VLIEGRAMPEN: 229 DODEN Commentaren Massale vechtpartijen met Ambonezen in Druten Kamervraag niet naar minister Geen overlevenden Het Kwartet Britse slachtoffers begraven (tt'TA) Husak valt Dubcek aan GEVECHTEN DUURDEN ZES UUR Citaat uit „dienstgeheim Hotel 't Heerenhof in Emtnen gesloten Nieuwe Leidse Courant Directeur; F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 6 juli 1970 51s»e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - loofdk antoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veel Amerikaanse passagiers Een brandweerman blust de smeulende restanten van de neergestorte DC-8 van Air Cana da bij Toronto. Alle inzittenden (106) vonden de dood in de vlammen. Prinses Beatrix en prins Claus genieten met hun zonen Willem- Alexander. Johan Friso en Con- stantijn volop van de vakantie in het Italiaanse Porto Ercole. Vooral de twee oudste prinsjes vermaken zich er opperbest. Zie voor meer fotonieuws elders in TORONTO/BARCELONA Vijf vliegtuigrampen iii het afgelopen weekeinde met totaal 229 doden vormen een zwarte bladzijden in de geschiedenis van de inter nationale burgerluchtvaart. Bij Barcelona vloog vrijdag een S0J$rits Comet-straalvliegtuig te pletter egen een berg: 112 doden. In Toronto stortte een DC-8 met lan boord 106 inzittenden brandend leer. Er waren geen overlevenden. In Alaska verongelukte een DC-3 net 27 inzittenden. Zes van hen kwa- ien om het leven. Op Corsica verloren drie mensen iet leven toen hun vliegtuig dat deel- iam aan een brandbestrijding neer- tortte. Zürich stortte een sport vliegtuig leer: twee mannen kwamen om het even, terwijl twee vrouwen ernstig [ewond werden. De ernstigste ongelukken gebeurden wel in Spanpe en Canada. Een Britse Wie zijn deur sluit voor al le dwalingen, sluit ook de waarheid buiten. TAGORE „Wat moeïl ik ook i doen?" Strandweer De wolkenvelden lossen lang- zham op. Een meer zuidelijke wind voert warmere lucht aan, met morgen opklaringen en droog weer. Temperatuur 20 tot 22 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In de komende dagen goed en vrij warm strand weer. Barometerstand: heden 10 uur 764 cm (1018 millibar) stijgend. Zon en maan 7 juli zon op 4.29, onder 21.00; I maan op 8.19, onder 22.51; 11 juli EK Hone Water Hoog Water: 7 juli: Rotterdam I le getij 7.26, 2e getij 19.25; Vlis- singen 4.15-16.33; Willemstad 8.01-20.16. Comet was zoals gemeld met 105 va- kantiegangers en een zevenkoppige bemanning van Manchester op weg i naar Barcelona. Op de noordelijke hel- ling van het Montseny-gebergte tus sen de Pyreneeën en Barcelona sloeg de cornet tegen een der toppen van dit gebergte te pletter en brak in drie stukken. Het toestel van de DAN-Air verongelukte in hetzelfde gebied waar in 1959 een ander Brits toestel neer stortte, waarbij alle 80 inzittenden om kwamen. De 112 slachtoffers van de Cornet zijn gistermiddag op het kerkhof van het naburige dorpje Arbucias be graven. Op acht kilometer van de interna tionale luchthaven Malton by Toronto stortte gisteren een Douglas- DC-1 van de Canada Air brandend neer. De 97 passagiers en de negen beman- j ningsledcn overleefden deze ramp niet. i Het toestel met merendeels Ameri kaanse passagiers, keerde van een weekeind in Canada terug naar Los Angeles. In Toronto zou een tussen landing werden gemaakt. Volgens mededelingen van een ver- kcersleider van de luchthaven meld- de de piloot van de DC-8, nadat hij een bocht had gemaakt om te kun- nen landen, dat de buitenste motor i aan stuurboord en de rechter vleugel- top in brand stonden. Hy kreeg op dracht hoogte te winnen en brand stof trachten kwijt te raken. Kort daarop viel de motor naar beneden en kwam op de landingsbaan terecht. Voor vervolg zie pag. 6 r\E AFGELOPEN dagen hebben vliegrampen wel een bijzonder hoge tol aan mensenlevens geëist. Men vergisse zich niet: ook de slachtoffers op de weg zijn vele. en menige eerste krant na een weekein de heeft er verslag van tc doen. De tragiek van de vliegramp is de tragiek van de vogel die neerstort na zich van het aardoppervlak te heb ben verheven. Het is de plotselinge dood van zovelen. het afsnijden van de levensdraad op één moment, en het onherroepelijke is dan geschied. Het leven van de mens blijft broos, ten spijt van wat hij vermag. Het woord van de psalmdichter geldt ook nu nog onverkort: het wordt „sncllyk afgesneden", en nadat de trotse aardse vlucht onverhoeds in een val werd i beëindigd wordt eerst recht van kracht het „en wij vlieden daarheen". In menselijke verhoudingen gedacht wordt aan dit alles nog een tragisch element toegevoegd, wanneer het zich voltrekt in het kader van de va- cantieviering. Maar worden we niet altijd bepaald bij de levenswijsheid, dat het leven j een damp is en dat de dood wenkt ieder uur? Om het leven goed te zien, moet men het einde er wel in verdisconteren. Maar dan kan ook gehoor worden ge geven aan het „vrees niet, geloof al- i leen". Moed PRAAG De Tsjechoslowaakse partijleider Husak heeft gisteren zijn eerste persoonlijke aanval gedaan op zijn uit de partij gezette voorganger Alexander Dubcek. In een radio- en tv-toespraak beschuldigde Husak Dubcek ervan het land op de rand van een ramp te hebben gebracht. „Hij is uit de partij gezet, omdat hij de partij op een punt heeft gebracht dat zij dreigde uiteen te vallen. Dit heeft hij ook gedaan met onze hele maatschappij." aldus Husak. Braziliaans verkeers vliegtuig gekaapt CAYENNE Zeventien van de 57 passagiers aan boord van een Brazi liaans verkeersvliegtuig zijn als gij zelaars meegevoerd naar Cuba. De overige veertig werden bij een tus senlanding in Frans Guyana uit het toestel gezet. Het vliegtuig was op weg naar een plaats in Brazilië, toen het werd gekaapt. rpEGENWOORDIG lijkt er n\oed no dig om ook dingen die niet onre delijk zijn en waarvan men in ge- moede meent dat zy gezegd behoren te worden ook naar voren te bren gen. Verguizing is niet denkbeeldig, en velen vallen over u heen. Prof. L. de Jong heeft het ervaren na zyn waarschuwing met betrekking tot onze landsverdediging. Hij wees op het onvolkomene ervan, maar hij heeft het wel geweten. Helaas was de aanvankelijke reactie van onze minister-president naam genoot. maar wij zoeken geen oor zakelijk verband ook geen ver standige. Daar moest later dan ook op worden teruggekomen, een bezigheid overigens die ditmaal niet voor het eerst werd beoefend. We moeten ook als volk wel oppas sen, dat we niet in een situatie be landen waarin geen ruimte meer is om zich te uiten. Woord, antwoord, wederwoord dat zyn de middelen waarvan de democratie het moet heb ben. wil zy metterdaad als democra tie blyven functioneren. Jammer genoeg blijkt deze waarheid niet altjjd ten volle tc worden on derschreven. Wat vanzelfsprekend zou dienen tc zyn. wordt dan een daad van moed. Alsnog gelukkig wanneer die dan ook wordt opgebracht. HET VtfSER DE BILT Aanvankelijk droog en zonnig weer met matige zuidooste lijke wind en maximum temperaturen omstreeks 27 graden. Later toenemen de bewolking, gevolgd door regen of onweer met afkoeling en windruiming naar zuidwest, het eerst in "net zuiden van het land. DE BILT Gedurende het^ afge lopen weekeinde kwam West-Europa in een zuidwestelijke stroming te lig gen. doordat het Azoren hogedruk- gebied een krachtige uitloper in de richting van de Alpen kreeg. Er werd belangrijk zachtere lucht aangevoerd, waaruit .slechts spora disch wat regen viel, maar waarin toch te veel bewolking voorkwam om de zon veel kansen te geven. Regen van betekenis viel in Zuidoost- Europa. waar het noordelijke winden koude lucht binnenstroomde, aie tot frekwente onweersbuien aanleiding gaf. Inmiddels is een depressie aan gekomen in het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen. Het bijbehorende koufront ligt over Schotland en de Azoren en Irekt naar het oosten. Een tweede depressie ligt in de Golf van Biscaje. Onder invloed van deze laatste draait de wind bij ons naar zuidoost, waardoor de temperaturen verder zullen stijgen, maar het lijkt waar schijnlijk dat in de loop van dinsdag al weer een einde komt aan het Warme weer. Vooruitzichten voor woensdag: aan tal uren zon: 7 of meer; min temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 2 tol 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 85 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. DTHJTEN Een massale vechtpartij tussen Ambonnezen en hun niet-Ambonnese Neder- j landse landgenoten heeft gister- avond zes uur lang in het Maas- en-Waalse Druten gewoed. Enkele agenten raakten gewond door stenen die voor de Ambonnezen waren bedoeld. Er werden vijf arres taties verricht. De vechtpartij ontstond in het on4- i moetingscentrum De Herberg, waar van het onlangs gerestaureerde inte rieur ernstig werd beschadigd. De aanleiding tol de knokpartij was een onbelangrijk voorval, dat evenwel te gen de achtergrond van vroegere moeilijkheden spoedig Jeidde tot een chaos. De eigenaar van het centrum had na de restauratie besloten de Ambon nezen niet meer toe te laten, omdat dezen volgens hem in het verleden de oorzaak van de moeilijkhedeh waren geweest. Onprettig Dit wekte de wrevel van de Am bonnezen. In verband met het terug lopend bezoek kwam de eigenaar la ter op zijn besluit terug, maar er bleef een onprettige sfeer die zater dagavond al bijna tot een uitbarsting leidde. Bij de vechtpartij van gisteravond raakten de circa dertig Ambonnezen in de minderheid en alarmeerden, door een groeiende menigte van ker misbezoekers bedreigd, de politie die een complete chaos aantrof. I^onderden kermisbezoekers pro beerden de Ambonnezen met stenen te bekogelen. Vijf stenengooiers wer den opgepakt. Het duurde zes uui voordat de politie de orde had her steld. De meeste Ambonnezen waren uit Tiel gekomen. Deze plaats was kort geleden het toneel van een geweldige vechtpartij tussen Ambonnezen en anderen tijdens een voetbalwedstrijd. Er viel toen een groot aantal gewon den. I 1 Gezellig opblaasbeest in opvallende I I kleuren. Leuk s DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer heeft de doorzen ding van schriftelijke vragen van de psp-er A. G. van der Spek aan minis ter Den Toom over het gebruik van abc-middelen geweigerd. In de tekst werd geciteerd uit een dienstgeheim, een schriftelijke cursus van de Koninklijke Landmacht, ge naamd „Bescherming tegen abc-mid delen". Het Tweede Kamerlid wilde weten of het in de cursus gestelde erop duidt dat de Nederlandse krijgs macht beschikt of mogelijk in de toe komst de beschikking krijgt over abc-wapens. Hel Kamerpresidium kan volgens het reglement van orde weigeren een vraag naar de betrokken minister of staatssecretaris door te sturen als blijkt dat er bezwaren bestaan tegen de vorm waarin de vragen zijn ge steld of tegen de inhoud van de vragen. CAIRO De Libische regering heeft zaterdag alle maatschappijen die olie importeren en in het land distribueren. genationaliseerd. zo meldt een Egyptisch persbureau. De maatschappijen die door de maatregel getroffen worden zijn Shell, Esso Standard en Petrolibya. Hoewel Libië een grote olie-exporteur is. blijft invoer nodig, daar de raffi- nagecapaciteit onvoldoende is voor de binnenlandse behoefte. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Dkwanaal _Jm.. J Knots opblaasballen, voor zwembad of strand. 2 stuks voor 1 abonnee! EMMEN Het gerenommeerd', hotel 't Heerenhof is vanmorgen ge sloten, omdat aldus de directie de exploitatietekorten van de laatste maanden langer openblijven nie' rechtvaardigen. Het dertig man tel lend personeel, dat eerst vrijdag van j de sluiting op de hoogte werd gesteld, is ontslagen. Mijn naam Ik kies cadeautje nr 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Cosu Brava. m m g] W aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Vijf toestellen neergestort Vliegrampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1