L RUSSEN BIJ SUEZKANAAL Commentaar rrenzen Benelux- anden vervagen Rechtstreekse interventie Overwicht in gevaar Het Kwartet ïxon naar Nederland? Egypte ontkent beschuldiging Raketten afgevuurd Fulbright: koude oorlog wordt weer opgewarmd Accijnzen groot probleem C RITA) J Onweersbuien Geen vervolging PSP-Kamerlid Opnieuw bom- telefoontje op Schiphol Waaghals door leeuwen gedood Volgend jaar 7000 dienstplichtigen meer in dienst Wadlopers tot nek in water Weigerde defensie lonen werknemers uit te betalen? Christina slaagt voor zangexamen Misschien nog overjarig Schaep .SE® I Nieuwe Leidse Coiiraimt pofdredi Dinsdag 7 juli 1970 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen lacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „StantvasUch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" >fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ASHINGTON Insiders in het e Huis achten het mogelijk, dat ident Nixon nog voor het eind I dit jaar een buitenlandse reis zal en. Genoemd zijn bezoeken aan erland, Denemarken, Spanje, Joe- aviëen Zuid-Vietnam. [amervragen over lonwagenhewoiiers EN HAAG Het Tweede-K? - lid Visser (D'66) heeft minister npé van CRM gevraagd een on- oek in te stellen naar de klachten sommige groepen woonwagenbe- ers in Gelderland. De heer Visser t erop, dat de onrust onder deze pen heeft geleid tot het plan voor protestmars op 24 juli. lusschie luch tvloot met hulp in Peru MA Vandaag zijn in de Peru- nse hoofdstad 65 Russische trans vliegtuigen met levensmiddelen, icamenten, kleding en bulldo- aangekomen. hulp is bestemd vor het ramp ed in het noorden van Peru waar- 31 mei meer dan 50.000 mensen wamen en een miljoen mensen oos werden. ivens zullen de Russen bedden en wmaterialen sturen terwijl verder 75 russische artsen en 25 geologen vacht worden. In Israël wordt veronderstelddat voor het eerst Israëlische straal jagers door Russen afgeschoten ra ketten zijn neergehaald. Gelukkige voorzitter keuze Generaal Bar Lev TEL AV1Y Hoge Israëlische officieren hebben gisteren verklaard, dat de Sow- jets in de Suezkanaal-zone raketten hebben afgevuurd op de aannvallende Israëli sche vliegtuigen. Dit betekent, dat de Sowjet-unie thans rechtstreeks aan de oorlog tegen Israël deelneemt. weten dat. Deze kunstmatig veroor- zaakte opschudding in Tel Aviv is i een poging de vliegtuigverliezen te- nover het Israëlische publiek te rechtvaardigen", aldus Al Achram. De chef van de Israëlische mi litaire staf, generaal Bar Lev, zei op een persconferentie, dat vorige week twee door Rusland gemaakte en geïnstalleerde SA-3 raketten zyn afgeschoten op Is- A-lle dingen zijn moeilijk loordat zij gemakkelijk zijn. FULLER HET WEER ez^ DE BILT Over centraal iropa ligt een hogedrukgebied :t een uitloper over onze om- win g. Het veroorzaakt warm droog zomerweer met maxi- ium temperaturen tussen 25 en graden. Gistermiddag ontstond in Zuid- frankrijk, in samenhang met een epressie, die over de Golf van liskaje naar Bretagne trok, een itgestrekt onweerscomplex. Een joufront over Scandinavië en de Iritse eilanden blijft op flinke jfstand van ons land, maar, het jerdergenoemde onweerscomplex tgt ingebed in een zuidelijke bo- [enstroming, waardoor het van- Ivond ons land kan bereiken. Na lassage ervan zullen de tempera- uren weer op een wat lager ni- 'eau terecht komen. Vooruitzichten voor donderdag: intal uren zon: 311; min. imp.: 1 tot 6 graden boven nor- laal; max. temp.: 2 tot 10 gra- len boven normaal; kans op een Iroge periode van minstens 12 80 procent; kans op een ge- ieel droog etmaal: 50 procent. Strandweer Morgen ook nog warm met geleidelijk wat meer bewolking. Later een verspreide onweers bui. In de middag zwakke zee wind, temperatuur 23 tot 25 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wat onstabiel met onweerkans maar een zo merse temperatuur. Barometerstand: heden 10 uur: 16 ch (1013 millibar) dalend. Zon en maan 3 juli zon op 4.30. onder 21.00; naan op 9.31, mder 23.02; 11 juli ■K Hone Water Hoog Water: 8 juli: Rotterdam le getij 7.58, 2e getij 19.59 ;Vlis- ingen 4.51-17.07; Willemstad *1-20.53. LUXEMBURG De drie Benelux - regeringen hebben gisteren in Luxemburg besloten al het mogelijke te doen om per 1 januari aanstaande de formaliteiten aan de Beneluxgren- zen op te heffen. De regeringsconferentie kwam lot de conclusie dat ratificatie van hafr verdrag tot eenmaking van het doua negebied per 1 november niet moge lijk is. Besloten werd het grensverkeer te vergemakkelijken door een regeling, waarbij slechts copy-facturen voor de BTW-verrekening aan de grens zul len behoeven te worden afgegeven. Particulieren züllen goederen tot een bedrag van ƒ270 of 3750 Bel gische frank vrij mogen invoeren, maar geen zaken als sigaretten, ster ke drank enz. Het probleem van de in Nederland en België sterk uiteenlopende accijns op sigaretten werd gisteren in een afzonderlijke vergadering besproken. Ook bij voorbeeld huisbrandolie, die in Nederland is vrijgesteld, maar in België is belast, blijft een moeilijk probleem. Geheimen onthuld DEN HAAG De regering is niet van plan iets te ondernemen tegen het PSP-Kamerlid A. G. van der Spek die bij het stellen van schriftelijke vragen defensiegeheimen openbaar maakte. Een woordvoerder in Den Haag zei dat het ondoenlijk is te onderzoeken welke rijksambtenaar de geheimen aan de heer Van der Spek heeft toe gespeeld. Zoals bekend weigerde het presi dium van de Tweede Kamer de vra gen van de PSP'er door te sturen aan minister Den Toom. In zijn vragen had hij geïnformeerd naar het gebruik van abc-strijdmiddelen en de bescher ming daartegen. SCHIPHOL De Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia is zondag opnieuw het doelwit geweest van vermoedelijk een Spaanse terreur- bende. Deze wordt verantwoordelijk geacht voor twee bommen op de lucht ha ver \'an Frankfort en voor een bom-telefoontje op Schiphol. Een man belde zondagmiddag het kantoor van Iberia in Amsterdam op met de mededeling, dat zich aan boord van het lijntoestel van Iberia met bestemming Barcelona een bom zou bevinden. Voordat de politie was ingeschakeld, was het toestel al op weg naar Spanje. Een onderzoek tij dens een tussenlanding in Parijs le verde echter niets op. Westduitse economie wordt w at afgeremd BONN De Westduitse minister van economische zaken Schiller heeft gisteren maatregelen bekendgemaakt om de overspannen Duitse economie enigszins af te remmen. De regering heeft nu tot januari 1971 het recht om in het bedrijfsleven bepaalde afschrijvingen van de be lastingen op te heffen. raëlische toestellen. Voor zover men weet, zei de generaal, wor den de lanceerinstallaties be diend door Russisch personeel. Het actief meedoen van de Sowjets aan het conflict in het Nabije Oosten, is een nieuwe ontwikkeling in deze strijd, aldus Bar Lev. Moeilijker Hij zei verder, dat „de geheel nieu we en tamelijk ernstige ontwikke ling" niet betekende, dat de Israëli's hun overwicht in de lucht boven het Suezkanaal hebben verloren. De generaal waarschuwde er wel voor, dat de operaties van de Israëli sche luchtmacht moeilijker zullen worden. In Washington is men van oordeel, dat bij het neerhalen van drie Israë lische straaljagers vorige week boven het Suezkanaal geen SA-3-raketten waren betrokken. Twee machines zouden vermoedelijk zijn neergescho ten door SA-2-projectielen (minder geperfectioneerd) en één door lucht doelgeschut. Ook ihet Israëlische dagblad Yediot Aharonot meldde gisteren, dat Rus sische militaire adviseurs in Egypte nu ook aan het Suezkanaal hun werk doen. Dit zou de conclusie zijn na een week, waarin Israël drie vliegtuigen in de Kanaalzone heeft verloren meer dan in elke andere fase van de strijd na de juni-oorlog. Het gezaghebbende "Egyptische dag blad Al Aohram heeft de Israëlische berichten dat Russen de raketbases Egypte bemannen, onwaar genoemd. „Deze bases worden uitslu itend door Egyptenaren bediend en d e israëliërs Voorstellingen: 10 50 (beh. zo.) -12.30 -13.30 -15.00 -16.30 - 20 u. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Bears) Tel.: (010) 114287 De Russische premier Kosygin (links) en zijn Roemeense ambt genoot Maurer, gefotografeerd bij de aankomst van de eerstge noemde op het vliegveld Otopeni bij Boekarest. WASHINGTON William Ful bright, de democratische voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft bij presi dent Nixon een groot gebrek aan be langstelling voor de „Saltz-besprekin- gen" geconstateerd, die moeten leiden tot vermindering van de strategische bewapening. „Ik geloof, dat de koude oorlog weer wordt opgewarmd en gevaarlijk wordt," zo zei hij in een tv-gesprek. Fulbright trok fel van leer tegen vi ce-president Agnew. Hij vond dat de retoriek van Agnew herinneringen oproept aan het hysterische anti-com- munisme van McCarthy in de vijfti ger jaren. PORTLAND In de Ameri kaanse staat Oregon is een 19-jarige jongen door twee leeuwen aangeval len en korte tijd later aan de opgelo pen verwondingen overleden. Hij had zie hin de leeuwekuil van de plaatselijke dierentuin laten zak ken en begon naar de leeuwen te schoppen. De dieren zijn nog dezelfde nacht door een onbekende doodge schoten. De directeur van de dieren tuin heeft meegedeeld dat alles in het werk zal worden gesteld om de moor denaar van de leeuwen te vinden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgend jaar zullen er waarschijnlijk 7000 dienstplichtigen meer worden opgeroepen. Met deze maatregel wil minister Den Toom van defensie voorkomen dat volgend jaar weer een tekort aan dienstplichtigen optreedt, zoals dit jaar. Het geringe aantal dienstplichtigen dat voor eerste oefening wordt opge roepen, is dit jaar zo klein omdat er veel meer vrijstellingen voor studie zijn gegeven en veel bouwvakkers uitstel kregen. Ruim 11.000 dienst plichtigen werden afgevoerd via de keuring. Verwacht wordt dat dit aantal vol gend jaar drastisch zal worden ver minderd tot 4000. Josephine Baker na een optreden in het Rotterdamse Doelen dit weekend verlaat hier het Hiltonhotel. Ze kan niet nalaten ten afscheid nog wat poppen te knuffelen. Fout in getijtafel GRONINGEN Door een drukfout in de officiële getytafels van het ministerie van verkeer en waterstaat zyn in het afgelopen weekend onge veer vyftig wadlopers in grote moei- lükheden gekomen. De getytafel gaf aan dat het zater dagmiddag twee uur eerder laag wa ter zou zijn dan in werkelijkheid. Tydens hun tocht, georganiseerd door de heer H. Dijkstra van het VVV te Pieterburen. merkten de wadlopers dat het water byna een halve meter hoger stond dan normaal, zodat men soms tot zijn nek in het water_ston^. Met behulp van touwen heeft men I DEN HAAG Is het waar dat het Eindhovense aannemersbedrijf Cop- pelmans surseance van betaling heeft verkregen en verricht dit bedrijf op verschillende plaatsen in ons land on derhoudswerkzaamheden voor het ministerie van defensie? Dit vraagt het Tweede kamerlid drs. P. Janssen (Groep-Aarden) aan minister Den Toom van defensie. Ook wil hij weten of vorige week aan de werknemers van Coppelmans de lonen niet konden worden uitbe taald, en of het waar is dat het mi nisterie heeft geweigerd de lonen rechtstreeks aan de werknemers te doen toekomen. Hij vraagt de minister of de zorg voor de voortgang van de werkzaam heden ten onrechte niet groter is dan de zorg voor de werknemers. Dit om dat het ministerie reeds contact zou hebben opgenomen met een andere aannemer om eventuele stagnatie in de werkzaamheden te voorkomen. zich uil de benarde situatie weten te I redden. Inmiddels is by het ministerie ge- i protesteerd tegen deze vergissing die noodlottig had kunnen zyn. F)E verkiezing van de heer VV. Wie- ringa als opvolger van de heer J. ten Heuvelhof tot voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, is een gelukfvcns waard. Dit geldt zowel de bond als de gekozene. De NCBO krygt in hem tot nog toe algemeen secretaris een bij zonder deskundig* bestuurder als voor zitter. De heer Wieringa beheerst de ingewikkelde problematiek inzake de staatsrechtelijke positie van het over heidspersoneel, het bezoldigingsbe- leid bij de overheid en de sociale verzekeringsvragen van de ambte naar. Te verwachten valt. dat de NCBO een duidelyk beleid zal blyven voeren om te komen tot een structurele her ziening van het bezoldigingsbesluit ryksambtenaren. Er bestaat al te lang teveel onduideiykheid over de waar dering van functies en taken in over heidsdienst. Overigens behoeft er binnen het CNV geen twyfel te bestaan, dat de NCBO ook in de toekomst de zaak van de christelyk-sociale beweging van harte zal blyven steunen. De heer Wieringa is een groot voorstander van het le- vensbeschouwclyk karakter van maat- schappelyke organisaties. Voorts heeft hy sympathie voor samenwerking met de rooms-katholiekc zusterorganisa ties en staat hy met begrip tegenover categorale groeperingen. Wy achten het van groot belang, dat zulk een man leiding gaat geven aan de grootste (53.000 leden) by het CNV aangesloten organisatie. DEN HAAG Prinses Christina heeft met goed gevolg een deel van haar zangstudie beëindigd. Aan het Vincent d'Indy Instituut in Montreal (Canada) slaagde zij voor haar twee de jaars zangexamen. Ze behaalde 27Vsvan de maximaal 30 punten. De prinses moet nu nog twee drie jar studeren voor haar bachelor of music-graao, welke te vergelijke valt met het eindexamen conservatorium ln Nederland. Nu haar studie jaar ten einde is. wordt ze binnenkort in Nederland verwacht. Eind deze maand gaat z.ij met haar ouders naar het vakantie verblijf in Porto Ercole. HILVERSUM 't Staat nu vast, dat in het komend winterseizoen de stunt van de KRO ,,'t Schaep met de 5 pooten" niet op het scherm komt. Maar de NV Gamma Films, die de serie voor de KRO heeft gemaakt, j houdt het op „een organisatorische kwestie" en hoopt volgend jaar ok- tober het dan overjarig Schaep toch weer te kunnen laten opdraven. Regisseur Joes Odufré geeft nie mand de schuld: de zóak is gewoon in elkaar gedrukt. Eli Asser kon het als auteur niet bij sloffen en Adèle Bloemendaal (tante Door), onmisbaar in de serie, kon met haar plannen Sliet wachten op ja of nee. Zy is voor minstens een jaar in haar autobusje op reis gegaan. cadeau voor hel aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee plaats: Betaalt perdkwartaal I Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! HAVANNA In Cuba is giste ren een kabinetswijziging bekendge maakt met als meest opvallende slachtoffer Francisco Ladron, minis ter voor de suikerindustrie. Hij is er niet in geslaagd het door Fidel Castro aangekondigde produktietotaal van tien miljoen te halen. I Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Bxava. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1