Slachtoffers Pacific-oorlog worden éénmaal herdacht S Derde Kabinet- EIGEN RISICO PATIËNT •Rumor naar huis Stiefvader acht jaar gedood geëist r/M ss Gevonden op Steekpartij in de Jordaan Proces begonnen tegen 3 nazi's Schiphol: 22 kilo hash Promovendus: Waarom bescherming Uit de Haagse hof geplukt Directeur Deli: geen fusieplannen Vcttt m m ■4-1] Uitstel Duister DINSDAG 7 JULI 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog wordt op holen geleerd dat op 5 mei ,945 de Tweede Wereldoorlog ndigde. Maar over de Pacific- lorlog, die aan vele duizenden hensen in het voormalig Neder Indië het leven kostte en pas op 15 augustus 1945 ein- ligde met de capitulatie van Ja- lotian, is slechts weinig geschre- triljen. 3 °o) Dit verwijt uitte gisteren ir. G. S. urijburg, voorzitter van het comité 15 iugustus 1970. op een persconferentie het Nederlands Congresgebouw in Haag. Het Comité gaat daarom op 15 iugustus a.s. een massale herden- tingsbijeenkomst houden in het Con- esgebouw. Niet in de eerste plaats an J de 25ste verjaardag van de capitula tie van Japan, die een einde maakte aan de Pacific-oorlog en dus ook aan de Tweede Wereldoorlog, maar vooral de duizenden oorlogsslachtoffers zul- worden herdacht. „Behalve de gesneuvelden, de vele door de Japanners geëxecuteerde le den van vernielingsploegen en de duizenden later ellendig in krijgsge vangenkampen gestorvenen, betaal den tijdens de hel van de bijna 3Vx jaar geduurd hebbende Japanse be zetting ook duizenden mannen, vrou wen en kinderen in en buiten de bur ger-interneringskampen de tol van hun leven voor een groot Nederlands belang", aldus ir. Vrijburg. V ertragiugsoorlog Hij memoreerde het belang van de vertragingsoorlog, die de strijdkrach- tes in Nederlands-Indië voerden, voordat op 8 maart 1942 de Neder landse regering in Batavia voor de De heer H. Reinoud, directeur-generaal van de PTT, overhandigt hier een postzak aan KLM-gezagvoerder W. Leemhuis. Hiermee werd het feit herdacht dat vijftig jaar geleden de eerste luchtpostdienst vanuit Nederland door de KLM werd geopend. Hierna was er nog een bijeenkomst op Schiphol, waar o. m. de heer Reinoud en dr. 'G. van der Wal, president-directeur van de KLM, het woord voerden. Voor de heer Reinoud was er een model van het vliegtuig, dat de eerste KLM-postvlucht uitvoerde, dr. Van der Wal kreeg een serie exclusieve luchtpostzegels. zan ki overmachtige vijand moest capitule ren. Door die vertragingsoorlog, van drie maanden, aldus ir. Vrijburg, bleef Australië voor de geallieerden behouden. Hiermee was in feite de uiteindelijke overwinning in de Paci fic-oorlog bevochten. En hierdoor werd ook een belangrijke bijdrage geleverd tot de bevrijding van Neder land. Op 15 augustus 1945 capituleerde Japan ten slotte. Deze overgave bracht echter voor velen in het toen malige Nederlands-Indië geen be vrijding maar de verschrikkingen van een door hen niet gewilde bin nenlandse strijd, waarin nogmaals duizenden het leven verloren. Door de loop van de gebeurtenissen in Nederlands-Indië, zoals het onaf hankelijk worden, heeft zich nimmer de mogelijkheid voorgedaan voor een massale herdenking van al deze do den en van het einde van de Pacific- oorlog. ook daarna hadden de in middels over de gehele wereld ver spreide voormalige Nederlandse be woners van nederlands-Indië hiertoe geen gelegenheid. Velen hadden een harde strijd voor een nieuw bestaan gevoerd. Er is daarom zeker reden om op 15 augustus de Japanse overgave te her denken. Dat zal dan voor de eerste maal zijn dat dit feit en daarmee te vens het daadwerkelijke einde van de Tweede Wereldoorlog in Nederland wordt herdacht. „Eenmaal, voor de eerste maal en voor de laatste maal wil het comité de duizenden doden die in het voor malig Nederlands-Indië zijn achter laten herdenken. „Het wordt een massale herden king, los van ras, geloof, en politieke overtuiging", zei ir. Vrijburg. Kransleggingen H>p 14 augustus, de dag v Ir de massale herdenking, worden op de ere velden in Indonesië en enkele el ders in het Pacific-gebied en op de burgerbegraafplaats Tanah Abang in Djakarta kransen gelegd. De Indone sische regering heeft hierbij haar me dewerking verleend. Ook in Nederland zullen kransen worden gelegd: in de Noordzee, op een der erevelden of monumenten van verzetstrijders en bij enkele bij zondere monumenten. Prins Bern har heeft het be schermheerschap van het comité op zich genomen. Pasar Baru Na de plechtigheid kunnen de men sen elkaar ontmoeten in een Pasar Baru-sfeer. De omgeving van het Congresgebouw is dan versierd met o.a. Oosterse gevels. Langs de straten zullen stands worden opgericht waar men kan eten. Verder zullen er enke le krontjong-dans-, zang- en muziek nummers worden gegeven. De Pasar Baru duurt tot woensdag 19 augustus. MüNCHEN In München is gis teren het proces begonnen tegen drie Westduitsers, die beschuldigd worden van massamoord op honderden joden en geestelijk gestoorde kinderen in Rusland tijdens de tweede wereldoor log. Terecht staan Kurt Trimborn, een 60-jarige zakenman uit Wuppertal, Friedrich Severin, een 58-jarige agent van politie en de 62-jarige arts Hein- richGoerz uitCoblenz. SCHIPHOL Bij de afdeling ge vonden voorwerpen op Schiphol vond men gisteren een koffer met 22 kilo hash, die daar op 8 maart was ach- I tergelaten. De geestverruimende middelen wa- j ren afkomstig uit Beiroet. Vermoede- 1 I lijk is de eigenaar bij het zien van de punctuele douaniers op Schiphol op I andere gedachten gekomen en heeft hij zijn kostbare bagage, die enkele tienduizenden guldens zou hebben opgebracht, in de hal laten staan. Van zaterdag 15 tot en met woensdag 19 augustus zal het Haagse Statenkwartier in het teken staan van een Pasar Baru. In warungs, restaurants en toko's kan men specifiek Indische gerechten eten. Er zullen in de straten betjaks (driewielige fietstaxi's) rijden en ver kopers met saté, soto, ès lilin lopen. Er zal en sfeer worden opgeroepen die herinnert aan een straattafereeltje op de foto. Dit alles in het kader van herdenking van de capitulatie van Japan. AMSTERDAM Wegens moord op zijn 74-jarige stief vader Carolus W. Rosielle heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 31-jarige metaalbewer ker Leo F. L. uit Velp, acht jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Het slachtoffer was op 13 oktober vorig jaar met 23 steken met een schaar waarvan er drie dodelijk waren op een veldbeld In zijn huisje in de Anjelierstraat in de Am sterdamse Jordaan door zijn stiefzoon neergestoken. Aanleiding tot deze fatale steek- partij was de houding van Rosielle tegenover zijn veel jongere vrouw (zijn derde echtgenote) van wie hij ge- scheiden leefde en die hij telkens las tig viel. „Het was geen lekkere en uw moe der heeft hij het niet makkelijk ge maakt". zei rechtbankpresident, mr. Van der Waerden. tot verdachte. „Hij heeft het leven gelaten na een bewo gen leven kunnen we wel zeggen." Slechter hl ROME Het kabinet-Rumor neïp gisteren na onderlinge ver deeldheid afgetreden. Daarmee s een einde gekomen aan het gierde kabinet Rumor sinds de 'stirerkiezingen van 27 maart jl. en 31ste kabinet sinds de afzet- ing van Mussolini in 1943. President Saragat heeft premier verzocht de lopende zaken te zllijven behartigen. Morgen begint het Verleg dat gericht is op het oplossen de regeringscrisis in Italië, Enkele uren na het aftreden van de trokken de drie grote vak- QlJmden de oproep om een algemene •issJaking van 24 uur te houden die »rèiandaag zou worden gehouden in Mariano Rumor vormde zijn cen- rum-linkse regering op 27 maart na irken regeringscrisis van 48 dagen. Op ren, februari traden Rumor en zijn chris- k^n-democratische minderheidsrege- 6 ping af om op deze wijze een crisis te i prceren en de vorming van een nieuw *«binet op basis van de verkiezings- 37tslagen van mei 1968 mogelijk te i moeizame besprekingen waar- achtereenvolgens Rumor. Aldo !oro en Senaatspresident Amintore infani, en wederom Rumor met een ibinetsformatie werden belast laagde Rumor erin met een centrum- ikse ministcrslijst te komen. In zijn ibinet hadden zitting zeventien iristen-democraten, zes socialisten, ie sociaal-democraten en één repu- iikein. Geschil Op 7 en 8 juni werden verkiezingen 'houden voor vijftien nieuwe semi- ulomatische regionale parlementen. de meeste gebieden wisten de vier "ote partijen hun meerderheid te rgroten. Alleen in Toscane en Um- kregen zij evenveel stemmen als communisten en de met hen ver inden socialisten en andere linkse :peringen. Door hun besluit met de communis- >n in deze gebieden samen te gaan, hakSden de socialisten de mogelijk- 'id van een gematigd centrum-links bestuur uit en openden zij de weg voor communistische invloed. De sociaal-democraten dreigden daarop de samenwerking met de so cialisten in de regering op te zeggen, wanneer de socialisten waar dan ook een bondgenootschap zouden aangaan met de communisten. Hierin ligt voor namelijk de kern van de huidige cri sis: de onderlinge verdeeldheid. Naast deze politieke meningsver schillen had de regering-Rumor te kampen met sociale en economische moeilijkheden. De sociaal-democraten hadden zich gekeerd tegen de door de drie grote vakbonden afgekondigde algemene staking, die de regering zou moeten dwingen onmiddellijk sociale hervormingen door te voeren. De politieke situatie in Italië lijkt op het ogenblik uitzichtloos. Tenzij president Saragat opnieuw verkiezin gen uitschrijft en er een kabinet komt, waarin slechts één partij is vertegen woordigd. UTRECHT „Het zieken fondswezen heeft de positie van de huisarts op bijna onherstel bare wijze ondergraven." Dit zegt de arts P. C. Koppert in zijn proefschrift, waarop hij van middag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde tot doc tor in de geneeskunde. Dr. Koppert gaf een overzicht van de verschillen bij de diverse normen van verzekeringen tegen ziektekos ten: de ziekenfondsen, de Geneeskun dige Verzorging Politie en het Insti tuut Ziektekostenvoorziening Ambte naren. „Geheel onverwacht", bleek volgens dr. Koppert dat verzekeringen met geringe controle op de consumptie en j zonder contracten met de diensten verlenende deskundigen, eerder veel goedkoper dan duurder zijn dan de intensief controlerende en overeen komsten sluitende ziekenfondsen. De promovendus is voorstander van i een volledig vrije particuliere arts- -patient-relatie, die volgens hem I vooral het beroep van huisarts weer aantrekkelijk zal maken. Specialisten der is dan de ambtenarenverzekerin- gen, wordt vooral veroorzaakt door dat ziekenfondspatiënten vaker in ziekenhuizen worden opgenomen. Dr. Koppert meent dat de uitkoms ten van de voorzieningen tegen ziek tekosten bewijzen, dat de persoon lijke verantwoordelijkheid voor de uitgaven aan de ene zijde en de indi viduele beloning voor de prestatie aan de andere zijde, in de gezond heidszorg de beste resultaten afwer pen. Over het verzet tegen een eigen ri sico voor de verzekerden en tegen de particuliere vrijheid van de patient, zegt dr. Koppert: „De artsen worden verdacht van pogingen tot uitbuiting der zieken, de patiënten worden on machtig bevonden bij het verant woord besteden van hun loon". Hij berekent dat een eigen risico bij een zickenfondshcffing van zeven procent van de loongrondslag het ge zinsbudget met niet meer dan 0.49 procent ziekterisico zou belasten, ter wijl bijvoorbeeld de uitgaven voor genotmiddelen tien procent van alle consumptieve bestedingen uitmaakt. Volgens dr. Koppert blijkt uit het verzet tegen het eigen risico een zucht tot paternalistische bescher ming van de verzekerde. Maar: „Die behoeft geen bescherming als hij be wijst als gezinshoofd op het gehele terrein der bestedingen zijn beslissin gen te kunnen nemen zonder failliet te gaan". De tijdnood waarin vele artsen ver keren zou er de oorzaak van kunnen zijn dat huisartsen al te veelvuldig verwijzen naar specialisten (al varie ren de verwijzingscijfers per arts sterk) en dat het aantal ligdagen in d,e ziekenhuizen van de ziekenfonds patiënten bijna tweemaal zo hoog is als dat van andere groepen verzeker den. Koningin Elizabeth van Enge land ontmoet eskimomeisjes van de padvinderij in Resolute Bay tijdens haar bezoek aan het Ca nadese poolgebied. De Britse ko ninklijke familie maakt een rond reis van tien dagen. Er heerst, zoals dat heet, in een bepaalde bevolkingsgroep onbeha gen. Een onbehagen, dat groeiende is. We doelen nu niet op de Kabouters, de zich van grote partijen afsplit sende politieke groeperingen, de ver ontrusten, neen we doelen hier op een groep, die moeilijk voor zichzelf kan spreken. Moeilijk omdat het on behagen wat kinderachtig lijkt. Maar een ieder weet. dat een klei nigheid, mits maar dikwijls genoeg herhaald, iemand tot razernij kan drijven. Het zou daarom verkeerd zijn het onbehagen van die groep te negeren. Temeer daar de oorzaak zo ge makkelijk is weg te nemen. Het gaat om de ongehuwde vrou wen. Velen van haar ergeren zich aan de betiteling „-jufrouw". „Waarom." zo zeggen ze. „is een jongen in zijn volwassenheid ..me neer". getrouwd of ongetrouwd, en wordt voor vrouwen het onderscheid gemaakt van ..mevrouw" voor ge trouwd en „juffrouw" voor onge trouwd?" In verscheidene vrouwenvereni gingen is het al een punt van dis cussie geweest. Wonderlijk genoeg wordt het gauw een emotionele dis cussie. Sommigen vinden het be lachelijk zich over zo iets druk te .naken, anderen roepen van discri minatie van de ongehouwde vrouw! De Vereniging Vrouwenbelangen heeft de knoop doorgehakt en de meeste stemmen laten gelden. Het resultaat was, dat besloten is alle Mevrouwen vrouwen, ongeacht burgerlijke staat „mevrouw" te noemen. Andere vrouwenverenigingen volg den. Maar officieel was er geen reactie. Nu echter heeft in het alleroffi- cieelste orgaan van Nederland, de Nederlandse Staatscourant, de mi nister van sociale zaken de spits af gebeten. De samenstelling van de Commis sie arbeidspositie vrouwen en meis jes. bestaande uit (ook al uitzonder lijk) negen vrouwen en zeven man- Hij is bovendien tot de conclusie j gekomen dat het verrichtingencijfers in de particuliere huisartsenpraktijk j tijk en dat er minder naar specialis- j lager is dan in de ziekenfondsprak- j ten wordt verwezen. Dat de zieken- i fondsverzekering aanmerkelijk duur- nen. wordt daarin bekend gemaakt, waarbij alle vrouwelijke leden, ge huwd of ongehuwd, de betiteling „mevrouw" krijgen. Een maand na deze afkondiging verscheen in de Staatscourant van vrijdag 19 juni een „herplaatsing wegens mistelling". Ingewijden hiel den het hart al vast. Zou officieel Den Haag de strijdbijl tegen de „mevrouwen" opnemen? Maar neen hoor, weer keurig alles en iedereen „mevrouw". De her plaatsing betrof alleen maar een ver gissing in de titulatuur van een der leden. Niks aan de hand met de officiële erkenning van de onge huwde mevrouw! Voor de lieve vrede en de rust van het merendeel der ongehuwde vrouwen zou de Staatscourant van 19 juni het schoolvoorbeeld moeten worden voor de andere departemen ten en de Kamerleden om nu maar de knoop goed door te hakken en de juffrouw uit het schrijf- en taal gebruik te schrappen. Een bevolkingsgroep minder met onbehagen is toch echt wel wat waard! De laatste jaren was de verhouding tussen man en vrouw steeds slechter geworden en Rosielle ging het huis uit en in een huisje in de Jordaan wonen. Toen een scheiding aanhan- gig werd gemaakt viel de man zijn vrouw op allerlei manieren lastig. Leo die dit hoorde besloot de man een pak slaag te geven. Omdat Rosielle min of meer van 's morgens tot 's avonds onder drank invloed was, zoals de president zei, besloot Leo 's nachts naar het huis van „ome Karei" te gaan daar dit het enige tijdstip waS dat deze thuis was. Toen hij het huisje binnentrad kwam Rosielle van zijn veldbed over eind en begon meteen te schelden, o.m. „houd je pooiersstreken bij je". Als een wilde was Leo op zijn stief vader gaan insteken met een schaar, die hij al geruime tijd bij zich droeg, zo verklaarde hij ter zitting. De raadsman, mr. Van Waarden, achtte noch moord, noch doodslag be wezen. Verdachte had de bedoeling zijn stiefvader een flinke aframme ling te geven. Zijn cliënt had niet gehandeld om wraak te nemen voor wat hem zelf was aangedaan, maar zuiver en alleen om de eer en de goede naam van zijn moeder te be schermen. Uitspraak woensdag 15 ju li. AMSTERDAM In verband met de ook gisteren weer sterk gestegen koers van de aandelen Deli Maat schappij en de geruchten over een op handen zijnde fusie, heeft directeur Boot meegedeeld, dat „er helemaal niets aan de hand is". ..Er worden geen fusie- of over name-onderhandelingen gevoerd en van een eventueel bod op de aande len is niets bekend", aldus de direc teur. Als reden voor de onverwachte stijgingen noemde hij het feit dat er momenteel flink in aandelen Deli wordt gespeculeerd, omdat nu geld is vrijgekomen uit Vredestein of Ned. Kabel. DE in Luxemburg gehouden Bene- lux-topconfercntie heeft geen de finitieve besluiten opgeleverd. De da tum. waarop grenscontrole wordt af geschaft is verschoven van 1 novem ber naar 1 januari. Maar het staat geenszins vast, dat op die dag alle belemmeringen zijn weggenomen. Belgic, dat al grote politieke moei lijkheden heeft door de taalstrijd, wil geen concessies doen die tot prijsver hogingen leiden. Pas na 1 oktober, als gemeenteraadsverkiezingen zijn gehouden, heeft het zin het gespre'l over gelijktrekking van de accijnzen voort te zetten. Aldus de Belgen. De vraag is. of de politieke situatie in de laatste maanden van het jaar (ook de duurste tijd) ten gunste zal zjjn veranderd. Brussel heeft lang ge noeg geweten dat onpopulaire maat regelen genomen moesten worden. Het nieuwe uitstel verschuift alleen maar het probleem. Gevreesd moet worden, dat ook 1 Ja nuari geen haalbare kaart is en dat op zijn vroegst volgend voorjaar de knoop in België zal worden doorge hakt. Als zich dan geen nieuwe pro blemen van binnenlandse politiek* aard voordoen. WIJ wandelen in het duister en ik weet niemand, die een lamp voor ons heeft. Heel raak typeerde aldus gisteren de Italiaanse christendemo cratische minister van arbeid de toe stand in zjjn land, nadat zijn partij genoot Rumor het ontslag van zijn derde coalitie-kabinet had ingediend. Met de huidige verhoudingen in het parlement is Italië onbestuurbaar ge worden. Tenzij besloten zou worden naar samenwerking met de commu nisten te streven. Maar daar voelen, behalve de linkse socialisten van Nen- ni. weinigen voor. Regionale samenwerking tussen link se socialisten en communisten in de provincies Toscane en Umbrië is zelfs onmiddellijke aanleiding tot het af treden van het kabinet Rumor ge worden. dat pas drie maanden gele den werd gevormd. De sociale onrust wordt mat da dag groter. Ook de politieke tegenstellin gen blijken niet overbrugd te kannen worden. Of een beroep op d<l.kieaer* uitkomst zal brengen valt nf~ gen. Wél l«kt de tijd rflp l het te proberen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5