VAKANTIE BIJ KACHEL Hanoi: Eerst Amerikanen uit Vietnam Commentaren Belinfante krijgt steun van senaat Auto in brand echtpaar dood Het Kwartet Herfst over Nederland Vooruitzichten slecht Velen alsnog naar zuiden Moskou benoemt ambassadeur voor Peking Motie tegen beleid verworpen m g] V akantie-tv (RITA) HET WCCRl Tijdelijk beter Ds. Paisley geschorst als parlementslid AOW-premie 10,4 pet in 1975 Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 3 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het weer zit de vele landgenoten, die er eind vorige week bij hetingaan van de school vakanties op uit trokken of in het komende weekend hun vakantieoord opzoeken, niet mee. Een tegenslag, die na de mooie mei- en juni maanden extra hard aankomt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ARNHEM Het herfstachtige weer van de afgelopen week en de vrij slechte vooruitzichten voor de komende dagen dreigt de verwachte zonnige vakantie van tienduizenden Nederlanders letterlijk in het water te doen vallen. In vele vakantiehuizen branden 's avonds de kachels en op tientallen kampeerterreinen zijn moeilijkheden ont staan door wateroverlast en de stormachtige wind. Water(vakantie)overlast is er voor al in Gelderland, waar gisteren negen millimeter regen viel: een landelijk rekord. De terreinen, die er een week geleden nog kurkdroog bijlagen en als het ware smachtten naar een ver frissende regenbui, zijn deze week veranderd in vochtige en winderige oorden, waar na de zonnigste en warmste junimaand sinds 40 jaar duizenden verwachtingen elke dag een stukje verder de bodem zijn in geslagen. Veel tenten hebben het in de regen of in de soms zeer krachtige wind stoten begeven. Een woordvoerder van de ANWB zei ons vanmorgen dat di verse mensen, die een tent hadden ge huurd, deze niet konden betrekken. In MOSKOU In diplomatieke krin gen in Moskou is gisteren vernomen dat China heeft ingestemd met de be noeming van Wladimir Stepakof tot ambassadeur voor de Sowjetunie in Peking. Hij wordt daarmee de eerste Russische ambassadeur in* China sinds de betrekkingen tussen beide landen tijdens de culturele revolutie in 1966 een dieptepunt bereikten. De benoeming zou de vermoedens bevestigen dat Moskou ernstig streeft naar verbetering van de betrekkingen met Peking. Het is nog niet bekend wanneer Stepakow (58), die de repu tatie heeft een strenge orthodoxe communist te zijn, naar Moskou zou "reizen. Minimum-broodpri is DEN HAAG Het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft zijn minimum-broodprijsrege ling verlengd. De oude minimum-broodprijs veror dening geldt nog tot eind juli, de nieuwe zal van kracht zijn van 1 augustus tot 1 juli 1971. Regel blijft dat de voorzitter van het produktschap de gemeenten aan wijst waar een minimum-broodprijs geldt, het bedrag van die minimum prijs vaststelt en de bevoegdheid heeft tot het geven van ontheffingen. één geval was de tent zelfs helemaal verdwenen Naar elders Het gevolg van dit alles is dat velen die op voortzetting van het zomerse juniweer hadden gehoopt, alsnog naar het zuiden trekken, Avaarby vooral Noord-Italië en Spanje (inmiddels ook byna geheel via autobanen te berei ken) in trek zyn. Aan deze kant van de Alpen en ook in grote delen van Frankrijk is het weer namelijk even eens vry slecht. De ANWB: dat is ook de reden, waarom vrij veel mensen hun voor genomen vakantie naar Zwitserland of Scandinavië hebben afgelast of uitgesteld, terwijl velen, die Frankrijk op het oog hadden, hun reisroute ver der naar het zuiden verleggen. Bij de reisbureaus wordt veel ge ïnformeerd naar mogelijkheden om alsnog te boeken voor een vakantie- vlucht (in de dubbele betekenis van het woord naar zonne-oorden als Italië. Joegoslavië en Spanje. Anderen leggen zich bij de om standigheden neer of kijken de kat nog even uit de druipende boom. De vooruitzichten blijven echter Vrij slecht: de temperaturen zullen in het komende weekend weliswaar 'wat stijgen, de wind wordt minder krach tig en zelfs kan het zonnetje zich hier en daar even laten zien, maar het blijft bewolkt, regenachtig en koeler dan normaal. Intussen nadert op de oceaan een nieuwe frontale storing, die echter waarschijnlijk niet vóór maandag in vloed op het weer in ons land zal uit oefenen. Premier Sedney van Suriname lieeft een bezoek gebracht uan Georgetoun in Brits-Gyona. Hier tekent hij hel gastenboeknadat hij uit handen van burgemeester John Ford de gouden sleutel van de stad heeft ontvangen. Hechts de gemeen tesecretaris. AMSTERDAM Met grote meerderheid van stemmen heeft d!e senaat van de universiteit 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: van Amsterdam gisteravond een motie afgestemd, waarin het be leid van rector magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante, werd aan gevallen. De rector werd in een motie verwe ten, dat hü door het uitsturen van een aantal brieven aan leden van de uni versitaire gemeenschap, een schadelijk beeld heeft gegeven van deze ge meenschap. In deze brieven werd gewezen op de nadelige gevolgen van democratise- j ringsbewegingen aan de universiteit en op de wanordelijke situaties bij diverse instituten. Voorstellingen: 10.30 (bch. zo.) -12.30 - 13.30 -15.00 -16.30 - 20 LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel: (010) 1H287 Afg. ip als nieuwe abonnee:^^^^ Ik geef op a Betaalt per Dkwartaal Dmaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! r~| Snelle zwemvliezen. Doen het even I o goed in Castricum als aan de Costa l—J Brava. plaats: Ik kies cadeautje nr. aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden ;e wezen De 21 ondertekenaars van de motie j hadden er bovendien bezwaar tegen dat de rector enkele elementaire en algemene richtlijnen over het onder- wijs had uitgegeven zonder overleg met de senaat. Na een lange discussie werd dé mo tie door 92 stemgerechtigden afgewe zen, terwijl er 33 voor de motie stem- den. Prof. dr. G. Stuiveling, hoofd van j het instituut voor Neerlandistiek van j deze universiteit, uitte kritiek op de bewering van de rector als zouden j aan dit instituut wanordelijke toe standen heersen als gevolg van demo cratisering. Hij gaf toe dat er fouten zijn gemaakt, maar vond de houding van prof. Belinfante te pessimistisch. Een voorstel om het functioneren van de nieuwe onderwijssystemen des kundig te onderzoeken werd aange nomen. (Van onze radio - i tv-redactic) HILVERSUM Te beginnen op dinsdag 7 juli zal de NOS elke dins dag- en donderdagmiddag weer va kantieprogramma's voor de jeugd uitzenden op Nederland I. De uitzen dingen duren van 3.30 tot 4.30 uur. De laatste is op donderdag 20 augus tus. HANOI Noordvietnamese woordvoerders in Hanoi en Pa rijs hebben gisteren herhaald dat de Amerikaanse troepen onmid dellijk uit Vietnam moeten wor den teruggetrokken, wil met meer succes het vredesoverleg in Parijs worden voortgezet. Dit was hun reactie op de medede ling van Nixon dat David Bruce de Amerikaanse delegatie in Parijs zal gaan leiden. Algemeen is de keuze van Bruce, die veel vrijheid van han delen zal krijgen, toegejuicht. De vooruitzichten A'oor hem om spoedig resultaten te bereiken, zyn echter weinig rooskleurig. Een van de voornaamste oorzaken daarvan is dat zowel Hanoi. Saigon en Washington menen dat de tijd in hun voordeel werkt; zc zullen niet bereid zyn be langrijke toezeggingen te doen om de impasse in de A-redesonderhandelingen te doorbreken. Een andere eis van communistische zijde is dat de Zuidvietnamese rege ring aftreed. Maar president Ngoeyen van Thieu heeft uiteraard geen be langstelling zichzelf uit de weg te ruimen. Zijn regering hoopt krachti ger te worden en naarmate de Ame rikaanse bijstand afneemt, onafhanke lijker. Het Amerikaanse parlementslid F. Bradford Morse heeft gisteren voor gesteld een raad van kleine en mid delgrote landen te vormen om een oplossing te vinden voor de conflic ten in Indo-China. Het komt hem onwaarschijnlijk voor dat een regeling van de kwestiealleen door de grote mogendheden zal kunnen worden ge realiseerd. De landen bijvoorbeeld Indone sië, Japan. Marokko, Zweden en Zuid- slavië zouden in Indo-China moe ten gaan praten met alle betrokken partijen. DEN HAAG Tot opvolger van de heer C. van der Ploeg is als lid van het KVP-fractiebestuur in de Tweede Kamer gekozen de heer A. C. M. Weijters. Tot eerste vice-voorzitter van het fractiebestuur is gekozen mr. F. H. J. J. Andriessen. Een vriendschap die eindigt heeft zelfs geen begin gehad. DE CONDILLAC „Ik heb al zo'n pechdag, moet u jmi ook nog op ine foeteren?" DE BILT Een depressie houdt nog steeds greep op het weer bij ons. dat daardoor een buiig en'kil karakter blijft dragen. Het ziet er wel naar uit dat de straffe noord wester, na drie dagen te hebben geheerst, geleidelijk gaat luwen en dat de buiigheid morgen flink zal zijn verminderd. WelisAvaar nadert op de oceaan een nieuwe frontale storing, maar voor zondag kan deze geen in vloed uitoefenen. Ook elders in Europa is het koel weer. Zomers is het slechts in de Sowjetunie en voorbij het Alpenmassief. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.0 tot 4 .graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Strandweer Morgen een afnemende bui, draaiend van noorwest naar zuidwest. Overwegend droog, temperatuur 16 a 17 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde passeert nog een oceaanfrontje met wat regen ge volgd door zachtere lucht. BAROMETERSTAND: heden 10 uur, 75.6 cm (1008 millibar) stygend. ZOD en maan 4 juli zon op 4.26, onder 21.02; maan op 4.39, onder 22.04; 11 -juli EK Hoog Water Hoog Water: 4 juli: Rotterdam le getij 5.33, 2e getij 17.45; Vlis- singen 2.14-14.39; Willemstad 6.08-18.33. j BELFAST De extremistische Noordierse predikant Ian Paisley is gisteren tijdens het parlement van Ulster verbannen na een verhitte woordenwisseling met de voorzitter. Hij werd uit de vergaderzaal gezet na herhaalde weigering, weer te gaan zitten. „Geef me een zwaard en ik sla een paar van die kerels de kop af voor ik A'ertrek", schreeuwde Paisley toen hij door de ordebewaarders werd weggeleid. Hoelang zijn schor- j sing zal duren is niet bekend. De predikant had geen genoegen genomen met het antwoord van pro cureur-generaal Kerry op zijn vraag over de verspreiding van verkiezings- j literatuur in zijn district. Hij bleef aanhouden en kwam toen tot een conflict met de voorzitter. Tn de afgelopen nacht is in Belfast j een voorlichtingsbureau van het Brit- se leger door eén bomontploffing j vernield. Op enkele honderden me ters afstand werd brand gesticht in een rooms-katholieke school. Het vuur kon snel worden bedwongen. KLAASWAAL Het uit Hoornaar afkomstige echtpaar W. Hanemaaijer-Schouten is gisteren bij een verkeersongeluk op rijks weg 19 tussen Numansdorp en Klaaswaal om het leven geko men. Man en vrouw, resp. 66 en 67 jaar. zaten in een personenauto die van achteren door een bus Averd geramd. Volgens de buschauffeur stond de auto stil op de rijbaan. Na de botsing vloog de wagen in brand. Het echt paar wist zich niet uit het wrak (zie foto) te bevrijden. Bij een inhaalmanoeuvre op de Rotterdamseweg in Delft zijn gisteren P.V. (58) en zijn echtgenote (57) uit Hoogvliet om het leven gekomen. De jj bestuurster van hun auto, hun doch- ter P.W.V. (21). raakte ernstig ge- wpnd. Twee kleinkinderen van het echtpaar liepen een hersenschudding op. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurster een voor haar rijdende vrachtauto wilde passeren op het mo ment dat ook deze ging inhalen. Ze botste eerst tegen de vrachtwagen. DEN HAAG De premie voor de AOW, die voor volgend jaar op 9,P procent is geraamd, zal ten gevolge van het zogenaamde vergrijzingsef fect in 1975 10,4 procent bedragen. Dit heeft minister Roolvink geant woord op opmerkingen van Eerste- -Kamerleden. Deze raming is geba seerd op een ongewijzigd beleid. ramde vervolgens een lichtmast en kwam tegen een boom tot stilstand, In Someren kwamen Maria G. Cree (55) uit Nederweert en Maria H. Smeets (72) uit het Belgische Diepen beek om het leven toen hun auto door een vrachtwagen, die geen voorrang •gaf, werd aangereden. Moeilijk en ondankbaar ANZE TAVeede Kamer heeft zoals te verwachten viel weer uit gebreid aandacht besteed aan de wo- ningproduktie. Het woningtekort wordt in bepaalde delen van het land nog pijnlijk gevoeld, en dus last onze volksvertegenwoordiging periodiek alle mogelijkheden af. Loopt de houwproduklie niet bevre digend, of wil men als politieke partij het belang van de woning bouw benadrukken, dan is zAvare kritiek op de betrokken bewindsman het meest effectief en het gemakke lijkst. Minister Schut kan zich troosten met de gedachte, dat de afgelopen 25 jaar nog niet één minister op dit depar tement onverdeelde lof heeft geoogst. Het Averk bij dit departement is -zó men zich van dc meeste kritiek niet al te veel moet aantrekken. Een be- Avindsman uit dc oppositie zou het er niet veel beter afbrengen. De minister kan niet vrijelijk over kapitalen beschikken en hij heeft nog minder het weer in de hand. Stelt hij invoering van een huur belasting voor ter bevordering van de doorstroming, dan stemt de Kamer dit af. Minister Schut gaat het nu proberen met individuele huursubsidie; wij hopen, dat dit lukt en de doorstro ming zal stimuleren. Een constructieve gedachte uit het parlement is geAveest, de levensver zekeringsmaatschappijen en andere institutionele beleggers te vragen om geld voor de woningbouw tegen lage rente beschikbaar te stellen ten- l einde zo goedkopere maar toch kwa litatief verantwoorde Avoningwetbouw le plegen. Kwaliteit maakt tekort groter TNE heer Aantjes heeft een kleine bom laten ontploffen met zijn voorstel, de bouwvakkers ccn Avin- tervakantie te geven met extra va- cantiegeld teneinde in de zomer geen kostbare bouwweken verloren te laten gaan. Dit zou per jaar ongeveer 5000 nieuwbouwwoningen extra bete kenen. Het is een interessante poging om tot meer Avoningen te komen. De heer Aantjes zal zijn plan overigens graag inruilen voor een nog betere gedach te. De kritische opmerking, dat de heer Bogaers indertijd meer bouwvakkers had aangetrokken, maar dat het be leid van dit kabinet bewust op ver mindering van de capaciteit was ge richt, onjuist. De afgelopen jaren heeft het bouw bedrijf met ongewoon veel regen en vorstverlet te maken gehad, wat A'crminderde bouw lot gevolg had. Bovendien was de bouwcapaciteit die oud-minister Bogaers had ge creëerd te groot. Op den duur kon den met geen mogelijkheid de finan ciën gevonden worden. Tenslotte moet men bedenken, dat het statistisch Avoningtekort ook sa menhangt met de toegenomen wel vaart. Deze schept hogere eisen; mot woningen zoals die kort na de oorlog gebouwd werden nemen op het ogen blik nog maar weinig mensen genoe gen. Het woningtekort is geen vraag naar Avoningen zonder meer, maar ook naar kwaliteitswoningen. In de vraag naar woningen zit een progressie ingebouwd, die geen bouwministcr in de hand heeft. Kritiek op een bouwminister is niet moeilijk. Maar constructieve, uit voerbare ideeën waar deze man graag naar luistert, zijn schaars te horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1