Geef omroepen zendtijd op basis van goed programma Dóórgroei-kamera... Concert van juryleden Haarlems Orgelconcours Neckermann Reizen ook in Nederland Tweede Kamer wacht volop werk 11a reces Ook Kamer wil contact met adviseurs kabinet Hoesch wil andere vorm samenwerking met de Hoogovens Mag politieman in gemeenteraad? TN1 O-commissie milieubeheer Geen vrijstelling onderwijzers Exakta RTL1000 Schade Gelderse boeren f 10 min Toch aardgas naar Italië Purcell's muziek herleefde in Haagse Kerk 9 VRIJDAG 3 JULI 1970 L door Rolf Hoekstra AMSTERDAM „Als men mijn redenering volgt, valt het hele omroepbestel in elkaar", zegt dr. L. van Vollen hoven (39). Vandaag is hij aan de Universiteit van Amster dam gepromoveerd op het proefschrift „De zaak TeleVizier" een affaire die in de zestiger jaren het nodige stof heeft doen opwaaien en aanleiding is geweest tot een versteviging van de positie der omroepverenigingen, die zich bedreigd voel den door een niet aan een omroep gebonden radio- en p televisieblad. In het kort komt de redenering van dr. Van Vollenhoven erop neer, dat het publiceren van ra dio- en televisieprogramma's vrij moet zijn, zoals dit ook in het buitenland het geval is. De Hoge Raad besliste anders en na het aannemen van de Omroepwet be sloot TeleVizier tot samenwer king met de AVRO, omdat an ders het voortbestaan van dit blad te veel gevaar liep. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Kolfschoten en Van Beek (bei den kath. v.) hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken ge vraagd of de algemeen inspecteur van de rijkspolitie in Den Haag o.a. de commandanten van de diverse dis tricten heeft geschreven dat een ambtenaar van de rijkspolitie het lid maatschap van de gemeenteraad kan aanvaarden. Zij informeerden of de ministers deze opvatting voor elk lid der in een gemeente dienstdoende politie onder schrijven, en vragen hen zo spoedig mogelijk te antwoorden dat de ge meenteraden van dit antwoord kennis kunnen nemen voordat zij moeten beslissen over de toelating van de le den van de binnenkort optredende nieuwe gemeenten. DEN HAAG De centrale organi satie TNO gaat een commissie voor onderzoek ten dienste van het milieu beheer instellen. Deze multi-disciplinaire commissie zal bestaan uit ca 21 leden, afkomstig uit beleidsorganen en belangengroe- !- peringen zoals landbouw, industrie, recreatie en natuurbeheer. TNO gaat bovendien op korte ter mijn een studie- en informatiecen trum voor onderzoek ten dienste van het milieubeheer oprichten. Dit cen trum zal dienst doen als apparaat voor de commissie, maar ook als cen trum waar men alle informatie over milieuonderzoek kan krijgen. Naar de mening van dr. Van Vol- lenho -n zijn de feitelijke gegevens van de radio- en televisieprogram ma's alleen al uit hoofde van een vrije nieuwsgaring vrij voor publika- tie, omdat het hierbij niet gaat om een eigen karakter of persoonlijk ca chet. „De Omroepwet 1967, die ook wel eens de anti-Televizier wet wordt genoemd, geeft een ongewenste en ongemotiveerde uitbreiding aan het auteursrecht." Monopolie De conclusie van zijn proefschrift luidt: „De strekking van artikel 22 van de Omroepwet is het versterken van het monopolie van de omroepor ganisaties op het stuk van de bericht geving over radio en televisie. Dat. dit gebeurt met een beroep op "het auteursrecht is een miskenning van de aard en beginselen van het 'auteursrecht als een recht van de scheppende mens." Dr. Van Vollenhoven gaat uitvoerig in op de behandeling van de Omroep wet in het parlement. Hij citeert on der meer mr. J. W. van Gelder (CHU), die zei:,,... dat men hier een stukje gelegenheidswetgeving biedt". Waarom verlangden de omroepver enigingen zo zeer naar een monopolie ten aanzien van de publikatie van de radio- en televisieprogramma's, zo vervolgt het proefschrift. Omdat het ledental van de omroepen wordt be paald door de abonnees op de om roepbladen en hoe groter het a an teil 'abonnees is des te meer zendtijd men krijgt. „Het beste omroepblad krijgt dus de meeste abonnees, die tevens lid worden. Het ledental behoort echter te berusten op de kwaliteit van de uitzendingen. Dat de omroepor ganisaties de inkomsten uit de om roepbladen nodig hebben voor een behoorlijke vervulling van hun taak, valt te betwijfelen. Vooral nu zij kunnen putten uit de inkomsten uit de reclameuitzendingen", zegt dr. Van Vollenhoven. Politiek Volgens hem is het hele omroep bestel een politieke zaak. De om roepverenigingen zijn gebonden aan (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de socia list Laban', die voor alle onderwijzers vrijstelling van militaire dienst vroeg, verworpen. Staatssecretaris Grosheide voerde tegen deze motie aan dat de nlaatsen met de grootste onderwijzen ikorten bij een dergelijke regeling niet ge baat zijn. Men bereikt alleen dat er meer onderwijzers beschikbaar ko men voor plaatsen die nu ook al in trekzijn. Een beleid van gerichte vrij stellingen zoals nu gevoerd wordt, heeft meer zin. Deze redenering werd in grote trek ken door de meerderheid van de Ka mer onderschreven. Voor de motie spraken zich uit PvdA, D'66, PSP, CPN, SGP en groep-Aarden. een godsdienstige en/of politieke groepering en fungeren als spreek buizen daarvan, met uitzondering van AVRO en TROS. „De verdediging van de Omroepwet in de beide Ka mers werden gevoerd door voorzitters of leden van besturen van omroep verenigingen. Het auteursrecht is in de Omroepwet in wezen ten bate van de omroeporganisaties misbruikt om de positie van het lid-abonnee schap veilig te stellen." Dr. Van Vollenhoven zegt niet te begrijpen, dat de pers niet het belang heeft ingezien van het publiceren van de radio- en televisieprogramma's. „Ook op dit gebied had zij haar voor lichtende taak kunnen verrichten, maar ze heeft gewoon een brok infor matie losgelaten. Deze kwestie is ook door de pers te politiek benadert en te weinig journalistiek." Opheffen Naar de mening van dr. Van Vol lenhoven moet de binding tussen abonnement op een omroepblad en lidmaatschap worden opgeheven. De feitelijke programmagegevens dienen vrij voor publikatie te zijn en als overgangsmaatregel acht hij tien tot vijftien jaar voldoende om de omroe pen in de gelegenheid te stellen zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Wie de beste uitzendingen verzorgt krijgt dan de meeste leden en op ba sis daarvan dient de zendtijd te wor den berekend, vooral ook nu de om roepen door de televisiereclame niet meer afhankelijk zijn van de abonne mentsgelden bij het maken van hun programma's. „De omroepen hebben dat abonnementsgeld niet nodig. Ze beschikken over voldoende geld, hoe wel dit natuurlijk ontkenc wordt." Voor alle duidelijkheid nog het volgende: dr. Van Vollenhoven is directeur van de NV Rotagra» vure in Leiden, uitgeefster van TeleVizier. „Vandaar dat ik er zoveel van afweet". HAARLEM De juryleden van het Internationale Orgelcon cours hebben gisteravond in de St.-Bavo een geslaagd concert ge geven. De Antwerpse organist Stanislas Deriemaeker opende het concert met de rustige „Fantasia in g" van An drea Gabrieli, in de 16de eeuw orga nist van de San Marco te Venetie. Van Heinrich Scheidemann, die nog leerling van onze Sweelinck is ge weest, vielen vooral van vier orgel stukken het zangerige Kyrie en het weemoedige Kyrie ultimum op, beide prachtig gespeeld. Van de weinige composities, die van de Sleeswijker Johann Nicolaus Hanff nog over zijn, klonk het door grote afwisseling intens boeiende ko- raalvoorpsel „Ach Gott, vom Himmel sieh' darein", aan welk soort composi- Massaal ontslag van rechters in T s j eclioslowaki j e I PRAAG (Reuter) In Tsjechoslo- I wakije zijn de laatste dagen 21 rech ters uit hun functie ontslagen en heb ben 22 anderen zelf ontslag genomen. Dit is door de Tsjechische minister van justitie Jan Nemec bekendge maakt. Een woordvoerder van het Tsjechi sche ministerie, dat dus Bohemen en Moravië bestrijkt en niet Slowakije, zei niet te weten wat de reden van het ontslag is. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Het Duitse postorderbedrijf Neckermann, dat zich in Duitsland sinds 1964 op de reismarkt begeeft (en tot nu toe ruim een miljoen vakan tiegangers vervoerde) gaat men ingang van volgend seizoen ook in Nederland als touroperator opereren. In november worden in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kantoren geopend, waar cle reizen worden verkocht. Het is niet de bedoeling dit per postorder te gaan doen. Als bestemmingen worden in het programma de populaire reis doelen opgenomen, zoals Spanje, Ita lië, Joegoslavië, Tunesië en Roemenië. Daarnaast biedt het reisbureau echter ook cruises aan, o.m. in het Caribisch gebied. De nieuwe touroperator legt zich vooral toe op de zgn. „middenklasrei- zen", waarmee ze qua prijs denkt te kunnen concurreren met de aanbie dingen van Nederlandse bureaus. Ta rieven kon direkteur Nederland Frank Hamming (27) gisteren bij de introductie van de Nederlandse afde ling echter nog niet geven. Op klanten Waarschijnlijk wordt begonnen met 15 vluchten in de week vanuit Am sterdam en Rotterdam (vanuit Duits land worden thans 154 vluchten per week uitgevoerd). Dit gebeurt in sa menwerking met de Nederlandse Chartermaatschappij Transavia en enkele buitenlandse maatschappijen. Gemikt wordt het eerste jaar op 30.000 passagiers, maar directeur Hamming moest, toegeven, dat dit aantal wellicht wat aan de optimisti sche kant is. Het personeelsbestand in Nederland zal bij de start uit zestig man bestaan. Voorlopig zal de onderneming geen reizen via agenten verkopen. Even min zal een bankorganisatie worden ingeschakeld. Maar volgens directeur Hamming is het niet denkbeeldig, dat dit er in de toekomst wél van zal komen. Lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus is het bureau nog niet, maar er wordt wel over onderhandeld. Directeur Ham ming: „Wij hebben de indruk, dat de ANVR uitsluitend een organisatie van ondernemers is. Wij willen ons in de eerste plaats op de klant richten". Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat Is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroohflitsen tot 1/125 sek„ etc. etc. Hij Is al bij uw fotohandelaar! Gisteren hield de Tweede Kamer de laatste vergadering voor de va kantie. Van links naar rechts de he ren Mellema (CHU), Biesheuvel (ARP) en Schmelzer (KVP), die hun plaats hebben verlaten en ge zellig bij elkaar zitten op een van de voorste banken. Op de achter grond freule Wttewaall van Stoet wegen (CH). Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum (Van onze correspondent) ARNHEM De langdurige hoge waterstanden in het voorjaar hebben de Gelderse boeren ruim tien miljoen g gulden gekost. Er ging tienduizend 1 hectare grasland verloren. Het hoge I water trof 1400 Gelderse bedrijven. Deze cijfers maakte gisteren de Gel- I derse Maatschappij van Landbouw bekend. Zoals bekend kunnen de getroffen landbouwers op een vergoeding reke nen van de rijksgroepsregeling zelf- standigen. DEN HAAG De Tweede Ka mer is gisteren op reces gegaan, voorlopig tot 25 augustus. Ka mer-voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel vroeg de leden er reeds nu rekening mee te houden, dat de Kamer het reces zal moeten onderbreken om in een extra ver gadering het nog in te dienen ontwerp van wet tot verhoging van het minimum-loon te behan delen. Als datum is hiervoor ge kozen dinsdag 28 juli. Hij hield aan het einde van de 89ste vergadering van de Kamer een korte rede. waarin hij een statistisch overzicht gaf van de door en in de Kamer verrichte werkzaamheden. Daaruit blijkt o.m. dat het aantal mondelinge vragen, vergeleken met vorig jaar, steeg van 28 tot 39. Het aantal schriftelijke vragen steeg tot 1238 (vorig jaar 908). Mr. Van Thiel, die concludeerde dat er sprake was van een grote activi teit, hield de Kamer voor, dat het eigen handelen van de Kamer voort durend moet worden aangepast aan de dynamiek van deze tijd om aldus een gunstiger waardering voor eiger arbeidskrachten te verwerven. Ook wees hij er op dat de Kamer na het reces aanstonds zeer veel werk wacht, waaronder een aantal voor stellen tot wijziging van de Grondwet in eerste lezing. In verband met de vervroegde datum van de verkiezin gen voor de Tweede Kamer (op 28 april van het volgend jaar) zal de Tweede Kamer de openbare en ple naire vergaderingen niet veel langer kunnen voortzetten dan tot half maart. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Na een omstandige behandeling van hoofdzakelijk tech nische amendementen heeft de Twee de Kamer gisteren de 100 procents-fi nanciering voor de bijzondere univer siteiten en hogescholen aanvaard. Door de amendering zal de Academi sche Raad een sterkere rol gaan spe len bij de taakverdeling tussen de di verse instellingen. Bij de behandeling van het weten schapsbudget zei minister Veringa dat de commissie-Van Veen het hele vraagstuk van de departementale in deling aan het bekijken is; in af wachting van het advies wil hij zich niet over de wenselijkheid van een nieuwe minister of staatssecretaris uitspreken. Uit de kamer was kritiek geuit om dat de directe contacten tussen de volksvertegenwoordiging en de raad van advies voor het wetenschapsbe- Ongerustheid hij bezitters m.o. staatsinrichting O DEN HAAG Het voornemen van minister Veringa (onderwijs en we tenschappen), de vakken staatsinrich ting en geschiedenis te integreren, heeft ernstige ongerustheid veroor zaakt onder de bezitters van de acte m.o. staatsinrichting, aldus het Twee de Kamerlid Schuring (ch). Hij vraagt de minister, alvorens de bezitters van de acte m.o. lesbevoegd heid voor staatsinrichting te verlenen, eerst een nadere studie te maken over de wijze waarop de bevoegdheid voor het geven van onderwijs in maatschappijleer en staatsburgerlijke vorming kan worden geregeld. leid bemoeilijkt of tegengehouden worden. Motie Dr. Oele )soc.) kwam met steun van PSP en D'66 met een motie waarin gevraagd werd om directe contacten met de deskundigen die de regering adviseren, zodat ook de volksvertege nwoordigers de mening van deze ex perts kunnen horen en toetsen. Mi nister Veringa zei dat de regering over de contacten van Kamerleden met de diverse raden die de minister adviseren, geen incidentele beslissin gen wil nemen. Voor alle departe menten moet in aansluiting op de uit spraken van de commissie-Biesheuvel een standpunt worden bepaald. De heer Oele besloot daarop zijn motie aan te houden. DEN HAAG De NAM-gasexport heeft met West-Duitsland en Italië overeenstemming bereikt over leve ring van aardgas. Beide contracten duren twintig jaar. De elektriciteits centrale in het Duitse Lingen kr(jgt per jaar 700 miljoen m3 gas en Italië jaarlijks zes miljard m3. De levering naar Italië komt min of meer als een verrassing omdat Neder land steeds heeft, geweigerd de prijs te verlagen. Italië had daarom vorig jaar besloten het goedkopere aardgas uit Rusland en Libië te be trekken. Kennelijk door de crisis in het Na bije Oosten geschrokken, wil Italië echter niet geheel afhankelijk zijn van deze landen. Daarom werd voor een contract voor de resterende behoefte het gesprek met de NAM hervat. ties van Hanff Johann Sebastian Bach een voorbeeld heeft genomen. Van het „Preludium en fuga in D" van Dietrich Buxtehude werd het eerste deel levendig gespeeld, maar de structuur van de fuga kwam niet duidelijk over. 'Eerste De Straatsburger Mare Schaefer •liet in het „Preludium en fuga in c" en de koraalvoorspelen „Nun komm der Heiden Heiland" en „Dies sind die heilïgen zehn Gebot", alle drie van Johann S. Bach, voortreffelijk or gelspel horen, vooral in het eerste ko- raalvoorspel, en dat hij kan improvi seren was te horen in vier stukken in de stijl van een Franse Suite: opval lend de echowerking in het eerste, levendig en helder het tweede, rustig het derde en het laatste feestelijk met het volle werk, prachtig van klank. De Amsterdamse organist Cor Kee kwam met bijzondere werken: een rustig zingend „Madrigaal", waarin Italiaanse invloeden te horen waren, dat de organist van de Pieterskerk te Leiden, Cornelis Schuyt, in 1600 heeft gecomponeerd, en de geheel in de Ba rok passende „Musijk bij de 25ste Psalm" van de Amsterdamse beiaar dier en organist van de Oude Kerk Jacob Potholt. die 150 van deze com posities in 1777 heeft uitgegeven. Cor Kee gaf deze composities het volle pond van zijn grote talent, zodat het een intens genot was er naar te luisteren. Hij zal dat ongetwijfeld ook zijn eigen compositie „Suite" wel hebben gedaan, dat naar mijn smaak meer een verwonderlijke demonstra tie van mogelijkheden dan een groots slot van dit concert werd. G. M. Dersjant PSP-bestuur Premier maakt knieval voor prof. De Jong AMSTERDAM Het PSP-partij- bestuur heeft in een verklaring ge zegd dat premier De Jong een knieval heeft gemaakt voor de redenering van prof. De Jong, terwijl hij die te voren als onzin had bestempeld. Indien een premier „onzinverhogin- gen" in het defensiebudget gaat bil- ilj ken zodra een aantal politici en ho ge militairen lawaai maken, moeten tegenstanders van de NAVO-politiek op hun tellen passen, aldus de giste ren uitgegeven verklaring. De PSP trekt daaruit de conclusie dat de noodzaak alleen maar groter is geworden scherpe actie te gaan voe ren voor een systematische verlaging van het defensiebudget en opheffing van Amerikaanse en Westduitse (atoom)bases in Nederland, om geld ter beschikking te krijgen voor het bouwen van meer woningen en ver betering van het onderwijs. Gezeten op de troon in het Ho- j gerhuis in Londen leest koningin Elizabeth II van Engeland de troonli rede toor. Naast haar de hertog van Ij Edinburghlinks prins Charles, rechts prinses Anne. DEN HAAG Nadat vorige week in de Oude Katholieke Kerk in de Juffr. Idastraat, door het Belgische Alariusensemble, muziek uit de tjjd van de Franse Lodewjjken tot klinken was gebracht, herleefde daar gister avond Purcells muziek zoals die in het corresponderende tjjdperk ten tij de van de Stuarts werd gezongen. Dé'zes leden van het Engelse Deller consort, vier zangers en twee continuo spelers (clavecimbel en viola da gam ba) vertolkten een reeks van songs waar de overgang naar de Italiaanse barok van het traditionele Engelse lied, duidelijk in tot uiting kwam. Hoewel Purcell, zelf een zanger, zangtechnisch nooit de grenzen van het mogelijke overschreed, stelde de ba- rokke versierkunst bepaald hoge eisen aan de zangers. Alle vier voldeden zij hier ten volle aan, waarbij vooraf de fraaie stem van de tenor, Neil Jenkins, de Benjamin van het ensem ble, naar voren kwam. Alfred Deller, counter-tenor en lei der van het „consort", mag dan over het hoogtepunt van zijn stem heen zijn, zijn barokke voordracht, voort komend uit een zuivere muzikale be- wogenheid, vergoedt dit in belang rijke mate. De akoustiek van de kerk reageerde uitstekend en droeg er toe bij de authenticiteit van het concert te on derstrepen. E. J. BESIER De 42-jarige bankdirecteur Gunther Schmidt (foto), lid van de Westduitse Landesbank en verantwoordelijk voor ve le internationale financieringsplannen, werd tijdens zijn vakantie in Ajaccio, Corsica, doodgeschoten. DORTMUND De raad van commissarissen van Hoesch gaat niet akkoord met de oprichting van een Nederlandse houdster maatschappij, een vorm van sa menwerking met Hoogovens zo als men het aanvankelijk had ge dacht. Dat plan is nu van de baan; er moet gezocht worden naar een geheel nieuwe grond slag voor samenwerking, aldus de raad van commissarissen. Het oorspronkelijke plan. waar Hoesch noch Hoogovens bijzonderhe den over hebben verstrekt, ontmoette tegenstand van het 52.000 man tel lende personeel van Hoesch. De werknemers hebben laten weten er bang voor te zijn dat een meerder heidsbelang van Hoogovens in de houdstermaatschappij hun arbeids plaatsen in gevaar zou brengen, door dat de groepering in de toekomst haar bedrijf in Nederland zou kun nen uitbreiden in plaats van in het Westduitse industriegebied aan de Ruhr. De raad van commissarissen heeft wel unaniem zijn goedkeuring ge hecht aan versterking van de samen werking met Hoogovens. Er zal wor den nagegaan of en hoe nauwere sa menwerking tot stand kan worden gebracht, zo deelde de raad die giste ren in Dortmund bijeen was, mee. Een woordvoerder van Hoogovens zei in een commentaar over de vorm van samenwerking dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen dat de 'holding' van de baan is. Zoals Hoog ovens reeds meermalen hebben opge merkt zal het maanden duren voordat er iets definitiefs uit de bus komt in de onderhandelingen met Hoesch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9