Brokje ellende uit Peru landt op koud Schiphol GEEN CADEAU VOOR CORA VIJFTIEN KINDEREN EEN BEGIN twintigste pkais Veteraan Ken Rosewall schakelde Roche uit Verrukkelijk belcanto van hoogste klasse Rampzalige TOUR-dag voor vele Nederlanders door ROLF HOEKSTRA Slavenburg/Kreijns: Opnieuw sensatie op Wimbledon Tour uitslag Kappers vandaag 6 pet duurder Ovaties voor Haydn's opera Je moet de weg weten Vlucht Apollo-14 weer uitgesteld Meeuwen-Huizen in 's-Gravenzande WOENSDAG T JULI 1970 CHIPHOL Een klein brokje ellende van de grote aardbeving, die vorige maand Peru teisterde, landde gis teren op Schiphol. Vijftien jonge slachtoffers zagen na acht tien uur vliegen, vier maal „overstappen" in andere toestel len, met bange, nieuwsgierige en soms angstige ogen vanaf brancards een stukje tochtig Schiphol, dat een vermoedelijk langdurig verblijf inluidde in een gastvrij land, maar ver weg van hun zwaar getroffen vaderland. Soms was van onder de dekens alleen een paar donkere ogen te zien, toen mensen van het Rode Kruis deze zwaar gewonden in de zes ambulances tilden; een trieste stoet, omstuwd door pers fotografen. Het waren kinderen van één tot achttien jaar, die met schedelbasisfracturen, beenbreu ken en verbrande gezichten de ramp hadden overleefd. Op initiatief van Terre des Hom mes, een internationale organisatie die zich het lot heeft aangetrokken van kinderen in rampgebieden, waren ze naar Nederland overgevlogen. „Het is voor het eerst in de geschiedenis van Peru dat bewoners naar het bui tenland worden overgebracht om daar de voor hen zo noodzakelijke medische verzorging te ondergaan", aldus landmacht-majoor J. Brijl, lid van het hoofdbestuur van Terre des Hommes. Moeilijk Na de ramp is hij naar Peru ver trokken om te zien wat zijn organisa tie zou kunnen doen teneinde de nood enigszins te lenigen. Het gevolg is dat ons land de twijfelachtige primeur heeft slachtoffers van de aardbeving in Peru te mogen opvangen. Het is de bedoeling dat meer gewonde kinderen volgen, maar het is moeilijk de bewo ners van dit geteisterde land te over tuigen van de noodzaak kinderen te laten overvliegen. Majoor Brijl: „Alleen de kinderen waarvan de papieren in orde waren mochten mee. We hebben dag en nacht gewerkt om alle paperassen in orde te laten maken. Onder meer heb je toestemming van de ouders nodig. Het is heel moeilijk die toestemming te krijgen, want de bevolking laat haar kinderen erg moeilijk gaan. Het is de eerste keer dat de rege ring toestemming heeft gegeven dat een groep naar het buitenland ver trekt om -daar te worden verzorgd. Het gaat allemaal erg moeilijk. Als je er niet zeker van bent dat beide ouders zijn overleden, moet dat ju ridisch worden uitgezocht. Dat kost tijd. Maar eigenlijk is er geen tijd." Met veel kunst en vliegwerk is het toch gelukt vijftien jongens en meis jes te selecteren. „Ik voelde me net een Sinterklaas. Nadat de eerste re serves waren overwonnen, kreeg ik van diverse ziekenhuizen het verzoek kinderen mee te nemen. Het gaat om duizenden kinderen, maar de moge lijkheden zijn beperkt", aldus majoor Brijl. Steun Eigenlijk weet niemand hoeveel ge wonden medische hulp nodig hebben. Tal van dorpen zijn van de buiten wereld afgesloten en nog steeds heeft men geen overzicht kunnen krijgen van de ramp die door de aardbeving is aangericht. Terre des Hommes zou graag meer kinderen naar Europa willen halen, waar ze kunnen worden opgevangen door zusterorganisaties. Onderzocht zal worden wat de fi nanciële mogelijkheden zijn. In Peru is een ziekenhuis aangewezen, dat kinderen die voor evacuatie in aan merking komen gaat selecteren. Het is niet bekend of Nederland meer Pe ruviaanse kinderen kan helpen. De heer Brijl drong aan op steun van particulieren, ziekenhuizen en instan ties. De slachtoffertjes krijgen een gra tis behandeling in drie ziekenhuizen te Delft: het Gasthuis, St. Hippoly- tusziekenhuis en Bethel. De direc teur-geneesheer van het laatste zie kenhuis, de heer B. K P. Griffioen, heeft het mogelijk gemaakt dat de kinderen kunnen worden opgevangen. De Peruviaanse kinderen hebben een maand lang goede medische ver zorging ontbeerd. Over hun toestand zegt dokter Griffioen: „Ik heb weinig kunnen zien van de patiënten, omdat ze zo goed waren verpakt in hun reisdekens. Uit wat ik wel heb kun nen zien blijkt dat ze in Peru een goede behandeling hebben gehad. Daarvoor alle lof." In de Delftse ziekenhuizen zullen operaties worden uitgevoerd, die we gens gebrek aan specialisten en in strumentarium in Peru niet konden worden verricht. Behalve gecompli ceerde beenbreuken, schedelbasisfrac turen zal de plastische chirurgie op een paar patiënten veel tijd vergen. Daarna zullen de kinderen naar hun j vaderland worden teruggebracht. Adoptie De slachtoffertjes zijn geselecteerd aan de hand van de noodzakelijke papieren, eerste voorwaarde voor de reis, de mogelijkheid van vervoer en de kans op herstel. Niet alle kinderen hebben hun ouders verloren, maar het is niet de bedoeling dat zij, die wel alleen zijn achtergebleven, in ons land worden geadopteei"d. Alles wat de kinderen bij zich had den was door schenking verkregen. Hoe stonden ze zelf tegenover de reis naar een ver vreemd land? Majoor Brijl: „Ach, ik heb een jongen zien dansen van plezjer toen hij de cock pit mocht bekijken, maar natuurlijk voelen ze zich eenzaam en krijgen ze heimwee." Een sprekend voorbeeld hiervan was het meisje met een ernstig ver brand gezicht, dat totaal geen belang stelling toonde voor de driftig knip pende fotografen. Maar met beide handen hield ze stevig haar pop om klemd. Een Peruviaans jongetje geniet van de maaltijd. (Van onze sportredactie) STOCKHOLM Het ziet er niet naar uit dat Bob Slavenburg en Hans Kreijns hun wereldtitel in het open- parentornooi bridge, dat onlangs in Stockholm is begonnen, zullen pro longeren. Slavenburg en Kreijns, die dit sei- j zoen wegens het verblijf van Slaven- i burg in Marokko weinig met elkaar hebben gespeeld, staan na de eerste j dag op de twintigste plaats. De Zweedse bridgers Arne Persson en Einar Pijk voeren het klassement aan met een voorsprong van meer dan honderd punten op de Denen Nils Henriksen en Peter Lund. Het lijkt echter hoogst onwaarschijnlijk dat een van deze paren de wereldtitel in de wacht zal slepen. De strijd in Stock holm duurt nog vier dagen. Uitslag van de vierde etappe (234 km) 1. Godefroot (Belg) 5.27.07 met bon. 5.26.47; 2. De Vlaeminclc (Roger) (Belg) z t met bon. 5.26.57 3. Van Springhel (Belg) z t met bon. 5.27102; i. Janssen (Ned) z.t.; 5. Merckx (Belg) z.t; 6. Zllioll (It) z.t.; 7. Poulidor (TT) z.t.; 8. Van Neste (Belg) z.t.; 9. Zoete melk (Ned) 5.27.12; 10. Pintens (Belg) z.t.; 11. Itichelotte (It) z.t.; 12. De Witte (Belg) z.t.; 13. Tomas Petterson (Zweden) z.t.; 14. Ocana (Sp) 5.27.18; 15. Dan Guillaume (Fr) 5.27.21; 16. Vlanen (Ned) 5.28.04; 18. Dolman (Ntd); 20. Den Hartog (Ned) 21. Van der Vleuten (Ned): 23. Van Katwijk (Ned); 25. Pijnen (Ned )allen in dezelfde tijd als Vla nen. 53. Zoontjes (Petersc 63. Wagtmans (Vissers) zelfde tijd als Vianen; 79. ex aequo Beugels (Schotte); Duyndam (Peters) 5.28.0»; 114. Serpenti (Vissers) 5.36.36; 118. Steevens (Vissers) 5.39.04; 120. Benjamins (Peters) z.t.; 123. Ottenbros (Vissers) 5.39.13; 124. Hoogerheide (Vissers) 5.39.13; 124. Hoo- gerheide (Vissers) 5.39.17: 140. Schepers (Pe ters) 5.49.49; 141. Rentmeester (Peters) z.t. 143. Wouters (Peters) 5.54.14 na tljdcontrole binnengekomen. Opgegeven hebben Arma ni (Ita-Giganti), Peechielen (Ita-Albani) en Tamiazzo (Ita-Martini). Algemeen klassement: 1. ZioUoli (Ita- -Driessena) 19.28.48; 2. Merckx (Bel-Dries- 9ens) op vier sec.; 3. Janssen (Ned-de Muer) op 27 sec.; 4. Godefroot (Bel-pezzi) op 29 sec.; 5. Roger de Vlaeminck (Bei- -Schotte) op 46 sec.; 6. Van Sprlngel (Bel- -Cools) op 46 sec.; 7. ex aequo Thomas Petterson (Zwe-Martini)poulidor (Fra-Ca- put) op 1.06; 9. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 1.07; 10. Ocana (Spa-De Muer) op 1.08; 20. Wagtmans (Ned-Vissers) op 1.56; 21. Van der Vleuten (Ned-Vissers) op 1.56; 32. Leo Duyndam (Peters) op 2.08; 38. Rene Pijnen (Vissers) op 2.12: 48. Gerard Vianen (Peters) op 2.16; 56. Eddle Beugcis (Schotte) op 2.20; 58. Cees Zpontjens (Peters) op 2.22; 66. Evert Dolman (Vissers) op 2.25; 102. Arie den Hartog (Peters) op 3.32; 105. Jan van Katwijk (Vissers) op 3.43; 114. Jan Serpenti (Vissers) op 11.28; 617. Harm Ottenbros (Vissers) op 13.45; 120. Harry Steevens (Pe ters) op 15.06; 122. Henk Benjamins (Peters) op 15.13; 124. Frits van Hoogerheide (Vis sers) op 15.46; 139. Wlm Schepers (Peters) op 29.03; 141. Cees Rentmeester (Peters) op 24.37; Algemeen ploegenklassement: 1. Dries- sens 59.36.21; 2. Cools 59.38.11; 3. De Muer 59.38.44 4. Schotte 59.39.35 5. Vissers 59.40.39 9 Peters 59.41.40. Puntenklassement: 1. Godefroot (Bel) 63 pnt; 2. Janssen (Ned) 47 pnt: 3. Guimard (Fra) 40; 4. Zilioli (Ita) 40: 5. Merckx (Belg) 39: 6. Roger de Vlaeminck (Bel) 38. Tot de strijdlustigste renner werd Jose l Catieau uitgeroepen. Uit de strijd zijn ge- nomen wegens overschrijding van de tijd- limiet Adrl Wouters CNed/Peters) en de Italiaan Zini (Glgantl), LONDEN Ken Rosewall speelde al op Wimbledon, toen ergens op het Australische platteland een zevenja rige slagerszoon zich voornam net zo'n groot tennisser te worden als hij. Hoogtepunten uit die tijd: de Wim- bledonfinale van 1954 en 1956, waarin Rosewall verloor van de geroutineer de Jaroslav Drobny en zijn leeftijd genoot Lew Hoad. Een profcontract sloot die spannende periode af. Twaalf jaar lang 'was hij van Wim bledon verbannen. Thans anderhalve tennisgene- ratie later doet hij een derde po ging de finale te bereiken. Zijn be wonderaar van toen was zijn tegen stander van nu: Tony Roche, de 25-jarige lefthander, gebouwd als een middengewichtbokser en begiftigd met een vrijwel onbegrensd uithou dingsvermogen. Sterk, maar niet in topvorm. Ken Rosewall, algemeen beschouwd als de beste speler van degenen, die nooit Wimbledon hebben kunnen winnen, heeft zich dinsdag na veer tien jaar opnieuw geplaatst voor de halve finales van het heren enkelspel. De 35-jarige versloeg de als vierde geplaatste Tony Roche met 108, 61, 46 en 62 en leverde daarmee zijn bijdrage aan de „favorietenval", die langzamerhand ernstige vormen begint aan te nemen. Van de nummers een tot en met vier van het plaatsingsschema: Rod Laver, John Newcombe, Arthur Ashe en Tony Roche, is alleen John New combe nog niet ten offer gevallen aan het wijd om zich heen grijpende ge heimzinnige virus van het falen. Maar ook de uiterlijk gezonde Newcombe wankelde. Roy Emerson, de Wimbledonkampioen van 1964 en '65 nam hem mee langs de volle vijf sets, beukend op John's allengs zwak ker wordende backhand, maar zag zijn betere spel door een late inzin king uiteindelijk slecht beloond: 6—1, 57, 36, 62, 119 in het voordeel van Newcombe. Onzekere Zowel Rosewall als Newcombe in .het onzekere, wie hun tegenstanders in de halve finales zullen zijn. De ontmoetingen TaylorGraebner en Gimeno—Carmichael waren een eind- weegs gevorderd, toen het begon te regenen. Okker's partij voor de kwartfinales heren dubbelspel met Riessen tegen Tiriac/Nastase werd verschoven naar vandaag. Roger Taylor zal dubbel spijt hebben, dat hij niet een van de twee matchpunten tegen Graebner benutte. De Amerikaan heeft een me tamorfose ondergaan. De zware hoor nen bril heeft plaatsgemaakt voor contactlenzen. ,het eertijds strak ge kamde haar golft welig alle kanten i uit. Taylor heeft het wellicht niet eens bemerkt. Gedreven op de golven van enthousiasme van zijn landgenoten, stormde de Brit langs zijn tegenstan der heen. Toen de regen viel was de stand 63, 119, 87 in het voordeel van Taylor. Gimeno stond op dat mo ment met 61, 62, 12 voor tegen Bob Carmichael. De Nederlandse vertegenwoordi gers in het jeugdtennistornooi van Wimbledon hebben zich dinsdag ge plaatst voor de tweede ronde. Lex Constandse versloeg in het jongens enkelspel de Zuidslavier Stojvic met 64. 60. Bij de meisjes won Dorien Falkenburg met 62 6—1 van de Deense Solbeck. Dinsdagavond is in de tweede ron de om het Nederlands jeugdkam pioenschap schaken de partij tussen Wit en De Lange in de tweede ronde afgebroken. De partij zal morgen worden vervolgd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG het ministerie van economische zaken heeft de kappers toestemming gegeven hun tarieven met ingang van vandaag met 6 pro cent te verhogen. De toestemming werd verleend, omdat het kappersbe- drijf geconfronteerd wordt met een sterke stijging van de lonen en ande re kosten, die niet opgevangen kun nen worden door omzetvergroting. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp goedge keurd dat de verkoop van voorbe hoedmiddelen door automaten in ca fés mogelijk maakt. De fractie van de Boerenpartij kreeg aantekening geacht te worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. DEN HAAG Van Joseph Haydn, die met Janacek in het middelpunt van het Holland Festival 1970 staat, zijn in vorige festivals reeds drie opera's, o.a. Le pescatrici en L'infe- delta delusa opgevoerd. Gisteravond ging in de Haagse Kon. Schouwburg de le uitvoering sedert de 18e eeuw van La fcdelta premiata. Een klasse voorstelling, die met enthousiasme en uitbundigheid is ontvangen. Op 4 juli wordt in Den Haag een herhaling ge geven in Rotterdam gaat deze opera op 6 juli. La fedelta premiata (de beloonde trouw) is een herontdekte opera van Haydn. geinspireerd op het libretto van Cimarosa's opera „L'infidelta te- dele". Ter gelegenheid van de her-ope ning van het nieuwe Esterhaza-thea- ter werd Haydn's opera op 25 fe bruari 1781 voor de eerste maal opge voerd en het succes was groot. Reeds in 1784 ging de opera, in aanwezigheid van keizer Joseph II, tc Wenen. Na veel moeite is het gelukt deze partituur weer compleet te krij gen en al is het verhaal gecompli ceerd en zijn de verwikkelingen tal rijk, het is gisteravond van de ouver ture (het laatste deel van de Symponie nr. 73) tot en met de verrukkelijke finale een muzikaal operafeest van de eerste orde geworden. Zelden zag ik een publick in de pauze zo opgewekt en verheugd, waarbij men trachtte elkaar in superlatieven over de kwa liteit van deze voorstelling te over treffen. Volmaakt Regie, decors cn kostuums waren in één hand en wel de geniale hand van Jean-Pierre Ponnelli. Hij schiep een schier volmaakte eenheid, waarbij men zich verbaasde over zoveel gran dioos vakmanschap. De regie was van begin tot eind vol meesterlijke hu morvolle vondsten, menig spontane lachsalvo heeft weerklonken. Gran dioos hoogtepunt is de scene met het wild zwijn! De decors zijn sfeervol en vol ongekende mogelijkheden, de kos tuums zijn juwelen van schoonheden. LISIEUX Jan Janssen steunde het door de inspanningen scherp getekende gelaat op beide armen op een hek, vlak achter de finish van de vierde etappe in Lisieux. Het duurde echter geen vijf minuten. Hjj kamde de haren en zei: „Wat jammer dat ik die Van Springel niet heb kunnen pakken. Want die vjjf minuten bo nificatie had ik graag gehad, maar misschien heb ik de groene trui wel". Hij had zich vej-gist en merkte dat spoedig. „Jammer, ik had vandaag graag willen winnen of tenminste die trui pakken. Mjjn vrouw Cora is jarig". Jan Janssen, ook op deze vierde dag van de Tour weer de beste Neder lander, was op de steil omhoog lopen de Avenue Jean 23e net iets te kort gekomen om een zege van Walter Godefroot (de Belg kwam ook in de Sterren De vocale bezetting brengt de meest verwende opera-liefhebber in verrukking. Daar is in de eerste plaats Renato Capecchi, onovertref baar. En wat kan deze man spelen, hij draagt a.h.w. de gehele voorstel ling, hij alleen is reeds het bijwonen van een voorstelling waard! Doch er zijn er meer, Eugenia Ratti bijvoor beeld. zijn allercharmantste en ook ondeugende tegenspeelster, die ook vocaal prachtig in dit geheel past. De cast wordt gecompleteerd met Fran- giskos Youtsinos. de priester dié aan vankelijk even tegenviel doch zich voortreffelijk herstelde, de bekwame dames Helen Manc als nimf en Ro mano Righetti als Calia en de heren Eduardo Gimenez (stralend) en Pierre Bottazzo (enigszins geforceerd). So phia van Santé hield als enige de Ne derlandse vocale eer op. Alberto Erede, de maestro met de grote, internationale ervaring, heeft met meesterhand Haydn gegeven wat hem toekwam. Het Ned. Kamerorkest toonde zich een bekwaam begelei- dings-ensemble, de claveciniste Enza Ferrari verrichtte uitstekend werk en de heren van de Kon. Turnvereniging Olympia hadden als Satyrs de avond van hun leven. En bij dat alles zou men bijna Haydn zelf vergeten. Vergeten zoals te lang zijn opera's vergeten zijn en zoals nu weer gebleken is: zeer ten onrechte. Deze opera verdient het eti- LISIEUX Er heerste paniek in de gelederen van de Caballero's. Ploegleider Gerard Peters, anders de kalmte zelve, liep nerveus door de hal van het hotel in Rennes. Vlak voor de start van de vierde etappe was hij tot de conclusie gekomen, dat chauffeur Jan Leijs, die inmiddels al met zijn busje met materiaal naar Lisieux was vertrokken, de contact sleutel van zijn pioegleiderswagen bij zich moest hebben. Soigneur Demeijere, die in de ploegleiding het beste Frans spreekt, werd er op uitgestuurd met een taxi om bij een dealer naar de oplossing te zoeken. Toen hij terugkwam had een monteur van de organisatie de zaak al opgelost. Vanachter de be kleding van de wagen, die geen deur heeft, zodat men er gemakkelijk in kan komen, had hij de reservesleutel gepakt. Je moet de weg maar weten. groene trui) en de ereplaatsen van Roger de Vlaeminck en Herman van Springel te voorkomen. Valpartij Een valpartij half koers was van grote invloed op het verloop. Het blijft altijd een vraag, waarom de vluchters van de eerste kilometers steeds weer teruggehaald moesten worden, terwijl later de tandem Zu- beroCatieau naar een winst van bijna twaalf minuten mocht fietsen. De valpartij en de daarmede ge paard gaande ravage waren het sein WASHINGTON De vlucht van de Apollo-14 naar de maan, die aan vankelijk op 3 december was gesteld, is uitgesteld. NASA-directeur Thomas Paine zei gisteren in Washington, dat de Apollo-14 in geen geval vóór 31 januari 1971 gelanceerd wordt. Uitstel is nodig geworden door de explosie in de zuurstoftank van de Apollo 13. Door de verschuiving van de vlucht van de Apollo-14 zal ook het verdere Apollo-program g ewijzigd moeten worden. De Apollo-15 kan thans op zijn -vroegst in juli of augustus 1971 de ruimte in geschoten worden. De kosten van het uitstel van de vlucht van de Apollo 14 worden op ongeveer 15 miljoen dollar geraamd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Huizen en Meeu wen zijn gisteravond overeen geko men de halve finalewedstrijd in het kader van het tornooi om de KNVB- beker zaterdag op het terrein van 's-Gravenzandse SV in 's-Graven zande te spelen. De wedstrijd begint om drie uur. De andere halve-finale- wedstrijd, zoals bekend tussen Marken en Zwart Wit, wordt gespeeld op het terrein van Noordwijk. Aanvang vier uur. om voorin een verwoede jacht in te zetten. Blijkbaar duldde men plotse ling geen grapjes meer van Zubero en Catieau. De mannen van Merckx leidden de jacht, die een snelle af takeling van de winst van de leiders tot gevolg had. Precies 50 km nadat het sein tot de achtervolging was ge geven. kwam de drager van gele trui, de Italiaan Zilioli, zelf de teleurge stelde leiders de tijding brengen dat hun rijk ten einde was. Lang duurde de rust in de hoofd macht niet. De Belgen Huysmans en In 't Ven, de Nederlanders Dolman en Duyndam en de Spanjaard Ocana probeerden weg te komen, een poging die uiteraard in de kiem werd ge smoord. Want ook al maakt Ocana niet zoveel indruk als men van hem had verwacht, toch is hij een man- j netje, op wie Merckx blijft letten. Lisieux naderde. Weer was het Ocana die een poging waagde. Nu ging hij samen met Van Springel en Pintens op pad. Hun uittocht veroorzaakte de definitieve scheuring in het veld. Grote mannen De voornaamste grote mannen van dit moment sprongen nog over: eerst Jan Janssen samen met Vanneste en De Witte, vervolgens Merckx, Gode froot, Roger de Vlaeminck, Zilioli, Poulidor, Joop Zoetemelk samen met Michelotto, Thomas Petterson en Dan Guyot. Zij boekten in de straten van de stad nog een winst van bijna een minuut op het peloton, waarin Ge rard Vianen de spurt won. Grote verschuivingen veroorzaakte deze etappe niet. Alleen de Belg Vanden- berghe, die de slag voorin had ge mist, moest zijn derde plaats weer aan Jan Janssens afstaan. In het peloton zaten ook Dolman, Den Hartog, Van der Vleuten. Van Katwijk (gelost maar alleen bijgeko men), Beugels en Duyndam. Zij wa ren doodop. Dolman was hun woord voerder: „Bij die laatste ontsnapping zat ik bijna goed. Maar ik kon ze niet pakken. Wat reden die mannen ontstellend hard. Als je zo iets mee maakt dan zou je erover gaan den ken om met fietsen te stoppen. Want zo enorm hard rijden kan ik niet De atlete Tilly tan der Made wordt op het ogenblik in het Utrechtse diaco- nessensiekenhuis behandeld voor een oude blessure. Op de foto Tilly met een fruitmand (van Jaq Derksen). Eindsprint van de vierde etappe: van links naar rechts Herman van Springel (3), Jan Janssen (4), Eddy Merckx (5), Walter Godefroot (1) en Roger de Vlaeminck (21. LISIEUX Het gebeurde allemaal op dinsdag, bijna een zeer rampzalige dag voor de Nederlandse kolonie in de Tour de France. Vergeleken bij het onheil, dat de Caballero's en de ploeg van Willem 2-Gazelle over kwam. was nl de misser van Jan Janssen, de drie Belgen Godefroot, Roger de Vlaeminck en Herman van Springel moesten laten voorgaan maar kinderspel. Een bijzonder ongelukkige valpartij na 111 km, ontstaan omdat het ach terwiel van de Italiaan Pechielan wegsloeg net op het moment dat de ploegleiders waren opgerukt om naar de ravitaillering te gaan, veroorzaak te een ravage. Tientallen renners tui- ket „geniaal" ten volle. Bij alle kri tiek op het Holland Festival is het in dit geval „ere wie ere toekomt", want reeds voor de 4e maal vestigde men de. aandacht op Haydn's opera-talent! Adr. Hager melden over elkaar, waarbij de Ita liaan Tamiazzo (een beschadigde wer velkolom) en Pechielan zelf (hoofd wonden, die er wel spectaculair uit zagen, maar meevielen, waren de ergste slachtoffers. Zij werden vlie gensvlug met een ambulance naar het nabijgelegen Domford gebracht. Er waren echter meer gewonden. Onder meer hun landgenoot Armani, die nog op de fiets stapte, maar zover achter raakte dat hij opgaf en de Ne derlanders Harm Ottenbros en Wim Schepers. Beiden waren er lelijk aan toe. Ottenbros vertoonde weliswaar geen verwondingen, maar klaagde over pijn in de rug en een arm, hij Schepers daarentegen stroomde het bloed uit een diepe wond aan zijn rechterelleboog. Ook hun fietsen wa ren totaal vernield. Het kostte de ploegleiders moeite om temidden van de ravage de cou reurs weer zo ver te krijgen dat zij de tocht konden voortzetten. Otten bros kreeg zijn eigen reservefiets. Schepers stapte op het reservekarre tje van Harry Steevens. dat veel te hoog voor hem was. De lijdensweg was lang, maar bei den slaagden er in nog binnen de tijdslimiet Lisieux te halen. Daar, bo venaan de steil omhooglopende weg. zakte Ottenbros in elkaar. De inspan ningen waren voor hem teveel ge weest. Ploegleider Ton Vissers (wat jammer van die fiets die was speciaal voor Harm gemaakt en hij reed er zo goed op) hielp Ottenbros op de been. liet hem onmiddellijk naar zijn hotel brengen en' verzocht de tourarts 's avonds eens langste komen. Daarna werd er vooral angstig ge wacht op Schepers, op wie de leideis van Caballero- voor de bergetappes van de volgende week hun hoop had den gebouwd. De Limburger was op tijd. Hij reed in het gezelschap van Cees Rentmeester, die vlak na de valpartij op hem was blijven wach ten. Toen miste men nog Adrie Wou ters. Toen de Brabander uiteindelijk ar riveerde bleek hij de tijdlimiet 58 sec te hebben overschreen. De tourlei ding, extra streng in verband met het grote veld was onverbiddelijk. Wou ters moest naar huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9