Navigators in 1980 werkzaani in elk land van de wereld ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Gereformeerde Bond moet alsnog aan AKV meedoen Kerken VS willen onderzoek naar onrecht Brazilië Grondbezit kerk VS wordt niet belast Een woord voor vandaag Ds. L. P. Reyss overleden TEAM JAARLIJKS 15 PROCENT GROTER Diepe fundamentele bijbelkennis nodig Mevrouw Ooms (78) overleden AYSC-concert Dominee wilde Politiseh es Mach tgehet ueg zingen Parachutisten Dominee Hall overleden Motto Vredesweek; Verenig dé, naties PLEIDOOI DRS. VAN Vaticaan koml met! verzoenende reactif DINSDAG 7 JULI 197' "Ik heb de goede strijd gestreden, ik heb mijn loop ten einde g bracht, ik heb hel geloof behouden(2 Timotheus 4:7). Het geloof behouden. Wat Paulus op zijn levensreis ook heeft verloren, niet zijn geloof. Vastgehouden en bewaakt, ook in tijden van vervolging, ook in de gevangenis, ook toen hij. in ketenen, stond voor de groten der aarde. Alles heeft hij prijsgegeven: eer van en aanzien bij de mensen, een rustig en kalm leven, alles terwille van dat ene. dat hij het hoogste achtte. Wat is er in een mensenleven toch veel wat niet de moeite waard is. wat is er veel wat blinkt en toch geen goud is. Paulus heeft het gezien. God heeft het hem laten zien. En jui- chend kan hij het uitroepen terwijl hij in feite oog in oog staat met de dood: Ik heb het geloof behouden. Niets heeft hem kunnen scheiden van de liefde van God. Door alle moeilijkheden, tegenslagen en verdriet is zijn oog op Hem gericht gebleven. De goede strijd gestreden, de strijd om het behoud van het geloof, om het behoud van God. We lezen vandaag: Galaten 2 vers 1 tot 10. ROTTERDAM Op 88-jarige leef tijd is overleden ds. L. P. Reyss. die 37 jaar voorganger van de Waalse gemeente in Rotterdam is geweest. Ds. Reyss studeerde in Genève theo logie en in Parijs rechten. In beide vakken promoveerde hij. Zijn eerste gemeente was St. Hyp- polyte du Fort in Frankrijk. Van 1937 tot zijn emeritaat in 1948 stond hij in Rotterdam. Daarna vertrok hij naar Frankrijk. Ds. Reyss is onder andere voorzit ter geweest van de Alliance Frangai- se. waarvan hij tevens medeoprich ter was. Hij heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de nieuwe kerk orde van de Hervormde Kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Wanswerd: G. P. Wijn beek te Lemmer; te Zwaagwesteinde: kand. H. A. v. Houte te Kampen, die dit heeft aangenomen. Aangenomen naar Heemse: J. Jeu- ring te Oude Pekela. GEREF. KERKEN (Vrygem.) Beroepen te Brouwershaven (accl.): H. Mostert te Harderwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ouderkerk a. d. Am- stel: P. den Butter te Bunschoten. NED. HERV. KERK. CORRECTIE: Alle kandidaten, die gisteren als beroepbaar gesteld wer den genoemd zijn slechts toegelaten tot de evangeliebediening! (Van onze medewerkster) MONTREUX/ZWITSERLAND „Geef mij twaalf mannen en ik zal de wereld bekeren." Deze woorden van Ignatius vormden de teneur van de jaarlijkse internationale stafconferentie van De Na vigators, die de afgelopen week in Montreux is gehouden. Van Helsinki in Finland tot Beiroet in Libanon waren ruim tachtig staf leden naar het meer van Genève gereisd voor een week van bezinning, bemoediging, bijbelstudie en bespreking van toekomstplannen. AMSTERDAM Zaterdag is te Amsterdam de schrijfster en wereld- reizigster mevrouw C. 3. Ooms-Vinc- kers overleden. Ze werd 78 jaar. Mevrouw Ooms kreeg niet alleen bekendheid door het schrijven van twintig romans, waarvoor zij veel landen bezocht. maa<- ook door haar meer dan drieduizend lezingen, waar in zij begrip trachtte te kweken voor andere volxeren, religie en politieke overtuigingen. De schrijfster, die in landsmeer werd geboren en in een orthodox mi lieu opgroeide, won reeds op 20-jarige leeftijd een eerste prijs met haar to neelstuk „Wrakken". Door haar belangstelling voor de materie kreeg zij in 1932 een verzoek van het deoartement van economi sche zaken artikelen te schrijven over economische en sociale problemen. Tot 1950 was zij als contactambten ares aan dit departement verbonden. Daarna kreeg zij tijd voor het schrijven van haar romans, waarvan „Wondertuin" „Als een strovuur", „De .lachende aarde', en ,.De tempel met het gouden dak" to. de bekendste behoren. Ook schreef mevrouw Ooms een kerstspel, wat zo'n 130 keer werd op gevoerd. onder meer vcor het konink lijk gezin. Mevjouw Ooms Oom? was ook een actief lid van het Nederlands Ge- sprekscentrum waarvm zij presiden tevan de raad van advies was. RIJSWIJK Deze zomer zal The American Youth Symphony and Cho rus voor de vijfde keer Nederland aandoen. Op 8 augustus geeft het koor een concert in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Daarna worden er nog concerten gegeven in 9 andere Europese landen. Het optreden in Vlaardingen is het enige in Neder land. De leden van het 140 muziekstuden ten tellende koor en orkest worden door Vlaardingse gezinnen voor een dag gastvrij ontvangen. Daarmee wordt een bijdtage geleverd aan de doelstelling van het koor: tijdens de tournee zoveel mogelijk kontakten leggen en daardoor de wereldvrede bevorderen. The American Youth Symphony and Chorus wordt op zijn tournee begeleid door de Belgische pianist Naum Sluszny. KIEL In de Osterkirche van Kiel. waar dezer dagen een z.g. „Politi- schcs Nachtgebet" gehouden werd. met als thema „Ontwikkelingshulp", is deze bijeenkomst verstoord door een plaatselijke emeritus predikant, ds. Theodor Pinn. Hij protesteerde luidkeels in de tot de laatste plaats bezette kerk, omdat naar zijn mening het Huis Gods mis bruikt werd voor een politieke ver gadering. Met een groep gelijkgezin den begon hij vervolgens luidkeels kerkliederen te zingen, zodat de spre ker zijn informatie over ontwikke lingshulp niet kon geven. Pas toen de predikant, na protesten uit de kerk. zijn gezang gestaakt had. kon de bijeenkomst verder doorgang vinden. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON De pro testantse Nationale Raad van Kerken en de rk Bisschoppen conferentie in de VS hebben de OAS: de organisatie van Ame rikaanse staten gevraagd een onderzoek in te doen stellen naar het negeren van de rech ten van de mens in Brazilië. Het is voor de eerste keer dat de Amerikaanse kerken zich via een ge zamenlijke verklaring in een politiek probleem mengen. Zij zeggen er zich toe genoodzaakt te voelen, omdat hen talrijke getuigenverklaringen en do cumenten hebben bereikt over het op brutale wijze onderdrukken van die Brazilianen die als tegenstanders van het militaire regiem moeten worden beschouwd. Er bestaat geen twijfel aan, aldus de verklaring, dat grote aantallen stu denten, hoogleraren, journalisten, geestelijken, religieuzen, juristen, ar beiders, intellectuelen en anderen die oppositie voeren tegen het bewind in Brazilië, in gevangenschap gehou den, gefolterd en in hun waarde van mens-zijn aangetast worden. hoogte zal willen stellen. Dit moet de Braziliaanse overheid toestaan, tenzij z(j de beschuldigingen met overtui gende contra-bewyzen zou kunnen ontzenuwen. De Amerikaanse kerken hebben zich inmiddels ook tot de Wereld raad van Kerken in Genève en tot het Vaticaan gericht met het ver zoek hun verklaring bij de OAS te ondersteunen. Alles moet naar de mening dezer kerken gedaan worden om de Brazi liaanse regering door de hele wereld onder morele druk te zetten, opdat de democratische verhoudingen in het land weer worden hersteld. I De woorden van Christus: „Gaat Idan heen, maakt al de volken tot mijn discipelen", stonden centraal. Of zoals de heer Douglas C. Sparks, di recteur van Europa, het Midden- Oosten en Afrika het formuleerde: „Het doel van De Navigators is om I een basis te leggen, die geografisch breed en financieel en aan mankracht diep genoeg is om dat werk in de tachtiger jaren te introduceren in elk land ter wereld." Uitbreiding Deze verwachting bleek niet uit de lucht gegrepen, maar gebaseerd op de huidige stand van zaken en groei. De reële verwachting is dat het werk zich in de komende jaren jaarlijks met 15% aan fulltime personeel zal uitbreiden en dat er begin 1980 ge noeg medewerkers zullen zijn om deze taak aan te pakken. Het volvoeren van Christus' bp- dracht vraagt evenwel zelfopoffering, discipline en standhouden in moei lijke omstandigheden. De heer Lorne C. Sanny uit Colorado Springs (VS), internationaal president, was de be langrijkste gastspreker. Voldoende Als zijn grootste bezorgdheid noem de hij. dat de huidige generatie van Navigators niet sterk genoeg zal zijn in de diepe, fundamentele kennis van de bijbel. De eerste Navigators von den het niet ongewoon daaraan zes tot acht uur per dag te besteden. Zij waren als het ware doortrokken van Gods Woord. Dr. Francis A. Schaeffer. auteur van onder andere „De God die leeft", vertelde van zijn werk onder hippies en verslaafden aan verdovende mid delen. Hij beschreef deze tijd als post-christelijk en vijandig ten op zichte van het christendom. Hij zag de diepste intellectuele en geestelijke problemen in wezen als één en riep op tot een niet marchanderen met fundamentele bijbelse waarheden. Ons leven moet bewijzen dat er een God is en dat Hij leeft en dat Jezus Christus de Verlosser is. Aldus dr. Schaeffer. De ervaringen in L'Abri, Humoz, Zwitserland (een „schuilplaats" voor religieus zoekenden - red.) bewijzen, dat de modernste jeugd op deze twee feiten gunstig reageert. Discipelschap Van de vele plannen die De Navi gators voor de naaste toekomst op stapel hebben staan noemen we een conferentie alleen voor kleurlingen in Amerika en een congres betref fende discipelschap in Engeland. Op het laatstgenoemde congres wor den rond de jaarwisseling zevenhon derd jongelui uit verschillende lan den in Europa verwacht. De voor waarde tot uitnodiging is dat men zelf een discipel van Jezus Christus Koningin Juliana heeft gister middag in de tuin van Paleis Soestdiik een delegatie van het wereldcongres voor progressief jodendom, dat in Amsterdam heeft vergaderd, ontvangen. Zij zit hier temidden van de leiden de figuren uit deze World Union for Progressive Judaism.. Links van de Koningin mevrouw D. W. Levitt, presidente van de Natio nal Federation of Temple Sister hoods. (Van onze kerkredactie) BRIDGTON, VS De Amerikaan se „parachutistendominee" reverend Raymund S. Hall, die naam gemaakt heeft in de tweede wereldoorlog, door herhaaldelijk met parachutistentroe pen mee te gaan als ze hun moeilijke operaties moesten verrichten, is op 61-jarige leeftijd overleden. Hall, een anglicaan, werd samen met de 101-ste Amerikaanse lucht landingsdivisie boven Noord-Frank rijk „gedropt" toen daar een brugge- hoofd moest worden gevestigd. Hij liep daarbij verwondingen op, maar nam in de herfst? van hetzelfde in vasiejaar 1944 al weer deel aan de bevrijding van Nederland. Hier raakte hij in Duitse gevangen schap, wist echter uit een krijgsge vangenenkamp in Polen te ontvluch ten en via Odessa aan de Zwarte Zee weer contact met zijn mannen te maken. r is en praktisch bezig is iemand anderL te helpen dat te worden. Chartervliegtuigen zullen de deel)' nemers naar Loughborough in Leil cestershtre vliegen. Dit congres wordr op de campus van de umversiteit dl daar gehouden. li (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het IKV: interkedi keljjk vredesberaad werkt hard aai de voorbereidingen van de komen^, Vredesweek, die van 20 tot 27 sejv tember onder het motto „Verenig Naties" zal worden gehouden. Ge hoopt wordt dat weer meer mense bereikt zullen worden dan vorig jaaf Om dit te bereiken is een brief aai de diverse kerken en hun organis^ ties geschreven. Men wil, met name in deze sejr temberweek, een aantal vragen aa£ de orde stellen in organisaties en irf stellingen die een beslissende invloe? uitoefenen in de Nederlandse politiel kerken, politieke partijen, bedrijft leven, vakbeweging, onderwijl ambtelijk apparaat e.d. Die vragen gaan over de mensei rechten, wapenbeheersing en ontw. pening. de Nederlandse stem in VN, wereldbelasting voor derde w reld, westerse economie in verbai met welvaart en armoede over de rechten van buitenland In OAS Desgevraagd deelde de secretaris van de OAS-subcommissie voor de mensenrechten, dr. L. Reque, mee dat de in zijn handen gestelde ver klaring die vergezeld is van een uit gebreide documentatie, in de na ok tober te houden algemene vergade ring van de OAS aan de orde kan komen. Hel moei niet ondenkbaar worden geacht dat het voorstel van de ker ken het instellen van een inter- amerikaanse commissie van onder zoek tot gevolg zal hebben, die zich ter plaatse in Brazilië nader op de Horuoniaal. I. bloembed. 4. teken. 7. meisjes naam. 8 zuidvrucht. 10. oude lengtemaat, IJ. plaats in N.Br. 14. kledingstuk. 15. wortel. 16. tn loco (alle.). 18. vreemde munt (alk.). 19. meisjes naam. 22. profeet. 24. grondstof. 25. snaarspeel- tuig. 26. vertrek, 28. voorvoegsel. 30. scheik. ele ment. 31. telwoord. 33. bosgod. 35 sponterm, 37. Ledger (afle.), 38. oorzaak. 40. water in Fnesl. 41. kleur. 42. oningewijde. Verticaal. I. duw, 2. Eerwaarde Heer (afk. Lat.). 3. voertuig, 4. zware zoete wijn. 5. Myth, figuur. 6. ontkenning 7. beweegreden. 9. roeipen, II. 13. zeerovers. 15. Myth, figuur. 17. in houdsmaat 18 af. 20. vriend (Fr.). 21. vroeger. 22 boom. 23. Eng bier. 25. lastgeving 27. kerk- Kbruik. 29 wiel. 32. bar. 33. vel. 34 troefkaart eikenschors. 38. muzieknoot. 39 scheik ele- OpJovwng «orige puzzel 2. 2. oneven 3. 3. leges 4. 4. oven 5. 5. res 6. 6. in 7.7. takelage 8. I2.G.K. 9. 11. are 10. 10. snel 11.9. Aneta 12. 8 gretig werknemers, politieke vluchteling! en principiële dienstweigeraars. Er is een Vredesberaad-cahier vei schenen, ook al onder de naam „Vei enig de Naties", dat als instruct»1 bijdrage is bedoeld voor gedachtei wisselingen over de vrede, die me1 met name in de Vredesweek wil oei ketenen. In dit cahier wordt aandacht bfc steed aan welzijns- en ontwikkeling werk. veiligheid en ontwapening, SEOEL Het Calvijn-genootschap VN als instrument. Het boekje is in Korea hoopt in 1973 klaar te zijn krijgen (drie gulden) bij Document met de volledige vertaling van Cal- tie IKV. Parkweg 20a, Voorburg. N vijns hoofdwerk de Institutie in het dere inlichtingen over de Vredesw Koreaans. In 1975 zal dan de publika- I geeft het IKV-secretariaat, Celebi tie volgen. I straat 60, Den Haag. Calviju iu Koreaans (Van onze kerkredactie) NEW YORK De belasting vrijdom voor kerkelijk grond bezit in de Verenigde Staten is niet in strijd met de grondwet. Dit heeft het Hooggerechtshof uitgesproken. Deze beslissing wordt in kerkelijke kringen van historische betekenis genoemd. Het zou oen ramp voor de Ameri kaanse kerken zijn geweest, ais het Hooggerechtshof anders zou hebben beslist. Hun grondbezit wordt geschat op 350 miljard gulden. Daarvoor zou den ze 18,5 miljard belasting moeten betalen. Advokaat De zaak was aan bet rollen ge bracht door een Newvorkse advokaat, zelf eigenaar van een lapje grond. Hij klaagde de staat aan met als argu ment, dat hii meer grondbelasting moet betalen dan nodig doordat de kerken niets betalen. De president van het Hooggerechts hof grondde de uitspraak daarop, dat het Congres vanaf zijr. ontstaan de bepalingen in óe grondwet die óp de godsdienst betrekking hebben, zo op gevat heeft, dat zij belastingvrijdom voor kerkelijk grondbezit mogelijk maken. Een van dp acht rechters stemd tegen de beslissing. Hij beschouwt tl belastingvrijdom als een verkap) subsidie en dus in strijd met het eej ste artikel van de grondwet, spreekt van scheiding van kerk staat. LISSABON „Alle? wijst erop c zowel de Portugese regering als 1 Vaticaan maatregelen zullen nem om een verslechtering van het gesclj te voorkomen". Dit heeft echter Vafl caans woordvoerder gezegd naar aai leiding van de audiëntie van de pai aan rebellenleiders uit Portugese I loniën. Een kwestie die de regering vi Portugal, zoals bekend, nogal hoij opneemt De Vaticaanse woordvoerder voel de eraan toe dat de teruggeroep) Portugese ambassadeur bij het Va) caan gesproken had met de pausi lijke nuntius in Lissabon, die hei verteld had, dat een Vaticaans an woord op komst is oat in verza nende bewoordingen is gesteld. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunr.cn NIET meer worden aangenomen. (Van onze kerkredactie) GOUDA De Gereformeer de Bond is uitgenodigd om nu in elk geval aan de tweede ron de van de Algemene Kerkver gadering (AKV) begin januari deel te nemen. Mijn persoon lijke overtuiging, die toch ook weer mede door ons blad is ge vormd. luidt: meedoen! Dit zegt drs. G. van Leyenhorst in „Wa penveld", het maandblad van de reünistenvereniging van de Ci- vitas Studiosorum in Funda- mento Reformato. Bij zijn beoordeling van de eerste AKV, zegt de schrijver, dat het eigen lijk alles nog wel een beetje mee gevallen is. De presbyteriale struc tuur van de kerk is ook zonder de hulp van de Gereformeerde Bond niet omvergeworpen. Overigens zijn er. aldus drs. Van Leyenhorst. in Driebergen dingen "ge zegd. die niets meer met het kerk-zijn te maken hebben. Overwegende, dat dergelijke dingen altijd gezegd zijn cn gezegd worden, vormen bepaalde uitlatingen gemakkelijk een prooi om daarmee de AKV als zodanig te ka rakteriseren. De eerlijkheid gebiedt dan ook de goede dingen uit te spreken. De schrijver zelf heef tde regionale voor vergadering. die in Gouda gehouden werd, bezocht. Op deze bijeenkomst heeft het confessionele element alle ruimte gekregen, dit mede dank zij de twee hervormd gereformeerde predi kanten die van hun aanwezigheid blijk gaven. Terugkomend op de AKV zegt drs. Van Leyenhorst. dat naast de vele bezwaren die zijn op te sommen toch ook oog moet zijn voor de goede kanten. Om over de mogelijkheden van het reformatorische belijden nog maar niet te spreken. In de discussies is o.m. gesteld dat het moet gaan om het herstel van het gereformeerde karakter van de kerk. Maar. aldus drs. Van Leyenhorst, het gaat niet alleen om wat de kerk eigenlijk zou moeten z ij n. De zaak is: moet ze ook doen? Moet de Gereformeerde Bond dan meedoen? Ja. ondanks alle enorme bezwaren. Emotioneel heb ik mis schien nog grotere twijfels dan drs. K. Exalto en als iemand als ds. L. J. Geluk zegt: „liet zal aan geen ge meente voorbijgaan", dan moet dit laatste alleen al een reden zijn om erbij te zijn. Meedoen betekent niet alleen pro beren een stukje opdracht van de kerk in de wereld te concretiseren; het houdt ook in een voortdurende zelfoverwinning om zich niet alleen maar te ergeren aan alle horizontalis tische. kabouterachtige onzin die men te verteren krijgt. Er is veel geestelijke spankracht nodig om het alles aan te kunnen. Eh veel geloof om dan bovendien nog wat te zeggen te hebben ook. Of zouden I we vanwege onze armoede de weg van de minste weerstand kiezen? Tenslotte: het kan weer alleen als de horizontale en verticale lijnen el- kaar in het hart van het evangelie kruisen. Waar zoveel geestelijke span- I kracht nodig is, moet veel gebed zijn, het gebed om de leiding van de Hei lige Geest. Gedreven Met organiseren en reorganiseren van de kerk bereikt men niets, als men niet gedreven wordt. Ook het wegblijven van een AKV is een ris kante zaak. indien het meer een teken is van onze geestelijke armoede, dan van een gelovig getuigen door de Geest, die ons o hoopvol perspectief in alle waarheid leiden zal, zo be- sluit drs. Van Leyenhorst. KOETSIEI de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 34: Is het niet beter al ons geld voor ontwikkelingshulp vla het werelddiakonaat te geven in plaats van via de regering en de NOVIB? ANTWOORD 34. Neen. hoewel zending en werelddiakonaat voortdurend versterkt moeten worden kan men niet zeggen daarmee aan zijn plicht voor ontwikkelingshulp voldaan te hebben. We hebben naast een kerke lijke ook een burgerplicht. Als kerklid zetten wy ons in voor zending en werelddiakonaat. Als burger nemen wjj het op voor de belangen van de Derde Wereldbewo ners door onze politieke keuze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2