Kuifje nu als filmheld Verkeerslichten draaien proef Leids universitair congres slaakt wanhoopskreet BETON IN DE TAKELS Leiden naar zes wethouders Speeltuin Oegstgeei wordt verplaatst Auto over de koj Mevrouw v. d. Kloot (erelid Brunhilde) overleden 'De 1riendschap uitgebreid NIEUWE LEIDSE COURANT 4 VRIJDAG 3 JULI 1970 Stad op stelten en Bloed v. d. vampier LUXOR Eindelijk weer eens een gelegenheid om heerlijk te kun nen lachen. Een fijne, knotsgekke film, waarin onze dikke en dunne komiek voor situaties zorgen, die je af en toe doen schuddebuiken. Ko mische situaties, die je zo'n tijd van tevoren aan riet komen, dat je eigen lijk voor de climax al weer uitge lachen bent. Stan Laurel en Oliver Hardy moe ten aan Mary Roberts de eigendoms akte van een goudmijn overhandi gen. In Brushwood Gulch, waar het meisje woont, raken Stan en Oliver in de vreemdste situaties verzeild. De eigendomsakte komt in verkeerde handen en de komieken kunnen dit papier slechts met de grootste moeite weer in handen krijgen. In de avondvoorstelling draait de film „Bloed van de vampier" met Donald Wolfit en Barbara Shelly, waar liefhebbers van griezelen vol ledig aan hun trekken komen. De waarschuwing „Alleen voor volwas senen met stalen zenuwen" staat er ten slotte niet voor niets bij. Het plezierigste huis in Londen TRIANON Geen seksfilm, zoals velen die zouden verwachten, maar gewoon een met veel Engelse humor doorspekt kleurig niemendalletje, waarin Charles Dickens-achtige fi guren een „huis-van-plezier" op richten met vele kamertjes en vele mogelijkheden. Zij doen dit onder het goedkeu rend oog van regering en geestelijk heid, wat weer allerlei verwikkelin gen geeft Hiermee is de ludieke sfeer wel enigszins getekend, dach ten wij. Echt English style. STUDIO Twee Kuifje-al bums samengevat In één film, een lekkernij voor de Kuifjeslief hebber. Hergé, een schuilnaam van de Brusselaar George Remi, heeft de afgelopen veertig twee- en-twintig verhalen over de jour nalist Kuifje, kapitein Haddock. Bobby, Jansen en Jansens en professor Zonnebloem geschreven en zich darmee miljoenen fans over de hele wereld op de hals gehaald. Naar aanleiding van de affaires rondom de opening van het graf van Toet-Ank-Amon, waarbij verschil lende grafbezoekers een geheimzin nige dood stierven, schreef hij de boeken De zeven kristallen bollen en De Zonnetempel. Die twee verhalen vermengde hij en daaruit kwam het draaiboek voor de film Kuifje en de Zonnetempel. Het verhaal speelt in Peru, waar professor Zonnebloem wordt ver borgen in een Zonnebloem. Kuifje is het soort held, dat gewoonlijk in detective-films pleegt te spelen. Onverschrokken, bemind door zijn eigen mensen, vervloekt door de te genpartij, slim en natuurlijk weet hij ook een aardig partijtje te vechten. Het is leuk hem nu eens te zien bewegen en te praten, evenals alle andere figuurtjes uit de boeken. Monterey Pop CAMERA D. A. Pennebaker. die een voortreffelijke documentaire maakte over een Engels toernee van Bob Dylan (woensdag om half 3 in Camera te zien), heeft kort daarna het popfestival op het schiereiland van Monterey verfilmd. Het is een wirwar van bonte kleuren en klan ken geworden. Nu in deze tyd van de festivals als Wight en het Kra- lingse bos in ons eigen landje blijkt bij het zien van Monterey Pop, dat deze film duidelijk het stempel draagt van die tijd. De tijd van bloemen ln het haar. hippies en flower-power. Het festival ls ook nogal „clean" opgezet met lange rijen stoelen in plaats van ont spannen liggen in het gras, maar on danks dat valt er nog wel te ge nieten. Bijvoorbeeld van Ravi Shan- kar, die het beslist helemaal maakte, van de explosieve Who en van de onnavolgbare extatische Jimi Hen- drix. Een andere bijzonderheid is het optreden van de inmiddels onster felijk geworden Otis Redding. En dat alles maakt Monterey Pop toch wel tot een zeker muziekhistorisch monument. Het wachten is nu op Woodstock. LEIDEN B. en w. hebben c raad voor de op 3 augustus te hoi den vergadering een voorstel voos gelegd betreffende uitbreiding vj het aantal wcthoudcrszctels van vij" naar zes. Gedacht wordt aan de vol gcnde portefeuille-verdeling: final ciën, onderwijs, stadsontwikkelin publieke werken en volkshuisvestiij maatschappelijke aangelegenhedl (waaronder woonruimteverdeling) 1 economische aangelegenheden. OEOSTGEEST De speeltuin ai de Korenbloemlaan wordt uit vj ligheidsoverwegingen verplaatst na 1 het ernaast gelegen terrein als j raad akkoord gaat met een voe stel van b en w. De raad komt ve gende week donderdagavond o half acht bijeen en de agenda ve meldt verder onder meer de v< gende puntenJ Voorstel Inzake benoeming raad- leden in bestuur Hofwijck; vaststj ling nieuwe algemene politieveroró ning: mededelingen naar aanleidü van enquête Buitenlust en Bloeme buurt; aangaan gemeenschappeliji regeling vuilverwerking; herstel g velpuien Montessorischoolvergd ding inbraakschade rk scholen; derwijskredieten. OEGSTGEEST Vanmorgen fl 7 uur verleende een inwoner v Oegstgeest met zijn auto op de ha HazenboslaanHofdijck geen vo.' rang aan een auto uit Leiden. De auto sloeg over de kop en bleef to lichten. Persoonlijke ongelukken d den zich niet voor maar de ai) werd geheel vernield. Gemeente Zoeterwoude De burgemeester der gemeeutt Zoeterwoude maakt ingevolge ar tikel 23 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening bekend, dat met in gang van maandag 6 juli 1970 ge durende een maand voor een iedei ter gemeentesecretarie ter inzagi ligt het ontwerp-bestemmingsplar ..Barrepolder". met bijbehorendt voorschriften en toelichting. Het plan omvat het gebied, dal wordt omsloten door de rijksweg 11. de grens met de gemeente Ha* zerswoude. de spoorlijn Leiden* Utrecht en de Ommedijkseweg. 8 Gedurende bovengenoemde termijt S kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp indienen bij d( s gemeenteraad. Zoeterwoude. 26 juni 1970 De burgemeester voornoemd. g J. J. BOSMAN, loco-burgemeestef f Noord-Italië, waar eigenlijk niets be langrijks gebeurt, behalve dan de wijnbouw. Ook de Tweede Wereldoorlog is eigenlijk onbelangrijk in de ogen van de bewoners. Als de student Fabdo echter komt vertellen, dat Mussolini eindelijk dood is, is dat toch wel reden voor een groots feest. In de roes van de feestvreugde be noemen de inwoners Italo Bombolini, (Anthony Quinn) de drankminnende wijnhuiseigenaar, die ln Santa Vit- toria de rol van dorpsgek vervult, en die hen voor het drankfestijn had uitgenodigd, tot burgemeester. Dan komt het bericht, dat een grote troepenmacht Duitsers in aan tocht is, zonder enige twijfel om de roem van Santa Vittoria, de meer dan een miljoen flessen wijn, in be slag te nemen. Bombolini en Fabio ontwerpen een plan om de wijn via een levende ketting van mensen naar een oude Romeinse grot even buiten het dorp te brengen. Een uur voor dat de Duitsers binnentrekken is het karwei geklaard en daarmee be gint een strijd vol list en bedrog tussen Hauptmann Von Prum (Har dy Kruger) en Bombolini en zijn dorp. Het echte dorp Santa Vittoria was niet meer geschikt voor de opname van de film, maar in het 13de-eeuw- se dorpje Anticoli Corrado vond Kramer dé juiste plaats. De 1500 bewoners van dit dorp leveren bij zonder pittoreske figuren op. An thony Quinn kan zich in zyn rol volledig uitleven, daarbij gesteund door figuren als de oude Babaluche, zijn pinnige vrouw Rosa en de hoog hartige gravin Malatesta, die zelfs* haar eer opoffert voor een miljoen flessen. Het gemeim van Santa Vit toria is één bruisend én spannend feest. LEIDEN „Wy gaan een onderzoek verrichten ten gunste van de onderdrukte groepen in de wereld. Binnen de huidige universitaire structuur is geen verandering te bereiken, zo leren o.m. de ervaringen van de democratiseringsacties. Wij nemen daarom het recht om dat onderzoek en onderwijs te gaan doen dat wij nodig achten". Deze „universitaire wanhoops kreet" werd donderdagmiddag una niem aangenomen door de ongeveer 800 bezoekers aan het slot van het congres „wetenschap en welzijn", dat ter gelegenheid van het 79ste lustrum van de Leidse universiteit werd georganiseerd. Daarnaast werd besloten vier moties, al naar gelang het onderwerp, te sduren aan ver scheidene ministers, de volksverte genwoordiging en politieke partijen. In deze moties verzet het congres zich tegen de aanleg van golfbanen in het Staelduynse Bos en de ver dere uitbreiding van de Maasvlakte. Tevens werd voorgesteld het be drijfsleven te dwingen essentiële gegevens over hun activiteiten in de ontwikkelingslanden mee te delen en complete industriële bedrijven ter bescni'kiking te stellen aan ont wikkelingslanden. Er werd besloten, dat de werk groepen die in hel kader van het congres hebben gewerkt, doorgaan met hun werk maar zich bovendien bundelen door middel van een coör- diinatieraad. Deze raad krijgt de op- opdracht probleemgebieden te defi niëren, en de samenhang van prio riteiten in onderwijs te onderzoeken. Voorts moet hij de machtsverhou dingen in de maatschappij en de belemmeringen die daaruit voort vloeien bestuderen. Deze te vor men raad zal diit voorstel moeten uitwerken en een vergadering van de werk. en actiegroep in septem ber voorbereiden. Zo wil men ko men tot een alternatief onderwijs- en onderzoek programma voor 1970 1971. Bij deze coördinaitieraad zul len ook niet-universitaire groepen een inbreng moeten hebben. Actie-moties Het congres „Wetenschap en wel zijn" had als uitgangspunt uit te monden in actie. Daarom werden er vier moties aangenomen, die betrekking hadden op de tijdens het congres meest besproken onder werpen. Ten aanzien van het Stael duynse Bos meende het congres dat het voor de overheid nog mogelijk ls de aankoop van bos door lokale overheden met subsidie van het rijk tot 75 pet te stimuleren of recht streekse aankoop door de overheid zelf te doen gebeuren. Het bos zou dan tot beschermd natuurgebied kunnen worden ver klaard bij de wei op de natuurbe scherming, ingaande 1 augustus a.s. Het congres verzocht de ministers van landbouw, crm. ruimtelijke or dening en financiën voor de golf- spelers uit te zien naar alternatieve mogelijkheden. Men dacht hierbij aan het recreatieplan Midden-Delf land. Maasvlakte Elke verdere luchtverontreiniging in het Rijnmond-gebied, toegevoegd aan de bestaande belasting, werd' door het congres onverantwoord ge acht en in strijd met de volks gezondheid. Ervan uitgaande dat de vestiging van Hoogovens in de Maasvlakte niet meer is tegen te houden, verklaarde het congres zidh tegen verdere uitbreiding van de Maasvlakte. Bovendien werd van de nieuw te vestigen industrieën geëist dat zij de milieuhygiëne niet zwaarder zullen belasten. Het congres wenste voorts de in stelling van een speciale Tweede Kamer-oommissde om de activitei ten van het bedrijfsleven in de ontwikkelingslanden te onderzoe ken. De regering zou maatregelen moeten nemen die hel bedrijfsle ven zouden dwingen informatie te geven over hun activiteiten in deze landen. LEIDEN Mede-oprichtster en erelid van de dame# sportvereniging Nieuw Brunhilde, mevrouw A. A. D. v. d. Kloot-van Ingen Schenau, is op 74-jarige leeftijd ln Leiden overle den. Na tientallen jaren verschei dene bestuursfuncties te hebben ver vuld, trad zij in 1965 uit eigener be weging uit het bestuur terug om plaats te maken voor een jongere kracht. Mevrouw v. d. Kloot was draagster van de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, de medaille van Verdienste van het KNGV en erelid van de Sportstich ting. Langezaal uitgebreid LEIDEN Na ruim een half jaar bezig te zijn geweest, is gistermiddag de herbouwdde zaak van de firma M. Langezaal Zn geopend door bur gemeester Van der Willigen. Daarbij kreeg hij een tegel uit een gang van het Israëlisch Weeshuis, dat vroeger aan de Stille Rijn 3 stond. De 125 jaar oude firma heeft zich van de Stille Rijn 1 tot en met 4 uit gebreid. Als enige middenstandsbe- drjjf in Leiden is Langezaal nu be gonnen met de verkoop van naai machines en ook tuinartikelen zijn aan het assortiment toegevoegd. Bo vendien is de oppervlakte aan toon zalen vergroot. Hoewel Langezaal momenteel een van de grootste middenstandsbedrij- ven is geworden, zullen binnenkort de eerste tekeningen voor een nog verdere uitbreiding gemaakt worden. Wanneer met name drukkerij De Brink uit het pand Stille Rijn 9 verdwenen en is tezynertjjd ook twee woonhuizen zyn vrijgekomen zal de winkel van Langezaal zich van nummer 1 tot en met 10 uitstrekken. SASSENHEIM In de nacht van woensdag op donderdag is uit een keet van installateurs op het Slkkens- terrein voor 5000 gulden aan gereed schappen en materialen gestolen. LEIDEN Sinds gistermiddag draaien de verkeers lichten op het bijzonder gecompliceerde nieuwe kruis- j| punt bij het Rijnsburger viaduct proef en de eerste er- jj varingen hiermee zijn niet ongunstigWat nog niet J wil zeggendat er van een ideaal kruispunt kan wor- j den gesproken. Door de vele (goed bedoelde) markeringen zien ve le weggebruikers het niet allemaal meer zo goed. Daar bij komt dat het kruispunt volkomen vlak is gehou den. wat blijkens de praktijk ook de onduidelijkheid in de hand werktvooral bij automobilistendie niet ter plaatse bekend zijn. De zo maar op een willekeurig tijdstip gistermiddag genomen foto toont dit trouwens duidelijk aan: de links in de richting van het (op de foto niet zichtbare) Rijnsburgerviaduct rijdende bestelauto gaat xirdoes het fietspad op inplaats van de rijbaan Zoals bekendzijn de vele verkeerslichten op flit kruispunt „zelfdenkend"oftewel verkeer sa fhrmke- lijk. (Foto N.L.C. - Dirk Ketting) Fractievoorzitter KVP LEIDEN Tot voorzitter van de KVP-fractie in de gemeenteraad is benoemd mr. H. Driessen en tot vlce- voorzitter de heer J. Lijten. ZOETERWOUDE - Een goed ondernemer, die met zijn tijd meegaat, is steeds bezig zijn be drijf of zaak aan te passen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is het bekoorlijke café-restaurant „De Vriendschap" aan de Alie ning. Nadat nog niet zo lang geleden het Interieur van het café ingrijpend was aangepast, was er gistermiddag opnieuw reden voor een feestelijke her opening. In de afgelopen maanden is door het bouwbedrijf De Erven Paarde- kooper de naastgelegen restaurant zaal vergroot in dezelfde oudholland- se stijl die typerend is voor dit pand. Hierdoor kan men nu grotere gezel schappen ontvangen waaraan een dringende behoefte was. Het geheel is bijzonder smaakvol ingericht waar door er van dit restaurant een aparte sfeer uitgaat. Daarnaast zijn er geheel nieuwe toiletgroepen gekomen met uitge breide sanitaire voorzieningen. Ook bulten is er het een en ander ver anderd. Aan het water is een terras aangelegd dat in de afgelopen weken, nauwelijks gereed, al belangstelling trok. Uitbreiding van de zo noodzakelijke parkeergelegenheid is daarbij niet achtergebleven. Al met al reden te over om de heer en mevrouw L. v. d. Helm-v. d. Krogt geluk te wensen wat zeer velen girteren dan ook te midden van vele bloemen deden, waarbij talrijke geschenken werden aangeboden. ZOETERWOUDE Oosthoek Beton in Zoeterwoude heeft voor de bouw van een compres sorstation in Oldeboorn (Fr.) twintig betonelementen ge maakt. Deze elementen, die be horen tot de grootste ooit in Nederland gefabriceerd, zijn uitgevoerd in prefab met als eis een monolietconstructie. Het vervoer van dit element van Oosthoek Zoeterwoude naar Oldeboorn had gisteren per truck met oplegger plaats. In verband met het enorme ge wicht was hier een speciale route gekozen. Sommige wegen werden aangepast door er grote hoeveelheden zand op te stor ten. Andere werden alleen voor deze gelegenheid aangelegd. Op de foto hangt het grootste element (33 ton) in de takels. Op de voorgrond vier „klein tjes" van elk slechts 30 ton. Prolongaties TRIANON Onkruidzaaiers in Fabeltjesland. Tweede week. Het is het huiveringwekkende verhaal van boosaardige torren, die het jaarlijkse picknickfeest verstoren. Bor de Wolf wordt gevangen genomen, weer vrij gelaten en weer opgepakt. Het is een en al paniek, maar gelukkig loopt het goed af: Bor wordt, al dacht men dat hij een verrader was, in ere hersteld. Rex Charro. Tweede week. Elvis Presley nu ln de gedaante van cow boy, compleet met baard en schiet ijzers. Eindelijk een film, die niet is opgehangen aan zeven of acht lied jes. Alleen de titelsong zingt hij nog. Er was een nieuwe regisseur voor nodig om dit allemaal tot een goed einde te brengen. Met mijn lippen op jouw mond CAMERA Het huwelijksleven moet de Italiaanse filmers mateloos boeien, want ook in „Met mijn lip pen op jouw mond" worden we ge confronteerd met de seksuele abera- ties van 'n plusminus veertigjarig echtpaar. Dit echtpaar, Silvio en Carla. is lang niet onbemiddeld, zo dat zij zich een buitenverblijf aan zee kunnen veroorloven waar vrouw- tjelief tijdens de afwezigheid van haar echtgenoot wordt ingepalmd door de badmeester, een beduidend jongere beroepsversierder. Toch is zij niet op een blijvende verbintenis uit, zy wil slechts de ge stolen ervaring aanwenden om haar huwelijk te redden. Silvio voelt daar bitter weinig voor en stuurt op een scheiding aan. Voor Carla reden ge noeg een forse dosis slaappillen te slikken. Toch is de film niet zo som ber en zwaarmoedig ais het droevige einde doet vermoeden. Regisseur en tevens draaiboek- schrijver Fernando di Leo had slechts een kapstok nodig om zijn naakte verzinsels aan op te hangen. Het geheim van Santa Vittoria LIDO Zelfs voordat de druk proeven van Robert Crightons roman „Het geheim van Santa Vittoria" klaar waren wist producer-regisseur Stanley Kramer al de filmrechten te krijgen. Tegen de tyd dat hy twee van Holly woods beste scenarioschrij vers, William Rose en Ben Maddow. had aangetrokken was het boek a! aan de top van de Amerikaanse best sellerslijst beland. Santa Vittoria is een dorpje in de wijnstreek van

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4