar nodig hun invloed aan te wenden ter ver krijging van de volledige erkenning van de menselijke rechten. Voorts doen zij een beroep in de Arabische volken om elke discrimina tie ten opzichte van de joden te ver mijden. Zij vragen de Sovjet-Unie en alle landen, die invloed kunnen uit oefenen op het Arabische volk, hun best te doen het conflict in het nabije oosten zowel politiek als militair niet te laten verscherpen. Tenslotte doen zij een dringend be roep op de Russische regering emi gratie toe te staan va nd>e joden, die DE N'HAAG Bij zijn afscheid als voorzitter van het contact in over- e.chiaken muitairer (CIOM) is ds. O. T. Hylkema, doopsgezind predi kant te Den Haag, benoemd tot rid- dei in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister U den Toom van defensie heeft ds. Hylkema gisteren op het ministerie de versierselen behorend bij deze onderscheiding opgespeld. Ds. Hylkema heeft vijftien jaar lei ding gegeven aan het CIOM, een commissie die de verbinding vormt tussen de gezamenlijke *protestantse kerken en het ministerie van defen sie. De bewindsman memoreerde In een korte toespraak de verdiensten van ds. Hylkema, onder wiens leiding het contactorgaan zich zodanig heeft ont wikkeld, dat op basis van een goede samenwerking tussen kerken, perso nen en instanties van uiteenlopende geestelijke herkomst, het krijgs machtpastoraat zich heeft kunnen ontplooien. Ds. Hylkema is. zoals wij meldden, opgevolgd door ds. J. A. Roskam. (Van een onze verslaggeefsters) AMSTERDAM De vredeswerk- groep van het Christelijk Jongeren Verbond en het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk orgar niseert in verband met 9e vredes week op 5 en 6 september een week end voor iedereen, die in de vredes week in zijn eigen stad of dorp acties wil voeren. Dit weekend wordt gehouden op de Berkenhoeve in Loosdrecht. De heer Paul van Tongeren zal spreken over de rietsuikeractie en over de mogelijkheden om plaatselijk Derde Wereld-winkels op te richten, waar producten uit de ontwikkelingslanden worden verkocht. zich niet hun families in het buiten land willen verenigen of zich in het land van hun keuze willen vestigen. De liberale joden wensen ook, dat de joden in Rusland volledig vrijheid wordt gegeven hun geloof te beleven en hun cultuur te uiten. Het congres, waar ongeveer 400 rabbijnen en leiders uit de gehele wereld aan hebben deelgenomen, heeft als resultaat opgeleverd, dat de liberale joden nog meer als voorheen zullen vechten voor een uitbreiding van hun gemeenschap en de erken ning in Israel, waar de leden van het progressieve jodendom wettelijk nog niet worden aanvaard. Er zijn in de gehele wereld onge veer twee miljoen liberale joden. Hun aantal neemt snel toe. In Nederland telt de liberale joodse gemeenschap ongeveer 2.500 leden. Bt>t »eer in Enropa Bovenal vraagt men in brede lm voorbede voor dit plan. e &P Giften voor het doel kunnener den overgemaakt op giro 5948(H de AMRObank te SchoonhoveriM vermelding 'S. Amelink-Vannk Veen, inzake l'Abri'. Notaris J. h zal zorgen voor een goede controjui Het comité bestaat uit: S. Am -Van der Veen, G, Anneveldt-(te tens, J. F. Arends, mr. J. Berg, J. Bronsveld, arts, de Hoop-Sikkens, F. Kuiper, J. G. J. van der Mark, J. van W. G. Rietkerk, J. van SeventeapJ Raalte, ds. J. C- Sötxui»*«ti en den Steenbergen. fno irai ■ht de kleine catechismus van de me UITGAVE W D MEINEMA N V. DELFT en! oet VRAAG 35: Heeft de kerk nog een aparte taak voor de ont\vikkelü,ie,, samenwerking naast wat z\| al doet door middel van wereIddiakonaa!e,K zending? 'mt ANTWOORD 35: Ja, naar twee kanten: Joc 1. mentaliteitsbeïnvloeding binnen de kerken en in de samenleving. moet gaan zien dat onze houding tegenover het vraagstuk rijke-a. landen direct samenhangt met ons geloof en moet uitmonden in r DRS. C.H.KOI tieke activiteit. het 2. bijdragen aan ontwikkelingsprojecten, die vooral gericht zijn op rfP sociale gerechtigheid in de samenleving en zo doen wat andere oi". nisaties niet kunnen of niet willen. helt Isl weer max temp, gisteren neerslag Amsterdam onbew. 28 1 Briissel 1. bew. 30 0 Frankfort onbew. 28 0 Genève h. bew. 29 0 Innsbruck onbew 28 Kopenhagen onbew. 23 0 Locarno zw bew 28 0 Londen onweer 31 5 Luxemb. onbew. 28 0 Madrid onbew. 28 0 Majorca onbew. 28 0 Miinchen onbew. 25 0 Nice onbew. 24 0 Parijs onweer 30 14 Rome onbew 32 0 Wenen onbew. 27 0 Ztirlch 1. bew. 29 0 VÜ7 ucie (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Er is in Rus land ook een kleine Hervormde Kerk. Ze telt 40.000 leden, maar bereikt met haar invloed 95.000 mensen, nagenoeg allemaal in de Karpatho-Okraine, het grensge bied bij Hongarije en Tsjecho- slowakije. Het kerkbezoek is zeer hoog, zo ontlenen wij aan een artikel in de (Duitse) Reformlerte Kirchenzeitung: zestig tot zeventig procent van de le den. Tachtig procent van de doople den doet beliifenis op achttienjarige leeftijd. Een groot probleem is het pre dikantentekort. De kerk telt 91 ge meenten. In vijf jaar is het aantal domi nees teruggelopen van 67 op 46. Hoe wel de predikanten indien enigszins mogelijk tot hun dood blijven door werken, doet het ontbreken van nieu we predikanten zich merken. Dit pro bleem is nogn et opgelost. Evenals de moederkerk in Honga rije wordt deze kerk geleid door een bisschop, Béla Gencsy in Sziirte. LISSABON De Portugese minis ter-president. Caetano, heeft gister avond bekendgemaaki, dat zijn rege ring van het Vaticaan een nota heeft ontvangen waarin een verklaring wordt gegeven over de audiëntie, die de paus verleden week aan drie Afri kaanse rebellenleiders heeft toege staan. Door deze verklaring, aldus de pre mier, is het incident dat de betrek kingen tussen Portugal en het Vati caan had aangetast, „tot zijn ware proporties teruggebracht". Naar men zegt had de premier zich gisteravond voor de radio veel feller willen uitdrukken, maar hij verzacht te de tekst belangrijk toen hij op hel laatste ogenblik op de hoogte kor worden gesteld van het document uil Rome. dat door de pauselijke nuntius in Portugal aan het Portugese- minis terie van buitenlandse zaken was overhandigd. Het onderhoud van de paus met de rebellenleiders was „discreet" ge weest en had niets met politiek te maken gehad. De drie mannen uit Angola, Mozambique en Guinee wa ren niet als rebellenleiders ontvan gen, maar als „katholieken en chris tenen". Caetano besloot te zeggen, dat de betrekkingen tussen Lissabon en Ro me thans weer kunnen worden wat zij voorheen waren. ;gee in De aartsbisschop van Luanen. hoofdstad van Angola, bisschcfcd nuel Nunes Gabriel, heeft in eie terview scherpe kritiek gelewan de paus. ïr g et NED. HERV. KERK i eT Beroepen te Kesteren: W. Cfct c vius te Katwijk a. zee; te Nij'; G. A. Cnossen te Twijzelerhe: iuc Den Burg (Texel)-toez.: J. F.jtf v Malssen te Schingen (Fr.); te Kvlai (toez.): J. L. Ravesloot te Veen>fc I Aangenomen naar Naaldwijk— tengew. wijkgem. in wording): Janssen te Schiedam; naar Wj?* ten (vac. J. Visser - toez.): H. HlJ, veld te Zuidhorn (Gr.); naar S^C Sas van Gent en Philippine vie. J. L. v. d. Eijk te UtrechMU Nunspeet (vac. J. Wieman): Nieuwpoort te Sliedrecht, die UEN voor vier andere beroepen. 10 pe Bedankt voor Doorn: T. Tijfe va Sexbierum. lbovc GEREF. KERKEN ratis Beroepen te Leens: J. v. d te Leiden. !de Beroepen te Broeksterwoude|van J. Vree t Aangenomen Helpman: J. J. R. Baas te Bètwoi zwaag. vrij: GEREF. KERKEN (vrügeddrag Bedankt voor Klundert: J. p ge« rink te Kerkwerve.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2