NIXON LIJDT NEDERLAAG Strenge straffen voor onruststokers Schoenleest wordt straks slanker Mesdagasiel-af faire Raad van State voor Voor acties fiat van Congres vereist Staking bij de BEA Ontslagen (20) bij Pfaff-Nederland Franse wet tegen vliegtuigkaping Nog 63 personen gezocht voor oorlogsmisdaden Prof. Goedhuis: Jk reed niet irlijk' gevaai Maatregelen ]\oordierse regering Nederlander wordt directeur Unicef in Parijs Details over beleid financieringstekort in Miljoennota Lekke band duur betaald UIT RECONSTRUCTIE BLIJKT: Chinees door groepje landgenoten vermoord 5 WOENSDAG 1 JULI 1970 Terwijl Nixon in een rede de interventie in Cambodja een groot suc ces noemde en opnieuw een beroep deed op Hanoi te onderhandelen, bepaalde de Senaat dat de regering in de toekomst*\oor de financiering van militaire acties in Cambodja de goedkeuring nodig heeft van het Congres. 'I TTASHINGTON/SAN CLEMENTE President Nixon heeft gisteren in de Senaat een zware psychologische nederlaag geleden. Met 58 tegen 37 stemmen bepaalde de Senaat, dat de regering in de toekomst voor militaire acties in Cambodja toestemming van het Congres moet hebben. LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij BEA heeft gisteravond met ingang van middernacht alle vluchten uit Engeland moeten afge lasten als gevolg van een niet-offi- ciële staking van de stewards en ste wardessen, die het werk voor 24 uur' hebben neergelegd. Hun vakbond heeft gedreigd de staking voort te zetten als nief wordt toegegeven aan de eis deze mensen evenals voor het vliegend personeel geldt op 55-jarige leeftijd te pen sioneren in plaats van bij 63 jaar zoals nu het geval is. De BEA, die ongeveer 700 stewards en meer dan 600 stewardessen in dienst heeft staat een verlies te wachten van ongeveer 2.2 miljoen gld door het niet doorgaan van 196 vluchten. Van ongeveer 15.000 vakan tiegangers worden de reisplannen in de war gegooid. De directeur voor personeelszaken van de BEA, Ronald Leach, heeft meegedeeld, dat verte genwoordigers van de maatschappij en de vakbond volgende week maan dag op het ministerie van economi sche zaken over de kwestie van de pensionering zullen gaan praten. WARSCHAU Het Poolse parlement heeft gisteren ingrijpende veranderingen in de Poolse regering goedgekeurd. Op voorstel van premier Cyr^nkie- wicz zijn vijf ministers in de econo mische sector vervangen. Deze wijzigingen hangen volgens Cyrankiewicz samen met economische hervormingen. Volgens dit republikeins-de mocratisch» voorstel geldt deze toestemming het uitgeven van staatsgelden voor genoemde ac ties. De behandeling van dit voorstel heeft zeven weken ge duurd, waarbij tegenstanders et telijke pogingen hebben gedaan om de strekking ervan te ver zwakken. In de praktijk heeft het aangeno men Cooper-Church voorstel echter slechts een beperkte betekenis, aan gezien Nixon het als amendement op de wet op de verlening van militaire kredieten door een veto kan blokke ren. Bovendien maakt het voorstel in het overwegend conservatieve Huis van Afgevaardigden nauwelijks kans te worden goedgekeurd. In zijn zomerverblijf te San Cle mente deed Nixon gisteren opnieuw een beroep op Hanoi over een ge rechtvaardigde vrede te onderhande len. In een 6000 woorden omvattende verklaring zei de president tevens dat de interventie in Cambodja een groot succes is geworden en dat alle troepen nu teruggetrokken zijn op het grondgebied van Zuid-Vietnam. Hij voegde er aan toe dat hij de communisten onder militaire druk wilde houden met het bombarderen van hun troepen en hun stellingen in Cambodja en door het leveren van kleine wapens en militaire uitrusting aan de regering Lon Nol. Daarnaast zou hij andere landen steunen als die eveneens wapens en dergelijke be schikbaar wilden stellen om Cam bodja zijn neutraliteit en onafhanke lijkheid te laten behouden. Nixon deed geen nieuwe vredes voorstellen aan Hanoi en gaf ook geen aanwijzing dat hij van plan zou zijn de vredesbesprekingen in Parijs uit de impasse te halen door het be- DEN HAAG Is de ex-gede- tineerde W. G. van E. uit Am sterdam slachtoffer geworden van ambtelijke willekeur in het langzamerhand berucht gewor den Mesdagasiel te Groninger)? Dit is een van de vragen waar mee volgende week maandag de Raad van State zich bezig zal houden. Talrijke instanties hebben zich al gebogen over deze slepende affaire, die begon in december 1965. De Am sterdammer bracht van 1961 tot fe bruari 1966 zijn detentie door in de isolatieafdeling van het Mesdagasiel. Toen een paar gevangenen hadden geprobeerd een ijzerzaagje te maken, gaf de geneesheer-directeur opdracht alle persoonlijke eigendommen uit de wooncellen te verwijderen. Verscheurd Het personeel had de opdracht alle zakelijke bescheiden van Van E. (con tracten, erfenispapieren, bankdocu- menten) in beslag te nemen. Daarna werden de papieren verscheurd. Van E zegt dat hij daardoor grote finan ciële schade heeft geleden. Op deze affaire is een uitgebreide briefwisseling gevolgd met het mi nisterie van justitie. De man werd verteld dat er een rapport uit Gro ningen over deze zaak was ontvan gen, maar dat hij het rapport niet mocht inzien. Van E., die berekend heeft ƒ25.000 schade te hebben geleden, stelde de ambtenaren daarop een compromis voor: betaling van 10.011,34 of de j hele affaire te laten onderzoeken door i een arbiter. Eind 1967 diende hij een klacht in bij de officier van justitie te Gronin gen. Dit leidde ertoe, dat de zaak werd onderzocht door een rijksrecher cheur uit Amsterdam. Dit onderzoek had geen resultaat omdat de recher cheur alleen onderzocht of van Van E. nog papieren aanwezig waren in het asiel. De rijksrechercheur gaf later toe, dat hij zich niet bezig heeft gehouden met het probleem waar het hier om gaat. opzettelijke vernieling van eigendommen, aldus schrijft Van E. aan de Kroon. Hij zegt dat nu van hem wordt verlangd een schadeclaim te maken. DEN BOSCH In verband met een reorganisatie hebben 20 van de 35 personeelsleden van het hoofdkantoor van Pfaff-Nederland in Deh Bosch ontslag gekregen. Het hoofdkantoor zal worden over geplaatst naar Amsterdam, waar de belangen van Pfaff-Nederland en Pfaff-België in een nieuwe vennoot schap, de Pfaff-Benelux worden sa mengevoegd. ..Dit kan toch niet tot erkenning leiden, omdat niet over bewijsmidde len kan worden beschikt." Van E. vraagt nu een onderzoek door een arbiter of betaling van het compro misbedrag. noemen van een nieuwe delegatielei der. De Amerikaanse politiek met be trekking tot Cambodja zal in de toe komst onder meer gebaseerd'zijn op de volgende punten: met uitzondering van leden van de vaste ambassade staf in Phnom Penh zullen er in Cam bodja geen militairen zijn; er zullen geen Amerikaanse adviseurs bij Cambodjaanse eenheden zijn; met goedkeuring van Phnom Penh zullen luchtacties worden uitgevoerd om vijandelijke pogingen te verhinderen om voorraden en personeel door Cambodja naar Zuid-Vietnam over te brengen en om basis-gebieden op nieuw in te richten voor de oorlog voering in Vietnam. PARIJS Het Franse parlement heeft gisteren in laatste lezing een wetsvoorstel aanvaard, waarin op het kapen van vliegtuigen of pogingen daartoe een gevangenisstraf van vijf tot tien jaar wordt gesteld. Als één en ander met geweldple ging gepaard gaat, kan een straf van ten hoogste 20 jaar worden opgelegd. Ingeval er doden zouden vallen, kan dit levenslang voor de dader beteke nen. Naar in luchtvaartkringen verluidt, zou Frankrijk het eerste Europese land zijn waar een dergelijk voorstel wordt aanvaard. Tweede ontsnapte gepakt LEEUWARDEN De beide gedeti neerden, die zondagmiddag uit het huis van bewaring te Leeuwarden ontsnapten, zijn weer opgepakt. Gis termiddag werd de 27-jarige ijzer- vlechter Eedze D. in Holwerd op de pier slapend in een auto aangetroffen en gistermorgen om kwart voor elf werd de 27-jarige chauffeur Klaas M in Oosterlittes in een huis bij kennis sen aangehouden. Beide mannen bo den geen verzet bij de arrestatie. Klaas M. moet evenals zijn lotge noot Eedze D nog tot september 1971 straf uitzitten. Van onze moderedactrice UTRECHT Twee dagen per week exposeren de Nederlandse schoenfabrikanten in het moder ne Jaarbeurscongresgebouw om de winkeliers gelegenheid te ge ven in één ronde alles te zien, wat er aan collecties is. Op het ogenblik gaat het al om de modelen voor zomer 1971. De fabri kanten hebben proefschoenen laten' maken, de modellen waarop orders komen worden in serie nagemaakt. Op- en aanmerkingen van de schoenverkopers worden daarbij ter harte genomen en zo kan er over een beeldschone pumps van crème boxs- calf een venijnige ballpointstreep lo pen. die een andere lijn voor de uit snijding aangeeft. Zijn de komende winterschoenen nog breed en zwaar van hak, er is toch een tendens merkbaar tot verfij ning van de leest. De teenlijn wordt Eert beeld, van de ravage op de spoorlijn Den Bosch-Venlo bij Ble- riek. waar gisteren een goederen trein uit de rails liep. Een over- iregpost werd vernield. DEN HAAG Voor zover bekend, worden nog tenminste 63 personen, verdacht van tijdens de bezetting in ons land begane oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, gezocht alsmede een zestal dat reeds is veroordeeld. Minister Polak van justitie deelde dit aan de Tweede Kamer mee. Het is hem niet bekend, of in andere landen thans nog Nederlanders een straf on dergaan wegens het plegen van oor logsmisdrijven. Hoogstwaarschijnlijk aldus de be windsman, is dat niet het geval. On der de 69 reeds genoemde personen bevinden zich met name bekende buitenlanders, wier uitlevering niet kon worden verkregen, maar die bij aankomst in ons land stellig zouden worden vervolgd. Tot hen behoren de indertijd uit de gevangenis te Breda ontvluchte oor logsmisdadigers. alsmede enkele be ruchte verdachten. slanker, maar bepaald niet spits. De hak speelser, maar blijft stevig. Het grondvlak is nog altijd zo'n zes tot negen vierkante centimeter, maar de ..paal" is niet meer zo recht en hoekig. De hoogte varieert van maxi mum zes en een halve centimeter tot zo'n anderhalf. Men voorspelt dat rood er helemaal uitgaat cn straks in de uitverkoop al ,.1e geef" zal zijn. Wit wordt in 1971 favoriet. Voor de winter veel reptielprint in leer of pseudoleer, dat door een leek overigens nauwelijks van echt te on derscheiden is. Whippet komt met sandalen met kruisbanden tot ver over de enkel voor de zomer en met „grootmoeders- laarsjes" voor de winter. Helioform legt zich toe op de .gemakschoen" die, met ingebouwde steunzool, voor loop- en sta werk ideaal is en er toch vlot uitziet. Napolina heeft de mocasin met soepele zool en klein hakje als topper. Voor de hippe man zijn er franje schoenen en laarzen van Cowboy, ter wijl de kinderen royaal aan hun trekken komen door Pinoccio. Minia- I tuurtjes (tot 3 jaar) met modieuse ac- I centen als het gebruik van twee kleu- ren leer, rijglaarsjes en een snipper- dun hakje. Een kindersnufje van Helioform i* een pantoffeltjesset. waarvan de neu zen konijnekopjes zijn. Er behoort een opbergzakje bij in dezelfde stijl. De nieuwe gouverneur van de Nederlandse Antillendrs. B. M. Leito. is gisteren in paleis Soestdijk door koningin Juliana beëdigd. IV ZE waren na jaren weerom. Ouder geworden en helemaal aangepast aan het verre land. Er was veel ont roering bij het weerzien en met wel behagen werd gedoken in duizend en een ,,weet-je-nog-wels". Ze verbleven in een hotel omdat, ondanks de hartelijke ontvangst bij vrienden en magen, niemand logeer- ruimte kon opleveren in de krappe flats. Maar het regende uitnodigingen. Een dagje hier. een avondje daar, een etentje zus en een borreltje zo. Ze zwoegden zich dapper door al lerlei gezelschappen met onbekende nieuwe familieaanwas en luisterden geduldig naar de theorieën, die zich hier in het oude vaderland snel ont wikkelen. Verbaasden zich maandag, dat er wel van officiële weinig van particuliere huizen een vlag wapperde en waren diep ge schokt toen ze in een stadsbus iemand hoorden vragen: „Waarom hangen die vlaggen toch uit?" Vielen bijna flauw van ellende bij het antwoord: „Weet ik niet, mis schien weer een of ander staatshoofd op bezoek...." En zij, die daar ginds zo trouw de oranjekalender bijhielden. Ze zochten oude lieve plekjes op. maar vonden er beton- en staal- bouwsels. 's Avonds, in de hotelkamer, kon den ze een lichte teleurstelling niet meer voor el'kaar verbergen, vaak ook was hun humeur dan in mineur door de zware maag na weer een eetfestijn. Heimwee Ze voelden zich ten onder gaan aan de fondue, de barbecue, de cote- gebouwen, maar let cordon bleu en gevulde aubergi nes, ze walgden van rijsttafels en snakten naar de simpele rijst met boter en suiker van vroeger thuis. Ze besloten liever in het hotel te eten naar eigen keuze en beloofden elkaar als dessert nu eindelijk de echte griesmeelpudding met bessen- NOTTINGHAM —Op de tweede dag van het proces tegen de 64-jarige professor D. Goedhuis, die wordt be schuldigd van het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval, heeft de Nederlandse diplomaat ontkend dat hij gevaarlijk heeft gereden. Hij zei dat hij al 45 jaar zonder verkeersovertredingen rijdt. „Ik vind mij zelf een verantwoord rijder", al dus professor Goedhuis, die van zijn diplomatieke onschendbaarheid j£- stand heeft gedaan om terecht te kunnen staan. De Nederlandse diplomaat ver klaarde die bewuste avond van vorig jaar november beslist niet onder in vloed te hebben verkeerd. Zijn spraak was wat onduidelijk door een verwonding die hij tijdens de aan rijding aan zijn lip had opgelopen. Verbruik van koffie in Nederland niet zes pet. gestegen AMSTERDAM Het verbruik van koffie is in Nederland in 1969 met zes pet toegenomen. Er werd 70.858 ton gebrande koffie geconsumeerd tegen 66.860 ton in 1968. Dit staat in het jaarverslag 1969 van de vereeniging voor den koffie handel te Amsterdam en Rotterdam. De totale koffie-invoer voor ver bruik in Nederland in 1969 bedroeg 118.077 ton tegen 102.055 ton in 1968. In 1960 was de totale invoer nog slechts 55.023 ton. waarna het cijfer regelmatig is opgelopen. sap. Maar de menulijst vermeldde zoiets niet, evenmin als een sappige rode kool met appeltjes of een pitti ge runderlap met postelein. Wel schnitzel en blanc manger. Eindelijk in het jonge en eenvou dige huishouden van het pasge trouwde nichtje durfden ze er eens over te praten, Over watergruwel en witte bonen met zoete appeltjes en al die ge rechten, die vroeger bij de gewone man op tafel kwamen. Nichtje-lief, die voor de lunch een fantastische schotel met kaasplakken gegarneerd met gebakken ananas en rode paprika slierten te voorschijn had getoverd, luisterde met een blik van niet begrijpen. Waren dat buitenlandse gerech ten? Ze hebben alleen maar wat ver moeid hun hoofd geschud en iets ge stameld „van vroeger.en zijn gauw over iets anders begonnen. Hebben wel een pak griesmeel ge kocht en wat flesjes bessensap, om mee terug te nemen naar het verre land DEN HAAG De heer Henri R. Labouisse, directeur-generaal van het kinderfond der Verenigde Naties Uni cef, heeft de benoeming bekend ge maakt van de Nederlander dr B. T. Twigt tot directeur van het Europese kantoor van Unicef in Parijs. De heer Twigt volgt de Franse arts Dr. G. Sicault op. die in januari met pen sioen is gegaan. De nieuwe directeur is doctor in de economie. Hij promo veerde in 1947 aan de Economische Hogeschool van Rotterdam. Dr. Twigt begon zijn loopbaan bij de Verenigde Naties in 1949 als plaatsvervangend directeur van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, hij bekleedde func ties bij verschillende instellingen van de Volkerenorganisatie in Beiroet. New York, Gaza. Congo en Montreal. De heer Twigt is 57 jaar en wordt door deze benoeming de hoogst ge plaatste Nederlander in de internatio nale Unicef organisatie. BELFAST De Noordierse regering heeft gisteren by het regionale parlement een reeks voorstellen ingediend, die voor zien in strenge straffen voor on ruststokers. Zo zullen demonstranten na botsingen met militairen of de politie worden veroordeeld tot een celstraf ten minste een half jaar. Deze straf kan niet worden vervangen door een boete. Op bomaanslagen of het werpen met benzinebommen zal minstens vijf jaar gevangenisstraf komen te staan. DEN HAAG De regering hoopt in de komende miljoenennota iets te kunnen zeggen over haar streven het financieringstekort van het rijk gelei delijk terug te brengen. Minister Wit- teveen (financiën) zei dit gistermid dag in de Eerste Kamer. Het beleid van de regering is er op gericht het financieringstekort te ver minderen, en de presentatie van het beleid te verbeteren. Dr. Witteveen sprak bij de behan deling van een wetsontwerp dat be oogde een ministeriële beschikking betreffende de kapitaalsuitgaven van publiekrechtelijke lichamen, die 2 de cember vorig jaar was afgelopen, goed te keuren. AMSTERDAM De man, die voor zijn werkgeefster de textielfabriek Tiel en Zn NV in Amsterdam ƒ50.000 van de bank haalde, zal waarschijn lijk nimmer een lekke band zo duur behoeven te betalen als hij gister morgen heeft gedaan. Rijdend in een personenauto door de Zijlstraat werd hij door een passe rende fietser erop attent gemaakt, dat er met een van de autobanden iets niet in orde was. Hij gelastte de chauffeur te stoppen. Beiden stapten uit de auto om een kijkje te gaan nemen. Nog geen vijf minuten later ontdekten ze. dat de tas met het geld, die op de achterbank lag, was ver dwenen. Verder wil de regering het aanzet ten tot ongeregeldheden strafbaar stellen. Wie in het openbaar een an dersdenkende beledigt of bedreigt, moet rekening houden met een ge- gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en een boete van duizend pond (ongeveer 8.600 gulden). Intussen is de nieuwe Britse minis ter van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, in Belfast aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Hij wil zich op de hoogte stellen van de situatie. In een gedachtenwisseling met leden van het regionale parle ment verzekerde Maudling dat de wet, die de overheid speciale be voegdheden geeft, in de huidige crisis niet zal worden toegepast. Volgens deze wet kunnen mensen die van onruststoken worden ver dacht, zonder vorm van proces wor den geïnterneerd. Vooral de rk-min- derheid is fel tegen deze wet gekant. Toen Maudling zijn oordeel over deze wet gaf. verlieten drie parlementsle den van de oppositie uit protest de bijeenkomst. Protestantse parlementsleden van de regerende Unionistische Partij pleitten voor een straffer optreden van de Britse militairen wier aantal deze week tot 11.000 zal toenemen. portret i tui dr \ooi- sp kroonprinses Sonja. echtgenote tan kroonprins Harald. De prinses, die za terdag 33 jaar uordt. verwacht in januari linar eerste baby. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon utt de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. AMSTERDAM Sectie op i voorlopige het lijk van de Chinees heeft uit- mnnrri tp gewezen dat het slachtoffer in de buik en het hoofd is gescho ten en daarna pas is gewurgd. Aanvankelijk werd aangenomen dat de Chinees was gewurgd en een steekwond in de buik had opgelopen, maar röntgenfoto's toonden aan dat de man een schotwond in zijn buik en bij zijn slaap had. De Amsterdamse recherche is er thans van overtuigd, dat de moord op de 21-jarige Chew Cheo Pow. door meer mensen (zeven of acht) is ge pleegd. Over het motief heeft de re cherche nog geen volledige zekerheid. Vaststaat echter dat de daders zich hebben geërgerd aan Chew Pow. die de Amsterdamse gokhuizen regelma tig bezocht en leefde van het geld dat hij kreeg van landgenoten, die een fiks geldbedrag in de wacht hadden gesleept, en de winsten die hij af en toe zelf opstreek. De irritatie is echter zo hoog opge lopen. dat zij tenslotte besloten om de jongeman, die geen baan had en in hun ogen teveel op de zak van ande ren teerde, uit de weg te ruimen. De recherche ls erin geslaagd een reconstructie de moord te geven. Op de avond van 12 juni had een groepje Chinezen de jonge landgenoot uit een van de gok huizen in Amsterdam meegenomen, naar een hotelletje aan dc Gelderse kade. Op één van de kamers werd Chew Cheo Pow met een licht vuur wapen in zijn buik geschoten. Dit was kennelijk niet voldoende om de jongeman uit de weg te ruimen. Een tweede schot werd afgevoerd bij zijn slaap. Toen het slachtoffer nog steeds tekenen van leven vertoonde, werd hij tenslotte met stropdassen ge wurgd. Daarna werd hij in dekens en badlakens gerold en vervolgens in de Gelderse kade "te water gelaten. Het slachtoffer kwam vorig jaar uit Singapore naar Nederland. Hij werd meegenomen door de 26-jarige hier werkzame kok C. S. J., die door de recherche vorige week werd aange houden. Met hem zitten nog drie an dere Chinezen achter de tralies, die bij de moord zouden zijn betrokken. Het zijn de 23-jarige kok H. S„ de evenoude zeeman T. C. H. en de 33-jarige zeeman C. L. die In Ant werpen werd gearresteerd. De politie zoekt nog naar drie andere Singapore Chinezen, die in de vroege ochtend van zaterdag 13 juni onverwachts het hotel verlieten en zich in eeni taxi naar Antwerpen lieten rijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5