De westerse in Britse beschaving tv-serie Lange Nono-avond in Concertgebouw NOS VERTOONT „CIVILISATIE" Succesvolle show Mireille Mathieu TV-commentaar Nieuw geweld: The outsider ■'I Eindelijk Tarzan eens op de buis Drugs WOENSDAG 1 JULI 1970 HOLLAND FESTIVAL - HOLLAND FESTIVAL AMSTERDAM De tweede Holland-Festival-avond, die ge heel aan de Italiaanse avant-gar- dist en duidelijk politiek-gerichte Luigi Nono was gewijd, en die dinsdagavond in het Concertge bouw werd gegeven, was een uitermate langdurige en ver moeiende zaak, die bovendien vrij uitzichtloos bleek. De avond, die door Nono zelf, als een moderne alchemist gezeten achter de twee bedieners van electronische apparatuur werd geleid, zette al met een heel moeilijk in met het irritant lange „Y entonces comprendio" (En toen begreep hij), op teksten van Carlos Franqui, voor vrouwenstem men, koor, geluidsbanden, frequentie generator, filters en ringmodulator (1969-1970), ontstaan na bezoeken aan Cuba, uit sympathie met de strijd van de bewoners van dit eiland. Na tuurlijk werden er knappe prestaties geleverd door de vele solisten, maar afgezien van een tweetal werkzame climaxen was het een vrij chaotisch geheel met af en toe een hoop herrie. Wèl indruk maakte het hierna ge brachte „Ricorda cosa ti hanno fatto in Auschwitz" (Herinner wat ze jou in Auschwitz hebben aangedaan), lie deren uit „Het onderzoek" van Peter Weiss, voor geluidsband uit 1966. Al leen was het een vrij griezelige en troosteloze impressie, die werd opge roepen. Na de hierop volgende pauze klonk het eveneens in 1966 ontstane „A flo- resta e' jovem echeja de vida" (Het woud is jong en bruisend van leven), voor geluidsbanden, klarinet (op bij zondere wijze bespeeld door William O. Smith), stemmen en koperplaten, op teksten die werden bijeengebracht door „makker" Giovanni Pirelli, en opgedragen aan het Nationale Bevrij dingsfront van Vietnam. Eigenlijk bleek dit ook weer bui tengewoon taaie en lange stuk, aan gevuld met vrij amateuristisch ge brachte dia-projecties van leuzen, een reeks „variaties" op een jammer klacht met een „opstandig" Coda. No no wil, zoals in de programmatoelich ting bleek, de „concertinstellingen" te lijf. maar hij zal toch wel verheugd zijn geweest, dat zijn producten in het Concertgebouw konden worden uitgevoerd! Nadat een in het rood gehulde Ka bouter voor wat hilariteit had ge zorgd. door n.l. na een Amerikaanse bom-ballon te hebben leeggeknepen, op te roepen tot steun aan het nood lijdende Artis, werd de avond besloten met een alweer zo'n lastig te ver teren brok, bestaande uit twee in elkaar overgaande gedeelten, resp. „Een gelaat, van de zee" overigens qua klankexperiment nog het meest boeiende van de avond en „Laten we Marx niet consumeren". Het laatstgenoemde is gebaseerd op de boycot en het verzet van studen ten, arbeiders en intellectuelen tegen de Biennale te Venetië (1968) en op een 20-tal leuzen op de muren van Parijs (mei '68). Dit neo-realistische gewrocht werd voor deze gelegenheid nog aangevuld met anti-imperialisti sche en anti-bourgeois-kreten in het Nederlands door Floris Rommerts en in het Duits door Konrad Boehmer. Dat een en ander niet naar de zin van een groot deel van het publiek was, bleek uit veel boe-geroep en uit het feit, dat een vrij groot aantal lie den voortijdig de ruimte verliet. Het applaus was overigens ook al niet overtuigend. V. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De 66-jarige Sir Kenneth Clark is in zijn vaderland Groot-Britannië een gezaghebbend kunsthistoricus en hij weet door een aantal jaren voorzitterschap van de Britse commerciële ITA ook het nodi ge van televisie af. Voor de BBC maakte hij in twee jaren tijds tegen een som van bijna 2 miljoen gulden een 13-delige documentaire die de westerse beschaving, ontstaan na de ineenstorting van het Romeinse rijk, treffend in beeld brengt. De NOS gaat deze serie op zondag avond via Ned 2 te beginnen op 5 juli, vertonen Het is een kleuren pro gramma en de afleveringen duren 50 minuten. De Britse kijkers genoten er verleden jaar oprecht van en de pers was over 't geheel ook tevreden. Sir Kenneth leidde een opname team, dat 125.000 km heeft gereisd naar 117 plaatsen. 18 bibliotheken en 118 musea in elf verschillende landen. Men kwam thuis met ongeveer 65.000 meter kleurenfilm Sir Kenneth presenteert de reeks zelf. maar de door Manus van de Kamp vertaalde teks'. wordt inge sproken door Hans Blankesteijn. „Civilisatie" benadert de Europese historie door de kunstuitingen en het was voor de maker al een heel karwei om zich te beperken tot de meest markante gegevens. Het team reisde van de Hcbriden tot de Middellandse Zee en van Ravenna aan de Italiaan se kust tot Virginia in Amerika. Met de paleizen van Blenheim, Ver- De reeks wordt in de 13e afleve- sailles en Edinburgh wordt de omge- ring afgerond met een overzicht van ving getoond, waarin aan het einde van de 18e eeuw in salons werd ge sproken over het veranderen van de maatschappij De daar converserende dames en heren konden niet vermoe- den. dat de Franse revolutie korte tijd later meer zou veranderen dan i hun lief was! Het Engelse Lake District en de Zwitserse Alpen illustreren Sir Ken neth's verhaal over dc terug naar de natuur filosofie van de 19e eeuw. „Civilisatie" beperkt zich echter niet alleen tot het Europese denken en leven zoals dat blijkt uit architec tuur. schilder- en beeldhouwkunst. Ook godsdienst en godsdienstige be wegingen hebben de hun toekomende plaatsen in de maatschappij-ontwik keling gekregen. Evenals trouwens muziek en literatuur. 20ste eeuw, waarin als specimen van de moderne, op techniek inge stelde westerse wereld o.m. de New Yorkse wolkenkrabbers in beeld ko men. Sir Kenneth is een goed verteller en zal de kijker zeker boeien met zijn verhalen waarin hjj filosofie en kunst heel dichtbij brengt. Grote drie ROTTERDAM Mireille Mathieu. het populaire Franse zangeresje is dinsdagavond met een zeer succesvol optreden in de Doelenzaal een korte tournee door ons land begonnen. Dat de zaal ondanks de vrij hoge toe gangsprijzen vrijwel hélemaal vol zat, mag geen verwondering wekken want de bijna 24-jarige vedette is met haar populaire liedjes nu al een begrip bij het grote publiek. Haar platen vliegen de deur uit de zangeres treedt in alle delen van de wereld op. zij heeft haar eigen T.V.- show en geniet in Frankrijk een on gekende populariteit. Mireille is in korte tijd als een ko meet naar de top geschoten wat zij behalve aan haar stem ook voor een groot deel te danken heeft aan haar manager Johnny Stark. Deze zorgt voor dat Mireille met makkelijke, goed in het gehoor liggende liedjes haar repertoire opbouwt dat het bij een zo groot mogelijk publiek doet. Geen intellectuele teksten als bij Barbara of Brassens. geen knappe composities als bij Aznavour of Bécaud, gewoon fijne deuntjes recht op de man af. Het moet gezegd wor den. Mireille bracht haar tour de chant met een enorme eenvoud en flair, haar stemgeluid bleef gedu rende anderhalf uur op hoog niveau. Toch ontdekten wij bij haar optre den een zekere eentonigheid, zo u wilt oppervlakkigheid die er bij het grote publiek weliswaar als koek in gaat maar die haar duidelijk doet verschillen met zangeressèn als een Edith Piaf of een Juliette Gréco. En fin, meezingers als „la chanson de mon bonheur", „la dernière walse' „hinter den coiissen von Paris" kun nen nu eenmaal niet subtiel zijn. Mireille werd muzikaal uitstekend begeleid door een vlot spelend quintet o.l.v. Gilbert Roussel. verder zorgden drie meisjes onder wie de bekende Daniele Licari) voor de backingsouncï. wal de show een extra swingend je gaf. Over sfeer hoeven we niet te praten, het publiek was na ieder De Franse zangeres Mireille Mathieu bij aankomst gistermiddag op Schiphol. nummer laaiend enthousiast, er werd bij de bekende toegiften bijna machi naal meegeklapt en dat was al weer enige tijd niet in de Doelen voorge vallen. Vanavond treedt Mireille op in het Haagse Congresgebouw, morgen in het al uitverkochte Concertgebouw te Amsterdam. J. Bnddaert De eerste aflevering toont aan, hoe na de ineenstorting van het overheer sende Romeinse rijk de Europese kunst en het Europese denken wer den gered uit duistere eeuwen van ondergang. De. tweede aflevering is a! gesi tueerd in de 12e eeuw met zijn mo numenten van kloosters, abdijen en kathedralen. Nadien voert Sir Ken neth de kijker mee naar een kasteel aan de Loire, door de stadjes van Toscane en Umbria naar de kathe draal van Pisa Bij de renaissance komt vooral Flo rence aan bod en in Rome aangeko men wijdt de samensteller een aparte aflevering aan de drie grote kunste naars Michelangelo, Raphael en Leo nardo da Vinci Maar in het tijdperk van de 17e eeuw worden !n Nedetland ook wer ken van Rembrandt er Vermeer be studeerd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS zet van avond eindelijk een van de legendari sche Tarzan-films op de buis. Gene raties lang heeft de veredelde aap mens het uitgehouden in de bioscopen en hoe hij het in 1945 deed kunt u nu nog eens zien. Even een duik in de historie: Edgar Rice Burroughs schreef in 1914 in het Californische dorp Tarzana een heel romantisch boek over een adellijk jongetje, dat tijdens een safari zoek raakte en door apen in de wildernis werd gevonden. De apen voedden hem als „zoon" op. Het boek vloog de deur uit. in enkele jaren tijd waren er 5 miljoen exemplaren verkocht. In 1918 werd „Tarzan van de apen" (de auteur noemde de jongen naar het dorp waar hij woonde) voor de eerste maal verfilmd en het werd een ongekend succes. De ene film na de andere volgde. In 1932 werd een heel nieuwe serie begonnen, met de wereldkampioen zwemmen Johnny Weismüller in de hoofdrol. In de meeste van deze films trad Maureen O'Sullivan op als Tar zan's vrouw Jane en dat doet zij ook in de film „Tarzan en de Amazones", die u vanavond krijgt te zien. Johnny hield het uit tot 1948. toen i De KRO begint vanavond op Ned. 2 j met een nieuwe, keihardespeurders- serie „The outsider". Amerikaans ge teeld van de bovenste plank. De acteur Darren McGavin (hier op de foto) speelt de centrale rol van David Ross. die alles kan. alles durft en natuurlijk alles Rudi ving bol bij Ironside (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Overal, waar de Amerikaanse acteur Raymond Burr op zijn „goodwill-reis" verschijnt, wil men hem iets „laten doen", maar de man. die zo'n enorme populariteit heeft veroverd met zijn rollen Perry Mason en Ironside, laat zich niet strikken. Daarom is het Rudi Carrell ook niet gelukt het plan, hem in een van zijn Duitse shows te laten optreden, te volvoeren. Burr weigere beslist en wilde ook niet eventjes voor de camera's plaatsnemen in een rolstoel, die studio Hamburg had aangesleept. Hij komt na zijn toer door Amerika nu in alle Europese landen die zijn series uitzenden, even gedagzeggen en er te zijn. en bewondert elke tv-orga- ties om te tonen, dat hij werkelijk een heel vriendelijke persoonlijkheid is. Hij vindt elk land heel mooi, is blij er te ijn, en bewondert elke tv-orga- Brandpunt kwam gisteravond breedvoerig terug op het popfestival in Rotterdam, daarbij de nadruk leg gende op het druggebruik. Heel listig liet men eerst de arts Caljé vertellen over de akties van het drugteam, la ter de jonge leider daarvan. De feiten zijn reeds bekend: drie van de ongeveer 500 hulpzoekende gebruikers belandden in een zieken huis, dertig mensen raakten van de wijs, maar de meesten hadden alleen een opkikkertje dan wel informatie nodig. Uit de gesprekken kwam goed naar voren dat een behoorlijk aantal jon gelui tijdens het festival voor het eerst kennismaakte met drugs. Daarna kwam Brandpunt met een uittreksel van kritische dagbladarti kelen, waarin de Rotterdamse autori teiten werd verweten dat zij binnen de afrastering van het Kralingse Bos niet waren opgetreden tegen het in Nederland bij de wet verboden vrije druggebruik. Burgemeester Thomas sen prees het zelfs en de politie hielp „fantastisch". De autoriteiten waren niet bereid om in de uitzending commentaar te komen geven. Brandpunt kwam tot de conclusie dat het Rotterdamse be leid nog niet zo slecht was: politie optreden had zeker tot provocatie geleid en nu zijn zware excessen uit gebleven. „Het kan soms erg verstan dig zijn, zich niet aan de letter van de wet te houden", besloot Ad Lange- bent. Bij de AVRO liet later op de avond in de actualiteitenrubriek Jan Brusse de belangstellende kijker in een re portage nader kennismaken met de Parijse journalist Servan Schreiber en diens politieke akties, welke mede zijn gericht op een verenigd Europa mét parlement, maar zonder presi dent. Voor de tweede maal viel bij de AVRO zeer veel te genieten van het feuilleton „De opstanding", niet al leen door bewonderenswaardig spel, maar ook door de treffende wijze waarop de toestanden "in Russische gevangenissen in de vorige eeuw werden weergegeven, dank zij Tol stoy's levendige beschrijving ervan. nisatie die hem ontvangt van harte. Dan stapt hij weer in een vliegtuig en bezoekt een volgend land. Burr, die volle zes dagen per week werkt aan de afleveringen van Iron- side, verdient zo'n slordige 4 miljoen I gulden per jaar. Hij heeft dat geld niet echt nodig, want al voert hij een grote staat in Beverly Hills, hij is al I vele malen miljonair. Hij is een ver- I woed verzamelaar van schilderijen en andere kunstschatten. Burr betreurt drie vrouwen en wil 1 niet voor een vierde maal trouwen. Zijn enig kind kwam. samen met zijn tweede vrouw, door een ongeluk om het leven. Zijn derde vrouw overleed na een langdurige ziekte. Oorspronkelijk speelde hij als film acteur vele gangsterrollen, maar sinds hij succes als Perry Mason heeft hij de andere kant van het ge weld gekozen. Ironside speelt hij voor zijn genoegen. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NI COLAAS NICKLEBY 214 Het huis zag er van buiten zeer armoedig uit, met vuile ramen, zeer karig van gordijnen voorzien, en toen de deur geopend werd, verloochende het inwendige het uitwendige niet, want de loper op de trap en het be schilderde zeildoek in de gang waren zeer oud, en in de openstaande voorkamer zat iemand te roken, terwijl de vrouw des huizes bezig was in de achterkamer de stukken van een ledikant te boenen, als voorbereiding op de ontvangst van een nieuwe huurder. Nicolaas ging naar boven, werd in een voorkamer gelaten en daar aan een kleine tafel voor het raam, bezig aan een tekening, zat het knappe meisje, dat zijn gedachten zo vervulde en hem nu, omringd met de nieuwe belangstelling die haar geschiedenis hem had ingeboezemd, duizend maal knapper voorkwam, dan hij zich haar ooit had voorgesteld. Maar hoe werd zijn hart vooral ontroerd door de blijken van vroegere weelde, die zij door de armoedige^kamer had verspreid! Bloemen, vo geltjes, een harp, een oude piano Met de eerste blik overzag hij echter niet alles, want tot nog toe had hij de zieke niet gezien, die door kussens ondersteund in een armstoel zat, en eindelijk door zijn onrustig heen en weer schuiven zijn aandacht trok. Deze man was niet ver over de vijftig, maar zo uitgeteerd, dat hij veel ouder leek. Zijn trekken bewezen dat zijn gelaat eens knap was geweest, maar de sporen van hevige driften en hartstochten waren er duidelijk op. getekend. Een andere uitdrukking zou een veel lelijker gezicht veel inne mender hebben gemaakt. Zijn wangen waren ingevallen, zijn lichaam tot op het been uitgeteerd, maar er was nog iets van het vorige vuur in zijn ingezonken oog, dat begon te fonkelen terwijl hij met een dikke stok die hem als kruk scheen te dienen, ongeduldig op de vloer stampte en zijn dochter riep. 'Madeline! Wie is dat? Wie heeft een vreemde boven laten komen? Wat is er?' - 'Ik geloof...' zei zijn dochter, terwijl ze verlegen haar hoofd boog, om de groet van Nicolaas te beantwoorden. - 'Jij gelooft altijd/ hernam de zieke kregelig. 'Wat is er?' Nicolaas had zich genoeg hersteld, om zelf te spreken, en zei, dat hij kwam om een paar schermpjes en een stuk geschilderd fluweel voor een sofa te bestellen, wat zo mooi mogelijk moest zijn, daar het niet op kosten aankwam. Hij moest ook nog twee tekeningen betalen. 'Kijk of het geld in orde is, Madeline!' zei de vader. 'Vijf pond. Is dat goed?' - 'Jawel,' zei Madeline, zich over hem heenbuigend. Terwijl ze de kussens schikte, kon Nicolaas haar gezicht niet zien, maar toen zij bukte meende hij een traan te zien vallen. - 'Bel de meid! Bel de meid!' zei de zieke driftig en wees naar de bel met zo'n bevende hand, dat het ritselde. 'Laat zij gaan wisselen. Laat ze een krant gaan halen, wat drui ven en een fles wijn, zoals ik verleden week had. Maar vlug, Madeline! Hemel, wat ben je langzaam!' - 'Hij denkt niet aan wat zij nodig heeft/ dacht Nicolaas. Misschien was er een zweem van die gedachte zichtbaar in de uitdruk king op zijn gezicht; want de zieke keerde zich tot hem en vroeg knorrig of hij op een kwitantie wachtte. (Worrlt vervolgd) te Vanavond zien NEDERLAND 1 NOS 7.09 Puffenstuf voor de jeugd. 7.30 (CVK'IKOR RKK) Kenmerk. 8.25 speelfilm Tarzan en de ama- zoAes (14 jaar). 9.40 sport. 10.05 Holland Festival: rechtstreek- se reportage popmusical Stomp, 1 eerste deel. SEDF.RD1.AND II KRO 7.04 Engelse natuurfilm, daarna Debbie Reynolds-show. 8.20 Amerikaanse documentaire over boeren en kleine zaken- lieden. Vanavond te horen HILVERSUM 1 VARA 7.45 gevarieerde lichte muziek. 8.40 poëzie van de manifestatie in Apeldoorn. 9.00 Promenadeorkest speelt. 10.00 Praten met iMes Bouwman. 11.20 ïazzmagazine. HILVERSUM II NOS 7.45 cursus Burgerschapskunde. 8.00 Holland Festival: magazine en concert met muziek van elec tron ica en solisten onder lei ding van Luigi Nono. 10.38 actueel magazine Cosa NOS- tra. Smid je Verholen en de Marsmannetjes 65: „Ik begrijp er geen snars van," antwoordde de dikzak nadenkend. „Vroe ger had-ie zoveel praatjes niet. Maar sinds hij etn ring van Mars heeft gekre- ,gen, loopt-ie naast z'n werd hij als aapmens verr angen door schoene„ van verwaaod- Lex Barker, want aap de films van !hejd Heb Je die rlng al Tarzan komt geen einde. 1 Hilversum I 4UZ m. VAHA 18.00 Nieuws. 18:11 Ac tualiteiten. 18.20 Stereo: Klink Klaar - zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Melodieën Expres. 20.10 Stereo: Tango Rumba Orkest met zangsollsten. 20.40 Voordracht van gedichten. 21.00 Stereo: Promenade-orkest en Mari niers Kapel. 21.35 Made in Bri tain: amusementsprogramma. 22.00 Praten met Mies, 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Symfonie-orkest van Chi- solist (opn.). 23.20 IK) Studio Sport. Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.30 Niéuws. 18.41 Hier en Nu, actualiteiten. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbe zit. 19.10 De Ronde van Frank rijk 1970: nabeschouwing etap pe Llsieux-Amiens. 19.20 Be roep: cultureel werker, dis cussie. 19.45 Geen onderdaan maar burger, klankbeeld. 20.00- Stereo: Holland Festival 1970: magazine, met muziek, voor elektronica en solisten. 22.30 Nieuws. 23 38 Cosa NOStra - ook uw zaak. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIES vanavond! NEDERLAND 1. NOS: 18.25 Samenvatting Tour de France. 18.45 Pipo de Clown STER: 18.51 <K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (Kl Reclame. NOS: 19.04 Den Haag Vandaag. 19.09 (K) Puffenstuf. TV-serie voor de jeugd. IKOR: 19.30 Ken merk; informatierubriek over kerk en samenleving. STER. 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. 20.20 Uitzending Stichting Socutera. 20.25 Tar zan en de Amazone, speelfilm. (Rijkskeuring: 14 jaar). 21.40 mS ten- De Weerman. 20.UU Nieuws. 20.20 Ronde van Frankrijk, filmverslag van de vandaag verreden etappe. 20.30 Please Sir: tv-feuUleton (3). 21.10 Adieu Richard, spel door Mar cel Achard. (herh. Nieuws. teiten: 7.so Overweging; 8.00-8.10 Nieuws). 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nieuw Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de vrouw.i NOS: 10.00 Wat heeft dat 23.10 kind?: pedagogische kroniek. 10.20 Stereo. Muziek uit de Ba rok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. NCRV: 12.00 Los-Vast, gevarieerd programma. (12.26 Mededeligen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten.) 14.00 Stereo. The Kllima Ha- waiians Show. 14.30 Stereo: Gaudeamuskwartet. 15.00 Her vormde mlddagdlensl NOS HILVERSUM L 402 m. AVRQ: 7.no Nieuws, en och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Informatie over nieuwe 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour- langspeelscliijven. (16.00-16.02 groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Muzikaal contact met nis: halve finales dames-enkel !2 M ïïfit- n Festival 1970- Stomp, een pop musical. 22.40-22.45 (K) Jour naal. NEDERLAND II. 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. KRO: 19.04 (K) Land boven de wolken, afleve ring van de Engelse natuur filmserie Survival. 19.30 (K) De Debbie Reynolds-show. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) wijk; li. Europees muziekfes tival voor de jeugd te Neer- Mannenkoor pelt: III. Faso-Festival te corps. Eindhoven: IV: Jeugdensem- bles te Zuidlaren. 9.5 Water- dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: Lichte grammo foonmuziek. 18.00 Tijd vrij voor muziek In vrije tijd: Harmonie- rondom de jeugd. Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. HILVERSUM TIL 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.U2 Mu ziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Lichte Instrumen tale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 1.30 Stereo; Muzikantenuur: I. Strijktrio: bs «uuiiia.. o-x-aü axi 2 Omroepkamerkoor; 3. Blaas- Reclame. KRO: 20.20* (K) Land trl?- Is ,hc'®t„orl®ch: ov®r van belofte: documentaire geschiedenis. 15.00 Voor (11.55 Beursberichten). 12.30 Muziek bij de koffie. <11.00 GRAMMOFOONPL.PROGR. Van 18-20 uur: Le Beau Da nube. Fragm. „Gröfln Marlza", De moedige Don Kozakken, Gedicht van de Oekraine, Een berkeboom stond ln de welde, Lied van de vlakten. - film. 21.15 (K) De Vriend schapsclub. eerste aflevering van de Amerikaanse filmserie The Outsider. NOS: 22.05-22.10 (K) Journaal. BELG it: Kanalen Nederland. Blue 2 en Nieuws.) NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Licht platenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.03 Radio Tour Blaas- de France: Popmuziek in 4 etappes, afgewisseld met di- rekte reportages van het Franse fletsfeest. (14.00, 15.00 en 16.00 Nieuws.) KRO: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoekpla- zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Platenprogramma. 17.30 „O" - oen rondje radio. 17.55 tenprogramma. Mededelingen. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws. 7.11 Het levende woord 7.16 Stereo: Badlnerie: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32 Actuall- TELEVISIE MORGEN België: N ederlands 15.20-15.50 Ronde v rijk; 6e etappe. gezien? Hij zegt. dat-ie hem Ivan Mars persoonlijk heeft i gekregen. Maar als je het ]mij vraagt „Nou, ik geloof er gei n klap van."" viel een klein imaar driftig soldaatje ir „Mars zal daar gek zijn' Mars zal daar een ring igeven! Leer mij Mars ken nen! Hahaha! Niks hoor!" „Dat is nou net wat ik ook al tegen Kneek heb gezegd." zei de dikzak weer. „Ik zei tegen Kneek. j Knéék, zei ik, ik geloof vast, dat jij die ring hebt gestolen van die gevangen genomen Marsakker." „Wat zei-ie toen?" wilden de anderen nieuwsgierig weten. „Toen niks." gromde de dikzak ten antwoord. „Kneek zei, dat er j niks van. waar was en hij dreigde me, dat-ie alles aan Mars zou vertellen, wam j ehnou ja, jullie begrijpen wel 1 „We begrijpen er niks van," vielen de anderen hem in de rede. „Nou, i ik dacht, wat Kneek kan, kan ik ook. Daarom had ik die ring weer van hém gestolen, toen-ie sliep Maar hij kreeg me in de gaten en* toen moest ik die ring teruggeven." I „Bah! Wat gemeen! Echt iets voor Knekelbleker, dat klikken!" vielen de anderen verontwaardigd in en terwijl ze over hun vermeende kameraad Kne- kelbleker spraken, lag de echte Knekelbleker nog steeds op het muffe hooi in de onfrisse knekelkelder. i Natuurlijk herinneren we ons nog wel, dat er reeds twee Marsakkertjes ln die kelder opgesloten zaten. Dat waren twee goedige kereltjes en zij zaten daar met medelijden in hun oogjes naar Kneek te kijken „Naar zijn kleding te oordelen, is hij een van ons," merkte een der Marsakkertjes op. „Tjaamaar toch lijkt-ie me wat te groot," zei de andere. „En om je de waarheid zeggen, ik vind eigenlijk, dat-tie maar een verdraaid rare kop heeft. Hij ziet er niks vriendelijk uit." „Och, misschien komt dat wel omdat hij een prop in zijn mond heeft", zei het eerste Marsakkertje weer. „Zou jij er vriendelijk uitzien met een prop in je mond? Wij moesten die prop er maar eens uithalen, dan zien we vanzelf wel wat hij te zeggen heeft." De twee brave niets vermoedende Marsakkertjes knielden bij soldaat Kne kelbleker neer en begonnen de prop uit diens mond te verwijderen. Dat was me dan ook een prop wel. Het leek wel of er geen eind kwam aan de afge scheurde reep goed,waarmee smidje Verholen de mond van Kneek had gevuld. Ja. Jaen terwijl dit allemaal in de knekelkelder gebeurde, stond smidje Verholen in de smederij ijverig te werken aan de stalen deur en wist van niets FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11