Premier Heath gaat immigratie beperken Gevaar voor confrontatie YS en Moskou in N.-Oosten Vrouw poogde haar man te vergiftigen Europese commissie vraagt Belgische regering opheldering Militaire samenwerking met de Zuidafrikanen Weduwe Soekarno mag Indonesië niet verlaten Huzaar nam Anderhalf jaar celstraf geëist vakantie Voor één dag raadslid Gezamenlijk zeehaven- beleid met België Goedhuis niet schuldig bevonden Als Russen militaire opbouw voortzetten Y akantieverkeer niet onnodig belemmeren Waarom geen VW-fabriek bij Tilburg? VRIJDAG 3 JULI 1970 LONDEN Engeland zal de immigratie uit de Ge menebest-landen via een wet beperken. De immigranten zullen niet langer bijzondere rechten hebben. Zij worden gelijkgesteld met andere buitenlanders. Koningin Eli zabeth zei dit gisteren in de troonrede, waarin in grote lijnen het toekomstige beleid van de conservatieve rege ring van Erward Heatli werd uiteengezet. Voorts zal gezocht worden naar een redelijke en rechtvaardige oplossing voor de kwestie-Rhodesië. Er zullen vijf principes in acht worden geno men: onbelemmerde vooruitgang naar een meerderheidsbewind, onmiddel lijke verbetering in de politieke sta- ï'ér nagedachtenis aan Anne Frank en d» te» miljoen joden die tijdens hel Ritlerregime werden vermoord in con- centraliekumpen is bij de middelbare school in Tessin Oost-Duit stand) de school is naar Anne Frank genoemd een monument geplaatst. tus van de Afrikaanse bevolking, vooruitgang naar beëindiging van de rassendiscriminatie, garanties legen j amendering van de grondwet, als dat j een achteruitgang zou betekenen, en iedere voorgestelde basis voor onaf hankelijkheid zal voor het hele Rho- desische volk aanvaardbaar moeten Rechtvaardig Over de Britse toelating tot de EEG. zei de vorstin, dat gestreefd zal worden naar een overeenkomst, die voor alle betrokkenen rechtvaardig is. Tijdens de onderhandelingen zal de regering nauw contact blijven onder houden met de lidstaten van het Ge menebest en van de Europese vrij handelsassociatie met de republiek Ierland. Een ander belangrijk punt uit de Troonrede is het streven naar ver- stérking van de economie en bestrij ding van de inflatie. Een stijgende produktie en een gestage groei van het nationale inkomen zullen door belastinghervorming, bevordering van het sparen en bevrijding van de in dustrie van onnodige overheidsbe moeiingen, worden aangemoedigd, al dus koningin Elizabeth. Zuid-A frika Over dc verhouding met Zuid-Afri ka repte zij echter met geen woord. Haar premier Heath zei later in het Lagerhuis dat Engeland weer tot een militaire samenwerking met Zuid- Afrlka wil komen krachtens het in 1955 gesloten akkoord van Simons- town. Daarbij verkreeg Engeland het recht de Zuidafrikaanse vlootbasis Simonstown te gebruiken in ruil voor invoering van schepen en vliegtuigen- van de zeeweg om de Kaap de Goede Hoop. Engeland heeft in Afrika grote belangen, zei Heath, die sprak van een zaak die „zorgvuldige overweging verdient". Over de hervatting van dé wapen- leverantie aan Zuld-Afrika zijn geen nadere mededelingen gedaan. Wel zijn besprekingen hierover gaande tussen minister van buitenlandse za ken sir Alec Douglas-Home en zijn Zuidafrikaanse collega Hilgard Mul ler, die in Londen verblijft. In de Troonrede zei de koningin nog dat Engeland zijn militaire aan wezigheid in Zuidoost-Azië zal hand haven. Dit kan worden bereikt door militaire samenwerking met Maleisië Singapore. Nieuw-Zeeland en Austra lië. Een terugtrekking van militairen uit het gebied rond de Perzische Golf wordt niet overwogen. DJAKARTA Mevrouw Ratna Sari Dewi. de weduwe van president Soekarno, zal vermoedelijk door de Indonesische autoriteiten worden ge vraagd in Indonesië te blijven tol dat de regering allerlei zaken heeft on derzocht. Aangenomen wordt, dat zij zal worden ondervraagd over beweerde verduisteringen. Het parlementslid Helmi heeft onlangs beweerd, dat zij herstelbetalingen van Japan tot een bedrag van ruim 250 miljoen gulden heeft verduisterd. Indonesië weigerde aan Oltmans visum AMSTERDAM De Nederlandse Journalisten Vereniging noemt het onaanvaardbèar dat de Indonesische regering de journalist Willem Olt mans heeft belemmerd bij het uit oefenen van het recht van vrije nieuwsgaring. Oltmans, die naar Djakarta wilde voor reportages, werd tweemaal een visum geweigerd. De brief van de NVJ is overhandigd aan de waarnemend Indonesische ambas sadeur in rjederland. Zes weken Nieuwersluis 99 MK In Parijs heeft Fourrures Sack de nieuwste modellen voor de winter gepresenteerd. Van links naar rechts: mantel van rode vos met toque; mantel van witte ragorain; herenjas van marmot; blou son van rode vos met bijbehorende tas: mantel van marmot in lichte en donkere banen met bijpassende tas. <0 BRUSSEL De Europese commissie van de EEG heeft in een brief aan de Belgische rege ring laten weten dat ze geen goedkeuring kan hechten aan het wetsontwerp voor de economi sche expansie waarin steunmaat regelen zijn voorzien die ruimer zouden zijn dan alleen maar re gionale hulp. De commissie vindt de Belgische rijkssteun over het algemeen ondoor zichtig. Ze zou ook wel eens op heldering willen hebben bijvoorbeeld over de manier waarop de staat kan deelnemen in ondernemingen die in aanmerking komen voor staats hulp: Zoals bekend heeft België in de loop van de jaren met zijn steunver lening aan bedrijven al heel wat in dustrieën naar zijn grondgebied we ten te lokken. Ook de bepalingen waardoor de j minister van economische zaken con- trolebevoegdheid krijgt in participa ties van buitenlandse groepen in Bel gische bedrijven acht de commissie niet overeenstemmig met het Verdrag van Rome. De commissie heeft dan ook beslo ten een procedure te volgen volgens artikel 92 van het Verdrag van Rome. Daarmee kan ze de goedkeuring niet verhinderen, maar wel kan ze voor komen dat in het wetsontwerp voor ziene maatregelen tot uitvoering worden gebracht. De Belgische rege ring heeft een maand dc tijd gekre gen om opmerkingen te maken en aanvullende gegevens te verschaffen. 99 (Van onze correspondent) ARNHEM De huzaar der eerste klasse Arnold F. (20) uit Rotterdam kan zich met de gang van zaken In de mMitairc dienst niet verenigen. Hij heeft er bezwaar tegen dat de soldaat 'geen enkele handelingsvrijheid Ir ge geven Met die stelling had hij gisteren voor de krijgsraad in Arnhem geen enkele kans. „Zo is het- hele leven toch", riep de auditeur-militair ver baasd uit. „Op een kantoor moet je ook gehoorzamen" voegde president mr. W. C. Hassoldt er aan toe. „Als ieder in het leger maar doet wat hij zelf wil, loopt de hele zaak in de gort", mopperde de auditeur ver volgens bij zijn eis van zes weken Nieuwersluis hij dacht het verblijf daar aan de huzaar toe omdat de Rotterdammei zomaar een maand thuis' was geble ven zonder naar 't Harde terug te gaan. Het waren eigenlijk zelfs zes we ken geweest; de eerste twee daarvan bracht F. in bed door met griep en maagklachten, een zaak die de presi dent niet zomaar slikt. Er is niet eens een arts bij geweest om dat vast te stellen". F. werd overeenkomstig de eis ver oordeeld. HAARLEM Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier bij de Haarlemse rechtbank gis teren tegen de 44-jarige mevrouw W. J. M. van der P.-van der V. uit Heemstede. Zij heeft op 25 ja nuari van dit jaar getracht haar 51-jarige man met parathion te vergiftigen. De vrouw vertelde de rechtbank, dat zij op de bewuste zondag gedepri meerd was. Toen zij 's avonds in de schuur was om wasgoed uit te zoe ken. zag zij het flesje met vergif staan. Zij kwam op het idee wat pa rathion in de appelmoes, van haar man te doen. Haar man moest later overgeven en zij dacht dat hem ver der niets meer kon gebeuren. In de loop van de nacht vertelde de j man dat hij ernstig ziek was en dat j de komst van de huisarts gewenst was. Daarna raakte hij buiten be- wustzijn. Aan de dokter heeft de vrouw niet verteld over het vergif. wel dat de man over zijn hoofd klaagde. Overbrenging n3ar het zie kenhuis was noodzakelijk. De volgende avond heeft de vrouw aan haar man. die inmiddels tot be wustzijn was gekomen, verteld wat er gebeurd was en deze heeft geadvi seerd er verder over te zwijgen. Intussen was de politie van Heem stede op de hoogte gebracht van de vergiftiging en aanhouding volgde. Verhouding De vrouw gaf toe dat er een ver- j houding was ontstaan met een - 24-jarige graficus, die tot begin van dit jaar kostganger was geweest. Tlj- j dens haar verblijf in voorarrest cor responderen beiden nog met elkaar. De offic'er van justitie liet de ten laste gelegde poging tot moord vallen I en achtte ooging tot doodslag bewe zen. De vrouw is niet te beschouwen als een gifmengster, daar ze gunstig bekend staat en als een aardige har telijke vrouw beschreven wordt. Tijdens het politieonderzoek was aan het licht gekomen dat haar man ontucht had gepleegd met drie pleeg kinderen. die in Libanon geboren wa- Hij stond gisteren ln een zitting met gesloten deuren terechi en de of ficier eiste een gecombineerde straf. Ook in deze zaak volgt de uitspraak op 14 juli. BRUSSEL Minister Bakker (ver keer en waterstaat) en zijn Belgische collega De Saeger hebben besloten dat ze voor het eind van het jaar beheerders van zeehavens zullen uit nodigen voor periodiek overleg. Minister Bakker was gisteren ln Brussel voor besprekingen met De Saeger. De zeehavenbeheerders moeten zich dan beraden over optimale benutting van de mogelijkheden voor een zee havenontwikkeling in beide landen. De bewindslieden hopen dat uit de ze eerste stap geregeld en vruchtdra gend bilateraal overleg zal groeien. Beide ministers zeiden dat wel dege lijk een institutionalisering van dit wederzijds zeehavenoverleg voor ogen staat. De gedachten gaan daar bij uit naar vorming van beheersin stituten (Havenschappen) waarvan de overkoepelende organen °P den duur tot duurzame samenwerking komen. Zeehavens zijn zeer essentieel voor de economie van beide landen en daarom moeten we trachten ons na- tionale zeehavenbeleid. zodra dat er is. uit te bouwen tot een Belgisch-Ne derlands verband, aldus minister j Bakker. NOTTINGHAM Een jury ln de I Engelse plaats Nottingham heeft gis teren prof. mr. D. Goedhuis, die als adviseur voor burgerluchtvaartzaken verbonden is aan de Nederlandse am bassade in Londen, niet schuldig be- vonden aan dood door schuld. BUSSUM De heer A. Sikking uit Bussum kan zeggen één dag raadslid te zijn geweest, wanneer de Bus- sumse gemeenteraad zijn geloofsbrie ven in de vergadering van volgende week goedkeurt. j In de laatste vergadering van de oude raad. waarschijnlijk 31 augus tus. kan de heer Sikking nog juist beëdigd en geïnstalleerd worden, om daarna weer afscheid te nemen. Deze weinig voorkomende situatie ontstond door het overlijden van een protes tants-christelijk raadslid. Vier moge lijke kandidaten bedankten voor de opvolging. De heer Sikking nam zijn benoeming echter aan. De diplomaat was in november van I het vorige jaar betrokken bij een auto-ongeluk in de omgeving van Londen, waarbij een 22-jarige s_tu- I dent om het leven kwam. De jury kwam na een beraa/J van drieëneenhalf uur tot de conclusie, 1 dat prof. Goedhuis niet gevaarlijk ge- reden had. De rechter had eerder gezegd, dat de diplomaat, toen hij na het ongeluk weigerde zich aan een bloedproef te j onderwerpen, daarmee handelde I overeenkomstig rijn plicht tegenover zijn regering. Later gaf prof. Goed huis zijn diplomatieke onschendbaar heid op om zich voor het gerecht te kunnen ver&ntwoorden. Mode uit Armenië: links: v nollen japon met borduursel, hoofd bedekking van hetzelfde materiaal. De jongeman draagt een suède pak in nationale stijl. Rechts: toilet in nationale stijl: liet modehuis Erevan gebruikt vaak nationale motieven in haar ontwerpen. DEN HAAG Drie KVP-Tweede Kamerleden hebben de minister van verkeer en waterstaat gevraagd I maatregelen te nemen om een vlotte i doorstroming van het verkeer op de 1 rijkswegen tijdens de vakantieperiode zoveel mogelijk te bevorderen. Onderhoudswerken zouden tot het strikt noodzakelijke moeten worden i beperkt, en tijdens de bouwvakantie zouden niet strikt noodzakelijke be- I lemmeringen moeten worden opgehe- ven. Het militaire verkeer zou tijdens de te verwachten vakantiepieken moeten worden beperkt, en gedurende de piekuren zou op drukke wegen met twee maal twee rijstroken een in- haalverbod voor vrachtwagens kun nen worden afgekondigd. i Radio en televisie dienen, aldus ir. j P.A.M. Cornelissen, N.H.L. v.d. Heu- vel en E. J. M. Kolfschoten, ten behoe- I ve van de weggebruikers inlichtingen j te geven over de te verwachten op- 1 stoppingenen alternatieve routes. DEN HAAG De Kamerleden me juffrouw A. A. M. Kassei en drs. P. J. Janssen (groep-Aarden) hebben mi nister Nellssen van economische za ken schriftelijk gevraagd, welke ini tiatieven van de kant van de over heid zijn ontwikkeld om een assem blage- en produktiefabriek van de Volkswagenfabrieken in Tilburg ee- vestigd te krijgen Ook vragen zij, welke motieVen de doorslag hebben gegeven, waardoor Tilburg niet als vestigingsplaats >n aanmerking Is gekomen. In de gisteren gestelde vragen wij zen beide Kamerleden er op. dat de Volkswapppfphrieken een nieuwe as semblage- en produktiefabriek gaan vestigen in de omgeving van Gent in België. SAN CLEMENTE Amerika zal wellicht moeten reageren als de Russische militaire opbouw in het Nabije Oosten wordt voort gezet. Functionarissen v,an het Witte Huis zeiden dit gisteren in een overzicht van de ontwikkelingen voor de pers. De Russische militaire aanwezigheid zou misschien ook een directe Israëlische actie tot gevolg kunnen hebben, zo zij wordt uitgebreid. De Amerikaanse deskundigen ga ven een somber beeld van de crisis in het Nabije Oosten en het gevaar van een Russisch-Amerikaanse confronta tie. Er is echter een sprankje hoop dat de Russen zullen trachten de kwestie te laten afkoelen omdat zij weten dat Amerika mogelijk zal moe ten reageren op het overbrengen van Russische oorlogsvliegers en lucht doelraketten naar Egypte. De Russische militaire aanwezig heid in Egypte heeft niet alleen voor Israël ernsstige consequenties maar ook voor de VS omdat de Amerikaan se Zesde Vloot mogelijk moeilijkhe den kan ondervinden van de groeien de Russische sterkte in de lucht daar. Nieuwe situatie Het is mogelijk dat de Russen in Egypte zijn om de ineenstorting van president Nassers bewind te verhin deren. maar de functionarissen noe men het een feit dat een nieuwe si tuatie is geschapen en dat in één slag Israëls superioriteit in geoefend per soneel een van de grote voordelen in de strijd tegen de Arabieren is weggevaagd. De achtergrond-beschouwing werd gegeven na het tv-vraaggesprek van president Nixon over Indo-China en het Nabije Oosten waarin hij sprak van een gevaar van confrontatie van de supermachten door de crisis in het Nabije Oosten. Een Russische woordvoerder in het VN-hoofdkwartier zei gisteren, dat Rusland nog steeds staat op de alge hele terugtrekking van de Israëlische troepen uit de veroverde gebieden. In VN-kringen werd echter twee dagen geleden gezegd dat Moskou niet langer zou staan op algehele Is raëlische terugtrekking alvorens de Arabieren instemmen met het be staansrecht van Israël. De Russen zouden deze belangrijke concessie hebben gedaan in een nieuw vredes plan, ter sprake gebracht tijdens het overleg van de Grote Vier in New York. Maar een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zei niets te weten over een dergelijk plan. Colin Troup Moodie, de ambassa deur van Australië, heeft er vier eneenhalf jaar Den Haag opzitten en pakt zijn koffers om terug <te gaan naar Canberra. Geen nieuwe buitenlandse post wacht hem. het worden een paar jaren in het vaderland, zoals in di plomatieke dienst gebruikelijk is. In Den Haag heeft hij een aparte plaats weten te verwerven door de geregelde en bijzonder prettige bij eenkomsten. waar een handvol jour nalisten deskundige en vertrouwe lijke inlichtingen kregen over de Australische gezichtspunten ten aan zien van de wereldpolitiek. Neder land en Australië hebben meer met elkaar te maken dan men oppervlak kig zou denken. De Indonesische po litiek is bijvoorbeeld zo'n zaak waar onze beide landen nauw bij betrok ken zijn. En natuurlijk is er de emigratie van Nederlanders naar Australië. Geen emigratie maar wel een ken nismaking wordt het nu voor 22 stu denten. die drie maanden in Aus tralië gaan doorbrengen.* Twee maanden lang zullen ze een werk kring daarginds hebben, aangepast aan hun studieterrein en een maand gaan ze, leder op eigen houtje, rond reizen. De uit- en thuisreis wordt gedeel telijk door de Australische regering betaald, de leden van de Rotterdam se Kamer van Koophandel hebhen een chèque van f 5000 geschonken cn de studenten passen ieder 1700 bij. Dat laatste bedrag wordt groten- Diplomatie deels in de twee werkmaanden te rugverdiend. Op alle universiteiten is deze mo gelijkheid aangekondigd. In totaal kwamen er vijftig readies, waarvan meer dan de helft zich echter terug trok om verschillende redenen. Het Nederlandse „contingent" is groot in vergelijking tot de studenten uit andere landen. Dat zijn er acht, waaruit 118 studenten deelnemen. Op een ontvangst-ter-kennisma king spraken zowel de overhandlger van de KvK-chèque, de heer Focke- ma Andrea, als dc ambassadeur. En dan hoort men zo leuk het verschil in benadering van een gebeuren. Had de ambassadeur het zwaarte punt gelegd 'op een goede raad: „Loop nooit niet problemen of zor gen rond. Heb je moeilijkheden ver tel ze. iedere Australiër zal bereid zijn je te helpen"; de heer Fockema Andreae bond de zestien jongens en zes meisjes op het hart, dat ze bij terugkeer het niet moesten laten bij grote verhalen in de familiekring maar moesten zorgen dat hier in Ne derland meer begrip over de leef wijze en ontwikkeling van het verre werelddeel Australië zou komen. Je kunt het natuurlijk ook een -uperstaaltje van verfijnde diploma tie noemen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5