Papendrecht verpletterd GROENE TRUI VOOR JAN JANSSEN Tenniskoning Laver verloor Tour in cijfers Op een half wiel en één centimeter na Janssen boos Godefroot blij met ijs Gert Harings werd eerste Evert Mur wordt geen trainer van FC Utrecht MAANDAG 29 JUNI 1970 Het weekeinde heeft Nederland in de Tour de France nog geen bloementuilen opgeleverd. Wel werd de bekende knuppel in het hoenderhok door de Caballero's en Willem Il'ers, alsmede BIC's Jan Janssen en Mars Flandria's Joop Zoetemelk en Eddie Beugels duchtig gehanteerd. Maar etappeoverwinningen, nee die zaten er nog niet in. Het dichtst er bfó was good old Jan Janssen. Terwijl hjj zaterdag peinzend naar het ereschavot staarde waarop de jonge Franse neo-prof Cyrille Guimard zich door beeldschone missen liet kussen, verzuchtte „le professeur": „Op een half wiel en één centimeter na Eén troost had Janssen overigens in La Rochelle. Rivaal Eddie Merckx had hij achter zich gelaten. Met een centimeter. •fc «PPÜÜ -X- Voor Ward Seis, eens winnaar van zeven etappes in de Tour de France en :a. winnaar van Ronde van Vlaanderen en ParijsBrussel en kroonprins van tik van Looys roerige ryk genoemd, zit de Tour er op. De coureur uit de Willem IIGazelleploeg werd met maag- iiekenhuis. en darmklachten opgenomen in een 0 le etappe 1. Guimard (Fra - Caput) do 224.5 km in >0,24 (met tij dsvergoeding 5.50.01); 2. Jans- (Ned - Dc Muer) z.t. (met tijdsvergoe- ig .">.50,14)3. Merckx (Bel - Driessens) (met tljdsvergoeding 5.50,19); 4. Van ckeghem Bel - Cools) z.t.; 5. Ottcnbros J.'ed - Vissers) z.t.; 6. Duyndam (Ned - "eters) z.t.; 8. Van VUerbeighe (Bel - Mat- ni z.t 9. Vianen (Ned Peters) z.t.; 10. eelman (Bel - Caput) zt.; 11. Roger de laeminck (Bel - Schotte) 5 50.24; 12. Neme- lllmenz (Spa - Langarlca) z.t.; 13. uyot (Fra - Stablinsky) z.t.; 14. Agostlnho De Grlbaldy) z.t 15. De Boever Schotte) z.t.; 16. Waglmans (Ned - issers) z.t.: 17. Grain (Fia - Albani) z.t.: Hoban (Gbr - Stablinsky) z.t.; 19. Abra- imian (Fra - Stablinsky) z.t.; 20. Boitava Albani) z.t.; 21. Huysmans (Bel - riessens) z.t.; 22. Van Sprlngel (Bel- ools) z.t.; 23. Zilioli (Ita DWessens) z.t.; Van Neste (Belg - Colos) z.t.; 25. Basso - Albani) z.t.; 26. Zoetemelk (Ned - ihotte) z.t.; 30. Van Katwijk (Ned - Vis- e.t.; 58. Dolman (Ned - Vissers) z.t.; HarinKs (Peters) z.t.; 127. Wouters 'eters) z.t.; 132. Van der Vleuten (Vissers) 3*. Hoogerheidc (Vissers) z.t.; 139. eevens (Peters) 5.51.14. ie Klasseringen van de Nederlanders in etappe zijn verder: 78. Schepers (Peters) 95. Rentmeester (Peters) z.t.; 89. Den artog (Peters) z.t.; 90. Pijnen (Vissers) t.; 108. Beugels (Schottm zt.; 118. Benja- ilns (Peiers) z.t. 2de etappe /ilioli ilia - Driessens) 4.41.19 (met mificatle 4 40.59) 2. Van den Berghe (Bel) 41.20 (met bon. 4.41.20): ;i Godelroot (Bel - 4.41,21 (met bon. 4.4M6): 4 Berland Muer) 4 41.35: 5. Eric de Vlaeminck Schotte) 4.41.43: t Roger de V'.ae- lnck (Bel -Schotte): Ottenbros(Ned- Issers): 8. Van Ryckegem (Bel - Cools); 9. ïrpenti (Ned - Vissers): IC N'assen (Bel - ihotte) allen 4.41.43; 11 Durante (Ita - ganti): 12. Dolman (Non - Vissers): 13. nissen (Ncd - De Muer); 14. Zoontjens VI - Peters); 15. Van Katwijk (Ncd - issers): 16. wagtmans (Ned - vissers); 17. menez (Spa - Langarlca) 18. De Ble (Bel Cools): 19 Labourdetie (Caput): 20. Mo- ns Frey (Den - Grlbaldy); 24. Merckx Driessens) allen in 4 41.43: 32. Rcnt- iter (Ned - Peters) 4.41,54; 35. Zoete- 'Ned - schotte) 4.41.56: 71. Beugels Schotte); 84. Duyndam (Ned - Pe- 87. Vianen (Ncd - Peters); 89. Pijnen - Vissers): 97. schepers (Ned - Pe rs); 105. Van der Vlculei (N'ed - Vissers) len In 4.41.56; 133. Steevens (Ned - Peters) •3.04; 134. Den Ilartog (Ntd - Peters) z.t.: Wouters 'Ned - Peters) z.t.; 141. Benja- ins (Ned - Peters) 4.43.33; 143. Van Hon- erheide (Ncd - Vissers) z.t. 0 Algemeen klassement 1. Zilioli (Ita - Driessens) 10.41.55: 2. Merckx (Bel - Driessens) op 4 sec; 3. Jans sen Ned. De Muer) op 7 sec; 4 Grosskost (Fra - De Muer) op 13 sec 5. Mogens Frey (Den - Grlbaldy) op 23 sec; 6. Van den Berghe (Bel - Driessens) oi> 26 sec: 7. Van Springel (Bel - Cools) op 31 sec; 8. Gui mard (Fra - Caput) op 32 sec: 9. Roger de vlaeminck (Bel - Schotte) op 35 sec: 10. Ocana (Spa - De Muer) op 37 sec. II. Godelroot 'Bel - Pezzi) op 39 sec: 12. Tho mas Petterson (Zwe - Martini) op 41 sec; 13. Gonzeles Linares (Spa - Langarlca) en Zoetemelk (Ned - Schotte) beiden op 42 sec: 15. Gosta Petterson (Zwe - Martini) op 45 sec: 16. Boifava (Ita - Albani) en Pouli- dor .Fra - Caput) beiden op 46 sec; 18. Wagtmans (Ned - Vissers» en Berland (Fra - De Muer» beiden op sec: 20. Schutz (Lux) - (Albini). Aimar (Fra - Stablinski). Agostinho 'Por - De Gi'baldy), Eric de Vlaeminck (Bel - Schotte). Van der Vleu ten iNed - Vissers) en Paololnl (Ita - Gi ganti) allen op 49 sec; 26 Duyndam (Ncd - Peters) op 51 sec: Verdere klassementstancen: 47 Vianen (Ned), De Boever (Bel) oo 59 sec;.52. Sche pers (Ned) 1.01: 55. Huysmans (Bel). Beu gels (Ned) 1.03: 57. Van Vllerberghe (Bel) 1.04: <15. Poppe (Bel). Bruyere (Be!) 107: 68 Dolman (Xed) 1.08; 72. De Ble (Bel) 1.10: 74. In 't Ven (Bel) l.U 80. Do Schoenmaecker (Bel) ..14. 0 Puntenklassement I. Janssen (Ned) 33 pnt; 2 Guimard (Fra) en Zllioll (Ita) 30; 4. Merckx (Bel) 27: 5. Van den Berghe (Bel) 23: 6. Van Rijcke- ghem (Bel) 22: 7. Ottenbros (Ned) 21: 3. Godefroot Bel) 17: 9. De Vlaeminck (Ro ger) (Bel) 15: 10. Berland (Fra) 14. Waterpoloteam op vijfde plaats SCHWARZHEIDE Het Neder lands waterpolozevental heeft op de laatste dag van het zeslandentornooi in het Oostduitse Schwarzheide de kans op de derde plaats in de eind rangschikking verspeeld. Tegen Roe menië verloor het Oranjeteam met 34 door een doelpunt in de laatste seconde van het duel. Nu werd Ne derland vijfde met evenveel punten (2) als Bulgarije, dat als zesde eindig de. Rusland won het tornooi zonder een punt te verspelen. ANGERS Jan Janssen hoorde het grote nieuws in bad. Op de tweede dag van de 57e Ronde van Frankrijk had hij de groene trui, het erehabijt van de leider in het puntenklassement, veroverd. Janssen kon het nauwelijks geloven. Hij had wel na de finish van de tweede etappe op de boulevard Arago in Angers naar de in het groen gehulde 23-jarige Franse wegsprinter Cyrille Guimard, die hem 24 uur van tevoren op de meet van het havenstadje Le Rochelle had verrast, staan zoeken. Maar dat hij zijn jeugdige concurrent niet kon vinden, betekende niets. Na zo'n finish van de toer immers lopen er altijd honderden mensen door elkaar, tussen wie een coureur gemak kelijk verdwijnt. Daarom kwam de boodschap voor Janssen als een aangename verras sing. Hij was uiterst tevreden. „Eigenlijk had ik die trui, mijn hoofddoel in deze tour, al in La Ro chelle moeten hebben. Daar maakte ik echter de fout het wiel van Leo Duyndam te pakken en niet op Gui mard te letten". De fout was hersteld. Niet eervol overigens, omdat Gui mard tot de ongelukkigen behoorde, die op de door stortbuien spiegelglad de kasseien in de laatste kilometers in Angers onderuit gingen (de Frans man werd 118e) en daardoor kwam Janssen in het bezit van het fel be geerde maillot. „Ik zal de komende dagen echter wel laten zien, dat de trui mij heel goed past", kondigde onze landgenoot aan. 0 Gunstig weekend Een voor Nederland bijzonder gun stig weekeinde had een gelukkige ontknoping gekregen. Al was Janssen dan in La Rochelle door Guimard ge klopt, het was toch zeer eervol, dat niet minder dan vijf landgenoten zich onder de eerste tien klasseerden, waardoor Caballero de vette prijs van het dagploegenklassement veroverde. Ook op de tweede dag lieten onze wegspurters zich niet onbetuigd. Op nieuw streden de Nederlanders uit diverse formaties in de frontlinie, na dat de Italiaan Italö Zilioli. een man uit de ploeg van Merckx. de etappe had gewonnen en zijn meester de ge le trui had ontrukt. Zorgden zaterdag Jan Janssen, Harm Ottenbros, Leo Duyndam. Kees Zoontjens en Gerard Vianen ervoor, dat de tourkassa rin kelde, zondag waren het Ottenbros, Dolman. Jan Janssen. Kees Zoontjens, ANGERS Het is onverantwoord in deze moderne tijd zoveel renners toe te laten. Er wordt veel te hard gereden door iedereen en daardoor krijg je ongelukken. Aan het woord, een was Jan Janssen, die zaterdag in de rit van Limoges naar La Rochelle in de eindspurt net door de jonge Franse professio nal Cyrille Guimard was geklopt. Ze doen alles om doping te be strijden, maar ongelukken voorko men is er niet bij. De heren Levitan en Goddet moes ten zelf maar eens een fiets kopen en de laatste drie kilometer met ons meerijden. Ze zouden snel tot een an der inzicht komen. Aanleiding voor Janssen tot deze klacht waren de moeilijkheden in het veld. dat zater dag op volle oorlogssterkte (150 man) op de finish afstormde. Gisteren wa ren het er wat minder, maar gebeur den er wat meer ongelukken. In de straten van Angers werden tientallen renners uitgeschakeld voor goede klasseringen, onder meer Guimard, die door een val zijn groene trui kwijt raakte. Leo Duyndam stond ontzet over de ravage aan de finish. „Ze zijn gek. Overal lagen renners. Waar je maar keek zag je eoureurs overeind krab belen en weer op de fiets stappen. "Het was een complete chaos.'' Duyndam zelf was er goed door heen gelaveerd. „Ik rijd trouwens de gehele koers met de handen aan de remmen. Ze zeg gen. dat je wilder moet zijn. Mis schien ben ik wel te nuchter. Maar ik kom graag heel thuis". De talloze valpartijen vlak voor de meet in Angers liepen overigens vrij goed af. De betrokkenen kwamen met de schrik vrij of liepen onbeduidende schaafwonden op. Jan van Katwijk en Rini Wagtmans die de aandacht op eisten. Naast deze vreugde was er ook het leed over het opgeven van Caballerorenner Huub Harings en Willem Il-er Ward Seis, de eerste afstappersin de Tour. 0 Metamorphose In het grote geheel was de gedaan teverwisseling van Merckx opvallend. Na de inleidende tijdrit had de Belg immers met veel overtuiging staan beweren niet van plan te zijn die eerste gele trui te zullen verdedigen. Maar in de beide ritten in het week einde toonde hij de andere kant van zijn gelaat. In de etappe naar La Ro chelle maakte de Belg persoonlijk eerst een vlucht van de Italiaan Ghe- sellini (grootste winst 4.25) ongedaan om vervolgens een vlucht van het on beduidende driemanschap La Bour- dette-Santam Brogio-Le Blanc (maxi male marge anderhale minuut) te niet te doen. Op het circuit in La Rochelle ten slotte. waar we spurter Eric Lemans een ronde te vroeg de handen had opgestoken, reed Merckx verbeten mee om de bonificatie. De finishfoto moest aanwijzen dat Janssen tweede was geworden, waardoor diens ach terstand op Merckx tot drie seconden slonk. Na de door hevige regenbuien ge teisterde rit naar Angers moest het tot een gesprek komen tussen Eddie Merckx en zijn ploegleider Lomme Driessens. Niet de door zijn ploeg genoot Italo Zilioli behaalde ritzege en de tweede plaats van George Van- denberghe (ook al van Faemino) zelfs niet het feit, dat hij zijn gele trui aan Zilioli moest afstaan hadden de gramschap van Merckx opgewekt. De grote heerser was kwaad omdat Driessens het tweetal in de etappe min of meer de vrije hand had gela ten. Daardoor was de winst van de kopgroep van zeven man. die eerst slechts heel langzaam had kunnen weglopen, gegroeid tot vijf minuten en 45 seconden, een naar de zin van Merckx te grote mage. Daarom ook had de Belg zich hoogst persoonlijk na de ravitaillering aan de kop van het peloton gensteld om de marge te verkleinen. 0 Opstandige Want Merckx vreesde Zilioli. de man. die wel eens een opstand zou kunnen ontketenen tegen het regiem. Het was mede aan Merckx te danken, dat de winst van die kopgroep van zeven (Zilioli, de Belg Vandenberghe, de Duitser Wolfshohl, de Fransen Berland en Belepine, de Italiaan Iotti en de Belg Godefroot) tot luttele se conden wegsmolt. iHet spel werd ove rigens door de Faemino's voortreffe lijk gespeeld. Want toen de horde na derbij kwam demarreerden Zilioli en Vandenberghe, losten ook de gevaar lijke Godefroot, zodat de volledige winst behouden bleef. Maar er werd in het hotel in Angers na een uitge breid maal toch het een en ander rechtgezet. 0 Pechprijs Wat de Nederlanders betreft, a;s men het voortijdige opgeven van Huub Harings op de juiste waarde schat, dan zou een Nederlandse pech prijs niet bij hem, maar bij de Lim burgse renner Harry Steevens terecht moeten komen. Zaterdag namelijk ging de witte van Elsloo ^n gunstige positie in de laatste bocht voor de meet onderuit en liep pijnlijke schaafwonden aan zijn linkerschou der op. Zondag was het al niet an ders. Toen kon Steevens door pech geen rol van betekenis spelen in de finale. Een paar kilometer voor het einde liep zijn voorband leeg. Hij kreeg wel een ander wiel van Henk Benjamins, maar de achterstand op het veld was inmiddels zo groot ge worden. dat Steevens nog een minuut en acht seconden verspeelde. Met hem kwamen Benjamins, Arie den Hartog en Adri Wouters in de achter hoede 'binnen. Wouters had op Den Hartog gewacht, die kort na Steevens lek had gereden, maar niet snel ge holpen had kunnen worden, omdat ploegleider Gé Peters de weg ver sperde om Benjamins op gang te gen. Wat Den Hartog betreft: „Je moet maar pech hebben". PAPENDRECHT Sanderbout heeft dc kansen op de landstitel na een 60 zege op Papendrecht behou den. Reeds bij rust was de zaak be keken, toen de Limburgers een 30 voorsprong hadden genomen. Papen drecht kan na deze verpletterende nederlaag als excuus aanvoeren, dat de mannen van Hans van der Hoek met vijf invallers binnen de lijnen kwam. Het eerste kwartier toonde Papen drecht zich nog niet de mindere van Sanderbout, maar na een kwartier spelen' kregen de Limburgers het goe de ritme te pakken. Het zuidelijke aanvalskwartet kende in de verdedi ging weinig tegenstand en vanaf het middenveld bouwden zij hun aanval len goed op. Na 22 minuten opende Sanderbout de score. Op Mexicaanse wijze werd een vrije trap op 30 meter afstand genomen. Drie man spurtten langs de bal en Van de Wey joeg de bal door de gespleten defensie van Paoen- drecht. Doelman Romijn kreeg de bal niet onder controle en J. van de Wey tikte de bal handig in de touwen: 0—1. Na een dieptepass deponeerde Venhovens de bal daarna opnieuw achter Romijn: 02. In dezelfde mi nuut kwam op precies eenzelfde wij ze bijna de derde treffer tot stand, toen J. van de Wey op het laatste moment in het zijnet schoot. Het bleek uitstel van het vonnis, want twee minuten later schoot A. van de Wey hard in. Doelman Romijn plantte zijn vuist ervoor, maar de bal kwam op de voet van Van de Ven, die er 30 van maakte. Papendrecht reageerde nu wel, maar A. van der Linden had niet veel geluk, toen zijn schot door de paal gekeerd werd. De tweede helft bracht nauwelijks een wijziging in het spel. Na enkele wisselingen in de ploeg van Papen drecht, bleek snel dat Sanderbout er 'It 's all in the game', drukt Rod Lavers gezicht (rechts) uit. De man die hem tot deze wijsgerige gedachten bracht heet Roger Taylor cn loopt naast hem. Minuten tevoren had de Engelsman met het playboy gezicht Laver vla 46. 64. 62 en 61 van dc baan geveegd. Een Papendrechtspeler is er maar bij gaan liggen. Een moment uit de met 06 verloren wedstryd tegen Sanderbout. niet genoeg van kon krijgen. Na vijf minuten gaf J. van de Wey met een handig boogballetje Romijn het na kijken: 04. Venhovens en De Ven verzorgden de overige treffers. ANGERS Niet alleen het geld heeft de Belgische wegsprinter Wal ter Godefroot ertoe gebracht om vorig jaar een zeer lucratief contract met het Italiaanse merk Salvarani af te sluiten. „Het geld is wel belangrijk, maar daarnaast vind ik de behande ling van de renners in Italië veel be ter dan bij ons", zo zei hij. Godefroot gaf een voorbeeld: „Onze hulpploegleider Arnoldo Pambianco. die zelf nog niet zo lang geleden op de fiets zat heeft alle begrip voor de moeilijkheden van een renner. Toen ik in de Ronde van Italië na het eten om een Cassata vroeg, kreeg ik mijn zin en dat kun je van weinig ploeg leiders verwachten. Want ijs moet zo slecht zijn voor een coureur. Pam bianco vertelde me later, waarom hij zo grif had toegegeven", aldus Gode froot. De verklaring van de Italiaan had getoond dat hij niet alleen begrip heeft voor de renners maar ook welk een goede keus men bij Salvarani had gedaan door hem aan te stellen. „Ik kan gemakkelijk nee zeggen, maar dan ga je straks om de hoek stiekem een enorm grote coupe veror beren...". Godefroot is tevreden met zo'n uitgekookte leider. LUIK'ANTWERPEN De Neder lander Gert Harings zegevierde in een wedstrijd die in Jupille bij Luik over 95 km werd gehouden. Hij legde de afstand af in 2 uur 37 min. Zijn landgenoot Hubert Schetters werd derde. De uitslag was verder: 4. Jo- han Claessens (Ned.), 6. August Die- rickx (Ned.). In Antwerpen eindigde de Neder lander Kuyker als derde in een wed strijd over 110 km. Deze werd gewon nen door de Belg Leersman in 2.32. De Nederlander Den Hoedt werd elf de. UTRECHT Evert Mur, de trainer van Elinkwijk, die onder voorbehoud het trainerschap van de nieuw te vormen FC Utrecht had aanvaard, zal deze functie niet krijgen. Tijdens een zaterdag gehouden bij eenkomst met de gesprekscommissie van de drie Utrechtse verenigingen. Dos, Elinkwijk en Velox. stelde Mur plotseling geheel nieuwe eisen aan zijn toekomstige werkgevers. Aan vankelijk had Mur zich akkoord ver klaard met eenzelfde contract als waarvoor hij het afgelopen seizoen bij Elinkwijk werkte. In de loop van de volgende week al de FC Utrecht officieel worden op gericht. Voorlopig is de stichtings vorm gekozen. LONDEN De laatste dag van de eerste Wimbledonweek zal de organisatoren van dit gigantische tennistornooi nog lang heugen. In een tijdsbestek van enkele uren werden zowel Rod Laver. de onaantastbaar geachte Australische lefthander, als de Amerikaan Arthur Ashe, door het plaatsingscomité als derde ge plaatst, uitgeschakeld. volgende sets serveerde Laver zo ontstellend zwak dat Taylor, die bij vlagen subliem speelde de rege rende tenniskoning met 46, 64, 64 en 61 een illusie armer maakte. Rod Laver in een sensationeel duel tegen de door de duizenden hartstochtelijk aangemoedigde Brit Roger Taylor. Arthur Ashe door de Spaanse tennisprof van het eerste uur Andres Gimeno. Vooral de overwinning van Taylor op groot meester Rod Laver vormde een sensatie van de eerste orde. Laver kreeg slechts in de eerste set een voet aan de grond. In de daarna Slecht serveren Ook Arthur Ashe verloor in de eerste plaats door erbarmelijk ser veren. De anders zo krachtige ser vice van de sympatieke neger miste nu alle kracht en precisie. De Spanjaard Gimeno, zijn tegenstan der met bekeken crosses langs de base-line herhaaldelijk geraffineerd bestokend, klapte Ashe in drie sets van de baan: 7—5, 7—5 en 6—2. Door deze sensationele verwikke lingen hebben de kwartfinale-par tijen een ander aanzien gekregen dan door het plaatsingscommitté verwacht was. Roger Taylor speelt nu tegen Clark Graebner. Tony Ro che tegen Ken Rosewall, Bob Car- michael tegen Andres Gimeno. ter wijl Roy Emerson in de kwartfinale 'uitkomt tegen John Newcombe. Het duo Tom Okker-Marty R les sen werkte zich in het herendubbel naar -de kwartfinales. Het Neder lands-Amerikaanse koppel had vier sets nodig om het Amerikaanse Da- vis-cup duo Charlie Pasarell en Eric van Dillen naar verlies te spe len. Okker maakte overigens be paald geen overtuigende indruk. Vooral het serveren bleef aan de matige kant. Riessen daarentegen liet bijzonder sterk spel zien. Zijn services en zijn fore-handdrives in het bijzonder maakten een uit stekende indruk. Okker en Ries sen ontmoeten in de kwartfinales de Roemenen Nastase en Titeac.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13