I Proces van hereniging is niel» visie dr. Jelsma gediend ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Ds. van Gilse (doopsgezind) blij met proefsehrift Restauratie van vijf monumentale Utrechtse kerken Kardinaal Alfrink 70 Portugal verbreekt banden met Vaticaan Zwarte proclamatie in Verenigde Staten Een woord voor vandaag IDENTIFICATIE MET VAN HEEMSTEDE Kerk bestrijdt verontreiniging Paus sprak met rebellenleiders de kleine catechismus van de H W I MM I DRS. C.H. KOETSIER ZESTIEN-JARENPLAN Christus boek bestseller in Rusland Oecumenische fusie BEROEPKVGSWERK H 'onderlijk is dat gegaan in die eerste gemeente, men moei er Han delingen 2 maar eens op na lezen. Wat een vreugde bij hen, die door Gods genade tot bekering waren gekomen Voortdurend waren zij elke dag eendrachtig in de tempel, bra ken het brood aan huis en gebruikten hun maaltijden met blijdschap en eenvoud des harten, en zij loofden God en stonden in de gunst bij het gehele volk(Handelingen 2:46). Eendrachtig bijeenblijdschap. God lovendede kenmerken van een levende gemeente des Heren. Zij, die God in hun leven centraal hebben gesteld, zoeken elkaar op om met elkaar over dat grote ge heim, dat grote wonder, te spreken en Hem in woord en gezang te loven. Te loven voor dat voorrecht. Van mensen, die God hebben leren kennen, straalt iets af, van hen gaat iets uit. Hun hart loopt over van dankbaarheid, zij kunnen niet zwijgen, zij moeten spreken. Spreken van de wondere daden Gods aan hen betoond. Laat u behouden uit dit verkeerde geslacht dat is het begin ge weest. Bekeert u. Daarop volgt de vreugde over het nieuwe leven. Geen mens heeft ooit groter blijdschap gekend, dan hijdie het met God heeft duwen wagen. Wc lezen vandaag: Exodus 17 vers 1 tot 16. We lezen morgen: Galaten 1 vers 1 tot 10. ZATERDAG 4 JUU 1970 De Nederlandse bisschoppen hebben ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag morgen, 5 juli van kardinaal Alfrink een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven, waaraan wordt ontleend: ,Hïj zal met ons allen God danken voor zijn goede gezondheid, voor de vitaliteit en bovenal voor het geloof. Het zijn deze genaden die hem staande houden in veel beroering. Zeventig jaar duurt ons leven, of tachtig als we sterk zijn, zegt de psalmist. God behoude kardinaal Alfrink nog vele jaren als de sterke, wijze bisschop, zoals wij hem in groeiende mate hebben leren kennen en bewon deren Prof. Verkuyl (2) Nu prof. Verkuyl bij nader inzien ge weigerd is aan het Calvin College te Grands Rapids college te geven, wil ik daar graag enige aanvulende opmer kingen over maken. U meldde via dr. B. Rietveld, die de betreffende synode zitting heeft bijgewoond, dat men in Amerika prof. Verkuyl ten onrecht is gaan identificeren met de nieuwe theo logische inzichten, zoals die o.m. door prof. Kuitert naar voren worden ge bracht. M.i. niet juist. In Zuid-Afrika is prof. Verkuyl in een radiogesprek van 85 minuten aangevallen op de theo logische achter- en ondergrond van zijn recente boek „Breek de muren af'. Daarop heeft hij niet objectief trachten te antwoorden, maar voort durend zeer ontwijkend, alsof het bij zaak was. In dat boek vindt men op bladzij 16 e.a. alle hoofdstukken van Genesis 1 t/m 11 vermythologiseerd, veralle- goriseerd en verpolitocologiseerd, waarbij enerzijds het volle pond wordt gegeven aan de zg. „wetenschap" van de evolutie en aan de daaraan ver wante „nieuwe theologische inzichten" en anderzijds (maar dat gaat niet zon der in conflict te komen met de logica) pasklaar worden gemaakt om er een ene-mensheids-ideologie (integratie van volken, rassen en culturen) als „van God gewild" op te kunnen grond vesten. Voorts worden dan nieuwtestamen tische heilsfeiten en apostolische brie ven en vermaningen in hetzelfde uto- pistisch-politieke ene-wereld-kader gewrongen. In zoverre is het misschien nog wel juist, dat prof. Verkuyl niet met de „nieuwe inzichten" van prof. Kuitert kan worden „geïdentificeerd". In dit boek wordt elk .inzicht" be paald door het „uitzicht" van de schrijver op een soort heilsstaat hier en nu, als alle „muren" (gelijk in de communistische heilsstaat) zullen zijn weggebroken. Welnu, dit boek is in Zuid-Afrika niet onbekend gebleven, evenmin als bij sommige Amerikaanse theologen. Het lijkt mij begrijpelijk dat gast colleges aan een TH, die de naam van Calven draagt en deze in ere wil houden, dan niet meer gewenst zijn. HELLEVOETSLU1S G. C.OOSSENS Arjos Het Arjos-bestuur tracht in zijn commentaar op de aankondiging van het nieuwe reformatorische jonger- orgaan Concreet de indruk te wek ken dat het wèl mogelijk is regel matig een duidelijk niet-linksgerich- te opinie te laten horen in het Arj os- orgaan Op Wiek. Het bestuur ontkent zelfs dat „van wie dan ook" stukken uit Op Wiek zijn geweerd. Het tegendeel is te be wijzen. Gelukkig hebben we de be schikking over een schrijven, onder- tekend door de vorige Arjos-secre- taris, dat laat zien dat vanuit Rot terdam wel degelijk bezwaar ge maakt werd tegen de linkse koers van Arjos. Maar dat ook het bewijs levert dat zo'n reactie niet opgeno men werd in het Arjos-orgaan. Ook een corrigerend artikel uit Rotter dam werd verleden jaar niet in Op Wiek gepubliceerd! Verder zou ik nooit hebben gerea geerd op de Arjos-koers. Door nader te informeren had de Arjos-secreta- ris kunnen weten dat ik nog op 9 april tegenover twee leden van het huidige dagelijks bestuur ernstig be zwaar heb gemaakt tegen de linkse koers van de Arjos-top. Het zou alleen maar getuigen van eerlijkheid als het Arjos-bestuur nu volmondig zou toegeven dat het commentaar over Convreet twee on juiste beweringen bevat. Drs. J. G. van der Land NEW YORK De Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de Verenig de Staten heeft haar leden, die aan delen General Motors bezitten, opge roepen, hun invloed aan te wenden om tegen dc verontreiniging door de motoren van deze fabrieken te age ren. Het gaat vooral om veiliger en „schone" auto's. Deze campagne wordt ook ge steund door studenten aan de Har- vard-universiteit alsmede aan de universiteit van Pensylvanië, die respectievelijk 287.000 en 34.000 aan delen General Motors bezitten. VATICAANSTAD Portu gal heeft zijn ambassadeur bij het Vaticaan teruggeroepen uit protest tegen een gesprek van paus Paulus met drie leiders van de bevrijdingsbeweging in de Portugese kolonies Mozambique, Angola en Guinee. UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 32: Begeeft de kerk zich niet op het terrein van de politiek als ze zich bezighoudt met de maatschappijstructuur? ANTWOORD 32: De uitvoering van de politiek is allereerst een taak van regering en parlement. Maar overheid èn partijen hebben het nodig voortdurend kritisch begeleid te worden vanuit het Evangelie. De taak voor de kerk is dit te vertolken voor vandaag. Daarnaast heeft de kerk de taak haar leden toe te rusten tot hun taak als burgers, zodat ze zich bewust zijn wat het Evangelie betekent voor hun politieke verantwoordelijkheid. Aan gerechtigheid en barmhartigheid in de wereld moet ook in het stemhokje, op de poiitieke vergadering en in het parlement de hoogste voorrang worden gegeven. EINDHOVEN Het zou mij niet verbazen als de dissertatie van de Haagse gereformeerde predikant, dr. A. J. Jelsma, getiteld „Adriaan van Haemstede en zijn martelaarsboek" van grote beteke nis zal blijken te zijn voor de kerkelijke en interkerkelijke verhou dingen in Nederland. j se Broederschap die o.a. blijkt uit het wederzijds aanvaarden van el- kaars predikanten vele gerefor meerden kopschuw maakt. Verstrekkend Wanneer nu een gereformeerd teoloog met twee benen op de grond, predikant van een grote stadsge meente, het In zijn dissertatie bij een niet als progressief bekend staand hoogleraar (bedoeld is prof. dr. D. Nauta - red.) aan de Vrüe Universi teit zo duidelijk opneemt voor de „remonstrants denkende" Van Haem- Q stede, dan kan dat wel eens ver- strekkende gevolgen krijgen voor het° proces van hereniging van de ker- W ken van calvinistische oorsprong in Nederland. p< Dr. A. J. Jelsma Dit schrijdt ds. A. G. van Gilse in het Algemeen Doopsgezind Week blad van deze week, om voorts onder meer op te merken: Jelsma maakt er geen geheim van, dat hij een grote sympathie heeft opgevat voor Van Haemstede die in de zestiende eeuw leefde en Calvinistisch predikant is geweest, voornamelijk te Antwer pen en Londen. In beide steden heeft Van Haem stede nogal wat moeilijkheden ge had met zijn kerkeraden, beide ke ren omdat hij zich verzette tegen het verketteren van degenen die een an dere (ruimere) geloofsovertuiging wa ren toegedaan, dan zij. Uiteraard ging het bij de conflicten niet alleen hierom, maar Jelsma legt er toch wel sterk de nadruk op, al dus ds. Van Gilse, die voorts vast stelt dat het boek door zijn goed verzorgde stijl de auteur scahrijft in zijn vrije tijd gedichten zo pret tig leest. Wat m het meest heeft getroffen, aldus ds. Van Gilse, is niet de be langstelling van Van Haemstede voor de volwassendoop, noch zijn pleidooi voor gewetensvrijheid, maar de on verholen wijze waarop de gerefor meerde Jelsma de zijde van zijn „held" kiest in de conflicten met de streng calvinistische kerkeraden. Elders in zijn beschouwing stelt ds. Van Gilse vast, dat een apart hoofdstuk is gewijd aan de uit Italië afkomstige en naar Engeland uitge weken geleerde Acontius en diens pleidooi voor Van Haemstede. Jels ma schetst hem als een geleerde van de allure van Erasmus en staat er kennelijk geheel achter, dat Acontius het voor Van Haemstede opneemt. Hij ziet ook geestelijke verwantschap lussen die twee. Beiden zijn calvinist te noemen, hoewel ze en daar zit hun rekke lijkheid in niet alle leerstellingen van even groot gewicht achten, zodat ze binnen de kerk ruimte kunnen la ten voor afwijkende opvattingen. Ruimer Jelsma, aldus ds. Van Gilse, laat ook zien dat de calvinisten in Emden ruimere marges aanhouden dan die in Genève en het is duidelijk, dat hij het diep betreurt, dat de Lon- dense gemeente geen oog heeft wil len hebben voor de visie van Van Haemstede en Acontius. Het is voorstelbaar dat het de auteur genoegen moet doen, dat de huidige predikant van diezelfde Ne derlandse gemeente in Londen doops gezind is, een wat late genoegdoening voor de onverkwikkelijke geschiede nis uit de tijd van haar oprichting. En ds. Van Gilse besluit: hervorm den en gereformeerden zijn op het ogenblik druk bezig de mogelijk heden voor een fusie te onderzoe ken. Het is geen geheim, dat de goede relatie tussen de Nederlands Hervormde Kerk en de Remonstrant- Donderdag had ambasadeur Eduar- do Brazao al een officieel protest in gediend bij kardinaal Villot, die de buitenlandse politiek van het Vati caan behartigt. De paus heeft een gesprek gehad, met de rebellenleiders Marcelino dos Santos uit Mozambique, Amilcar Ca- bral uit Guinee en Agostinho Neto uit Angola. Conferentie Zij waren in Rome voor een con ferentie over „solidariteit met de volkeren van de Portugese kolonies", die onder andere werd georganiseerd door de Italiaanse vakbonden. Op deze conferentie werd Portugal ver oordeeld als een koloniale macht, ge steund door de VS, Engeland en de NAVO. Neger-geestelijken in New York Times NEW YORK Het Amerikaanse nationale comité van neger-geesteli jken heeft ter gelegenheid van de vierde juli, de Amerikaanse onafhan kelijkheidsdag, een «zwarte onafhan- kelijkeheidsverklaring" gepubliceerd, die een hele pagina in de New York Times beslaat. De ondertekenaars, die zeggen uit naam van de „^warte bevolking van de Verenigde Staten" te spreken, ma ken de blanke bevolking de hevigste verwijten. Zij zeggen dat het voor de Amerikaanse negers tijd is „zich be vrijd te verklaren van het onrecht, het toezicht van de uitbuiters, het dreigende geweld en het racisme van het blanke Amerika". De blanken wordt verweten dat zij de negers in de meest vervallen en ongezonde stadswijken hebben geiso- leerd en het de negers moeilijk ma ken aan de verkiezingen deel te ne men. Kleurlingen zijn gelyncht, ver brand, gemarteld, geplunderd, gepest, opgesloten en door politie en soldaten op straat, in hun huizen en kerken doodgeschoten. Portugal is nu van plan uit protest zijn diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. Aangeno men wordt, dat de pauselijke nuntius bisschop Giuseppe Maria Sensi, zal worden verzocht Portugal te verlaten. De Septuagint beweging in Neder land heeft de paus een telegram ge zonden waarin waardering en dank baarheid wordt uitgesproken over het Angola en Mozambique heeft ontvan- feit dat de paus de verzetsleiders uit gen. De ondertekenaars zijn van oordeel, dat het is toegestaan „alle onderwor penheid aan de Amerikaanse natie te weigeren" en, „met de hulp van de goddelijke voorzienigheid, hun leven, hun fortuin en hun eer' 'te wijden aan een herstel van de menselijke waardigheid. Bij de ondertekenaren komt nie mand voor die algemene bekendheid geniet. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Een boek over Chris- j tus is een bestseller in Rusland ge- worden. Er zijn al 50.000 exemplaren ver- j kocht van het boek „Wat de ge schiedenis over Jezus Christus weet". Het 296 bladzijden tellende boek is goed uitgevoerd en bevat vele repro- I ducties van westerse afbeeldingen van Christus. Doel van de joodse schrijver Josif Kryvelef is aan te tonen, dat Chris tus geen historische persoon is ge weest. Volgens de correspondent van de Londense Observer is de schrijver in zijn conclusies echter merkwaar- dig dubbelzinnig en schijnt hij het oordeel aan de lezer over te laten. LONDEN Een gemeenschappe lijke werkgroep heeft een plan op gezet, om de Wereldraad van chris telijke opvoeding te integreren in de Wereldraad van Kerken. Als het plan wordt goedgekeurd, zal de integratie 1 januari 1972 in gaan. De Wereldraad van christelijke opvoeding gaat dan op in een nieuw te stichten afdeling van de Wereld raad van Kerken. De Wereldraad van christelijke op voeding werd in 1907 opgericht als contactorgaan op het gebied van zon- dagsschoolwerk en jeugdwerk. NED. HERV. KERK Bedankt voor Zwolle (toez.): W. C. Hovius te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor SmildeOosterwolde: I B. van Riet te Bolnes. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Vijf hervormde mo numentale binnenstadskerken van de Domstad zullen in etappes worden gerestaureerd. Het gaat hier om de Buurkerk, de Domkerk, de Jacobi- kerk, dc Janskerk en de Nicolaikerk. De werkzaamheden wil men in zes tien jaar hebben voltooid, waartoe, na een lange periode van onder handelingen en voorbereidingen, een werkschema is opgesteld. Er is aan het Domplein een bouwbureau inge richt, van waaruit de restauraties zullen worden geleid. Er zal niet aan alle kerken tegelijk worden gewerkt. Het kerkelijk leven zou hiervan te veel moeilijkheden on dervinden. Bovendien laten de finan ciën dit niet toe. Jaarlijks zal door de drie subsi diërende overheidsinstanties: rijk. provincie en gemeente, die samen 99 procent van de kosten dragen, wor den vastgesteld welke bedragen het komende jaar kunnen worden ver werkt. Voorlopig mag tot 1971 voor ƒ900.000 en in 1971 voor ƒ1.200.000 worden besteed. Reeds zijn diverse voorzieningen uitgevoerd ter voorkoming van ver der verval der gebouwen. Begonnen is met de Jacobikerk en de Nicolai kerk, waarvan de restauratiewerk zaamheden respectievelijk zeven en vier jaar in beslag zullen nemen. In 1974 wordt aan dc Janskerk be gonnen. waarvan het werk drie jaar zal duren. Dan volgt de Domkerk (in 1976) die het grootste karwei zal opleveren, want de restauratie daar van vergt ruim tien jaar. In 1977 ten slotte is de Buurkerk aan de beuri. waaraan acht jaar gerestaureerd moet worden. Volgens dit schema zijn dus steeds twee kerken tegelijk in restauratie. Een vertrouwd beeld in Utrecht: di~ Jacobikerk alweer in de steigers. e i.C Overigens is het de vraag of de Dom kerk wel zo lang kan wachten. HeWr werkschema is dan ook voorlopig er* kan zo nodig worden gewijzigd. Met de Jacobikerk is men sinds 1 begin dit jaar bezig. Boven het kerk schip is een tijdelijke overkapping geplaatst in combinatie met de steiigj gerwerken. Het nut van zo'n overfa; kapping is, dat weersinvloeden zoveej[ai mogelijk worden uitgeschakeld eifpj dus ook pleisterwerk en muurschily deringen zoveel mogelijk worden be<t schermd. Onbegrijpelijk Men is nu bezig met het herstej,8 der kappen, die in zeer slechte staat ii verkeren. Vele steunbalken zijn i Idt Sn i..i verrof waar ze in de muren komen. Het is vaak onbegrijpelijk hoe alle^d] nog aan elkaar blijft hangen. In dl- I bedehuis kan tijdens de restauratiP" nog wel worden gekerkt. ikj Ion Ue\ In de Nicolai(hallen)kerk won thans, voorafgaande aan de restai ratie, een uitvoerig onderzoek in c bodem ingesteld. Dit is mogelijk oi dat de kerk daarvoor geheel beschil baar is (hij is officieel gesloten). Het grote aantal grafkelders en velé nog aanwezige monumental!! grafzerken onderstrepen de belang®s rijke plaats, die de Nicolaikerk altijd in Utrecht heeft ingenomen. Pta 0 Het blijkt, dat de vele graven d»i sporen van het verleden in belangh 7 rijke mate zijn uitgewist. Toch gevefrdc kleine resten van tufsteenfunderingelfdl tussen en zelfs in grafkelders vaatr 1 net voldoende aanwijzingen vooje oorspronkelijke reconstructie. i 1 (ou

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2