Ontwikkelingshulp los van aankoopverplichting Zwaardere straffen tegen rellenmakers in Ulster Servan-Schreiber in Franse parlement Vietcong rukt eigen gebied weer binnen Onlusten op Curacao niet vooraf beraamd commissies alles Rapporten en aanbevelingen Zwembaden gekraakt Ambassadeur in Montevideo verbaasd Uit de Haagse hof geplukt STAKING BIJ TOMADO OPGESCHORT Schut: hogere huren voor oude woningen Actie Djakarta tegen kritische Indonesiërs 5 MAANDAG 29 JUNI 1970 Dit is de Unimogdie de NS gisteren in gebruik nam. Het bijzondere van dit voertuig is. dat het zowel op de weg als over de rails kan rijden. De wa gen trekt maximaal 500 ton over de rails met een topsnelheid van 20 km. Op de weg rijdt hij 70 km. i P.HNOM PENH De meeste Ame- troepen die sinds 11 mei in Cambodja hebben deelgenomen aan acties tegen de Vietcong hebben gis teren het land verlaten. Hun taak is per 30 juni beëindigd, zoals president Nixon dit reeds heeft aangekondigd. Maar gelijktijdig rukken de Viet- congstrijdkrachten weer de gebieden binnen waaruit zij waren verdreven. De leegte die de Amerikaanse troe pen in Cambodja achterlaten is ech ter weer opgevuld met Zuidvietna mese troepen die vin de Mekong Cambodja zijn binnengebracht. Zij hebben stellingen bezet op 20 kilome ter van Phnom Penh. De Zuid Vietnamese president Van Thieu maakte zaterdag bekend dat de machthebbers in Phnom Penh Saigon tijdelijk hebben toegestaan een mini maal aantal militairen in Cambodja te stationeren. Met generaal Lon Nol is overeengekomen „door te gaan met 1de totale vernietiging van alle com munistische bevoorradingssystemen langs de grenzen van de twee lan den", zei president Van Thieu. De Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, gaat volgens het tijdschrift Newsweek een formeel protest bij de Zuidvietnamese autoriteiten in'dienen tegen bruut optreden van het Zuid- 1 Vietnamese leger jegens Cambodjaan- i se burgers. De Amerikaanse legerleiding was ervan overtuigd „dat de door de Zuidvietnamese troepen op grote schaal bedreven verkrachting, plun- I dering en terrorisering Cambodjanen WILLEMSTAD Van een vooraf beraamde samenzwering tot brand stichting, plundering of omverwer ping van de regering is de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de onlusten van 30 mei 1969 op Cura sao niet gebleken. Dit staat in het rapport van de commissie dat pre mier E. O. Petronia van de Neder landse Antillen zaterdag heeft ver strekt. Raciale motieven hebben geen do minerende rol gespeeld, wel de on lustgevoelens als gevolg van een reeks arbeidsconflicten in de vooraf gaande zes maanden. Deze gevoelens zijn volgens het rapvort aangewak kerd door de onbekwame wijze waar- po werkgevers, werknemers en over heid die conflicten hebben aangepakt. De commissie meent voorts, dat de politie heeft gefaald door gebrek aan leiding. Bovendien verloren de bona fide vakbondsleiders hun invloed op de werknemers door het ageren van militante, irrationele elementen in de Bloed van Fidel Vond u het noodzakelijk en verant woord een foto te plaatsen van Fidel Castro, terwijl hij bloed afstond voor de slachtoffers van de ramp in Peru? Honderdduizenden mensen geven dagelijks bloed en als erom ge vraagd werd zouden ze dat kostbare vocht ook voor Peru geven. Het bloed van Fidel is m.i. niets anders dan een politiek stuntje om de massa te doen vergeten dat hij zelf een bloedige dic tatoriale macht uitoefent. Geeft hij voor de slachtoffers daarvan ook zijn bloed? Goudswaard J. A. Bouman (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Hulp moet worden losgmaakt van aankoop verplichtingen tegenover het ge vende land. Het ontvangende j land moet de hulpgelden kunnen j gebruiken voor aanschaffingen in andere ontwikkelingslanden. Zo luidt één van de aanbevelingen, welke dit weekeinde zijn .opgesteld door de commissies, die op het twee de wereldvoedselcongres in Den Haag tot taak hadden het probleem van de mobilisatie der hulpbronnen door te lichten. In de plenaire vergadering van vandaag zijn de opgestelde rap porten besproken. Ieder ontwikkeld land. zo werd door de vijfde commissie (hulp Uit de publieke sector) naar voren gebracht, moet in 1972 een overdracht aan gel den voor ontwikkelingshulp van één procent van het bruto nationaal oro- dukt hebben bereikt. Het aandeel hiervan van overheidswege zal in 1975 op 0.7 procent dienen te komen. Een geleidelijke verbetering van de voorwaarden houdt volgens de com missie in dat overheidshulp in 1980 grotendeels wordt verstrekt in de vorm van schenkingen en aantrekke lijke leningen. Vooral de hulp in de landbouwsector zal in toenemende mate moeten worden vergroot. Een internationale schuldsanerings- en herfinancieringspolitiek zal moe ten worden opgezet terwijl hulpover eenkomsten uitstel van betaling mo gelijk dienen te maken, zo het ont- heeft afgestoten, die wellicht anders de Amerikaans-Zuidvietnamese inval zouden hebben gesteund", aldus Newsweek. Brand verwoest pension: MONTEVIDEO De Nederlandse ambassadeur in Uruguay, dr. Heimon van Blankenstein, heeft zaterdag gezegd verbaasd te zijn over de ver klaring van premier De Jong dat hij slachtoffer van een poging tot ont- W1 I 1 siacniorrer personen dakloos voering zou zijn geweest 1 Tk hppri AMSTERDAM Een kamerver huurbedrijf aan de Reguliersgracht in Amsterdam is in de nacht van zater- (jdag op zondag door een brand ver woest. Tien personen werden dakloos. De i-ampendienst heef; voor hen tij- jdelijk onderdak gezorgd. De politie ionderzoekt of hier sprake is van op- zet. In Bellingwoude en lJsselstein zijn twee boerderijen door een brand met de grond gelijk gemaakt. De schade wordt in beide gevallen geschat op 100.000 gulden Over de oorzaak is niets bekend. „Ik begrijp niet waarop de inlich tingen over een beweerde poging tot ontvoering van mijn persoon in Den Haag zijn gebaseerd", zei hij. De geruchten over een mislukte po ging tot ontvoering van de ambassa deur deden op 24 juni de ronde. Twee mannen, één gekleed als politieman, zouden naar de ambassadeur hebben gevraagd. Nadat hun was gezegd dat de ambassadeur er niet was, waren zij volgens die geruchten vertrokken. De politie in Uruguay heeft beves tigd dat de zaak niet belangrijk was en het personeel van de ambassade heeft de geruchten als fantasie beti teld. De grote vakantieslag is begonnen. Wat mij het meest verbaast is. dat ik steeds meer jonge mensen zie trekken met enorme rugzakken op. Wel altijd buitenlanders. De Neder landse jeugd rijdt in auto's of des noods op een brommer, maar elders schijnen de benen als vervoermiddel herontdekt te zijn. Vooral zo in de vroege avonduren doemen ze op. Westwaarts wande lend. Sjok, sjok, sjok. met gebogen knieën door de zware last. Ik vermoed dat ze naar Ocken- burgh tippelen en steeds weer over valt me een diep medelijden wan neer ik ze, zo aan het begin van de Laan van Meerdervoort. zie. Ver beeld me dan. dat ze blij zijn op de goede weg te wezen en niet beseffen, dat Meerdervoort de meest beel dende naam voor deze Haagse straat is. Hoeveel stappen moeten de sanda len nog doen voor het tentje opge slagen zal kunnen worden? En we ten ze dat? Of denken ze, in eigen taal dan; "Ila we zijn er, de Laan van Meerdervoort. Zelf heb ik dat gevoel op de Am sterdamse grachten, waarvan ik maar nooit onthouden kan wat eerst komt, de Heren- of de Keizers gracht. De verrassing van het naambordje op de hoek en dan de ontzetting, dat je net aan het verkeerde eind bent. Het aftellen van de nummers. het uitrekenen hoeveel huizen dat is Vakanti» en dan de stappen die elke gevel vergt. Net als je denkt: het schiet lekker op. een driedubbelbrede pui. die de hele optimistische berekening in de war stuurt. Hetzelfde gevoel van mededogen heb ik wanneer ik een troepje toe risten popelend zie wachten om de Ridderzaal te bekijken. Met gidsen en folders in de hand waarop de Gouden Koets een sprookje waar maakt. Ze verwachten zo duidelijk daar achter de zware deur een glimp van te zien. Ze denken misschien wikkelingsland in de knoop raakt i met zijn betalingsbalans. Voedselhulp, zo luidde een andere aanbeveling, moet een aanvulling en geen vervanging zijn van andere vormen van hulp. De regeringen dienen een groter deel van hun voedselhulp langs multilaterale weg te geven, terwijl de aankopen zo veel mogelijk moeten geschieden in ontwikkelingslanden en tegen we reldmarktprijzen. Geen besluiten Aan de tien landen, die morgen in Luxemburg over een vergroting van de Europese Economische Gemeen schap beginnen te onderhandelen, wordt gevraagd geen besluiten te ne men. die averechtse gevolgen voor de ontwikkelingslanden hebben. Interna tionale organisaties en instellingen dienen er o.a. naar te streven dat de export van ontwikkelingslanden zich zal kunnen uitbreiden. De infrastructuur van de interna tionale handel, zo wordt opgemerkt, strekt nog bijna geheel tot voordeel van de ontwikkelde landen. De moge lijkheid moet worden onderzocht van multilaterale organisaties in de vorm van publiekrechtelijke of gemengde ondernemingen. Agrarische landen in de tropen moeten de nadruk leggen op modernisering van hun landbouw; volledige industrialisatie komt pas in een later stadium aan de orde. Bestaansbronnen Gepleit wordt ook voor een billijke verdeling van bestaansbronnen en in komens, en voor een sterkere positie van de FAO De voedsel- en landhnu- organisatie van de Verenigde Naties moet z9 geherstructureerd worden dat boerenorganisaties. vakbonden en andere belangengroepen uit de anra- rische sector er daadwerkelijk in kunnen meespreken. Ook dienen de voorwaarden voor het lidmaatschap te worden verruimd opdat een land als communistisch China niet langer uitgesloten blijft. Organisaties voor vrijwillige hulp verlening moeten volgens de zesde commissie (steun uit de particuliere sector) meer daadwerkelijke steun van regeringen krijgen. Deze organi saties zouden hun best moeten doen particulieren en ondernemingen te bewegen tenminste één procent van het inkomen af tp staan ten behoeve van ontwikkelingshulp. Als er door vrijwillige hulpverleningorganisaties steun verleend wordt aan geboort^re- gclingsprogramma's moet de vrnheid der ouders volledig worden gerespec teerd. De FAO 'dient een billijker verde ling van de beschikbare voedingsmid delen tussen rijke en arme landen te bewerkstelligen. Er zou een prioritei tenlijst moeten worden opgesteld voor noodzakelijke en door de ont wikkelingslanden gewenste indus trieën. aan kroonjuwelen of een majesteite lijke troon, misschien wel aan schal lende trompetten. Even later dalen ze het bordes weer af, de verbazing nog op de ge zichten. Omdat het er allemaal niet was. Alleen wat rood fluwelen stoe len en de provincievlaggen en de hoge balken; die Hollanders toch. Een Haags voordeel van de va- kantietijd, dat straks het Binnehof autoloos kan zijn. De Tweede Kamer op reces. Premier De Jong is al aan het koffers pakken om naar Locarno te gaan, waar zijn gehuurde flat, vier hoog. uitzicht op het meer. wacht. Het vertrouwd adres, dat al een paar jaar zijn keuze is. Eigeb enorm balkon om lui te zijn, wat hij ver kiest boven de burenpret rond het zwembad beneden in de tuin. Van alle gemakken voorzien, afwasma chinevoor mevrouw. Nu geen opzienbarende lezingen houden, geen politieke stunten, al leen maar diep ademhalen, het wordt toch al een bar wintertje met de verkiezingen als einddoel. Van de regeringen van de geïndus trialiseerde landen wordt een herzie ning gevraagd van de tariefpo'itiek met het doel de invoer uit de ontwik kelingslanden te vergemakkelijken Gisteren zijn in Rijssen en Doorn spijk de zwembaden gekraakt. In Rijssen was dit de tweede keer. Hier forceerden ongeveer 1500 zwemlusti- gen het slot van de toegangspoort en namen bezit van het zwembad. Inci denten deden zich niet voor. Evenals bij de bezetting van het zwembad in Doornspijk waaraan veel ouders deelnamen. In beide gevallen greep de politie nie+ in. KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Dit kunt u uitsluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen! PARIJS De secretaris-generaal var. de radicaal-socialistische partij in Frankrijk Jean-Jncques Servan- Schreiber. heeft de gisteren gehou den tweede tussentijdse verkiezings ronde in Nancy gewonnen. De verkiezingen gingen om een ze tel in de Nationale Vergadering. Ser van-Schreiber kreeg 55,28 procent van de uitgebrachte geldige stemmen. Zijn door de gaullisten gesteunde te genkandidaat Roger Souchal kreeg 24,84 procent en de communist Michel Antoine 19.87 procent. Om Souchal in zijn .-ampange te steunen waren ver scheidene gaullistische ministers naar Nancv gekomen Aan dgze verkiezing wordt lande lijk gewicht toegekend. „J.J.S.S.". zoals de 46-jarige journalist Servan- -Schreiber in Frankrijk doorgaans wordt aangeduid, heeft de gaullisten duidelijk in verwarring gebracht, al wordt hun meerderheid nauwelijks aangetast. De secretaris-generaal van de gaul listische partij. Poujade. sprak na de eerste ronde al van een alarmklok. De grote vraag is of Servan-Schrei ber erin slaagt een „derde macht" tussen gaullisten encommunisten op te bouwen, een soort centrum-links- -oppositie. Na zijn overwinning zei J.J.S.S. tot een menigte voor het stadhuis in Nancy, dat degenen die Frankrijks toekomst zien als een keuze tussen gaullisme en communisme, „een for mule voor een burgeroorlog" aandra gen. „Gaullisme zonder de Gaulle niemand kan zeggen wat dat bete kent. De man is vertrokken, en met hem de leer", zei hij. Het communis me bestempelde hij als een bankroete doctrine. Ernstige ongeregeldheden in de wijk Bogside van Londonderry. Ka tholieke jongeren bekogelen de sol daten met stenen hij een straatver sperring van Spaanse ruiters. i (Vervolg van pagina 1) Vanmorgen explodeerde in centrum een olie-opslagplaats. Veer tig brandweerlieden probeerden het vuur meester te worden. In Belfast- Oost stichtten protestanten brand in een grote supermarkt, die Brits eigen dom is. Twee uur lang belette het pu bliek de brandweer, de brandende su permarkt te naderen. De protestanten zeiden dat katho lieke sluipschutters vannacht hadden geschoten vanaf het dak van een ka tholieke kerk. Ze wilden die kerk af branden, maar militairen kregen er de lucht van en bewaakten het ge bouw. Toen stichtten ze maar brand in de winkel. Al drie dagen duurt in Noord- Ierland de godsdienststrijd, die i vrijdag ontbrandde na de arres tatie van Bernadette Devlin en door felle reacties' van rooms- katholieken op protestantse op- j tochten. In de hoofdstad Belfast werd het zwaarst gevochten daar duurden ook afgelopen nacht de rellen voort. In 1 dc nacht van zaterdag op zondag. toen overal de zwaarste strijd werd geleverd, vielen in Belfast zes do den en tweehonderd gewonden. Win kels werden in brand gestoken en er vielen schoten van sluipschutters en militairen die tevergeefs probeerden de rust te herstellen. Gevangenen ontsnapt uit Huis van bewaring O LEEUWARDEN De twee gevan genen die gistermiddag tijdens het luchten uit het huis van bewaring in Leeuwarden zijn ontsnapt, zijn nog steeds voortvluchtig. Het zijn de 24-jarige E. D. en de 27-jarige K. M„ die wegens diefstallen en inbraken in voorarrest zaten. Zij wisten te ontsnappen door via een touw over de muur te klimmen. Een burger die de gevangenen zag vluchten, alarmeerde het huis van bewaring, dat terstond de politie waarschuwde. Ondanks het afzetten van alle wegen rond Leeuwarden slaagde men er niet in de ontsnapten te pakken. In Londonderry werd een enorme schade aangericht. Tientallen win- het I kels en huizen werden als gevolg van j naar binnen geworpen benzinebom- I men in de as gelegd. Ontelbare auto's j die de strijdende partijen als barri cades gebruikten, werden vernield. Straten werden opgebroken om de oproerige menigte van projectielen te voorzien. Ook in Londen deed zich een rel letje voor: Ierse betogers raakten slaags met de politie. Ze eisten vrij lating van Bernadette Devlin, het parlementslid dat vrijdag voor zes j maanden naar de gevangenis werd j I gebracht. Premier James Chichester-Clark van Noord-Ierland riep de bevolking op het recht niet in eigen hand te nemen. Hij kondigde verscherpte straffen aan tegen mensen die we gens brandstichting, plundering en ge weld veroordeeld zullen worden. Een andere maatregel van de premier was dp tot nadere order vervroegde avond- sluiting van de „pubs" (cafés). Vice-premier Brian Faulkner sprak van een „duidelijk georganiseerd ter rorisme". De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, spoorde de katholieke be volking van Ulster aan, zich niet door extremisten te laten misleiden. Servan-Schreiber. voormalig hoofd redacteur van de Parijse Express, staat bekend als een politiek eerzuch tig man. Pas de vorige herfst stortte hij zich volledig in de politiek, de radicaal-socialistische partij als springplank gebruikend. In april zorgde hij voor wereldnieuws door de linkse Griekse componist Mikis Theo- dorakiè lange tijd gevangene van het kolonelsbewind per vliegtuig naar Frankrijk te brengen. Deze week gaat Servan-Schreiber in West-Duitsland besprekingen voe ren met sociaal-democratische leiders, andere functionarissen en bankiers. ETTEN-LEUR De door dc Bel gische vakbonden voor vandaag aan gekondigde staking van 215 Belgische werknemers in de bedrijven van To rnado in Etten-Leur en Zwijndrecht is opgesohort. Een delegatie van de Belgische werknemers heeft zaterdag de direc tie van Tornado en de Belgische vak bonden laten weten dat normaal zal worden gewerkt. Wel zal woensdag onder de werknemers een stemming worden gehouden, over de voorstellen van de vakbonden en deTomado-di- rectie. De directie van Tornado heeft zich bereid verklaard de Belgische werk nemers een Nederlandse CAO te ge ven met behoud van een gunstiger Belgische kinderbijslagregeling. De vakbonden eisten een loonsverhoging van vijf Belgische francs per uur voor hun in Nederland werkende le den. DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning is van plan de Tweede Kamer voor te stellen toe te staan dat de huren van nietgesubsidieerde voor oorlogse woningen extra worden ver hoogd boven de jaarlijkse zes pro cent. De minister denkt aan een totals verhoging van twaalf procent. Voor waarde is het in goede staat bevinden van de woning. Een en ander geldt alleen in de nog niet geliberaliseerde gebieden. Minister Schut wil ook de wette lijke mogelijkheid scheppen de huren van goede oude woningwetwoningen met maximaal twaalf procent te ver hogen. Beide maatregelen moeten de grote verschillen in huurprijzen van oude en nieuwere huizen vermindern. Van onze haagse redactie DEN HAAG D Indonesische ambassade is niet bereid de paspoor ten van twee in Nederland verblij vende Indonesiërs te verlengen. Een van hen prof. dr. E. van Utrecht, had om verlenging van zijn pasjfeort ver- zocht. De ambassade heeft dat gewei- gerd gezien de voortdurende kritiek I die prof. Utrecht in Nederlandse bla den op het Indonesische regime uit. De Indonesische regering zou graag zien dat de hoogleraar zich blijvend i in Indonesië zou vestigen. Prof. van Utrecht denkt daar evenwel niet over, omdat hij bij zijn terugkeer on middellijk zou worden gearresteerd, vertelde hij. Reeds eerder werd het. paspoort van mevrouw Van Utrecht ingehouden, zodat zij zich niet bij haar man kon voegen. Volgens de hoogleraar probeert de Indonesische regering op deze manier Indonesische studenten in ons land de mond te snoeren. In Cambodja zijn alle mannen en vrouwen tussen de IS en 60 dienst plichtig. Op de foto: een bus vol vrouwen rijdt een kampement in de hoofdstad Phnom Penh binnen, waar zij de eerste militaire training zullen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5